ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 28 Januari 1902. (Z ierilizeesclie C o u r a n t). 58ste JAARGANG. No. 7647. RECLAMES. ~J. DE GRAAF ('z. Goedkoopst adres. Magazijn Poststraat C1D3. AFKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijot DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. Directeur i A. J. DE LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. -L Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkei-, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels cts. Elke regel meer lö cts. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe' Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier der Personeele Belasting dezer gemeente over het belastingjaar 1901 (te kwartaal) no. 8, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 25 Januari 1902. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Oe Transvaalsch-Engelsche oorlog. Het stoomschip «Mapeimoor", dat met 900 paarden naar Zuid-Afrika was, is op zee met man en muis vergaan. Het schip was omstreeks Kerstmis uit Fiume, Oostenrijk, vertrokken en er waren 40 inwoners uit die plaats mede aan boord om de paarden te verzorgen. Blijkens opgave van den Britschen Minister van Financiën, is van 1 April tot 31 December 1901 voorden oorlog uitgegeven f 555.600.000. Voor den oorlog is er voor het begrootings- jaar 1 April 1901 tot 31 Maart 1902 uitgetrokken f 696.000.000. Londen, 25 Jan. Volgens bericht uit Johannesburg, doet de ziekte onder de paarden zich gelden in het zuiden en in het westen voornamelijk bij dieren, die een vermoeiende periode achter den rug hebben. Aan den Standard wordt uit Durban van gisteren bericht, op grond van mede- deelingen uit Oranje-Vrijstaat, dat de be bouwing op de Boerenhoeven voortgezet wordt en dat er zich onder de Boeren nu verscheidene vreemdelingen bevinden alsmede knapen, die kinderen waren toen de oorlog begon en nu het geweer opgevat hebben. De Engelsche predikant C. F. Fillingbam zal eerstdaags op eigen kosten naar de Vereenigde Staten gaan, om daar te ijveren ten gunste van tusschenkomst der Vereenigde Staten in den Zuid-Afrikaanschen oorlog. Er komt in Engeland, zoo verklaarde hij in een onderhoud met een medewerker van le Petit Bleueen ommekeer van gevoelen ten gunste van den vrede, en wel uit eigen belang. Men begint in te zien, hoe ontzaglijk veel dezen oorlog kost en nog moet kosten en men krijgt er genoeg van. Maar er zijn nog slechts weinigen, die zich reeds hebben nedergelegd bij het denk beeld van den Boeren hunne onafhankelijk heid te laten. Om het groote publiek te doen begrijpen, dat het daartoe komen moet, zullen nieuwe belastingen en nieuwe leeningen noodig zijn. In April zal de Britsche schatkist nieuwe offers van de belastingbetalers eischen, en dan zal de ommekeer zich eerst recht openbaren. Dat gaat echter slechts langzaam en daarom gaat de heer Fillingham op zijne zending uit. China. Uit Peking wordt naar Londen geseind, dat de iu de Chineesche hoofdstad, uit West- Mongolië aangekomen bisschop Bernyn, door een Chineesche ambtenaar te Ping Lo werd gewaarschuwd, dat een nieuwen aanval op de zendingstations te verwachten was. De gouverneur van het gewest zond 10 soldaten naar ieder dier stations, om de zendelingen en de christenen te beschermen. De maatregel is echter niet voldoende, daar de troepen twee driehonderd mijlen moeten afleggen, om hun bestemming te bereiken en dus de zendelingen vóór hun aankomst vermoord kunnen zijn. Amerika. Te Spring-Yallay, in den staat New-York, is dezer dagen een 70-jarige vrouw overleden, die 30 jaren lang naast haren man heeft voortgeleefd zonder één enkel woord met hem te verwisselen. Bij een hevigen twist door de schoon moeder ontstaan zwoeren de echtgenooten, die vier kinderen hadden, elkaar nooit weder toe te spreken en zij hebben woord gehouden. Hun huisje en bun tuin werden door een beschot in tweeën verdeeld. Aan den eenen kant woonde de man, aan den anderen de vrouw, en beiden hielpen zichzelven zonder ooit elkaar iets te vragen. Hij kookte zijn eigen pot, naaide en boende. Zij hakte zelf hout, putte water, enz. Zelfs op baar sterfbed heeft de vrouw niet naar haren man gevraagd. Maar hij woonde wel hare begrafenis bij. Londen, 25 Jan. Aan de Times wordt uit New-York van gisteren, Vrijdag, gemeld, dat de pro-Boers te Chicago toebereidselen treffen voor een betooging op den dag van koning Edwards kroning, om de ceremonie belachelijk te maken. De commissie, belast met de propaganda voor de Boeren te Chicago, heeft een petitie saamgesteld, waarbij aan president Krüger het verzoek wordt gericht de stad te bezoeken. Afschriften daarvan zullen verdeeld worden over Chicago, met het doel de handteekeniDgen te verkrijgen van de schoolkinderen, de onderwijzers en het publiek in het algemeen. Italië. Den 20sten Februari a.s. treedt Z. H. Leo XIII het 25ste jaar van zijn pausschap in, daar Giacchino Pecci in 1878 tot zijn tegenwoordige waardigheid werd geroepen. De 3de Maart is de gedenkdag van zijn kroning. In dit tijdsverloop zullen op het Yaticaan do zilveren jubilée-feesten plaats hebben, waarmede 's pausen jubeljaar Nvordt geopend. Do heilige vader is voornemens in persoon een groot aandeel in de plechtig heden te nemen en wil onder meer de pelgrims uit alle deelen der wereld ontvangen, die hem eer komen bewijzen. Duitschland. Toen de Duitsche keizer Donderdagmiddag op een wandelrit langs de «Linden" ging, kwam Z. M. bij de Paleisbrug een troep werkloozen tegen. De monarch beantwoordde hun groet en hield plotseling zijn paard in. Hij wenkte een op post staand politie-agent en dadelijk daarop een inspecteur van politie en sprak eenige oogenblikken met de beambten, waarop hij, zich omkeerend, den troep naoogde. Op bet paleis terruggekeerd, moet de keizer zich met groot leedwezen tot de heeren zijner hofhouding over de tegenwoordige werkloos heid hebben uitgelaten en opgemerkt hebben, dat door spoedig te beginnen met de openbare werken, waarvan de voltooiing voorloopig niet te verwachten is, tenminste eenigszins de heerschende nood zal gelenigd worden. Zeer groot is het aantal verzoeken om ondersteuning, dat door werkloozen en behoeftigen tot den keizer gericht wordt, en in vele gevallen heeft de keizer reeds onderstand gegeven. WegeDs den grooten omvang, dien de werkloosheid aangenomen heeft, wenscht keizer Wilhelm, dat op zijn verjaardag zoo min mogelijk verlichting en versiering worden aangebracht aan de openbare gebouwen het daarvoor bestemde geld moet liever onder de behoeftigen verdeeld worden. Deze wensch des keizers is aan de verschillende colleges medegedeeld, die meest reeds besloten hebben, er gehoor aan te geven. Nederland. Meppol, 25 Jan. De.Meppeler Cl. bevat nog enkele bijzonderheden, in verband staande met den alhier gepleegden kindermoord, de I ontdekking van de vermoedelijke daders, en de arrestaties. Na het verhaal, hoe de plankjes van een sigarenkistje tot de eerste vermoedens hebben geleid, laat het blad volgen Aan den wachtmeester was op het eind vap het vorige jaar, evenals velen anderen, de vermoedelijke zwangerschap van G. K., pleegdochter van de vroedvrouw van V., ter oore gekomen. Stellige geruchten gingen ook omtrent een verboden omgang van den agent G. met dit meisje. De wachtmeester nu, wist zich eindelijk zooveel gegevens te verschaffen, dat hij niet langer aarzelde en den agent G. arresteerde. Deze ontkende echter alles. Toen werd de pleegdochter G. K. in verhoor genomen en deze, hoewel aanvankelijk ook alles loochenende, viel ten slotte door de mand en bekende op Zondagmiddag 8 December van het vorige jaar, zich geheel alleen in bet huis van hare pleegouders bevindende, bevallen te zijn van een kind van het mannelijk geslacht. Ook de pleegouders, v. V. en echtgenoote, werden door den wachtmeester gehoord en ook aan deze twee personen wist bij de bekentenis te ontlokken, dat hunne pleegdochter dien dag bevallen was. De agent G. bekende' toen verboden omgang te hebben gehad met G. K., geweten te hebben dat het meisje bevallen was en ten slotte: het lijkje van het kind te hebben vervoerd. Aan den wachtmeester was bekend, dat op 9 December j.l., de dag na de bevalling van G. K., de agent G. van zijn superieur, den inspecteur van politie, verlof had bekomen naar zijn moeder, wonende in Limburg, te gaan, daar deze volgens G.'s zeggen, plotseling ernstig ongesteld was geworden. G. was dien dag op reis gegaan met een koffer bij zich. Een en ander, in verband met het vinden van het lijkje op de bazaltglooiiDg bij Ooster beek, leidde tot de arrestatie van G. Er zijn vele omstandigheden, die er op wijzen dat G., op den avond van den dag der bevalling, het kind ten huize van v. Y. heeft gedood. Bij het vervoer van G. en de vroedvrouw v. V. naar Assen had eene dichte volks menigte zich lang vóór het uur van ver trek verzameld èu bij de maréchaussée- kazerne, èu bij het station. Circa een uur vóór bet vertrek van den trein reed echter een rijtuig voor de kazerne en daarin werden de beide aangehoudenen met den wacht meester en maréchaussee gereden naar Ruiner- wold, om daar aan de halte den trein naar Assen te nemen. Het publiek te Meppel scheen dit te hebben bemerkt, althans zeer velen namen hier te Meppel een kaartje naar Ruinerwold en vertrokken derwaarts. Er werden bij het instappen van G. luide kreten van verontwaardiging tegen hem geuit. Amsterdam, 25 Jan. Door twee Duitsch sprekende personen werd aa.r het loket der H. IJ. S. M. een banknoot van 100 dollars ter wisseling aangeboden, waarop f 235 werd uitbetaald. Later bleek evenwel, dat het biljet waardeloos was. De onbekenden hadden zich inmiddels stadwaarts begeven. Het is echter aan rechercheurs gelukt, de vermoedelijke daders op te sporen. Zij werden in de Warmoesstraat aangehouden en naar het bureau Oudebrugsteeg gebracht. Het bleken Duitschers te zijn, logeerende aan de Prins Hendrikkade; zij bekenden de bewuste banknoot te hebben gewisseld. In het bezit van den één werd bevonden een zevental bank- en muntbiljetten benovens eenig kleingeld (Hollandsch en Duitsch), en bij den ander eveneens een bedrag in Hollandsch geld en enkele Duitsche munten. Utrecht, 24 Jan. In den laatsten tijd werden op het Centraalstation alhier, uit de kas van het publiek telefoouvertrekje, her haaldelijk de daarin door de gebruikers geworpen dubbeltjes gemist. Teneinde den dief te betrappen werd vanwege de telefoonmaatschappij een inrichting gemaakt, waardoor bij het openen van het deurtje der kas een electrisch schelletje overgmg in het bureau van den restaurateur, van waar men het gezicht op het telefoon vertrekje heeft. Reeds den eersten dag werd de restaurateur door het sein gewaarschuwd en snelde hij met een paar anderen naar het bureau, waar zij tijdig aankwamen om het vertrekje te zien verlaten door een bediende van de telefoonmaatschappij, voor wien blijkbaar de gemaakte inrichting geheim gebleven was. De man ontkent echter het geld uit de kas ontvreemd te hebben. De zaak is in handen der politie. Wageningen, 25 Jan. Dooreen rechercheur, vergezeld van den burgemeester en gemeente geneesheer, werd 's nachts om half twaalf in een vroegeren ijskelder in den Holleweg (Wageningsche Berg) aangetroffen een huis gezin, bestaande uit man, vrouw en 7 kinderen, die daar op een ruimte van iets meer dan een vierk. M. verblijf hielden. De burgemeester liet het gezin onmiddellijk in een logement onder dak brengen. Thans is door de diaconie, die eerst geen hulp wilde verleenen, een woning gehuurd. Eenige jaren geleden viel den man nog een erfenis van f 2200 ten deel, die, tegelijk met zijn ernst tot werken, heel spoedig verdween. 's-Hertogenbosch, 24 Jan. In de Donderdagavond alhier gehouden gemeente- raads-vergadering deelde de voorzitter, jhr. Van der Does de Willebois, mede, dat het College van Regenten over de Godshuizen alhier, op verzoek van Burgem. en Weth., een nader rapport zal indienen omtrent het tekort in kas van den sedert December 1900 verdwenen en daarna ontslagen ontvanger der Godshuizen, F. J. A. Yan Weert, welk tekort, eerst niet te ontdekken, voor enkele weken geleden op ODgeveer f 85.000 werd geraamd. Door dit verzoek te doen, schijnen Burgem. en Weth. de meening van het publiek te deelen, dat bedoeld «tekort" nog grooter is, en de toezegging van een nader rapport door het College van Regenten wijst er wel eenigszins op, dat men zich op een nog belangrijker deficit kan voorbereiden. Breda, 25 Jan. In den afgeloopen nacht, omstreeks één uur, brak plotseling een geweldige brand uit in de Lange Brugstraat alhier. Het huis, bewoond door de firma Dalinghaus, in mantels en manufacturen, stond te half- twee in volle vlam. Nagenoeg niets kon worden gered. De bewoners zijn met moeite gered en dezen morgen leverde het eens zoo nette winkelgebouw niets dan bet aanzien van een geheel uitgebrand pand. Honderden en honderden menschen vullen als kijklustige toeschouwers de Lange Brugstraat. De puinen zijn nog steeds rookende. Zierikzee, 27 Jan. Vrijdagavond ten acht ure werd in de Concertzaal alhier gehouden de door het Middelburgsche Comité voor Algemeen Kiesrecht uitgeschrevene openbare vergadering. Als spreker trad op de heer F. W. N. Hugenholtz, lid der Tweede Kamer, die tot onderwerp gekozen had «De strijd der arbeiders om vertegenwoordiging". In grooten getale, uit alle kringen der bevolking, was men ter vergadering opgekomen. Liberalen en anti-revolutionairen zaten broederlijk en vreedzaam naast elkaar om te luisteren naar één der woordvoerders van de Sociaal- demokratische Arbeiderspartij, de eerste, dien wij binnen deze muren te hooren kregen. Met een kort woord werd door den Voorzitter van het Middelburgeche Comité de vergadering geopend, en aan haar de spreker van den avond, de heer Hugenholtz, een geboren Zierikzeeënaar, voorgesteld, nadat door hem het doel, waarmede deze vergadering was belegd, was uiteengezet. De heer Hugenholtz begon zijn rede, die blijkbaar voor de vuist weg werd uitgesproken, met de herinnering aan het feit, dat de beweging in Nederland voor algemeen kies recht niet nieuw is, maar al dateert vau 25 35 jaar herwaarts. Daar is zelfs reeds een periode geweest, dat de strijd voor algemeen kiesrecht een meer geanimeerd karakter had dan nu. Ia 1870 werd te Heerenveen in de opene lucht een meeting gehouden, bijgewoond door 10.000 menschen, die schier allen met vurige geestdrift bezield waren voor den strijd tot verkrijging van dit recht. Tengevolge van die beweging diende Tak van Poortvliet zijn bekend wetsontwerp in, dat evenwel verworpen werd. Later kwam dat van Yan Houten, waardoor het kiesrecht aanmerkelijk werd uitgebreid. In weerwil van dit resultaat is toch de beweging van destijds als een mis lukte te beschouwen. Men verbeeldde zich, dat men zich slechts op het recht behoefde te beroepen om het kiesrecht te bemachtigen. Men dwaalde. Het bleek, dat het een macbts- kwestie was. De strijd voor het algemeen kiesrecht is nu opnieuw aangebonden, en men zal niet eer rusten, voordat men dien tot een goed einde hééft gebracht. Waar plichten zijn opgelegd, moeten, zeide spreker, ook rechten gegeven worden. De arbeiders, en hiertoe behooren zoowel zij, die met het'hoofd, als die met de hand arbeiden, hebben drie hoofdplichten te ver vullen 1°. moeten zij de meeste belastingen betalen, zoowel indirecte als directe. Spreker lichtte dit uitvoerig toe; 2°. moeten zij het vaderland verdedigen, en worden zij daardoor gerukt uit hun arbeid, uit huQ gezin, waarvoor zij mede den kost verdienen 3°. moeten zij arbeiden tot verdrijving van den honger, en met de wetenschap, dat zij de vruchten van hun arbeid voor het grootste deel niet voor zich zelve mogen behouden. Tegenover die drie drukkende plichten dient voor den arbeider een recht te staan. En dat recht bestaat hierin mede te mogen over de wijze, waarop 's lands belangen behartigd worden. Van de heeren is ten aanzien van het algemeen kiesrecht niets te verwachten. De strijd voor dat recht moet door do arbeiders zelve gestreden worden. De katholieke arbeiders meenen ten onrechte, dat het alge meen kiesrecht strijdt met hun godsdienstige denkbeelden. Ter gelegenheid van de be handeling van het ontwerp-Tak van Poortvliet, dat slechts uitsloot hen, die bedeeld zijn, en hen, die niet lezen en schrijven kunnen, heeft toch Kolkman, een katholiek afgevaardigde, voor dat ontwerp een lans gebroken. In het buitenland is geen katholiek tegen 't algemeen kiesrecht op grond van godsdienstige bezwaren. En als er een pastoor mocht zijn, die er tegen is, dan is dat niet op grond van zijn geloofsovertuiging, maar uit vrees voor de brandkast. En hoe staan, vraagt spreker, do anti-revolutionairen nu tot deze kwestie? Hij doet uit «Ons Program" van Dr. Kuyper, den man van de x>kleine luyden", onderscheidene aanhalingen om aan te toonen, dat deze weleer een zuiver demokratisch standpunt innam. Onder anderen citeerde hij het volgende «Ter uitbreiding vaa den rechtmatigon «volksinvloed moet de volksvertegenwoordiging «in toenemende mate de zuivere uitdrukking «worden van het nationale leven. Naar «gelang de Staten-Generaal in dit opzicht «aan nationale kracht winnen, in diezelfde mate «moeten zij ook winnen aan zedelijken invloed". En wat doet nu deze volkskampioen als minister? Hij verloochent zijn geheel verleden, en negeert de kiesrechtkwestie. Toen men van de linkerzijde met allerlei citaten uit «Ons Program" voor den dag kwam, toen zeide hij van al dat oude plunje van vóór 30 jaren niets meer te willen weten. Men vertrouwde in de Kamer zijn eigen ooren niet, toen men dat hoorde. Niet één der anti-revolutionairen stond op om daartegen te protesteeren. En waarom is Dr. Kuyper nu eensklaps zoo conservatief geworden? IJ ij weet, dat de linkervleugel der anti-rev. partij, waartoe bij behoort, niet sterk genoeg is, en dat aan den rechtervleugel mannen gereed staan, die gaarne zijn plaats willen innemen. Nu heeft de sociaal-demokratische Arbeiders partij een beweging door het geheele land voor algemeen kiesrecht op touw gezet, en als die beweging sterk en krachtig genoeg wordt, dan zal Dr. Kuyper zich wel aan het hoofd er van stellen. De gebeurtenissen verrassen vaak den mensch. Wie had in 1848 aan Grondwetsherziening gedacht? En toch kwam zij, dank zij de revolutie, die in het buitenland losbarstte. In België broeit er nu iets. Men heeft daar elkaar de hand gereikt tot verovering van het enkelvoudig kiesrecht. Gelukt dat, dan kan dit ook van invloed op ons wezen. Na de pauze besprak de spreker de kies wet van Van Houten, en onderwierp die in verband met art. 80 der Grondwet aan een scherpe kritiek. Er zijn zes groepen van kiezers, te wetenbelastingkiezers, huur- of woningkiezers loonkiezerspensioenkiezers, spaarkiezers en examenkiezers. Op de 600.000 kiezers zijn er slechts 199 pensioen kiezers, 3086 spaarkiezers, en 2467 examen- kiezers. Uitgesloten van het kiesrecht zijn 567.000 staatsburgers, schier allen behoorend tot de arbeidende bevolking. Wat is van de huidige regeering voor de arbeiders te verwachten? Niet veel. In de Troonrede werd wel door haar gesproken van het aanschaffen van snelvuurgeschut, dat 12 millioon zal kosten, zoodat de oorlogs- begrooting, die reeds 42 millioen bedraagt, daarmede zal verhoogd worden. Al dat geld voor het leger is weggeworpen geld, want er is geen vijand, dien ons land belaagt. De vijand, dien men met het leger bestrijden wil, dat zijn de arbeiders. Men heeft dat bij de werkstakingen te Rotterdam en Dordrecht kunnen zien. Wij hebben de rede van den heer Hugen- i holtz, die door het auditorium daverend werd toegejuicht, met het oog op onze plaatsruimte j niet volledig weergegevenwij deden hier en daar slechts een greep. Welk standpunt men ook in de onderscheidene kwesties, die door spreker behandeld zijn, moge innemen, hoe verschillend men ook over deze moge denken, hierover zal men het vrijwel eens zijn, dat men voor zich had een begaafden redenaar, die door den gloed van zijn overtuiging zijn hoorders, tot welke partij, tot welken kring der maatschappij zij ook behooren mochten, meesleepte. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1