ZIERIKZEESEHE NIEUWSBODE. Donderdag 9 Januari 1902. (Z i e r i li. zeesche Courant). Algemeen Overzicht. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerikv Transvaal, Indië enz. verzending eens pt>i week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7639. Directeur A. «T. DE LOOZE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren: Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. dk Looze, Hoek Scliuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkkl, Havenpark 348, Zierikzee. In de laatste dagen werd weinig belangrijk nieuws van het oorlogsterrein in Zuid-Afrika bekend gemaakt. Gevochten wordt nog schier dagelijks. Dat blijkt uit de gepubliceerde Engelsche verlieslijsten, ons weerglas ter beoordeeling van den oorlogstoestand in het Zwarte Werelddeel. Uit het verzwijgen er van maken wij op, dat het nadeel in die gevechten niet aan de zijde der Boeren geweest is. Want ware het voordeel aan Engeland geweest, het zou naar alle kanten der wereld reeds zijn uitgebazuind. Op den weg van Brugspruit schijnt een Britsch detachement een malheurtje gehad te hebben. Niet erg. Het is van harte gegund. Bij gebrek aan oorlogsnieuws zullen wij de gebeurtenissen der laatste dagen van het verstreken jaar aanvullen nog met de berichten, die wij daar omtrent onder de oogen kregen. Zoo vernamen wij omtrent Kritzinger's gevangenneming nog de volgende bizonderheden Gelijk men weet, is de weg van het ééne blokhuis naar het andere door prikkeldraad versperd. Kritzinger nu met zijn commando door zulk een versperring willend doorbreken, reed vooruit, en sneed, te midden van een kogelregen, met een mes den prikkeldraad door, waarop het geheele commando in volle galop tusschen de blokhuizen doorrende. Tengevolge van het aanhoudend schieten der Engelachen werden eenige Boeren, gewond, die des ondanks bleven doorrijden. Eén echter tuimelde getroffen van het paard. Kritzinger ziet het. Pijlsnel rijdt hij naar den zandruiter, en helpt hem weer op het paard, waarmede deze ontkomt. Nauw had hij echter zijn reddingstaak volbracht, of hij zelf krijgt een kogel in zijn buik. Ondanks de pijn blijft hij in het z&del, gaf zijn paard nog de sporen, en vloog de aan weerskanten van den weg gelegene blokhuizen bliksemsnel voorbij. Maar door bloedverlies verzwakt, stortte hij bewuste loos ter aarde. Hierop begaf zich zijn adjudant met de witte vlag in de hand naar ééa der blokhuizen, teneinde voor zijn geblesseerden aanvoerder hulp te halen. Kritzinger werd sletoen opgenomen, binnengedragen, en als gevangene naar Nauwpoort vervoerd, waar hij verpleegd werd. Yan den gedachten klop, dien de Engelachen bij Tweefontein gekregen hebben, vernemen wij nader het volgende nog De Wet had door een schijnbeweging de hem op de hielen zittende Engelsche colonnes misleid, en was stilleken8 in het holle van den nacht naar Tweefontein opgerukt. Daar aangekomen klommen de Boeren, na zich van hun schoenen ontdaan te hebben, zacbtkens een zeer steilen heuvelrug op. Boven gekomen doorstaken zij met de bajonet de op wacht staande en op niets bedacht zijnde soldatenteneinde te voorkomen, dat deze alarm maakten. Ver volgens vuurden zij op het aan hun voeten liggend Engelsche kamp. Op het geweervuur liepen de Britsche soldaten gewapend uit hun tenten, maar werden, zoodra zij zich vertoonden, door de kogels der Boeren, die geen schot misten, getroffen. Binnen het halve uur was het kamp in de macht der Boeren. 9 Officieren en 60 soldaten waren gesneuveld7 officieren en over de 400 soldaten waren gewond, terwijl 250 manschappen werden gevangen genomen, die later met de kous op den kop in vrijheid werden gesteld. Kanonnen, geweren, ammunitie, proviand, paarden enz. vielen den Boeren als welkome buit in handen, daar zij dat alles uitnemend kunnen gebruiken. Het was voor de Engelschen geen aangenaam Kerstfeest. Wel werd generaal Elliott door Lord Kitchener afgezonden om De Wet te vervolgen, en den veroverden buit te hernemen, maar deze wist alles in veilighied te brengen. Edward VII, die natuurlijk gaarne met zijn neef, den Duitschen Keizer, op goeden voet wenscht te blijven, en wellicht vreest, dat de befaamde rede van zijn onhandigen Minister Chamberlain die in Duitschland zooveel kwaad bloed heeft gezet, op den duur ook haar invloed op Wilhelm H zal doen gelden, heeft zijn zoon, den troon opvolger, gelast de feesten ter gelegenheid van 's Keizers verjaardag op 27 Januari a.s. te Berlijn bij te wonen. Of de Duitsche natie aan dit bezoek hooge waarde zal toekennen, meenen wij te mogen betwijfelen. Zij zal er integendeel vrij koel onder blijven. Chamberlain, Engeland's Mephisto, heeft te Birmingham een redevoering gehouden, waarvan hij geen steek meent. Hij begrijpt reeds zeer goed, dat Engeland's zaak in Zuid- Afrika verloren is, en dat daarmede ook aanvaDgt de ondergang van het Britsche rijk. Maar daar hij daarvan de bewerker is, zoo wil hij het oogenblik, waarop dit aan de geheele Britsche natie zal duidelijk zijn, zoo lang mogelijk verschuiven. Met dat doel wordt de ware toestand in Zuid-Afrika ver zwegen, opdat het Lagerhuis, dat eerstdaags te zamen komt, opnieuw de gelden zal toestaan, die voor de voortzetting van den oorlog zullen noodig zijn. De Russische IJsbeer en de Franscbe Maagd hebben bij gelegenheid van de jaars verwisseling elkaar telegrafische minnebriefjes geschreven en kushandjes toegeworpen. De Czar seinde, dat hij nog onder den indruk was van de aangename oogenblikken in Frankrijk het vorig jaar doorgebracht. Een uit de dagen van Napoleon III zeer bekende figuur is op 84-jarigen leeftijd te Corsika overleden. Wie herinnert zich niet Piétri, den prefect van politie te Parijs? Hij, weleer zoo bekend door geheel Europa, is als vergeten burger gestorven. Sic transit gloria mundi! De onlusten te Barcelona, die in ver band staan met de werkstakingen aldaar, komen in Spanje in de laatste jaren zóó veelvuldig voor, dat men ze niet eens meer opmerkt. De Keizer van China is met zijn geheele Hof behouden te Peking aangekomen. In gele draagkoetsen gezeten hield hij en de Keizerin- Regentes op plechtige wijze hun intocht in de verboden stad. Bij het voorbijtrekken van den schitterenden Hofstoet wierp elke Chinees zich ootmoedig in het stof ter aarde, aldus zijn slaafsche onderworpenheid te kennen gevend. Wat zal Wilhelm II den Chineeschen potentaat benijden HEUWSTIJPIHGEH. De Transvaalsch-Engelsche oorEog. Particuliere telegrammen, uit Zuid-Afrika te Londen ontvangen, maken melding van drie gevechten, die 30 en 31 December 1.1. geleverd zijn en waarvan lord Kitchener tot dusver geen woord gerept heeft. Het eerste is geleverd in het Oosten van den Vrijstaat, op grooten afstand ten Zuiden van het operatie-terrein van generaal De Wet en wel op de blokhuizenliniedie van Bloemfontein naar de grens van Basoeto-land loopt. De Engelschen verloren in dit gevecht 3 man aan dooden en 5 aan gewonden, onder wie 2 luitenants, alsmede verscheidene gevangenen. Het tweede gevecht heeft plaats gehad bij I Groenfontein, in het WeBten van Kaapkolonie, ten Zuid-Oosten van Calvinia. Hier kregen de Britten 5 dooden en 13 gewonden. Eindelijk verloren Kitchener's verkenners 2 man aan dooden en 6 aan gewonden, i onder wie 1 luitenant, bij Zoutpansdrift, in I het Zuid-Westen van den Vrijstaat, aan de Oranjerivier, bij een vergeefsche poging, om een Boerencommando te beletten, die rivier in Zuidelijke richting over te steken, i De maandelijksche lijst van de Britsche verliezen in Zuid-Afrika geeft voor December een totaal van 96 officieren en 2232 minderen en neemt daarmede één van de eerste plaatsen in onder de maandlijsten van anderhalf jaar terug. Het totaal der verliezen tijdens den geheelen veldtocht bedraagt 83.736het totaal der onherstelbare verliezen 24 299. J Op verzoek van president Krüger heeft, naar de Londensche bladen melden, de waarnemende president van Transvaal, Schalk Burger in October 1.1. het oordeel van de Boerengeneraals te velde gevraagd over een mogelijken vrede. Alle antwoorden op deze vraag luidden eenstemmig «Geen vrede zonder volkomen onafhankelijk heid der Republieken". Een later bericht meldt: Het door de Londensche bladen mede gedeelde bericht dat op verzoek van president Krüger, de waarnemende president Schalk Burger het oordeel van de Boeren-generaals te velde gevraagd heeft over een mogelijken vrede is, naar van bevoegde zijde verzekerd wordt, geheel uit de lucht gegrepen. Londen, 6 Jan. Aan de Times wordt uit Ermelo van 29 December 1.1. medegedeeld, dat de afwezigheid van nieuws uit het oostelijk deel van Transvaal, gedurende de laatste dagen, moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat de uiterst mobiele colonnes onder generaal Bruce Hamilton, bezoeken 1 brengen aan de verschillende remonte-depots, om zich nieuwe paarden aan te schaffen. Het daardoor den Boeren gegeven uitstel valt te betreuren, daar er hun gelegenheid door wordt geboden om uit een of anderen hoek te ontsnappen, waarin 2«j opgejaagd zijn, terwijl de rivieren ondertusschen gestegen zijn. Dergelijke rustpoozen zijn evenwel onvermijdelijk, tenzij er meer manschappen en dieren beschikbaar mochten zijn om de voorraden van den spoorweg naar de voor uitgeschoven depots te Ermelo en elders te begeleiden. De correspondent doet het idee aan de hand om een lichten spoorweg aan te leggen langs de blokhuizenliniëo. 7 Jan. Volgens bericht van Zaterdag 1.1. uit Middelburg, in Kaapkolonie, bevinden zich in het Noord-Oosten van Kaapkolonie de commando's van Fouché, Myburg en Wessels. Deze laatste heeft de richting gekozen van het vroegere commando van Kritzinger, heeft zijn strijdmacht verdeeld en doortrekt nu het grondgebied tusBchen Maraisburg en de hoofdspoorlijn met ver mijding van een treffen met de Britsche troepen. Ook bevinden zich enkele detache menten Boeren in de Camdeboobergen nabij Graaf Reinet, terwijl de commando's Maritz en Pyper hun operatiën in het Zuid-Westen van Kaapkolonie voortzetten. Volgens bericht uit Pretoria zou generaal Elliott, na een marsch van 112 K.M. in één etmaal, in achtervolging van De Wet, diens strijdmacht uiteengedreven hebben. China. Peking, 6 Jan. Vóór de aankomst van het keizerlijk hof zijn de paleizen en de pagoden in orde gebracht en opnieuw beschilderd. De versterking van het garnizoen vond plaats met 1000 soldaten uit Sjantoeng. Alle straten, welke het hof bij zijn terugkeer moet doortrekken, zijn heden en morgen afgezet, doch in de hoofdstraat zijn 2 huizen gereserveerd voor de leden der gezantschappen, om dezen gelegenheid te geven getuigen te zijn van den terugkeer. De gezanten hebben echter besloten zich bij den intocht niet te vertoonen, met het oog op de jongste gebeurtenissen en omdat de meesten van hen hun geloofsbrieven nog niet voorgelegd hebben. Nadrukkelijk heeft de Britsche gezant Satow tegenover de Chineesche autoriteiten betoogd, dat de Engelsche officieren, die de spoortreinen met het hof van PaotiDgfoe zouden begeleiden, niet als militairen in functie zouden zijn. 7 Jan. 12 uur 's middags. Volgens telefonische berichten uit Miachiafu, een voorstad van Peking, is de extra-trein met den keizer en de keizerin aldaar aangekomen. Duizenden ambtenaren zijn bijeen om hen te ontvangen. De troepen bewakenen-haie opgesteld, den gehoelen weg tot aan het paleis. Te Liverpool hadden Zondag de Jingoes het volk opgehitst tegen den Baptisten predikant Aked, die in een preek met symphatie van de Boeren en tegen het voort zetten van den oorlog had gesproken. Zondagavond werd de heer Aked dan ook op weg naar zijn kerk door een vijandigen troep aangehouden en bedreigd. Maar do predikant, die niet slechts een man des woords is, doch ook waar 't moet zijn de vuisten kan gebruiken, Kingsley sprak van muscular Christianity 1 baande zich met kracht een weg door den drom zijner aanranders, van welke er vijf op straat bleven liggen en door hunne makkers naar huis geholpen moesten worden. Na dien gedanen arbeid zal 't goed preekcn zijn geweest! Zwitserland. In Quinten landde den eersten Kerstdag een sloep met twee lijken, van een man en een vrouw. Zij werden herkend en daardoor kwam men te weten, dat deze beide menschen, met den zoon van één hunner, den vorigen dag waren gaan roeien. Deze zoon is denkelijk over boord geslagen en verdronken de twee anderen hebben toen blijkbaar geen kans gezien aan wal te komenzij hebben op 't water moeten blijven en zijn bevroren. Oostenrijk. Het Neue Wiener Tageblatt verhaalt, dat te Köninggratz een bruid bij een bruiloft gewogen is om haar huwelijksgift te bepalen. Bij de verloving had haar vader schertsend belooft, dat hij haar zooveel zilveren kronen zou meegeven als zij op den trouwdag in de feestzaal zou wegen. En nu heeft hij woord gehouden. In tegenwoordigheid van alle gasten werd de bruid in groot ornaat op de weeg schaal gezet, waarbij bleek, dat zij 62 kilo woog. Ze was dus geen boonestaakDadelijk ging de papa het geld halen en kwam terug met een zwaron zak, die 62| kilo woog. Dat halve kilo had hij er bij gedaan om de zwaarte van den zak. De inhoud bestond uit 13.500 kronen, ongeveer f 6700. Rusland. Een verschrikkelijk drama heeft zich afgespeeld ten huize van een brouwer te Moskou, Ka ff genaamd en van Oostenrijksche afkomst. Zijn zoon Alexander, die 20 jaar oud is en zijn studies op een normaalschool heeft voltooid, had uit een linnenkast 500 roebels gestolen, om geschenken te koopen voor zijn meisje. 's Avonds vernam hij, dat zijn moeder den diefstal ontdekt had en, om te voorkomen, dat zij hem verried bij zijn vader, die nog niet van de brouwerij terug was, besloot de jongeman zijn moeder en zijn twee zusters te dooden. Met een bijl begon hij op zijn moeder in te hakken, die spoedig den geest gaf. Daarna snelde bij naar een naburige kamer en stortte zich op zijn zuster. De oudste, een meisje van 18 jaar, die piano zat te spelen, werd met één slag gedood; de andere, die nog pas 7 jaar is, leeft nog, maar verkeert in hopeloozen toestand. De moordenaar zond vervolgens den portier naar de stad met een boodschap en eenigen tijd later liep hijzelf de straat op, opgewonden schreeuwend, dat onbekende booswichten zijn moeder en zijn zusters hadden vermoord. Hij speelde zijn rol zóó goed, dat men hem in het begin geloofde, maar door ongunstige verklaringen van zijn vader te zijnen aanzien kreeg men argwaan. De politie arresteerde hem en nu bekende de moordenaar alles. Engeland. Londen, 7 Jan. De pokken-epidemie is plotseling verergerd. Gisteren werden 56 lijders naar de barakken overgebracht; het aantal verpleegden is daardoor geklommen tot 837. De gezondheidsdienst heeft nu in alle haast besloten, een groot hospitaal te laten bouwen, dat 100.000 pd. Bt. zal kosten. Men zal dan kunnen beschikken over 2500 bedden, voor 't geval dat, gelijk men verwacht, de epidemie zich in het voorjaar nog uitbreidt. De ziekte woedt het hevigst in Oost-Londen. BelgiS. Te Antwerpen had kapitein Rossander van de Zweedsche stoomboot «Stockholm" op Nieuwjaaravond met zijn collega Toll van de «Motala" in een restauratie het middagmaal gebruikt, na afloop waarvan ze samen naar hun vaartuig reden met een huurrijtuig. Vóór de »Motala" gekomen, stapte kapitein Toll alleen uit, waarna het rijtuig verder in de richting der «Stockholm" voortreed. Sedert dien echter heeft men niets meer vernomen van kapitein Rossander, terwijl ook het huur rijtuig, met koetsier en al, is verdwenen. Men heeft gedregd in de dokken en inlichtingen ingewonnen aan de grensstations en ook elders in het land, doch alles te vergeefs. Kapitein Rossander is ongeveer 50 jaar oud bij had een vrij aanzienlijk bedrag aan geld bij zich op het oogenblik dat men hem voor 't laatst heeft gezien. De Vlaamsclie Gazet verneemt uit Ant werpen naar aanleiding van bovengenoemde zaak: De geheimzinnige verdwijning van een zeekapitein heeft Vrijdagavond aan de dokken groote opschudding verwekt. De Zweedsche zeekapitein Rossander, van het stoomschip «Stockholm", is hier goed gekend, daar hij sinds jaren onze haven bezoekt. "Woensdag in den morgen vroeg hij 1000 fr. op het bureel der firma Sasse, dewelke hier de reeders van de «Stockholm" vertegenwoordigen. Rossander deed ver schillende aankoopen en betaalde hiervoor rond 600 frank. In gezelschap van een anderen Zweedschen zeekapitein, Toll, van de stoomboot «Motala", ging bij in een koffiehuis noenmalener werd veel champagne aan tafel gedronken. Een derde persoon had zich bij de zeekapiteins gevoegd. Op aandringen van Rossander namen de twee zeekapiteins Donderdagmorgen om 4 uren een rijtuig, om zich aan boord te be geven. Aan het Oude Dok stapte Toll uit en begaf zich aan boord van zijn schiphet rijtuig reed verder in de richting van het Kattendijkdok, waar de «Stockholm" lag. De kapitein is nochtans niet aan boord gegaan en sinds heeft men zijn spoor ver loren. Sinds hetzelfde oogenblik ia tevens een koetsier met zijn gespan verdwenen. Deze heeft den bijnaam van Ketje; het rijtuig draagt het nummer 301. De politie heeft Vrijdag opzoekingen gedaan en ook in den omtrek waar de «Stockholm" lag werden peilingen gedaan, die Zaterdag van vroeg in den morgen werden voortgezet. De «Stockholm" is met een anderen kapitein vertrokken. Nederland. LeeuwardenG Jan. In de bizondere strafgevangenis alhier waren op 1 dezer 11 personen, die tot levenslange gevangenisstraf zijn veroordeeld. Zutphen, 6 Jan. Het heeft zóó of zóó gestaan of onze stad had bezoek gekregen van een naar het schijnt goed georganiseerde bende inbrekers, lui van het vak, opgeleid in de leerschool van Lammetje Zondag. De ijver der Deventersche en Zutphensche politie heeft ons er voor bewaard. Donderdagavond waren alhier aangehouden en naar Deventer opgezonden 2 Duitschers, die verdacht werden van diefstal te Deventer. Dit tweetal blijkt nu te behooren tot een bende van vier personen, die te Deventer hadden ingebroken, en daarna Zutphen tot hun oporatieveld hadden gekozen. Te Deventer had n.l. in den nacht van 1 op 2 Januari een inbraak plaats gehad in het kantoor van den heer G. W. Nikkels Gz. aan de Vischpoort. Door uitsnijding van een ruit waren de inbrekers binnengekomen. Zij forceerden eerst het slot van een mahonie houten kastje, en vonden daarin een sleutel, waarmee zij een schrijfbureau konden openen. Uit dat schrijfbureau namen zij f 40 aan zilvergeld. Zij vonden ook den sleutel van de brandkast, doch konden deze wegens de geheime sluiting niet openen. Zij voorzagen zich nog van een flinke hoeveelheid sigaren, drongen toen in den winkel door en pro beerden daar te vergeefs de winkellade te forceeren. In hun haast lieten de dieven nog een bankbiljet van f 25 vallen. Toen den volgenden morgen de diefstal bemerkt was, werd bij de politie aangifte gedaan. Bij onderzoek bleek, dat in de slaap stede «grand hotel le petit moulin" een gezelschap van 4 Duitschers was gelogeerd, 3 mannen en 1 vrouw, waarvan 2 dien nacht niet op bed waren. In het bezit van 2 logó's werden sigaren gevonden van de gestolen soort, en ook een aantal dubbeltjes en kwartjes. Twee der logé's waren verdwenen. Al spoedig bleek, dat deze aan het station waren geweest om plaatskaarten naar Zutphen. Zij waren echter aan het verkeerde station terecht gekomen en hadden toen hun reis maar te voet aangevangen. Twee agenten volgden hen nu per fiets, maar alhier aangekomen, vernamen zij, dat de politie telegraphisch uit Deventer gewaar schuwd, de vrienden reeds in handen had Het viertal is nu in arrest, en ter beschik king van de justitie gesteld. Het bleek, dat zij behooren tot de welbekende logó's van Lammetje Zondag. Haarlem, 6 Jan. Bij de voorstelling, gisteren avond in den schouwburg, moest een meisje van vijf jaar worden opgevangen uit een zoogenaamd brandend huis. Er brak een luik, waardoor het meisje zich hevig bezeerde aan den neus en het aangezicht, zeer tot ont steltenis van het publiek. Amsterdam, 6 Jan. In een heden alhier gehouden vergadering van werklooze diamant bewerkers zette de heer Polak uiteen, dat de eisch der Juweliersvereeniging onbillijk is. Werd er aan voldaan, zou de gansche organisatie van den Bond, na zoo vele jaren van strijd verkregen, in een oogwenk te loor gaan. Hij spoorde allen aan de geroyeerde en ongeor ganiseerde werklieden tot den Bond terug te brengen. In de laatste 14 dagen kwamen reeds 500 van de 1300 geroyeerden terug. Het aantal juweliers, dat de werklieden uitsloot, bedraagt 55. Alhier zijn bij den heer Emous aange komen twee Boeren, die uit het gevangenkamp te Alcobaga (Portugal) hebben weten te ontvluchten. De eene is Wessel Gouws, oud 27 jaar, afkomstig uit Molteno en de andere Hendrik Gerardus Krüger, oud 22 jaar, afkomstig uit Burgersdorp. Met het weinige geld, dat zij hadden, wisten zij Parijs te bereiken, waar zij door den Transvaalschen consul van reisgeld naar Amsterdam voorzien werden. Het Chr.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1