harnis is proces-verbaal opgemaakt tegen een jachtopziener aldaar, die zich bezig hield met het zetten van wildstrikken op het jachtveld, waarover de bekeurde als opziener was aangesteld! De rechtbank te 's-Hage veroordeelde de beide nachtkoetsiers wegens berooving van den Delftschen kellner ieder tot 5 jaren gevangenis straf. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde den candidaat-notaris F. de R., wegens medeplichtigheid aan valschheid in geschrifte, tot negen maanden gevangenisstraf. De R. had, als «rechtsconsulent" der voor schotbank «Pecunia", waarvan de directeur G. M. Hessels thans zit, zijn patroon den raad gegeven om een acte van scbjjnhuur op te maken, en hem daarbij de behulpzame hand geboden. Aan Marten Hoogerhuis is gratie ver leend van het nog niet ondergane gedeelte van zijn straf, waartoe hij 17 Juni 1896 werd veroordeeld wegens de inbraak te Britsum. Marten is Woensdagavond bij zijne familie aangekomen. Hij is uiterlijk gezond, doch is sedert Mei j.l. zenuwlijder geworden; zijn denkvermogen heeft veel geleden en hij ver telt allerlei dwaze verhalen. Thans is van de drie gebroeders Hooger huis alleen nog Wiebren in de gevangenis deze werd tot 12 jaren straf veroordeeld. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. FR.EDI BL BEURTEN in onderstaande Gemeenten van Schouwen en Duiveland. Zondag 9 Februari 1 9 O 2. Da Geref. Kerk te Zierikzee: 'sVoorm. tien ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. Te Oud-Vos8emeer heeft het bestuur der coöperatieve vereeniging tot aankoop van kunstmeststoffen en voederartikelen de super- phosphaat gegund aan Nijssen te Goes, voor f 2.41fChili-salpeter, A. Kolen te Colijns- plaat, f 12.04; opgeloste Peru, P. Adriaansens te Bergen-op-Zoom, f 8 zwavelz. ammoniak, Snelleman8 en Vlamings te Dinteloord, f 14.69 amm. superphosphaat, J. Quist te Oud-Vosse- meer, f 7.03; lijnkoek, dezelfde, f 11.19; maïs, dezelfde, f 6 60; kaïniet, P. v. Aardenne te Dordrecht, f 2.59; paardenboonen niet gegund. O Q O) T3 U O O ■"O fc£ fl ce d u <x> "C tL Guano. 725 balen. SS SSss o: t- co'oo s 8«<»;r x x 1 1 1 f" x x S oo* v» s^o o» m jg XX XX-- r- r» 1 Superph. 860 balen. co r- os to »o -f CN lO ofcomcfcoof - ef i i 1 1 i 11 CO 00 00 -<* Ammoniak- Superph. 126 balen. Qto tN CN l-O OS OS CC 00 1 1 05_0^0_ co co co to" co co"co t-T co" co" Chili-Salp. 100 balen. f 12,16 f 12,48 .2 N B I'S N 2 5 5 f 6,39 1 6,69 f 6,75 f 6,85 Zwavelz. Ammoniak. 1 baal. 111 i- i i 11 i li INSCHRIJVERS. J. P. Hage, St.-Maartensdijk A. J. Verstraate, Stavenisse. Arenthals, Hansweerd P. A. Adriaanse, Ilontenisse P. G. Adriaanse, Bergen op-Zoom W. Bolier, Poortvliet Joppe, Steenbergen Snelleman, Dinteloord Irnan J. van der Have, Zierikzee C. L. van Dalen, Stavenisse. |3 thoïco incor-oo os o al .b in li. ij g<8 KERKNIEUWS. Eikerzee, 6 Febr. Onze predikant, ds. Couvée, zal op 2 Maart a.s. in een namiddag- godsdienstoefening zijn afscheidsrede uit spreken, terwijl hij den volgenden Zondag zijn dienstwerk hoopt aan te vangen te Borne. Oud-Vosmeer, 5 Febr. Heden had alhier plaats de stemming voor een notabele der Ned. Herv. Gemeente. Uitgebracht werden 93 stemmeD, waarvan 2 van onwaarde. Daar van verkreeg de heer C. W. Snijder 51 stemmen en de heer C. J. J. van Gorsel 38, terwijl de heeren L. Kieviet en W. A. van Nieuwenhuijzen ieder 1 stem hadden. Gekozen is alzoo de heer C. W. Snijder. Ds. A. J. Westhoff, van 1 Maart 1874 tot 1876 pred. te Biezelinge en van 1879 tot 1880 pred. te Axel, sinds 1891 pred. in Oost-Indiëachtereenvolgens te Probolingo, Soemenep en Pontianak, is met 3 Febr. j.l. eervol uit 's lands dienst ontslagen. De Algemeene Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk heeft weder van H. M. de Koningin ontvangen een gift van f 2000, ten behoeve van het fonds voor noodlijdende kerken en personenen een gift van f 750 voor het Fonds der Ned. Horv. I Kerk ter voorziening in de geestelijke behoeften van hare gemeenten, waar eigen 1 middelen ontbreken. I Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Voorm. half tien ure: ds. Blankert. Herv. Kerk te Serooskerke: 's Voorm. half tien ureds. Mossel. Herv. Kerk te Burgh: 'sVoorm. half tien ure: ds. De Jagher. Herv. Kerk te Renesse: 's Voorm. half tien ure: ds. Kapteyn. Herv. Kerk te Noordwelle: 's Nam. twee ure: ds. Kapteyn. Herv. Kerk te Haamstede: 's Nam. twee ure: ds. Zeeman van Zonneraaire. Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Koolstra. Herv. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure: ds. Couvée. Geref. Kerk te Eikerzee: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee are: ds. Raman. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. tien ure: ds. Van den Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: Geen opgaaf ontvangen. Herv. Kerk te Zonnemaire: 'sVoorm. half tien ure: ds. Zeeman. Geref. Kerk te Zonnemaire: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Leesk. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm. tien ureds. Nauta. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 's Voorm. half tien ureds. Kunst. Herv. Kerk te Dreischor: 's Nam. twee ure: ds. De Jagher van Burgh. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: nam. twee ure en 's avonds 's Voorm. half tien ure, zes ure: ds. Wessels. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 'sVoorm. 9.30 ure en 'snam. 2 ure: ds Van der Linden. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 'sVoorm. 9.30 ure: H. Avondmaal; 'snam. 2 ure: Dankzegging; 'savonds 6 ure: ds. Esselink van Zierikzee. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure; 'snam. 2 ure en 'savonds 5.15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te OosterJand half tien ure en 'snam. twee ure: dr 's Voorm, G. Smit. Gerei. Kerk te Oosterland: 's Voorm. 9.30 ure en 's nam. 2 ure ds, C. Staal; 's avonds 5.30 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: 's Voorm. half tien ure: dr. Helder van Zierikzee; 's nam. twee ure: Leeskerk D. Hanseouderling. Herv. Kerk te Bruinisse; 's Voorm. 9.30 ure en 'snam. 2 nre: ds. Waarden burg-, Geref. Kerk te Bruinisse: 'sVoorm. 9.30 ure en 'savonds 5 ure: Van Buereti. Oud-Gerei. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5 ure: Leeskerk. Evangelisatie Jeruël II: 'sVoorm. 10 ure, 'snam. 3 ure en 's avonds 7.30 ure: spreker de heer H. Smid van Spijkenisse. Conferentie. Donderdagnaro. 3 ure en 's avonds 7.30. Vrijdagmorgen 10 ure's nam. 3 ure en 's avonds 7.30 ure: hoofdleider ds. S. van Leussen van Goes. O N I> E R W IJ 8. Mej. M. J. van der Moer, onderwijzeres aan de openb. school te Tbolen, heeft tegen 1 April a.s. ontslag als zoodanig aangevraagd. Te Utrecht slaagde voor het eerste natuurkundig examen de heer W. H. Klos, van Ierseke. Woensdag was het 25 jaar geleden, dat de lessen aanvingen aan de rijks-kweek school voor onderwijzers te Middelburg. Yan de leeraren, die van den beginne af aan die inrichting les gaven, is er nog slechts één, de heer Ph. Rank, aan haar verbonden. 435 kweekelingen ontvingen er, geheel of gedeeltelijk, hun opleiding. 77 kweekelingen zijn thans aan die kweek school. Naar men verneemt, bestaat het voornemen bij de oud-kweekeliDgen der school om zioh den tweeden Pinksterdag te Middelburg te vereenigen in een feestelijke bijeenkomst, om dit voor hen gowichtig feest te herdenken. Te Oude-Tonge is door den werkenden stand eene Yereeniging opgericht, waaruit het werkloon zal worden vergoed aan hen, die door de Leerplichtwet gevangenisstraf moeten ondergaan. Reeds in twee gevallen is het verlette daggeld uitbetaald. Tot hoofd van het herhalingsonderwijs aan de Ie openbare school te Westmaas is benoemd het hoofd der daar bestaande christelijke school. Post en Telegrafie St.-Annaland. Op het hulpkantoor alhier is over de maand Januari in de Rijkspost spaarbank gebracht f 10232.29 en terug betaald f 5047.48. Uitgegeven 13 boekjes. Door het Rijkstelephoonkantoor zijn be handeld 123 telegrammen, n.l. ontvangen 65, verzonden 58. Stavenisse. Door het kantoor der posterijen alhier werden in Januari 1.1. ontvangen 1478 brieven, 836 briefkaarten, 5496 bladen en drukwerk, 22 monsters, 23 aangeteekende stukken zonder en 7 met aangegeven waarde (f 3975)benevens 5 buitenlandsche ad 16000 fr. Er werden verzonden 16 stukken zonder en 13 met aangegeven waarde ad f 14668. Gestort werden 179 postwissels ad f 1968.665 en uitbetaald 75 dito ad f 1112.51. Ter invordering werden aangenomen 19 kwitanties ad f 319 en ontvangen 137 stuks ad f 1710.69. Yerzonden werden 140 post pakketten en ontvangen 268 stuks. In de spaarbank werden 81 inlagen ad f 5671.25 gedaan, terwijl er 7 terugbetalingen ad f 540.26 plaats hadden. Er werden 9 nieuwe boekjes afgegeven. Scherpenisse, 6 Febr. In de maand Januari is aan het hulpkantoor alhier met 75 inlagen een bedrag van f 1267.21 voor de Rijkspostspaarbank ingelegd en aan 21 inleggers een bedrag van f 1882.12 terug betaald. Uitgegeven werden 14 nieuwe boekjes. Met ingang van 16 Februari a.s. is benoemd tot brieven- en telegrambesteller te Wemeldinge Ph. Meulenberg, thans postbode te Kortgene. De vacature-Meulenberg wordt niet meer vervuld wegens het opheffen van den bodeloop en het vervangen daarvan door een postrit. Het oordeel der Zuid-Afrikaansche deputatie in haar geheel, over de nota der Nederlandsche regee ring en het antwoord van Engeland. De deputatie der Zuid-Afrikaansche Repu blieken, thans in haar geheel te 's-Gravenhage aanwezig, heeft zich als volgt uitgelaten naar aanleiding van de mededeelingen der Neder landsche Regeering in het OraDjeboek Wij erkennen en apprecieeren de goede bedoeling der Nederlandsche RegeeriDg om een einde te willen maken aan dezen rampzaligen oorlog, zooals wij alle pogiDgen op prijs stellen, die ten doel hebben een zoodanigen vrede te bewerkstelligen als waarop wij meenen recht te hebben. Dat een persoonlijk overleg tueschen de in Europa verblijvende gevolmachtigden en de Regeeringen in Afrika gewenscht is, spreekt vanzelf. Dat de deputatie echter «geen instructiën van haar RegeeriDgen heeft gehad, geen invloed zou behouden hebben bij de vertegenwoordigers der Boeren in Zuid-Afrika, noch een stem bij hun beraadslagingen sedert Maart 1900", alleen afgeleid uit het feit dat hun geloofs brieven van dat tijdstip dateeren, is alweer een van de vele onjuiste gevolgtrekkingen, die door de Britsche Regeering zoo dikwijls gemaakt worden. Daarlatende de mededeelingen en instructiën zoowel door president Krüger als daarvóór en daarna van tijd tot tijd door anderen over gebracht, wenschen wij, behalve met verwijzing naar andere van Engelscbe zijde gepubliceerde communicaties, als afdoende te herinneren aan het feit dat, tóen er sprake was van vredes onderhandelingen in Juni 1901 bij de Regeeringen der twee Zuid-Afrikaansche Republiekendie Regeeringen toen duidelijk getoond hebben niets ter zake te willen doen zonder president Krüger en de deputatie te erkennen en te raadplegen. Deze zaak is aan de Britsche Regeering bekend, daar de communicatie dienaangaande door haar bemiddeling per kabel is geschied. Sedert is er niets gebeurd wat op eenigerlei wijze de volmachten of den invloed der deputatie affecteert of wat den minsten grond geeft voor de bewering der Eogelsche RegeeriDg. Dat op zulk een voorstel der Nederlandsche Regeering afwijzend is beschikt, heeft ons niet verrast. Het versterkt ons integendeel in onze opinie een opinie die door onze burgers in Afrika wordt gedeeld dat, van af den tijd dat de oorlog door Engeland is uitgelokt ea de Republieken tot den strijd werden gedwongen, geen wijziging is gekomen in de politiek der Eogelsche Regeering, die ten doel heeft alles in het werk te stellen ons volk uit te roeien en dus alle pogingen reeds in den aanvang te verijdelen, die zouden kunnen leiden tot een voor ons eervollen vrede. De toekomst zal leeren ten aaDzien van de bezwaren der Engelsche Regeering met betrekking tot den tijd van drie maanden, die volgens haar bewering noodig zou zijn voor een heen- en terugreis der deputatie, of die termijn te lang moet worden geacht in het belaDg van den vrede. De bewoordingen, waarin het antwoord der Engelsche Regeering is gesteld, versperren den weg aan elke gedachte van de zijde der deputatie om een verzoek tot de Britsche RegeeriDg te richten voor een vrijgeleide of anderszins. BRIEVEN UIT ZIERIKZEE. Een tijd geleden komt mijn vriend, het raadslid, waarvan ik vroeger in mijn brieven wel eens gesproken heb, bij mij binnen. Ik zat juist bij een heerlijk warme kachel in een allergezelligst tête-A-tête met vrouwlief een kopje geurige mokka te drinken. «Boüjour samen I heb je het al gehoord", en hier wendde hij zich tot mij, na tegenover mij plaats te hebben genomen, «de socialisten komen". «Watblieft" de schrik sloeg me om het hart, de spraak begaf me, en het duurde eenige oogenblikken, voordat ik weer een woord kon uitbrengen «wat zegt gij, de socialisten komen «Ja, ja, schrik maar zoo niet, het zijn geen menscheneters. Hugenholtz, het Kamerlid, een geboren Zierikzeeënaar, zal binnenkort alhier over het Algemeen Kiesrecht spreken. Het verwondert me, dat er nog niets van in de Bode heeft gestaan. Met de Bode wordt overeenkomstig het spraakgebruik op dit eiland de Zierikzeesche Nieuwsbode bedoeld. «Maar", hernam ik, «onze burgemeester is er ook nog, hij zal het toch wel beletten". »Wi8 en waarachtig niet, al zou hij zelfs willen, hij zou het niet kunnen". »Maar hij zal dan toch wel onze schutters onder de wapens roepen, en «Hoor eens, Brinio! de tijden zijn ver anderd. De socialisten van heden zijn die van vroeger niet. Predikten zij weleer in hun volksvergaderingen en in hun geschriften gewelddadige omverwerping van de bestaande toestanden, nu vormen zij voor het meerendeel een staatkundige partijgroep, die door wettige middelen langs parlementairen weg tot de verwezenlijking van hun doel trachten te komen. En nu moge men met dat doel niet instemmen, ja, zelfs vierkant daartegen gekant wezen, dit geeft geen recht hen te weren, geen recht hen uit te sluiten van het genot van die grondrechten, die alle Nederlandsche staatsburgers zonder onderscheid van kleur gelijkelijk bezitten. Het recht, zijn gevoelens in het openbaar vrij te mogen uiten, moet onverkort tegenover een ieder gehandhaafd blijven. Tegen misbruik van dat recht waakt onze strafwet". «Dat klinkt nu allemaal heel mooi, maar ik ben met dat al niet gerust". Het raadslid sprak nog eenige woorden van geruststelling, verzekerde ons, want ook mijn vrouwtje had het kippevel gekregen, dat het met de socialistische vergadering zoo'n vaart niet zou loopen, en giDg, na ons eenigs- zins spottend gegroet te hebben, heen. Dien nacht sliep ik hoogst onrustig. Allerlei visioenen verrezen me voor den geest. Ik droomde van socialen en haringtonnen, van algemeen stemrecht en huismanskiesrecht, van onze politie en onze schutterij, en ik weet al niet waarvan. Toen ik ontwaakte, was het reeds lang dag. Ik stond op, kleedde me, en om me wat op te frisschen, besloot ik een flinke wandeling te maken, ver buiten de stad. Ik ging de Zuid-Havenpoort uit, hield den tramweg, en gekomen bij de plek, waar het in vlammen opgegane «Tivoli" gestaan had, bleef ik als vastgenageld aan den grond, want ik hoorde het weegeklaag der liefde, die de tente der samenkomst door het vuur verloren had. Tot in mijn ziel getroffen, haalde ik mijn potlood te voorschijn, en schreef op een boom, waarvan de bast door den gloed had losgelaten«Hier, o wandelaar, is de plaats, waar Amor met den vurigen blik der oogen en de zoete taal der min jarenlang naarstig gediend is". Na aldus «Tivoli", dat naar het gerucht wil, niet meer uit zijn assche herrijzen zal, vereeuwigd te hebben, begaf ik me stadwaarts aan het werk. Maar de arbeid wilde niet vlotten. Het roode spook stond me voortdurend voor den geest. Het kwelde me bij dag, en gunde me geen rust bij nacht. Dit duurde tot den avond, waarop Hugenholtz zou optreden. Hoewel mijn vrouw me bezwoer toch te huis te blijven, vanwege de groote gevaren, waar aan ik me blootstelde, vermande ik mij, en ging naar de Concertzaal. Binnen gekomen, liet ik mijn blik gaan over de reeds talrijk opgekomene menigte, en toen ik onder haar den president der arrondiesements-rechtbank en den commissaris van politie opmerkte, was ik volkomen gerust. Ik zocht een plaats, die ik niet zonder moeite veroverde. Ik kwam te zitten tnsschen een anti-revolutionair aan mijn rechterzijde en een liberaal aan mijn linkerzijde. Met beide maakte ik een praatje. Je moet zóó heeft eens een wijze groot moeder aan haar kleinkinderen geleerd je zooveel mogelijk alle menschen tot goed vriend houden. En die les paste ik hier toe. Ik behoef niet te zeggen, dat ik met groote aandacht luisterde naar hetgeen spreker van dien avond met een flux de bouche, dien ik hem benijdde, tot de vergadering sprak. Mijn buurman rechts zat bij de aanhalingen, die spreker uit «Ons Program" van dr. Kuyper deed, op zijn stoel onrustig heen en weer te wiebelen. Het kwam me voor, dat bij gansch niet op zijn gemak was. Buurman links stak bij de ontvouwing van de socialistische theorie over het bezit zijn hand in zijn linker-broekzak, als het ware om zioh te vergewissen, of zijn portemonnaie er nog veilig zat. Toen spreker zijn rede ten einde gebracht had, en zijn hoorders en hoorderessen, want er waren ook twee jonge dames, nog op een smakelijk dessert onthaald had, keerden wij allen huis waarts, ik in de wolken, dat alles zoo goed was afgeloopen. Mijn vrouwtje stond me in de huisdeur op te wachten. "Wat een vreugde 1 Het was alsof ik aan een groot gevaar ontkomen was. Haar fijn moest ik haar alles vertellen, voordat wij ons ter ruste begaven. Maar het muisje had nog een staartje. Het blad der anti-revolutionairen bevatte naar aan leiding van het zakelijk verslag dier vergadering in de Zierikzeesche Nieuwsbode een iogezonden stukje, waarin de redactie van dit blad gekapitteld werd, dat zij noch in haar orgaan het gesprokene heeft trachten te ontzenuwen, nóch op de vergadering met den spreker in discussie was getreden. Op het eerste punt heeft de redactie voldoende geantwoord, maar wat het tweede punt betreft, veroorloof ik mij nog aan het redactioneele antwoord deze vraag toe te voegenhoe komt het, dat op die ver gadering, waar vrij wat anti-revolutionairen tegenwoordig waren, niet één uit hun midden opstond om met den heer Hugenholtz in debat te komen. Waarom waren zij allen zoo stom als een visch? Yoordat ik dezen brief eindig, wensch ik 1°. het Gemeentebestuur te herinneren aan het spreekwoord, dat de zuinigheid de wijs heid bedriegt. Ik heb namelijk opgemerkt, dat men de oude half versletene klinkers van het Yischslop voor het bestraten van een gedeelte van den Grachtweg gebruikt. Men doet dat zuinigheidshalve, maar is het ver standig? Want hoelang zal het duren, of deze klinkers zullen geheel versleten zijn, en dan door nieuwe moeten vervangen worden 2°. de Stoombootmaatschappijen in het algemeen en die van onze streek in het bizonder opmerkzaam te maken op de reddiDgs- booten, die zich aan boord der stoombooten bevinden, en die in geval van dreigend of aanwezig gevaar worden uitgezet. Verkeeren die booten wel in een staat, dat zij onmiddellijk kunnen gebruikt worden Zijn zij in voldoenden getale aanwezig? Ik stel die vragen naar aanleiding van het geval, dat zich Zondag jl. aan boord van de «Schelde I" voordeed. Een vrijheidlievende os was over boord gesprongen, en heeft al zwemmende de Krammerplaat weten te bereiken. De reddingsboot was neergelaten, maar kon, omdat zij bleek lek te zijn, niet gebruikt worden, zoodat zij weer omhoog werd geheschen. Het gold nu slechts het opvaDgen van een os, maar wanneer het een scheepsramp mocht geldenwaarbij men8chenleveDs moeten gered worden, wat dan En is bij een calamiteit één reddingsboot wel voldoende? Het reizend publiek heeft er belang bij omtrent een en ander te worden iDgelicht. BRINIO. Zierikzee, 7 Februari 1902. Ingezonden Stukken. St.-Maartensdijk, Februari 1902. Geachte Redactie Op Woensdag 29 Januari 1.1. gaven werkende leden der Rederijkerskamer //Vondel" alhier een tooneeluitvoering. Als president regisseur had ik, oudergewoonte, vóór den aanvang zoo'n kleine inleiding; ik bracht den aanwezigen van //Vondel's" toestand op de hoogte, iets waartoe ik me tegenover contribu- eerende leden verplicht achtte, ik schetste èn toestand èn omstandigheden. Dat nu de waar heid niet van dien aard was, dat ze ieder oud-lid kon bevredigen, is niet mijn schuld, wel de schuld van henwier handelwijze den toetssteen der kritiek niet kon doorstaan. NuJjwam in het nommer uwer courant van 1 Febr. en in de Ierseksclie- en Tholensche Crt. van denzelfden datum een verslag voor van de door ons gegeven uitvoering. O. m. behelsde dat verslag een gedeelte van het door mij vóór den aanvang gesprokene en dit schijnt des heeren C. Sneep's ergernis en verontwaardiging dermate te hebben opgewekt, dat hij de krant neerlegde, en naar de pen greep om lucht te geven aan zijn verstoord gemoed. Op een hoe dubbelzinnige en ontoerekenbare wijze hij zulks heeft gedaan vinden wij in het nommer van 4 Februari 1.1. Allereerst zijn bewering, als zoude ik de waarheid hebben verkracht, met de door mij gebezigde uitdrukkingen. Doch neen, heer Sneep, niet met het doel om waarheid en recht te verkrachten, trad ik voor het voetlicht, maar enkel en alleen om den waren toestand den aanwezigen mede te deelen, als verontschuldiging voor eventuëele tekortkomingen. En dat de respectieve be richtgevers van bovengenoemde couranten nu niet al het door mij gesprokene hebben wereldkundig gemaakt, is niet de schuld van mijnoch van iemand anders onder de werkende leden, want hadden zij dat gedaan, dan^ had u kunnen lezen Één onzer beste krachten ging verloren door het vertrek van den heer B. Een paar anderen verlieten de gelederen der Vereeniging om reden die niet zijn te zoekenen onder laatstbedoelden had ik ook u gerangschikt. Om reden gij me reeds voor de laaste uitvoering, waaraan gij uw krachten hebt gewijd, mededeeldet, dat ge in 't vervolg niet meer zoudt medewerken, omdat een dergelijke handelwijze niet strookend was met de gevoelens van op u invloed hebbende personen. Doch die kinderlijke piëteit, zoo u het gelieft te noemenvoor ongeveer een jaar nog voldoende van kracht om een geliefkoosde ontspanning ten offer te brengenschijnt thans ook zoodanig te zijn verflauwd, dat, althans naar het uiterlijke te oordeelen zij geen hinderpaal meer is, want wat het voorgaande jaar in de oogen van uw lastgever een gruwel scheen te zijn, is volgens uw tegenwoordig optreden geoorloofd. Of meent ge, dat het niet van algemeene bekendheid is, dat uw ijver boven die uwer medeleden uitkomt, om het publiek en natuurlijk je zelf genotvolle oogenblikken te verschaffen door middel van het tooneel? Verder zei ik in mijn openingswoord ook dat eenige waren uitgetreden zonder opgaaf van redenen of afdoening van zaken en dat ik en ongetwijfeld ieder xoeldenkende onder de aanwezigen een dergelijke handelwijze laakte. Met deze laatste nu, bedoelde ik personen, die met de Ver eeniging //Vondel" geen uitzondering maken, daar zij het als gewoonte hebben aangenomen om bestuursleden van corporatie's, waarvan zij leden zijn of eertijds waren, te behandelen op een wijze die men nauwelijks van schooljongens kan verwachten. En juist laatst bedoelde handelwijze qualificeerde ik als onbillijk en ongewettigd. Derhalve, mijnheer Sneep, ben ik niet te bewegen om één van de door mij gesprokene woorden terug te nemen, U en uws gelijken daarbij de ver zekering gevende, dat ik niet in onkunde sprak, dat ik mijn tong best meester was, en dat het aantal der opgekomenen onze ver wachting overtrof, daar wijwat u van vertrouwbare zijde kunt vernemen, ongeveer 25 mensehen meer in de zaal hadden, dan bij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 2