Zaterdag li Januari 1902. (525 ierilizeesclie C o u r a n t). ~J. DE GRAAF Cz. Goedkoopst adres. Magazijn Poststraat C103. EUWSTIJPIHGEN. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerikp TransvaalIndië enz. verzending eens pt>* week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7640. DlreotOUTi A. «T. DE LOOZE. Redacteuren: j J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhhn'kel, Havenpark 348, Zierikzee. RECLAMES. 15 regels T'ö cts. Elke regel meer 155 cts. De Transvaalsch-Engelache oorlog. Londen, 8 Jan. Uit het bericht, dat kapitein Reveil van het York- and Lancaster regiment nabij Ingogo gewond is, maakt men de gevolgtrekking, dat een detachement Boeren er, ondanks de gestrenge bewaking der grenzen, er in geslaagd is de Noordelijke grens van Natal over te trekken. 9 Jan. Uit Pretoria wordt van Dinsdag avond gemeld, dat De Wet in dezelfde stelling bleef nabij Bethlehem, van welk punt uit hij de operatiën in het noordoosten van den Vrijstaat leidde, nadat bij dezer dagen eenige versterking heeft ontvangen van Botha. Volgens de laatste berichten was alles rustig, doch belangrijke operatiëa worden tegemoet gezien. Uit Durban komt bericht, dat generaal Bruce Hamilton in de oostelijke districten van Transvaal vaster voet krijgt door de uitbreiding der blokhuizenlinie, terwijl de Britsche vliegende colonnes met grooter snelheid opereeren en daardoor meer effect hebben. Uit Durban wordt van Dinsdag bericht, dat de opperbevelhebber lord Kitchener toe gestemd heeft in de uitbreiding van de «Imperial Light Horse", met het doel er een effectieve keizerlijke brigade van te maken. Er zijn maatregelen genomen om aan het bestaande korps escaders uit Engeland, Canada en Australië toe te voegen. Lord Kitchener heeft den minister van de openbare verdediging van het Australische gemeenebest doen aanschrijven om geschikte manschappen te zenden met vee- of transportbooten, die gratis teruggebracht zullen wordeD na afloop van hun diensttijd. Men rekent op algemeene medewerking tot verwezenlijking van dit plan in Engeland, Canada en Australië. Johannesburg, 8 Jan. De mislukking van de jongste samenkomst der Boeren te velde, welke geenerlei resultaat heeft op geleverd, moet toegeschreven worden aan bet feit, dat er tusschen de manschappen volstrekt geen samenhang bestaat. Zij willen niets anders aannemen dan algeheele onafhankelijk heid, waarop zij echter nu niet meer rekenen, ondanks de praatjes van vele gevangenen. De Boeren zetten den strijd alleen voort met het doel het verlies van hun onaf hankelijkheid door Engeland zoo duur mogelijk te doen betalen Volgens berichten uit Mafeking trekken de Boeren-aanvoerders in het district Marico weg, teneinde eene samenkomst te hebben met Boeren-aanvoerders in andere districten. Standerton, 7 Jan. Gedurende de vorige maand hebben kleine troepjes Boeren her haaldelijk pogingen gedaan om de spoorlijn over te trekken, doch zelden slechts slaagden zij er in, daar de blokhuizenliDie volmaakt is. De Boeren moeten vechten, zich overgeven of trachten zich een weg te baanen naar het noorden. De Boeren constateeren, dat een groot aantal van Botha's manschappen bestaan uit Natalsche opstandelingen, die biet zoudeu willen hooren van een overgave van hun Transvaalsche broederen, hoewel de laatsten dit gaarne zouden wenscben. Onlangs trachtten een vijftigtal zich over te geven, doch slechts 10 ontsnapten aan de waakzaamheid van de Natallers. Woensdag 15 dezer wordt openlijk genoemd als de waarschijnlijke datum van de algemeene i overgave van de Transvalers. Zij, die zich I reeds overgegeven hebben, verklaren openlijk, I dat zij, die verlangend zijn zich over te geven, zoo noodig geweld zullen gebruiken, daar zij het moede zjjn opgejaagd te worden. Afrika. Door de Britsche overheid zijn in den Vrijstaat 120.000 morgen land gekocht, 80.000 in het district Ficksburg en 40,000 in dat van Thabanchuteneinde hetin stukken gesplitst, aan kolonisten van de hand I te doen om kleine gemeenten en dorpen te stichten. Amerika. New-York, 6 Jan. Bryan, de vroegere democratische candidaat voor het Presidenls- schap, sprak gisteren te Cleveland in een door 4000 personen bijgewoonde pro-Boer- meeting. I Hij zeide verheugd te zijn, dat de oorlog i Engeland zoo duur te staan kwam. want het zou daardoor een les krijgen, die niet gemakkelijk te vergeten was. Bryan bracht lof aan de Boeren en spoorde hen aan om vol te houden. Engeland. Volgens de pas door het Britsch ministerie van oorlog uitgegeven maandlijst van ver liezen was het aantal buiten gevecht gestelden in December 2328, waarvan 96 officieren, een der hoogste maand-cijfers, in de laatste anderhalf jaar bereikt. Maar het totaal is nog verschrikkelijker en reeds tot 83.736 gestegen. Wel zijn velen daarvan sedert hersteld en naar hunne regimenten teruggekeerd, maar er blijft dan toch nog een cijfer van 24.299 man over, die dood of voor hun leven vermiukt zijn. De Wakooi", die met 704 soldaten op weg naar de Kaap is, is onderweg de «Bavarian" gepasseerd, die 1090 invalieden en uitgedienden aan Engeland terugbrengt. Het stoomschip «Dunera" is den 29en Dec. van Kaapstad naar Engeland vertrokken met ruim 300 invalieden, gewonden en zieken aan boordhoeveel uitgedienden wordt niet gemeld. Het Engelsche departement van oorlog had een wedstrijd uitgeschreven voor straat locomotieven, die het best in den oorlog kunnen dienen. De prijzen van f 6000, f 3000 en f 1200 zijn nu uitgereikt. De machines, die den len en den 2en prijsjhebben gewonnen, zijn aangekocht en zullen waarschijnlijk dadelijk voor verdere proeven naar Zuid-Afrika worden verzonden. Zwitserland. Op 't oogenblik is 't in sommige deelen van Zwitserland echt lenteweer. Uit Geneve wordt gemeld van zwermen vliegen en vele vlinders, die rondfladderen en van welig ontpopte motten. De hagedissen koesteren zich in de warmte der zon. Bloeiende planten komen in massa voor. Frankrijk. De misdaad te Corancez. Brierre, die wegens moord op zijn 5 kinderen ter dood veroordeeld is door het Hof van Assises te Chartres, heeft dezer dagen aan zijn advo caat een brief geschreven, waarin hij hem vraagt, hoe het staat met zijn cassatieberoep en de kansen op aanneming daarvan. Hij hoopt, schreef hij, dat, voor het geval hij voor een ander Hof van Assises zou moeten verschijnen, de nieuwe behandeling der zaak de waarheid en zijn onschuld aan het licht zal brengen. «Als besluit hij het Hof van Cassatie het hooger beroep verwerpt, sterf ik liever, want wat baat mij de goedertierenheid van den president der Republiek? Als ik de waarheid niet aan het licht kan brengen, sterf ik liever, dan dat ik naar de galeien ga. Toch is het hard op het schavot te sterven, als men onschuldig is. Ia de gevangenis te Chartres blijft Brierre onverstoorbaar kalm. Hij spreekt weinig en loopt bijna voortdurend zijn cel op en neer. Hij eet met sinaak en heeft sedert zijn veroordeeling geen enkelen brief en geen enkel bezoek van zijn bloedverwanten ont vangen. Soms zit hij met het hoofd tusschen de banden te lezen. Men meent, dat het Hof van Cassatie niet voor de volgende week over het hooger beroep zal beslissen. Als het beroep ver worpen wordt, zal Brierre omstreeks half Febr. a.s. te Chartres terechtgesteld worden. Duitschland. De familie Arenberg heeft een proces gewonnen, dat zij al sedert 1870 had gevoerd tegen een Westfaalsche Mijnmaatschappij. Die Maatschappij is veroordeeld 50 cents voor eiken ton steenkolen uit do mijnen aan den eischer te betalen, krachtens een privilegie, dat deze vóór de stichting van het Duitsche rijk bezat en dat hem sinds 1870 weder rechtelijk werd onthouden. De achterstallige gelden, welke nu aan de familie Arenberg uitgekeerd moeten worden, bedragen ongeveer f 90.000.000 en men schat de jaarlijksche uitkeering, waartoe de Maat schappij verplicht is, op f 3.000.000. BelgiS. Den geheelen dag is Dinsdag het onderzoek in de dokken te Antwerpen naar den ver dwenen kapitein en den koetsier voortgezet. De onderzoekingen werden gedaan door middel van koorden zoo lang dat men die, op beide oevers staande, op den bodem kan laten zinken, door zware gewichten die men langs de kaaimuren laat zakken. Dan sleept men de koorden, onder de bodems der schepen door, over den grond en zoodra die ergens blijft haperen daalt de duiker naar beneden, om te zien wat het is. Tot nu toe zijn alle dus gedane pogingen vergeefs geweest. De rechter van onderzoek heeft een bevel tot aanhouding uitgevaardigd tegen de vrouw uit Ginneken, met wie de koetsier betrek kingen onderhield, en die in Antwerpen was. Deze vrouw kon echter geen inlichtingen geven. Een bericht uit de Petit Journal, dat rijtuig, paard, koetsier en kapitein uit het water zouden zijn opgehaald, moet onwaar wezen. Te Ostende is deze week voor een steur 238 francs geboden, de hoogste prijs, die ooit voor zoo'n visch is betaald. Het beestje was dan ook bijna 3 meters lang en had een omvang van 1.30 M. Het woog 181 K.G. en wordt beschreven als het grootste, dat ooit te Ostende aan de markt is geweest. Nederland, Groningen, 8 Jan. Alhier is onlangs een 3-jarig knaapje uit het gezin van J. Ridderbos door verwaarloozing der ouders doodgehongerd. Naar aanleiding daarvan heeft in de raadszitting de heer E. Rugge (socialist) aan Burg. en Weth. gevraagd, of dezen met dit voorval bekend zijn, en zij bereid waren inlichtingen te geven. De burgemeester antwoordde hierop toe stemmend en deelde mede, dat de Commissie voor Armenzorg niet tusschen beide behoefde te komen, omdat de vader wèl in de behoeften van zijn drie kindertjes kan voorzien, doch dat de vrouw alles wat onder haar bereik komt, zelfs de kleertjes van haar kroost, aan sterken drank offert. De huur wordt door de stad betaald, omdat de man weigert een cent daartoe bij te dragen en telkens uit de woniög zou worden gezet. Hier is geen geval van onmacht. De ouders ontrekken zich aan de verzorging van de kinderen, terwijl onderstand in natura den kinderen niet zou baten. De beeren mr. A. W. Romkes, mr. De Ridder en mr. Tellegen verdedigden de commissie, welke zich op het standpunt der wet heeft geplaats en niet eer mocht ingrijpen, dan zij gedaan heeft. Toen de andere kinderen op kosten van de gemeente verzorgd werden, kwam de vader ze weder oj.eischen. De heer J. H. Schaper keurde de gedragslijn der commissie in sterke bewoordingen af, en stelde als motie voor «De raad, het voorgevallene omtrent het gezin van Ridderbos ten zeerste betreurende «En de houding van hen, die vanwege de Burgerlijke Armenzorg daarvoor verantwoorde- j lijk mogen worden geacht, niet kunnende goedkeuren «Spreekt den wensch uit, dat ia het vervolg in dergelijke gevallen tijdig de noodige hulp worde verleend". Deze motie werd verworpen met 19 tegen 3 stemmenzijnde de heeren Schaper Nanninga en Rugge (allen soc.-democ.) Burgem. en Weth., benevens de leden der commissie, onthielden zich van stemming. Amsterdam, 9 Jan. De werklooze diamantwerkers vergaderden heden in het Paleis voor Volksvlijt alhier. De heer Polak deelde mede, dat de werkloosheid niet dien omvang had als aanvankelijk wel vermoed I was. Nog 2273 bondsleden werkten, welk getal spoedig stijgen zal tot 3000. Het aantal uitgeslotenen bedraagt hoogstens 3000. Daar door zijn minstens 2 uitkeeringen van f 6 per week aan ongehuwden en gehuwden j mogelijk geworden met 25 cent voor elk kind. Aangedrongen werd op krachtige samen werking. Omtrent liet onderzoek der justitie inzake den moord op de wed. Dijxhoorn alhier, deelt het Hbl. nog mede: Zeer belangrijk is de zekerheid, die men heeft gekregen omtrent den tijd waarop vrouw Dijxhoorn is vermoord. Dit is niet geschied des Woensdags I (Donderdag is het lijk gevonden), maar Dinsdagavonds. De getuigen, die hadden verklaard tusschen 10 en 11 uur dat zij was gezien, hebben bekend gedwaald te hebben. Uit verdere kleinigheden door het onderzoek aan den dag gekomen, blijkt, dat de vrouw met een zwaar voorwerp twee slagen heeft gekregen, voordat werd overgegaan tot steken. Eén slag moet haar zijn toegebracht boven op het hoofd en één op de kaak, want het kunstgebit dat zij droeg, is onder het lijk gevonden, eenigszins beschadigd, op de hoogte van den buik, terwijl zij bij het ontdekken van den moord gevonden is, liggende met het hoofd op het onderstuk van de kachel, zoodat als haar geen tweede slag was toe gebracht, dat kunstgebit op zijn hoogst onder het hoofd of onder de kachel zou moeten gevonden zijn. De vrouw heeft, naar is gebleken, terwijl zij zich ontkleedde, gerucht gehoord op het portaalzij heeft toen de knip van de deur geschoven om te kijken, wat noodlottig voor baar is gewordenwant was de knip op de deur gebleven, dan had niemand binnen kunnen komen en had zij achter uit het raam om hulp kunnen roepen. Zoo laat was het niet, of haar roepen zou gehoord zijn. Blijkbaar is, toen zij door de slagen getroffen was, haar de eerste steek toegebracht en werden daarbij eenige vingers en de pink doorgesneden. I Dit moet zijn geschied met een vlijmscherp, tweesnijdend mes, waarvan de breedte nu beslist kan worden opgegeven. Uit de ver klaringen van de doctoren, die de sectie op het lijk verrichten, kon dit niet blijken. i Jammer, dat alle zekerheid ontbreekt omtrent de grootte en den aard van de voetstappen, die gemaakt moeten zijn na het overklimmen van de schutting door den moordenaar of de moordenares, want er zijn gegevens dat de misdaad ook kan zijn gepleegd door een vrouw. Waren die indrukken niet door het heen en weer loopen van hen, die het eerst aanwezig waren, uitgewischt, dan zou uit de zwaarte, waarmede de eerste overklimmende persoon, dus de dader, neerkwam, en uit de grootte van den afdruk allicht iets zijn vast te stelleD. Nader verneemt het blad nog het volgende Bij den officier van justitie is Zaterdag een ongeteekende brief ontvangen, waarin wordt j medegedeeld dat de dader van den moord iemand in, die de hoofdleiding had in verschillende inbraken, welke met zeldzame nauwkeurigheid worden aangeduid. Deze persoon zou den moord hebben gepleegd, gekleed in vrouwenkleederen. 's-Gravenhage, 7 Jan. Zaterdag wordt de Minister-President dr. Kuyper uit België alhier terugverwacht. Amersfoort, 8 Jan. Toen dezer dagen voor den «Raad van Informatie" van het garnizoen alhier een diefstal van een beurs met f 35 f 40 (toebehoorende aan een milicien van het le reg. huzaren) werd behandeld, wees de dader uit wraak dat ze hem er «bijgelapt" hadden een aantal kameraden aan, die eveneens wat op hun kerfstok hadden. En dat was niet gering Paardendekens werden, om het lichaam gewikkeld onder de lange mantels, uit stal of kazerne gebracht burgers en militairen werden gebrandschat of gerold, enz. Er is één hoofddader, de organisateur van het geheel, met een achttal mededaders en een twintigtal helers. Een streng onderzoek wordt ingesteld. Middelhamis, 8 Jan. Tot lid van den gemeenteraad (vacature Birkhoff) is gekozen de heer A. Struik (a.-r.) met 210 at.', terwijl op den heer J. C. Yermeer (lib.) 146 st. waren uitgebracht. Zierikzee, 9 Jan. Dit jaar treden af de leden der Eerste Kamer: Fransen van de Putte, Yiruly en Pynacker Hordijk voor Zuid-HollandRutgers, Breebairt en De Jong voor Noord-HollandDijckmeester, voor Over- ijsel; Geertsema voor Groningen; Yan Swin- deren voor FrieslandVan Lier voor Drente, i allen lib.Regout en Magnee voor LimburgI Bosch van Drakenstein, voor Utrecht; Sassen j en v. d. Bie8en voor Noord-Brabant, allen kath.Cremers (kath.) en 't Hooft (antir.) i voor Gelderland; Godin de Beaufort (antir.) voor Zeeland. Op 't oogenblik bestaat do Eerste Kamer 1 uit 13 katholieken, 6 anti-revolutionnairen, I 1 conservatief en 30 liberalen, zoodat de rechterzijde 10 stemmen minder telt. Van de miliciens uit Zeeland, die in 1901 bij het 2e bataljon 3e reg. infanterie te Middelburg werden ingelijfd en die proeven van bekwaamheid in lezen en schrijven hebben afgelegd, konden vier lezen noch schrijven en één alleen lezen. Tengevolge eener eenigen tijd geleden gedane keuring, zullen 10 loodsen in het 4de en 5de district met 15 Febr. a.s. den dienst verlaten, waarvan 1 te Rotterdam, 7 te Maassluis en 2 te Hellevoetsluis. Scharendijke, 9 Jan. Wat beduidt al dat geloop naar de haven Wel, het eerste scheepje met visch is zoo juist aangekomen. Fluks ziju een paar mannen er bij om een heele wagen vracht in de buurt te gaan uitventen. Nu, dat gelukt dan ook wonderwel. Ook wie eerst plan had geen visch te koopen, neemt ze ditmaal toch. Ja, eenige gezinnen hebben dubbelde man koopt ze op de haven of onderweg, de vrouw thuis. Stavenisse. Volgens den alhier van wege het K. N. M. Instituut te De Bilt bij Utrecht geplaatsten regenmeter viel er in 1901 alhier 653 m.M. regen, tegen 633.9 in 1900, 641,5 in 1899 en 587,45 in 1898. Scherpenisse, 9 Jan. tengevolge van de met Kerstdag heerschende mazelen onder de kinderen alhier, moest het Zondagschoolfeest uitgesteld worden tot Dinsdagavond 1.1. Onder leiding van den Zondagschool-onderwijzer D. Duijnbouwer werd het feest gevierd. De kinderen werden onthaald op chocolade en koekjes en ontvingen ieder een boekje en een plaat. Onder leiding van den heer J. Slot, onderwijzer alhier, werden vele liederen twee- en driestemmig uitgevoerd. Jammer, dat wegens financiëele omstandig heden er dit jaar geen kerstboom kon zijn. Moge de Zondagschool wat meer financiëelen steun ondervinden, dan zal zeker do kerst boom op het jaarfeest niet meer ontbreken. De nieuwjaarscollecte heeft in deze gemeente opgebracht de som van f 129. Oud-Vossemeer. Bij de laatst gehouden jachtpartij in den Vanhaaftenpolder werden nog zeven hazen geschoten. In de Heerlijkheid Oud-Vossemeer is wel jacht op patrijzen, maar niet op hazen gehouden. St.-Annaland. De nieuwjaars-collecte heeft iD deze gemeente opgebracht f 280. St.-Filipsland, 9 Jan. Onze traditioneele winternacht-tuinlieden hebben deze week weer een aanvang gemaakt met hunne gewone werkzaamheden. Eergisterennacht hebben ze een paar ingezetenen een aardige kool gestoofd door het stelen van al de kool uit hunne tuinen. Waarschijnlijk zijn nu de ingekuilde aardappelen aan de beurt. Ieder zij dus op zijn hoedel Cortgene, 9 Jan. Heden waren we in de gelegenheid de wachtkamer van den heer Schippers aan 't Steiger te bewonderen, die door den heer Coomans werd gerestaureerd op een wijze, die allen lof verdient. Het buffet, de deuren en kozijnen ziju notenhout en der natuur getrouw. De muurschildering zou onverbeterlijk zijn, wanneer de muren er zich toe leenden, doch de vocht speelde den heer Coomans in deze ook parten. Het geheel is echter mooi en doet den schilder alle eer aan. Middelburg. Op de j.l. Dinsdagavond gehouden vergadering van de Vrijz. Dem. Kiesvereenigiug «Eendracht maakt macht" werd definitief tot aansluiting aan den Vrijz. Dem. Bond besloten. Tot afgevaardigden naar de door dien Bond op 11 Januari a.s. te houden vergadering werden gekozen de heeren A. de Vulder van Noorden, L. A. C. van der Leij en M. G. Boasson, terwijl tot plaatsvervangende afge vaardigden benoemd werden de heeren J. L. van de Pauwert, J. Appel en W. J. Happee. Tot bestuurslid werd gekozen laatstgenoemde, die deze benoeming aannam. Aanbestedingen, Verkoop in gen enz. De Minister van Waterstaat heeft aan den heer J. Lindenbergh Cz. te Wemeldinge gegund bet maken en inhangen van houten sluisdeuren voor het kanaal door Zuid-Beveland. Mede is aan genoemden heer opgedragen het driejarig onderhoud der sluisdeuren door Zuid-Beveland, gedurende 19021904, voor f 20.200 per jaar. Heden (Vrijdag) werd aan het Gebouw V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1