Donderdag 23 Jannari 1902. (Z ier i Is. z e e s c li e Courant). leyering yan zand. afkondiging. AlgemeeH Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7645. Directeur/%- J. DE LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren J. WAALE, alleen yoor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentienyan 13 regel» 30 Cts. meerdere regel» 10 Cl»., kunnen uiterlijk tot de» Maandags, Woensdag» en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FitaNKEL, Havenpark 348, Zierikzee. Zij, die in aanmerking wenschen te komen voor de levering van zand aan de gemeente Zierikzee, worden verzocht daarvan prijsopgaaf te doen per Kub. Meter, ten kantore van den Gemeente- Bouwmeester, die desgevraagd tevens nadere inlichtingen zal verstrekken vóór 25 dezer. Belasting op de Honden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het suppletoir kohier der belasting op de honden van deze gemeente, voor het dienstjaar 1901, op heden door den Gemeenteraad is vastgesteld en aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering gezonden. 7iedik7.ee, den 21 Januari 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier der Grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen dezer gemeente over het jaar 1902, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 22 Januari 1902. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Het is geen toeval, dat zoo weinig oorlogs berichten uit Zuid-Afrika tot ons doordringen, maar klaarblijkelijk opzet. Immers nu het Engelsche Parlement bijeen is, mag, voordat de oorlogsbegrooting er door is, niets ten aanzien van den oorlog geseind worden, waar door de Engelsche wapenen in een ongunstig daglicht gesteld worden. Uit dit opzettelijk stilzwijgen kan men afleiden, dat er in Zuid- Afrika iets voor de Eugelschen niet in den haak is. Het wijst op een tegenslag, waar door de Britten wederom getroffen zijn geworden. Chamberlain en de andere Engel sche ministers zullen er wel meer van weten, al houden zij zich, dat het den Engelschen in Zuid-Afrika erg vóór den wind gaat. Het tegendeel hiervan zal echter wel spoedig blijken. Bij Mafeking hebben de Britten alvast geducht klop gehad. De Boeren, die in de nabijheid van deze sterke vesting zich in grooten getale vertoonden, hebben zich van een Engelsch kamp meester gemaakt. Zij zullen bij die gelegenheid niet alleen gevan genen gemaakt hebben, maar hoogst ver moedelijk nog wel het een en ander in het kamp gevonden hebben, dat van hunne gading is. Uit de verlieslijeten, die door het Engel sche Departement van Oorlog gepubliceerd worden, maar die niet volledig zijn, omdat daarop veelal niet voorkomen de namen der gesneuvelde en gewonde kolonialen, kan men opmaken, dat er voortdurend gevochten wordt. Dit kan men als een vaste waarheid aan nemen, dat, wanneer de Engelschen met hun oorlogsberichten schaarsch zijn, het voordeel beslist aan de zijde der Boeren is. Want, hebben zij aan de Boeren een nederlaag toe gebracht, dan zijn zij als de kippen er bij om haar wereldkundig te maken. Maar deze niet kunnend behalen, vergenoegen zij zich met het plegen van wreedheden op vrouwen, kinderen, en mannen, die gevangengenomen zijn in den strijd, of die, na roemrijk te hebben medegevochten, van het ziekbed, waaraan zij waren gekluisterd, werden opge licht. Zoo werd door hen de dappere kom- mandant Lotter gefusileerd, en zoo is Zaterdag de niet minder dappere kommandant Scheepers door hen doodgeschoten. Lijdend aan typhus, kon deze vierentwintigjarige kampioen voor de heilige zaak van zijn stambroeders het commando, dat hij aanvoerde, niet langer vergezellen, en moest hij op een hoeve achter blijven. Daar vonden hem de Engelschen, en sleurden hem van het ziekbed als gevangene mede. Maar hij mocht nog niet zijn natuur lijken dood sterven. Hij moest eerst herstellen. Daartoe werd hij in een hospitaal verpleegd. Toen hij van zijn ziekte genezen was, en voldoende bij krachten was gekomen, werd hij voor den Engelschen krijgsraad gebracht, die hem, trots zijn vurige verdediging, die langer dan vier uren duurdemeedoogenloos ter dood veroordeelde. En Kitchener, de beul van Soedan, de schender van graven en lijken, de moordenaar van twaalfduizend kinderen, aarzelde natuurlijk niet het doodvonnis te bekrachtigen, en daarmede het leven van dezen jeugdigen held voor goed af te snijden. Zaterdagmiddag om drie uur werd Gideon Jacobus Scheepers door de Engelsche soldaten te Graaff Reinet doodgeschoten. Laf was die daad, en laag ook. Zij is een nieuwe schand vlek voor Engeland, waarop nooit zegen kan rusten. Als de schimmen der slachtoffers van dezen heilloozen oorlog, die door strop of kogel de eeuwigheid ingingen, uit hun graven konden oprijzen, dan zouden zij het volk, dat o, zoo vroom bidt, maar in werkelijkheid de schijnheiligste der natiën is, duizendvoudig vervloeken. Engeland's troon is voor eeuwig bezoedeld met het bloed van onschuldige kinderen, weórlooze vrouwen, en edele mannen, die dapper streden voor hun land en volk, voor vrijheid en gerechtigheid. En de vorst, die God beter 't op dien bezoedelden troon zetelt, en maar al te goed weet, wat daar ginds in Zuid-Afrika in zijn naam bedreven wordt, durft nog in zijn troonrede, waarmede hij het Engelsche Parlement de vorige week geopend heeft, op theatralen toon te spreken van de menschlievendheid, waarmede de Engelschen dezen oorlog voeren. En de Lords met hun dames in zijde en fluweel, en de leden van het Lagerhuis, die in het Hooger- huis zich vereenigd hadden om de opening van het Parlement door den Keizer-Koning bij te wonen, juichten deze voor elk eerlijk gemoed stuitende zinsnede zonder blikken of blozen toe. Men moet maar durven. Hoe onbeschaamder men optreedt, hoe grover men liegt, hoe meer kans men vaak heeft de harten der eenvoudigen, en zelfs der ver- standigen te verstrikken. Dit geldt in het i leven der individuen, maar nog sterker in dat der volken. Men heeft dat kunnen op merken bij de Dreyfus-kwestie. Geheel Frank rijk, behoudens een kleine groep, bleef i Dreyfus standvastig voor een verrader houden, j alhoewel de geheele wereld van het tegen- deel overtuigd was. Hetzelfde is hier het geval. Heel Engeland, met uitzondering van eenige liberalen en de Ieren, zweert bij Chamberlain en Rhodes, meent, dat de onder gang der Bóeren-Republieken rechtvaardig en noodzakelijk is, en oordeelt, dat de oorlog door Engeland op humane wijze geroerd wordt, terwijl geheel de beschaafde wereld Engeland verfoeit, èn om zijn sarrende uit lokking tot den oorlog èn om de gemeene wijze, waarop het dien oorlog voert. Yan boven af en met behulp van een veile pers werd Frankrijk indertijd verleugend. Het zelfde geschiedt nu in Groot-Brittannië. De meeste bladen, met de wereldberoemde Times in het eerste gelid, schrijven, zooals de Regeeriog dat verkiest. Wee het land, waarin de leiding der journalen in handen is van gewetenlooze, omkoopbare individuen 1 In zulk een land wordt het volk moreel ten gronde gericht. Engeland's Mephisto kan trotach zijn op zijn arbeid. Maar hij wete, dat, al moge hij de bevolking van Groot-Brittannië kunnen kneden naar zijn persoonlijke inzichten, hij de Boeren nooit onder de knie zal krijgen, noch met wapengeweld, noch met andere middelen, zooals het opdringen van de Engelsche taal. Hij moge een vijftigtal Engelsche onderwijzeressen naar Zuid-Afrika zenden om de overgeblevene Boerenkinderen te verengelschen, het zal hem niet baten. Een nieuw Boerengeslacht zal opgroeien, en zich herinneren, hoe barbaarsch Engeland in Transvaal en Oranje-Vrijstaat heeft huis gehouden. De spanning tusschen Engeland en Duitschland schijnt niet zoo groot te wezen, als men uit de redevoeringen, die Graaf Yon Bülow in den Rijksdag, en Lord Chamberlain te Birmingham hield, zou opmaken. Sommigen houden den politieken tweekamp slechts voor een spiegelgevecht om de verontwaardigde gemoederen in Duitschland wat te kalmeeren, en gronden hun gevoelen op het feit, dat de officiëele betrekkingen, blijkens de diners, die men elkaar geeft, zelfs van intiemen, vriend- schappelijken aard zijn. Ook zal Engeland's Kroonprins, de huidige Prins van Wales, den Keizer ter gelegenheid vao zijn aanstaanden verjaardag persoonlijk komen complimenteeren. Een en ander duidt niet op een wanverhouding, die trouwens ook niet in 's Keizers politieke gedragslijn ligt, want Zijn Majesteit wil, daar hij het Drievoudig Verbond niet sterk genoeg meer acht, door allianties met andere volken zich versterken. Daarom heeft hij een geheim verbond met Engeland gesloten. En daarom liebaugelt hij nu ook met Amerika, teneinde eveneens dit rijk voor zich te winnen. Hij heeft namelijk op een Amerikaansche werf een jacht voor zich laten bouwen, heeft den President Roosevelt verzocht toe te staan, dat diens dochter het inwijde, en zijn broeder, Prins Heinrich, opgedragen deze plechtigheid met de »Hóhenzollern" bij te wonen. Natuur lijk gevoelen zich de Amerikanen door dit alles zeer gevleid. Of zij evenwel voor een bondgenootschap met den Duitschen Keizer te vinden zullen zijn, is een vraag, want praktisch als de Amerikanen zijn, zullen zij ook wel de gevaren inzien, die aan een der- lijke alliantie verbonden zijn. De TranswaalsclcEngelsche oorlog. Kimberley, 18 Jan. Bij het veroveren van een Boerenstelling bij Griquastad met de bajonet, zijn een majoor en vier man gesneuveld, benevens vijf man zwaar gewond. Graaf Reinet, 17 Jan. Het doodvonnis over Scheepers is hier heden afgekondigd. Kitchener heeft het vonnnis bevestigd.. Het proces tegen Kritzinger begint de volgende week. 18 Jan. Scheepers is hedennamiddag om 3 uur gefusileerd. De gefusileerde Boeren-aanvoerder was nog pas 24 jaar oud. De Boeren-commandant De Leeuw, die, uit Britsche krijgsgevangenschap ontsnapt, thans te Brussel is aangekomen, heeft in een gesprek met een medewerker van le Petit Bleu verklaart, dat »de Boeren nog wel tien jaren voor hunne onafhankelijkheid kunnen strijden, als het moet. Maar er zal, dank zij den opstand in de Kaapkolonie, zeide hij, lang zooveel tijd niet noodig zijn om aan het Britsche juk te ontkomen". Verder verhaalde hij o. a. hoe De Wet verleden jaar een bal van Engelsche officieren heeft verstoord, een feit, waarvan de oorlogs berichten nooit iets hebben vermeld. Het was den len Februari 1900. De officieren van de Britsche yeomanry, in den omtrek van Lindley gekampeerd, gaven in een groot gebouw aldaar een bal, hoewel koningin Victoria pas was overleden. De Wet, die daar in de buurt was, zond een paar luitenants, die goed Engelsch spraken, in khaki-uniform gekleed, naar dat feest, waar zij voor Engelsche militairen gehouden, goed ontvangen werden en pools hoogte voor hem namen. Toen het feest op zijn lovendigst was en de 78 aanwezige officieren allen in de vroohjk8te stemming waren, trad opeens de Boeren-generaal met tien man de zaal binnen en riep met de revolver dreigendMijne heeren ik sluit het bal. Gij zijt allen gevangenen van De Wet!" En vóór de 78 officieren recht wisten wat er gebeurde, waren zij allen in handen van den geduchten Boerenheld. Londen, 21 Jan. Kitchener seinde gisteren uit Johannesburg De aanhoudende regen heeft in de afgeloopen week overal de krijgsverrichtingen belemmerd. Volgens de opgaven der kolonne- commandanten zijn 31 Boeren gesneuveld, 13 gewond, 170 gevangen genomen41 hebben zich onderworpen. Buitgemaakt zijn 79 geweren, 3450 patronen, 12 wagens, 250 paarden, 1600 stuks vee. French meldt dat de Boeren in het noordoosten der Kaapkolonie tot een 150-tal verminderd zijn, in verspreide troepjes onder Fouché en Myburgh. Omstreeks 130 onder Wessels zijn westwaarts door de Sterkstroom Stormberg-lijn heengebroken. In het zuidwesten zijn de meeste Boeren naar den driehoek Fraserburg—CarnarvonWilliston getrokken. Ten noorden van de Oranjerivier en ten noorden van de Thabanchu-lijn worden kleine commando's Boeren vervolgd. In het noord oosten wordt flink gewerkt aan de blokhuis- lijnen bewegelijke kolonnes, die op deze lijnen zullen steunen, staan op het punt uit te trekken. In oostelijk Transvaal zijn de Boeren door de jongste krijgsverrichtingen ver uiteengejaagd. In het westen is Methuen den 13en uit Vrijburg naar Ventersburg ge trokken om De la Rey en Kemp aan te vallen. Engeland. Londen, 21 Jan. Een vertegenwoordiger van de Daily Chronicle is aan het departement van oorlog wezen vragen wat er is van het bericht, dat verscheiden ambtenaren van dat departement nu in den Haag zijn. Hij kreeg ten antwoord, dat er geen grond voor dat bericht was. Spanje. Door een ketelontploffiog is een spinnerij te Puente de Villamaranabij Mauresa geheel vernield. Een aantal werklieden werden onder het puin begraven. Tot dusver zijn 16 lijken gevonden, doch men schat het aantal dooden op 60, terwijl dat der gewonden 100 bedraagt. De directeur werd over grooten I afstand weggeslingerdmen vond zijn lijk op de marktplaats. De helft vau het dorp is verwoest. Oostenrijk. De storm, die te Ween en eu in de omgeving sedert Donderdag woedt, is Zaterdagavond j iets verminderd. De reddings-maatschappij van vrijwilligers heeft sedert haar bestaan nog j nimmer bij zóóveel ongelukken hulp moeten verleenen. Meer dan 100 gevallen van ver wonding werden haar gemeld. De meeste ODgelukken hadden plaats, doordat zwakke of oude personen niet op de been konden blijven tengevolge van den sterken wind en óf omvergeworpen werden óf onder paarden en wagens geraakten. Ook zijn vele voor werpen van de huizen op de hoofden der menschen gevallenzooals schoorsteenen dakpannen, enz. De straten zijn geheel met dakpannen, stukken kalk en glasscherven bedekt. Geheele daken zijn weggeslagen, die hier en daar op de bovengrondsche electrische geleidingen neervielen, zoodat het tramverkeer moest worden gestaakt. De telephoongeleidingen hebben erg te lijden gehad, het verkeer met andere plaatsen is geheel verbroken. Bij een lokalen spoorweg heeft de wind 5 waggons omvergeworpen. Frankrijk. In de kerk van Piongastal, bij Brest, zijn Woensdag niet minder dan 66 huwelijken tegelijk door den bisschop van Quimper ingezegend. In Bretagne worden n.l. gewoonlijk de huwelijken gelijktijdig kort vóór de vasten voltrokken. De 66 bruidsparen trokken in optocht naar de kerk, feestelijk opgetooid in het kleurig nationaal kostuum en voorafgegaan door muziek. Een talrijke menigte woonde de eigenaardige trouwplechtigheid bij. Den vorigen dag waren de paren burgerlijk getrouwd op het raadhuis, waar de maire 66 raaien de artikelen van het burgerlijk wetboek moest lezen en volgens het gebruik al de zes-en-zeBtig bruidjes een kus en de bruidegom een handdruk gaf. Na de kerkelijke plechtigheid giogen de paren ieder afzonderlijk met hunne botrek- kingen feest vieren. Duitschland. Mevr. Isacescu, de zwemster, die in 1900 beproefde het Kanaal over te zwemmen van Calais naar Dover, heeft thans te Weenen een stout zwemstuk volbracht. Zij is namelijk op den Donau, te midden van ijsschotsen, van het Prater naar de militaire zwemschool gezwommen en legde dien afstand van 2 kilometer in 8£- minuut af. In den aanstaanden zomer wil zij nogmaals een zwemtocht over het Kanaal beproeven. Twee luchtreizigers, de heeren Berson eu Elias, die Donderdagmorgen 9 uur te Berlijn opstegen, zijn Vrijdagmorgen 2 uur te Kieff (Rusland) nedergedaald. Zij deden dus een reis van 1200 kilometer in 29 uren. De heer Berson is eenige maanden geleden met zijn luchtballon opgestegen tot een boog te van 10,300 meter; dat is hooger dan nog eenig luchtreiziger vóór hem. Prins Leopold van Pruisen heeft aan 19 pachters op zijne bezittingen een half jaar pacht kwijtgescholden wegens mislukking van den graanoogst. De prins-regent van Gotha heeft besloten, in dit seizoen geen bals te geven, en voor het gelddat anders aan hoffeesten zou worden uitgegeven, hulp en steun te verleenen aan de talrijke werkloozeu in de hoofdstad. Nederland. Haarlem, 21 Jan. Niettegenstaande de instructie iu de zaak van T. V. wegens verduistering vau gelden ten nadeele der Visscherij-Mij. »Kennemerland"nog voortduurt, kan toch binnen niet al te langen tijd de verwijzing naar de openbare terechtzitting worden verwacht. De instructie, hoewel nog enkele duistere punten overblijven, heeft den indruk gewekt, dat V. niet de eenige schuldige in deze zaak is, en blijkbaar nog anderen van zijn misdrijf hebben geprofiteerd. Dat misschien uit deze zaak nog verrassingen van minder aangenamen aard voor anderen zullen voortvloeien, wordt door sommigen niet onmogelijk geacht. Amsterdam, 20 Jan. Sedert een paar dagen wordt door de politie alhier eene ware razzia" gehouden op zakkenrollers. In de buurt van den Vijgendam in een soort kijkspel gevestigd, en, daar er buiten voortdurend veel publiek is, zijn daar natuurlijk de zakkenrollers sterk vertegen woordigd. Hier treedt de politie zeer beslist op. Telkens als er verdachte personen zich bevinden te midden van de menigte, begeven de daar surveilleerende agenten zich onder het publiek en roepen, goed hoorbaar, »past op de zakkenrollers, burgers!" Zondagmiddag zag men vier van de verdachten zich haastig in veiligheid stellen in eene naburige bar. Maar ook hier ging de politie hen na. Ook hier klonk het»past op mijneheerener zijn zakkenrollers". Spoedig waren de verdachten verdwenen, en buiten waren zij ook weldra door de politie verjaagd. Waarschijnlijk heeft toch één hunner nog een slag kunnen slaan. Omstreeks halfvijf stond de bekende zonderling, die zoo nu en dan op straat verzen schrijft, door middel van zandstrooien, zijne kunst te vertoonen in de Raadhuisstraat voor perceel 15, het gebouw van de »Vereeniging voor den Koffiehandel." Zooals gewoonlijk had deze straat artist in wijden kring veel bekijks. Eén van de toeschouwers, de heer D. v. H., wonende aan de Keizersgracht, vermiste, toen hij enkele minuten later thuis kwam, zijne portemonnaie, waarin ongeveer f 90 specie en een coupon groot f 1.235. Rotterdam, 20 Jan. Zondagmiddag werd aan het Centraalstation (D.P.) aangebracht het verminkte lijk van den conducteur-pak- meester bij de H. IJ. S. M., N. G. Schackmann, wonende alhier. Dienstdoende op den locaaltrein 523 was hij aan de halte Schiedamschedijk tusschen Vlaardingen en Schiedam van een treeplank gevallen en onder den trein geraakt. Enkele wagens gingen hem over de borst en den rechterarm. Hoewel hij nog levend werd opgenomen, bleek hij, bij aankomst te Schiedam, reeds overleden te zijn. Nadat het lijk voorloopig alhier was geplaatst in het lijkenhuisje van het station, is het Zoudagavond per drenkelingen wagen naar Crooswijk overgebracht. Schackmann stond bekend als een oppassend en ijverig beambte. Hij had een 8-jarig dochtertje. Naar het huis van bewaring is over gebracht de 36-jarige gelddrager G. van Dam, wonende in de Wijnstraat alhier, die zich in dienst van de kassiersfirma Gebr. Chabot over een lang tijdsverloop heeft schuldig gemaakt aan verduistering vau een bedrag van ongeveer f 10,000. Hij was reeds 12 jaar in betrekking en genoot het volle ver trouwen. Bij het onderzoek is aan het licht gekomen, dat hij een huis van beleening dreef aan de Naussauhaven te Fijenoord. Van het ver duisterde bedrag was nagenoeg alles reeds verdwenen. Oosterhout, 20 Jan. Hedennacht hebben alhier eenige belhamels, waaronder ook de beruchte B. B., op ergerlijke wijze huis gehouden en de nachtrust der ingezetenen verstoord. Bij verschillende bewoners zijn de ruiten verbrijzeld. Zoo moest het o. a. de groote vitrine ontgelden in het magazijn van den heer Raming op de Markt; in het café van de gezusters van Êiel op den Leijsenhoek werden eveneens ruiten stuk gegooid eu werd zelfs het paneel der deur geforceerd. Ook op andere plaatsen werden ruiten ingeworpen, zelfs voorbijgangers werden niet met rust gelaten en mishandeld. De broodbakker W. J. H. werd reeds in het vroege van den avond door de onverlaten op de Voorheide, alwaar hij brood bezorgde, aangevallen en lichamelijk letsel toegebracht. Te middernacht nog werd de hulp ingeroepen van de maréchaussées te Raamsdonksveer, die spoedig aankwamen en onmiddellijk alle pogingen in het werk stelden om de schuldigen op te sporen. Zij mochten er in slagen de twee voornaamste daders uit het bed te lichten en hen naar het politiebureau over te brengen. Voormelde B. en nog een persoon werden voorloopig in arrest gesteld. De burgemeester was overal bij tegen woordig en trad bij de verschillende schermutselingen krachtdadig op, Z.E.Achtb.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1