ZIERIKZEESCHE& NIEUWSBODE. Zaterdag 15 Februari 1902. (Z i e r i Is. z e e s o h. e Courant). 58ste JAARGANG. No. 7655. Eerste Blad. RECLAMES. Heeren Hoeden, J. DE GRAAF Cz., BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. De Aardappelteelt en de Peru-Guano. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. Directeur A. <T. DE LOO!ZE. RedacteurenS FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen Ingezonden stukken moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fréinkel, Havenpark 348, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Heeren Correspondenten worden dringend verzocht geregeld bij den aanvang van elk kwartaal hunne rekeningen in te zenden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Directeur. 15 regels ets. Elke regel meer 1£5 ets. Ontvangen model 1902. Poststraat. De aandacht wordt gevestigd op de goedkoope aanbieding van VISITEKAARTJES door de Drukkerij en Papierhandel van R. W. J. OCHTMAN, BMT AppelmarktZierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op artikel 230 der Gemeentewet en op de cir culaire van de Gedeputeerde Staten dezer Provincie van 8 Augustus 1879, no. 5 (Prov. blad no. 73); BreDgen ter algemeene kennis, dat bij hen het voor nemen bestaat, om aan den Gemeenteraad voor te stellen pl. m. 12 to1, van bet ongenummerde pad, gelegen ten Westen van het perceel, kadastraal bekend gemeente Zierikzee, Sectie F no. 691, welke oppervlakte onmid dellijk aan dat perceel grenst, aan den openbaren dienst te onttrekken. Zy, die bezwaren mochten hebben tegen die onttrek king van grond aan den openbaren dienst, kunnen deze aan Burgemeester en Wethouders schriftelijk kenbaar maken vóór den 17 Februari a s. Zierikzee, den 12 Februari 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Maandag den W Februari e.k., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 13 Februari 1902. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeeling van ingekomen stukken. Voorstellen van Burgem. en Weth. tot af- en overschryving van begroo- tingsposten en tot beschikking over den post voor On voorziene Uitgaven der gemeentebegrooting. Voorstel van de Commissie voor de Strafverordeningen tot wijziging der Algemeene Po'itie-Verordening. Behandeling van het primitief Kohier der belasting op de honden over 1902. Benoeming van een vrouwelijk lid in de Plaatselijke Schoolcommissie, enz. Nederland. Haarlem, 13 Febr. Uit de door den directeur der Levensverzekering-Maatschappij „Haarlem" opgemaakte en door commissa rissen goedgekeurde rekening en verantwoor ding over 1901 blijkt, dat die Maatschappij in bloeienden toestand verkeert. In dat jaar werd ontvangen aan premie f61240,68; aan koopsommen f 11408,65 en aan renten van belegde gelden en huishuren f 14217,99. De uitkeeringen wegens overlijden, lijfrenten en afkoop vaa polissen bedroegen f 28454,74. Het getal verzekerden is geklommen met het aanzienlijk getal van 3097, en bedroeg alzoo op 31 December j.l. 33286, terwijl het kapitaal der Maatschappij is toegenomen met f 37871,07 en alzoo gebracht op f 337101,90. Amsterdam, 13 Febr. Vanwege de Liefd. Ver. »Hulp en Steun voor weezen van alle gezindten" alhier, zullen 56 vader- of moeder- looze weezen onder- en bovenkleeding benevens schoeisel ontvangen. De uitreiking zal plaats hebben op Zondag 16 dezer in het gebouw »Adamas", N. Heereugracht 95, alwaar de kleediDgstukken op voornoemden datum voor een ieder te bezichtigen zijn van 3 tot 7 ure. Katwijk aan Zee, 13 Febr. Alhier is onder de visschers opgericht eene vereeniging Draagt elkanders lasten", die zich ten doel 3telt oude viaschers en hen, die door een ongeluk voor hun bedrijf ongeschikt worden, eene wekelijksche uitkeering te doen. Door eene wekelijksche contributie, verschillend naar leeftijden giften tracht zij dit doel te bereiken. Reeds hebben zich ongeveer 350 leden aangesloten. Utrecht, 12 Febr. In de Gansstraat alhier stonden Dinsdagmiddag zekere S. en K. naar een uitgraving in den weg te kijken. De eerstgenoemde, de ruim 35-jarige zoon van een gefortuneerd hovenier, was beschonken en scheen er behagen in te hebben den ander te plagen. Geruimen tijd liet deze zich dat welgevallen, doch toen S. ten slotte handtastelijk werdvolgde een ernstige aanmaning om daarmede op te houden. Toen dit niet hielp en S. zelfs nog lastiger werd, werd K. opeens zoo driftig, dat, toen 8. hem weder in het aangezicht streek, hij dezen met een knipmes onverwacht een steek in de rechterzijde toebracht. 8., die aanstonds hevig bloedende ineenzakte, werd naar zijn woning gedragen, daar voorloopig verbonden en toen naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is niet buiten gevaar. De dader, die na het gebeurde kalm naar huis was gegaan, werd kort daarna gearresteerd. Het bedrag der in de woning van den dezer dagen alhier overleden zonderlingen ouden heer, op verscheidene plaatsen gevonden gelden moet, naar wordt beweerd, thans reeds tot ongeveer f 70.000 zijn gestegen, waarbij nn nog moet komen de opbrengst van eenige huizen, welke nog moeten worden verkocht. Voor de erfgenamen neven en nichten om van te watertanden 1 Natuurlijk dat het aantal personen, die meenen recht te hebben op een deel van den buit, met den dag toeneemt In het geheel zouden dan ook reeds omstreeks 80 personen aanspraken bij den bewindvoerder hebben doen gelden Op die wijze zal wanneer alle kosten er af zijn ieders aandeel nog niet groot wezen, doch in elk geval is het voor de meesten, die niet eens vermoedden dat zij nog een erfoom zouden krijgen, een meevallertje en zullen zij den ouden heer er zeker dankbaar voor zijn, dat hij steeds zoo erg zuinig heeft geleefd. Steenbergen, 12 Febr. Gisteren is onder deze gemeente gevonden het lijk van den 80-jarigen B., hier woonachtig. Op welke wijze hij om het leven is gekomen, ligt in het duister. Zierikzee, 14 Febr. De brief van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs alhier, waarin zij aan den Raad mededeelt, dat zij in de motie-Cau geen aan leiding vindt om op haar verzoek om ontslag terug te komen, is van den volgenden inhoud Aan den Raad van Zierikzee. Geven te kennen ondergeteekenden, samen uitmakende de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs in deze gemeente dat naar aanleiding der door U in de jongst leden gehoudene Raadszitting aangenomene motie de Commissie ernstig heeft beraadslaagd, of zij de door haar ingediende aanvrage om ontslag zou intrekken. De Commissie meent, door al wat zij in do bewuste zaak gedaan heeft, haar plicht volledig te hebben betracht, zonder aanzien des persoons. Zij is er voor om te waken, dat de belangen van het Middelbaar onderwijs niet worden geschaad, door wien dan ook. Dit schaden nu was ia hooge mate geschied met verkrachting van het programma van de Burger-Avondschool werd getracht een nieuw overbodig leervak in te voeren, en werd aan een belangrijk ander leervak te kort gedaan. Intijds heeft de Commissie zich hiertegen schriftelijk en mondeling verzet, doch bare pogingen waren vruchteloos, en op haar inziens Blinksche wijze werd de bedoelde verandering toch iDgevoerd. De Commissie mocht zich hierbij niet neer leggen, terecht had haar dan kunnen worden verweten, dat zij haren plicht niet ten volle had volbracht. Zij was aan baar mandaat verplicht deze verkeerde handelwijze aan U, haren lastgever, mede te deelen. Zeer heeft haar dit beroep op U teleur gesteld. Angstvallig werd door tJ vermeden gevoeligheden te kwetsen, en het gevolg was, dat haar voorzitter, nóoh van zijn voorstellen, nóoh van zijn motie voldoenden steun bij U vond. Ten slotte werd een motie aangenomen, die niets zeide. Deze loop van zaken liet de Oommissie geheel onbevredigd, en wat meer is, hare positie was er zoodanig doe*' verzwakt, dat zij éénparig van meening was onder deze omstandigheden haar mandaat weder te Uwer beschikking te moeten stellen. De door U in Uwe jongstleden gehoudene raadszitting aangenomene motie van mr. Cau heeft in dezen toestand niet de minste ver betering gebracht. In de toelichting tot de motie geen enkel waardeerend woord voor het streven der Commissie om zich pal te zetten voor de belangen van het Middelbaar Onderwijs. Nog angstvalliger dan bij de vorige motie wordt vermeden gevoeligheden te kwetsen. Met den besten wil is dan ook uit de motie niet te lezen, dat men de leden der Commissie individueel gaarne in hunne betrekkiog zag bestendigd. Integendeel, men leest er nadruk kelijk uit, dat de leden kunnen gaan, alleen liefst niet gelijktijdig. In plaats van versterkt, is de positie van de Commissie hierdoor nog meer verzwakt, haar prestige geknakt. Eenparig is dan ook de Commissie van gevoelen, dat zij aan hare eer en waardigheid te kort zou doen, met op grond vau deze motie haar verzoek om ontslag in te trekken. Reden waarom zij U alsnog verzoekt hare leden eervol ontslag te verleenen als leden der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs alhier. Hetwelk doende, enz., (w.g) Mr. A. J. F. FOKKER. Dr. A. v. d. HOEVEN. Jhr. Mr. J. W. C. DE JONGE VAN ELLEMEET. F. C. KLOPPERT. H. SLOT. Onlangs vestigden wij er reeds de aan dacht onzer lezers op, dat de veredeling van vogels en pluimgedierte ook in onze stad en omgeving meer en meer veld wint. Zeer zeker zal daaraan bevorderlijk zijn de lezing, die (volgens achterstaande advertentie) op 21 dezer alhier zal gehouden worden door den heer Spruijt, hoofdredacteur van Onze Gevleugelde Vrienden. Welnu, juist die ^Gevleugelde Vrienden" zijn het, die thans de belangstelling van velen wokken, ook om verschillende redenen, en daarom vertrouwen wij, dat de te houden lezing door velen zal worden bezocht en alzoo ten voordeele der jeugdige Vereeniging zal worden. Door den heer J. Breas te Kolijosplaat is in naam zijner overleden echtgenoote, mej. J. C. BreasBoone, de som van f 600 geschonken aan de Geref. kerk, diaconie en Vereenigiüg voor Geref. Schoolonderwijs. In Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is thans de vijfde afdeeling van Volksweerbaar heid" opgericht, namelijk te IJzendijke. Noordgouwe. Door wijlen mejuffrouw W. Groeueveld de Katerden 28sten Januari j.l. overleden, is aan het burgerlijk armbestuur gelegateerd eene som van 1000 gulden. Brouwershaven, 13 Febr. In eene druk bezochte vergadering van het Departement Brouwershaven der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, ook toegankelijk voor niet-leden, trad alhier gisterenavond als spreekster op mej. J. 8. Heijermans van Rotterdam, die op keurig nette en zeer duidelijke wijze een beschrijving gaf van de kleeding van den mensch in het verleden en voor het tegen woordige, voornamelijk wat die der vrouw betreft en de verbeteringen, die daaraan zijn aan te brengen tot bevordering van de gezond heid. Zij beschreef de voordeelen aan de reform- kleeding verbonden, waarvan zij exemplaren had meegebracht, die zij aan verschillende belangstellende dames liet zien. Haar betoog, dat hygièoe de verbeterde vrouwenkleeding noodzakelijk maakte, deed zij nader aantoonen met lichtbeelden, waartoe de heer A. W. van der Garde te Noordgouwe zoo beleefd was zijne medewerking met de scopticon te ver leenen. Bruinisse, 12 Febr. Door de gladheid der straat gleed een paard uit, en viel. Daar er door een gehouden koopdag veel volk op de straat was, kon er dadelijk hulp verleend worden. Eerst nadat men balen gelegd had, mocht het gelukken het dier weer op de been te helpen. Oud-Vossemeer. Daar in het laatste jachtseizoen geen jagers ter drijfjacht zijn geweest, is nog al een enkel haasje blijven loopengeen wonder, dat menigeen lust gevoelt eens een enkelen langoor buit te maken; dit gaat evenwel niet altijd ongestraft; dezer dagen werd er althans één op heeterdaad betrapt, en zeker volgt er straf op. Wis8enkerke, 12 Febr. Heden werden tot candidaten voor de aanstaande verkiezing van een lid voor den gemeenteraad (vacature De Regt) gekozen de heeren W. du Claux, J. M. Marcusse Jz., A. Abrahamse en J. L. Marcus8e, de laatste 3 van Camperland. Goes. Burgem. en Weth. hebben een plan ontworpen, regelende het minimum van loon en het maximum van arbeidsduur bij gemeente werken. Dit stuk zal ter kennismaking worden gegeven aan de raadsleden en ook aan de pers. Wijl de H. B. 8. aan het rijk is overge gaan, zijn de verordeningen op het school geld aan die inrichting ingetrokken. Door de regeering is een subsidie van f 1500 verleend aan de avondschool voor ambachtslieden daardoor wordt de jaarwedde van den directeur verhoogd tot f 200, en wordt de cursus een vierjarige. Eeu der gevolgen van de overneming der H. B. 8. is, dat de verzameling natuur historische voorwerpen niet langer beschikbaar is ook voor de meisjesschool. Daarin zal moeten worden voorzien. De kosten van verbouwing dier school ramen Burgem. en Weth. op f 4000 -j- f 474 50 voor meubelen, terwijl de aankoop van het belendend perceel, waarmee de meisjesschool wordt uitgebreid, f 1000 bedraagt. Onder het bestuur vau dezen burgemeester werden de schoolgebouwen bijna alle vernieuwd of vergroot. De gasfabriek heeft goede zaken gemaakt. Werd de commissie iu 1901 vrijheid gegeven om een leening te sluiten ad f 1850 om verbeteringen aan te brengendeze ver beteringen zijn tot stand gekomen zonder leening, en werd zelfs nog een achterstallige schuld ad f 288 betaald. Ten slotte geeft de rekening een batig slot van f 608. Dit gunstige resultaat is bereikt in weerwil der hooge kolenprijzen, en zonder den gasprijs te verhoogen voor 1892 is de gasprijs met -J cent per M3. verlaagd, de meterhuur blijft dezelfde, en zal men f 3000 per jaar in plaats van f 2000 aflossen van de leeningen ten behoeve der fabriek, voor welke leeningen de gemeente borg is. Voorts zijn de week- loonen der stokers enz. der fabriek verhoogd. De begrooting der gasfabriek bedraagt f 27880 in ontvang en uitgaaf. De rekening en verantwoording werd onder dankzegging aan de raadscommissie voor de fabriek en aan den directeur goedgekeurd. Eenige verbeteringen aan het gebouw zullen moeten worden aangebracht, overeenkomstig een schrijven van den inspecteur van den arbeid. Wegens buitengewone diensten, bewezen bij de jongste geruchten van inbrekers en waar schijnlijke inbraken, is aan de politie en de rijks veld wacht een gratificatie toegekend van f 10. Het verzoek van den rijks-ontvanger alhier om kwijtschelding van een gedoelte van de f 2700 schade, die deze ambtenaar geleden heeft tengevolge van oneerlijke handelingen van den rijksklerk J. Schippers, heeft niet veel vooruitzicht op eenig succes. De minister van financiën adviseert, dat er geen aanleiding van rijkswege is om adres sant geheel of gedeeltelijk schadeloosstelling te verleenen. (In ons vorig nummer hebben wij deze treurige kwestie breedvoerig medegedeeld). Een tweejarig meisje wist, terwijl zij een oogenblik alleen gelaten was, den kokend heeten theepot van de kachel te krijgen en daaruit te drinken. Inwendig hevig gebrand, is het arme schaap aan de gevolgen overleden. G. Rottier, eerste bewaarder in de cellulaire gevangenis alhier, is overgeplaatst naar de strafgevangenis te Alkmaar. In zijne plaats is benoemd C. de Korte te Wilhel- minadorp. Ierseke, 13 Febr. Hedenmorgen omstreeks 6 uur werd een jeugdige inbreker op heeter daad betrapt, terwijl hij bezig was zijn zakken te vullen met snoeperijen, voorradig in een winkelhuis. Door middel van een valschon sleutel binnen gekomen, gelukte het hem niet langs denzelfden weg het huis te verlaten, wijl eükele buren hem stonden op te wachten, waai door hij zioh den weg zag afsnijden, en zich in handen zijner verspieders stelde. De jeugdige misdadiger is 13 jaren oud. Middelburg, 12 Febr. Men is begonnen mot het opslaan van een nieuwe stelling, teneinde de restauratie Van het Stadhuis alhier voort te zetten. Vlissingen, 13 Febr. De matrozen bij het loodswezen alhier M. F. Schaap en F. J. van Duijn worden met 16 Febr. a. s., op hun verzoek, in gelijke betrekking overgeplaatst bij het loodswezen in het 4e en 5e district (Rotterdam c. a.) Door den inspecteur van het Loodswezen in het 6e district is met ingang van heden als matroos bij den loodsdienst alhier aangesteld de zeevarende Tjebbe Swurt Gz. Terneuzen, 12 Febr. Onder bevel van den len luit. Boom arriveerde hier den 9den dezer een detachement van het korps torpe- disten te Brielle. Onder begunstiging van goed weer, ver trokken de torpedisten den lOden naar het in het Pas van Terneuzen gezonken wrak van het stoomschip »Aline", waar eenige Engelschen bezig waren er nog uit te halen, wat ze konden machtig worden. Nadat hun was bevolen het wrak te ver laten (wilden ze het hachje er niet bij in schieten), werd de lading, bestaande uit een flesch, inhoudende pl. m. 15 K.G. Pikrine-zuur, door den duiker Sperling in het achterschip geplaatst. De uitwerking was boven alle verwachting een groote massa hout kwam na de vreeselijke ontploffing bovendrijven. Heden zouden de werkzaamheden worden voortgezet. Landbouw ©n Veeteelt. Staveiiisse, 13 Febr. Dezer dagen werd alhier de jaarvergadering gehouden van het toestel: Excelsior", welk toestel dient om het suikergehalte der te leveren suikerbieten zelf te onderzoeken, voor en aleer ze geleverd worden. De secretaris-onderzoeker bracht zijn 12e jaarverslag uit, waaruit bleek, dat er in de laatste campagne door hem 40 monsters waren onderzocht. Het hoogste percent alhier verkregen was 16.1. Verscheidene vergelijkende proeven, alhier en aan sommige fabrieken, die op gehalte gecontracteerd hadden, genomen, deden weer ten duidelijkste uitkomen, dat het toestel in alle opzichten voldoet. Deze proeven leverden weinig of geen verschil op. Het jaarverslag eindigde met den wensch, dat de suikerprijs zoodanig zou monteeren, dat de fabrikanten aan de landbouwers een tamelijken prijs ter contracteering kunnen aanbieden, welke wensch natuurlijk met applaus begroet werd. Cortgene, 13 Febr. Het is bijna als zeker aan te nemen, dat onze gemeente met tertijd een roomboterfabriek rijk wordt. De heer De Ylieger sloot met verscheidene landbouwers j'ten minste contract voor de levering hunner melk. Later hopen we hieromtrent meer in bizonderheden te treden. De suikerfabrikantenbond heeft thans definitief besloten in de a. s. campagne eenige fabrieken stil te laten staan. Te Roosendaal zullen de fabrieken der firma's Janesens, Van Weel en Jager Co. stil liggen te Bergen-op-Zoom Laane Rogier en te Oudenbosch de firma Molière. Door de landbouwvereeniging »Dreischor" is in 't vorige jaar aangekocht 215500 K.G. superphosph voor f 6604,98 97600 K.G. Chili-salpeter, voor f 9708,905 7500 K.G. kaïniet, voor f 174,02; 6500 K.G. Thomasslakkenmeelvoor f 161,62®; 700 K.G. kalimagnesia, voor f 46,50; 65968 K.G. katoenzaadmeel, voor f 5462,40®21850 K.G. lijnmeel, voor f 2058,72®20320 K.G. maïs, voor f 1176,99; 1000 K.G. grondnotenmeel, voor f 106,63 140 kar steenkolen, voor f 2294,64®; 98 M3. grint, voor f 215,84®. Te zamen f 28011,27. Het is een bekend feit, dat in sommige streken de Peru-Guano als de aardappelmest beschouwd wordt. Ook zelfs daar, waar men met meer voorliefde gebruik maakt vaa minerale meststoffen, is bij de aardappelteelt toch altijd de Peru-Guano in gebruik gebleven. Bij vergelijkende proeven wordt voor de bemesting van aardappelen ook aau de Peru- Guano een proefveld toegewezen, en niet zelden treedt de Peru-Guano als zegevierende

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1