Zaterdag 8 Februari 1902. Bóeren-Inspan, AANBESTEDING. AANBESTEDING. J. C. van der Have, Alpha Margarine, (Z i e r i li zeesclie O o u r a n t). Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIE!!. Een buiten werking zijnde Fairbank-Bascule. het bezinken en bestorten van den vooroever in het district Lairgendijk, volgens Bestek No. 267, in twee perceelen. Het bouwen van een Woonhuis. BALIE WIND-KORENMOLEN, A. J. Constandse, Brouwershaven. ZIEKIRZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 4,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7652. Directeur» A. 7. DE LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 Tegel» 30 Ct». meerdere regel» 10 Ct».kunnen uiterlijk tot de» Uaandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FrSnkel, Havenpark 348, Zierikzee. Da Tramswaalsch-Engelache oorlog. Loilden, 5 Febr. Lord Kitchener seint uit Pretoria van gisteren, Dinsdag, dat kolonel Byng's colonne, optrekkende van Liebenbergsvlei, na een nachtelijken marsch commandant Wessels aanviel, waarbij de Engelschen zich weder in het bezit stelden van twee kanonnen, door de Boeren veroverd op kolonel Firman en van De Wet's laatste kanon. De verliezen aan de zijde der Boeren bedroegen 5 man gedood, 6 gewond en 27 gevangengenomen. Onder de dooden komt voor veldcornet Wessels en onder de gevangenen kapitein Muller van de staatsartillerie. De verliezen aan Engelsche zijde waren licht, terwijl de Engelschen zich bovendien meester maakten van 3 wagens met ammunitie en van 250 paarden en muildieren. De Nationale Verkenners uit Middelburg namen 13 Boeren gevangen. Plumer heeft nabij Amersfoort 7 Boeren gevangengenomen en 500 stuks hoornvee vermeesterd. Gilbert Hamilton heeft 2 Boeren gedood en 32 Boeren gevangengenomen. Amerika. De twee gebroeders Biddle, de terdoodver oordeelde misdadigers, die uit de gevangenis te Pittsburg (Ver. St.) ontsnapten, zijn over leden aan de wonden, welke zij bij hunne wederge vangen neming bekwamen. Zij betuigden beiden even vóór hun dood, dat zij onschuldig waren aan de misdaad, waarvoor zij werden veroordeeld. Mrs. Soffels, de met hen gevluchte echt genoot van den gevangenbewaarder een schoone vrouw die licht gewond werd en een mislukte poging tot zelfmoord deed, heeft nu diep berouw. Haar man, dien zij met chloroform be dwelmd blijkt te hebben in den nacht van de vlucht, heeft zijn ontslag genomen. De vrouw was smoorlijk verliefd op Eduard Biddle sinds November en zij had zich zoozeer aan die liefde overgegeven, dat de gevangene een wonderbaren, bijna hypnotischen invloed op haar kreeg. Men heeft een minnebrief van Eduard Biddle by haar gevonden, waarin hij zijn plan tot ontvluchting uiteenzet en waaruit blijkt, dat zij beloofd had, de beide mannen te helpen en hun zagen te bezorgen. Haar vader, die beambte in de gevangenis is, heeft bekend dat bij brieven van Eduard Biddle aan zijn dochter overbracht; maar Biddle had hem wijs gemaakt dat het slechts verzen waren, die hij geschreven had. Spanje. Aan het politie-bureau te Madrid ver voegde zich dezer dagen een jonge vrouw, die met een klagende stem een droevig verhaal deed. Zij vertelde 25 jaar oud te zijn. Ze was op 15-jarigen leeftijd in een naburig plaatsje gehuwd met een zekeren Murcie, en daarna in Madrid komen wonen. Maar al die 10 jaar was zij door haar man opgesloten gehouden. Ze moest steeds verblijf houden in een vertrek dat op een binnenplaats uitkwam, en mocht nooit uitgaan. Wanneer ze klaagde, sloeg hij haar, tot ze in zwijm viel. Zij en haar drie kinderen waren gekleed als bedelaars en kregen juist genoeg te eten om niet om te komen. Hij had altijd den sleutel van het vertrek bij zich, maar dien dag was hij in slaap gevallen, en zij had toen den sleutel weggenomen, en was naar buiten, naar 't politie-bureau geloopen. Een onderzoek heeft de waarheid van haar verhaal vastgesteld. De man is in hechtenis genomen. Engeland. Londen, 5 Febr. De ochtendbladen stemmen hierin overeen, dat de Nederlandsche nota een mislukking deed voorzien een ander antwoord dan het gegevene was niet mogelijk. De Morning Post merkt op, dat, daar Groot-Brittannië de beide Republieken ge annexeerd heeft, een vredestractaat onbe staanbaar is. Het Journal voegt aan zijn beschouwing toe »Wij waardeeren allen de omstandigheden, welke de Nederlanders belang doen stellen in den Boerenoorlog". De Standard zegt nHet voornaamste element uit de Britsche repliek op de Neder landsche mededeeling, is de heldere, besliste afwijzing van eenigerlei tueschenkomst onverschillig van welke zijde zij komen moge. De Daily News heet den toon van Lans- downe's antwoord even onberispelijk van stijl als van karakter, doch betreurt het, dat het neerkomt op een algeheele weigering tegenover de door Nederland ondernomen stappen er is iets verkregen door deze vriendschappelijke bespreking en oneindig vertrouwen is men verschuldigd aan de Nederlandsche regeering voor haar initiatief. Wat men nu behoeft, is een duidelijke verklaring van de zijde der Engelsche regeering, ten aanzien van de autoriteiten, met welke zij gezind is onder handelingen aan te knoopen. De Daily Chronicle verklaart, dat een ontleding van de Nederlandsche voorstellen voldoende is om de ongerijmdheid er van aan te toonen. De Daily Telegraph maakt de opmerking, dat Lansdowne's antwoord het eenige mogelijke was. De Times verklaart, dat Landsdowne het eenige mogelijke antwoord heeft gegeven en het blad vertrouwt, dat het duidelijk genoeg is om de bedillers er van te overtuigen, dat er geen mogelijkheid bestaat voor de Britsche regeering of voor het Britsche volk, om nader in overleg te treden. Kalibemesting op zand-, veen- en kleigronden. Wanneer een landbouwer zich afvraagt, welke meststof hij voor het een of andere gewas zal gebruiken, dan moet hij, behalve met andere omstandigheden, in de eerste plaats ook rekening houden met den aard van den bodem. De drie voornaamste soorten van grond zijn zand, veen en klei. In 't algemeen kunnen we zeggen, dat de kleigronden, zoowel die, welke uit zee klei bestaan, in de noordelijke en westelijke provinciën van ons land, als de rivierklei langs de groote rivieren, rijk zijn aan kali. Volgens onderzoekingen, in den laatsten tijd fedaan, bevatten deze gronden tusschen 1 en kali, waarvan echter slechts hoogstens */s deel, soms slechts Vc deel oplosbaar is in zoutzuur. Het feit, dat slechts een gering ge deelte van deze in kleigrond aanwezige kali oplosbaar is, in verband met de eigenaardige behoeften van de verschillende gewassen maakt dan ook, dat zelfs op genoemde klei gronden een bemesting met kali, de opbrengst aanmerkelijk doet stijgen. Zoo is reeds bij verschillende proeven gebleken, dat gezuiverde of geconcentreerde kalizouten, Jzooals chloor kalium, met een gehalte van ongeveer 50 kali en zwavelzure kali ook met ongeveer een gehalte van 50% kali, den oogst zeer belang rijk vergrootte. De veengrondenzoowel de hooge venen, als de laagveengrond, zoowel de dalgronden, als die, welke nog niet afgeturfd zijn, bevatten alle zeer weinig kali. Die hoe/eelheid kali, die eenig landbouw gewas uit den bodem haalt, is in den regel zóó groot, dat we gerust kunnen aannemen, dat op veengrond kalibemesting moet plaats hebben, wil de oogst gelukken. Dat dit inderdaad gevoeld wordt, blijkt wel uit de statistiek van het kaliverbruik in Neder land, die ons leert, dat het kaliverbruik in de veenstreken het hoogst is. Wanneer veen gronden pas in cultuur gebracht worden, is het in het algemeen om verschillende redenen beter groote hoeveelheden ruwe kalizouten, b.v. kaïniet te gebruiken. Op veengrond, die reeds lang in cultuur is, en waar men zeer groote oogsten (aardappelen b.v.) tracht te verkrijgen, wordt ook gezuiverde kali (b.v. patent-kali-magnesia) gebruikt. Het oostelijk gedeelte van ons land en het zui delijk deel, daar, waar zich de zandstreken bevinden (ook de duingronden en de daarachter gelegen geestgronden, evenals de zandverstui vingen) zijn alle zeer kali-arm. Deze gronden bevatten gemiddeld minder dan 1 kali. Het is dus ook vooral op deze zandstreken, dat de kali- mest in de grootste hoeveelheden moet gebruikt worden. Zoolang men ziet, dat de oogst toe neemt, dat de opbrengst vermeerdert door het kaligebruik, kan men de hoeveelheid kalimest nog vergrooten. Wanneer men op zandgronden gewone cultuur voert, gebruikt men het best kaïniet. Gemengd Nieuws. Van Barnum en Bailey. Het beroemde circus zal een paar vermaarde medewerkers verliezenhet dubbele nummer, de twee aan elkaar gegroeide zusters Radica en Doodica. Radica is ernstig ziek, maar Doodica kan, volgens de doctoren, behouden blijven, door de teedere huid weg te nemen, die de beide zusters vereenigt. Zij zijn naar een Parijsch hospitaal gebracht en over een paar dagen zal de operatie plaats vinden, De Barnum-show te Parijs wordt 16 Maart a.s. gesloten en gaat dan naar ander steden in Frankrijk. Na geruimen tijd rust genomen te hebben zal Papuss, die in het Paleis voor Volksvlijt 8 X 24 uren zonder eten of drinken in een gesloten glazen kist vertoefde, hetzelfde nu vertoonen in de residentie en wel van 16 tot 23 Februari. Een veelvraat. Op het teerfeest van het schuttersgilde »St.-Sebastiaan" te Ossen- drecht wedde één der gildebroeders, dat bij twaalf halfpondsworstenbrooden en even zooveel kruiken bier zou verorberen. Hjj won de weddenschap, doch plotseling werd hij ongesteld en was eenige oogenblikken later eeD lijk. Het Volk weet te vertellen dat de ontvanger der domeinen te Arnhem door den minister in de uitoefening zijner functie is geschorst, naar verluidt omdat deze ambtenaar in een kwestie, waaromtrent hij met zijn superieur van meening verschilde, al te brutaal voor z'n eigen opinie is opgekomen. Te Kruisland bij Steenbergen, is, terwijl de moeder een oogenblik afwezig was, het vierjarig dochtertje van J. van den Berg, tegen een brandende kachel gevallen, met het treurig gevolg, dat het kind aan de brandwonden is overleden. Uit lord Bosehery's leven. Lord Rosebery de eenzameRosebery heeft bereikt, wat de eerzucht van een Brit het hoogste stelthij heeft den Derby gewonnen, heeft de hoogste functie bekleed in de regeering der hoofdstad, is eerste minister geweest. Hij is een der rijkste leden der Engelsche aristo cratie een geleerde van gezag, een uitstekend schrijver en een der voortreffelijkste redenaars, die 't Britsche rijk oplevert. Maar onder deze schitterende oppervlaktehuist een droeve kern Rosebery behoort tot de eenzamen. Zijn schaar van bekenden is waarschijnlijk grooter dan van wien ook, die niet van koninklijken bloede ishet getal zijner vrienden is legio; toch is het niet overdreven te zeggen, dat hij geen enkelen intiemen vriend heeft, dat er geen levend wezen is waarvoor hij zijn hart eens zou kunnen uitstorten en eens van zich werpen de terughouding, die zijn gansche wezen omfloerst. Ofschoon hij een beminnelijk gastheer is, ziet hij slechts zoo weinig menschen, als met het oog op zijn positie mogelijk is. Te Londen, waarheen hij van zijn landgoed van Zaterdag tot Maandag komt, omdat het dan daar het rustigst is, brengt hij uren door in zijn bibliotheek, waar hij met zijn boeken en gedachten alleen is. De oorzaak van deze zucht naar afzondering is niet moeielijk te vinden. Lord Rosebery's leven is, ondanks al zijne vroegere succes, droevig geweest. Yan zijo jeugd af heeft Fortuna met milde hand de rijkste gaven over hem gestrooid. Hij is de zoon van een betooverend schoone en verstandige moeder, de erfgename van een vorstelijk fortuin. Hij was nog bijna een knaap, toen hij op de rijkste erfdochter van zijn tijd, Hannah Rothschild, verliefd werd. De geschiedenis zijner liefde is zeer romantisch. Zijn rijtuig kwam in botsing met dat van juffrouw Rothschildmet buitengewone behendigheid sprong hij er uit, ving zijn aan staande op, juist toen deze uit haar rijtuig viel en droeg haar bewusteloos naar een naburig huis. Aan haar wijdde bij de gansche liefde van een groote natuur en ondanks het meest hardnekkig verzet van haren vader slaagde hij er in haar eindelijk zijn vrouw te mogen noemen. Onverminderd bleef zijn liefde voort duren, den geheelen duur van hun huwelijk. Hij was een haar toegewijd echtgenoot, voor zijn kinderen een liefderijk vader. Zijn echt- genoote was hem ipeer dan een vrouw, zij gaf zich met hart en ziel aan zijn arbeid en zijn neigingen. Zij deed hem in het staatkundige leven treden, zij opende hem een schitterende loopbaanzij mocht hem niet op het toppunt van zijn roem zien. »Zonder mijn vrouw zou ik nimmer iets geworden zijn", dat is een woord, hetwelk hij dikwijls uitspreekt. De indruk, dien het vroegtijdig en tragisch sterven van zulk een levensgezellin op zulk een man moest maken, kan men zich voor stellen. Daaruit laat zich ook zijn liefde voor eenzaamheid verklaren en daarom kan men begrijpen, dat hij liever rustig zijn uren in Durban slijt of op de terrassen van Mentmore wandelt, dan dat hij zich aan het gezellig verkeer wijdt. HAKKTBGBICHTEN. Zierikzee, 6 Febr. De aanvoer bestond hoofdzakelijk uit tarwe en chevaliergerst, die vorige prijzen konden opbrengen. Tarwe f 6 f 7chevaliergerst f 4,35 k f 5,20; wintergerst f 4,10 f 4,50; zomer- gerst f 4 f 4,25; rogge f 4,85 k f 5,10; haver f 3,25 a f 3,75erwten (kleine) f8 a f 8,75; kroonerwten f 8,25 k f 8,75; bruine boonen f 6 k f 6.75. Middelburg, 6 Febr. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer uit Walcheren niet zoo groot als voorgaande week. Tarwe, zomergerst en witte boonen werden het meest gepresenteerdvan andere artikelen was weinig ter markt. De noteering is als volgt: nieuwe Walch. tarwe werd van f 6,75 tot f 7 naar kwaliteit gekocht; rogge op f 5,75 gehouden; winter gerst f 4,75 k f 4,80 naar deugdzomer dito hield men op f 4,75; Walch. witte boonen, begin beurs algemeen op f 11,50 gehouden, werden later met moeite tot f 11,25 gekocht; ronde bruine boonen in puike soort weinig ter markt en op f 8,50 gehouden lange dito Jf 7,25 a f 7,75 naar deugd; groene kookerwten in puike soort f 9 betaald kroonerwten weinig ter markt, tot f 9,10 verkocht; koolzaad tot f 10,25 verhandeld. Op Zondag 9 Februari a.s I hopen onze geliefde Ouders: JAN BEZUIJEN en j JACOMIJNTJE YAN DER BOK j hunne 25-jarigeEchtvereeniging j te herdenken. Ouddorp, 1 Februari 1902. Hunne dankbare Kinderen, j Ondertrouwd STOFFEL WILLEM YIS en ELIZABETH KOOLSTRA. Haamstede, 6 Februari 1902. Heden overleed, na een lijden van vier weken, onze veelgeliefde Dochter en Zuster Kaatje Cornelia, in den bloeienden leeftijd van negentien jaar en vier maanden. Noordwelle, 5 Februari 1902. N. DALEBOUT, Echtgenoot en Kinderen. Voor de vele bewijzen van belang stelling, mij betoond bij mijne benoeming tot lid van den Gemeenteraadbetuig ik mijnen hartelijken dank. Brouwershaven, 7 Februari 1902. K. YAN DER LINDE. Bij de aanst. verkiezing voor Lid van den Gemeenteraad te Oosterland, wordt aanbevolen, de Heer Burgemeetter. WBUP'3' De Burgemeester-Strandvonder der gemeente Haamstederoept voor de eerste maal ter reclame op, recht hebbende op 9 Boomen, 8 Battings en I stuk Mast. Deze Goederen zijn geborgen bij G. A. van Zuijen te Burghsluis. De Burgemeester voornoemd, M. BOLLE Lz. Bij aanneemlijk bod op Don derdag 20 Februari 1902, des avonds om 7 ure, bij C. Gaakeer te Sint- Maartensdijk, bij inschrijving te verkoopen Te bezichtigen Donderdag 20 Februari 1902, des namiddags. J. J. DE JONGE, St.-Maartensdijk (Zeel.) Het DAGELIJKSCH BESTUUR van het Waterschap SCHOUWEN zal aanbesteden op Donderdag 20 Februari 1902, des namiddags te 1 uur, op 's Landskamer, Bestek en voorwaarden liggen ter visie in de verschillende Directielocalen en zijn tegen f 0,10 per exemplaar voor het bestek en f 0,50 voor de S. Y. te bekomen bij den Boekhandelaar H. G. KROM te Zierikzee. Aanwijzing gedurende drie dagen vóór de besteding tijdens laag water. Inlichtingen verstrekt de Ingenieur van het Waterschap. Het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap Schouwen, A. J. F. FOKKER, Voorzitter. D. VAN DER VLIET, Ontvanger-Griffier. De Heer N. BOLIJN Lz. te Ouwerkerk zal, op Woensdag 12 Februari 1902, des namiddags om 3 ure, in de Herberg van K. van Oost aldaar, trachten aan t© loesteden Bestek en teekening liggen ter inzage in voornoemde Herberg. Aanwijzing één uur vóór de besteding. Voor inlichtingen zich te vervoegen bij G. VAN DER HEIDE, Timmerman, Ouwerkerk. De Notaris H. J. VAN NOU- HUYS te Zierikzee zal, Woens- dag 12 Februari 1902, des voor middags te half tien ure, ten verzoeke van den heer A. KIK Kz.aan de door hem bewoonde Hofstede te Bruinisse, openbaar verkoopen: EEN KAPITALEN als: 17 Paarden, waaronder veulendragende, oud van 1 tot en met 5, 7, 8, 9. 14 en 17 jaren, 2 Kalf vaarzen, 4 jaarling Vaarzen en Ossen, 2 Kweekkalveren8 groote Loopvarkens 2 Mestvarkens, eene partij Kippen. Voorts: Boerenwagen, DrielingwageD, groote Slepers wagen, Barouchette, Wiel- en andere Ploegen, Wiedmachine, Dorschtafel, enz. enz. De verkoop van het vee vangt aan te 11 uren. Betaling uiterlijk 1 November a.s. Onbekende koopers moeten borg stellen. TH 200P daar hij geheel van deze Zaak en den Handel die er bij behoort ophoud Een goed onderhouden, druk beklante, staande op het Zand bij Middelburggem. Koudekerkemet WoonhuisSchuur en ongeveer 500 roeden Weiland. Een gedeelte der koopsom kan er op ge vestigd blijven. Te bevragen bij den eigenaar P. DINGEMANSE. per pond 40 cent. half 20 De beste voor tafel en keuken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 5