ZIERIRZEESUHE NIEUWSBODE. Zaterdag 18 Januari 1902. (25 i e r i Is. z e e s c h. e Cour an t). 58ste JAARGANG. No. 7643. Eerste Blad. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz. Goedkoopst adres. Magazijn Poststraat C103. Een Ziekenhuis te Zierikzee. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad ea Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 4,30, franco per post f 4,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. Directeur a. j. DE LOOZE. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenf: nieuws. Ad verten tiënvan 43 regels 30 Cte. meerdere regels 40 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fiuinkki,, Havenpark 348, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 15 regels cts. Elke regel meer 1 cts. Postkantoor te Zierikzee. Onbekende brieven enzover de 4e helft Januari 4902: Brieven: 4. W. de Koning, Rotterdam. Briefkaarten: 4J. de Voogdv. d. Straaten, Amsterdam. 2. M. A. M. v. Vledden, Doetinchem. 3. J. Hartlioorn, Rotterdam. 4-. J. de Vries, Rozendaal. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op <len SI Januari e.lc., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 16 Januari 1902. De Burgemeester, CU. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Beëediging en installatie van het verkozen Raadslid, den heer W. C. de Crane. Mededeeling van ingekomen stukken. Voorstel van Burgem. en Weth. tot openbare verpachting van standplaatsen ter gelegenheid van de aanstaande Jaarmaikt. Behandeling van het Supp. Kohier der belasting op de honden voor 1901. Aanbevelingen van de Plaatselijke Schoolcommissie, ter voorziening in drie vacatures voor dames-leden in die Commissie, enz. Toen wij indertijd voor het ziekenhuis, dat te Noordgouwe zal verrijzen, een woord van warme aanbeveling schreven, toen was het ons nog onbekend, dat ook te Zierikzee een commissie reeds geruimen tijd in stilte werk zaam was om een dergelijke heilzame inrichting te dezer stede in het leven te roepen. Hadden wij dat toen geweten, wij zouden zeer zeker, voordat wij den zedelijken steun, dien wij ongevraagd en con a more aan Noordgouwe schonken, geadviseerd hebben eerst al het mogelijke in het werk te stellen om beide plannen te combineeren, opdat met vereenigde krachten één schoon en grootsch geheel kon worden tot stand gebracht. Want ons zou Zierikzee, als zijnde de hoofdstad van SchouwenDuiveland, en als zijnde de gemeente, die van al de gemeenten op dit eiland de talrijkste bevolking telt, voor een volledig ziekenhuis, zooals wij dat op het oog hebben, geschikter zijn voor gekomen, dan eenige andere gemeente van ons eiland. Nu beide plannen echter in een stadium verkeeren, dat samensmelting ons onbereikbaar voorkomt, nu staan wij voor de vraag: ver dient het ziekenhuis, dat men te Zierikzee wil oprichtenden materiëelen steundie eerstdaags zal gevraagd worden Zou de stichting er van niet overbodig zijn, nu de vestiging van het ziekenhuis te Noordgouwe op blijkbaar vaste grondslagen finantiëel vol komen verzekerd is? Op die vraag luidt, na ernstige en rijpe overwegingons beslist antwoord, dat een ziekeninrichting te Noord gouwe, zelfs al zou zij geen beperkt, gelijk het voornemen is, maar een zoo ruim mogelijk karakter dragen, in de verste verte geen beletsel kan zijn voor de stichting van een ziekenhuis te dezer stede. Zierikzee toch is een gemeente van ongeveer 7000 zielen. Tal van gemeenten in ons vaderland, kleiner van omvaDg en minder bevolkt dan Zierikzee, verheugen zich in het voorrecht een ziekenhuis, zij het ook op*kleine schaal, te bezitten. Welke reden zou er nu bestaan om aan Zierikzee langer te onthouden, wat tal van andere gemeenten reeds voorlang bezitten? De behoefte aan een ziekeninrichting te dezer stede zal voorzeker toch wel niet geringer wezen dan in andere gemeenten van gelijken omvang en gelijke bevolking. Heeft trouwens de ervaring het gemis van een ziekeninrichting te dezer stede niet dikwerf helder aangetoond? Zijn er in deze gemeente niet vaak betreurenswaardige gevallen voor gekomen wij herinneren slechts aan die van het afgeloopen jaar die duidelijk j bewijzem hoa.hoo^ nood$g een^ziekeninriebtiDg alhier is? En hoevelen zijn er niet, die bij I ernstige ziekte tehuis een goede verpleging moeten missen? Hoevelen zijn er niet, die in i hun woniDg geen gelegenheid hebben voor een behoorlijke geneeskundige behandeling? Bij ernstig nadenken zullen wij hierover het allen wel eens zijn, dat een ziekenhuis in deze gemeente in een onmiskenbare leemte zal voorzien. Yraag is slechts, hoe zal men in deze leemte kunnen voorzien, met andere woorden, waar vandaan zal men de middelen halen, die voor de stichtiDg, inrichting en het onderhoud van een ziekenhuis noodig zijn? Want evenals in alle ondernemingen, die op touw gezet worden, speelt ook hier Papa Mammon de hoofdrol. Het komt namelijk ook hier op de dubbeltjes aan. Met de op lossing nu van evengenoemde vraag heeft zich beziggehouden een commissie, die, gelijk uit onderstaande oproeping blijkt, het loffelijk initiatief tot de vestiging van een ziekenhuis te dezer stede heeft genomen. Vol ijver is zij aan het werk getogen, en zij heeft, dank zij haar krachtige bemoeiingen, het bereids zoover weten te sturen, dat zij van een twintigtal ingezetenen de toezegging tot storting van een zevenduizend gulden voor het gestelde doel heeft ontvaDgen. Hierdoor is zij thans een heel eind gevorderd, want met het toe gezegd bedrag kan zij de kosten, benoodigd voor de oprichting en inrichting van een zieken huis alhier dekken. Het plan toch namelijk bestaat om geen nieuw gebouw op te trekken, wat te kostbaar zou wezen, maar om het gebouw voor besmettelijke ziekten il£ de Manhuisstraat alhier voor ziekenhuis in te richten. Dit gebouwen ook de grond, waarop het staat, en die er achter ligt, behooren aan de gemeente, die zeer zeker tegen de nieuwe bestemming, die 6r aan gegeven zal worden, waarvan een verbouwing het gevolg zal wezen, geen bezwaar zal maken, niet alleen uit een sanitair en huma nitair oogpunt, maar ook omdat daardoor het pand aanmerkelijk wordt verbeterd en dus in waarde stijgt. Door den concierge van het gebouw werden wij op ons verzoek in de gelegenheid ge steld bet te bezichtigen. Het is een ruim, solied, nieuw gebouw van één verdieping met een breed front, bevattende verschillende zalen, kamers, badkamer en keuken. Natuur- lijk zal, als het plan verwezenlijkt wordt, het gebouw een verandering moeten ondergaan en tevens een verdieping hooger worden op getrokken. Achter het gebouw bevindt zich een groote tuin, naar schattiDg ongeveer een honderd roeden, die er nu eenigszins verwilderd uitziet, maar die behoorlijk aangelegd, in een uitnemend wandelpark voor de reconvalescenten kan herschapen worden. Het ligt in de bedoeling van de commissie om achter in dezen tuin ten behoeve van hen, die aan een besmettelijke ziekte lijden, een barak te doen bouwen. Ons werd medegedeeld, dat op de plaats, waar in het laatst van de vorige eeuw het gebouw voor besmettelijke ziekten werd op gericht, vroeger een kazerne gestaan bad. Die mededeeling trof ons aangenaam. Wij waren zielsverheugd, dat de kazerne, waarin voorheen jonge mannen tot den verderf- aanbrengenden, doodenden strijd werden af gericht, nu gemetamorphoseerd was in een inrichting, niet tot verderf van mannen in hun volle levenskracht, maar tot heil en redding van het kranke, lijdende menschdom. En onze vreugde steeg bij de heerlijke gedachte aan de door de commissie beoogde uitbreidiog der bestemming van het gebouw, waarin wij ons bevonden.- Zal die uitbreiding echter een voldongen feit worden, dan is het noodig, waarde medeburgers, dat gij de commissie in haar edele taak krachtig bijstaat, niet uw beurzen gesloten houdt, maar deze opent, en daaruit tot eer van uw geboortestad en woon plaats met milde hand offert op het altaar der humaniteit. Reeds heeft het Achtbaar Gemeentebestuur zijn gewaardeerde mede werking aan de commissie toegezegd. Waar van boven af U een goed voorbeeld gegeven wordt, zult gij zeker oiet ten achteren blijven. Toont medeburgers metterdaad, dat Zierikzee nog een gemeente is, waarvan de ingezetenen niet willen dulden, dat zij door een andere, die kleiner is dan zij, zal overvleugeld worden. Wij laten de oproeping der commissie, die aan het hoofd der lijst zal staan, welke de volgende week bij de ingezetenen zal circu- leeren, hier volgen. MGile-Ing.ezetcn'ii! Door de vrijgevigheid van een twintigtal personen werden wij in staat gesteld om tot stichtino- van een ziekenhuis alhier over te gaan. Het door hen toegezegde kapitaal van zeven duizend gulden is daarvoor vol doende. Alvorens echter de stichtiDg en inrichting te beginnen, moeten wij verzekerd zijn van een voldoend bedrag aan jaarlijksche inkomsten voor de bezoldiging van het inwonend personeel, het onderhoud van ge bouw en meubilair, enz. Op uwe medewerking voor dat jaarlijk sche onderhoud komen wij thans een beroep doeD, ons vleiende, dat gij ons door de toezegging van vele jaarlijksche giften zult in staat stellen om de inrichting tot stand te brengen, waaraan de behoefte reeds lang is gevoeld, en waarvan de noodzakelijkheid wel door niemand zal worden betwist. Waar io ons land, in alle gemeenten met een bevolking als die van Zierikzee. uit de stichting van een ziekenhuis is gebleken, dat men niet langer genoegen neemt met een gebrekkige verpleging, die de kans van ge nezing gering doet blijken, althans het herstel zeer bemoeilijkt, en die bovendien de omgeving van den patient niet zelden in gevaar brengt, daar veronderstellen wij, dat men zich ook te Zierikzee niet langer bij verouderde toe standen zal neerleggen, en hopen wij, dat, waar nu het kapitaal voor de stichting aan wezig is, de middelen voor de exploitatie ons niet zullen onthouden worden, en zoo de smartelijke ervaring ons worde bespaard, dat wij de schoone taak zouden moeten opgeven Het stichten van een inrichting tot verple ging van zieken, op bescheiden voet, maar overeenkomstig de eischen van onzen tijd. Het Comité tot stichting van een ziekenhuis te Zierikzee, Dr. A. van der Hoeven. Jhr. Mr. J. W. C. de Jonge van Ellemeet. F. C. van der Vliet. Dr. J. de Vrieze. Mr. G. W. Th. Baron van Dedem. J. J. Honig. D. Mulder. Mederland. Amsterdam, 46 Jan. Voor de derde maal is hier ter stede een winkelier een valsch gouden tientje in de handen gespeeld. Gisterenavond tusschen 6 en 8 uur kwam een jongmensch in den winkel van versierings artikelen van den heer Cladd^r in de Vijzel straat 72 en kocht een kleinigheid, welke hij betaalde met een tienguldenstuk, hetwelk, eenigen tijd nadat de kooper vertrokken was, valsch bleek te zijn. Het goud was er laDgs galvanoplastischen weg in een dun laagje opgelegd. Bij een bewoonster der Spuistraat huurde iemand een kamer en gaf een bank biljet van vijf-en-twintig gulden in betaling, waarvan hij achttien gulden terug kreeg. Alhoewel bij meer terug moest hebben ter vereffening van de eerste week was hij hier mede tevreden. Toen de vrouw later het biljet evenwel bij het licht beschouwde, kwam zij tot de ontdekking, dat zij bedrogen was, en een op een bankbiljet gelijkend papier in ontvangst genomen had. Rotterdam, 45 Jan. Vanochtend kwart over zevenen heeft een ernstige gasontploffing plaats gehad ten huize van den wethouder van financiën, den heer G. H. Hintzen, aan de Javastraat 4. Het kapitale heerenhuis, door den heer Hintzen bewoond, heeft zijn ingang in de Javastraat en komt achter, met een tuin, aan de Westerkade uit, met welke kade de Javastraat, van de Zeemansstraat tot nagenoeg aan de Rivierstraat, parallel loopt. Een groote en een kleine tuinkamer geven toegang uit het huis tot den tuin en tot recht begrip van wat geschiedde, zij vermeld, dat de groote tuinkamer van den tuin was gescheiden door een dubbel glazen schot, dat, gevat in een bouten omsluiting, werd vastgehouden in den i steenen muur. Een toograam dus, met, als middenstuk, een glazen deur. Toen nu te uur de meid in deze tuin kamer het gaslicht wilde aansteken, werd eensklaps een geweldige slag gehoord, een ontploffing, die van donderend geraas en gekraak en gerinkel van ferekende glasruiten vergezeld ging. Met een hevigen ruk werd het geheele glazen schot met houten omsluiting, gordijnen en al, uit de steenen omlijsting losgetrokken, uitgescheurd, uitgezogen letterlijk, en, voor over in den tuin neergesmakt, waar de ruiten in scherven vielen Toen was het stil, de buitenlucht had nu vrij toegang tot het huis en daar dit. alles in een ondeelbaar oogenblik plaats greep, bleef het hierbij, wat de materiëele schade betreft. Een lamp hing er vanmorgen nog even onaangetast als gisterenavond, zelfs de pullen op de étagères waren niet van hun plaats. Van de kleine tuinkamer braken alleen de ruiten en kwam een klein gedeelte van den inboedel in den tuin terecht. Maar erger was de dienstbode er aan toe. In de felle zuiging, als in een maalstroom meegesleurd, terwijl de glasscherven haar om de ooren vlogen, was zij den tuin ingeslingerd, waar zij, in radeloozen angst, niet wetend wat met haar gebeuren ging, tegen het tuinhek opvloog, zich in wanhoop vastklemmend aan de scherpe ijzeren punten, het bloed haar vloeiend uit wonden aan hoofd en handen. Zoo vonden bootwerkers, op de kade aan het werk, haar, toen zij op het lawaai kwamen aansnellen en haar over het hek heen, op straat brachten In huis intusschen was de consternatie niet minder. In allerijl waren de heer Hintzen en zijn huisgenooten, den slag der ontploffing hoorend, naar beneden gesneld. Daar vonden zij den hond bewusteloos, de meid verdwenen, de ruïne. Ea een begin van brand, dat, door den heer Hinizen en burgers, spoedig was gebluscht. Spuit 20, met den brandmeester, den heer M. Kortlandt, aan het hoofd, was al uitgereden, maar behoefde niet te werken; terwijl anderen de reddingsbrigade hadden getelefoneerd, maar geen gehoor ontvingen, omdat in Rotterdam de burgerij alleen gered mag worden laDgs officiëelen weg, tusschen 40 uur 's avonds en 5 uur 's morgensgelijk door den Raad bij de brandweerdebatten is besloten. Gelukkig dat het gevaar geweken was. De dienstbode bleek intusschen vrij ernstige kwetsuren, hoewel niet levensgevaarlijke, te hebben bekomen en dr. Van 'tHoff, te hulp geroepen, verleende haar spoedig den noodigen bijstand. Zij kan in huis worden verpleegd. In den omtrek verwekte het geval, als begrijpelijk is, niet weinig opschudding en den ganachen morgen was het druk van kijkers vóór den tuiu, van belangstellende informaties aan de woning van den heer Hintzen, o. a. namens den burgemeester, die één der eersten was. De oorzaak der ontploffing is waarschijnlijk te wijten aan het feit, dat er te weinig water in de gaskroon was en deze te laag was neergehaald. Zooals gezegd, heeft de schade betrekkelijk weinig te beduiden, en dat het huis niet erger geleden heeft, is wel in de eerste plaats te danken aan de hechte constructie. Roosendaal, .16 Jan. Van de slachtoffers bij den bier plafets gehad hebbenden moord aanslag zal de oudste, naar men hoopt, zijn wonden overlevenzijn toestand is veel beter. De jongste had in het gevecht voor zijn ouderen broeder partij getrokken en heeft zulke noodlottige steken ontvangen, dat hij, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. Een handelsreiziger, die hedenmorgen de rails voor het station alhier wilde over steken, struikelde voor een aankomenden trein, met het gevolg, dat zijn linkerarm onder den trein geraakte en werd afgereden. Onlangs is hier een partij vernis, die was aangegeven ter waarde van f 2400, eerst door de ambtenaren met f 300 en later door de commissie van onderzoek mot f 4000 verhoogd. De geadresseerde liet zich do boete van f 2200 welgevallen. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben aan de Prov. Staten voorgesteld, om aan de weduwe van den heer P. Th. A. Sprengers, in leven griffier der Staten, als blijk van erkenning voor de vele diensten, door hem in die betrekking bewezen, een pensioen uit de provinoiale kas toe te kennen van f 4200 'sjaars. Dinteloord, 45 Jan. Hedennamiddag is het schip van Pankow, te Zierikzee thuis behoorende, geladen mot tarwe, haver en koolzaad, en bestemd naar Rotterdam, in het Volkerak, vóór de sluizen van Mark en Dintel, door een tjalkechip aangevaren. Men tracht door pompen de lading te redden. Zierikzee, 46 Jan. Naar wij vernemen zal op Maandag a.s. in de Concertzaal alhier een buitengewone vergadering van burge meesters en secretarissen op Schouwen- Duiveland worden gehouden. Onderwerp: Vraagstuk derpeneioensregeling van gemeente-ambtenaren in verband met het onderzoek en de plannen der Ned. Vereeniging voor Gemeentebelangen toe te lichten door den heer A. do Vulder van Noorden, secretaris dier Vereeniging. Onze gemeente schijnt op het gebied der vogelen ook vooruit te willen. Daartoe kan ook medewerken de oprichting van een Hoenderpark, waartoe de heer F. O. van Meteren den eersten stoot heeft gegeven. Wij waren in de gelegenheid zijne prachtige verzameling kippen en hanen te zien, en indien wij mededeelen, dat hierbij onderstaande soorten voorkomen, dan zal men moeten erkennen, dat deze verzameling iets goeds kan opleveren Patrijs Wyandottes, Plymouth Rocks en zwarte Minorca's, allen soorten bekroond op de Tentoonstelling van Pluimgedierte »Ornitho- philia" te Utrecht, zilveren Wyandottes, Patrijs Leghorns, witte Leghorns, blauwe Andalusiërs, Hamburger GoudlakenChamois Padua's Ilollandsche Witkuivenwitte Bantam Krielen. De liefhebbers van kippen zullen zien, dat hier schoone exemplaren voorhanden zijn, en wij zijn er van overtuigd, dat de heer van Meteren hen daartoe gaarne in de gelegenheid zal stellen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot dijkgraaf van den Jongepolder V. M. Krepel to Nieuwerkerk; tot voorzitter van bet bestuur der waterkeering van het cal. waterschap Oud- en Jong-Breskens J. G. Gerritsen te Breskens. De heer J. W. Lugte to 's-Heer-Arends- kerke is benoemd tot halte-chef te Zelhem. De Vereeniging ^Kindervoeding" te Middelburg heeft een gift ad f 300 ontvangen van het familiefonds II. B aldaar. Met ingaDg van 4 Mei e.k. worden in Zeeland de opzichters van den Rijks Water staat, de heeren W. v. Langeveld te VlissiDgen, M. in 't Hout te Middelburg en C. de Kiewit te Sas van Gent verplaatst: respectievelijk naar Vreeswijk, Schoonhoven en Buitenpost, terwijl alsdan wordt geplaatst G. H. Vroeg, thans te Vreeswijk, te VlissingenP. R. Kok, thans te Hengeloo, te Middelburg en C. F. J. Bloemkolk, thans te Zwolle, te Sas van Gent. Dreisclior. Door den gemeenteraad alhier is benoemd als secretaris-boekhouder van het Burgerlijk Armbestuur de heer A. Bijlo, ter vervanging van den heer A. der Weduwen, aan wien als zoodanig op zijn verzoek eervol ontslag is verleend. Bruinisse, 16 Jan. In de heden gehouden vergadering van den kolenbond ïde Voorzorg" werd door den boekhouder verslag uitgebracht omtrent den toestand der Vereeniging. Hier uit bleek, dat afgeleverd waren 7093 H.L. steen kolen. De inkomsten bedroegen f 6901,705, de uitgaven f 6831,78, zoodat het batig saldo f 69,925 bedroeg. Het aantal leden was 244. Stavenisse. De Nieuwjaarscollecte alhier heeft, behalve de inschrijvingen aan graan, opgebracht f 401.50, terwijl de jaarcollecte voor het Ziekenfonds ook ongeveer f 100 opgebracht heeft. Nadat al sedert geruimen tijd alhier een leelijke hoest en kinkhoest onder de kinderen geheerscht heeft, werd er dezer dagen een geval van mazelen geconstateerd. St.-Maartensdijk, 46 Jan. Een schilders knecht alhier had hedenmiddag bij het afloopen eener dijkshelling het ongeluk te vallen, waarbij hij zijn been dermate bezeerde, dat hij per kruiwagen naar de woning van den geneeskundige alhier vervoerd moest worden. Men geloofde, dat het been gebroken was, dit kon echter niet dadelijk geconstateerd worden, daar de arts zich op patiëntenbezoek in naburige gemeeeten bevond. Goes. Opgepast! Men heeft hier en op het eiland valsche kwartjes in omloop gebracht. De geldstukjes zijn dof van kleur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1