ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 4 Februari 1902. (Z x e r i It zeesclie C o u r a n t). RECLAMES. J. DE GRAAF Cz. Goedkoopst adres. Magazijn Poststraat G103. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7650. Directeur i a. J. DE LOOZE. Redacteuren A. FRANKEL. J. -WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FrsLnkel, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels TS% cts. Elke regel meer IS cts. Aan allen, die dun Hoofdblijken Omslagde Hondenbelastingde Pachten of het uit anderen hoofde ver schuldigde aan de Gemeente Zierikzee over het jaar 1901 nog niet hebben voldaan, wordt verzocht het achter stallige ten spoedigste aan te zuiveren. Zierikzee, den 3 Februari 1902. De Gemeente-Ontvanger, OLIVIER. Ia het jongste nummer van het anti revolutionaire blad dezer streek wordt ons door S. C. in een ingezonden stuk verweten, dat wij in ons verslag over de lezing d'is heeren Hugenholtz niet opgekomen zijn tegen de door dien spreker verkondigde denkbeelden. S. C. wete, dat wij, geleid door den plicht, die op eiken onpartijdigen verslaggever rust, om het gesprokene objectief weer te geven, niet in een beoordeeling zijn getreden van den inhoud der door hem gewraakte rede, maar ons bepaald hebben tot een vermelding van haar hoofdpunten. S. C. herinnere zich, dat, waar wij verslag gaven van redevoeringen, die door anti-revolutionairen te dezer stede werden uitgesproken, wij ons ook steeds van kritiek onthouden hebben. Alleen als de bezielende vorm, waarin door een spreker zijn beginselen werden ontvouwd, ons boeide en het auditorium meesleepte, hebben wij in ons verslag lof toegezwaaid, zonder te letten op de staatkundige of kerkelijke richting van den door ons bewonderden redenaar. Eo wat nu ons stilzwijgen op de lezing van den heer Hugenholtz zelve betreft, dat door 8. C. ons zoo euvel wordt geduid, het zou wat moois wezen, wanneer wij in onze hoedanigheid van redacteur of verslaggever op elke vergadering, die wij bijwoonden, gingen debatteeren met den spreker, met wien wij in gevoelen mochten verschillen. Het zou een uitbreiding aan onzen werkkring geven, die niet zonder bedenking is. Dat wij het vorig jaar, toen de heer mr. Pompe van Meerdervoort alhier zijn staatkundige beginselen verdedigde, met hem in debat traden, en zijn candidatuur bij die gelegenheid »vinnig", zooals 8. C. het gelieft te noemen, zouden bestreden hebben, is een onjuistheid, die het gevolg is van een dwaling. Wij veroorloven ons namelijk 8. C., en allen, die in genoemde dwaling verkeeren mochten, opmerkzaam te maken, dat er een groot onderscheid is tusschen den redacteur, die de Zierikzeesche Nieuwsbode leidt, en den staatsburger, die de betrekking van redacteur bekleedt. Bestond toch dat verschil niet, dan zou menigeen, die van beroep journalist is, vaak van het recht ver stoken wezen om in een vergadering van politieken, kerkelijken of maatechappelijken aard zijn denkwijze te uiten. Ons is toegezonden het jaarverslag van de Doofstommen-Vereeniging »Door liefde saamgebracht". Op den omslag van dit keurig, met afbeeldingen der inwendige in richting versierd verslag, zien wij het huis aan de Westermarkt te Amsterdam, waarin de Yereeniging haar zetel heeft, haar lokali teit bezit voor de conversatie der doofstommen, haar werkplaatsen heeft voor meubelmakerij, schoenmakerij en kleedermakerij, en haar magazijn heeft gevestigd. In het gebouw vindt men ook een Evangelisatielokaal, waarin op Zon- en feestdagen ten behoeve van de doofstommen geregeld godsdienstoefening wordt gehouden. Een dergwlijke Yereeniging met een zóó humaan, loffelijk doel voor oogen, verdient voorzeker aller sympathie en mede werking. Het is daarom, dat wij onze met aardsche goederen gezegende ingezetenen uit- noodigen deze Vereeniging, die een zedelijk en stoffelijk monument der menschenliefde is, te steunen. Die daartoe genegen mocht zijn, zende zijn bijdrage, jaarlijks of in eens, aan mevrouw M. J. BlaséHellingman, de ijverige Presidente van het Dames-Comité der Doof stommen-Vereeniging »Door liefde saam- gebracht" te Amsterdam, Nassaukade 113. Wij hebben in dank ontvangen het winter nummer 1901/1902 van Bibby's Tijdschrift voor veehouders en landbouwers, gestoffeerd met een aantal fraaie reproductiëa van photographische afbeeldingen, schier allen betrekking hebbende op den veestapel en den landbouw. Io dit veertig pagina's bevattend Dummer, waarvan de aanschaffing slechts 22-j ct. franco per post koet, komen zeer belangrijke en leerrijke artikelen voor. Onder de reproduction merkten wij op een rood bonten stier, die op de tentoonstelling te Middelburg in Juli 1901 den 2den prijs behaalde, en toebehoorde aan den heer J. L. Groenewege te St.-Maartensdijken een drie jarigen zwartbonten stier, bekroond op de tentoonstelling te Zierikzee in 1901 met den lsten prys, toebehoorende aan den heer W. Kooman te dezer stede. Beide stieren warengelijk vermeld wordtgevoed met Bibby's koek en meel. Op bladzijde 32 is een photographische afbeelding te zien van kalveren, die 5 tot 7 maanden oud, het eigendom waren van den heer M. Hanse te Kerkwerve. Met duidelijke letter gedrukt en in een smaakvol gewaad gestoken, zal, naar wij hopen, dit winter-nummer van Bibby's Tijdschrift in vele landbouwkringen een welkome gast zijn. De Transvaalsch-Engeleche oorlog. Londen, 31 Jan. Aan den Standard wordt uit Pretoria van gisteren, Donderdag, gemeld, dat kolonel Wilson's colonne Zaterdag 1.1. Frankfort bereikt heeft, nadat de strijdmacht ternauwernood ontkomen was aan omsingeling door een grootere strijdmacht der Boeren. Bij aankomst aan de Wilgerivier, vóór het aanbreken van den dag, werden 200 man over de drift gezonden om kleine troepjes Boeren in te sluiten. Het overige van de strijdmacht, met kolonel Wilson, nam stelling 5 K.M. verder stroomafwaarts. Bij het aanbreken van dea dag, toen er eenige Boeren gevangen waren genomen, werd het vooruitgeschoven gedeelte plotseling omsingeld door de Boeren, die 900 man sterk waren onder vier commandanten, Alberts, Meier en Ross, alsmede nog door een vierde, en die plotseling van alle zijden opdoken, een krachtig vuur richtende op de Engelschen. De terugval op de drift werd met succes uitgevoerddoch toen zij er doortrokken, kwamen de Engelschen tot de ervaring, dat zij afgesneden waren. Alleen door een charge slaagden zij er in de hoofdmacht weder te bereiken. Het escorte met 44 gevangenen werd blootgesteld aan een zwaar vuur, voordat kolonel Wilson bereikt kon worden. Yerscheidene manschappen werden gedood, maar alle overigen kwamen er ongedeerd af. De gevangenen ontvluchtten. Toen de vereeniging bewerkstelligd was, trok de colonne naar Frankfort terug, over een afstand van 22£ K.M. van heuvelrug tot heuvelrug strijdendeterwijl slechts met groote moeite omtrekking en insluiting van de zijde der Boeren voorkomen werd. Kitchener meldt uit Pretoria van gisteren, Donderdag, dat French rapporteert, dat er 26 Boeren gevangengenomen zijn en 1 gedood is in het noordoosten van Kaapkolonie, deel uitmakende van Foucbé's commando, dat nu geheel verspreid is. Melding makende van Dumoulin's dood, zegt Kitchener, dat Dumoulin te Abrahams- kraal aan de Rietrivier Dinsdag 1.1. aangevallen werd door Nieuwhoudt's commando. Na een hevig gevecht werden de Boeren met verlies teruggeslagen. Maandag maakte majoor Driscoll zich meester van een klein kamp met 17 gevangenen, onder wie veldcornet Grobelaar nabij Makawsdrift. De veldcornet overleed aan bekomen wonden. Driscoll is nu op weg om op te treden tegen de Boeren, die een aanval hebben gedaan op Dumoulin's colonne. De Brusselsche berichtgever van Le Temps heeft een gesprek gehad met de heeren Leyds en Fischer. Op de vraag, of zij bevoegd zouden zijn tot het voeren van onderhandelingen, antwoordden zij bevestigend. Zij zijn nog altijd als vertegenwoordigers van hunne regeering geaccriditeerd. Maar zij zouden niets beslissen zonder eerst de meening van de commando's in Zuid-Afrika te kennen. De heer Fischer verklaarde goede ver wachtingen te hebben omtrent den uitslag van den oorlog. Ik ben van den beginne af aan optimistisch geweest, zeide hij, en de berichten, welke wij, zij 'took met groote tusschenpoózen, ontvangen, bevestigen mij in mijne meening. Wat de Engelsche betreft »Wij maak hul moe" en door hunne blokhuizen zullen zij de strijdlust hunner soldaten niet aanvoeren. De gevangenneming van Ben Viljoen, zei bij verder, zal niet de gevolgen hebben, welke de Engelschen zich voorstellen. Het is een gevoelig verlies. Maar niemand is onmisbaar en een ander burger, even dapper als hij, zal hem vervangen. De terechtstelling van Scheepers noemde de heer Fischer eén ellendigen moord. Weerwraak zU^en de Boeren niet nemen. Zij zijn niet in staat in koelen bloede een ongewapend man te dooden. Maar de terechtstellingen van mannen als Lotter, Louw en Scheepers, ?doet den Britten meer kwaad dan de felste maatregelen van weerwraak konden doen. Bij de indiening van het aanvullings- crediet van 5 .millioen pd. st. voor het Departement van Oorlog, deelde minister Brodrick in het Lagerhuis mede, dat de oorlog in het rekeningsjaar 1901/1902 heeft gekost 61 millioen pond sterling. Op 1 Januari 1902 waren in Zuid-Afrika 237.000 maD. 1 De gemiddelde kosten van den oorlog zijn verminderd van vijf en een half millioen per maand tot vier en een half millioen. Het blokhuizenetelsel werkt zoo goed mogelijk; het vermindert de inspanning, 1 welke van de troepen wordt gevergd en i beperkt het operatie-terrein, j De rebellen in de Kaapkolonie zijn zoo goed als verstrooid en de Boeren zijn terug- I gebracht tot enkele kleine benden, die zich in de bergen schuil houden. Het blokhuizenstelsel in de Oranje-Rivier kolonie heeft een groot deel van het land i van de Boeren bevrijd en in Transvaal is 1 evenzeer een groot deel schoongeveegd. Men heeft nog slechts af te rekenen met drie groote Boeren-commando's, n.l. die onder De Wet, De la R« y en Botha. Men schat dat elk commando oogeveer 2000 man sterk kan zijn. Lord Kitchener's taktiek is deze: drie commando's te zamen te brengen en vervolgens aan te tasten. De regeering zal niet vertragen met Kitchener alles te verschaffen wat noodig is om zoo spoedig mogelijk een eiod aan den oorlog te maken. Het aanvullingscrediet werd bewilligd met 159 tegen 56 stemmen. Amerika. New-York, 31 Jan. De Washingtonsche correspondent van The Sun zegt, dat de Nederlandsche regeering op niet formeele wijze zich tot de regeering der Vereenigde Staten wendde, waarschijnlijk met het doel zich van hare hulp te verzekeren, teneinde Engeland er toe te bewegen in onderhandelingen met de Boeren te bewilligen. De schade van de dynamiet-ontploffing te New-York Wordt geraamd op f 100.000. In 't geheel zijn er 75 menschen ernstig gewond en bovendien nog 100 licht gekwetst. De voornaamste der twee in hechtenis genomen verantwoordelijke beambteo is zwaar gewond. Italië. Rome, 1 Febr. Door de regeering wordt het gevaar op een algemeene staking der spoorwegbeambten geenszins afgewend geoor deeld eo men wacht in zekere spanning de resultaten af van de morgen in verschillende steden te houden meetings. Frankrijk. Parijs, 1 Febr. Een redacteur van het Journal heeft president Krüger geinterviewd, die verklaarde, dat de sympathieën over de geheele wereld voor de Boeren nog steeds toenemen, wat hun groote voldoening schenkt. De volkeren van beide Republieken worden niet ontmoedigd, zij stellen vertrouwen in God, wat hen ontembaar maakt. President Krüger bracht in het bizonder hulde aan president Steyn. Inzake de verklaring van Balfour namens de Britsche regeering in het Engelsche Lagerhuis met betrekking tot de nota der Nederlandsche regeering, dacht president Krüger langen tijd na en zeide dan »Wij vechten niet uit genoegen tot den strijd; wij zijn Christelijke en vredelievende volkeren; wij strijden Blechts om onze vrijheid te behouden en wij strijden omdat wij vrede willen. Elk middel en handeling, waardoor wij Dader zouden kunnen komen tot een dergelijk doel, d. w. z. tot den vrede, zou ons dus moeten verblijden en wie het initiatief tot een dergelijk optreden zou nemen of zou genomen hebben, zou dus recht hebben op onze erkentelijkheid". Parijs, 1 Febr. De Liberté zegt, uit vol strekt zekere bron te weten, dat de Duitsche regeering tot de regeeriog te Londen een dringend vertoog he^ft gericht om aan Kuyper's voorstel tot het treffen van een schikking met de Zuid-Afrikaansche republieken gehoor te geven. De Liberté meent ook te weten dat de Fransche regeeriog dezelfde raad heeft gegeven. Duitachland. De vorige week Dinsdag stortte een mijngang te Kappel (in het Zwarte Woud) in en drie mijnwerkers werden onder het puin bedolven. Terstond ging men aan den arbeid om hen te redden, maar het duurde tot Zondagochtend alvorens men hen kon bereiken. Twee waren overleden, maar de derde was n«g in leven. Toen de redders niet ver meer af waren, hoorden zij hem tot hen spreken en hun aanmoedigen. Zij boorden toen ijlings een gat door den wand om hem melk te kunnen toereiken. Eindelijk viel de laatste muur en sprong de geredde, die iotus8chen lustig had gezongen en gefloten, uit zijn gevangenis, waar hij 114 uren zonder eten of drinken, enkel met een hemd en een broek aan, had doorgebracht. Men wilde hem steunen, maar hij klom alleen, vóór alle anderen, nog vlug naar boven. Daar was hij zoo verstandig maar weinig te eten. Reeds vroeger is hij al tweemaal aldus opgesloten geweest, eens 24, later in Azië 56 uur; nu heeft hij het tot den dubbelen tijd gebracht, zonder de kunstjes van andore niet-eters en -drinkers. Bij een tocht op soeeuwschoenen op den Feldberg, in het Schwarzwald, zijn Woensdag avond drie toeristen op den bekenden Felsen- weg, vanwaar men zulk een verrukkelijk gezicht heeft op de diep in de laagte gelegen Feldsee, door een lawine verrast. Twee hunner konden zich redden, maar de derde, een jonge dokter uit Kartowitz, is niet teruggevouden. BelgiS. Brussel, 1 Febr. De Indépendance beige ontvangt van haar correspondent te Londen een telegram, bevattende de mededeeling, dat het antwoord op do nota van do Neder landsche regeeriog, gisteren door den Engel schen ministerraad goedgekeurd, een besliste en ronde weigering is tegenover het voorstel van bemiddeling, door de Nederlandsche regeering geformuleerd. De weigering is vervat in hoffelijkedoch zeer besliste bewoordingen eu er bestaat geenerlei hoop, dat de besprekingen met Nederland in afzien- baren tijd hervat zullen worden. Nederland. Enschedé, 1 Febr. De stakers der firma Yan Heek Co. alhier hebben het aanbod van minister Kuyper, om de hangende geschillen aan arbitrage te onderwerpen, aangenomen. Daar de stakende dekenwevers niet hebben voldaan aan den eisch der firma Van Heek Co., om vóór 1 Februari het werk te hervatten, is thans door de firma uitvoering gegeven aan hare bedreiging, om alle fabrieken te sluiten. De omvang dezer ramp dreigt grooter te worden, daar de firma met andere weverijen een contract moet hebben, waarbij partijen zich verbinden, om, in geval van werkstaking op eenige fabriek, alle andere fabrieken, eenige dagen in de week, stop te zetten, zoolang de werkstaking duurt. Men verneemt, dat in verschillende plaatsen in den omtrek troepen zijn geconsigneerd, met het oog op mogelijke ongeregeldheden. De huzaren van Deventer zullen in geen geval uitrukken, wegens nog heerschende influenza onder de officierspaarden. Nader verneemt men nog, dat de vergadering van de Fabrikanten-vereeniging twee moties aannam, in de eerste waarvan betreurd werd de ontijdige inmenging van dr. Kuyper en in de tweede het besluit der firma Van Heek te steunen. Hedenavond sluit de firma alle fabrieken. De arbeiders blijven ordelijk. Haarlem, 1 Febr. Een juffrouw, woon achtig aan de Waldeck Pyrmontkade alhier, werd Woensdag door een heer bezocht die zich voordeed als reiziger in suikerwerk. Al pratende wist hij haar geldelijke omstandig heden tot het onderwerp van het gesprek te maken. Toen dit eenigen tijd had geduurd, legde de vreemdeling vier bankbiljetten op tafel, genoemde juffrouw mededeelende, dat dit geld voor haar bestemd was uit een erfenis, er echter bijvoegende, dat zij met niemand over de zaak mocht spreken. Hierop verwijderde zich de heer en liet de juffrouw, die zich van een erfenis geheel onbewust was, in stomme verbazing achter. Omtrent het voorval bij de weduwe Van B.. in de Waldeck-Pyrmon!straat, ver neemt men nog, dat toen de als heer gekleede persoon naar den fioanciëelen toestand van do weduwe geïnformeerd had, hij haar 2 bankbiljetten van f 60 en 2 van f 40 aanbood, waarvoor de vrouw evenwel bedankte. Daarna vertelde hij, dat hij een groote erfenis had gekregen, en den volgenden morgen (Donderdag) zou terugkomen en taartjes voor de koffie zou medebrengen. Dan zou bij haar tevens iets gewichtigs mededeelen, maar dan moest de vrouw ook alles stipt geheim houden. Deze, het zaakje niet vertrouwende, deed zulks niet en waarschuwde de politie, die dan ook Woensdagavond een oog ie in het zeil hield. Donderdagochtend verborg zich een recher- cheur in den kelder om den heer in te rekenen, hetgeen evenwel niet gelukte, doordat j hij niet meer kwam opdagen. Zijn signalement lamiddelbare grootte, zwarte oogen, zwart haar, en een Indisch type. Gekleed in zwarte jas en een fantasiehoed op. j Men zij op zijn hoede! j Amsterdam, 1 Febr. Zooals men zich j zal herinnerendeelden wij eenige dagen geleden mede, dat het dienstmeisje Marie B., dat bij de vermoorde juffrouw Dijkxhoorn gediend heeft, met drie personen was gecon fronteerd, die verdacht werden schuldig to I zijn aan den moord op die juffrouw gepleegd, j Deze drie beruchte persooea üe Gr., v. d. H. en M. waren uit de gevangenis te Haar- j lein naar hier overgebracht. Zij stonden j tevens onder ernstige verdenking zich te j hebben schuldig gemaakt aan een diefstal, destijds te Zaandam gepleegd, en bevonden zich daarom in voorloopige hechtenis. De gerechtelijke instructie heeft noch io I de eene, noch in de andere zaak voldoende j bewijzen tegen hen opgeleverd om deze drie mannen naar de openbare terechtzitting te verwijzen, zoodat zij gisteren uit hun voor loopige hechtenis zijn ontslagen en dus thans weder vrij en frank rondloopen. 's-Gravenhage, 1 Febr. De Minister van Buitenland8che Zaken had hedenvoormiddag een langdurig onderhoud met H. M. de Koningin, na te voren met den Minister van Binnenlandsche Zaken in conferentie te zijn geweest. Vervolgens confereerde de Minister van Buitenlandsche Zaken met den Engelschen gezant, die zich aan diens departement ver voegde, waar hij de laatst verloopen drie weken geen ambtelijk bezoek had afgelegd. De officieele mededeeling en het antwoord der Engelsche Regeering zal, naar 't in diplo matieke kringen verluidt, in 't begin der volgende week bekend worden. De Duitsche gezant bij ons Hof had heden voormiddag een zeer langdurig onder houd met don gezant van Engeland. De eerste secretaris der Engelsche legatie alhier, de heer Leveneon Gower, is naar Londen vertrokken. H. M. de Koningin-Moeder was heden voormiddag bij H. M. de Koningin. Er moet bij de Regeering een plan in ernstige overweging zijn om een Rijks-college in het leven te roepen voor de binnenvissche- rijen. Dordrecht, 1 Febr. Op het station alhier liep hedenmorgen een goederentrein op een goederenwagen, tengevolge waarvan de loco motief en tender alsmede een viertal wagens ontspoorden. Do hoofdconducteur en twee remmers bekwamen door van den trein te springen lichte kneuzingen. Het verkeer werd niet gestremd. Bergen-op-Zoom, 1 Febr. Ons departe ment van de Maatschappij Tot Nut vau 't Algemeen opende heden alhier met eenige feestelijkheden een Fröbelschool, een geschenk van den heer P. W. Janssen te Amsterdam. In de met groen en bloemen versierde lokalen werden de genoodigden en autoriteiten ver welkomd door den voorzitter van het Nuts- departement, den heer F. Leo de Leeuw, en zongen de kinderen der gemeente-muziekschool toepasselijke liederen. Nadat de school aan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1