ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 14 Januari 1902. (Z i e r i Is zcesche C o u r an t). RECLAMES. J. DE GRAAF Cz. Goedkoopst adres. Magazijn Poststraat C103. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika Transvaal, Indië enz. verzending eens pt. week, f 10,-per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7641. Dtreoteuri A. «T. DE LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter vjordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FhSnkel, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels T'ö cts. Elke regel meer lö cts. De Transwaalsch-Engelsche oorlog. Londen, 11 Jan. Aan de Standard wordt uit Pretoria gemeld, dat De Wet gerappor teerd wordt optrekkende te zijn in zuidelijke richtingmen meent dat hij zal trachten zich een weg te banen naar Kaapkolonie. Chamberlain zeide in zijn rede te Birmingham, dat de vijandige gezindheid tegen Engeland in den vreemde wordt toe geschreven aan een redevoering van hem, den minister van koloniën. Ik neem niets terug, vervolgde Chamberlain, ik licht niets toe en ik verdedig niets. Geen Engelsch minister diende ooit trouw zijn land en genoot tegelijkertijd populariteit in den vreemde. Ik zie daarom de buitenlandsche kritiek door de vingers, maar zal niet het voorbeeld volgen, dat mij is gegeven. Ik zal geen lessen uit- deelen aan een buitenlandsch minister, maar ik zal er ook geen van hem aannemen. Ik ben alleen verantwoordelijk aan mijn souverein en mijn landgenooten. Hoe kan ik verantwoordelijk gehouden worden voor wat Lord Rosebery heeft genoemd lage, schandelijke onwaarheden, die in het buitenland worden verspreid zonder een syllabe van protest, zonder het geringste tusschenbeidentreden der verantwoordelijke overheid? Mijn tegenstanders moeten een anderen zondebok trachten te vinden, zij moeten verder zien om een vijandigheid te kunnen koesteren, welke ik niet denk, dat wij verdiend hebben en die altoos aan 't licht treedt wanneer wij ons in een of andere moeilijkheid bevinden, maar die ons nooit eenig kwaad heeft gedaan. Er is nog iets belangrijkers dan de goedgezindheid van vreemde volkeren, ofschoon ik niet het gewicht er van wenech te onderschatten. Dat is de genegenheid en het vertrouwen van onze stamverwanten over de zee. Ondanks de zware verliezen, heeft de oorlog gediend om te bewijzen, dat als wij ooit weer met de wapenen voor ons bestaan hebben te strijden, wij niet alleen zullen staan. Voor zulk een resultaat kan nauwelijks eenig offer te zwaar zijn. Ten slotte prees Chamberlain het werk van Kitchener en Milner. Hij zeide, dat laatstgenoemde nu bezig was aan de ontwikkeling der plannen voor de regeling der regeering. Hij hoopte, dat als de vrede werd afgekondigd, de regeeringsinrichting kant en klaar zou zijn. Besloten is een kamp voor Boeren- gevangenen te vestigen op Antigua. Een ambtenaar gaat naar dat eiland, om een geschikte plaats uit te zoeken. Uit Durban wordt gemeld, dat aldaar bericht is ontvangen uit Standerton, volgens hetwelk de koninklijke artilleristen, die nu dienst doen als bereden infanterie, zich in hun eerste gevecht met een commando van ongeveer 300 Boeren, ten zuiden vrfn Stan derton, kranig hebben gedragenzij doodden of verwondden 40 Boeren en maakten zich meester van een groot aantal stuks paarden en hoornvee, terwijl zij de Boeren in alle richtingen uiteendreven. Kaapstad, 11 Jan. De Wet heeft met een aanzienlijke macht beproefd den spoor weg ten noorden van Kroonstad over te Bteken, maar hij is teruggedreven. Men gelooft, dat hij zijn poging zal herhalen. Engeland. Londen, 11 Jan. In verband met het besluit van het departement van oorlog om geleidelijkweg de oudere contingenten in Zuid-Afrika te vervangen door nieuwe, is een oproeping gedaan voor 10.000 man, tegen een soldij van 7 a 8 shilling per dag. Volgens statistische gegevens van het departement van oorlog, is er tot dusver een bedrag van 12 millioen pond sterling uitgegeven voor den aankoop van paarden. Tot de paardenfokkers in het Vereenigd Koninkrijk is een oproeping gericht voor den aanfok van remontepaarden. Oostenrijk. De ambtenaar van de belastingen te Boedapest, die in November van bet vorige jaar met 590.000 kronen aan den haal ging, heeft zich in een brief, dien hij uit New-York aan de Pesti Hirlap geschreven heeft, bereid verklaard, het gestolen geld terug te geven, als de burgemeester en de stedelijke overheid op hun eerewoord beloven, hem niet verder te vervolgen. Hij voegt er bij, dat zij hem nooit in handen zullen krijgen, daar hij zich volkomen onkenbaar heeft gemaakt. Een liefhebber van oudheden is onlangs bijna het slachtoffer geworden van zijn speur- zucht. Bij een zijner vrienden in een Hongaarsch dorp is achter in den tuin een heuveltje, dat hem voorkwam een oud graf te zijn. Met vergunning van zijn gastheer groef hij er den dag vóór Kerstmis een opening in, maar toen zakte de grond onder hem weg en viel hij in een diepen kuil, waaruit hij zich niet kon opwerken. Zijn roepen bleef ongehoord en daar zijn vriend met het Kerstfeest op reis was gegaan en eerst den Vrijdag daarna terugkeerde, duurde het drie dagen alvorens het gehuil der honden bij den heuvel tot de ontdekking leidde van het ongeluk. Met veel moeite werd de gevangene, halfdood van uitputting, uit de diepte gehaald. Hij had echter eenige voldoening van het avontuur hij had in den kuil een aarden poppetje gevonden, een menschelijk lichaam met een ezelskop. Zoo althans verhaalt de Pesther Lloyd Frankrijk. Henri Vidal, de beruchte vrouwenmoordenaar, heeft nu reeds een volledige verklaring afgelegd van drie van de moorden, waarvan hij verdacht wordt. Enkele der gevallen hebben zeven jaar geleden plaats gehad, zoodat de instructie in deze zaak met groote moeielijk- heden te kampen heeft. Echter zijn de ver kregen bewijzen reeds voldoende om dezen vrouwenmoordenaar zijn straf niet te onthouden. Graaf Garcia de Vega, van Omezie, in België, is in een koffiehuis te Parijs beroofd van een valies met geldswaarde, ten bedrage van 4000 frs. en van zijn overjas, waarin een portefeuille met 1500 frs. stak. Hij was een oogenblik van zijn tafeltje opgestaan om te gaan telephoneeren en toen hij terugkwam waren jas en tasch verdwenen. Een heer, die mot den graaf aan hetzelfde tafeltje zat, had die medegenomen en om daarbij geen achterdocht te wekken had hij den koffiehuisbediende, die meende dat hij bij den graaf behoorde, de vertering betaald van den man dien hij bestal. DuitschlandL Te Hamburg wordt sedert 22 December een jongetje van drie jaar vermist. Een knaap van dertien jaar, die in hechtenis genomen was, heeft thans bekend, dat hij met het verdwenen knaapje een misdrijf tegen de zeden had begaan en dat zijn slachtoffer daarna in de Elbe gevallen is. Dit laatste gelooft men niet. Men hoopt den jeugdigen boosdoener nog tot eene nieuwe bekentenis met betrekking tot den dood van zijn slachtoffer te zullen brengen. BelgiS. Te Moerbeko, nabij de Zeeuwsche grens, hield een driejarig meisje onder het spelen een knikker in haar mond. Op eens schoot de knikker baar in de luchtpjjp en het kind was weldra aan de gevolgen bezweken. De gemeenteraad van Oostende heeft Donderdag besloten over 1902 een half millioen franken te heffen van de concessionarissen der speelzaal. De raad hoopt, dat het ontwerp tegen de hazardspelen nog wel niet zoo heel gauw wet zal zijn. Intusschen hebben de concessionarissen zich voorbehouden, niet meer te betalen dan naar gelang van den tijd, dat I er nog gespeeld zou mogen worden. De nasporingen in de dokken van I Antwerpen naar de verdwenen personen hebben Dog niets naders aan 't licht gebracht. In het 42e dok van Kattendijk zal nu met duikers in duikerspakken zorgvuldig gezocht worden. De zaak blijft in Antwerpen zeer de aandacht trekken. Nederland. Deventer, 11 Jan. Woensdag voormiddag half twaalf kwamen, bij het uitgaan van de school H., twee leerlingen, zoontjes van de werklieden K. en 8., op de gedachte »eens naar Transvaal te gaan". Zij sloegen den weg naar Zwolle in, doch kwamen des avonds niet verder dan even voorbij Wij he, waar zij onder de boomen in slaap vielen. Donderdagmorgen kregen zij reeds berouw over hun dwaasheid en wilden, door den honger gedreven, weder huiswaarts keeren zij kozen echter een verkoerden weg en kwamen in Zwolle terecht. Gelukkig vielen zij daar spoedig in handen van de politie, die de avonturiers per trein naar deze gemeente transporteerde, en aan de in angst verkeerende ouders terugbracht. 's-Gravenhage, 10 Jan. Omtrent de uitlevering van den Ilaagschen sportman W. A. Zellekens door de Oosten rij ksche regeering aan de justitie, kan het volgende worden gemeld Zijn avontuurlijke ontvluchting van de Indische mailboot »Soembing" in het Engelsche kanaal en zijn wonderbaarlijke redding door het Spaansche stoomschip »Pena Cabarga", dat, op weg naar Rotterdam zijnde, hem oppikte, zijn nog genoegzaam bekend evenzoo zijn in September 1899 gedane poging tot oplichting van den directëur van het steenkolen- syndicaat te Rotterdam, den heer H. A. Van Nievelt, woonachtig alhier. Van uit Engeland, vermoedelijk Liverpool, begaf bij zich naar Montreal (Canada), waar hij kennismaakte met jhr. De Bosch Kemper, uitdeze stad, industrieel aldaardien hij met verschillende teekeningen en projecten wijsmaakte, dat hij een noodrem had uit gevonden voor locomotieven en andere stoommachines om deze ommiddellijk tot stilstand te brengen. Hij wilde daarom te Montreal een fabriek oprichten tot vervaardiging dier toestellen, waartoe een kapitaal van 15000 dollars noodig was. De heer De B. K. stelde hem daarop 5000 dollars (f 12500) ter hand, doch vernam sedert niets meer van hem. Toen aan de politie te Canada van het geval werd kennis gegeven, bleek deze ook reeds onderricht te zijn van de poging tot oplichting van hetsteenkolen-syndicaat. Waarom hij zich juist te Montreal wilde vestigen, verklaarde hij op de volgende wijze: Hij had n.l. een belangrijke uitvinding gedaan en was toen besloten zich in die plaats te vestigen, welke zou worden aangewezen door een mes, dat hij geblinddoekt in de wereldkaart zou steken en dat toen Montreal had aangewezen. Toen het hem daar echter te warm werd, ging hij weder op den loop, tot men opeens vernam dat bij te Weenen gearreseerd was wegens oplichting van koffiehuisbedienden en aldaar voor dat feit tot 2 jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Thans was de straftijd om, maar in plaats van hem op vrije voeten te stellen, leverde de justitie te Weenen hem aan die te dezer stede uit. Voor do Haagsche rechtbank zal hij zich nu te verantwoorden hebben wegens valachheid in wissels, waartoe hij zich bediende van een valschelijk nagebootst firmastempel der firma W. II. Müller Co. te Rotterdam, waar bedoelde wissel was betaalbaar gesteld. Vlaardingen, 11 Jan. Gisterenmorgen werd de van hier vertrokken en alhier thuisbehoorende vrachtstoomboot »Senior", toen zij ter hoogte van Schiedam wilde oversteken, om, volgens voorschrift, de van Rotterdam komende Harwichboot te passeeren (z. g. Vleeschboot) door deze midscheeps aangevaren. De schok was geweldig en de bemanning, denkende dat de boot zou zinken, sprong in een bo t, die door do »Senior" gesleept werddoch toen bleek, dat zij bleef drijven, ging men weer aan boord en zette haar bij Schiedam aan den grond. Hoewel het schip zwaar ontzet is, kon toch, met verlies van eenige lading, de terugreis naar hier worden ondernomen en kwam de boot dan ook gisterenavond hier binnen. 's-Hertogenbosch, 11 Jan. Zooals men weet, is dezer dagen gebleken, dat uit de kas van de Godshuizen alhier het bagatel van pl. m. f 90.000 verdwenen is. Thans wordt gezegd, dat men heeren regenten voor het wanbeheer aansprakelijk wil stellen, wat ieder van het achttal te staan zou komen op f 11.000. De secretaris van het college vin regenten heeft bereids ontslag aangevraagd. Men wil, dat de voorzitter weldra volgen zal. Het nieuwe jaar is door velen mot weemoed begroet. De gevolgen van de »krach" der Noordbrabantsche Bank doen zich nog geducht gevoelen. Een der eerste en betreurenswaardigste gevolgen is zeker de nagenoeg algeheele stilstand in de bouwbedrijven. Was de z.g. nieuwe stad in I de laatste C jaren bebouwd met pl.m. 400 woningen, fabrieken, enz., die liefhebberij is er nu te eenenmale uitniet alleen zijn velen gevoelig in de beurs getroffen, vooral nu het vaststaat, dat de Bank-aandeelen geen cent waarde meer hebben, maar ook zijn er verschillenden, die in 't belang der afwikkeling van zaken met de Bank, genoodzaakt zijn pinden te verkoopen. Vaststaat, dat vóór het verstrijken van den termijn der surséance van betaling (1 Juli) nog een veertigtal huizen onder den hamer zullen komen. Zulk een gedwongen verkoop drukt de prijzen natuurlijk, zoodat thans goode gebouwen in de oude stad voor weinig geld te krijgen zijn. De lust tot bouwen is er dan ook goheel uit, zeer ten nadeele der werklieden in de bouwvakken, waarvan er honderden werkloos zijn. Oosterhout, 11 Jan. Tengevolge van een noodlottigen val, is Donderdag overleden de 55-jarige stoker L. Smits, in dienst bij de Zuider-Stoomtramweg-Maat8chappij. S. viel met het achterhoofd op den scherpen rand van een tramrijtuigbalcon, waardoor hij zwaar werd verwond, zoodat hij na eenige dagen van hevig lijden overleed. Hij laat eene weduwe en een aantal kinderen achter Gelukkig is de man tegen ongelukken verzekerd. Van een arm echtpaar alhier, dat dezer dagen zijn gouden bruiloft hoopt te vieren, is de mannelijke wederhelft voornemens, dien dag de broek te dragen, waarmede hij nu 50 jaar geleden in de huwelijksboot stapte. Voorwaar een zeldzaam staaltje van zuinig heid. Zierikzee, 13 Jan. De agent van politie 2g klasse, J. Ilmer, is door den burgemeester bevorderd tot agent van politie der le klasse. Tgd kantore van den Directeur-Uit gever dezer courant, den heer A. J. de Looze, hoek Schuithaven, ligt ter inzage de lijst der tweeduizend winners onder de gebruikers van stuiverszeep, sultanezeep, stuiverszeeppoeder en sultanezeeppoeder. Wie meermalen in deze lijst voorkomt, heeft even zoovele malen een prijs. Men meldt ons Wij vonden aangeteekend een paar oude politie-bepalingen te Zierikzee, die wij ter wille van de curiositeit hier mededeelen. In het jaar 1450 werd bepaald, dat nie mand voortaan eten zal bij vrouwen, die in het kinderbed liggen, tenzij dat dezelve drie weken oud (kraams) zijn, en dan nog met niet meer dan acht personen op éénen dag, op eene boete. »Den sevenden dag in Junio 1518" is over dragen bij den Bailjuw, Burgemeesters en Raadenomme te verhoeden vele iocon- venienten, dagelix geschiedende, ghelijck bij advertissemente van geestelyke persoonen ende bieghtvaders is gebleeken, dat men nu voortaan geen feesten, bruloft, off anders, 't sy als sy getrout hebben in voorspele of naerspele langher zal dansen off speelhouden dan van Paeschen tot Bamisse (1 October) tot den tien uyre excluis des avonts, en van Bamisse tot Paeschen tot neegen uyren excluis des avonts op de verbeurte van X pond bij den- geene, tot wiens huyese het ghebeurde en van elck, die in den huyse syn en sculden daartoe hebbende de boete van XXVII sch." Men schrijft uit Tholen In het begin van het vorige jaar hadden verscheiden personen in het eiland aan den Commissaris der Koningin bewijzen aangevraagd voor verblijf in het buitenland. Zij zijn echter achtereenvolgens reeda spoedig teruggekeerd, omdat de werkzaamheden en loonen daarginds niet meevielen voornamelijk had men in de Rijnprovincie werk gezocht. Thans zijn er slechts enkelen meer werkzaam en komen geen aanvragen meer om nationaliteitsbewijzen. In Zeeuwsch-Vlaanderen (Westelijk deel) zijn de olmboomen bijzonder hoog in prijs. Bij eene dezer dagen gehouden inschrijving van 121 olmen werd door den heer J. de Ligny, te Zuidzande, ingeschreven voor de aanzienlijke som van 16.438 francs. In publieke veilingen is de gemiddelde prijs dikwijls nog hooger. Deze boomen worden veel gekocht door en voor Belgische houthandelaars. Ook de populieren staan hoog in prijs deze worden meestal gekocht door klompen kappers. De 30-jarige August Geers, die Zondag nacht in de grensgemeente Moerbeke uit een herberg komende, door een drietal jonge mannen zoo vreeselijk werd mishandeld (een zestal steken waren hem in buik en rug toegebracht), zoodat hij voor dood bleef liggen, is Woensdag na een hevig lijden bezweken. Vlissingen, 11 Jan. Hedennamiddag werd met goed gevolg van de werf der Koninklijke Maatschappij »De Schelde" te water g«laten het dubbel schroefstoomschip »Goentoer", in aanbouw voor de Stoomvaart-Maatschappij »Rotterdamsche Lloyd" te Rotterdam, ten behoeve van baren maildienst op Java. T Door Burgem. en Weth. is benoemd tot commies ter gemeente-secretarie de heer M. van der Beke Callenfels, thans adjunct- commies, en tot adjunct-commies de heer I D. A. Dronkers, thaDs klerk. Gisteren is een reiziger van de nacht boot van Queenbourough bij het afgaan van de boot beroofd van zijn portefeuille, inhoudende 40 pond sterling f 480). B E O H T 8 Z A K E N. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage stond Donderdag terecht een 19-jarig arbeider uit Dreischor, wegens mishandeling (een slag met een koehoorn op iemands arm) tot 1 maand gevangenisstraf veroordeeld. Bekl. was in appèl gekomen, omdat hem de straf te hoog voorkwam. Adv.-gen. mr. Reitsma eischte bevestiging van het veroordeelend vonnis, terwijl de verdediger, mr. Franken, met het oog op de omstandigheden, waaronder het feit gepleegd j was, op een lichte straf aandrong. Voor hetzelfde hof werd verder nog do zaak behandeld van een jeugdigen knaap, beneden de 16 jaar, door de rechtbank te Middelburg wegens diefstal veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Bekl. was niet verschenen. Adv.-gen. mr. Reitsma vorderde, daar z. i. de jongen zonder oordeel des ondersoheids had gehandeld, vernietiging van het vonnis a quo met ontslag van rechtsvervolging van bekl. en diens plaatsing in een rijks-opvoedings- geeticht tot den leeftijd van 18 jaar. Bij verstek werd bevestiging gevorderd van het vonnis der Middelburgsche rechtbank, waarbij een arbeider te Heinkenszand wegens mishandeling tot 14 dagen gevangenisstraf was veroordeeld. Uitspraak over 14 dagen. De Rechtbank te Heeren veen veroor deelde Donderdag den heer D. v. L., predikant bij de Herv. Gem. telloornsterzwaag, I tot f 25 boete, subs. 5 dagen hechtenis, i wegens beleediging van den administreerenden kerkvoogd bij die gemeente. KEBHN1EIIWN. De heer dr. E. J. W. Posthumus Meyjes, predikant bij de Herv. Gemeente te Middel burg, is beroepen bij diezelfde gemeente te Haarlem. De bekende predikant bij de Herv. Gemeente te Amsterdam, dr. E. Laurillard, hoopt 29 dezer den dag te herdenken, waarop hij vóór 50 jaar te Santpoort de Evangeliebediening aanvaardde, terwijl hij 2 Maart a.s. zijn 40-jarige ambtsbediening in zijn tegenwoordige standplaats hoopt te herdenken. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te Veenwouden door ds. J. M. van IJzendijk te Kapelle bij Goes. Bij de Ned. Herv. Kerk waren op 1 Januari 1.1. 239 predikantsplaatsen vacant, zijnde 13 minder dan op 1 Januari 1901. Zaterdag 1.1. is te Leiden plotseling overleden professor dr. C. P. Tiele, hoog leeraar aan de Universiteit te Leiden in Godsdienstgeschiedenis en de wijsbegeerte van den Godsdienst. Het Zuider-Zendingsfeest zal dit jaar worden gehouden op Woensdag 9 Juli in het Liesbosch bij Prinsenhage. Do Regeering heeft een gedeelte er van welwillend afgestaan. Renesse. In eene gehouden vergadering van notabelen bij de Ned. Herv. Kerk is do heer L. H. Dormaar tot kerkvoogd herkozen. Post en Telegrafie. Gedurende de maand December zijn door het telephoonkantoor te Oosterland verhandeld 49 telegrammen, t. w. ontvangen 17 en verzonden 32.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1