ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 13 Februari 1903. (Z i e r i li z e e s o h e C o u. r a n t). Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad sr Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7654. Directeur a. T. DE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Ad verten tiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FheInkel, Havenpark 348, Zierikzee. Heeren Correspondenten worden dringend verzocht geregeld bij den aanvang van élk kwartaal hunne rekeningen in te zenden ten kantore van A. J. DE LOOZE Directeur. Het geheele vasteland van Europa, en ook Amerika, waarin men in den laatsten tijd Pro-Boer begint te worden, heft een juich kreet aan over de ontsnapping van den dapperen Vrijstaatschen krijgsaanvoerder De Wet, aan het hem door de Engelschen gespannen net. Niet minder toch dan 23 Britsche colonnes hadden na een drijfjacht hem en zijn commando van alle kanten vol komen ingesloten, zoodat ontkomen niet meer mogelijk scheen, en men zich reeds over zijn aanstaande gevangenneming in stilte ver kneukelde. Toen De Wet echter bespeurde, dat bij en de zijnen omsingeld waren, beval hij, volgens zijn gewooute in zulke omstandig heden, dat zijn manschappen zouden uiteen gaan, een goed heenkomen zoeken, en zich hereenigen op een door hem aangegeven punt. Hij zelf bediende zich van een krijgs list om zich door de vijandelijke linie heen een weg te banen. En die list gelukte, zoodat hij thans veilig is. Een tegenvaller voor Lord Chamberlain, die Lord Kitchener tot een actiever optreden tegen de Boeren, en vooral tegen De Wet had aangepord, teneinde op den dag der kroning van Engeland's Koning Zuid-Afrika aan diens voeten te kunnen neêrleggen. Want men verbeeldt zich in Groot-Brittannië, dat, als men De Wet heeft, de Boeren ontmoedigd de wapenen zullen neêrleggen, zoodat met De Wet de geest van verzet zal gebroken zijn. Men vergist zich ten dien opzichte, evenals men zich te Londen in den geheelen oorlog ver gist heeft, zoowel wat zijn karakter als wat zijn duur betreft. Ware men intijds bedacht geweest op het taaie weerstandsvermogen der Boeren, waaraan zich paarde hun vaak gebleken vurige zin voor vrijheid en onaf hankelijkheid, dan zoude men den oorlog niet hebben uitgelokt. En nu men, hakend naar het bezit van de goud- en diamantmijnen in Transvaal, die groote misdaad beging, nu volhardt men daarin, en offert tot redding van de nationale eer en het militair prestige van Engeland duizenden menschenlevens, millioenen scbats, de welvaart van het rijk, en de goede gezindheid der volken daaraan op. En had men daarbij nog de zekerheid van eindelijk welslagen. Maar die juist ont breekt. Op het vasteland van Europa is men zelfs geneigd te gelooven, dat een gedecimeerd en gedemoraliseerd leger, hoe sterk het ook in aantal en bewapening moge zijn, op een zoo onmetelijk oorlogsterrein, dat wel zoo groot is als half Europa, het niet kan winnen van geoefende, geharde krijgers, die slechts ééo doel voor oogen hebben, de onafhankelijk heid van hun land, en getoond hebben daarvoor alles veil te hebben. Wij hebben tot ons genoegen nog een andere goede oorlogstijding mede te deelen, die vermoedelijk veel gunstiger is dan wij haar kunnen berichten, omdat de bron, waaraan wij haar ontleenen, natuurlijk een Engelsche is, die weglaat, wat in haar nadeel, en toevoegt, wat in haar voordeel mocht uitvallen. French namelijk meldt aan zijn opperbevelhebber, dat een convooi van 60 wagens, gedekt door een 160 man, door de Boeren is aangevallen, die twintig wagens buitmaakten, en de rest aan de vlammen prijsgaven. De Engelschen verloren volgens hun opgave bij die gelegenheid twee officieren en elf manschappen. Een officier en 47 soldaten werden gewond. Zouden de Boeren geen gevangenen gemaakt hebben? Enfin, dat zullen wij wel later zien. Men kan tevreden zijn over het succes, dat de Boeren behaald hebben, en waarvan de waarde en het gewicht niet onderschat mogen worden. De toon der Engelsche bladen, die ten aanzien van de besoheidene poging onzer Regeering aan Engeland het kiezen van den weg der vredesonderhandeling gemakkelijk te maken, aanvankelijk welwillend en waar- deerend was, is in overeenstemming met den waren Engelschen aard thans ruw, plomp, grof geworden. De Times noemt Kuyper verwaand. Deze terugkeer tot de natuur is vermoedelijk van boven af bevolen. Wij maken dit op uit de omstandigheid, dat de geestelijk afgetakelde Minister, Lord Salisbury, na afloop der onthulling van een standbeeld voor wijlen Koningin Victoria, een standbeeld, dat Hare Majesteit om haar bekende gierig heid wel verdiend heeft, een rede hield, waarin hij over den stap van onze Regeeriog min achtend en smalend sprak. Wij zijn geen voorstanders van Dr. Kuyper als bewindsman, maar wij kunnen den Minister den lof, die hem in deze toekomt, voor onze stam verwanten langs diplomatieken weg althans iets beproefd te hebben, niet onthouden. In het Engelsche Parlement deelde Balfour mede, dat afschriften van de Nederlandsche nota aan Milner gezonden zijn, die Lord Kitchener zal verzoeken met den inhoud er van de Boerenleiders in kennis te stellen. In dezelfde zitting deed de Ier, Dillon, de vraag, of het waar was, dat de vrouw van De Wet in een concentratiekamp was opgesloten. Bevestigend werd die vraag beantwoord. De Ieren gaven op ondubbelzinnige wijze hun verontwaardiging hierover te kennen. Cham berlain lachte. Brodrick deed nog de mede- deeling, dat het Engelsche gouvernement besloten had uit Wei-hai-Wei het Britsche garnizoen terug te trekken. Gezegd wordt, dat deze stad aan Duitschland zal worden afgestaan. Men herinnert zich, dat Wei-hai- Wei indertijd door Japan, toen het met China in oorlog was, veroverd werd. Het kleine Japan, hoewel het 't uitgestrekte China overwonnen had, mocht de behaalde vruchten van zijn zegepraal niet behouden, en werd genoodzaakt Wei-hai-Wei aan Engeland af te staan. Nu komt vermoedelijk Duitschland in het bezit van deze stad, als loon voor zijn jegens Engeland welwillende houding in den gemeensten oorlog, die ooit op aarde gevoerd is. In de diplomatieke betrekkingen tusschen Duitschland en Engeland is dan ook alles rozengeur en manenschijn. Yon Bülow, de rijkskanselier, die óf werkelijk verstoord was óf slechts den schijn aannam verstoord te wezen op Engeland, heeft na afloop van een diner, dat te Berlijn aan den Prins van Wales werd aangeboden, met dezen in de feestzaal, nadat men tegenover elkaar zijn gevoelens geuit had, zoodat elk misverstand werd weggenomen, geklonken. Toen de Keizer dat zag, trad hij nader, en zeide zóó luide, dat al de omstanders, wanneer zij niet doof waren, het konden hooren»Na, nun iet doch die Chamberlain Sache gang erledigt". Door den afgevaardigde Schrader is bij den Rijksdag een voorstel ingediend tot ver scherping der bepalingen op het tweegevecht. Volgens dit voorstel zullen de uitdagers tot-, de deelnemers aan-, en de getuigen bij het tweegevecht strafbaar zijn. Ook tegen hen, die iemand met minachting bejegenen, die een tweegevecht geweigerd heeft, zal straf geëischt kunnen worden. Al mocht dit voor stel ook aangenomen worden, de duels zullen er niet door verminderen, zoolang de Keizer het tweegevecht in bescherming neemt, als een ridderlijke instelling blijft beschouwen, en aan hen, die de strafwet op het stuk van het tweegevecht overtreden, hetzij kwijtschelding, hetzij vermindering van straf verleent. In Saksen is een ministeriëele crisis. De Minister van Finantiën heeft meer uitgegeven, dan hem bij de begrooting was toegestaan. Dit werd terecht door de Kamer afgekeurd. Hierop diende het geheele Ministerie zijn demissie in. Het kenmerkende van deze crisis is, dat de Regeering, die de uitdrukking is van de conservatieve meerderheid in de Kamer, door haar eigen geestverwanten ten val is gebracht. De Koning heeft alleen het ontslag van den Minister van Finantiën aan genomen. In de Fransche Earner is door Julien Dumas als amendement op de Begrooting van Justitie voorgesteld, voortaan geen gelden meer voor den beul en zijn knechten uit te trekken. Wordt dit amendement aangenomen, dan is op indircte wijze de doodstraf in Frankrijk afgeschaft. Labori, de beroemdeveel bewonderde advokaat uit het Dreyfus-proces, zal zich voor de Kamer candidaat stellen. Wordt hij gekozen, dan mag de Fransche Kamer er trotsch op wezen, zulk een vurigen, onver- moeiden kampioen voor het recht onder hare leden te tellen. Er behoorde toen moed toe voor dat recht, dat gruwelijk vertrapt werd, op te treden. In Bulgarije is de Minister van Onder wijs, Kantsjèf, door een vroegeren leeraar van het Gymnasium met zes revolverschoten op zijn bureau gedood geworden, waarop de moordenaar zich terstond met datzelfde wapen van kant maakte. De moordenaar, die zich op den Minister wilde wreken, omdat hij weigerde hem in zijn vroegere betrekking te herstellen, had zich om verschillende redenen bij het onderwijs onmogelijk gemaakt, en was daarom uit zijn ambt ontzet. Met groot eerbetoon is de Minister ter aarde besteld. Vorst Ferdinand woonde persoonlijk de begrafenis bij. De Belgische Earner neeft hare toe stemming gegeven tot het instellen van een strafrechterlijke vervolging tegen Smeets. De Transvealseh-Engelsohe oorlog. Londen, 11 Febr. Aan de Morning Post wordt uit Pretoria in een beschrijving van de jongste operatiën tegen De Wet, medegedeeld, dat de gepantserde treinen op den spoorweg een hevig vuur richtten op de Boeren, terwijl de opdringende colonnes de Boeren onder kanonvuur namen. De correspondent van de Times te Johannesburg schrijft van den 18den Januari 1.1. ten aanzien van den toestand in Kaap kolonie, dat medegedeeld wordt, dat de Boeren in het district Laogeberg (een berg achtig gebied op 160 K.M. Westelijk van Kimberley) een nieuwe republiek gesticht hebben, waar zij op hun gemak zaaien en oogsten. Door de gesteldheid van dit gebied, zou een schoonveging van dit district alleen een geweldigen arbeid eischon, terwijl de hulpbronnen van de Kaapsche regeering aan manschappen en geld, niet voldoende zijn om een dergelijk pogen mogelijk te maken. Deze omstandigheid maakt een zeer ernstigen indruk. Ten aanzien van het uitgestrekte onrustige gebied ten Westen der spoorwegen, is een ernstig besluit genomen voor den aanleg van een blokhuizenlinie over 480 K.M. lengte, van Victoria-West door'Calvinia naar de zee. Er moge gegronde reden bestaan voor den aanleg van zulk een linie, doch het is moeielijk zich voor te stellen wat het doel er van zal zijn en of de opsluiting van man schappen en de verkwisting van geld er door gewettigd zullen zijn. De Boeren zullen overvloedig ruimte hebben ten Noorden en ten Zuiden en een linie van zoo geweldige lengte, niet ondersteund door den spoorweg, kan moeielijk resultaat opleveren als afsluiting. De correspondent zegt, dat hij hoopt dat de door hem gegeven voorstelling er toe moge bijdragen om de lui aan de Theems te over tuigen van den omvang van de taak en van de noodzakelijkheid om een geweldige poging te doen, indien wij het er toe willen leiden dat de oorlog vóór den winter uit is, terwijl, indien wij in gebreke bljjven door de om standigheden geboden toebereidselen te maken voor de voortzetting, ons optimisme ons weder duur te staan zal komen. Generaal French meldtdat een convooi van 60 wagens, dat van Beaufort West naar Fraserburg trok, en door 160 man werd begeleid, op dertig mijlen van de plaats van bestemming is genomen. De vijand nam "12 wagens mee en verbrandde de rest. Kolonel Crabbe, die te hulp kwam, dreef den vijand terug, na een hevig gevecht. De verliezen der Engelschen bedragen 2 officieren en 11 man gedood, één officier en 47 man gewond. Do verliezen der Boeren zijn 24 gedood en 47 gewond. Een afdeeling van de kolonne van Doran, die bij CalviDia opereerde, is bij nacht op haar terugtocht aangevallen en verloor drie officieren en 7 man aan dooden en 17 gewonden. Durban, 10 Febr. Onder de gevangenen, die alhier zijn aangekomen om gedeporteerd te worden, bevinden zich commandant Erasmus en generaal Viljoen. Uit 's Gravenhage wordt aan de Rappel1 geseind, dat dr. Muller, de vertegenwoordiger van den Vrijstaat in Nederland, met een bijzondere zending naar New-York is ver trokken. De Transvaalsche legatie heeft rapport ontvangen over den tegen woord igen toestand met inbegrip van de Afrikaanders bevinden zich 20.000 man onder de wapenen, voorzien van kanonnen, geweren, ammunitie en levensmiddelen, in die mate, dat zij den strijd nog verscheidene jaren kunnen volhouden. Engeland. Een der bekende medewerkers aan den FigaroJules Huret, meldt uit Londen aan zijn blad eenige mededeelingen, die hem werden gedaan door «een der best ingelichte mannen van Londen", Die mededeelingen komen hierop neer: «Koning Eduard heeft zijn medewerking verleend bij de onderhandelingen tusschen Nederland en Engelandzij werden zelfs eenigszins onder zijn leiding en toezicht gevoerd. «Iedereen in Engeland weet, dat de koning niet gekroond wil worden, zoolang de oorlog voortduurt. «Het denkbeelddat tijdens zijn feest 250,000 soldaten duizenden mijlen van Londen hun leven moeten wagen, drukt hem. Eduard VII is geen wreed vorst. Maar hij wil een populair koning worden. Dat weet Lord Rosebery, en het is bekend, dat de koning dezen tot premier wenscht. «Nu hebben opmerkzame lieden het vol gende geconstateerd «1. De reis van Dr. Kuyper naar Londen. «2. Een bezoek van Lord Rosebery bij den koning op Sandringham. «3. Enkele dagen later een rede van Lord Rosebery op Chesterfield, waar een eerste kreet van hoop op spoedigen vrede werd nitgestooten. «4. De mededeeling van Balfour in het Lagerhuis omtrent de nota der Nederlandsche regeering. «Daarbij kent men 's konings antipathie voor Joseph Chamberlain". Voor de I5e maal heeft het Engelsche Lagerhuis de wet aangenomendie den weduwnaar veroorloven zal de zuster zijner overleden vrouw te huwen. Maar vrij zeker zal het Hoogerhuis die wet weder verwerpen. Duitschland. Bij gelegenheid van keizer Wilhelm's ver jaardag heeft deze aan den door hen zeer I hooggeschatten held van China, maarschalk j Waldersee, een bewijs van genegenheid gegeven in den vorm van een bronzen kanon. Deze vuurmond werd door de Duitsehe troepen in China buitgemaakt; het stuk dateert nog uit de zeventiende eeuw. Naar men wil zit de maarschalk met het cadeau niet weinig verlegen. "Wat moet hij er mee doen Nederland. Laren, 10 Febr. Vrijdagavond arriveerde alhier het lijk van het te Bussum vermoorde meisje, Mina de Leeuw. De geheele school jeugd stond langs den weg geschaard en overal waar het rijtuig passeerde waren de luiken gesloten. Zaterdag had de begrafenis plaats. Eerst werd een dienst gehouden in de R. K. kerk. Na afloop daarvan stelde de stoet zich op. De lijkwagen was omriDgd door meisjes in 't wit en was behangen met tal van kransen. In het eerste rijtuig zaten de ouders en twee broertjes van het meisje. De familie Insinger, uit deze gemeente, had hare equipage voor deze zwaar beproefde familie beschikbaar gesteld. In de volgende rijtuigen zaten de burgemeester en wethouders van hier, het bestuur der wijkverpleging enz. Het geheele dorp was op de been en vele ingezetenen van omliggende plaatsen gaven eveneens door hun tegenwoordigheid blijk van hun deelneming. Overal waar de stoet passeerde, waren de huizen gesloten. Vele vrouwen stonden te schreien en ook vele mannen hadden tranen in de oogen, toen de lijkwagen hen passeerde met zijn droeven last. Toen de kist neergelaten was in het graf en de gebruikelijke ceremoniën waren verricht, nam dr, Willenborg, van hier, het woord. In een treffende rede wees spreker er op dat dit een smart was, die slechts weinigen was opgelegd. Doch een zonnestraal voor de ouders was de algemeene deelneming. IedereeD was gekomen om het lieve kind, dat zoo voor haar leven en eer had gestreden, de laatste eer te bewijzen. De vader dankte spreker daarop met een handdrukhij was te vol om een woord te zeggen. Het was een in-droevig gezicht, die weenende moeder, die strak voor zich uitstarende vader. Ieder was diep bewogen. De sneeuw, die gedurende den tocht naar I de begraafplaats was begonnen te vallen, I werd dichter en dichter. Zij viel geluidloos I op de aarde en bedekte de kist met een I rein-witte lijkwade. 1 Langzaam verliet de menigte den Gods-akker. Nijmegen, 10 Febr. Uit een legaat van mevrouw de weduwe Keijzer, vroeger wonende alhier, in 1900 te Gorsel overleden, is aan ieder van de 68 personen van het politie personeel alhier, waaronder de commissaris en inspecteurs van politie zijn begrepen, f 44 uitgekeerd, terwijl aan de weduwe van den vorigen commissaris van politie, die aan mevrouw Keijzer vele dieneten heeft bewezen, een villa van ongeveer f 20.000 ten deel viel. Amsterdam, 10 Febr. Een 81-jarig alleenwonend man in de Daniël Stalpertstraat alhier werd "Woensdag bewusteloos in zijn woning gevonden, met het aangezicht in de kachelbak. Het gezicht was ernstig geschroeid. Het bleek dat de man Dinsdagochtend de kachelasch wilde verwijderen, en dat hij daarbij door een beroerte werd getroffen en hij voorover met het hoofd in de heete asch viel. Gisteren is hij aan de gevolgen overleden, zonder tot bewustzijn gekomen te zijn. Een bewoner van de Plantage Kerklaan alhier, die Zaterdagavond laat huiswaarts keerde, liet, omdat hij zich niet prettig gevoelde, door de dienstbode zuiveringszout halen. Vermoedelijk bracht de meid haar boodschap verkeerd over, want later bleek dat zij zuringzout had meegebracht. De toestand van den bewoner, die niets kwaads vermoedende het vergif innam, is bedenkelijk. Steenbergen, 11 Febr. Zaterdag 1.1. had op den Hooidijk -onder deze gemeente een droevig ongeluk plaats. Bij het rooien van boomen brak, terwijl men den gerooiden boom naar den dijk wilde trekken, de ketting, waardoor de boom naar beneden rolde en den 27-jarigen v. d. Br. uit Wouw, die onder den dijk stond, verpletterde, zoodat deze na eenige oogenblikken overleed. Middelharnis, 11 Febr. Op den «Partijdag", alhier op 29 dezer door de Anti.-Rev. te houden, zal o. a. als spreker optreden jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, lid der Tweede Kamer, over de «Leerplichtwet". Dirksland, 11 Febr. Gisteren is alhier overleden de heer W. Ku ij pers, notaris en lid der Prov. Staten van Zuid-Ilolland. Zierikzee, 11 Febr In de Maandag avond ten huize van Mej. de wed. Kanaar alhier gehouden vergadering van het Departe ment Zierikzee der Nederl. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, werd op voorstel van het Bestuur besloten, het rapport van het Departement Amsterdam betreffende wijziging der Hinderwet te stellen in handen van de Commissie voor Algemeene Zaken en van Fabrieken en Trafieken. Voor kennisgeving wordt aangenomen de nota der Vereeniging ter bevordering van Fabrieks- en Handwerks- n ij verheid betreffende de oprichting van een Bureau voor technische adviezen. Goedgekeurd wordt de rekening, die in handen gesteld was van een Commissie, bestaande uit de heeren Van Schelven en Visser, nadat deze haar accoord bevonden had in ontvangsten op een bedrag van f 223,125, en in uit gaaf op dat van f 309,615, zoodat er een nadeelig saldo is van f 86,49. Op de Spaar bank staat echter f 26 785, zoodat in werke lijkheid het passief plus minus f 60 bedraagt. De Voorzitter betuigt den Penningmeester zijn dank voor het richtig beheer. Voorlezing wordt gedaan door den heer Olivier van het rapport, dat door de Commissie voor Zee- visscherij, Handel en Scheepvaart, bestaande uit de heeren Olivier, v. Schelven, Hogerland en Polakbetreffende de behandeling van postpakketten is uitgebracht. De Commissie concludeert in deze aangelegenheid niets te doen, omdat naar haar gevoelen niet is ge bleken, dat aan de ambtenaren een minder goede behaiideliDg der postpakketten kan verweten worden. Het Bestuur stelt voor, conform het rapport der Commissie te besluiten. De heer De Klerck zet het systeem, dat bij de be handeling der postpaketten voorzit, uiteen. Vlugheid van expeditie en nauwkeurigheid in de verzending staan hierbij op den voor grond. Hij kan zich met de conclusie van het rapport best vereenigen. Dr. Van der Hoeven weet uit persoonlijke ervaring, dat, als postpakketten gehavend overkomen, dit gewoonlijk ligt aan de slechte verpakking. In het buitenland is de verpakking uitstekend. De heeren Hogerland en Verschooff vragen inlichtingen omtrent de vergoeding, die gegeven wordt bij eventuëele beschadiging der post pakketten, die hun door den heer De Klerck I welwillend verstrekt worden. Overeenkomstig het voorstel van het Bestuur wordt besloten. Aan de Commissie wordt de dank der ver-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1