Donderdag 6 Februari 1902. 1 (25 i e r i li. z e e s c li e Courant). Kadaster en Grondbelasting. Algemeen Overzicht. HIEUWSTIJDIHGEH. ZIERIKZEES01E NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7651. reot< Directeura. J. DE LOOZE. FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertenties ran 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Havenpark 348, Zierikzee. De BURGEMEESTER van Zierikzee, Gelet op art. 15 der wet van 26 Mei 1870 (Staats blad no. 82), betrekkelijk de Grondbelasting; maakt bekend: dat de staten in>, 75, houdende opgaven der uitkomsten van de kadastrale meting en schatting dezer gemeente over het dienstjaar 1902, van heden af, op de uren dat de Secretarie geopend is, gedurende dertig dagen voor belanghebbenden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage zijn nedergelegd, en dat ingevolge art. 16 der bovenaangehaalde wet binnen dertig dagen na den dag dezer afkondiging, door belanghebbenden, ten koste van ongeluk, in een aan de Gedeputeerde Staten gericht verzoekschrift (op ongezegeld papier) hermeting of her schatting kan worden gevorderd. Zierikzee, den 5 Februari 1902. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEUS. De verschillende volkeren van het vasteland van Europa hebben blijkens de bij hen toon gevende dagbladen met groote ingenomenheid de tijding begroet, dat ons gouvernement ten aanzien van den Zuid-Afrikaanschen oorlog een demarche bij de Engelache regeer mg gedaan had, en zagen, hoewel de hoofdstrekking er van vermoed kon worden, hunkerend en in spanning uit naar den inhoud der nota van de Nederlandsche regeering, maar vooral naar het antwoord van het Hof van St.-James. Nu, nota en antwoord zijn gisteren op een gelijk tijdstip èn te Londen èn te 's-Gravenhage gepubliceerd geworden. Uit den gewichtigen stap, dien onze regeering gedaan heeft, blijkt nu, dat zij voornamelijk beoogde de oorlogvoerende partijen ten aanzien van het openen van onderhandelingen over vredes-voorwaarden met elkaar in contact te brengen. Het was haar minder te doen om zelve als be middelaarster op te treden. Zij kon begrijpen, dat Engeland een dergelijk aanbod van de hand moest wijzen, omdat de tusschenkomst van Amerika indertijd niet aanvaard was. Het zou toch een daad van onwellevendheid jegens een bevriende Mogendheid zijn geweest, indien Groot-Brittaonië van Nederland's aanbod gebruik bad gemaakt. Een praktisch resultaat is derhalve door de poging van onze regeeriüg nog niet bereikt. Maar toch heeft zij dit belangrijk gevolg, dat zij den weg voor onderhandelingen eenigezins geëffend heeft. Engeland wenscht vrede, èn omdat het uitgeput geraakt, èu met het oog op de op handen zijnde kroningsfeesten. Het komt voor dien wensch niet openlijk uit, ja, neemt zelfè den schijn aan, alsof het geen enkele concessie tegenover de Boeren wil doen. En toch uit de wijze, waarop men aan de boorden van de Theems den stap van ons gouvernement heeft opgenomen, kan men zijn stil, onder drukt verlangen naar vrede afleiden. Ook blijkt dit uit de omstandigheid, dat het in overweging zal nemen een eventuëel verzoek der Boerendeputatie voor een vrijgeleide naar Zuid-Afrika, teneinde met Schalk Burger, Botha, Steyn en De Wet, de voormannen in den Zuid-Afrikaanschen beldenstrijd, over vredes-voorwaarden van gedachten te wisselen. De Engelsche natie ziet den oorlogstoestand voor haar slechts gunstig in, zoodat zij niet is de zoo zeer gewenschte kracht, die de rcgeiriDg tot het sluiten van vrede drijft. Zij is door een veile logenpers, door valsche telegrammen, en een onjuiste voorstelling van zaken in het Parlement, in den treurigen waan gebracht, dat de Boeren nu bepaaldelijk zieltogende zijn, zoodat hun uiteinde eiken dag kan ver wacht worden. Wij kennen niet den huidigen staat van den oorlog ia Zuid-Afrika, omdat alle berichten daarover van Engelsche zijde komen, na eerst door de zeef van den censor een proces te hebben ondergaan, waarbij zij gezuiverd wordeu van mededeelingen, die voor de Engelsche wapenen niet gunstig zijn. Maar bet komt ons voor, dat de Boeren in een veel betere conditie verkeeren dan door de Engelschen geschetst wordt. De terecht stellingen van Lotter en Scheepers hebben vele Kapenaars bewogen zich bij de rond zwervende commando's, die French maar niet bedwingen kan, aan te sluiten. Brodrick zegt wel in het Lagerhuis, dat Kitchener slechts te rekenen heeft met de drie commando's van De Wet, Botha en De la Rey, die naar zijn schatting elk 2000 man tellen, maar hij vergeet de commando's, die een groot deel van de Kaapkolonie bezet houden, en die telkens nieuwen aanvoer krijgen. De opstand breidt zich namelijk uit. Enkele Engelsche correspondenten erkennen dit zelfs. Om De Wet in handen te krijgen, zijn niet minder dan 23 colonnes op hem af gezonden, die hem voortdurend op de hielen zitten. De Wet zal den dans wel ontspringen. Hij heeft voor grootere vuren gestaan. De aanstaande kroning van Eduard YII tot Koning van Engeland zal plus minus vijftig millioen gulden kosten. In de straten van Londen loopen vele hongerigen, die snakken naar een droge bete broods. Misschien vallen van de Koninklijke tafel eenige kruimelkens voor die hongerigen af. Valt hun die genade te beurt, dan heeft de groote dichter Kipling een schoone gelegen heid 's Konings mildheid te vereeuwigen. De Prins van Wales is van zijn uitstapje naar Berlijn, waar bij door de bevolking met het oog op de jegens Engeland vijandige stemming uiterst koel ontvangen is, terug gekeerd. Als een staaltje van die stemming vermelden wij, dat de brouwers te Berlijn voor hun lokalen een biljet hebben aangeplakt, waarop te lezen staat: »Zoolang de Zuid- Afrikaansche oorlog duurt, is hier aan iederen Engelschman de toegang verboden". Bijkans tegelijkertijd, dat de Prins van Wales afreisde, vertrok 's Keizers broeder, Prins Heinrich, naar Amerika. De Amerikanen, die over dit bezoek in de wolken zijn, hebben ten behoeve van Prins Heinrich een extra-trein doen ver vaardigen, die voorzien van alle comforts zoo weelderig is ingericht, dat de weerga er van niet bestaat. De bladen deelen mede, dat de Prins voornemens is in de groote steden van Amerika voordrachten te houden. Voor de Amerikanen zal het voorzeker een pikant schouwspel wezen een prins, en nog wel een Duitschen Prins uit het Huis Hohenzollern, voor hen te zien optreden. In de Belgische Kamer is de orde, die zoo jammerlijk verstoord was, teruggekeerd. Vijf onruststokers, die op de openbare tribune gezeten, de kreten »Leve het algemeen stem recht" hadden aangeheven, en zich aan andere ongepaste uitroepen hadden schuldig gemaakt, en die deswege gevangen werden genomen, zijn, na door den rechter van instructie ver hoord te zijn, op vrije voeten gesteld. Zij zullen eerstdaags terecht staan wegens verstoring der orde, en beleediging der volksvertegen woordigers in de uitoefening van hun ambt. In de Fransche Kamer is in den laatsten tijd ongewoon hard gewerkt. Alle afgevaar digden beijverden zich de zittingen bij te wonen, en onthielden zich zooveel mogelijk van interpellaties. Het gaat tegen de verkiezingen. Half Maart gaat de Kamer naar huis. De dag der verkiezingen is door de regeering vast gesteld op den 27sten April, die van de eventueele herstemmingen op den 4den Mei. Balfour heeft in het Engelsche Parle ment een wijziging van het reglement van orde voorgesteld, die hoofdzakelijk gericht is tegen de Ieren en radicalen. Heeft de speaker (voorzitter) reeds een buitengewone macht, daar hij het recht heeft een lid het zwijgen op te leggen, hem te schorsen, en zelfs hem uit de vergadering te doen ver wijderen, bij de wijziging wordt voorgesteld een lid, dat geschorst is, niet eer aan de werkzaamheden der vergadering te laten deelnemenof hij moet aan den speaker schriftelijk zijn verontschuldigingen hebben aangeboden. Weigert hij dit te doen, dan blijft hij geschorst, en zijo district onvertegen- woordigd. Wordt die reglementswijziging aangenomen, dan bestaat er in het Engelsche Parlement geen vrijheid van spreken meer. China heeft den eersten termijn der opgelegde oorlogsschatting Zaterdag aan de Mogendheden betaald. Nu het Hof te Peking teruggekeerd is, doet de Keizerin al het mogelijke om de gezanten voor zich te winnen. Zoo heeft zij de vrouwen en kinderen der afgezanten bij zich aan tafel genoodigd, en deze allervriendelijkst ontvaDgeo. Een elk keerde met geschenken beladen huiswaarts. Oe Transvaalsch-Engelsche oorlog. Thans is te Londen eene opgaaf verschenen van de troepen en paarden, die van 1 Jan. 1900 tot 31 December 1901, dus in twee jaar tijds, naar Zuid-Afrika zijn scheep gegaan. Het aantal officieren is 10,426, minderen 217,262, paarden 242,311. Pretoria, 1 Febr. Terwijl de Britten op 25 Januari bij de samenvloeiing van de Wilgerivier en de Leeuwspruit slaags waren met 50 Boeren, trokken 100 man van Wessel's commando lager-op de rivier over en joegen storm op de achterhoede van de Southafrican Light Horse. Zeventig Boeren, beboorende tot De Wet's lijfwacht, bestormden de stelling der Light Horse, blijkbaar om zich meester te maken van een pompom. De Light Horse opende granaatvuur op den vijand, die terug trok. De Wet vluchtte Tiet 6 man de Liebenbergvleirivier op. Steijn is met een lijfwacht van 30 man tusschen Reitz en Bethlehem. Met uitzondering van enkele honderden in het Zuiden, is het overschot van de Vrijstaatsche troepen te velde geheel in de Noord-Oostelijke districtenzij trekken rond in groote troepen en leggen veel strijdlust aan den dag. China. Een receptie met een historischen achtergrond. De keizerin-weduwe van China, die luitjes, welke eens extra-grappig wilden wezen in woord en in geschrift, zoo langen tijd onuit puttelijk stof heeft geleverd voor hun buiten sporigheden de keizerin-weduwe, die haar Hemelschen neef aardig aan den dijk heeft gezet, door te doen wat des keizers is, wordt modern, past zich en het hof en het Chineesche rijk aan de Westersche beschaving, met ver treding van de duizend-en-meerjarige traditie in het Oost-Aziatisch rijk! Voor korten tijd heeft de keizerin-weduwe met haar neef en vele honderden bedienden en hovelingen, alsmede een sterk escorte, een deel van de terugreis naar Peking gemaakt per trein en toen heeft de ouwe dame, die van onderaf opgeklommen is tot deu keizerstroon, zich verwaardigd genadiglijk goeiendag te knikken aan Westerlingen, die op de gewoon gebruikelijke niet kruiperige manier, haar groetten. Dat was feitelijk nog maar een begin van de wijzigingen in de gebruiken van ettelijke eeuwen, want in de eerste plaats heeft de koningin-regentes zich heetende, een edict gelanceerd, waarbij toe gestaan worden huwelijken tusschen Mandsjoes en Chineezen en waarbij gepleit wordt voor afschaffing van den vootendwang voor de Chineesche vrouwendan beeft de keizer in naam (natuurlijk heeft zijn tante er de hand ineen edict gelanceerd, waarbij de Chineezen van hoogen rang en de leden der keizerlijke familie in de eerste plaats aangezet worden tot reizen naar het buitenland om de beschaving der vreemde volkeren deelachtig te worden en Zaterdag is aan dat alles de kroon opgezet door de ontvangst der gezantenvrouwen met kroost, waarbij het geheele hof (mannen zoowel als vrouwen) aanwezig was, hoewol de Chineesche hof-etiquette een zoodanig samenzijn tusschen mannen en vrouwen nadrukkelijk verbiedt. 't Was een plechtige historie I Zoodra de dames de receptiezaal binnentraden, maakten zij drie buigingen voor den keizer, die ergens in de zaal neergezet was als een afgodsbeeld, op een kleine verhevenheid en daarna traden de dames Conger, Uchida, Romano en Garcer toe op den troon en daar werd de buigerij voor de keizerin-weduwe van voren af aan herhaald, waarna mevrouw Conger (de vrouw van don Amerikaansehen gezant) voorlezing deod van een formeel adres, dat met vriendelijk heid en voorkomendheid beantwoord werd door de toegesprokene. Dan volgden de voorstellingen der op audiëntie veechenenen, waarbij de keizer werktuigelijk handjes gaf. Na deze plechtigheid ging 't er veel intiemer toe in een zijvertrek, tusschen de gastvrouw en haar gasten. De keizerin drukte langen tijd de hand van mevrouw Conger met den uitroep, dat ze er toch zoo'n spijt van had, dat de legatiën aangevallen waren, welke oprechte of geveinsde uitlating door de gedrukte beantwoord werd met de frase, dat 't alles wel vergeten zou worden (mits de termijnen der oorlogsschatting maar trouw afgedaan worden, had ze er fluisterend bij kunnen voegen De keizerin-weduwe was io een vrijgevige bui: ze schonk ringen en armbanden aan mevr. CoDger en onderscheidde in 't bijzonder de vrouwen der Fransche en Amerikaansche legatie-secretarissen, welke dames het beleg mee doorgemaakt hebben. Dan werd er aangezeten aan een banket, verdeeld over drie tafels, waarbjj de keizerin-weduwe aan de eeretafel de dames Conger en Uchida naast zich had, terwijl de keizer, als eenig man, een andere tafel presideerde. En beiden klonken met de gasten, dat zoo'n aard had I De keizerin-weduwe was (misschien wel onder den invloed der goede gaven uit keuken en kelder!) bijzonder spraakzaamze vertelde hardop als vreesde ze dat men 't andera niet zou gelooven dat ChiQa zijn isolement zou verlaten, zich zou laten gelegen liggen aan de goede zijden van het Westersche leven en studenten naar den vreemde zou zenden. Dan volgde een algemeene uitdeeling van armbanden, riDgen en ander sieradiëngedoe aan de dames en uit was 't! 't Is alles baast te mooi, te opzettelijk en te opdringerig, om waar en gemeend te wezen, en dus past behoedzaamheid en nuchterheid van den kant der mogendheden Engeland. Queenstown, 1 Febr. De Hollandsche predikant heeft aan den Gouverneur een in het Hollandsch gesteld adres aangeboden, onderteekend door voorname leden van den Afrikaner Bond, het vertrouwen uitsprekende, dat de Ned. Herv. Kerk, voor zooveel in haar macht stond, krachtdadig zal medewerken tot het einde van een oorlog, waarnaar allen verlangen. Frankrijk. Parijs, 3 Febr. Dr. Kuyper, door iemand van de Gaulois geïnterviewd, hoeft het volgende gezegd: Onze stap heeft, wat de uitkomst ook wezen moge, een groote uitwerking gehad. De pessimistische telegrammen, in het laatste etmaal verschenen, zijn verzinsels. Niemand kan den juisten aard van onzen stap weten. De nota wordt misschien Dinsdag openbaar gemaakt. Men moet altijd hopen. Ieder wenscht den vrede. De koning van Engeland verlangt vurig, dat hij vóór zijn kroning gesloten wordt. De minister sprak vervolgens zijn leed wezen uit over het agressieve karakter, dat (de) pro-boers tegenover Engoland hebben aangenomen. Het initiatief der Nederlandsche regeering zal niet verloren gaan, zeide hij, de zaadkorrel zal ontkiemen. Brièrre heeft zijn veroordeeling tot de doodstraf zien veranderen in eene tot levens langen dwangarbeid. 4 Febr. Onder presidium van den uitgever Gustave Tullie, heeft zich alhier een commissie gevormd, met het doel een klein troepje straatzangers te vormen, die allerwegen zouden rondgaan om te zingen ten voordeelo van de in Transvaal in de concentratiekampen gedetineerden. Met de carnavalsfeesten zou daarmede een aanvang gemaakt worden. Nederland. Enschedé, 3 Febr. Men verneemt, dat Zaterdag, namens de stakende arbeiders, schriftelijk een onderhoud met de firma Van Heek Co. is verzocht om met haar het bestaande conflict te bespreken en zoo mogelijk tot eene overeenkomst te komen. Het antwoord van de firma luidt: »In antwoord op uw schrijven van heden deelen wij u mede, dat wij bereid zijn met drie personen onzer vroegere arbeiders een onderhoud op hedenavond zes uur aan ons kantoor te hebben, mits dit onderhoud niet het doel heeft een wijzigiDg in de door ons voorgestelde loonwijziging te brengen, die wij als vastgesteld beschouwen". Op dit schrijven is door het comité aan de firma het volgende medegedeeld: »Als antwoord op uw schrijven van 1 Februari hebben wij de eer u mede te deelen, dat de laatste zinsnede »mits dit onderhoud enz." een onderhoud onzerzijds volkomen overbodig maakt". Door de firma werd Zaterdag aan hare vaste arbeiders (bazen enz.) gevraagd of zij geneigd waren te werken op de getouwen van stakers en uitgeslotenen, waarop door hen beslist ontkennend is geantwoord. In de vergadering van uitgesloten arbeiders werd de volgende motie aangenomen De vergadering van uitgesloten arbeiders der firma Van Heek Co., vergaderd in het R.-K. arbeidersgebouw op Zaterdag 1 Februari 1902: Protesteert 1°. tegen de ongemotiveerde wijze, waarop de firma hen midden in den winter uit de fabriek jaagt; 2°. tegen de wijze van het uitbetalen der loonen aan de portieren, wat gewoonlijk geschiedt bij de uitbetaling aan ontrouwe arbeiders en dus kreukend voor hen is. Zij meenen, dat zij op eerlijke wijze de firma hebben gediend, sommigen reeds meer dan 30 jaren, en dat hun ook het recht toekomt, hun loon in de fabriek te doen uitbetalen. Bij den voorzitter van het comité der werkstakers is door twee personen een aanbod gedaan om aan de stakers en uitgeslotenen, gedurende 4 6 maanden, per week, per persoon f 0.50 uit te keeren (gelijkstaande met het bedrag, dat de arbeiders minder zouden ontvangen volgens het nieuwe loon- tarief), mits de arbeiders onder de nieuwe voorwaarden, door de firma gesteld, het werk hervatten. Hedenmorgen, bij het uitbetalen van het laatste Iood, zijn geene ongeregeldheden voor gevallen. De toestand is rustig; de arbeiders zijn kalm. Apeldoorn, 3 Febr. Prins Hendrik kwam hedenmorgen mot den gewonen sneltrein 7.29 alhier vergezeld van zijn adjudant jhr. Hooft Graafland en den kamerheer Von Engel, en werd opgewacht door den jagermeester Louson. De prins en de andere heeren reden met een jachtwagen naar Het Loo. De prins vertrok 11.38 in een gereserveerde coupé naar Den Haag. Nijmegen, 4 Febr. Alhier heeft zekere weduwe S., een zonderling, woonachtig in een achterbuurt, het lijk van haar op gisteren vóór acht dagen overleden man tot verleden Zaterdagmiddag verborgen weten te houden, toen zij een straatveger vroeg om een kist. De politie, door hem gewaarschuwd, kreeg Zaterdag geen toegang tot de woning doen begraven wilde de vrouw haar man niet. Eerst Zondagochtend, toen zij een geestelijke uitliet, wist de politie binnen te komen. De vrouw werd op het hoofdbureau van politie gebracht en daar gehouden tot het lijk gekist en begraven was. Amsterdam, 4 Febr. Zondagavond tusschen 7 en 8 uur, terwijl de bewoners afwezig waren, heeft men, waarschijnlijk door middel van valsche sleutels, zich toegaDg weten te verschaffen tot het bovenhuis van perceel 569 Overtoom, bewoond door mej. A. C. Kremer. Daar geen der kamerdeuren op slot was, kon(den) de inbreker(s) gemakkelijk het bovenhuis binnenkomen. Na op de voorkamer gesnuffeld te hebben, werd een bezoek gebracht aan de achterkamer. De deuren van een linnenkast werden met geweld geopend en uit eon lade f 150, een gouden flacon, een dito horloge en een paar gouden oorbelletjes met diamanten medegenomen. Zondagmiddag wandelden alhier een heer en dame langs de Heerengracht bij de Vijzelstraat, toen zij door oen bedelaar lastig worden gevallen, zoodat een agent van politie genoodzaakt was den man te verwijderen en te doen arresteeren door oen collega. Daar de agent moest weten of een strafbaar feit was gepleegd, Bprak bij den heer aan en vroeg hem of de man gebedeld of gedreigd bad. Het antwoord luidde bevestigend, hij was org hinderlijk geweest. »Mag ik dan verzoeken uw juisten naam als 't u blieft?" vroeg de agent, terwijl hij zijn zakboekje en potlood te voorschija haalde. Waarom?" Omdat u zal verzocht worden als getuige te dienen, mijnheer", was het antwoord. »Kora dan morgen maar even op het Stad huis, ik ben de burgemeester". Tableau De agent, eerst wat in de war, stak zijn boekje in den zak, salueerde en vervolgde zijne ronde. Den volgenden dag bleek het dat de bede laar met oen bedreiging was weggezonden op last van den burgemeester en de agent kreeg een complimentje voor zijne correcte houding. Rotterdam, 3 Febr. De 40-jarige kantoor bediende Ph. D. Koek, die sedert begin Januari hier werd vermist en van wien men vreesde, dat hem een ongeluk overkomen waB, is gezond en wel te Antwerpen terug gevonden. Gisterenmorgen om 10 uur zakte in de R.-K. kerk aan den Goudschenrijweg een man plotseling ineen. De hulp van dr. Mees werd ingeroepen, doch deze geneesheer kon slechts den dood constateeren, tengevolge van hartverlamming, waarop het lijk per drenke- lingenbak naar Crooswijk werd overgebracht. Hedenmorgen werd het daar herkend als te zijn van den metselaarsknecht J. D. uit de Isaac IIubert8traat. 's-Gravenzande, 4 Febr. Iets, wat gelukkig niet dikwijls voorkomt. Iemand alhier was 5 a 6 weken getrouwd met een weduwe. Vrijdagmorgen gaat de vrouw uit werken. Zoodra de vrouw weg was, gaat de man zijn kleeren bij elkaar pakken en het aanwezige geld van zijn vrouw uit het eerste huwelijk (men zegt ongeveer f 500) en nog wat van zijn eigen totaal om de duizend, en gaat op reis naar DuitBchland, zegt het gerucht. De vrouw merkte 's avonds, toen zij thuis kwam, dat zij haar man en haar geld kwijt was.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1