Donderdag 10 Januari 1902. (Z i e r i li z e e s c h. e C o u r a n t). Algemeen Overzicht. ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7642. Dlreoteuri _ZV_. O". DE LOOZE. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënyan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Scliuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fb&nkei,, Havenpark 348, Zierikzee. B E K E NDM A KING. Hinderwet. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat zij afwijzend hebben beschikt op een verzoek van H. A. GELUK, wonende in deze gemeente, tot het oprichten eener Graanmalerij, gedreven door een gasmotor van negentien paardekrachten, in het pakhuis, staande op de Nieuwe Haven, plaatselijk gemerkt wijk D No. 11, kadastraal bekend gemeente Zierikzee, Sectie B No. 1268. Zierikzee, den 13 Januari 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Sedert het gevecht bij Tweefontein is geen belangrijk oorlogsbericht uit Zuid-Afrika tot ons doorgedrongen, zoodat wij kunnen aannemen, dat de Boeren, zich bepalend tot hun gewone taktiek, nog geen geschikte gelegenheid hadden de Engelschen, die natuurlijk door de ervaring geleerd, wat meer op hun hoede zullen zijn, opnieuw te verrassen. De Boeren echter hebben een taai geduld, en weten te wachten. Daarbij ver mogen zij de Engelschenten aanzien van hun bewegingen vaak op een dwaalspoor te brengen. Vooral de Vrijetaatsche opperbevel hebber, De Wet, verstaat, gelijk men weet, die kunst in hooge mate. En daar hij van al de Boerenbevelhebbers de man is, die aan de Engelschen de grootste nadeelen berokkent, en de zwaarste verliezen heeft toegebracht, zoo kan het geen bevreemding baren, dat deze al het mogelijke beproeven om hem in handen te krijgen. Zoo zitten nu een aantal Engelsche kolonnes hem op de hielen, met het oogmerk hem te dwingen zich over te geven. Zij zullen wel gelijk vroeger onver- richterzake daarheen terugkeeren, vanwaar zij gekomen zijn. Terwijl de Britten nu een groot deel van hun beschikbare krachten aan deze onderneming wijden, laten zij Louis Botha met rust, die hiervan zeker wel partij zal trekken. In de Kaapkolonie is de toestand nog onver anderd. De Engelschen zijn tot nu onmachtig niet de Boeren en de rebellen uit hun gebied te verdrijven. En al mocht bet ook juist zijn, dat deze geen groote vorderingen maken, zij houden toch een aanzienlijk deel van het Engelsche leger vast, wat een niet gering te schatten voordeel is. In den Duitschen Rijksdag te Berlijn sprak bij de behandeling van de begrooting de afgevaardigde Stolberg Werkigerade over Chamberlain's beruchten uitval tegen Duitsch- land. Naar aanleiding biervan nam de Rijks kanselier, Graaf Von Bülow, het woord. Hij verklaarde onder daverende toejuiching van de geheele vergadering, dat op het wapen schild van Duitschland geen smet kleeft, zoodat dit door geen aantijgingen kan bezoedeld worden. Deze «Hieb", die goed aankwam, was bestemd voor collega Cham berlain, en werd, zooals wij straks zullen zien, door dezen nog al handig gepareerd. Von Bülow besprak tevens het Drievoudig Verbond, dat zich nog in den besten welstand kan verheugen. Hij vergeleek het niet on aardig bij een onderlinge verzekeringsmaat schappij. Een exploitatie-maatschappij was het in geenen deele. Dat Italië blijken van toenadering tot Frankrijk gegeven had, en zelfs met dit rijk thans op vriendschappelijken voet stond, kan niet als een verzwakking van het Drievoudig Verbond worden aan gemerkt. Wanneer een gehuwde vrouw met een anderen man een dansje maakt, dan heeft de echtgenoot nog geen recht jaloersch te wezen. Maar de rijkskanselier vergat er aan toe te voegen, dat een dansje met een anderen man in den regel geschiedt met de uitdrukkelijke toestemming van den eoht- genoot. De ui pakte echter, want de Rijksdag lachte. En «qui rit est déaarmé". Toch komt het velen voor, dat het Drievoudig Verbond niet meer zoo hecht is als het in de dagen van Bismarck eu Crispi was. Toen den volgenden dag het algemeen debat over de begrooting werd voortgezet, beklom de afgevaardigde Lieberman Von Sonnenberg de tribune. Hij voer heftig uit tegen Chamberlain en het Engelsche leger. Hij zeide onder anderen«Het Duiteche volk «ziet in Chamberlain een vriend van Rhodes «en Jameson, en daarom zegt het Duitsche «volkde minister Chamberlain is de «gemeenste schelm op God's aardbodem". Wegens deze onparlementaire uitdrukking werd de spreker door den president tot de orde geroepen. Terecht. Bovendien Chamber lain moge een schelm zijn, wij erkennen dit volmondig, de gemeenste op God's aardbodem is hij niet. Daar zijn nog gemeenere. Von Bülow, een liaodig en slim diplomaat, nam het nu voor het Engelsche leger op, waartop, zooals hij zeide, velen behooren, die weten te sterven. In de staatkundige kringen van Engeland maakte het gesprokene van Von Bülow in den Duitschen Rijksdag een overweldigenden indruk. Cbamberlaiu liet er geen gras over groeien, en hield een dag later te Birming ham, het centrum van het Jingoïsme, een rede, die handig gesteld, wel geschikt is het zinkend vertrouwen in zijn persoon bij de Engelsche natie te doen herleven, maar zeker niemand op het vasteland van Europa over tuigen zal, dat Chamberlain een eerlijk man is. Om hen onschadelijk te maken, die den moed hebben hun landgenooten het onrecht voor oogen te houden, dat zij jegens twee vrije volken plegen, de gruwelen, die zij in Zuid-Afrika jegens vrouwen en kinderen bedrijven, en den afgrond, waarin zich Engeland bij een voortzetting van den oorlog onvermijdelijk stort, beschuldigde hij hen mede te hebben geholpen aan de verbittering, die alom in Europa jegens Engeland heerscht. Neen, Chamberlain, niet zij hebben daaraan schuld, maar wel gij, door wiens toedoen dit onrecht gepleegd wordt, op wiens last die gruwelen bedreven worden, en die een zoo- danigen eisch stelt, dat geen volk, hetwelk liefde heeft voor zijn onafhankelijkheid, kan inwilligen, zoodat de oorlog blijft voortduren, en Engeland daardoor aan den rand van den afgrond gesleept wordt. Gij zijt schuldig, en uw mede plichtigen zijn het, Rhodes, Milner en de geheele kliek van goudmagnaten. Gij moet de rollen niet omkeeren, gij wascht u niet vrij. En uw list, de gerechten van uw volk van hun plicht te weerhouden, zal niet gelukken, want zij zal door hen doorzien worden. Gij stoort u niet om Europa, dat u vloekt. Maar indien Europa aan uw zijde stond, zoudt gij, hiervan zijn wij overtuigd, u zekerlijk op haar beroepen, indien een dergelijk beroep u tegenover uw landgenooten van nut kon zijn. En als gij zegt: «ik heb geen lust «lesBen uit te deelen aan een buitenlaodschen «minister, maar ook geen lust terechtwijzingen «van hem te ontvangen", dan zijt gij in zoo verre in uw recht, wanneer gij daartoe geen aanleiding hebt gegeven. Maar gij hebt Duitsch land de smet willen aanwrijven, teneinde de wreedheden van het Engelsche leger te ver goelijken, dat het in 1870 zich aan soortgelijke gruwelen schuldig maakte, als in dezen oorlog op uw bevel in Zuid-Afrika bedreven zijn. Gij weet echter zelf wel, dat dit onwaar is, en dat om die kwetsende onwaarheid het Duitsche volk op u terecht verbitterd is. Ook onwaar is het, wat gij zegt, dat de kritiek op uw ongerechte daden binnenslands voor den export vervaardigd wordt door hen, die vrienden zijn van elk land, behalve van hun eigen vaderland. NeeD, het rechtsgevoel bij de volkeren van Europa is Goddank zoodanig ontwikkeld, dat het niet door de betoogen der besten van uw natie behoeft opgewekt te worden. Is het uw bedoeling op deze wijze de stem der kritiek op eigen bodem te smoren, opdat zij niet algemeen doordringe, en u verdrijve van den zetel, die gij tot ongeluk van Engeland hebt ingenomen, kom er dan rond voor uit, maar tracht niet langs den weg van verfoeilijke verdachtmaking het volk van de waarheid afkeerig te maken. Chamberlain vleit de koloniën, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland, omdat deze hem 20 000 man voor Zuid-Afrika geleverd hebben, die door hem de beste troepen der wereld genoemd worden, terwijl bij toch wel weet, dat men aan de boeven uit de gevangenissen do vrijheid teruggaf, mits zij zich verbonden tot de indiensttreding voor den oorlog in Zuid-Afrika. Maar Chamberlain heeft de kolonies nog noodig, daarom steekt bij ze in de hoogte. Zoodra hij haar hulp ontberen kan, houdt de vleitaal op. aüEUM»STIJDIHGEH7 Oe Transvaalsch-Engolsche oorlog. Zaterdag zijn 500 man te Southampton op de «Brittannia" scheep gegaan met bestemming naar Zuid-Afrika. Dien dag heeft de «Orotava" 46 officieren en 373 minderen uit Zuid-Afrika te Southampton teruggebracht en kwam de «Dunera" met 355 invaliden uit Zuid-Afrika te St.-Vincent aan. Londen, 13 Jan. Aan de Times wordt uit Ermelo van Donderdag l.l. gemeld, dat de colonnes van generaal Bruce Hamilton aldaar dien dag zijn teruggekeerd, na een tocht van 10 dagen naar het grensgebied van Swaziland. Het resultaat van 4 nachtelijke marschen was, dat 105 Boeren gevangen werden genomen. 14 Jan. Kitchener seinde den 13den uit Johannesburg: Sedert den 6den zijn 20 Boeren gesneuveld9 gewond en 203 gevaDgen genomen95 hebben zich over gegeven, terwijl 62 wagens, 1321 paarden en 2429 stuks vee zijn genomen. De vijand in het Oosten van Transvaal schijnt zich opnieuw verstrooid te hebben, ofschoon zich ongeveer 500 van zijn beste vechters hadden samengetrokken voor den slag, dien zij bij Onverwacht tegen Plumer beproefden. De vijandelijke strijdmacht in het Westen van Transvaal staat ten Westen van Rustenburg. In het Noord-Oosten van den Oranje- Vrijstaat hebben de Boeren zich voornamelijk samengetrokken aan de Wilgerivier en ten Zuiden van Bethlehem. Verschillende kolonnes in die streken houden deze afdeelingen in Monro, Lovat en Follet vegen den driehoek tu8schen Jamestown, Aliwal-Noord en Lady- grey in de Kaapkolonie schoon, waar kleine afdeelingen Boeren zich verzameld hebben. De vijand in het Westen van de Kaapkolonie wordt nog Noordwaarts gedreven. Er worden voorraad-dépóts aangelegd om basissen te vormen voor toekomstige krijgsverrichtingen aan genen kant van de nieuwe blokhuis-linie. Aliwal-Noord, 11 Jan. Liebenberg, de moordenaar van luitenant Neumeyeris terechtgesteld. Pretoria, 12 Jan. Kolonel Wing heeft gisteren een Boerenlager op 32 K.M. ten noordwesten van Ermelo verrast. Er werden 42 man gevangen genomen, onder wie majoor Wolmarans, kapitein Wolinarans en luitenant Malan, allen van de Staats artillerie. De voornaamste officieren van dit korps zijn thans van het oorlogstooneel verdwenen. De Parijsche correspondent van de Indépendance Beige had een onderhoud met een Fransch geneesheer, die uit Transvaal, waar hij dienst deed bij de ambulances in het Boerenleger, is teruggekeerd, omdat hij door koortsen verplicht was naar Europa te gaan. Hij wenscht zijn naam niet bekend te zien. Hij verklaarde, dat de vreeselijke verhalen van geweld door de Engelschen begaan tegen over de verpleegden in de concentratiekampen op monsterlijke wijze overdreven zijn. Naar zijn zeggen zijn de Engelschen en de ver pleegden in de kampen geheel aan dezelfde regelen onderworpen. De Engelsche genees- heeren aan de voorposten gaven hem steeds de noodige middelen voor de gewonde Boeren. Kitchener echter gedraagt zich in Zuid-Afrika met tien maal meer wreedheid dan in Egypte. Hij is een hyena, een soort van Hertog van Alva, maar woester. De Boeren zullen eindelijk worden ver pletterd maar de strijd zal zeer langdurig zijn. De geneesheer zeide nog, dat de vrienden van De Wet voor het meerendeel ontevreden zijn over hunne vertegenwoordigers in Europa, Krüger daaronder begrepen. Zij verwijten hun, niet naar Transvaal te zijn teruggekeerdeen veroordeelende motie werd ten zijnen aaDzien aangenomen. Indien eene wijziging in de Regeering der Republieken tot stand kwam, zou dit voor Engeland een voorwendsel kunnen ziju om zijn onverzoenlijke houding te laten varen en zouden besprekingen over een aannemelijken vrede niet onmogelijk zijn. De laatste wanhoopsdaad in het verzet der Boerenstrijders zal de wereld verbazen door zijn heldhaftige krankzinnigheid. «Ik kan die niet mededeelen; maar nooit is iets dergelijks gebeurd in de meest afgrijselijke gruwelen der oorlogen van de oudheid of van den nieuweren tijd. Het zal ontzettend zijn!" Toen de correspondent van de Ind. Beige vroeg, of hiermede het verwoesten of in brand steken der mijnen werd bedoeld, antwoordde de geneesheer: «Neen, dat is het .niet!" Amerika. Chicago, 13 Jan. De afdeeling Chicago van den Amerikaansch-Transvaalschen Bond heeft besloten een verzoekschrift te richten tot president Roosevelt, waarin er op wordt aangedrongen om maatregelen te nemen tot handhaving van de neutraliteit. In het verzoekschrift wordt betoogd, dat indien de militaire leveranties van New-Orleans uit, gestaakt werden, de Zuid-Afrikaan6che oorlog spoedig geëindigd zou zijn, terwijl nader vastgesteld wordt, dat de paarden en de muildieren de militaire leveranties vormen. Het verzoekschrift is door velen onderteekend, onder wie rechters en advocaten. Opnieuw zijn te New-Orleans 1040 paarden ingescheept met bestemming Daar Zuid-Afrika. Frankrijk. Yoisin, een soldaat te Rennes, werd in 1892 door den krijgsraad ter dood veroor deeld. Gelukkig echter deinsden de autoriteiten voor de toepassing van de doodstraf terug en is Yoisiu's straf in dwangarbeid veranderd. Nu blijkt toch, dat Voisin onschuldig is geweest aan de misdaad, waarvoor hij werd veroordeeld. De procureur van de Republiek heeft aan Yoisin laten weten, dat bij het hof van cassatie revisie van het vonnis is aan gevraagd. Te St -Etienne vond men een bakker, Dantal, hangend aan een balk in zijn bakkerij. Het lijk werd begraven. Doch Dantal was gehuwd en men kon zijn vrouw nergens vinden. Eindelijk bereikten de nasporingen het huis van den gehangene en de oven der bakkerij openend vond men asch van beenderen, een paar corsetbaleinen en een schaar de overblijfselen der vrouw. Dantal doodde uit jalousie ziju vrouw en verbrandde haar lijk in den oven, waarna hij zich verhing. De gezworenen van het gerechtshof der Seine, te Parijs, hebben nu weder een jonge vrouw vrijgesproken, die een dubbelen moord pleegde op haren minDaar en een vrouw in wie zij nare medeminnares zag. Duitschland. Hamburg, 13 Jan. In den loop der vorige week heeft zich in de Noordzee, tusschen de mondingen van Elbe en Weser, een verschrikkelijke tragedie afgespeeld. De Bremerhavener stoomtrawler «Sekuodant" was Dinsdagmorgen bij den toen heerschendon storm in de Westertill op de hoogte van de telegraafboei aan den grond geraakt, en alle pogingen om het schip af te brengen bloven vruchteloos. Bij de hooggaande zee werd het schip spoedig lek en begon vol water te loopen, zoodat de bemanning bovendek moest verblijven, en eindelijk in het want een schuilplaats moest zoeken, waar de lieden blootgesteld waren aan wind en weer. Uur na uur en dag na dag verstreek zonder dat hulp daagde en ten laatste werden de lieden, die na de stranding eten noch drinken hadden gehad, door vertwijfeling aangegrepen. Één hunner was, om voor wind en koude beschutting te vinden, in een der boven water uitstekende ventilatoren gekropen en verdronk daarin toen het schip nog dieper zonk. De oDgelukkigen in het want konden zich, ver kleumd van koude, niet langer vasthouden en de een na den ander werd door de golven in zee geslingerd en verdronk. Nog slechts drie man, de kapitein, stuurman en kok waren in leven, toen de Hamburger Staats- stoomer «Neuwerk" Zaterdagavond toevalliger wijze op de strandingsplaats kwam om een boei uit te leggen. Natuurlijk gaf de «Neuwerk" onmiddellijk haar doel op en redde de drie meer dood dan lövend zijnde men8chen, die bij aankomst te Cuxhaven onder geneeskundige behandeling moesten worden gesteld. Zeven personen waren omgekomen. De «Sekundant" werd in 1888 gebouwd. Het schip is geheel verloren. België. Eindelijk dan, is toch het lijk van den vermisten zeekapitein en het rijtuig te Antwerpen in één der havens gevonden. De duiker was voor de zevende maal naar beneden gegaan, toen hij het rijtuig outdekte. Onmiddellijk werden maatregelen genomen om het boven te halen. Het rijtuig was geheel verbrijzeld, het voorste bovengedeelte en de voorwielen lagen eenige meters van het rijtuig af. Dit laatste was in slechten staatsommige planken kon men met de vingers afbrokkelen, zooals een stuk droog brood. De koetsier moet zich van poort hebben vergist en in het water gereden zijn. Het rijtuig lag op een viertal meters van don kaaimuur op eene plaats waar de bodem met ruim een meter slijk is bedekt. Om 2 uren werd het lijk van kapitein Rossander ontdekt. Het uurwerk van het slachtoffer was stil blijven staan op 5 uur 17 min. Het lijk was afzichtelijk blauw. De ongelukkige lag met de armen krampachtig verwrongen en een nagel was afgerukt. Ook de hoed van den koetsier is reeds bovengehaald. Het lijk van den kapitein lag op 20 meters afstand van de plaats waar het rijtuig werd gevonden. De dokter, die de eerste lijkschouwing deed, verklaarde niet de minste sporen van geweld te hebben ontdekt. In de brieventasch van den kapitein was eene som van 160 frank in bankbriefjes, en in één zijner zakken vond men 17 frank en centiemen in verschillende munt. Nadat het lijk van den kapitein was boven gehaald is de duiker nog eenmaal naar beneden gegaanditmaal haalde hij den haverzak van het paard op. Het is een wonder, dat de duiker er nog in geslaagd is, het lijk van den kapitein te vinden. Het lag onder de modder begraven, en slechts één der voeten kwam er nog uit. Zoodra het lijk van den kapitein werd bovengehaald, heeft de firma Sasse bevel gegeven, op al de Zweedsche schepen de vlag half top te hangen. Verscheidene andere schepen hebben dit voorbeeld gevolgd. Meer dan waarschijnlijk zal men de onderzoekingen naar den koetsier niet voortzetten, daar het parket de overtuiging heeft dat er geene misdaad is gepleegd. Op aanvraag der familie en van de reederij is het lijk van kapitein Rossander naar zijne geboorteplaats Kalmus over gebracht. Volgens berichten uit België schijnt de meening, dat onder de Kempen, de uitgestrekte heide in de provinciën Antwerpen en Limburg, uitgestrekte steenkolenbeddingen zich bevinden, bewaarheid te worden. Wij hebben reeds vroeger medegedeeld dat, volgens bekwame Belgische mijn-ingenieurs, o.a den heer André Dumont te Leuven, de kolenlagen in Engeland en in Westfalen gedeelten zijn van een breeden gordel, die zich ook onder de Noordzee en onder Noordelijk België en Nederlandsch Limburg uitstrekt. Yele jaren zijn echter te vergeefs boriDgen, zelfs tot 900 meter diepte, verricht. Eerst in Mei 1901 gelukte het aan een nieuwe Exploitatie- Maatschappij, door den heer Dumont te Brussel opgericht, bij Asch op ten diepte van 400 700 meter zware kolenaderen te vinden. Met nieuwe boormachines werd de arbeid in vijf andere gemeenten voortgezet en op 17 December wees het hijschen der vlag te Zonhoven, dat nu ook daar op steenkolen gestuit was. De bekende Maatschappij Cockerill te Seraing heeft eveneens boringen laten doen en zou daarmede te Asch en Op-Glabbeek geluk hebben gehad. Beide Maatschappijen zullen nu tot ontginning overgaan, waartoe de Brusselsche reeds concessie voor 3300 hectaren van de Belgische regeering heeft Nederland. Amsterdam, 13 Jan. Een jongmeDsch kooht in den sigarenwinkel van den depot houder W. De Vries, Damrak, een dubbeltje sigaren en gaf een gouden tientje in betaling. De bediende, die dezen klant hielp, gaf hem f 9.90 terug. Toen gisteren de heer De Vries een wissel moest betalen en onder het geld een gouden tientje neertelde, meende hij te ontwaren, dat dit geldstuk lichter was dan gewoonlijk cn het daarop met aandacht bekijkende, ontwaarde hij tot zijn schrik, dat het valscb was. Het tienguldenstuk is zoo mooi nagemaakt, dat een ieder het op het eerste gezicht voor echt aanziet en slechts bij een nauwkeurige beschouwing ontwaart men eenige afwijkingen. Hoewel er bij het neerwerpen een metaalklank in zit, is deze doffer wanneer men het gelijk tijdig met een echt exemplaar hoort rinkelen. Op den rand bekeken is bet niet overal even dik. Aan de zijde waarop het wapen staat, is het muntstuk te hol geslagen, terwijl van het jaartal, dat vermoedelijk 1875 zal moeten zijn, het laatste cijfer zeer onduidelijk is. Wat het randschrift om den beeldenaar betreft, hiervan zijn de letters bij nauwkeurige beschouwiog niet zuiver afgewerkt en de ij van het woordje zij staat geheel scheef geplaatst. Een ieder zij op zijn hoede bij het in ontvangst nemen van gouden tientjes, want er zullen vermoedelijk meerdere in omloop zijn en zij zijn, zooals reeds gezegd is, zeer bedrieglijk nagemaakt. Tiel, 13 Jan. Op Nieuwjaarsdag schoot alhier de 50-jarige F. v. E. zich met een met kruit gevulden s'eutel door de hand. Gisteren overleed hij aan bloedvergiftiging.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1