ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 21 Januari 1902. "\t (Z ierilizeesclie Cour an t). RECLAMES. J. DE GRAAF Cz. Goedkoopst adres. Magazijn Pnststraat C103. LEVERING VAN ZAND. KENNISGEVING. Aangifte voor plaatsing op de Kiezerslijsten. iHEUWSTIJPIHGEH. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 4,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7644. *eoti DirecteurA. J. DE LOOZE. FRANKEL. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiênvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar jplaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. Ingezonden stukken en berichten van correspon den ten te adresseeren s de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. an A. FsaNKEE, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels 'T'ö cts. Elke regel meer 10 cts. Zij, die in aanmerking wenschen te komen voor de levering van zand aan de gemeente Zierikzee, worden verzocht daarvan prijsopgaaf te doen per Kub. Meter, ten kantore van den Gemeente- Bouwmeester, die desgevraagd tevens nadere inlichtingen zal verstrekken vóór 25 dezer. De BURGEMEESTER der gemeente Zierikzee; Gelet op de desbetreffende bepalingen der Kieswet; Noodigt bij dezen uitde hieronder genoemde manne lijke inwoners dezer gemeente, Nederlandera zijnde, die vóór of op den 1£» Mei zijn géboren, om vóór 15 Februari a.s. op de, bij elk der hier onder vermelde groepen, aangegeven gronden, te doen blijken of aangifte te doen tot staving van hun recht tot het uitoefenen der kiesverrichtingen volgens de in het hoofd dezer genoemde wet, voor zoover dat recht niet bij nadere bepalingen dier wet is ontzegd of geschorst, en wel a. de personen, die in eene andere gemeente over het laatstverloopen dienstjaar in eene der rijksbelastingen zijn aangeslagen wat de grondbelasting betreft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste één gulden daarvan door overlegging van de vóór of op 1 Maart voor voldaan geteekende aanslagbiljetten betreffende de grondbelasting, de vermogensbelasting, de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of één of meer der eerste vijf grondslagen van de personeele belasting, te doen blijken; B. de personen, die als mede-eigenaar in de onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap, in de grondbelasting zyn aangeslagen (ofschoon hun naam bij den aanslag in het kohier niet is vermeld) tot een bedrag van ten minste één gulden per hoofd, van welken aanslag aangifte behoort te geschieden op een daartoe vastgesteld en gratis ter Secretarie verkrygbaar model G. de personen, die: 1«. als hoofden van gezinnen of als alleenwonenden tusschen den 1 Augustus 1901 en den 31 Januari 1902 hebben b-woond: a. krachtens huur een huis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bijbehooren- den of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste eene som heeft bedragen, zooals in de bij de wet behoorende tabel is genoemd (dat is voor de gemeente Zierikzee eene som van één {jrnl<len) of wel achtereen volgens in dezelfde gemeente twee zoo danige huizen of gedeelten van huizenof b. krachtens eigendomvruchtgebi-uik of huur een en hetzelfde vaartuig van ten minste 24 Kubiek en Meter inhoud of 24000 K.G. laadvermogen. Voor hendie krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voor- komen, is hernieuwde aangifte onnoodig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen; bij verhuizing echter na de in 1901 gedane aangifteis hernieuwde aangifte wel noodig) 2°. op den 31 Januari 1902 sedert den 1 Januari 1901 (dat is dus gedurende 13 maanden) achter eenvolgens bij niet meer dan twee personen ondernemingen, openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedryf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar (voor zooveel Zieriklzee betreft) een inkomen hebben geDoten van f 335 of dat zy op den 1 Februari in het genot zyn van een door eene o derneming, openbare of bijzondere instelliDg verleend pensioen of verleende lijfrente van (eveneens voor zooveel Zierikzee betreft) (385; met dien verstande, dat door hen, die in teile gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente mogen worden samengesteld Voor hen, die krachtens vroeger gedane aan gifte op de loopende kiezerslijst voorkomen en vallen onder het 1e en 3e lid hierbovengenoemd, is hernieuwde aangifte noodig, waartoe hun door den Burgemeester een aangifte biljet ter invulling zal worden toegezonden); 3». op den 1 Februari sedert een vol jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste' f 100 (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50, ingelegd in de Rijkspostspaar bank, in eene gemeentelijke spaarbank of m eene spaarbank, beheerd door het bestuur van eene rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigiog, van eene naamlooze vennootschap, van eene coöperatieve vereeniging of van eene stichting, voor zoover de genoemde bijzondere spaarbanken aan den eisch der Kieswet hebben voldaan; 4®. met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrjjf of beroep. De hierboven sub C bedoelde aangiften, waarvan de modellen zijn vastgesteld en mede gratis ter Secretarie verkrijgbaar zijn, moeten behelzen eene opgaaf van naam, voornamen en woonplaats van den belanghebbende en eene door hem onderteekende verklaring betreffende de vereischten hierboven omschreven, waarop hij zijne aangifte grondt. Nog wordt het navolgende ter toelichting van het bovenstaande opgemerkt: De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastingen geldt voor haren man; die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. D^or den aanslag in de grondbelasting, sub A bedoeld, worden de hoofdsom en de ry/cs-opcenten verstaan. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwvereeniging, wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som, verschuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld sub C 2°, eerste lid, worden vrjje woning of inwoning en vrije kost en inwoning, voor zooveel Zierikzee betreft, gerekend respectievelijk op f 50 en f 225; enkel vrije kost op het bedrag dat het verschil der beide voorgaande cijfers uitmaakt, zijnde voor Zierikzee f 175. Ten aan zien van vrijen kost wordt geen rekening gehouden met den Zondag, algemeen erkenden Christelijken feestdag of Sabbath. Indien de aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt, dat zij in den regel een gedeelte van het jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter berekening van den tijd, gedurende welken iemand volgens het vorig artikel in dienstbetrekking is geweest, de tijd mede- geteld, gedurende welken de werkzaamheden, waarvoor hy in dienst is, hebben stil gestaan, ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven. Indien het inkomen, bedoeld sub C 2°., als vast week-, veertiendaagsch maand- of jaarloon is genoten en dit looa wegens ziekte of verwonding, gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien in de plaats van het inkomen, bedoeld sub G 2°., eene tijdelijke ongevallenrente wordt genoten, wordt deze, zoolang zij wordt genoten, in rekening gebracht tot een bedrag, gelijk aan het normale loon. lokomen, pensioen en lijfrente, bedoeld als boven, der vrouw, geldt voor haren man; dat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. Overgelegde aanslagbi'jetten en bewijsstukken tot staving der redenen van aangifte voor plaatsing op de kiezerslijsten, worden na de vaststelling dier lijsten aan de belanghebbenden teruggegeven. Verhuurders van woningen en vaartuigen, alsmede de personen en de bestuurders van ondernemingen of in stellingen, bedoeld in de artikelen 15, 16 en 17 der Kieswet, zyn. op verzoek van <leu Burgemeester, verplicht binnen 14 datjeu <lo noodiy;e inlichtingen te verschaffen, betreffende het hierboven sub C vermelde, in straffe bij de wet bepaald. Zierikzee, den 18 Januari 1902. De Burgemeester voornoemd CH. W. VERMEIJfi. Oe Transvaalsch-Engelsche oorlog. Mafeking, 42 Jan. De Boeren onder Kemp en Celliers hebben de vorige week een gecombineerde beweging uitgevoerd. Zij trokken de spoorlijn van het oosten naar het westen over. Het contingent kwam te Willowdam (op enkele kilometers ten westen van Mafeking) en het Britsche garnizoen werd overvallen, waaruit een gevecht ontstond. Een ander contingent kwam tot op 8 K.M. van Janmaribasstadt vee roovende en wagens verbrandende. Andere troepjes Boeren raakten slaags met de bezettingen van Maritzani en Kraaipanterwijl de Engelschen gebruik maakten van gepantserde treinen. Er werden 8 Boeren dood gevonden en er werd 4 Bogr gevangen genomen, terwijl er veel vee her overd werd, doch men meent, dat de Boeren met een duizendtal stuks hoornvee ontkomen zijn. De hoofdmacht der Boeren trok Vrijdag der vorige week de spoorlijn weder over, doch het contingent van Janmaribasstadt bevindt zich nog aan gene zijde van den spoorweg. Engeland. Londen, 48 Jan. In de zaak—Krause heeft de advocaat van den beschuldigde het rechtsbezwaar gereleveerd, dat het openbaar ministerie in gebreke was gebleven het bewijs te leveren, dat de brieven van Krause, gedateerd 6 Mei 1901, waarin aan Broeksma medegedeeld werd, dat Forster doodgeschoten of langs wettigen of anderen weg uit den weg geruimd moest worden, ooit Broeksma bereikt hebben. De rechtskundige raadsman betoogde verder, dat inzake de aanzetting tot moord, het vol strekt noodzakelijk was, dat de medewerking van een of ander gebleken zou zijn. Hedenmorgen verklaarde de voorzitter, dat hij bestrijding van den verdediger ondersteunde. De rechter voegde er echter aan toe, dat hij de zaak naar de jury zou verwijzen, ter zake van de poging om Broeksma over te halen Forster te vermoorden. Oo«t«nrijk. Een hevige orkaan woedde de vorige week Donderdag te Weenen. Vele personen zyn door den wind omvergeworpen en hebben verwondingen bekomen. Anderen zijn gewond door vallende dakpannen en andere voorwerpen. Uit nadere berichten blijkt.^ dat de orkaan vau ongekende hevigheid is geweest. Tot Vrijdagmiddag 4 uur werden 80 personen door do Reddings vereeniging verzorgd. Soms moesten de menschen plat op de straat gaan liggen, om niet tegen den grond gesmakt te worden. Het telefoonverkeer is gestoord. Voortdurend worden berichten over ongevallen ontvangen. Een rijtuigpaard werd door een afgewaaid ornament gedood. Een looden dak van 400 M3. oppervlakte viel in de Gumpendorferstras86 op de geleiding der electrische tram. Onmiddellijk werd de stroom uitgeschakeld en het verkeer gestremd. Vijf waggons van een goederentrein waaiden om. In het geheel zyn 450 personen vrij ernstig Frankrijk. Mejuffrouw Jelet, een oude jongejuffrouw, die eenige dagen geleden in het Quartier Batignolles te Parijs overleed, heeft bij testament f 144 per jaar toegestaan voor het onderhoud van haar kat en f 48 per jaar voor een dienstbode om het dier te verzorgen. Aan een dienstbode, die haar zes jaar trouw had gediend, liet zij ct. per dag na Het overschot van baar fortuin, dat vrij aanzienlijk is, heeft zij nagelaten aan een parochiekerk te Parijs. Het Hof van Cassatie heeft het hooger beroep van Brière, die ter dood veroordeeld is wegens het vermoorden zijner vijf kinderen, verworpen. In de gevangenis van het 20ste arrondissement is het huwelijk ingezegend van één tot dwangarbeid veroordeelde met zijne vroegere maitresse. De man heeft 20 jaar dwangarbeid voor zich, wegens een dynamiet-aanslag. Zijne vrouw wenscht hem naar Caledonië te vergezelled. Vier agenten van den veiligheidsdienst waren de getuigen. Dadelijk na de voltrekking van het huwelijk werd hij weer achter slot en grendel gebracht. Duitschland. Een dertienjarige booswicht, Salomon geheeten, te Hamburg, heeft bekend dat hij een vermist jongetje (dat nog geen drie jaar oud was) naar een eenzame trap aan de rivier de Elbe had gelokt, om daar een misdrijf tegen de zeden met hem te plegen. Toen hij dit gedaan had, wierp hij het kind ruggelings de trap af en in het water. Het lijkje is nog niet gevonden. Nederland. Amsterdam, 18 Jan. Nog steeds zet de justitie het onderzoek voort inzake den moord op de weduwe Dijxhoorn, maar nog staat zij voor een raadsel. In het slot van den aan den officier van i justitie gezonden brief, waarover wij reeds een en ander mededeelden, werd vermeld, dat nadere inlichtingen zouden worden gegeven, als in één der bladen een advertentie zou zijn geplaatst onder de daarbij aangegeven letters. Dit is geschied en hierop kwam een antwoord in, blijkbaar geschreven met dezelfde hand, j die den eersten ongeteekendon brief had gereed gemaakt. Ook dezelfde taal- en spel fouten zijn daarin op te merken. De schrijver of schrijfster weigert zich bekend te maken, maar wil alleen schriftelijk inlichten. Heel veel waarde kan moeilijk aan een zoodanige handeling worden gehecht, want bij verschillende dergelijke misdaden in de laatste jaren kwam zulk hriefgeschrijf voor zonder dat er resultaat van kwam. Evenwel wordt ook in deze het onderzoek voortgezet. I 's-Gravenhage, 18 Jan. Aan het station der Staatsspoor alhier heeft een spoorweg- j ongeluk plaats gehad, dat als door een wonder zonder ernstige gevolgen is afgeloopen. Bij het kruispunt van Hollandsche en Staatsspoorlijnen bemerkte de machinist van trein 52, die te 41 uur 46 min. uit Duitschland arriveert, dat de Westinghouse-rem niet aan sloeg, zoodat de trein met onverminderde 1 vaart het station naderde. Natuurlijk werd onmiddellijk de handrem aangezet, en wel met zóóveel kracht, dat de wielen van den uit 8 9 rijtuigen hestaanden trein over de rails sleepten, maar het was onmogelijk den trein tot stilstand te brengen. Hij reed dus bijna in volle vaart het station door over de draaischijf aan het einde der spoorbaan, tot hij in zijn loop het eerst werd gestuit door een tuinmuur en vervolgens vastliep in den tuin van het huis van den heer Schmidt aan den Bezuidenhout. De locomotief is in den grond gereden, terwijl de zich daarachter bevindende bagage wagen geheel werd versplinterd. In het eerst daarop volgend personenrijtuig zaten in een coupé 2e klasse drie heeren, die door een retirade van den wagen in een andere coupé konden komen en aldaar met veel moeite een deur openden en den wagen verlieten. Yan de bedoelde reizigers waren twee heeren licht gewond, een aan de hand en de ander aan het hoofd. Daar de achterste wagens van den trein niet zijn gederailleerd, kwamen de overige reizigers met den schrik vrij. De machinist, die tot op het laatste oogenblik op de machine bleef staan, kwam er met een verwonding aan het hoofd af, terwijl de machinist-leerling, die bij het station van den trein was gesprongen, een hoofdwonde bekwam. De twee conducteurs, die zich in de stukgereden bagagewagen bevonden, hebben geen letsel bekomen. De locomotief zit halfwiels in den grond ze bevindt zich juist naast een Hinken boom, met haar ketel in de takken. Meer dan een wagenlengte is de trein door den muur in den tuin gedrongen. Zierikzee, 20 Jan. Men schrijft ons: Heel aardig is het voor de betrokken gemeenten te lezen de loop der bevolking gedurende 4904, maar ten slotte kan het den meesten lezers weinig interesseeren of er al of niet een tien- of vijftigtal meer menschen op het einde van het jaar zijn gevestigd. Ons dunkt, dat een vergelijking met vóór b. v. 60 jaren heel wat meer belangstelling zal wekken en daarom hebben wij het lijstje van het nummer van j.l. Zaterdag, wat betreft het bevolkingscijfer van 31 Dec. 4901, aangevuld met dat van 31 Dec. 1838; was dit lijstje vollediger geweest, ook onze aan vulling zou daarmede gelijken tred hebben gehouden. Totaal 31 Dec. 1901. Totaal 31 Dec 1838. St.-Annaland 2403 4698 Brouwershaven 4350 1052 Bruinisse 2712 4347 Burgh 602 505 Dreischor 1197 885 Duivendijke 573 374 Eikerzee 528 442 Ellemeet 478 436 Haamstede 899 741 Ierseke 4116 785 Kerkwerve 817 508 St.-Maartensdijk 2777 1852 Nieuwerkerk 1543 1102 Noordgouwe 803 611 Noordwelle 460 370 St.-Philipsland 1798 592 Poortvliet 1537 1175 Renesse 582 441 Scher|eni98e 1391 4101 Serooskerke 306 321 Stavenisse 4654 1224 Oud-Vossemeer 2032 4356 Wissenkerke 3172 2230 Zonnemaire 1074 459 Voor enkelo plaatsen vullen wij aan, dat hadden in 1838 Oosterland 1106 zielen; Ouwerkerk 707 Tholen 2370 Zierikzee 6708 Terwijl in genoemd jaar voor Zierikzee de geheele binnenlandsche correspondentie was geregeld aankomst des avonds te 6 ure vertrek 's morgens 8 ure het kantoor is geopend des morgens van 7 tot 8 ure voor de verzending van gefrankeerde en aan- geteekende brieven. Van 9 tot 12 ure voor het aanteekenen en frankeeren der brieven en het deponeeren en uitbetalen der geld- artikelendes avonds van 4 tot 6 ure voor het aanteekenen en frankeeren der brieven. Te Breskens zal naar vandaar gemeld wordt eene drogerij voor sardijn worden opgericht. Dit zal de eerste van dien aard zijn in het Westelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen. De heer J. Wilkens, inspecteur bij de Maatschappij r>Zeeland", die het vorig jaar reeds eervol ontslag had aangevraagd, doch toen daarop is teruggekomen, is thans vast besloten die betrekking binnenkort neer te De heer J. W. Lugten, klerk-telegrafist bij de Staatsspoorwegen te 'sHeer-Arendskerke, is met 1 Febr. a.s. benoemd tot stations-chef te Zelhem. Uit het to Middelburg gevestigde familie fonds H. ontvingende Chr. Volksbond, afd. Werkverschaffing en de vereeniging tot het bezoeken der armen, elk f1000; het genoot schap van moederlijke weldadigheid en de vereeniging tot werkverschaffing aan Zeeuwsche blinden, elk f 300; de ziekenverpleging (verpleeghuis Langeviele) en de vereeniging tot spijsuitdeeling, elk f 500. Noordgouwe, 20 Jan. Met de voor bereidende werkzaamheden voor den bouw van het ziekenhuis alhier is men dezer dagen begonnen. De knotwilgen, die het terrein omzoomenworden gerooid, teneinde ze te doen vervangen door een meer passend plantsoen. In den loop van deze week zal met den aanvoer der bouwmaterialen begonnen worden. De landbouwers uit deze en een paar om liggende gemeenten hebben op uitnoodiging der commissie zich bereid verklaard die materialen gratis van de veren naar het terrein te vervoeren. Inderdaad een zeer te waardeeren mede werking Haamstede, 20 Jan. De bemanning van het gestrande stoomschip nGironde" is Vrijdag avond van hier overgebracht naar Brouwers haven. Ééa hunner, die ongesteld is, wordt hier nog verpleegd. Naar wordt vernomen, is het schip gebroken en maakt veel water. Volgens een bericht in Het Nieuws van den Dag was het stoomschip tegen f 60.000 ver zekerd op Rotterdamsche beurspolis. Oosterland. Naar wij vernemen is door een veertigtal personen, die wegens de leer plichtwet zijn veroordeeld, een verzoek om gratie aan de Koningin gezonden. Bruiilisse. Den 22en Januari a s. herdenkt de heer C. Hage alhier den dag, waarop hij vóór nu 30 jaren voor de eerste maal werd benoemd als Voorzitter van het Bestuur der Waterkeering van het calamiteuse Waterschap. Tholen, 19 Jan, Woensdag hadden we het genoegen de eerste uitvoering der Thoolsche Gymnastiek-Vereeniging »01ympia" bij te wonen. Genoemde Vereeniging werd opgericht den 22 April 1901. Die oprichting was het gevolg van* eene uitvoering, alhier gegeven door de Bergen-op-Zoomsche Gym nastiek- en Scherm-Vereeniging »U. D. S." Dadelijk werden er alhier een voldoend aantal joDgelui gevonden, die als lid van de op te richten Vereeniging wenschten toe te treden. Den 4 Mei nimen de oefeningen een aanvang onder leiding van den heer G. Wiers, gymnastiekleraar aan de Rijks-Hoogere Burgerschool te Bergen-op-Zoom, en ruim een half jaar later gaf aOlympia" reeds haar eerste soiree in de bewaarscüool, daarvoor welwillend door den burgemeester afgestaan. De zaal was boven verwachting stampvol. De stafmuziek van het 3e reg. inf. te Bergen- op-Zoora gaf als openingsnummer de »01ympia- marsch" ten gehoore, waarop de openingsgroep volgde. Het publiek werd een hartelijk welkom toegeroepen door den voorzitter, die o. m. zeide, dat het de jonge Vereeniging niet anders dan aangenaam kon wezen, reeds bij het eerste optreden een zóó talrijk publiek tegenwoordig te zien. Wij hopen, dat de geachte dames en heeren geen al te hooge verwachting van »01ympia" 's optreden zullen koesteren, doch wel zullen de leden trachten de oefeningen zoo correct mogelijk af te werken, aldus eindigde de voorzitter. Het volgende nummer, niet ingevuld op het programma, was het aanbieden van het vaandel, het geschenk van een der donatrices, mevrouw de wed. L. Moelker. In eene schoone groep stonden de leden op het tooneel opgesteldeen W en een H vóór het vaandel vormende. De voorzitter eindigde zijne rede aldus »ik hoop, waarde zusters en broeders, dat dit vaandel, het symbool van Eendracht en Samenwerking, door u allen zal worden hoog gehouden tot bloei onzer Vereeniging". Daarop volgde zeer indrukwekkend het defileeren voor het vaandel. Nog eene ver rassing voor »01ympia": Mevrouw Wiers uit Bergen-op-Zoom bood de Vereeniging als blijk van sympathie eene verguld zilveren medaille aan, welke onder fanfares aan het vaandel werd gehecht. Dit vaandel, geleverd door den heer C. Geleijnse alhier, is een waar prachtstuk. De banier is vau rood

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1