ZIERIkZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 1 Februari 1902. (Z i r i li z e e s c li e Cour an t). Eerste Blad. "RECLAMES. J. DÈ GRAAF Cz. Goedkoopst adres. Magazijn Poststraat C103. Algemeen Overzicht. NIEUWSfÏJPlilGËli. Uit Slad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 4,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7649. Directeur i A. J. DE LOOZE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter uiordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frönkel, Havenpark 348, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 1—5 regels 75 cts. Elke regel meer IS et». Het groote nieuws, waarmede de geheele Europeesche pers zich oogenblikkelijk bezig houdt, is het feit, dat door de Nederlandsche Regeering een nota tot de Engelsche, in zake den Zaid-Afrikaanschen oorlog, gericht is. Ten aanzien van den inhoud van die nota weet men nog niets met eenige zekerheid. Men kan daaromtrent gissingen maken, maar meer voorshands ook niet. Evenmin weet men nog iets van het antwoord, dat het Britsche Gouvernement gegeven heeft. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Balfour, heeft in het Parlement slechts de mededeeling gedaan, dat het Kabinet van St.-James van het Nederlandsch Gouvernement een nota ontvangen had, waarop het antwoord nog in overweging is. Dit weet men echter zeker, dat de poging van de Nederlandsche Regeering om tusschen de oorlogvoerende partijen een toenadering teweeg te brengen, door Engeland niet is opgevat als een «onvriendelijke daad". Dit blijkt uit den toon en inhoud der door de Engelsche Regeering geïnspireerde bladen. Trouwens Dr. Kuyper zal daaromtrent wel eerst behoorlijk pools hoogte genomen hebben, teneinde ons land niet in diplomatieke moeielijkheden te brengen of aan een démenti bloot te stellen. Zijn reizen naar Brussel, Parijs en Londen zullen' ver moedelijk die strekking wel gehad hebben. Ook is zeker, dat de démarche van onze Regeering niet gedaan is op verzoek of met machtiging van President Krüger, of van de Boerendeputatie. Dr. Leyds heeft ten aanzien hiervan een stellige verklaring af gelegd. Uitgesloten is echter niet, dat zij er van geweten hebben. Hoe ook zij, wij hopen vurig, dat het streven van Dr. Kuyper den weg te effenen voor den vrede, moge slagen, maar voor een vrede, die aan de Boeren laat hun zelfstandigheid, waarvoor zij twee-en-een half jaar met opoffering van vrouw en kinderen van goed en bloed, geworsteld hebben. Yan het oorlogsterrein kwaad nieuws. De dappere Bóeren-generaal, Ben Viljoen, bijge naamd Kaarten-boer, omdat hij de kaart van het land zoo goed in zijn hoofd heeft, dezelfde die tot leus had: „Steunt op God en op uw Mauser", is door de Engelschen, die, hetzij door toeval, hetzij door verraad, te weten waren gekomen, dat hij een zekeren weg moest passeeren, en die hem daar achter struikgewas verscholen opwachtten, gevangen genomen. Dit is voor de Boeren een groot verlies, te meer te betreuren, omdat zij in den laatsten tijd Scheepers verloren hebben, die gefusileerd is, en Krilzinger, die te Graaff- Reinet voor den krijgsraad terechtstaat beschuldigd van moord, treinvernieling en wreedheid jegens gevangenen. Die beschuldi gingen zijn slechts gezochte. De Engelschen bestempelen tegen beter in met den naam van moord, als een Boer een Kaffer, die op spionnage betrapt wordt, doodschiet. Vernielen de Boeren de treinen, dan is dit in strijd met het oorlogs recht, doen de Engelschen het echter zelve, dan heet het oorlogsgebruik. Zij vinden het wreed, als de in lompen gehulde Boeren de goedgekleede door hen gevangengenomene soldaten en officieren ontdoen van hun kleeding, en ten naastenbij in Adamscostuum naar hun colonnes terugzenden, 't Is duidelijk, dat het slechts om een voorwendsel te doen is, teneinde Kritzinger denzelfden weg van Lotter en Scheepers te doen gaan. Overigens is in den krijgstoestand weinig verandering nog te bespeuren. Wel hebben de Boeren eenige kleine voordeelen behaald. Zoo heeft kommandant Wessels een vijftig man van de stadswacht te Takastadraad gevangen eenomen; zoo blijkt uit de verlieslijst, dat bij Treurfontein de Engelschen er van langs hebben gehad; zoo heeft kommandant Beyers uit het kamp te Pietersburg verscheidene gevangenen bevrijd. Het aantal er van wordt zelfs op 1000 geschat, wat vermoedelijk overdreven is. Ook hebben de Boeren te Rietvlei, ten Zuid-Oosten van Lichtenburg, een Britschepatrouilleoverrompeld, bij welke gelegenheid 8 Engelschen gedood, 5 gewond en 41 gevangen werden genomen. Maar al deze voordeelen, hoe blijmoedig zij ons ook stemmen mogen, hebben op den gang van den oorlog geen overwegenden beslissenden invloed. Zij houden dien slapend. En nu is de groote vraag slechts, wie van beide partijen kan den strijd het langst volhouden; wie is het eerste volkomen uitgeput. i In het Engelsche Parlement is door den Minister van Financiën een oorlogs-crediet van^i 5 millioen pond sterling aangevraagd tot dekking der loopende oorlogsuitgaven tot 31 Maart. Het zal aan de belastingbetalende burgers zeker wel hoogst aangenaam wezen j te vernemen, dat zij bij de millioenen, die de j oorlog reeds opgeslokt heeft, weer een zestig millioentjes moeten bijpassen. Hoe ook, aan genaam of niet, daarnaar wordt niet gevraagd, de aanvrage zal wel toegestaan worden, want het Parlement is een blind werktuig in handen der RegeeriDg. Alleen de liberalen en de Ieren in dit Staatslichaam gaan niet met haar door I dik en dun mede. Zij vormen echter slechts j een minderheid, en kunnen daardoor geen I positieve resultaten bereiken. Zij kunnen alleen nun stem verheffenwaarschuwend en j protesteerend. En dat doen zij ook. Zoo heeft bij het debat over het pas aangenomen Adres j van Antwoord op de Troonrede naar aanleiding der verklaring van Minister Chamberlain, dat het verbanningsbesluit der Boeren beoogde de Poerenleiders voor goed uit Zuid-Afrika te ver wijderen, het bekende liberale parlementslid Harcourt gezegd, dat men wel de lichamen der Boerenleiders kan verwijderen, maar hun geest zal men uit Zuid-Afrika uooit kunnen verbannen. „En waarheen zult gij hen ver bannen? Gij weet, dat er geen natie in Europa is, die uw bannelingen niet met geestdrift zal opnemen". John Burns, de afgevaardigde der werkliedenpartij, drong aan op onmiddellijke staking der vijandelijkheden. Nu, men begrijpt, dat hiervoor de slaafsche conservatieve meerder heid in het geheel geen ooren had. Als muziek klonk haar echter tegen Chamberlains mede deeling, dat de goudopbrengst in Zuid-Afrika in December zooveel meer had opgebracht dan in de maand November. Nu, het is van algemeene bekendheid, dat de oorlog in Zuid- Afrika minder gaat om het territoir dan wel om het goud van Transvaal. Dinsdag heeft de Dnitsche Keizer zijn 43en geboortedag gevierd. De Prins van Wales was opzettelijk uit Engeland overgekomen om zijn vollen neef met zijn verjaardag geluk te wenschen. Moge hij ook al door den Keizer met in het oog loopende hartelijkheid zijn bejegend, door de bevolking werd hij even koel ontvangen, als door de dagbladpers begroet. Het jacht, dat voor rekening van den Keizer in Amerika gebouwd is, zal door de dochter van President Roosevelt mejuffrouw Alice heet deze jonge dame met den naam „Rheingold" gedoopt worden. Deze plechtigheid zal worden bijgewoond door prins Heinrich, broeder van den Keizer. Een dozijn Ameri- kaansche millionnairs zullen den prins, wiens bezoek aan Amerika door hen op zeer hoogen prijs gesteld wordt, een déjeuner aanbieden. Als zij dat maar betalen kunnen. In België kenmerkte zich de jongste Kamer zitting door incidenten, die het parlementaire stelsel in diskrediet brengen. Aan de orde was de vraag, of verjaard was het recht tot straf vervolging tegen den socialistischen afgevaar digde Smeets, die indertijd in zijn rede zich van uitdrukkingen bediend had, die bij de wet zijn strafbaar gesteld. Terwijl men hierover beraadslaagde, werd op de publieke tribune de kreet aangeheven van: „Leve het algemeen stemrecht". De afgevaardigde Verhaegen wees aan den voorzitter den persoon aan, die zich hieraan had schuldig gemaakt. De socialistische Kamerleden geraakten over deze aanwijzing in woede, en stormden aaneengesloten op Ver haegen los, die door hen voor een stille verklikker werd uitgescholden. Het regent vuistslagen. De tribunes worden ontruimd, de gendarmes arresteeren vijf onruststokers, en de zitting wordt opgeheven. Nederland. Haarlem, 29 Jan. Gisterennacht heeft een bizonder brutale inbraak plaats gebad bij den horlogemaker P. Westendorp in de Groote Houtstraat alhier. Tegen 4 uur werd de zoon wakker van het aanslaan van den hond, doch daar deze dit wel meer doet als er katten in den tuin zijn, ontgaf hij dit zich, totdat op eens de hond uit de keuken kwam vliegen en, een deur openspringende, de kamer binnenvloog. De zoon opende toen de oogen en zag op den hoek van de kamerdeur een kerel zitten met een lucifer in de hand, die hij dadelijk uitdrukto. De flinke jongen bedacht zich niet lang, vloog het bed uit, wierp de porte brisées open en maakte alarm door te roepen, dat er inbrekerB waren en vloog zelf op den kerel af, die, opstaande, tot tweemaal een revolver schot op den zoon loste, waarvan één kogel dezen rakelings langs hot hoofd ging. Daairop nam de kerel de vlucht door de keuken, tuin, over een muur de Peuzelaar- steeg in. Hoewel achterna gezet, was bij niet te grijpen. By onderzoek bleek, dat hij was binnen gekomen door een poort op de Ged. Oude 1 Gracht. Daarna was hij gnomen in den tuin van de buren, had daar een ladder ontvreemd j en zoo het dak bereikt van de woning van j den heer Westendorp. Dit had hij geheel j moeten omloopen om een raam aan de voor- j zijde te bereiken, dat hij met zeep bad ingedrukt. Op den zolder gekomen, moest hij nu eerst langs de slaapkamer van mr. De Geer, die by den heer Westendorp inwoont, toen langs die van de dochter des huizes en zoo is hij gekomen op de slaapkamer van den heer W., waar lucifers zijn ontstoken, doch waar het gouden horloge, dat voor de hand lag, blijkbaar niet is gezien. Van daar is hij naar den winkel gegaan het geheele huis door. Er wordt niets vermist. Amsterdam30 Jan. Toen iemand gisterenmiddag de trap zijner woning aan de Da Costakade alhier wilde opgaan, vond bij op een der onderste treden een pakje, dat by nader onderzoek f 4070 aan bank papier bleek in te houden, gespecifieerd 47 biljetten van f 40, id. 4 van f 60, id. 4 van f 50 en id. 4 van f 400. De eerlijke vinder deed aangifte bij de politie. Het blijkt nu, dat het gevonden bedrag een deel is van een som van f 1500, ten nadeele van een bewoner van den Singel uit een kast ontvreemd. De vermoedelijke daderes is reeds in handen der politiein haar bezit werd bevonden de helft van een muntbiljet van f 50. Gisterenmiddag vervoegde zich een tamelijk oud man bij een winkelier ia de Van Zesentraat alhier. Hij had nog drie kwartjes en om nu te Apeldoorn te komen, waar hy thuis hoorde en waar zyn dochter woonde, kwam hij juist een gulden te kort. Er werd raad gehouden. Goede buren zeiden, dat de man dien gulden kon krijgen bij den diaken in de Van Swindenstraat. Aldus daarheen getrokken. Mijnheer was niet thuis en de echtgenoote deed zoo iets op eigen houtje nooit. Maar wacht de politie zendt immers de lui altijd per spoor naar hun woonplaats. Op weg dus naar het Dapperplein. »Waar breng je my nu Daar toe?" was de vraag aan zijn geleidster, een flinke vrouw, die eenigszins begon te twijfelen. Wel nergens, naar dat huisje, daar Politie? roept de bejaarde, op een stokje leunende man. Plotseling staat hy rechtop, 't stokje schuift by onder den arm, en versnellend poetst onze vrieod de plaat, zoodat by uit bet gezicht was, voor men wist wat er gebeurde. Bepaald was onze vriend van reisplan veranderd. Gisterennacht is weer gebleken, dat nog steeds brutale inbrekers hier rondzwerven. In perceel 49 aan de Rozengracht is gevestigd het kleedermagazyo van den heer B. Mackem. Deze heeft zyn deur van binnen goed voorzien van solide knippen en boven die deur is een tuimelraam, van binnen van sterke traliën voorzien. Toch wisten de dieven hun slag to slaan. Daar zij de deur niet konden openen, klommen zy daar tegenop en openden het tuimelraam, waardoor zij met ijzeren haken heel wat weghaalden. Hierdoor raakten zy echter de huisbel aan en daardoor werd het echtpaar Mackem wakker. Het was ongeveer 5 uur. De heer Mackem snelde naar den winkel en zag, dat de dieven zich uit de voeten maakten. By onderzoek bleek, dat verschillende costuumpoppeu waren omvergeworpen en lediggehaald en heel wat kleederen gestolen waren. AaDgifte by de politie volgde onmiddellijk en daaraan is het waarschijnlijk te danken, dat de vermoedelyke daders reeds in arrest zyn. Op de Prins Hendrikkade zag een politieagent twee personen, die voorzien waren van een pak kleeren, klaarblijkelijk nieuw. Tevens had één van de heeren zich netjes »aangedaan" met een nieuwe winterjas. Aan het politiebureel Oudebrugsteeg gebracht, werd de heer Mackem geroepen en herkende de goederen als zyn eigendom. De aange houdenen zyn in voorarrest gesteld. Een tweede nog brutaler inbraak had plaats op de Noordermarkt in perceel 43, dat bewoond wordt door het echtpaar Brons. De man is qud-gezag voerder, 77 jaar oud en zyn vrouwv-js 69 jaar. Beiden waren 's avonds 7 uur uitgegaan Daar een vriend om een partijtje domino te spelen. Toen zy tegon 41 uur thuis kwamen, lag alle3 overhoop. Kasten en laden waren onderzocht en al het zich daarin bevindende goud- en zilverwerk, als: horloges, riDgen, broches, juweelen, armbanden, oorbelletjes en oorknopjes enz. enz., was verdwenen, beneveüs een trommeltje met geld, ODgeveer f 32. Hoe groot de waarde van al dat goud- en j zilverwerk is, kan de oud-gezagvoerder niet meedeelen. Wij worden wèl bezocht, mijnheer, zei hij. j Ik heb van mijn leven al vier schepen verloren en nu dit nog op mijn ouden dag Als de dieven de brandkast open haddon kunnen krygen, waren wij totaal geruïaeerd geweestDe brandkast stond iD de slaapkamer en de dieven hadden het diüg op bed gegooid om het gemakkelijker te kunnen i forceeren en waardoor het geluid gedempt werd. De buren hadden in den loop van den avond wel wat gestommel gehoord, doch j hierin niets verdachts gevonden. Ook was er j omstreeks acht uur hard gescheld, doch zij hadden hierop geen acht geslagen, omdat zij j dachten, dat de vrouw van den gezagvoerder een weinig ongesteld was en daarom niet open deed. De gordijnen hadden do inbrekers, die met een valschen sleutel de voordeur moeten geopend hebben, neergelaten. 't Is te hopen, dat de politie deze brutale vaklui achter slot en grendel zal krijgen Rotterdam, 29 Jan. Aan boord van het in de Rijnhaven Nz. liggend stoomschip »Paul Woermann" had vannacht een ernstig ODgeluk plaats. Toen omstreeks kwart vóór vieren de j 27-jarige bootwerker Dirk Rolandus, wonende Binnenweg no. 6, zich in het laadruim bevond I en een partij dennenhout werd opgeheschen, schoot het hout door de vochtigheid uit den strop, met het noodlottig gevolg, dat het op het lichaam van R. terechtkwam. De onge lukkige werd zwaar inwendig gekneusd niet alleen, maar brak het rechteronderbeen, het linkerdijbeen, den linkerbovenarm en de linkerheup. Geen wonder, dat de levensgeesten reeds geweken waren, toen men .het hout verwijderde en den man opnam. Per drenke- lingenbak werd zijn stoffelijk overschot naar het politiebureau aan de Nassaukade gebracht, van waar het, na door dr. Post geschouwd te zijn, naar de echtelijke woning werd ver voerd. De overledene was eerst kort gehuwd. Het schijnt, dat oen inspecteur der recherche te dezer stede in den laatsten tijd op het spoor gekomen is van de daders van den diefstal, in den nacht van 29 op 30 April 1900, ten huize van den heer J. M. Yardin Millord aan de Admiraliteitsetraat no. 44 gepleegd. Zooals men zich wellicht herinneren zal, wisten tusschen 8 uur des avonds en 4 uur des nachts brutale inbrekers zich toegang te verschaffen tot de achterzijde van gemeld perceel, wat hun gemakkelijk werd gemaakt doordien het belendende pand no. 12 nog in aanbouw was, zoodat zij door over het balkon der derde verdieping te klimmen en bet zolderraam op te schuiven, in de slaapkamer komen konden, waar de brandkast stond. De bewoners waren tot half twee dien nacht op visite aan den Oostzeedijk no. 312, hoek Admiraliteitsstraat, waardoor de dieven ruim schoots de gelegenheid hadden allo vertrekken rond te snuffelen. Overal vond men dan ook kaarsvet en weggoworpen lucifers. In een ongesloten sigarenkastje, staande in een kleer kast, vonden zij den sleutel van de brandkast, welke zij nu gemakkelijk openen konden, j Toen de bewoners thuis kwamen, bleek gestolen te zijn: een bedrag van f 10.000 a f 42.000 aan effecten, ruim f 400 aan con- j tant geld en tal van gouden en andere voor werpen van waarde, w. o. 5 broches, 5 gouden horloges, 4 armbanden, ringen, oorknopjes enz. I Een en ander van het gestolene is de politie nu eerst op het spoor gekomen, wat geleid heeft tot de arrestatie van zekeren De Vos alhier. In verband hiermede is gisteren op verzoek van de justitie te Rotterdam door de Amsterdamsche justitie, in tegenwoordigheid van den bestolene, een huiszoeking gedaan in de wouing der ouders van den gearresteerde, in de Driekoningenstraat te Amsterdam, met het gevolg, dat verschillende van de vermiste effecten en andere zaken tot den diefstal in betrekking staande, zijn in beslag genomen en het hoofd van het gezin gevankelijk naar Rotterdam is overgebracht. Deze man was agent van een maatschappij tot verzekering tegen inbraak Maassluis, 30 Jan. Gisterenmiddag om streeks 4 uur 20 inin. strandde bij storm uit het N. N. W. met veel zee bij hot binnenkomen van den Nieuwen Waterweg, bij de roode ton no. 2 hij de Zuiderpier het Engelsch stoomschip aWestfield", komende van Galatz, geladen met graan en bestemd voor Rotterdam. Sleepbooten en de stoomreddingBboot vertrokken naar het gestrande stoomschip. De zeeën braken kort na de stranding over het stoom schip heen. De sleepbooten konden geen verbinding met het stoomschip krijgen. De bemanning en de zeeloods, te zamen 26 man, zijn met de stoomreddingsboot President Van Heel" van boord gehaald en aan den Hoek van Holland geland. Het schip zat hedenmorgen nog aan den grond met het bergiDg8vaartuig langs zij. Met de Nieuwe Bergingsmaatschappij is contract gemaakt voor de berging van schip en lading. Zierikzee, 34 Jan. De Bond van Water bouwkundige Ambtenaren in Zeeland zal in de maand September a.s. een examen afnemen voor polder-opzichter. Aan allen, die aan de geheele eischen voldoen, wordt dan een diploma uitgereikt, vermeldende den uitslag in elk vak. Vóór 1 Augustus a.s. moet men zich aan melden bij den voorzitter te Ellewoutsdijk. Ter bestrijding van de te maken onkosten moet door iederen candidaat f 5 gestort worden, en door ieder gediplomeerde boven dien nog f 40. Door den lagen waterstand in de haven kon de Spoorboot heden voormiddag niet binnen komen en moesten de vertrekkende passagiers Daar het havenhoofd worden gebracht. Onwillekeurig rijst thans wederom de vraagwat heeft de gedeeltelijke uitbaggering der nieuwe haven gebaat? Het antwoord zal wel moeten zijnniets De demping van het Sas oefent voortdurend haren invloed uit. De 4sto luitenant M. J. Kanaar, van het 4e bataljon 3e regiment infanterie le Bergen-op-Zoom, is met ingang van 4 Febr. overgeplaatst bij het 2e bataljon te Middelburg. Benoemd tot betaalmeesters: te Tiel de heer O. G. Lotsy jr., thans te Ter neuzen, en te Teraeuzen de beer J. H. van Gong grijp Bungenberg, thans surnumerair bij don dienst van 's Rijks schatkist. Ds G. Hofstede, predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Aarden burg, heeft aan den heer Emous f 4230 gezonden, welk bedrag door hem ontvangen was uit België ten behoeve van de Transvaalsche Boeren. Door de afdeeling Middelburg van de Chr. Werklieden-VereenigiDg »Patrimonium" is bij gelegenheid der vieriDg van haar 20-jarig bestaan j.l. Woensdag een telegram verzonden aan H. M. de Koningin van den volgenden inhoud »De afdeeling Middelburg van het Nederl. Werkliedenverbond ^Patrimonium", heden 29 Januari ter viering van haar 20en jaardag bijeen, dankt God en gevoelt behoefte aan Uwe Majesteit daarnaast hare eerbiedige hulde te bieden". Haamstede, 29 Jan. Heden hielden de leden der Bloembollen-vereeniging Westelijk Schouwen" een vergadering. De voorzitter, de heer M. Bolle Lz., opende de bijeenkomst, en heette de niet talrijk opgekomen leden welkom. *De notulen van de vorige vergadering werden gelezen en 1 Als eerste punt van de agenda werd behandeld»zal deze Vereeniging zich als onder-afdeeling aansluiten bij de Algemeene Haarlemsche Bloembollen-Vereeniging De voorzitter, die omtrent de groote Haarlemsche Maatschappij inlichtingen had ingewonnen, gaf een kort en duidelijk resumé van de statuten dier Vereeniging, en stelde, onder steund door de bestuursleden Van der Giessen en H. de Vlieger, helder in het licht de voordeelen, rechten en voorrechten, die een toetreding als onder-afdeeling met zich zou brengen. Toch kwam het spreker gewenscht voor met het oog op de onvoltalligheid der vergadering vooralsnog geen besluit te nemen, maar in een volgende bijeenkomst dit punt nader te overwegen en te bespreken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1