ZIERIKZEESCME NIEUWSBODE. Zaterdag 25 Januari 1902. (Z ierilizeesclie Cour an t). Eerste Blad. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz. Goedkoopst adres. Magazijn Poststraat C103. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7646. Dlreoteuri A. J. DE LOOZE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren: Advertentie!)van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fisünkul, Havenpark 348, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 15 regels 75 cts. Elke regel meer lö cts. Levering van Zand. Zijdie in aanmerking wenschen te komen voor de levering van WEI- of BINNENZAND aan de gemeente Zierikzee, worden verzocht daarvan prijsopgaaf te doen per kub. Meter, ten kantore van den Gemeentebouwmeester, die desgevraagd tevens nadere inlich tingen zal verstrekken vóór 25 dezer, vóór des namiddags 1 uur. Nederland. Amsterdam, 22 Jan. Één der verdachten van den moord op de weduwe Dijxhoom, die ook in den ongeteekenden brief, aan den officier van justitie gericht, werd aangeduid, is naar Amsterdam opgezonden om te worden geconfronteerd met het dienstmeisje, dat bij de vermoorde vrouw had gediend. Deze verdachte heet Frans Groot, bekend in de boevenwereld onder den bijnaam «kleine Frans" en die weieens bij de weduwe aan huis kwam. Groot zit in voorloopige hechtenis te Haarlem, verdacht van mede plichtigheid aan den diefstal, die indertijd is gepleegd bij de firma Keg te Zaandam. Zooals men ziet, zet de justitie nog steeds iet ijver het onderzoek voort. Bergen-op-Zoom, 22 Jan. Door eigen ,nvoorzichtigheid zijn nabij deze gemeente met de tram uit Antwerpen twee ongelukken gebeurd. Een 20-jarig meisje en een 70-jarig man zijn in verkeerde richting uit de tram gesprongen, terwijl deze nog niet stilstond. Het meisje werd een eind medegesleurd en ernstig verwond, terwijl de man met gebroken been en inwendig zwaar gekneusd in het gasthuis is opgenomen. Men vreest, dat hij spoedig zal bezwijken. Oud-Beierland, 22 Jan. Ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan heeft de muziek vereniging «Harmonie" alhier besloten, dit jaar op een nader te bepalen datum (waar schijnlijk Hemelvaartsdag of Tweeden Pinkster dag) een nationaal muziekfeest te orgaDiseeren, waarbij alle Nederlandsche harmonie-fanfare- en symphonie-orkesten zullen worden uit- genoodigd. Zierikzee, 24 Jan. Programma van het Symphonie-Concertdat op Zondag a.s. vanwege het Bestuur der Sociëteit «Ons Genoegen" den leden zal worden aangeboden 1. Freiweg. Marsch., Hebbel; 2. Ouverture des Marionettes, Gurlitt3. Fantaisie sur la Somnambule, Bellini4. Herinnering. Gavotte, v. d. Naaten, Mazurka, R. Lange5, Cadetten- Marsch, Sousa; 6. Les vagues. Valse, O. Metra; 7. Fantaisie sur 1' Elisire d'amore, Bellini 8. Ballet-muziek uit do Faust, Gounod, (no. 4 en 6); 9. Invitation k la danse, G. v. Wéber. Na afloop van het concert, bal, afgewisseld door voordrachten van eenige heeren leden, Yan de hand des heeren mr. J. P. Cau js in De Economist verschenen een belang wekkende studie over de «Pensioenfondsen van Werklieden". Daarin worden door den geleerden schrijver ook een paar bladzijden in waardeerenden zin aan «OnderlingHulpbetoon" gewijd. Wij zullen later op deze studie, waarvan wij in dank een afdruk ontvingen, terugkomen. Gelijk aan onze lezers en lezeressen wel meerendeels zal bekend wezen, zal te dezer stede in het «Huis van Nassau", bij den heer J. Constandse, aanstaanden Woensdag gehouden worden de 39ste algemeene vergadering der bekende Schippersvereeniging «Schuttevaer". Uit alle oorden van het land, van Noord en Zuid, zullen afgevaardigden der onderscheidene afdeelingen van genoemde Vereeniging tot deelneming aan die belangrijke vergadering hierheen komen. Van 25 afdeelingen is het reeds bekend, dat zij vertegenwoordigers zullen zenden. Ook zijn tot verschillende autoriteiten ter bijwoning van die vergadering uitnoodigingen gericht. Tot de genoodigden behooren o. a. de 1 Minister van Binnenlaudsche Zaken, de Com missaris der Koningin van deze Provincie, de volksvertegenwoordigers, die door de kies districten van Zeeland naar de Eerste en Tweede Kamer zijn afgevaardigd, het Kamerlid voor Dordrecht, Van Gijn, de Gedep. Staten en de leden der Provinciale Staten van Zeeland, de hoofd-ingenieurs en ingenieurs van Water staat, al de burgemeesters der onderscheidene gemeenten van Schouwen-Duiveland, de voor zitters en heemraden der Polderbesturen van dit eiland enz. Naar wij vernemen, zijn de Minister, dr. Kuyper, en de Commissaris der Koningin van deze Provincie verhinderd van de uitnoodiging gebruik te maken. De onder scheidene afgevaardigden en genoodigden zullen Dinsdagavond door den burgemeester, den heer Ch. W. Vermeys, namens de gemeente ten Stadhuize worden verwelkomd, alwaar hun dan tevens de eerewijn zal worden aangeboden. Vervolgens zullen zij door de afdeeling Schouwen-Duiveland van Schutteveer in het gebouw //Concordia" bij den heer Van Meteren, worden gecomplimenteerd, waar ter hunner eer een concert van ons muziekgezelschap «Kunst en Eer" zal gegeven worden. De vergadering zelve zal Woensdag morgen ten tien ure ia het «Huis van Nassau", waarvan de vergader zaal smaakvol versierd is, door den voorzitter van //Schuttevaer", den heer mr. H. Smeenge, worden geopend. Na afloop der vergadering bestaat er gelegenheid tot deelneming aan een gemeenschappelijk diner in het «Hotel Van Oppen", tegen f 2.50 per couvert. Wij noodigen de ingezetenen van deze gemeente uit, om als blijk van hun ingenomen heid met het voor Zierikzee alleszins heuglijk feit, dat een zóó aanzienlijke vereeniging als «Schuttevaer" haar algemeene vergadering binnen deze muren houdt, uit hun woningen aanstaanden Dinsdag en Woensdag de vlag te steken. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de heer jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, die de algemeene vergadering van «Schuttevaer" hoopt bij te wonen, aanstaanden Donderdag 30 Januari, des morgens tusschen 10 en 12 uur, op het stadhuis alhier gaarne ontvangen zal allen, die ZEd. als lid der Tweede Kamer, over zekere aangelegenheden wenschen te spreken. Bij kon. besluit is herbenoemd tot burgemeester der gemeente Ouwerkerk de heer B. G. van der Have. De Stoomvaart-Maatschappij «Zeeland" te Vlissingen zal de mailboot «Prins Hendrik", één der oude mailbooten, gebouwd in 1880, verkoopen, om te worden gesloopt. Men meldt ons uit Antwerpen d.d. 23 dezer: De Antwerpenaren klagen dikwijls, dat er '8 zomers in hunne stad zoo weinig verzet is. In den winter echter is er geen gebrek aan vermakelijkheden. Immers, men kan dan kunstgenot smaken in één der twee Nederlandsche schouwburgen, of den avond aangenaam doorbrengen in den Franschen schouwburg, of wel een vertooning gaan bijwonen in het Lyrisch tooneel, in Scala, Eldorado, enz. Wie meer van gezellig heid houdt, begeeft zich naar één der lokalen, waar de een of andere Wiener-Damen-Kapelle zich doet hooren. Ook de honderden muziek-, zang-, tooneel-, velo- en andero maatschappijen bieden hunnen leden in dit jaargetijde één of meer feesten aan. Men heeft dus slechts te kiezen. Het Lyrisch tooneel, dat nu reeds 10 jaren bestaat, is nog steeds gedwongen vertooningen te geven in den Ylaamschen schouwburg, en wel op de Dinsdagen en Donderdagen, op welke dagen de schouwburgzaal anders niet benuttigd wordt. ZondagvoorstelliDgen, die bet meeste voordeel zouden opbrengen, kan het dus niet geven. Geen wonder dus, dat de voorstanders van de Vlaamsche opera reeds lang hemel en aarde bewogen hebben om een eigen gebouw te bekomen. En aan dien wensch zal eindelijk voldaan worden. In zijne laatste zitting heeft de gomeenteraad een eerste som van 500.000 francs voor dit doel bestemd. Het gebouw zal verrijzen op de Graanmarkt, daar waar zich nu het krijgsarsenaal bevindt, dat binnen het jaar gaat afgebroken worden. Nog een paar jaren dus, en wij zullen ons in een Vlaamsch operagebouw mogen verheugen. Of er gejuicht wordt in het Vlaamsche kamp Burgh. Door den heer J. Boot Bz. alhier is aan het strand te Westenschouwen gevonden eene flesch, waarin een gedrukt schrijven, gemerkt no. 2495, betreffende zoekingen over de richting der drijvende voorwerpen in de Noordzee, benevens eene kaart, welke na invulling is gezonden aan KA adres van professour G. Gilson, Louvain, Belgique. Nieuwerkerk. Dezer dagen viel het jeugdige fanfarencorps alhier een aardig buitenkansje ten deel, dat het goed te pas zal komen. Het trok n.l. uit de gratis verloting onder de cliëntèle van de fabriek van Kessels te Tilburg den zevenden prijs, zijnde een pianino met eikenhouten kast, ter waarde van drie honderd vijftig gulden. Sirjansland24 Jan. Gisterenavond vergaderden de leden van het varkensfonds in het lokaal van M. de Rijke. Uit het verslag van den secretaris bleek dat de inkomsten meer waren dan de uitgaven, zoodat er een batig saldo was. Verder werd overgegaan tot het kiezen van een bestuurs lid, waartoe D. Hanse werd gekozen. Dat het fonds in bloei toeneemt, bewijst wel, dat er ruim een zeventig leden waren opgekomen. Bruinisse, 23 Jan. Gisterennamiddag deed het muziekgezelschap «Excelsior" een muzikale wandeling door de gemeente. Vóór de woning van den heer C. Hage gekomen, die het feit herdacht, dat hij vóór 30 jaar voor het eerst tot voorzitter van het Waterschap «Bruinisse" was gekozen, werd halt gehouden en een paar nommers geblazen. De jubilaris was zeer gevoelig voor de hem zoo onverwacht bewezen eer en noodigde het corps uit bij hem binnen te komen. Daar men echter vreesde, dat, door de spoedig invallende duisternisde tocht door het dorp niet zou kunnen worden volvoerd, werd voor de vriendelijke uitnoodiging bedankt. Heel wat menschen genoten von do vroolijke muziek. Stavenisse. Door de volksbibliotheek «Elk wat wils" alhier, indertijd opgericht door de vereeniging «Tot Nut en Genoegen", werden er in 1901 ter lezing uitgegeven 885 boek- deelen. Bedenkt men, dat het drukke leesseizoen uit den aard der zaak slechts over enkele maanden loopt, dan moet men zeer tevreden wezen met het genoemde getal. Goes, 23 Jan. Één der meest nuttige vereenigingen hier ter stede is de werklieden- vereeniging «Eigen Hulp", ten doel hebbende uitkeering van weekloon aan de leden gedurende ziekte. Het noodige geld daartoe ontvangt zij van de contribueerende leden, en van hen, die deze nuttige vereeniging welwillend steunen. In het afgeloopen kwartaal werd ontvangen f 283.62 en uitgegeven f 231.20, waarvan f 213 aan zieke leden. De vereeniging bezit thans ruim f 2859. Er zijn thans 216 personen lid; in 1901 zegden 15 hun lidmaatschap op, terwijl 26 toetraden. De vereeniging telt 19 buiten gewone leden en 42 begunstigers. De aftredende bestuursleden, Sellen, Glorum en de Keijzer, werden herkozen, en in de vacature ontstaan door het bedanken van A. Schrijver werd voorzien door de verkiezing van A. Engelvaart. De commissie uit de leden belast met het toezicht op het beheer der geldmiddelen, J. den Hollander, P. C. Kerkhove en C. Touw werd bestendigd. Door de vele zieken was het jaar voor de kas niet extra voordeelig. Zes leden ontvingen de volle, bij reglement bepaalde, uitkeering, twee leden zelfs buitengewone uitkeering, 54 leden, die door ongesteldheid verhinderd waren te werken, ontvingen in 1901 f 1237. Over 't afgeloopen jaar is ontvangen f 1309,73, waarvan f 1107.70 contributie der gewone leden, de rest van buitengewone leden en voorstanders. Het totaal der uitgaven f 1364,075Dus een nadeelig saldo van ruim f 54. Een voorstel om den secretaris-penning meester eenige vergoeding toe te kennen voor zijn vele bemoeiingen vond bij de leden geen instemming. In een bijeenkomst, alhier gehouden op 22 November van 't vorig jaar, van Burge meesters en Secretarissen op de beide Bevelanden in vereeniging met de afdeeling Zuid-Beveland dor Ned. Maatschappij voor geneeskunde, werd besloten te stichten een afdeeling Zuid-Beveland van de vereeniging «Het Groene Kruis". Te Kruiningen is dezer dagen daarvan een onderafdeeling opgericht, die al dadelijk veel succes had, want 92 dames en heeren ver klaarden lid te willen worden, en werd voor f 175 ingeteekend. De heeren C. der Weduwen, J. H. O. Dominicu8F. D. Kolff van Oosterwijk M. v. d. Vliet, J. Jansen en J. Robijn vormen het voorloopig bestuur. De heer Kolff van Oosterwijk, arts, zal een cursus houden over de eerste hulp bij plotselinge ongelukken. Een 100tal personen, waaronder 3 dames, woonden de voordrachten bij van de heeren Wibaut over het algemeen stemrecht en Van der Goes over het streven der socialistische partij. Sprekers werden warm toegejuicht. Er had geen debat plaats. Middelburg. In de Woensdagnamiddag gehouden raadsvergadering, welke als de eerste in 1902 met een toespraak door den voorzitter werd geopend, werd o. a. mede- deeling gedaan van een schrijven van Gedep. Staten, berichtende de Koninklijke goedkeuring van de verordening op de heffing van een hoofdelijken omslag, en van een adres van 86 werklooze ingezetenen, ver zoekende hun op de een of andere wijze van gemeentewege tegen een billijke belooning werk te verschaffen, welk adres in handen van Burgem. en Weth. om advies gesteld werd. Voorts werd door den Raad het reeds door ons vermelde voorstel van Burgem. en Weth. in betrekking tot de benoeming en salarisregeling van een directeur van de burger-avondschool aangenomen, evenals dat tot subsidieering van gemeentewege (met f 1000 jaarlijks) van de bad- en zwem inrichting. Eindelijk werd eveneens aangenomen het voorstel van Burgem. en Weth. tot verlenging van de telephoon-concessie. Alhier zal van 6 tot 9 Februari in de zaal van het Kunstmuseum in het Schuttershof een tentoonstelling gehouden worden van door den heer Verselewel de Witt Hamer te Haarlem, verzamelde post stukken, op Zuid-Afrika betrekking hebbende, en van voorwerpen door de krijgsgevangenen op St.-Helena on Ceylon gemaakt. Voorts zullen op die tentoonstelling te zien zijn een model twintig stamper goud-batterij, een long-tom, modellen van ossenwagens, een stuk goudkwarts uit de Robinson-mijn, gelds waardig papier uit de kampen en meer andere bezienswaardigheden. De netto-opbrengst van toegangsgelden en verkochte voorwerpen zal verdeeld worden tusschen het Middelburgsch Dames-Comité en het Broekhuizenfonds. Alhier heeft zich deze week een geval van bloedvergiftiging voorgedaan met doodelijk gevolg bij een 65-jarige vrouw. Ze bekwam een gering wondje aan den arm, toen ze in den tuin werkzaam was. Dit lichaamsdeel zwol op. Spoedig werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch deze mocht niet baten, Korten tijd daarna moest de vrouw het met den dood bekoopen. Middelburg, 22 Jan. Door den heer J. Schotel te Rotterdam is bij den gemeente raad ingediend zijn rapport betreffende het door hem ingesteld onderzoek naar een nieuwe prise d'eau en daarmede in verband staande werken ten behoeve van de gemeentelijke duinwaterleiding. Hij stelt voor een nieuwe prise d'eau te maken met een reinwaterkelder van 150 M3. of te zamen met den tegen- woordigen kelder een inhoud van 175 M3., waarvan de kosten op f 30.000 worden begroot. Burgem. en Weth. geven in overweging den heer Schotel op te dragen eene gedétail- leerde begrooting, alsmede de noodige stukken te leveren, waarop eene openbare aanbesteding zou kunnen worden gehouden. De behandeling van dit voorstel werd in de raadszitting van heden aangehouden tot eene volgende vergadering. MCt Axel, 22 Jan. Ook hier is aangifte gedaan van een geval van pokken. Tot heden zijn in deze streek nog slechts enkele gevallen voorgekomen, waarvan echter 2 metdoodelijken afloop. Vermoedelijk is de besmetting naar deze omgeving overgebracht uit naburige Belgische gemeentenwaar volgens gerucht een betrekkelijk groot aantal personen door deze ziekte is aangetast. RECHTSZAKEN. De Rechtbank te Rotterdam behandelde Woensdag 1.1. ten aanhoore van een bijzonder talrijk publiek, het dezer dagen vermelde geval van een zeer afschuwelijke kindermoord te Brielle. Beklaagden waren de 39-jarige weduwe Vlaspolder, geboren 't Hart, en hare 15-jarige dochter, die beiden de ten lasto gelegde feiten bekenden welke zij verklaarden gepleegd te hebben om hare schande te verbergen. Uit de verklaring der geneeskundigen bleek, dat het kindje is gestorven aan de gevolgen van uitputting en van onderdompeling in het koude water. Getuigen waren o. a., behalve twee Rotterdam8cho geneesheeren, ook de hoog leeraren Nolen, uit Leiden, en Zieken, uit Utrecht. Openbaar Ministerie, Mr. Mazelverdediger Mr. Schadee. Uit het verhoor van de dochter bleek, dat zij tot hare moeder gezegd had«Laten wij het kind maar doodenwe zien er toch niets dan ellende van". Nadat het kind gestorven was, wierp zij het in de sloot. De verklaringen der Brielsche getuigen betroffen voornamelijk het vinden van het lijkje. De politie-agent Schippers kende de familie reeds lang en gaf gunstige getuigenis. Heel Brielle was verbaasd bij het vernemen van de misdaad. Twee deskundigen, belast met het onderzoek naar de toerekenbaarheid der dochter, conclu deerden dat zij wel met oordeel des onderscheids had gehandeld, doch hare zwak heid van geheugen en groote liefde voor hare moeder, hieven grootendeels de toerekenbaarheid van oordeel op. Het Openb. Min. verklaarde medelijden te hebben met de beklaagden, eischte voor de moeder vier jaren, en voor de dochter acht maanden, de laatste met aftrek van de voor hechtenis. Do verdediger, Mr. H. M. A. Schadee, beval zijne cliënten in de genade dor Rechtbank aan. De uitspraak is bepaald op Donderdag 30 Januari a.s. Voor de Haagsche Rechtbank hadden zich Donderdag 1.1. te verantwoorden de koetsiers Thomas Hanovelt en Franciscus Josephus Schildknegt, ter zakedat zij in den nacht van 8 op 9 October 1901 of den morgen van 9 October 1901, in één der navolgende gemeenten'sGravenhage, Rijswijk, Voorburg, Vrijenban, Hof van Delft en Delft, althans in één van deze of van de aangrenzende of naburige gemeenten, te zamen en in vereeniging, handelende na onderling gemaakte afspraak en in gemeen overleg, hebben weggenomen een horloge, toebehoorende aan Joh&n van der Kamp, althans aan een ander dan hen beklaagden, met het oogmerk zich dat horloge weder rechtelijk toe te eigenen. Zestien getuigen waren gedagvaard. Het eerst wordt beklaagde Hanevelt gehoord. Hij erkent op 8 October 1.1. voor «Scala" te hebben gestaan, toen Schildknegt hem toeriep een vrachtje te hebben. Twee personen zaten in diens rijtuigbij kan niet zeker zeggen of v. d. Kamp daarbij was. Van de «Scala" zijn zij Schildknegt zat op den bok naast hem naar het café «Minerva" gereden, waar bleek dat v. d. Kamp schuld had, welke hij met zijn horloge wilde afdoen, waartegen de dochter des huizes en Schildknegt zich verzetten. Van «Minerva" is men met zijn drieën H. en S. op den bok en Van der Kamp in het rijtuig naar het station Holl. Spoor gereden. Daar verlangde v. d. K. uit te stappen, betaalde f 1, terwijl de overige verschuldigde vracht ad f 1.50 den volgendon morgen door do koetsiers in Delft zou worden gehaald. Hoe hij in het bezit van 't beleenbriefjo van 't vermiste horloge was gekomen, wist Hanevelt niet meer. (Vroeger had hij verklaard 't gekregen te hebben van een sohuiteDjager). De beklaagde Schildknegt legt gelijk luidende verklaringen af. De commissaris van politie, Dietz, legt ongunstige verklaringen af over het verleden van beklaagden, waarna moeder en doohter uit het café «Minerva" een omstandig verhaal doen van het voorgevallene aldaar. Do juffrouwen wilden Van der Kamp's horloge nemen, minder omdat hij schuld had, dan wel omdat zij bang waren dat beklaagden bet hem zouden ontnemen. Beklaagden verzetten zich dan ook tegen het afgeven van het horloge door v. d. Kamp. Bekl. Schildknegt had v. d. Kamp zelfs toegevoegd «als je geld noodig hebt, kan je

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1