ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 8 Februari 1902. (Z ieriltszeesclie C o u r a n t). Eerste Blad. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz. Goedkoopst adres. Nhgazijn Poststraat C103 KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. Üi^Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7652. Dlreotour i a. J. DE LOOZE. A. FRANKEL. J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren: Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend g-eschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhü.nkel, Havenpark .348, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 15 regels T(5 cts. Elke regel meer 1 cts. GEDEPUTEERDE STATED VAN ZEELAND, gezien artikel 102, 2d* I'd der Kieswet; noodigen de inwoners der Provincie uit, ion zij in de grond-, de vermogens- of de bedrijfsbelasting op de kohieren van den loopenden dienst of in de personeele belasting op de kohieren van den laatstverloopen dienst in eene andere provincie zijn aangeslagen, daarvan door toezending van de vereischte bescheiden (aanslagbiljetten of uittreksels uit de kohieren met eene berekening van hetgeen in hoofdsom en in Rijks opcenten afzonderlijk wordt betaald) vóór 15 Maart aanstaande aan hen te doen blijken. Middelburg, 1 Februari 1902. Gedeputeerde Staten voornoemd, P. J. SIEGERS, W.d-Voorxitter. KRUSEMAN, Griffier. Nederland. Heerenveen, 3 Febr. Er is hier heden- avond 'n droevig oogeluk gebeurd. De half- zeven-trein van Gorredijk passeerde onze plaats. Bij de hoofdbrug giogen twee meisjes op de voorste treeplank der eerste wagen zitten en reden wat een gevaarlijk spel is, dat niet genoeg kan worden te keer gegaan mee tot nabij de Basculebrug op de Fok. Even vóór die brug stopte de tram een oogenblik en zette zich toen weer in beweging. Waarschijnlijk door een on verwachten ruk viel het meisje van de plankmen hoorde een akelig hulpgeroep; de tram stiet en schoktehet ongeluk was gebeurd. Vier wielen waren over het arme kind heengegaan, en als bet ware midden-door gereden werd bet nog levend opgenomen en in buis gedragen bij den naastbij wonenden heelkundige. Hier mocht echter geen hulp meer baten. Na weioig oogenblikken had de negenjarige Harmke v. d. V. opgehouden te leven. Amsterdam, 6 Febr. Alhier moet iedereen, die een honden-belastingbiljet ontvangt, dat ten stadhuize terug doen bezorgen. Ook al heeft de betrokkene geen hond. Wie wel een hond heeft, moet het dier aaDgeven, wie er geen heeft, verklaart dat schriftelijk op het biljet. Dezer dagen ontving nu het Amsterdamsche gemeentebestuur zulk een biljet van een juffrouw terug. Ze verklaarde heel uitvoerig, dat ze eerst eens een keessie had gehad, toen een doesie, toen een zwartkop, vervolgens een fikkie en dat ze was geëindigd met een schipper. Dat diertje had ze nog, dat moest ze eerlijk verklaren, maar het beestje was opgezet. Daar zij uit het biljet niet had kunnen opmaken of enkel levende honden aangegeven moesten worden, had zij zich verplicht gezien, van haar bezit aan Burgem. en Weth. kennis te geven. De juffrouw wacht nu gelaten haar «aanslag in de belasting" af. Bussum, 5 Febr. In den afgeloopen nacht is hier een meisje, nauwelijks 15 jaar oud, Mina de Leeuw geheeten, op laaghartige wijze vermoord. De kastelein Speller, die eene herberg houdt in de Kapelstraat, begaf zich gisterenavond met zijne vrouw naar Laren, deels voor zaken, deels om bloedverwanten te bezoeken. Hij liet in zijne woning zijne drie jonge kinderen, van welke het oudste oDgeveer 6 jaar kan zijn, achter onder de hoede van zijn nichtje Mina de Leeuw. Buitendien kwam een vriend, Yan Someren, een oog houden op de zaak. In de woning bevond zich ook een zekere J. v. d. Heisteeg, een 3Ü-jarige vrij gezel, die bij Speller in den kost lag, nu en dan in de zaak hielp, maar overigens niet veel anders deed dan zich bedrinken. Yan Someren ging omstreeks middernacht naar huis, na de zaak gesloten te hebben. Één half uur later meldde v. d. Heisteeg, de commensaal, zich bij de politie aan, zeggende, dat hij Mina de Leeuw vermoord had. Eerst meende men, dat hij in dronkenschap raas kalde, maar spoedig bleek het misdrijf maar al te waar te zijn. Men vond het meisje in de slaapkamer der drie kinderen, onder wier oogen de moord dus is gepleegd, voorover op de knieën liggen met eene diepe wonde achter in den nek. Het bebloede mes, waarmede de misdaad is gepleegd, lag op den vloer bij het j lijk. Het hoofd van het arme meisje is zoo goed als van den romp gescheiden. Y. d. Heisteeg is natuurlijk in arrest gehouden. 's Nachts omstreeks half één hebben voorbij- j gangers de kinderen hooren schreeuwen. Het oudste wjjst v. d. Heisteeg als de dader aan, en voor zooveel men uit het voorloopig ver- 1 hoor kon opmaken, moet sexueele drift den verdachte tot het afschuwelijk misdrijf hebben geleid. Hedenochtend 'stelden mr. Regout uit Amsterdam, met mr. Van der Zweep, rechter commissaris, het justitieel onderzoek in. Omstreeks 2 uur is de verdachte met hot lijk geconfronteerd- en in den loop van den dag werd de afgrijselijke situatie photographisch opgenomen. De moord was alhier en vooral in de omgeving van Speller's woning den ganschen dag op elks lippen. V. d. Heisteeg stond wegens zijn drankzucht in de buurt ongunstig aangeschreven. Utrecht, 5 Febr. Alhier overleed een reeds bejaard heer, omtrent wien niet veel meer bekend is, dan dat hij indertijd met beurtschipperen een aardig duitje moet hebben verdiend. Dit laatste werd echter door sommigen weieens in twijfel getrokken, door dien de man zeer sober leefde, zich elk genot ontzegde, zelfs schamel gekleed ging en zijn middagmaal geregeld in een volks gaarkeuken gebruikte. Thans, nu de man dood is, komt het geld echter uit alle hoeken en gaten voor den dag, zoodat telkens bij de erfgenamen de vrees weder bovenkomt of er soms nog niet meer is verstopt, dat nog niet werd gevonden. Tot heden werden reeds gevonden een doos, inhoudende 1500 gouden tientjes, eenige sigarenkistjes gevuld met rijksdaalders en guldens, grootendeels zwart van ouderdom in een hoofdkussen verborgen ruim f 800; in en onder het bed, in kasten, ja zelfs achter het behang verschillende groote en kleine bedragen en nog steeds is men aan het zoeken naar meer. Daar de man alleen op een paar kamertjes woonde en bijna geen bezoek ontving, was zijn bestaan feitelijk maar aan enkelen bekend. Bg gebreke van een testament komt de nalatenschap waartoe, zooals reeds gebleken is, ook nog eenige goed verhuurde huizen behooren aan neven en nichten, die den ouden man wellicht nimmer hebben gezien. Hoe groot de nalatenschap zal zijn, is nog niet bekend, doch dat deze heel wat zal bedragen is wel zeker. 's-Gravenhage, 6 Febr. By het vak comité alhier hebben zich 1183 personen als werkloos aangegeven. De Prins van Weimar heeft aan den gemeenteraad doen mededeelen, dat by de buitenplaats «Zorgvlied" met bijbehoorende gronden voor niet minder dan 4millioen gulden aan de gemeente wil verkoopen. Zierikzee, 7 Febr. Naar wy vernemen, handhaaft de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs het door haar bij den gemeenteraad ingediend ontslag. Wij betreuren deze beslissing ten zeerste. Bezat de motie- Cau, hoewel zij de loffelijke bedoeling had de Commissie tot blijven te bewegen, blijkbaar niet de kracht daartoe, wij hadden gehoopt, dat het EdelAchtbaar Bestuur dezer gemeente een poging in die richting niet onbeproefd zou hebben gelaten. Een dergelijke poging zou voorzeker door de burgerij op hoogen prijs zijn gesteld. Tengevolge van den hevigen storm is aan den Leendert-Abrahampolder (gemeente Cats) de steenglooiing over een leögte van 50 M. geheel en al weggeslagen. De onderlinge Verzekering-Maatschappij tegen hagelschade in Zeeland waarvan het 4de district is buitengesloten heeft in het afgeloopen jaar slechts f 495 29 uitbetaald. Haar leden-tal is thans gestegen tot 405 en het aantal verzekerde H.A. bedraagt 7466. Gedurende het 10-jarig bestaan heeft deze Vereeniging voor hagelschade uitbetaald f20376.27; het hoogste in 1897 (f 8919.54), hnt lw:ate in 1899 (f 82.78). Te Hoedekenskerke is aangespoeld het lijk van een man, afkomstig van het stoom schip «Haverford 4", van de «Red Star Line", die aldaar een tijdlang had stil gelegen, eene boot had uitgezetbemand mot eenige matrozen, doch zonder resultaat de reis in de richting van Ylissingen genomen had. Op het lijk werd gevonden eene inspectie- kaart van genoemd stoomschip, vermeldende den naam van Lajos Yiolangi, een zakboekje, eveneens met dien naam ingevuld, waaruit bleek, dat de drenkeling een gepasporteerd Hongaarsch militair was, op reis naar Phila delphia. Het is niet met zekerheid te zeggen, of hier aan een ongeluk of aan zelfmoord moet gedacht worden. Na ongeveer 20 jaar die functie bekleed te hebben is de bekende leider der anti- re volutionnairen op Walcheren, ds. A. Littooy, op zyn verzoek eervol ontslagen als voorzitter der anti-rev. kies vereeniging «Nederland en Oranje" te Middelburg, welke hem gelijktijdig tot eere-voorzitter benoemde. Tot zyn opvolger is gekozen de heer mr. P. Dieleman, lid der Prov. Staten, die de benoeming aannam. Burgem. en Weth van Vlissingen stellen naar aanleiding van de bekende adressen van ingezetenen (a) om een Hoogere Burgerschool op te richten en (6) om afwijzend op (a) te beschikken, aan den raad voor, een adres te richten tot den Minister van Binnenlandeche Zaken, met verzoek de oprichting van een Rijks H. B. S. met 5-jarigen cursus te Vlissingen te willen bevorderen, onder mede- deeling, dat de gemeente bereid is dien aangaande te zijner tijd verder in overleg te treden. Om van gemeentewege bedoelde inrichting in het leven te roepen, hiervoor bestaat naar Burgem. eu Weth. meenen, een onoverkomelijk financiëel bezwaar. Naar aanleiding van het adres der heeren C. L. van Woelderen c.svormende de commissie tot oprichting van een zeevaart school te Vlissingen, stellen Burgem. en Weth. voor een jaarlijksch subsidie van f 500 gedurende 20 j*ar toe te kennen met een bedrag van f 500 voor kosten van inrichting. Te Koewacht waagden by het uitgaan der school op het gehucht St.-Andries eenige kinderen zich op het brooze ijs. Drie zakten er door en verdwenen in de diepte. Allen werden gered, doch met groote moeite. De kinderen zyn door koude en schrik ziek geworden. Brouwershaven, 7 Febr. De hier ge stationeerde Rijkspolitie te water ontdekte gisteren, by hire surveillance, op de Veer mansplaat in de Grevelingen, een 8-jarigen knaap tot zyn midden in het water staande. Naderbij gekomen, vernam men vsn hem, dat by tehuis behoorde op een nabijzynde hoogaars en op de Plaat was gegaan om kreukels te zoeken. Door het opgekomen water was hij echter overvallen en zou zeker verdronken zyn, indien niet deze tijdige hulp j ware gekomen. Bruini8S6, 6 Febr. Eene koe, die van de stoomboot de «Schelde" naar de plaat in het Krammer gezwommen was, heeft daar een ganschen nacht moeten doorbrengen, i Eerst den volgenden dag mocht het aan een schipper uit deze gemeente gelukken het dier uit zyo gevaarlijke positie te verlossen. Door den Dykraad van het Calamiteuse Waterschap Bruinisse werd de omschrijving der werken, die dit jaar uitgevoerd zullen worden, vastgesteld. De gewone onderhouds werken werden bepaald op een bedrag van f 2237.265Aan buitengewone werken zal f 10926.265 besteed kunnen worden. St.-Maartensdijk, 6 Febr. Door enkele dames en heeren was gisterenavond voor de tweede maal een Transvaal-avondgeorganiseerd, d. w. z. afwisselend werden voordrachten tooneel- en zangstukjes uitgevoerd, en de netto-opbrengst daarvan zal met de netto opbrengst der eerste uitvoering ten bate komen van de Boerenvrouwen en kinderen in de kampen in Zuid-Afrika. Ruim 100 personen waren opgekomen en wat ten gehoore gebracht werd, viel zeer in den smaak van het publiek. Getuigd mag dan ook worden, dat ook dit gezelschap succes op haar pogen heeft gehad. Aan de firma S. Ochtman Zoon te Zierikzee zij een woord van dank ge bracht voor het gratis leveren der benoodigde programmas. Tholen. Dinsdag had alhier de teraarde bestelling plaats van den opziener le klasse der Visscheryen W. M. Wesdorp, die in de kracht zijner jaren na een langdurige onge steldheid was overleden. Opziener Wesdorp, die jarenlang dienst heeft gedaan aan boord van het stoomjacht «Argus", was wel door j alle vissohers van Zeeland bekend en genoot wegens zijn kennis, eerlijkheid en stipte plichts betrachting de achting van zyn collega's en zijne meerderen. Een braaf ambtenaar heeft de Staat in hem verloren. Twaalf opzieners en schippers der Visschery- politie droegen de kist grafwaarts, welke bedekt was met twee fraaie kransende ééne geschonken door zyne collega's, de andere door den voorzitter van het Yisscherybestuur. De bevolking van het eiland Tholen bedroeg op 31 December 1900: 7427 m., 7332 v., samen 14579. Zij vermeerderde in 1901 door geboorte met 257 m. 237 v., samen 494door vestiging met 269 m. 254 v., samen 523. Totale vermeerdering 526 m. 491 v., samen 1017. Zy verminderde door overlijden met 121 m. 110 y., samen 231door vertrek met 361 m. 329 v., samen 690. Totale vermindering 482 m. 439 v., samen 921. De bevolking is alzoo in 1901 vermeerderd met 44 m. 52 v., samen 96. en bedroeg op 31 December j.l. 7471 m. 7384 v., samen 14855. Gesloten werden 124 huwelijken. In twee gemeenten is de bevolking ver minderd, n.l. te Tholen met 2. te St.-Annaland met 6 personen. Te St.-Maartensdyk bleef die gelijk. De grootste vermeerdering was te Staveni8se met 51, daarop volgde Oud-Vosse- meer met 26. Het grootst aantal geboorten kwam voor te Oud-Vosseraeer, n.l. 3.94 per 100 inw., het minst te 8t.-Annaland met 3 per 100 inw. De sterfte was het grootst te St.-Maartens dijk met 2.05 pCt., daarop volgde Scberpenisse met 1.7 pCt. Te Stavenisse het minst met 1.12 pCt. Te St.-Annaland was men het trouw- luetigst, n.l. 35 of 1.45 per 100. Te Stavenisse zag men de toekomst zeker heel donker in, althans het getal huwelyken was daar het minst, D.l. 7 of 0.44 per 100. Wissenkerke, 5 Febr. Onze gemeente telt weinig ontspanningsavonden, te meer dient gerespecteerd de uitvoering, die «Apollo" gisterenavond hare leden en donateurs in het lokaal van mej. E. P. van Damme aanbood. We konden weer eens genieten van het uitmuntende spel van ons Fanfaren-Gezelschap, en dat velen dit eens waren met uw verslaggever blijkt hieruit, dat de zaal over vol was. En het keurig programma werd uitstekend uitgevoerd, èn den directeur, den heer Swenne, èn aan de leden komen allen lof toe. In bizonderheden zullen we niet treden, doch waar we vele muziekkenners hoorden beweren, dat de uitvoering zeer correct was, valt het nog gemakkelijker dit van onze zijde ten volle te beamen. Een paar tooneelstukjes, «Liefde overwint alles" en «Een lastige klant", werden netjes afgespeeld. Natuurlijk werd er onder de uitvoering weer, zeer hinderlijk voor de hoorders, door sommigen gepraat en gelachen, wat men zich maar niet schijnt te kunnen afwennen. De eerste jaarsvergadering van de schiet- vereeniging «Koningin Wilhelmina", afdeeling Volksweerbaarheid, had heden plaats in de openbare school. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat ontvangen was f 75 10 en uitgegeven f 59.43, zoodat er een batig slot was van f 15.67. De heer A. M. van Damme werd herbe noemd als secretaris, evenzoo als commissarissen de heeren B. C. Koets en J. Kramer Bz. Bepaald werd, dat men kan toetreden als lid tot 1 Maart a.s. en word besloten om het salaris van den bode te brengen van f 15 op f 25. 6 Febr. Door de rederykers-vereeniging «Streven naar Ontwikkeling" van Cortgene werd heden een openbare uitvoering gegeven in het lokaal van den heer P. Gaanderse alhier. Of het nu kwam, doordat «Apollo" Dinsdag een uitvoering gaf in «De Kroon" alhier, dan wel of do maan geen licht gaf, zeker is hetdat de opkomst zeer geriDg was te noemen, wat te meer jammer is, omdat o.a. «een uurtje wonderdokter" zeer verdienstelijk werd ten gehoore gebracht. Het is te hopen, dat »S. N. O." door de slechte opkomst ons niet verder zal onthouden van haar uitstekend spel, en op een meer geschikten avond de liefhebbers hierop nog eens zal vergasten. Aan de vrije oefeningen in den wapen handel werden heden door 13 personen deel genomen voor een schietwedstrijd, zulks aan den zeedijk van den Vlietopolder, onder toe zicht van de heeren onderofficieren Van Dierendonk en Goetheer, en den WelEd. Gestr. Heer Smit SibiDga, len luitenant. Punten werden behaald als volgt in staande houding door A. Mullié 34, Th. Marcu8se Az. 34, Th. Marcusse Wz. 33 en N. v. d. Maas 32 in liggende houdingdoor A. Mullié 33, N. v. d. Maas 32, Tb. Marcusse 32 punten Het te behalen maximum punten in beide houdingen was samen 72 punten. In elke houding konden door de deelnemers 3 schoten worden gelost. Goes. Met de invoering van het tonnen stelsel wil het maar niet vlotten. Nu weer zyn bezwaren tegen een onderdeel van dit stelsel, het zuiveren n.l. van de gebruikte tonnen met carbolwater. Dit zuiveren zou natuurlijk geschieden op de mestvaalt, maar het spoelwater zou terecht komen in do slooten van den Goeschen polder. Daartegen nu werden door een drietal belanghebbenden bezwaren ingebracht. Door verontreiniging der slooten met carbol zouden ook de drinkens- putten voor het vee worden bedorven de modder uit die slooten onbruikbaar gemaakt om over de akkers te worden verspreid en de vi8schen in de watergangen van den polder zouden sterven. Tegen al die bezwaren is maar één middel, n.l. spoelen zonder carbol Eenigen tijd geleden vermeldden wij het plan om voor Goes en Kloetinge eene diacones aan te stellen, als de daartoe noodige fondsen inkomen. Dit bezwaar is overwonnen het comité beschikt over ongeveer f 600 per jaar. Bereids is benoemd mej. Sophie Scheeling uit het moederhuis te Haarlem. De benoemde heeft hare betrekking reeds aanvaard. Valsch geld. Bij den commissaris van politie zijn in een paar dagen 2 valecho guldens gedeponeerd. Voorzichtigheid zy aanbevolen! Ierseke, 6 Febr. Het schoolmeisje, dat Maandagmorgen gedurende de schooluren ongesteld werd, en naar huis moest worden gedragen, is gisterenmorgen overleden. Biervliet. Door de directie van ons fanfarengezelschap is besloten een vasten muziektempel te bouwen. Het benoodigde kapitaal wordt verkregen met behulp eener rentelooze geldleening. De ingezetenen kunnen aandeelen nemen van f 10. De inteekening is algemeen. De burgemeester, de heer De Bats, voorzitter van het muziekgezelschap, nam 20 aandeelen, zoodat het welslagen dezer leening verzekerd is. Het gezelschap bestaat reeds langer dan een halve eeuw. Landbouw en Veeteelt. De «Noord-Nederlandsche Beetworteleuiker- fabriek" te Vier verlaten (Gr.) heeft dezer dagen de nieuwe ontwerp-contracton onder de verbouwers verspreid. Het contract behelst verschillende gunstige bepalingen voor den landbouwero a. dat de bieten, welke op watergewicht worden geleverd, na de inlading terstond voor rekening van de fabriek komen, en dat zij, die vóór 15 September aan de fabriek leveren, één gulden per 1000 K.G. meer ontvangen. Verder looft de fabriek bij een suikerprijs van 12 gulden voor elke 100 K.G. met 14 pCt. suiker, 9 gulden uit. Gedwongen werkstaking. Aan de beetwortelsuikerfabriek der firma Daverveldt, Binck Cie. te Oudenbosch zijn de werk lieden bedankt. De lage suikerprijzen, waardoor de fabriek ruim f 40.000 verloor, zyn hiervan de oorzaak. De volgende campagne zal deze fabriek niet werken. RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft bekrachtigd de beschikking van de rechtbank te Zierikzee, waarbij A. W., evangelist, ver dacht van opzettelijke brandstichting en poging daartoe aldaar, te dier zake naar de openbare zitting wordt verwezen. Door den jachtopziener, tevens onbe zoldigd rijksveldwachter J. Zaaijer te Middol-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1