ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 30 Januari 1903. (Z ierikzeesche Cour an t). HINDERWET. —EUWSTIJDI—GE— Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f-1,30franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7648. Directeur A. «r. DE LOOSSE. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan t3 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkel, Havenpark 348, Zierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat zij aan HENDRIK ANTHONIE GELUK en zijne rechtverkrijgenden vergunning hebben verleend tot de oprichting van eene graanmalerij, gedreven door een gasmotor, in de pakhuizen, staande op de Engelsche Kade, wijk D. Nos. 5fiQ en 56*, kadastraal hekend Sectie F, Nos. 102 en 103. Zierikzee, den 27 Januari 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De Transvaalsch-Engalsche oorlog. De Petit Bleu verneemt uit Boerenbron de volgende bizonderheden, dezer dagen per mail uit Zuid-Afrika ontvangen. Tusachen 15 October en 15 November 1.1. hebben de Boeren in den Vrijstaat en in Transvaal op de Engelschen 18 convooien en 17 kanonnen buitgemaakt. Slechts één kanon werd door de Britten heroverd. In December vermeesterden de Boeren 1000 ossen te Rondeboschkop, op 5 K.M. afstand van Middelburg, aan den Delagoa- spoorweg. Bovendien maakten zij zich meester van een spoortrein, waarin zij 700.000 pond sterling aan geld vonden, verborgen onder steenkolen en bestemd voor de Standard-Bank te Johannesburg. In dezelfde maand hebben 200 Engelsche soldaten, die den oorlog moede waren, ronduit geweigerd voort te vechten. Zij werden naar Engeland teruggezonden. Vele krijgsgevangen Boeren, die zich nog in Zuid-Afrika bevinden, zijn er in geslaagd te ontvluchten en zich weer bij hun com mando's te voegen. Om dergelijke ontvluch tingen te voorkomen, heeft lord Kitchener gelast, dat zij voortaan bij troepjes van tien zouden worden opgesloten en dat ieder van zulk een tiental verantwoordelijk is voor zijn metgezellen, d. w. z. dat, als één van de tien ontsnapt, worden de 9 anderen gestraft. Wat tengevolge heeft, dat, als zij hun kans schoon zien, de gevangenen bij tien tegelijk ontvluchten. De Wet schijnt zijn commando te hebben gesplitst in kleinere deelen, die zich echter kunnen hereenigen zoodra hij zulks beveelt. In dien tusschentijd ontwijken zij onze colonnes. De kring, waarin zij zich kunnen bewegen, is nog betrekkelijk uitgebreid. Johannesburg, 24 Jan. Beijers, die zich sedert eenigeu tijd in de nabijheid van Pietersburg bevindt, drong den 22en Januari hot concentratiekamp binnen, nam een groot aantal zich onderworpen hebbende Boeren mede, en deed hedenmorgen een aanval op Pietersburg, waarschijnlijk met de bedoeling om geweren en paarden voor zijn nieuwe recruten te verkrijgen. Hij werd echter afgeslagen en liet drie gesneuvelden en drie gewonden op het slagveld achter. Gisteren beproefden de Boeren den Pieters burg-spoorweg te vernielen op het oogenblik, dat een trein voorbijreed. De trein deed een dynamietpatroon ontploffen, doch er werd geen schade aangericht. Wenschende het zijne bij te dragen tot het beëindigen van den oorlog, verzocht Vilonel, die het bevel voerde over Winburg en zich in 1900 overgaf, aan Lord Kitchener verlof om een corps van 1500 burgers aan te werven. Lord Kitchener stemde toe. Vilonel schreef aan President Steijn, dat tengevolge van diens koppigheid om den wanhopigen strijd voort te zetten, de burger oorlog in Orangia gaat beginnen. Vilonel is thans bezig burgers te werven en zal waarschijnlijk geen moeite hebben om het verlangde aantal bijeen te krijgen. Pretoria, 25 Jan. De kolonels Rawlinson en Keir maakten den 22en Januari een nachtmarsch naar Tafelkop ten Zuiden van Frankfort. Zij namen veertig man van J. Strijdom's commando gevangen en maakten een hoeveelheid vee buit. Een afdeeling van de Nationale Verkenners" vertrok den 24en Januari van Grootolifants- rivier ten Zuiden van Middelburg en keerde hedenmorgen met elf gevangenen terug. 26 Jan. In den afgeloopen nacht begaven eenige agenten van het «Intelligence- departement" zich naar een hoeve bij Lijden burg, in de hoop Jack Hinton, den bekenden treinvernieler, te kunnen gevangen nemen. Jack Hinton was afwezig, maar Ben Viljoen met twee adjudanten werd gevangen genomen. In denzelfden nacht nam Kolonel Wilson Strijdom met 20 man gevangen. Hij werd echter in den ochtend aangevallen door een groote Boerenmacht onder Alberts en Roos. Tijdens het gevecht ontsnapten de gevangenen (op drie na) of werden doodgeschoten. De Boeren werden afgeslagen met achterlating van tien gesneuvelden en vroegen later om een «ambulance". De Britsche verliezen waren drie gesneuvelden en vijf gewonden. Bruce Hamilton nam den 24sten Januari twaalf Boeren gevangen bij Boschmanefontein. Vrijdag gaven zich twaalf gewapende Boeren te IreDe over. Londen, 28 Jan. Kitchener seinde gisteren uit Johannesburg Over de afgeloopen week vermelden de kolonnes 31 Boeren gesneuveld, 20 gewond, 322 gevangen genomen53 hebben zich over gegeven, en 243 geweren zijn buitgemaakt. In het noordoosten der Kaapkolonie is de vijand zoo in aantal verminderd, dat French een deel zijner troepen uit dat gebied terug getrokken heeft. In het westen naderen de toebereidselen tot een voorwaartsche beweging hun voltooiing, maar wegens de groote afstanden komt men daar slechts zeer lang zaam vooruit. De blokhuislijn van Frankfort naar het oosten zal morgen bij Vrede aangesloten worden bij die welke in Botha's pas begonnen is. Veldkornet Bode's commando heeft beraad slaagd of het zich zou overgevener ontstond oneenigheid en de burgers gingen uiteen. Bode en drie anderen kwamen zich daarna overgeven, zij meldden de verrassing van het lager bij Nel's pan, reeds door Reuter geseind. Kitchener zegt dat de niet-gewonde gevangenen 94 man telden. Een sterke patrouille uit Lichtenberg raakte gesplitst een deel ervan werd bij Rietvlei ten Z.O. van Lichtenburg omsingeld, en kreeg 8 dooden en 5 gewonden41 werden gevangen genomen, maar weer losgelaten. Aangezien te Lijden burg bericht ontvangen was van een aanstaande bijeenkomst van Schalk Burger en Ben Viljoen, werden patrouilles uitgezonden deze legden zich op de loer bij de blokhuislijn om de mannen van Viljoen te vangen adjudant Nel werd gedood, adjudant Venters gevangen genomen. Amerika. Gedurende het jaar 1901 zijn te New-York 567,011 personen door stoombooten uit Europa aangebracht, waarvan 31,561 door de booten der HollandAmerika-lijn. Engeland. KoniDg Edward heeft den kroningsoptocht nu vastgesteld op 27 Juni a.s. De weg zal dezelfde zijn als bij de feesten van 1897. Londen, 27 Jan. De bezoeken, door keizer Wilhelm bij den Britschen gezant te Berlijn air Franck Lascelles afgelegd, worden van groote beteekenis geacht. Het doel van den keizer zou zijn de verkoeling van den laatsten tijd weg te nemen en de vriend schappelijke relatiën tusschen beide rijken te versterken. Zwitserland. Te Bazel is in den dierentuin een vreeselijk ongeluk gebeurd. Terwijl een oppasser bezig was »het hok der wilde zwijoen schoon te maken, dat door tralies in verschillende deelen is gesplitst, drong één der dieren men weet niet hoe door in de afdeeling waar de man aan het werk was en bracht hem met de slagtanden vreeselijke wonden in het onderlijf toe. Andere oppassers schoten toe en dreven het woedende dier terug. De gewonde overleed reeds op weg naar het gasthuis. Nederland. Groningen, 27 Jan. Door wijlen mr. Leuriogh, lid van ged. staten, is ruim f 100,000 gelegateerd aan personen, die bij hem in dienst waren, als aan zijn dienstbode f 25,000, aan zijn opzichter f 8000, aan den oudsten huurder zijner boerderijen teDoldersum f 1000, aan de huurders aldaar f 600. Meppel, 27 Jan. De gearresteerde vroed vrouw v. W., van hier, die gearresteerd was iu zake den vermelden kindermoord, is, na verhoor voor den rechter-commissaris te Assen, wederom in vrijheid gesteld. De agent G., die volgens verklaringen van getuigen zijne bebloede handen heeft afgewasschen en daarna om een kistje en touw heeft gevraagd, blijft steeds ontkennen. 's-Gravenhage, 28 Jan. Bij kon. besluit is benoemd tot vice-president der arrond.- I rechtbank alhier jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boeije, thans rechter in genoemde rechtbank. Rotterdam, 27 Jan. Wederom valt een scheepsramp op onze kust te vermelden, hoewel gelukkig geen persoonlijke ongelukken te betreuren zijn. Het Spaansche stoomschip x>Bakio", van Bilbao, metende 1530 tons, dat hier een lading ijzererts gelost had, was Zaterdagavond vertrokken, bestemd voor Cardiff met water- ballast. Wegens den sneeuwstorm in den nacht van Zaterdag op Zondag vonden kapitein en loods het raadzaam uit zee terug te keeren en alzoo in den Nieuwen Waterweg een veilige ligplaats te nemen, in afwachting van een gunstiger weersgesteldheid. Omstreeks 7 uur Zondagochtend voor den Waterweg komende, waarbij de sneeuwstorm het uitzicht belemmerde, geraakte de «Bakio", waarvan cargadoor is do firma Fried. Drughom, tengevolge van een defect aan het stuurtoestel, op de Noorderpier, ongeveer ter hoogte waar ook de «Holland" der Batavier- lijn vergaan is, alzoo vlak bij den lichttoren. Het stoomschip zat weldra hoog op de steenon pier, zoo vast als een muur. Nood seinen werden gegeven, die dadelijk aan den Hoek-van-Holland door de kustwacht begrepen werden. De wakkere bemanning van de stoom- reddingsboot «President van Heel" stoomde naar de plaats des onheils en slaagde er in door een reddingslij n verbinding te krijgen met de schipbreukelingen en reeds om half negen liet de eerste Spanjaard zich langs de lijn in de reddingsboot glijden, door rappe gasten vastgehouden. Successievelijk werd de geheele equipage, ten getale van 25 koppen, gered en behouden te Hoek-van-Holland aan wal gebracht, waar ze liefderijk werd opgenomen. De meesten hunner waren slechts schamel gekleed. De scheepspapieren waren door den gezagvoerder gered. In het hotel van den heer Tebbenhof werden de geredden van droge kleeren voorzien. Door de zorgen van de cargadoors en het Spaansche consulaat vertrokken de schip breukelingen ten getale van 22 naar hier, alwaar zij om kwart voor drieën aan het Centraalstation arriveerden. De kapitein en twee stuurlieden bleven voorloopig te Maassluis om af te wachten hoo het verder met het gestrande schip zou gaan. De 22 Spanjaarden begaven zich bij aankomst alhier direct naar het Zeemanshuis en vonden daar een gastvrij onderdak. Zondagavond 10 uur is de «Bakio" bij opkomenden vloed van de pier afgegleden en midden in den Maasmond gezonken. De masten steken nog boven het water uit. Van morgen is gecontracteerd met de Berging- Maatschappij, directeur G. Dirkzwager Mz. te Maassluis, om het schip te bergen. Zondagmiddag halftwee kwamen vijf boot werkers het bierhuis binnen van A. Broeders, in de De Ruyterstraat 24, waar alleen de bierhuishoudster thuis was. De heeren commandeerden bier, zonder iets te betalen, en maakten een leven als een oordeel. Wat meer zegt, ze schenen, te oordeelen naar hun uitlatingen, vooraf het plan beraamd te hebben, den boel eens op stelten te zetten, onder aanvoering van hun vriend Potters, een man, die bij de politie bekend staat als vechtersbaas, als iemand die bij voorkeur het mes trekt, ook al legt men hem geen stroobreed in den weg. Zoo voelden zij zich weldra heer en meester en konden zij niet dulden dat toen eenigen tijd later de bierhuishouder thuiskwam, vergezeld van twee kennissen, deze bierhuishouder hun te verstaan gaf, dat hij, per slot van rekening, toch de baas was in zijn eigen zaak. Dat was een brutaliteit, die te ver ging, die gewroken moest worden. Verbeeld je, dat iemand in zijn eigen huis wat te zeggen wil hebben, als er vijf heeren herrie willen komen schoppen. Plotseling draaide één hunner dan ook den sleutel der straatdeur om, en sloot deze af, opdat geen hulp van buiten zou kunnen komen. En daar begon het lieve leventje. Bierglazen vlogen door het buffet, dat in een oogenblik, met heel zijn toebeliooren, naar omlaag gehaald was, van de tafels en stoelen werden de pooten afgeslagen, en daarmede werden links en rechts klappen uitgedeeld naar alles wat in den weg kwam. Zoo werd de ruit der binnendeur aan stukken geslagen, en beukten dof de slagen op de hoofden van den bierhuishouder en zijn helpers, onder wie een logeergast, een stuurman. Eindelijk gelukte het de buitendeur toch te openen, en vechtende kwamen nu de mannen als een klit aan elkaar hangende naar buiten. Een buurman snelde te hulp, maar kreeg met een tafelpoot een opstopper op het hoofd, dat hij suizebolde. Vóór bij tot bezinniog kwam, had hij bovendien een messteek in den rug en twee messteken in de zitdeelen te pakken. Hij was buiten gevecht gesteld. De stuurman kwam er nog erger af. Hem werd de rechterschouder gebroken en een gapende hoofdwond toegebracht. Als een levenloos voorwerp droeg men hem naar boven, waar hij op bed gelegd werd. Maar ook de bierhuishouder kreeg zijn deel. Hem werd een gat in het hoofd geslagen, dat onmiddellijk door dr. Post in het hulpziekenhuis aan do Nassaukade moest worden dichtgehaald. Des stuurman's toestand was van dien aard, dat hij niet vervoerd kon worden. Den buurman werd de eerste hulp verleend in genoemd hulpziekenhuis. Inmiddels was de politie aan het zoeken gegaan naar de vijf vechtersbazen, die bijna geen verwondingen*» hadden opgeloopen, en mocht het haar gelukken vier hunner in handen te krjjgen onder wie de belhamel Potters. Allen werden achter slot en grendel gezet. Mogen er termen gevonden worden om hem voor geruimen tijd op te bergen. In de affaire van Broeders is nagenoeg geen stuk heel gebleven. Geruimen tijd nog na het gebeurde gaf een groote menigte vóór het café haar verontwaardiging lucht. Zaterdagavond omstreeks halfacht hoorde de hoofdportier, dienstdoende aan het Ziekenhuis aan den Coolsingel no. 63, plotseling een revolverschot vallen, weldra gevolgd door een tweede schot. Buitengekomen vond de beambte een man op het voorplein, nabij het plantsoentje en naast hem een revolver. Bijgestaan door een pleegzuster, die juist passeerde, en eenige oppassers, werd de gekwetste, die hevig bloedde, dadelijk ter verpleging opgenomen. Het schot was door den mond gegaan, terwijl do kogel achter het oor het hoofd weer verlaten had. De toestand van den gewonde die herkend is als een gepensionneerd marine-matroos uit Hellevoetsluis is niet gevaarlijk en spoedig horstel is te verwachten. Zierikzee, 29 Jan. Maandagavond ver gaderde bij mej. de wed. Kanaar bet Departement Zierikzee der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid. Als spreker trad op do heer Jos. Merckelbach uit Leiden, die tot onderwerp van zijn rede had gekozen «De decoratieve lederversiering, zooals zij in de middeleeuwen beoefend werd, het snijden en ciseleeren van leder ten gebruike van albums, meubel- en boekband- bekleeding, oorkondenkokers enz., toegelicht met een aantal voorwerpen op dit gebied door hem vervaardigd." Uit hot gesprokene door den geachten spreker, meer nog uit de door hem gegevene proeven van decoratieve lederversiering, bleek, dat men met een kunstenaar in zijn vak te doen had, die met vurige liefde voor al het artistieke bezield was. De voorzitter, de heer Ch. W. Vermeys, daukte den spreker voor zijn voordracht. Wij vestigen de aandacht onzer lezers (vooral in Duiveland) op de advertentie betreffende de op Vrijdag 31 dezer te Bruinisse te geven zanguitvoering der Ver- eeniging «Euphonia" aldaar. De netto-opbrengst toch zal strekken ten voordeele van de vrouwenkampen in Zuid-Afrika. Elk, die leest wat daar door onze Zuid-Afrikaansche zusters met hare kinderen geleden wordt, zal voorzeker door het nemen van toegangskaarten voor deze uitvoering (ook al kan men er zelf niet heengaan), willen medewerken om dat leed te verzachten. Tot secretaris der gemeente Westkapelle is benoemd de heer H. M. Kesteloo te Domburg. Noord-Schouwen. Door den zeer hoogen vloed van Zondag 1.1. is van den duinvoet over zijn geheele lengte van 1 M. tot 2£ M. duin weggeslagen en zijn de honderden rijs- houtschermen, die tot beschutting, verhooging en verbreeding der duinen dienden, weg- Sirjansland, 29 Jan. Hedenavond bracht het muziekgezelschap «Oosterland's Fanfare" een serenade aan den heer Th. Brouwer tir gelegenheid van zijn 25-jarige echtvereenigiog. Het een en ander liep naar wensch af, onder leiding van den heer F. v. d. Hulle. St.-Annaland, 28 Jan. In deze gemeente is weder een geval van typhus geconstateerd. Dit is het tweede geval in dit jaar. Ook kwam verleden week voor een geval van dyptherithi8 met doodelijken afloop bij een knaap van 8 jaar. Ook mazelen hebben zich vertoond, doch deze schijnen zich niet uit te breiden. Goes, 't Mooie is er ook al van af, van het baantje van inbreker! De heeren worden te streng nagegaan en vóór ze in de gelegen heid zijn hun slag te slaan, zijn ze dikwijls reeds in handen van de politie. Het moge verwondering baren, dat heeren inbrekers meestal zoo'n goed instinct hebben omtrent de bezittingen enz. van anderen, ze vaak door hun instinct in den steek gelaten worden, waar het henzelven betreft. Zaterdagavond en Zondagmorgen wist iedereen hier te vertellen, dat inbrekers uit Rotterdam, pas ontslagen logo's uit het groote kosthuis op den Noordsingel aldaar, Goes de eer hadden waardig gekeurd van hun bezoek. Trouwens het was voor enkelen hunner niet de eerste maal, dat Goes het tooneel was hunner operaties. Het berooven van de gezusters V. op den 's Heer Hendrikskinderen- dijk alhier, heeft indertijd aan een paar van die sujetten 10 jaren gekost. Door activiteit van de politie te Rotterdam was de Goesche gewaarschuwd, die dan ook hare maatregelen kon nemen. De burgemeester had de buitengewone agenten in dienst genomen, de rijks veld wacht werd eveneens ingelicht. En bovendien kwam een inspecteur van politie uit Rotterdam met twee rechercheurs, die de bandieten, als oude bekenden, van aan gezicht tot aangezicht kenden. Dit alles heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag heel wat menschen uit den slaap gehouden, vooral bewoners van afgelegen hofsteden. Maar in oos stadje is gelukkig niets voor gevallen. Reeds vroeg in den morgen van Maandag verspreidde zich het gerucht, dat onder Biezelinge vier sujetten gegrepen waren. Dit bleek waar. Voor den kantonrechter gebracht (die te Biezelinge woont) vond deze ambtenaar termen de vier kerels naar Middel burg te zenden, waar ze nu wel gelegenheid zullen hebben om over hunne mislukte plannen na te denken. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in do r.-k. kerk te Kwadendamme. Eenige voorwerpen werden van het altaar meegenomen en een offerblok geledigd. Of die inbraak gepleegd is door diezelfde boeven zal de justitie wel aan het licht brengen. Natuurlijk verheugt ieder zich over dezen gewenschten afloop en hoopt men, dat ons eiland van verdere bezoeken van dien aard verschoond moge blijven. De politie komt een woord van hulde toe voor haar actief optreden. Veere, 27 Jan. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men bij een caféhouder alhierdie zijn gevel netjes had laten opschilderen, al het gedaan werk bedorven door het met Blackvernis in te smeren. Door het openstaan der spuisluis, aan de haven alhier, terwijl er een zeer hoog tij water was, is het achter gelegen land geheel onder water geloopen. De man, belast met die sluis, beweert de sluis gesloten te hebben, en dat die door kwaadwilligen is opengodraaid. Wijl het open draaien der sluis echter veel krachtsinspanning eischt, zijn er die vermoeden, dat vergeten is de sluis te sluiten. In beide zaken wordt een onderzoek ingesteld. Middelburg. In de Maandagnamiddag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken werden met alge- meene stemmen resp. herbenoemd tot voor zitter en onder-voorzitter der Kamer de heeren J. P. Fokker en H. P. den Bouwmeester, die deze benoeming weder aannamen, terwijl eveneens herbenoemd werd tot secretaris bij acclamatie de heer A. de Vulder van Noorden. Op de voordracht voor directeur van het Vrij-Entrepót alhier werd als eerste candidaat gebracht de heer J. P. Fokker (met alge- meene stemmen) en als tweede candidaat de j heer J. Borsius met op één na algemeene stemmen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1