3 voer op het Sluisje brengen. Eu dan moest nog alles meeloopen. Daarvoor moest men 's nachts om 2, 3 uur op den wagen zijn, en dat niet in Juli of Augustus, neen in October, November, begin December, gewoonlijk de guurste tijd van het jaar. Direct gelost, en weer terug ja, als dat kon. Als men niet muurvast tusschen al de andere wagens ingesloten zat, zoodat men soms een uur lang met den leegen wagen moest wachten. Zoo is het met het brengen der peeën, zoo is het met het halen van pulp, steenkolen, enz. In elk opzicht is een eigen haven nuttig en voordeelig, niet alleen voor de boeren, maar voor de geheele gemeente. Hartelijk er mee gefeleciteerd Serooskerke en Noord- welle, sons lijden is voorbij Haamstede, 4 Jan. Bij de op 3 dezer gehouden verkiezing van een lid van den gemeenteraad (vacature Geluk) zijn bij den burgemeester als candidaten opgegeven de h.h. L. J. Blom Mz., P. Blom Lz., M. J. K. Overbeeke en M. A. Vis. Poortvliet. Terwijl Zaterdagmorgen de landbouwerszoon C. F. de Rijke met paard en rijtuig op weg was naar Tholen, werd het daarvoor gespannen paard nabij het dorp schichtig, sloeg over het lamoen van het rijtuig, met dit gevolg, dat paard en rijtuig op den weg omviel. De inzittende kwam er met eenige lichte kneuzing en een weinig schrik af, hoewel het rijtuig erg beschadigd was. Het paard, dat zich met stuktrekken van het lamoen wist los te rukken, kwam hollende het dorp inloopen, waar het spoedig tot staan werd gebracht. Vlissingen4 Jan. Tengevolge der reorganisatie der politie zijn door den burge meester benoemd tot adjunct-inspecteurs der politie de heerenH. J. M. M. van Nieuwland, thans adjunct-inspecteur van politie te Zwolle, en Th. N. A. Sol, thans schrijver bij de politie te Tilburg. Tot agenten van politie der derde klasse zijn benoemd G. van den Driest, gepasporteerd matroos le klasse K. N. M.; P. Roelse, gepas porteerd korporaal der mariniersJ. Braven- boer, onbezoldigd rijksveldwachter, en R. van Zalen, thans agent van politie te Wageningen. Tot plantsoenwachter is benoemd V. van der Linden, gepensionneerd onderofficier. Verder zijn bevorderd tot rechercheurs de agenten van politie der le klasse A. R. de Boo van Uijen en P. J. Bartelse. Deze reorganisatie treedt den 16 Januari in werking. In het afgeloopen jaar zijn alhier binnen gekomen 82 stoomschepen, metende 37,018 ton, en 15 zeilschepen, metende 5619 ton, en vertrokken 85 stoomschepen, metende 41.386 ton, en 15 zeilschepen, metende 4943 ton. In 1900 kwamen binnen 114 stoomschepen, metende 77.640 ton, en 14 zeilschepen, metende 4174 ton, en vertrokken 115 stoom schepen, metende 81.936 ton, en 13 zeilschepen, metende 4072 ton. Hieronder zijn niet begrepen de mailbooten der Maatschappij Zeeland". Men meldt van hierDe mailbooten der Maatschappij »Zeeland" hebben in het afge loopen jaar 4239 reizigers meer vervoerd dan in 1900. Toch zullen de ontvangsten minder bedragen, daar het goederenvervoer aanmerkelijk achteruitging, hoofdzakelijk door dien het afgebrande havenhoofd te Queens- borough nog niet is opgebouwd. Biervliet. Vele jaren geleden stierf alhier op hoogen leeftijd een ingezetene, die te voren in goeden doen, door vele rampen en tegenspoeden achteruit was geraikt, zoodat de schuldeischers niet het geringste uitzicht hadden op de voldoening hunner vorderingen, die vele honderden guldens bedroegen. Vóór Kerstdag arriveerde na een jarenlang verblijf in Amerika zijn zoon, die de schulden zijner ouders vereffende. Uit dit geval blijkt, dat de eerlijkheid de wereld nog niet uit is. Landbouw en Veeteelt. Dreischor. Aan de haven alhier zijn in de vorige campagne verzonden ongeveer 8 millioen K.G. suikerbieten en aangevoerd werd ruim 3 millioen K.G, pulp. De pogingen, door den Minister van Buitenlandsche Zaken op verzoek van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland aangewend bij de Belgische regeering om de kantoren Stroobrugge en Zandvliet open te stellen voor den invoer van pluimvee in Belgiëzijn met een gunstigen uitslag bekroond. Paardenfokkerij. De heer H. A. Pauwen te "West-Pannerden, die nooit tijd of moeite ontziet om in zijne bekende raspaardenfokkerij steeds de allerbeste fokdieren te hebben, is, voor de tweede maal sinds dezen herfst, naar Frankrijk vertrokken om een eerste-klasse- hengst te koopen uit het beroemde Engelsch- Normandische harddraversbloed. De bekende »Roland" van den stal van den heer Pauwen heeft den grondslag gelegd voor een eolied paard, met best humeur en elegance, getuige de talrijke dochters van dezen hengst, aller- wege als fokmateriaal gebezigd. Het doel, dat de heer Pauwen zich nu met den aankoop van een eerste-klasse Franschen harddraver stelt, is, het vuur en de snelheid der Geldersche paarden te verhoogen en ze aldus aan hooge eischen te doen beantwoorden. KEBKM1EPW8. Beroepen bij de Geref. Gem. te Oostburg da. M. F. Visser te Oostkapelle. Aangenomen de toezegging van beroep naar de Herv. Gem. te Biervliet door den candidaat W. J. Val te Rotterdam. De heer A. Hoogendijk Hz., candidaat te Nieuwerkerk aan den IJsel, beroepen tot predikant bij de Herv. Gemeente te Stellen dam, hoopt aldaar Zondag 12 Januari as. intrede te doen. Te zijner bevestiging zal optreden ds. J. Boss van Ouddorp. De vacature heeft 19 jaar bestaan. Tot dusver werd iederen Zondagmorgen na afloop der godsdienstoefeningen te Goes door z g. busjongens een collecte gehouden. Met ingang van den eersten Zondag in dit jaar wordt de collecte, voor zooveel betreft de Nederl. Herv. Gem., afgeschaft. De diaconie verwacht meer van rechtstreeksche bijdragen door de lidmaten dier gemeente, tot welke bijdragen zij zich schriftelijk kunnen verbinden. O N D E K W IJ 8. Haamstede. Door den gemeenteraad is in eene 1.1. gehouden vergadering het »her- halings-onderwijs" geregeld. Bepaald werd, dat dit onderwijs gegeven zal worden voor de jongens van af 1 November tot 1 Maart, en voor de meisjes van 1 April tot 1 Juli. De vergoeding aan de onderwijzers bedraagt f 0,75 per lesuur. RECHTSZAKEN. Sedert 9 December j.l. wordt te Zierikzee vermist de 43-jarige Tonis Kooman, aan de ééne zijde bijna geheel lam, gekleed met donkerblauw jacquet-pak, zwarte pet en zwart lederen pantoffels. Vermoedelijk is hem een ongeluk overkomen. Bij ontdekking verzoekt de commissaris van politie te Zierikzee bericht. Door den officier van justitie bij de recht bank te Middelburg is ingetrokken het door hem ingestelde hooger beroep tegen het vonnis dier rechtbank van den dOen December j.l., waarbij J. A. d. S., oud 31 jaren, rijksveld wachter-jachtopziener te Retranchement, werd vrijgesproken van de aan dezen bij dagvaarding ten laste gelegde mishandeling. De man uit St.-Maartensdijk, die dezer dagen te Bergen-op-Zoom wegens aanranding werd aangehouden, is naar de gevangenis te Breda overgebracht. In het afgeloopen jaar werden door den kantonrechter te Goes uitgesproken 975 vonnissen in evenzooveel strafzaken 951 van de 1189 gevonnisten werden bij verstek ver oordeeld, terwijl over 13 een vrijsprekend vonnis werd geveld. De kantonrechter berechtte 12 verzetzaken van 8 kwam men in hooger beroepvan 3 werd cassatie aangeteekend. 29 ambtenaren werden beëedigd68 benoemingen hadden plaats inzake voogdij en onder-curateele-stelling op requesten werd 44 maal eindbeschikking gegeven61 gewone civile zaken werden aangebrachtin 53 daarvan werd einduitspraak gedaan. Voor de rechtbank te Heerenveen werd Woensdag behandeld de zaak tegen een predikant bij de Herv. gemeente te Hoornster- zwaag, beklaagd van een kerkvoogd beleedigd te hebben door hem toe te voegen»jij steelt van de kerk". De beklaagde ontkende. Hij had er op gezinspeeld, dat de kerkvoogd, die f 20 salaris geniet, daarvoor niets deed en gezegd: »Jij doet niets voor je f 20; en het is zoo goed als gestolen geld". Beklaagde lichtte toe, dat Dgestolen" hier moest worden opgevat in den zin van Dgevonden". Het O. M. vond de zaak des te treuriger, wijl hier terechtstond een man van opvoeding en deze schuld ontkende, in plaats van rond weg voor de waarheid uit te komen. Het vond het ten laste gelegde bewezen en requireerde tegen den predikant f 25 boete, subs. 10 dagen hechtenis. De moord op den kellner v. d. KampDe bij de verdwijning van den kellner Van der Kamp uit Delft betrokken koetsiers Hanevelt en Schildknegt zullen 23 Januari a.s. terechtstaan wegens diefstal van een horloge, dat aan den overledene toebe hoorde. Termen om hen als verdacht van moord voor de rechtbank te doen verschijnen, blijken dus niet aanwezig. Post en Telegrafie. Gedurende de maand December zijn door het Rijks-telephoonkantoor te Poortvliet behandeld 86 telegrammen, t. w. verzonden 54 en ontvangen 32. Dreischor. In het vorige jaar zijn aan het telefoonkantoor alhier behandeld 938 telegrammen, n.l. verzonden 328 en ont vangen 610. VISSCHERÏJ-BERICHTEN. Een aantal visschers en oesterhandelaars van Texel hebben aan de regeering verzocht eenige voormalige oesterbanken in de Zuiderzee te mogen pachten om daarop mosselen te vangen. Transvaal en Oranje-Vrij staat. De Standard verneemt uit Brussel »De Nederlandsche Minister van Buiten landsche Zaken heeft een lang onderhoud gehad met den voorzitter van de Nederlandsch Zuid-Afribaansche Vereeniging inzake het overbrengen van vrouwen en kinderen van Boeren uit de concentratiekampen naar Nederland. Het gesprek had tengevolge, dat het plan als onuitvoerbaar voor goed opge geven is". Dezelfde correspondent meent weer te weten, dat mevrouw Steijn biunenkort in ons land verwacht wordt. BRIEVEN UIT ZIERIKZEE. Het jaar 1901 is ten einde gespoed, en wij allen zijn weer een jaartje nader bij onze groeve. Hu, welke griezelige gedachte! En toch men8chenis het goed, dat wij ook daaraan eens denken. Wij leven hier op aarde niet uitsluitend voor ons eigen ik. Wij behooren tot de groote menschengemeenschap, en het is ons aller plicht onze stoffelijke en geestelijke goederen, die wij toch niet in het graf kunnen medenemen, aan de bevordering van hare belangen dienstbaar te maken. En doen wij dit, dan zullen wij ook, wanneer het oogenblik gekomen is, waarop wij aan de grens der eeuwigheid staan, troostvol en gelaten van dit leven kunnen scheiden door de verheffende gedachte voor de maatschappij te zijn nuttig geweest, en daarvan zichtbare sporen achter laten. Daarom is het goed, dat men ten minste éóns in het jaar er aan denkt, dat wij sterfelijk zijn, en dat wij, zoolang het dag voor ons is, pogen te arbeiden tot heil van de gemeenschap. Noch ist es Tag, da rühre sich der Mann, Die Nacht tritt ein, wo Niemani wirken kann. Goethe. De lezers en lezeressen van dit blad zullen wegens deze zedepreek allicht denken, dat Brinio dominé is. Dit is toch geenszins het geval. Ik gaf slechts uiting aan hetgeen bij de jaarswisseling zoo in mijn gemoed opwelde. Maar dit neemt niet weg, dat ik dolgraag dominé zou willen wezen. Ik heb namelijk opgemerkt, dat men het daarmede tegen woordig heel ver kan sturen. Dat ziet men aan dr. A. Kuyper. Die is van dominé, professor, minister geworden, en regeert feitelijk nu het geheele land. Beveelt hij rechtsom, alle anti-revolutionairen met de katholieken incluis maken een beweging naar rechts. Kommandeert hij linksom, de geheele Gideonsbende en de Centrumpartij maken een zwenking naar links. Laat ik dat nu eens doen. Men zou me hartelijk uitlachen. Daar hebt gij den jeugdigen afgevaardigde Talma. Die was ook predikant. Als hij preekte, was het kerkgebouw stampend vol bezet. Het kon nog zoo warm wezen, of het kon nog zoo hard vriezen, als Talma sprak, was de geheele gemeente present. Geen wonderIn schoone, bezielende taal sprak hij van liefde en van verdraagzaamheid, en van de blijde boodschap, die gekomen was, en die aan het menschdom het Vrede op aarde" verkondigde. Maar een zetel in de Kamer kwam hem toch begeerlijker voor dan de plaats op den kansel. Ende zijn begeerte werd vervuld. Bij de jongste verkiezing werd hij door het district Tietjerksteradeel in de Kamer gebracht. En, te oordeelen naar zijn prachtige oorlogsspeech, waarmede hij de harten van al de militairen, zoowel hoogere als lagere, stal, zou het me in het geheel niet bevreemden, of hij wordt nog eens minister van oorlog. Men zou nu meenen, dat, om het zoover te brengen, men zich als geestelijke onder de anti-revolutionaire vlag moet scharen. Niet eens noodig. Want daar hebt gij bijvoorbeeld Melchers, die was ook dominé, en die heeft, als socialist van het zuiverste water, broederlijk naast Yan Kol op het Binnenhof plaats genomen, en wil in tegenstelling met Talma voor de Oorlogs- begrooting geen cent, geen man toestaan. Wat kunnen die domine's en ex-dominé's in zienswijze van elkaar toch vaak hemelsbreed verschillen Nu ik toch eenmaal over de politiek aan het praten ben, wat anders mijn gewoonte niet is, wensch ik een aangelegenheid te bespreken, die sommigen bij de wet geregeld willen zien. Ik las in het jongste nummer van het anti-revolutionaire orgaan dezer streek een stukje: nErwtenlezen". Dit stukje bevatte naar aanleiding van een zeer lezenswaardig artikel van den heer Wibaut over voornoemd onderwerp, een denkbeeld van de Middel- burgsche Courant, om het erwtenlezen ge zamenlijk in groote lokaliteiten te doen plaats hebben. Deze had indertjjd dat denkbeeld geopperd, zoowel uit een hygiënisch oogpunt, als tot het afsnijden van de gelegenheid aan ouders om hun kinderen ten koste van het voor deze onmisbare onderwijs voor dit werk te exploiteeren. Nu heb ik niet de minste bedenking tegen het weergeven van dit denkbeeld in een anti revolutionair orgaan, maar wel, dat de redactie er van dat doet zonder eenigen commentaar, zonder eenige kritiek, en blijkbaar uit in genomenheid met inhoud en strekking er van. Ligt daarin geen inconsequentie? Waar van anti-revolutionaire zijde, toen de Juni-verkie zingen voor de deur stonden, als het ware een kruistocht tegen de Leerplichtwet door het geheele land ondernomen is, onder de verleidelijke strijdleus, dat tal van ouders, ten gevolge van den leerdwangde ver diensten hunner kinderen moesten missen, daar had men mogen verwachten, dat zij een denk beeld fel zoude bestreden hebben, dat, tot wet verheven, aan vele ouders zou ontnemen, hetgeen tot heden toe hun kinderen door het erwtenlezen mede voor de huishouding ver dienden. En in stede van dit te doen, voegt het anders zoo strijdlustige anti-revolutionaire blad geen enkele opmerking aan het op- genomene toe. Zou men hier het spreek woord: »Qui se tait, consentit" niet in toepassing mogen brengen, en op grond daar van mogen vragen, of beamen in deze geen inconsequentie is. Wijlen Haffmans was gewoon te vragen om »meer licht". Als ik 's avonds de deur uitga, dan roep ik ook, ziende, hoe armzalig tal van straten te dezer stede verlicht zijn, uit volle borst: »meer licht". Moge het ge meentebestuur van Zierikzee bij de intrede van het nieuwe jaar aan de gemeentenaren het noodige licht niet langer onthouden. Zierikzee, 2 Jan. 1902. BRINIO. Gemengd Nieuws. De rijksveldwachter Dubbel, gestationneerd te Sommelsdijk, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. op noodlottige wijze om het leven gekomen, als slachtoffer van zijn plicht. Met een collega was hij tusschen Nieuwe- Tonge en Sommelsdijk op surveillance, toen zij een aantal stroopers betrapten, naar gissing 8, die met een lichtbak op het wild loerden. Behoedzaam naderden zij de stroopers, zonder dat dezen daar iets van gewaar werden, totdat Dubbel eensklaps één hunner in den rug aangreep. De strooper keerde zich om en tegelijk viel een schot, waarop Dubbel onder zwak gekreun ineenzeeg. De andere veldwaohter boog zich over hem heen, om te trachten hem hulp te verleenen en inmiddels ontkwamen alle stroopers. De getroffene gaf weldra geen teeken van leven meer, waarna zijn kameraad zich verwijderde om in de naastbijzijnde woning hulp te gaan halen. Het duurde echter een kwartier eer hij een boerderij bereikt had, vanwaar een boerenknecht hem met een lantaarn vergezelde en het kostte hun nog moeite den gevallene terug te vinden. Zij vonden hem als lijk, met een schotwond in de linkerborst en den baard aan de linkerzijde geschroeid, waaruit blijkt, dat het schot in de onmiddellijke nabijheid is gelost. Hierdoor vermoedt men, dat bij den strooper geen opzet aanwezig was om den veldwachter te dooden of te verwonden, maar dat bij het zich snel en verschrikt omkeeren, toen de veldwachter hem aangreep, het geweer van den strooper bij ongeluk is afgegaan met het bekende noodlottige gevolg. Om half vijf in den morgen werd het lijk van den verslagene door den anderen veld wachter en den boerenarbeider thuisgebracht. De man had 10 dienstjaren en laat een weduwe met 3 kinderen na. De stroopers wisten te ontkomen, doch zijn vermoedelijk bekend. Telegrafisch ontboden, hebben de subst.- officier van justitie mr. J. Z. Mazel, de rechtercommissaris mr. K. W. Brevet en de subst.-griffier mr. Van Rhede v. d. Kloot, allen uit Rotterdam, zich naar de plaats van den moord begeven, teneinde een onderzoek in te stellen. Om halftwee vertrokken de heeren van het gerecht per stoomboot naar Middelharnis. De verslagene stond bekend als een oppassend man. Op Nieuwjaarsdag heeft te Oosterhout een afschuwelijke moord plaats gehad. Eenige beschonken personen maakten het den bezoekers in het bierhuis van v. Y. op de Yoorheide lastig. Onder de aanwezigen was ook zekere H., een Duitscher, die zich onlangs uit Laeken (bij Brussel) te Oosterhout had gevestigd. Deze verwijderde zich een oogenblik, doch keerde spoedig in het bierhuis terug, gewapend met een sikkel of rietmes en stiet dit onverwacht den 22-jarigen C. Y. in het hart. Deze zonk dood ter aarde. De moordenaar vluchtte, doch is in den avond van denzelfden dag gearresteerd. Bij zijn overbrenging naar het politie-bureau moest de politie tegenover het publiek, dat den moordenaar te lijf wilde, handelend optreden. De verslagene was gehuwd en vader van 3 kinderen. Oud mal bovenal. In het Friesche dorp Jubbega zal een grijs paartje nog in 't huwelijksbootje stappen. De bruid, een »jonge dochter", is 85, de man, weduwnaar, 77 jaar. Er zal volgens De Tijd weldra een begin worden gemaakt met het exploiteeren der staatsmijnvelden in Limburg, waarbij ongeveer 25 ontginningszetels noodig zijn met 40.000 arbeiders. Bij een vechtpartij op den Broek- heumerweg te Enschedé is de vrouw van J. H. A. aldaar levensgevaarlijk verwond. Ook de man-zelf bekwam een ernstige wond aan de hand. De politie heeft den vermoedelijken dader aangehouden. Prettige verhouding! Vrijdagmorgen heeft (volgens de N. Zutphensche Ct.), de onderwijzer Z., werkzaam op de school op 't Loo (gem. Apeldoorn) wegens een verschil van meeniDg het hoofd dier school tegen den kapstok gesmeten. Aan de bevoegde autori teiten is omtrent deze insubordinatie rapport uitgebracht. De pokken. Woensdag 1.1. waren er 739 lijders aan pokken in de barakken te Londen. Een groot aantal sterfgevallen aan pokken zijn in de afgeloopen week te Parijs, New-York, Warschau. Ook in enkele plaatsen van Oost- Ylaanderen breiden de pokken zich uit. Vogelenvangst. Drie wachters van den vuurtoren van Gris-Nez bij Boulogne, hebben dezer dagen terecht gestaan wegens het vangen, dooden en verkoopen van vogels, door de wet beschermd. De mannen hadden, naar het bleek, in den trektijd der vogels, tusschen 10 en 14 October, niet minder dan 6000 vogels van allerlei soort (onder welke 3500 leeuwerikken en 800 lijsters) gevangen door middel van een onder de lantaarn gespannen net. Zij werden, wegens dien vogelmoord op groote schaal, ieder veroordeeld tot een geld boete van niet meer dan 50 francs. Eon spoorwegklerk, die met een groote som gelds van Karkhoff naar Katerinoslav op reis ging, is niet op de plaats 2ijaer bestemming aangekomen. Hij deed een gedeelte van de reis op de locomotief en werd daarna niet meer gezien. Vermoedelijk hebben nu de machinist en do stoker, die beiden in hechtenis zijn genomen, den man vermoord, van het geld beroofd en zijn lichaam in het vuur van de locomotief verbrand. Er werd bij onderzoek van de asch het een en ander gevonden, wat men voor over blijfselen van een menschenlichaam hield. De stoker en de machinist erkennen, dat de vermiste klerk een eindweegs op de locomotief is medegeredenmaar zij houden vol, dat hij daarna langs de loopplank naar zijn coupé is teruggekeerd. Ingezonden Stukken. Zierikzee, 2 Januari 1902. Mijnheer de Redacteur I Beleefd verzoek ik u onderstaande nog van mij te willen opnemen, naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer Vorsterman van Oyen in uw blad van 28 Dec. Het doet mij leed, dat deze heer de zaak in een geheel verkeerd daglicht stelt, om zoodoende zijne handeling te motiveeren, en waar hij zich geroepen acht de kwestie mee te deelen, was het eerlijk geweest, indien Z.Ed. het dan naar waarheid gedaan bad, doch 't komt niet uit om verschillende onwaarheden neer te schrijven en door het onaangeroerd laten van mijne correspondentie, de menscben, die buiten de kwestie staan, het zóó voor te spiegelen, alsof de schuld der te late levering bij mij ligt. 'k Wil daarom in korte trekken het verloop der zaak meedeelen: 4 Febr. bood ik aan 261900 K.G. superphosphaat aan f 2,45 p»r 100 K.G en 113800 KG amm. superph. voor f 6,86, en sloot 25 cent aan postzegels bij om mij in ieder geval de laagste inschrijvingen te telegrafeerenden 5 Febr. ontving ik telegrafisch bericht, dat ik aannemer was van de super phosphaat. Eene schriftelijke kennisgeving van het bedrag van den borgtocht heb ik nimmer ontvangen. ïk telegrafeerde den 5den terug: »Accoord. Telegrafeer aannemingsprjjs ammoniaksuper", daar ik belang er bij h»d dezen prijs te weten. Hij antwoordde denzelfden dag telegrafisch: amm. sup. f 6,76. Den 10 Febr. had ik schipper W. Gielbert aangenomen de superphosphaat te laden, en daar deze schipper ging sleepen, vermoedde hij den 21 'Febr. met de lading te Breskens te zijn, zooals hij op hét afsluitbriefje heeft geteekend. Den 13 Febr. telegrafeerde de heer V. v. O.: «Waar blijft de borgstelling", waarop per briefkaart werd bericht, zooals door dezen heer werd aangegeven. Waar de schipper aangenomen was, en de reis onder gunstige^* omstandigheden in 8 dagen is gedaan, oordeelde ik het onnoodig om nog eene borgtocht te stellen, de partij super zou immers borg genoeg zyn. En dat ook de heer V. v. O. er zoo over dacht, blykt wel hieruit, dat hij mij zelfs niet éénmaal per brief gevraagd heeft de borg stelling te zenden. Den 16 Febr. evenwel was ik ver plicht per aangeteekenden brief te melden, dat de schipper door storm zware averij had bekomen, en dat de vaart op de Kempensche Vaart door het ijs gestremd was, doch dat direct na opening een andere schipper de reis zou vervolgen. Ik ontving geen bericht, róch eene vraag om nu nog borg te stellen, nu er vooruitzicht was, dat groote ver traging zou komen. Den 8 Maart vroeg de heer V. v O. telegrafi-ch«Waar blijft de superphosphaat", waarop ik terugseinde: «Wordt geladen, brief volgt". In dezen brief schreef ik den 9den, dat schipper Bal de reis voor schipper Gielbert zou volbreng®n, en dat mijn vertegen woordiger den 7den naar de fabriek a'gereisd was om de monstername te controleeren en de ïnlading te be spoedigen. Den 18den berichtte ik, dat de schipper den 15den geladen was en dat deze niet vroeger aan de fabriek kon komen, vanwege eene dijkafschuiving in het kanaal tusschen sluis 8 en 9, mijn spyt te kennen gevende, dat door de vorst en bovengenoemd ongeval de levering zoover over tijd geschiedde. Den 21 Maart schreef ik een briefkaart, met verzoek om 5°/0 van de vracht in te houden, zijnde de provisie voor den scheepsbevrachter Juin. Op al de vorenstaande brieven ontving ik geen antwoord. Den 28 Maart ont ving ik een telegram van den heer Luteijn, penning meester, of hij na aftrek der 5 °/0 de vracht aan den schipper mocht betalen, waarop ik omgaand toestemmend telegrafisch antwoordde, onder voorbehoud, dat op my geene korting voor te late levering zou toegepast worden. Ik bevestigde dit per brief, er op wijzende, dat zjj uit mijne brieven konden zien, dat de te late levering door over macht geschied was. Tevens verzocht ik het bedrag mijner factuur, 't welk binnen 8 dagen na afgifte van het analyse-verslag betaald zou worden, te willen op- zenden. Aan het slot van mijnen brief berichtte ik de ontvangst van een telegram van schipper Bal en schreef: «Zoo juist ontvang ik telegram van Bal, dat u weigert «zijne vracht te betalen. Ik heb h»m geschreven, dat hij «bij u zijte vracht kan ontvangen, als hij eene schriftelijke sverklaring aan u afgeeft, dat hij bereid is onder eede «te verklaren, dat hij door overmacht van hoogerhand «de reis niet vlugger en vroeger heeft kunnen doen". Den 4 April ontving ik mijn eersten brief van den heer Vo'-sterman van Oyen, waarin hij schryft, dat hy den schipper zijne vracht heeft laten uitbetalen, terwijl Z.Ed. meedeelde, dat de lange reis werd toegeschreven aan een dijkbreuk, feilen wind enz., aan een soort over macht dus. Vervolgens woordelijk: «Maar volgens den «aanuemingsbrief moest geleverd worden den 19 Febr., «en tusscnen 19 Febr. en 23 Maart loopen 30 dagen. «Volgens onze voorwaarden van inschrijving blijft ons «dus het recht 30 x f 10 te korten op de aannemings- «som, tenzy force majeure aanleiding gegeven heeft tot «het te laat. Force majeure in rekening te brengen, «wanneer men de reis 24 dagen ongemotiveerd te laat «begint op reis te gaan is wel wat kras. Indien door u «dus kan bewezen worden, dat de te late levering een «gevolg is van overmacht, dan zal ons de toezending «van die bewyzen zeer aangenaam zijn". Myne geheele correspondentie ziet Z.Ed. dus over 't hoofd, waar hij begint te spreken van 24 dagen te laat op reis te gaan 'k Schreef den 5 April direct terug«Hiernevens zend >»ik u het bewijs van schipper Gielbert, die den 10 ««Febr. is aangenomen, om onmiddellijk naar Lommei »»te vertrekken, en daar deze schipper ging sleepen, was ««het zeker, dat hij tydig te Breskens zou geweest zijn. ««Den 15 Febr. schryft hij per aanget. brief, dat I y «avery heeft en dat de dyk tus chen sluis 8 en 9 is door- «gespoeld. Den 21 Febr. bericht hij, dat de vaart nog «steeds gestremd is. Beide brieven en het afsluitbriefje ««leg ik hiernevens over, ten bewyze, dat de vertraging ««alleen door overmacht is ontstaan. Ik heb later schipper ««Bal in zijne plaats aangenomen, en overhandigde u ««hiervan reeds het afsluitbriefje"".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 2