Uit Stad en Provincie. LJ Mis Gemengd Nieuws. werd door één der belhamels met een steen geraakt. Omstreeks 2 uur was de rust weder hersteld. Den Bommel. In deze gemeente is een zangvereeniging opgericht onder den naam »Euphonia". Tot directeur daarvan is be noemd de heer R. v. d. Hoven, onderwijzer alhier. Blijkens art. 1 van het reglement stelt de vereeniging zich ten doel de beoefening van den zang door 't zingen van meerstemmige zangnummers en het bevorderen van vriend schap en gezelligheid, door het houden van repetities en openbare uitvoeringen. Reeds 40 personen zijn als lid toegetreden. Vrijdagavond trad in het societeits- lokaal van mej. de wed. Lokker alhier op, de heer J. Geerese, die vóór hnt uitbreken van den oorlog 9 maanden in Transvaal is werkzaam geweest in één der goudmijnen, doch toen de Engelsohen tot hem genaderd waren, streed aan de zijde der Boeren. Vier veldslagen heeft hij medegemaakt, dcch werd, doordat hij 's nachts op post stond, gewond door het springen van een bom, zoodat hij genoodzaakt was te vluchten, wilde hij niet door de Engelschen gevangengenomen worden. Hij sprak over de ondervindingen, die hij in Transvaal heeft opgedaan, over het zuiveren van het goud, over het lijden der Boeren vrouwen en kinderen, over het verbranden der hoeven, enz. Daar genoemde heer van plan is ook in Zeeland op te treden, zullen wij van het door hem behandelde geen verslag geven. Zierikzee, 22 Jan. Vergadering van den gemeenteraad alhier op Dinsdag j.l. De burgemeester, de heer Ch. W. Vermeys, opent de vergadering, de eerste in het nieuwe jaar, met een korte toespraak, waarin hij de hoop uitdrukte, dat allen bij de bevordering der belangen van de gemeente mogen bezield worden met een geest van verdraagzaamheid. Tevens wenschte hij den raadsleden en aan de gezinnen van deze veel voorspoed toe. Is men in zijn gezin tevreden en gelukkig, dan werkt dit gewoonlijk in gunstigen zin terug op de beraadslagingen. (Applaus). Aanwezig zijn alle leden met uitzondering van den heer Mulock Houwer. De voorzitter verzoekt den secretaris het nieuw gekozen raadslid, den heer W. C. de Crane, ter vergaderzaal binnen te leiden. Toen deze was binnengekomen, werden de bij art. 39 der gemeentewet voorgeschrevene eeden door dezen afgelegd, waarop hij door den voorzitter werd toegesproken. Onder de ingezondene stukken kwamen o. a. voor een brief van Gedep. Statenwaarin zij te kennen geven, dat zij hun beslissing over de begrooting voor 1902 tot 1 April a.s. verdagen, maohtigend inmiddels het gemeente bestuur om te beschikken over de helft van de op de begrooting voor gewone uitgaven gebrachte sommen, voor zoover die uitgaven ook op de begrooting van het loopende jaar voorkomen, alsmede om te ontvangen de goedgekeurde belastingen en heffingentoe gekende subsidiën, en inkomsten uit bezittingen een brief van den heer mr. J. M. Isebree Moens, houdende kennisgeving, dat hij zijn herbenoeming tot regent en voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt; een brief van den heer jhr. mr. J. W. C. de Jonge van Ellemeet, waarin hij bericht, dat hij zijne benoeming tot regent van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt; een brief van den heer dr. J. de Yrieze, houdeude kennisgevingdat hij zijn her benoeming tot lid der Plaatselijke School commissie aanneemt; een brief van den heer C. A. de Looze A.Jz., waarin bij bericht, dat hij zijn benoeming tot tijdelijk leeraar in de scheikunde enz. aan de Hoogere Burgerschool aanneemt. De voorzitter deelt mede: 1°. dat Burgem. en Weth. de boeken en kas bij d^n gemeente-ontvanger hebben opge nomen, en bevonden hebben, dat over de dienst jaren 1900/1901 ontvangen is f 241.763,28, uitgegeven is f 234.265,995, zoodat er in kas was f 7497,285 2°. den uitslag der gehoudene openbare aanbestedingen op 16 Dec. 1901 a. het vijfjarig onderhoud der klokken, speel- en uurwerken. Minste inschrijver en aannemer Jacobus van den Berge, voor f 987 in de vijf jaar b. het wekelijk8ch ruimen der riool- en zinkputten en straatgoten, het opbreken van riolen en waterleidingen bij verstoppingen, het schoonmaken der brandputten enz. voor 3 jaren. Minste inschrijver A. Heijboer, voor f 375 per jaar. Aannemer J. C. Dalebout, voor f 389 per jaar; c. de jaarlijksche onderhoudswerken der gemeente, aangenomen door de minste in schrijvers, als: lste perc. openbare gebouwen, poorten, torens, enz., H. van Dijke Jz., f 2232| 2de de kaaimuren, M. van der Linden, f 930; 3de beschoeiingen en paalwerken, A. Yerseput, f 629; 4de de bruggen, W. Bartels, f 427 5de leveren van materialen en het uitvoeren van werken voor het onderhouden der havendijken, J. H. Berrevoets, f 888; 6de schoolgebouwen Middelbaar Onder wijs, A. Verseput, f 690; 7de schoolgebouwen, Lager Onderwijs, P. Aleman, f 1009; d. het vernieuwen van een gedeelte kaai muren aan de Zuidzijde der Oude Haven bij j de Zuidhavenpoort. Minste inschrijver en aannemer P. M. Panny, f 1497. De belasting op het gebruik van gemeente grond heeft opgebracht voor 1901 f 340.045 het ledigen van beerputten bracht f 145 op; het verkoopen van graszoden f 41.72. De begrooting van het Burger-Weeshuis voor 1902 wordt in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren Legemaat, Franee en Van den Bout. Het adres van mej. de wed. A. Anker, houdende verzoek om aan Burgem. en Weth. op te dragen om de voorwaarden, waarop door dat college aan haar vergunning is ver leend tot het spannen van een gelei!ingsdraad voor een electrische schel te wijzigen, wordt na een geanimeerd debat, waaraan de heeren Fokker, Koopman, Yan der Vliet en de voor zitterdeelnamen, voor kennisgevingaangenomen. Op het adres van de firma I. de Broekert, inhoudende het verzoek om voor den tijd van vijf jaren in pacht te verkrijgen een perceel gemeentegrond nabij haar houtloods, wordt afwijzend beschikt. Over den post voor onvoorziene uitgaven der gemeentebegrooting voor 1901 wordt beschikt in dien zin, dat f 125 als toelage aan de Commissie voor Schoolverzuim zal worden toegekend, en dat f 4.93 zal worden teruggegeven voor te veel betaalde belasting. Afschrijving van den Hoofdelijken Omslag wordt verleend aan M. Moeliker voor vijf maanden tot een bedrag van f 3.085, wegens vertrek naar Serooskerkeen aan madame E. A. de Gallaix Berns voor een bedrag van f 12.335, wegens vertrek naar Antwerpen. Het suppletoir kohier der belasting op de honden voor 1901 wordt vastgesteld op f 15.50. Aan de orde is het verzoek van de leden der Commissie van Toezicht op het Middel baar Onderwijs om eervol ontslag uit hun betrekking. Burgem. en Weth. stellen voor dit ontslag eervol te verleenen, onder dank betuiging voor de aan de gemeente bewezene diensten, met dien verstande, dat in dit ont slag niet begrepen is de heer A. H. W. van der Vegt, daar deze reeds deD 1 Januari periodiek is afgetreden. De heer Cau, zonder zich partij te willen stellen, dient de volgende motie in: »De Raad, van oordeel, dat een gelijktijdige »aftreding van alle leden der Commissie zou strekken tot nadeel van het onderwijs, dat »aan hunne zorgen is toevertrouwd, noodigt ®de leden der Commissie uit in het belang »van het onderwijs hun verzoek om ontslag terug te nemen". Deze motio wordt met algemeene stemmen aangenomen. De heer Fokker had tijdens de stemming daarover do Raadszaal verlaten. Benoemd worden tot dames-leden der Plaatselijke Schoolcommissie: mevr. Franse Ezorman, mej. J. H. M. de Crane en mevr. LoewerVorstheuvel La Brand. Mede op de voordracht stondenmevr. HouwerBybau, mej. J. G. Couvée en mevr. de weduwe KooleYan der Yliet. De Raad gaat over in geheime zitting. De openbare zitting, heropend zijnde, wordt op het verzoek van den heer Belmonte om teruggave van betaalde pensioensbijdrage tot een bedrag van f 403.665 overeenkomstig het voorstel van Burgem. en Weth. en de meerderheid van do Raadscommissie afwijzend beschikt. Vóór een gunstige beschikking stemden de heeren Fokker, Franse en De Crane. Bij do rondvraag deed de heer Fokker het voorstel een Commissie te benoemen tot onder zoek van de vraag, welke voorwaarden het gewenscht is te verbinden aan het spanren van geleidingsdraden voor telefoon of electrische schellen over den openbaren weg. De Voorzitter zal dit voorstel in de volgende vergadering in behandeling brengen. De heer Koopman vraagt inlichtingen over het uitdiepen van de haven bij de ligplaats voor de Spoorbooten, die door den Voorzitter verstrekt worden. Hetzelfde raadslid drukt den wensch uit, dat in het vervolg voor het bezaaien van den grond in het Dijkwater een oproeping zal worden gedaan. De heer Yan den Bout zegt, dat dit geschied is, en dat de laagste inschrijver was de heer Klompe. Niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter do vergadering. Bij beschikking van den Mijister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is bepaald, dat de volgende opzichters van den rijkswaterstaat met ingang van den 1 Mei as. dienst zullen doen ala volgt: de opzichter 3e kl. C. de Kievit, thans te Sas van Gent, onder de bevelen van den hoofd ingenieur in het 3e district, ter standplaats Buitenpostde opzichter 4e kl. C. F. J. Bloemkolk, thans te Zwolle, onder de bevelen van den hoofd-ingenieur in het 11e district, ter standplaats Sas van Gent; de opzichter 3e kl. M. In 't Hout, thans te Middelburg, onder de bevolen van den hoofd-ingenieur voor de rivieren, ter standplaats Schoonhoven de opzichter 2e kl. P. R. Kok, thans te Hengelo, onder de bevelen van den hoofd ingenieur in het 11e district, ter standplaats Middelburg. Bij kon. besluit is benoemd tot notaris te Sluis de heer L. G. James, candidaat- notaris te Maarssen. Tot redacteur van het Utrechtsch Nieuws blad is met ingang van 1 Februari a.s. benoemd de heer Lijsen Jr. te Middelburg, thans werk zaam ten bureele vau de redactie der Middel- burgsche Courantdie deze benoeming heeft aangenomen. Onder Koewacht is j.l. Zondag oen bende smokkelaars, die op klaarlichten dag een partij sigaren over de grenzen trachtten te brengen, door 5 Belgische douanen achter volgd. Eén der smokkelaars werd gevangen genomen en geboeid weggevoerd. Vier kisten sigaren vielen den douanen in handen. Te Wacbtebeke, bij Zuiddorpe, is den molenaar Rombout een droevig ongeluk over komen. Bij het schoonmaken van een revolver, die nog met één schot geladen was, ging plotseling dit schot af en trof hem in het gezicht. Het gelukte den geneesheer niet den kogel te verwijderen, waarop R. naar Gent vervoerd is. Bij het Middelburgsch dames-comité zijn dezer dagen een tweetal brieven ontvangen uit Zuid-Afrika. De eerste van den consulairen agent te Bloemfontein, dr. J. Brill, bericht de ontvangst van een wissel, groot 50 pd. st., voor de vrouwen en kinderen in de refugeskampen, welk geld ter beschikking is gesteld van de te Bloemfontein bestaande commissie, die in verband staat met commissiën in de ver schillende kampen. In den loop der maand Januari hoopte men weder 900 pd. st. onder de verschillende kampen te verdeelen. De andere brief is er een van bewoonsters van het Burgerkamp Yolksrust en verdient om den eigenaardigen vorm en den dankbaren toon, die er in doorstraalt, opname in zijn Hij luidt Burger-Kamp »Volksrust", 30 Nov. 1901. Geachte Dames 1 Wij, de ondergeteekenden, allen moeders van huisgezinnen", tijdelijk in tenten wonende, in het Burger-Kamp te Volksrust, kunnen niet nalaten, ja, voelen ons gedrongen UwEd. Comité door dezen onzen welgemeenden dank, onze oprechte erkentelijkheidte betuigen, voor de ontvangene lijfgoederen en kleederen, door Uw Comité gezonden, die ons en onze kinderen zoo recht van pas kwamen. Yoorts schrijven wij den welgemeenden wensch ter neder, dat ons aller Hemelsche Vader u en uwe huisgezinnen moge zegenen voor al het werk der Barmhartigheid, dat u op zich genomen heeftinderdaad, u heeft het Bijbel woord: »Het is zaliger te geven dan te ont vangen" wel verstaan en ten uitvoer gebracht. 't Welk doende, enz. M. S. E. J. Moolman, A. S. E. Moolman, geb. 1889, C. E. M. Moolman, geb. 1891, M. S. J. Moolman, geb. 1894, M. S. G. Moolman, geb. 1901, (mijn vier kinderen allen meisjes en hun vader zijn nog vechtende, dus zijn wij allen die hier onzen namen teekend zonder zorg), A. S. E. Scheepers, M. G. S. Moolman. J. H. Moolman 4 kinderen, M. S. G. Moolman 4 zoontjes, C. E. Moolman, S. S. Moolman, M. S. G. Moolman, M. J. W. Moolman, M. M. van Rooijen, H. D. P. Smith, M. E. Pevaai, C. H. v. d. Zand, H. J. v. d. Zand, H. Swanpoel, A. M. Swanpoel, S. A. C. Coetzer en A. E. Botha. Brouwershaven, 21 Jan. De uitslag der op heden gehouden verkiezing alhier voor één lid van den raad in de plaats van het overleden lid, den heer C. Overdorp, is, dat zijn candidaat gesteld de heeren J. den Boer Cz. en K. van der Linde, tusschen wie een stemming zal plaats hebben op Dinsdag 4 Februari a.s. 22 Jan. De vaartuigen, die door het ruwe weder eenige dagen hier moesten blijven liggen, zijn hedenmorgen wederom naar zee vertrokken om te trachten bij het s.8. sGironde" op den Ooster te komen, ten einde lading en inventaris te bergen en hier aan te breDgen. Bruini88e, 21 Jan. Op initiatief van de Bruinieser Viescherij-VereeDiging is aan den raad der gemeente een adres ingediend om de vergrooting der haven te doen uitvoeren volgens het plan van den heer W. Jumelet Mz. Door 117 belanghebbenden is het adres geteekend. Goes. De teraardebestelling van wijlen den heer B. Quist, in leven nestor der raads leden, werd, behalve door een overgroot aantal familieleden on vrienden, ook bijgewoond door den heer burgemeester, de beide wethouders en den secretarie. Ds. Van Veen van de Geref. gemeente, waartoe de overledene behoord had, sprak eenige gevoelvolle woorden aan de geopende groeve, terwijl één der zonen dankte voor de laatste eer, hun vader bewezen. Onze gemeente telt een goed ingezeten minder. Middelburg, 20 Jan. Uit het overzicht van de jaarwedden van burgemeesters, secretarissen, ontvangers en wethouders en van het presentiegeld voor raadsleden in Zeeland, door Gedep. Staten aan de colleges van B. en W. in die provincie gezonden, blijkt, dat in slechts 7 gemeenten de jaarwedde van den burgemeester meer dan f 1000 bedraagt. Het hoogst is zij te Middelburg, n.l. f 2500 het laagst te Serooskerke (Schouwen), n.l. f175, terwijl in 34 gemeenten de jaarwedde minder dan f 400 is. De secretarissen genieten in de meeste gemeenten dezelfde belooning als de burgemeesters. De ontvangers genieten slechts in 14 gemeenten boven do f 400. Het meest te Middelburg, nl. f 2500, terwijl VÜSBingen, met een nog grooter bevolking dan de hoofdstad, slechts f 1600 geeft. De jaarwedde der wethouders is overal zeer geringalleen Middelburg geeft aan de beide wethouders f 1000, te St.-Kruis bedraagt de vergoeding f 6 en in Noordwelle f 7.50. I Van de 109 gemeenten is in 100 I presentiegeld voor de raadsleden vastgesteld. In de voornaamste gemeenten, nl. Middelburg, Ylissingen, Terneuzen, Goes en Zierikzee, genieten de raadsleden geen vergoediog. Vlissingen. In de Maandagavond gehouden vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken werden gekozen voor één jaar tot voorzitter der Kamer in de plaats van den overleden heer J. Verkuijl Quakkelaar de heer Jos. van Raai te met 7 stemmen en tot onder-voorzitter de heer C. R. C. Wibaut met 6 stemmen. Herbenoemd werd met algemeene stemmen voor 4 jaar als secretaris de heer T. C. Dommisse. Allen namen de benoeming aan. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. th' 2 g O «- ■3lh S J5 S •a 1-1 O 3 l «,3 O.W 60 A .5 ^5 to .2.2 .ÈP 5 oi ei ci J§ o - A - e t> co o »o CO BO t» w ei ci ci oi ci J5 Ja A A A A A ao TJ -g 2P IS M u B O E H3 "S *c T3 J; - I?c3 Q f! a PQ «r - 3 ^7 ÈP -«§ si-sf -8 g Jq Tg §2 a (5 o M 3 q3 ..S ■S d a g o o_o rn •<-> fc.s -5 aopg g a J|* bï IS ftn' bd Noordwelle, 21 Jan. Door het gemeente bestuur van Serooskerke (S.) werd gisteren aanbesteed het bouwen van een nieuw gemeentehuis in de kom van het dorp aldaar. Er waren 14 inschrijvingsbiljetten ingeleverd, waarvan één van onwaarde, n 1. P. M. Panny, Zierikzee, f 1975; A. Lind- hout, Haamstede, f 1815; L. Lemson, Elle meet, f 1800; P. Verbost, Zierikzee, f 1779; J. van der Werff, Noordgouwe, f 1775; L. de Rijke, Haamstede, f1725; L. Padmos, Serooskerke, f 1765; W. Lensom, Kerkwerve, f 1729; L. J. Kappers, Renesse, f 1720; H. J. Romeyn. Burgh, f 1720 Prinse, Haam stede, f 1794.41; L. Kwaak, Noordwelle, f 1703; A. Vorjaal, Noordwelle, f 1700. Aan laatstgenoemden is het werk gegund. Hoofdplaat. Maaudag zijn de gronden van den Polder publiek voor zeven jaren verpacht, totaal 20 hectaren. De pachtprijzen van den vorigen termijn zijn meer dan verdubbeld. Een perceel weilanddat men pachtte voor 98 gulden, bracht nu op 248 gulden, dat is 150 gulden meer pacht per jaar. Bouwland van 20 gulden per gemet wilde nu gepacht worden voor 40 en 50 gulden, zelfs tot 53 gulden. In 1895 waren er bijna geen gegadigden, thans verdrongen de liefhebbers zichde herbergzaal van Maes kon nauwelijks de menigte bevatten. Landbouw en Veeteelt. Blijkens een, bij no. 16 der St. Crt. govoegden staat, kwamen in December 1901 in Zeeland voor 130 (6) gevallen van mond en klauwzeern.l. te Dreischor 29 (2), Nieuwerkerk 7 (1), Zierikzee 37 (1) en Zonnemaire 57 (2). Over het geheele rijk kwamen voor 506 (20) van mond- en klauwzeer, 3 (2) van kwade droes, 75 (10) van schurft, 8 (3) van rotkreupel, 14 (13) van vlekziekte en 26 (21) van miltvuur. (De lusschpn haakjes geplaatste cijfers duiden het aantal eigenaren aan). Oosterland. Wegens den zachten winter zijn alhier de landbouwers A. van den Berge en W. van der Maas begonnen met uienzaad te zaaien. KERKNIEUWS. Het drietal voor de vacature van Ned. Herv. predikant te St.-Petersburg is thans, na het bedanken van ds. Knappert, aangevuld met ds. B. Vorenkamp te Hoorn. Beroepen bij de Herv. Gem. te Berlicum c. a. ds. H. L. Krom te Heenvliet. Bedankt voor het tferoep naar de Geref. Gem. te Oostburg door ds. M. F. Visser te Oostkapelle. Door het hoofdbestuur van het »Nederl. Zendelinggenootschap" is voor de provincie Zeeland tot lid der permanente commissie benoemd de heer E. M. van IJsendijk, predikant te Kapelle. Op 1 Januari j.l. waren bij de Herv. Kerk 239 predikantsplaatsen vacant (18 minder dan op 1 Jan. 1901), als in Gelderland 28, Zuid-Holland 32, Noord-Holland 34, Utrecht 6, Friesland 44, 07erijsel 10, Groningen 30, Noord-Brabant 17, Limburg 6 en Drente 11. Yoor deze vacatures zijn 16 candidaten beschikbaar. Blijkens het jaarboekje telt de Christ. Geref. Kerk (het overblijfsel van de scheiding van 1834, dat in 1892 niet medeging in de vereeniging van de meeste Christ. Geref. met de Doleerenden of Ned. Geref.) thans reeds 69 gemeenten en stations in ons land. Het aantal predikanten bedraagt 22, terwijl aan de Theologische school te Rijswijk vier studenten in hun laatste studiejaar zijn, en dezen zomer het candidaats-examen hopen af te leggen. Te Sluiskil zijn het klooster en de kerk der paters capucijnen, welke gebouwen in Mei 1900 een prooi der vlammen werden, thans weer opnieuw opgebouwd. De kerk is reeds geheel voltooid, en de dienst wordt wederom op de gewone wijze daarin hervat. O N I> E K W IJ Benoemd tot onderwijzer te Tholen de heer J. Smits, onderwijzer te Kruiningen. Op de voordracht voor hoofd eener bizondere school te Alkmaar komt voor de heer II. de Boer, hoofd der Christelijke school te Sluiskil (Terneuzen). HECHT »ZA KEN. Zierikzee, 18 Jan. Ter terechtiitting van het kantongerecht alhier van 8 Jan. jlwaren o. a. gedag vaard: 1°. C. B.31 jaar, bankier, wonende te 's-Gra- venhage, ter zake dat hij den 28 October 1901, des namiddags oms reeks 4'/j ure, op een perceel duingrond in het jachtveld onder Haamstede, in eigendom toe- behoorende aan den Staat der Nederlanden, althans aan een ander dan aan hem beklaagde, zich heeft bevonden met een geladen schietgeweer zonder te zijn voorzien van een jachtacte noch van het consent in art. 16 Doch van de buitengewone machtiging in art. 26 der jachtwet bedoeld, althans zonder op de eerste vordering van de rijksveldwachters L. C. S en C. K. één dezer stukken aan hen te hebben vertoond. De gemachtigde van beklaagde, mr. A. J. F. Fokker, voerde ter verdediging aan, dat beklaagde op 28 Oct. wel niet in het bezit was van een acte. doch dat hy er een had aangevraagd en t^en nog niet had verkregen; dat beklaagde thans dat stuk bezit en meent niet straf baar te zijn volgens het eerste lid van art 40 der jachtwet, doch volgens het tweede lid van dat artikel. Getuige K. verklaarde dat beklaagde hem den 30 Oct. jl. heeft vertoond een jachtacte, afgegeven en betaald 29 October jl. De kantonrechter overwoog, dat het wel aannemelijk was, dat beklaagde op 28 Oct. een acte had aangevraagd, doch dat hij toen evenwel niet was voorzien van een acte en er dus van het 2e lid van art. 40 iu ca«u geen sprake is, verklaarde beklaagde schuldig aan het zonder de vereischte jachtacte, zonder het consent in art. 16 of de buitengewone machtiging in art. 26 der jachtwet bedoeld, zich met geladen schietgeweer in hetflveld be vinden, en veroordeelde hem tot f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het niet,in beslag genomen geweer, met bevel dit uit te leveren of te betalen f 60, bij niet-voldoening aan een of ander te vervangen door 14 dagen hechtenis, met bevel dat ingeval van uitlevering het geweer zal worden vernield; 2°. J. B., 32 jaar. schilder, wonende te Luik (België), ter zake dat hy den 28 Oct. 1901, des namiddags te 4'/j ure, op een perceel duingrond in het jachtveld onder Haamstede, in eigendom toebehoorende aan den Staat der Nederlanden, althans aan een ander dan aan hrra beklaagde, zich heeft bevonden met een geladen schiet geweer zonder voorzien te zijn van een jachtacte, noch van het consent in art. 16, noch van de buitengewone machtiging in art. 26 der jachtwet bedoeld. Beklaagde, die niet verschenen was, werd eveneens schuldig verklaard en veroordeeld tot f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis, benevens f 60 voor het geweer en verder als boven vermeid onder No. 1. Verder werden nog veroordeeld wegens: 1°. Jachtover treding M. van 't N., 31 jaar en J. A. van H., 28 jaar, land bouwer, beiden te Oosterland, ieder tot f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis voor ieder; _B.30 jaar, zonder beroep, wonende te Luik (België), tot f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring geweer of te betalen f 60; 2°. Overtreding der Leerplichtwet: Tot 2 geldboeten ieder van f 3, subs. 2 dagen hech tenis voor elke boete: L V., 38 jaar, arbeider te Zonnemaire. Tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis: T. van de P., woduwe van P. G., 57 jaar, zonder beroep, te Haamstede; O. vau N, 37 jaar, slachter; J. van B., 35 jaar, visscher, beiden te Brouwershaven; P J.56 jaar, landbouwer te Duivendyke; J. de J., 36 jaar, landbouwersknecht; J. H., 63 jaar, arbeider; K. L.K., 60jaar, landbouwer, allen te Ellemeet; L. H., 40 jaar, werkman; J. van S., 34 jaa', land bouwersknechtM. S.43 jaar, arbeider; M. van S., 44 jaar, arbeider; L. de J.39 jaar, landbouwersknecht; M. van de V., 41 jaar, landbouwersknecht, allen te Zonnemaire L. van der II.36 jaar, arbeider; M S., 36 jaar, vrachtrijderC. T., 49 jaar, arbeider; L. de V., 60 jaar, landbouwer; D. van der H., 42 jaar, arbeider; M. van D., 35 jaar, landbouwersknecht, allen te Oosterland; J. van S., 31 jaar, arbeider; L. J. R., 39 jaa-, arbeider; J. van V., 41 jaar, landbouwersknecht; J. S, 38 jaar, koopmanA. L.35 jaar, arbeider, en G. K. 32 jaar, allen te Zierikzee. Vrijgetproken W. B., 42 jaar, landbouwersknecht te Ellemeet, en L. van B.32 jaar, visscher te Brouwershaven. Voorts werd ongegrond verklaard het verzet ingesteld door: 1°. D. V., arbeider te Zierikzee, tegen het vonnis van 20 November 1901, waarbij hij bij verstek, wegens dronkenschap, is veroordeeld tot een hechtenissiraf van 14 dagen; 2°. J van S., visscher te Zierikzee, tegen het vonnis van 20 November 1901, waarbij hy bij verstek, wegens visscherij-overtredmg, is veroordeeld tot twee hechtenis- straffen van vier dagen. De Bredasche Courant meldt, dat de zaak van koster Isterdaal, verdacht van meineed, eerst zal worden behandeld nadat de zaak Mutsaers in hooger beroep is behandeld of afgewezen. In de Rijks-Werkinrichtingen te Veen- huizen worden tegenwoordig zooveel personen opgenomen, dat de drie gestichten, welke ruimte hebben voor 3500 personen, thans geheel vol zijn. Men heeft zelfs zijne toevlucht moeten nemen tot het buiten dienst gestelde oude tweede gesticht. De burgemeester van Klein-Sohl in Moravië, zekere Helfert, was wegens ernstige misdrijven tot den strop veroordeeld. Keizer Frans Jozef veranderde eohter zijn straf in levenslange kerkerstraf. Maar de fortuin heeft

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 2