ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 7 Januari 1902. (Z ierilszeesclie C o ur an t). 58ste JAARGANG. No. 7638. RECLAMES. "j. DE GRAAF Cz. Goedkoopst adres. Magazijn Poststraat C103. Hondenbelasting. HIEUWSTIJDIHGEH. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerik? Transvaal, Indië enz. verzending eens pt>» week, f 10,per jaar. Directeur o A. J. DE LOOZE. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Ad verten tiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden, Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. be Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels 75 cts. Elke regel meer IS cts. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Overwegende, dat met 1 Januari 1902 o. a. in werking zal treden eene nieuwe Verordening op de invorde ring; eener belasting op de honden in deze gemeente Overwegende, dat het wenschelijk is, de houders van honden met de voomaams'e bepalingen dier Verordening bekend te maken; Brengen ter openbare kennis, dat die bepalingen zijn vervat in de navolgende artikelen: Art. 4. De belasting moet binnen vier weken na de dag- teekening van het aanslagbiljet ten kantore van den Gemeente-Ontvanger worden voldaan tegen bewijs van betaling, geteekend door den Ontvanger, inhoudende naam, voornaam en woonplaats van den belastingschuldige, het getal honden, met vermelding of die al dan niet zijn diensthonden, het volgnummer op het kenteeken ver meld, het betaald bedrag en den datum van betaling. Art. 5. Bij de betaling wordt aan den belastingschuldige voor eiken hond kosteloos een kenteeken uitgereikt, volgens model, telken jare door Burgemeester en Wethouders vast te stellen, waarop tevens het dienstjaar en een doorloopend volgnummer is vermeld. Dit kenteeken is slechts geldig voor het loopend dienst jaar en vijf weken na de vaststelling van het primitief kohier van het volgend dienstjaar door den Gemeente raad, na welken tijl het verboden is dit door honden te laten dragen. Art. 6. De belastingschuldigen zijn verplicht, tot verzekering van het toezicht op de belasting, hunne honden, zoolang deze zich op den openbaren weg bevinden, dit kenteeken, behoorlijk zichtbaar, aan een halsband bevestigd, te doen dragen. Na afloop van den in art 5 al. 2 gcstelden termijn, moet het kenteeken weder worden ingeleverd bij den Gemeente-Ontvanger. Art. 7. Het is verboden dit kenteeken aan een ander, tenzij houder of eigenaar van den hond, af te geven of in gebruik te geven, gelijk het mede verboden is aan een ieder, die zich niet heeft aangegeven als belasting schuldige, zijne Ronden van zoodanig kenteeken onbevoegd te voorzien. Art. 8. De Gemeente-Ontvanger zal aan den belastingschuldige, die dit kenteeken heeft verloren, op schriftelijke aanvrage en na vertoon van het bewijs van betaalde belasting, een nieuw kenteeken mogen afgeven, tegen betaling van f 0,60. Wordt gedurende den loop van het belastingjaar meer dan eenmaal een nieuw kenteeken aangevraagd, dan wordt de prijs van dit kenteeken voor elke volgende maal telkens met f 0,25 verhoogd. Zoodra een nieuw kenteeken is afgegeven, heeft het verloren kenteeken alle waarde verloren en geldt niet langer als bewijs van betaalde belasting. Art. 9. De beëedigde personen, daartoe door Burgemeester en Wethouders aangewezen, alsmede alle pohtie-beambten, zijn bevoegd van alle overtredingen der bepalingen dezer verordening proces-ver baal op te maken op den eed bij de aanvaarding hunner betrekking afgelegd. Art. 10. Ontduiking of overtreding der bepalingen dezer Ver ordening, de poging daartoe of de medeplichtigheid daaraan, worden gestraft volgens de desbetreffende artikelen der Gemeentewet, onverminderd de verplichting tot betaling of aanvulling der verschuldigde belasting. Zierikzee, den 30 December 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Sorteerder van mest bij den reinigingsdienst. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat vaeimt Is <1© betreli- Itïiifcr -van Sorteerder' van mest b\j deu reinig;ingfSclionst dezer gemeente. Sollicitanten naar deze betrekking moeten zich per soonlijk aanmelden ten kantore van den Gemeente bouwmeester op Woensdag den 8 Januari a.s.des voormiddags tusschen 9 en 12 uur. Zierikzee, den 3 Janueri 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Tweede Suppletoir-Kohier van den Hoofdelijken Omslag- over 1901. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekenddat het tweede Suppletoir Kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente, over het dienst jaar 1901, op den 24 December 1901 door de Gedepu teerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, en van heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt; dat binnen twee maanden na die goedkeuring de aan slagbiljetten worden uitgereikt, en binnen drie maanden na die uitreiking de aangeslagenen tegen hun aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bij verzoek schrift op ongezegeld papier. Zierikzee, den 6 Januari 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Beschrijvingsbiljetten voor den Hoofdelijken Omslag, dienstjaar 1902. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS v.n Zi.nmzEK; Gelet op art. 9 der Verordening op de heffing van een Hoofdelijken Omslag in deze gemeente, van den 16 September 1901 maken bekend: dat de beschrijvingsbiljetten voor die belasting over het dienstjaar 1902, vóór den 20 Januari e.k zullen worden uitgereikt en binnen drie weken ni de uitreiking zullen worden teruggehaald. Zij herinneren voorts de belastingplichtigen aan het voorschrift der Verordening, dat zij, wier biljetten binnen voornoemden termijn niet zijn teruggehaald, verplicht zijn hunne biljetten uiterlijk acht dagen na het ver strijken van dien termijn ter Secretarie te bezorgen. Zierikzee, den 6 Januari 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De Tranevaalsch-Engeleche oorlog. Londen, 3 Jan. Het Ministerie van Oorlog maakt een schrijven openbaar van Lord Roberts, in antwoord op een brief van eene dame, die daarbij insloot een uitknipsel uit het Deutsclies Blatt van 15 December. Lord Roberts geeft daarin de meest stellige verzekering, dat de in dat blad gedane mededeelingen betreffende mishande lingen door Britsche officieren en soldaten van Boerenvrouwen en meisjes in Orangia en Transvaal, eD van het zenden van alle vrouwen boven de twaalf jaar uit het kamp bij Irene naar Pretoria, met onzedelijke bedoelingen, geheel en al ongegrond zijn. 4 Jan. Een heden openbaar gemaakte verliezenlijst geeft de namen van ongeveer 45 gekwetsten te Tweefontein, behalve de reeds vroeger gemelde. Johannesburg, 28 Dec. Botha zond een schrijven aan alle commandanten, met de opdracht den strijd voort te zetten, daar het Engelsch Parlement in het begin van Januari moet bijeenkomen om meer geld te bestemmen voor het voortzetten van den oorlog. Het Engelsche volk zal dit niet toestaan en daaruit zal dan het terugtrekken der Engelsche troepen uit Zuid-Afrika voortvloeien. Pretoria, 4 Jan. In den nacht van 31, December maakte Bruce Hamilton een nachtmarsch, waarbij bij er in slaagde een Boerenlaager te nemen. Daar de Boereu de Engelsche strijdmacht zagen aankomen, slaagden velen er in over de grens van Swaziland te ontsnappen. Toch werden 22 Boeren gevangen genomen ea 14 wagensbenevens 500 stuks vee buitgemaakt. De ongelukkige geschiedenis van Tweefontein kan natuurlijk op den loop van den oorlog geen materieelen invloed hebben, maar heeft aan den vijand, juist toen hij het meest bemoediging noodig had, weer zelf vertrouwen gegeven. De nieuwe verschijnselen van Boeren- bedrijvigheid staan zonder twijfel in verband met het stelsel der blokhuizen. De Wet gaf aan de commando's last dit werk tot eiken prijs tegen te houden, en verdere gevechten van meer of minder ernstigen aard kunnen verwacht worden. Het verlies van De Wet bij Tweefonteiu moet 30 dooden en vele gewonden hebben O, die moordkampenEr is geen twijfel meer: De arme kinderen uit Zuid- Afrika worden, door beulen uit het «christelijke" Albion, langzamerhand uitgemoord. Yan Januari tot Juni 1901 stierven er 471. In Juni 822 Juli. 1342 Augustus. 2134 September 1938 October. 25G1 November 2200 Te zamen 11408 En in December?? Is het niet, lezer, om te gruwen 11.000 kinderen uitgemoord! 11.000 kleine slachtoffers van den ver- achtelijken gouddorst eener bende gelukzoekers, wier nederige dienaren zijnde Ministers zijner Britsche Majesteit Eduard VII lord-opperheer zooals het Ilbld. v. Antw. hem betitelt van en over de Zuid-Afri- kaansche kinder-kerkhoven. China. Het Chineesche Hof wordt nu bepaaldelijk Dinsdag te Peking terug verwacht. Zaterdag is het te Pao-ting-Fu aangekomen. De Keizerin-Tante hecfl»L.*n nieuw decreet betreffende den moord op een Belgischen zendeling in de provincie Ningh-Sia-Fu uitgevaardigd, waarbij een ambtenaar wordt belast met het straffen van de schuldigen en j waarin II. M. opnieuw hare welwillende gezindheid jegens de Christenen betuigt. De vreemdelingen te Peking zijn echter niet gerust, en wel voornamelijk omdat er, als tegenwicht tegen de troepen, welke onder bevel van generaals staan, die hun welgezind zijnnog twee legerkorpsen worden gevormd onder bevel van vreemdelingen haters. Voorts ziet men een slecht teeken in de opheffing van het eenige onafhankelijke dagblad te Peking en van de pas gestichte nijverheidschool voor onvermogendejongelieden. Amerika. Te New-York is een groote juweelendiefstal gepleegd. Aan den heer en mevrouw Thebaud, aldaar, is voor een bedrag van f 600.000 aan juweelen en andere kostbaarheden ontstolen. De vermoedelijke dief moet een kamerdienaar van den heer Thebaud zijn een Zwitser, Kern genaamd, die spoorloos verdwenen is. Ook thans weder heeft de firma J. P. Morgan Co. te New-York, haar personeel met een nieuwjaarsgift van 100,000 dollar, dat is 250,000 gulden, verblijd. Hierdoor ontvangt ieder employé een som van bijna 75 pCt. van zijn jaarlijksch inkomen. Engeland. De koning ontving van een onbekende een geschenk van 200 000 pond sterling (f 2.400.000). Z. M. benoemde daarop een commissie voor het ontwerpen van plannen voor een sanatorium voor teringlijders, bestemd voor honderd mannelijke en vrouwelijke patiënten. 800 pond sterling worden bestemd voor prijzen voor de beste plannen van het gebouw. Zware overstroomingen tengevolge van plotselingen dooi en regen worden uit Schot land gemeld. De schade is grooter dan in tien jaar het geval is geweest. Door de Jed werd o. a. een kudde van honderd schapen medegesleept en ook in Amandale zijn honderden schapen verdronken. In "Wallis zijn de Dee en andere rivieren buiten hare oevers getreden. Rusland. Uit Kieff wordt melding gemaakt van een aanslag tegen den groothertog Konstantijn, den gouverneur. Onder het balcon van het paleis, waar met Nieuwjaarsdag vele gasten zich verzameld haddeD, was een bom geplaatst, die juist op het drukste oogenblik van de receptie sprong. Er ntfltond natuurlijk een paniek, doch weldra bleek, dat het on heil zich bepaalde tot materieele schade; in het huis is bijvoorbeeld geen ruit heel gebleven. De politie verdenkt de nihilistische studenteo van den aanslag, en is reeds overgegaan tot de aanhouding van een vijftientfll hunner. Ilavas seint thans uit St.-Petersburg, dat het gerucht allen grond mist. Daarentegen beweert de Exchange Telegraphuit Parijs seinende, dat zulk een aanslag inderdaad plaats heeft gehad. Duitschland. Generaal-veldmaarschalk Yon Waldersee, die zich in China buiten alle gevaar heeft weten te houden en ongedeerd ia gebleven bij den brand, waardoor zijn onbrandbaar geheeten asbest-huis geheel vernield werd, loopt bij laDger verblijf te Neudeck als jachtgast van vorst Henckel-Donnersmarck kans er het hachje bij io te schieten 1 Op Nieuwjaarsdag was men uitgetrokken op de fazantenjacht bij Reppen en plotseling, terwijl één der deelnemers, vorst Yon Hohenlohe Ingelfingen, wilde aanleggen op een vlucht fazanten, ging diens geweer af en twee jachtopzieners en een drijver kregen de lading in hun stoffelijk omhul??]. Eén der eersten werd vervoerd naar het ziekenhu's van Tarnowitz en daar moesten al de hagel korrels uit zijn hoofd, zijn arm en zijn been verwijderd worden, waarna bij naar zijn woning werd overgebracht. BelgiS. Te Antwerpen is de justitie bezig met het onderzoeken van ontvangen inlichtingen over een lange reeks misdaden, waarvan de dader onbekend bleef. Deze dader zou een zekere M. zijn, die nu in de gevangenis zit wegens moord in de Egmontstraat. De inlichtingen werden uit eigen bewegiDg gegeven door een herbergier, die blijkbaar met M. in verbinding stond. Tenminste M.'s vrouw kwam telkens bij hem, als de advokaat van haar man om geld maande. Misschien begon dat den herbergier te vervelen, en misschien ook voelde hij zich door de veroor deeling van M. véiliger, in ieder geval bij ging naar de justitie en deelde haar mee, dat M. betrokken was bij zeven of acht moorden of pogingen tot moord. Voorts had bij met een familie S. een aantal diefstallen gepleegd. M. werd er ook over ondervraagd, en toen kwam er nog meer aan 't licht, meldt men. Speciaal de aandacht trekken de gebleken feiten van den moord op twee vrouwen te Ilemixem en die in de Stefaniestraat in 1899. Nederland. Amsterdam, 2 Jan. De Algem. Nederl. Diamantbewerkersbond beschikt (volgens het Ilbl.) over een weerstandskas van f 60.000, een betrekkelijk kleine som, wanneer men nagaat dat het aantal stakers eenige duizendtallen is. De Ned. R. K. Diamantbewerkersvereeniging «St.-Eduardus", vakafdeeliDg van den Kath. Volksbond, heeft een manifest aan de vak- genooten uitgevaardigd, waarin wordt aan gespoord de niet-georganiseerde werklieden over te halen lid van den Bond te worden. Van de werkstakiog der diamantbewerkers is, naar men meldt, geen nieuwB. Ongeveer 4500 personen zijn zonder werk. Geen betoogingen of demonstraties hebben plaats. Van toenadering is niets te bespeuren. Geen vergaderingen worden gehouden voor Maandag. De «A. N. D. B.", de roosjes-en eigenbewerkers besloten f 100 per week aan de kas af te staan. 's-Gravenhage, 4 Jan. De gemeenteraad heeft verworpen het voorstel van den wet houder van openbare werken, om het landgoed «Zorgvliet" (het vroegere verblijf van Jacob Cats) aan den Ouden Scheveningschen weg met 149 bunders daaraan grenzenden grond, ten behoeve van de gemeente aan te koopen voor 4£ millioen gulden. Rotterdam, 4 Jan De politie heeft naar aanleiding van een naclitelijken brand in het benedenhuis van pand 6, in de Noorderstraat, alhier waarin een bierhuis gedreven wordt van Th. C. N. Wisdom en diens huishoudster een streng onderzoek ingesteld. De bewoners waren deu avond vóór den brand naar Maassluis vertrokken, waar zij den nacht doorbrachten om in den loop van den volgenden dag terug te keeren. Zij werden bij hunne woning gearresteerd. Toen de brandweerlieden het huis binnen drongen, trok terstond de aandacht, dat een afgehaald bed sterk naar petroleum riekte, middon in de kamer in brand stond. B. was voor f 1000 verzekerd, terwijl de waarde van den inventaris nauwelijks f 100 was. Hij heeft reeds eenige vonnissen achter den rug. Uit het oederzoek is verder nog gebleken, dat tijdens het verblijf te Maassluis de beide personen zeer zenuwachtig waren, en wel zóódanig, dat zij zich den geheelen nacht niet ter ruste hebben begeven. Voorts, dat zij eenige personen, w. o, een agent, hebben aangesproken, vermoedelijk met de bedoeling om later hun alibi te kunnen bewijzen, dat zij tijdens het uitbreken van den brand te Maassluis waren en niet in hunne woning. Gisterennacht ontdekten twee agenten van politie op den Stationsweg, dat een 15-jarige knaap op den uitkijk stond tegenover pand 16, waarin de gez. Davids een winkel in poelierswaren en fijne worstsoorten drijven. Het tuimelraam van den winkel stond open, en een man, die naar buiten wilde vluchten, werd gegrepen. Laatstgenoemde, een 25-jarige schippers knecht, was door het raam binnengeklommen. Hij had de toonbanklade opengebroken, doch wijl het geld des avonds geborgen wordt, was er niets te vinden geweest. Het schelletje aan de winkeldeur was door den inbreker weggebroken om ongehoord te kunnen vertrekken. Eerst door het gestommel der politie-agonten met de twee gearresteerden ontwaakten de bewoners, die in een opkamertje sliepen. De vorige weak is op de algemeene begraafplaats in Crooswijk, namens Barnum and Barley's show, eon hardsteenen monument opgericht, gewijd aan de nagedachtenis van Percey Bouquez, die op G October j.l. iu dienst van den show alhier is overleden. De onderhoudskosten van dit monument zijn voor een halve eeuw vooruit betaald. Rondom het voetstuk wordt een perkje aangelegd met klimop en ander groen. Zierikzee, 6 Jan. "Wij hebben in dank ontvangen een portefeuille-almanak: van den heer H. G. Krom, boekhandelaar alhier, voorheen A. M. E. van Dishoeck; van den boekhandelaar A. C. de Mooij, bevattend de feestdagen der verschillende gezindten, de weekmarkten, post, telegraaf, tarief van het zegel en andere faciliteiten; van de boekhandelaren S. Ochtman Zoon, die op dezelfde wijze is ingericht als de zooevenbesprokene een wandkalender van den boekh. M. J. Witte te Oud-Beierland; een scheurkalender van de firma Voorendonk en De Lange, bevattend op den omslag in prent een lofzang op monopol-thee, en op elke bladzijde van het jaar een pittige en ten slotte een praktischen wandkalender van de firma Lakeman Ochtman met een agenda voor het geheele jaar. Aan de óéne zijde van den maand-almanak, waarop men eiken dag iets kan aaoteekeoen, ziet men het gebouw afgebeeld, waarin de drukkerij gevestigd is, terwijl aan den anderen kant zijn afgedrukt de dienstregeling van post en telegraaf, het tarief der post, de feestdagen der onderscheidene kerkgenootschappen en de verjaardagen van het koninklijk huis. Hedenmorgen is «Tivoli" een prooi der vlammen geworden. De brand moet ontstaan zijn door het omvallen van een petroleumlamp op de kamer, waar de dienstbode sliep, ten gevolge waarvan het bed vuur vatte. De bewoner heeft een deel van zijn huisboedel nog kunnen redden. De spuit van Nieuwerkerk kwam te laat om hulp te kunnen bieden. Het geheele gebouw is afgebrand. Slechts de vier naakte muren zijn overgebleven. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. De goederen van de dienstbode waren niet geassureerd. Te Hulst geraakten Zondag in de r.-k. kerk, tegen het einde der Hoogmis, twee jonge dames, die elkanders tegenwoordigheid Diet langer meer verdragen konden, eensklaps aan het twisten, wat tot handtastelijkheden overging. De suisse, die hieraan een eind wilde maken, kreeg van een der «liefjes" een slag in het gezicht. Dit belette hem echter niet, de beide twiststers, die zich nog verweerden, buiten te zetten, alwaar de kennismaking werd voort gezet. t Van dit geval is proces-verbaal opgemaakt. Een joDgeling te Clinge (Zeeuwsch- Vlaanderen), die een nieuw geweer voor de eerste maal wilde afschieten, had daarbij het ongeluk, dat do loop sprong. Zijne rechter hand werd zoodanig gekwetst, dat die moest afgezet worden. Serooskerke, Nieuwjaarsdag. Na het eeuwenoude «veel heil en zegen!" hoort men hier«en wel gefeleciteerd met de haven Ja, gelukkig, zij komt er; precies op nieuw jaarsdag kwam het bericht der gunning van wege den betrokken minister. Hoe wij er mee in onzen schik zijn, kan alleen hij maar begrijpen, die met de Midden—Schouwsche toestanden bekend is. Dat zal dan eindelijk eens klaar zijn met dat getob naar Burg- sluis; jaren aan jaren heeft dat geduurd; jaren aan jaren is er om een aoderen toestand verlangdindertijd, nu al een twintig jaar geleden, is er hard voor een Schelphoekhaven gewerkt, maar Stil, geen oude koeien uit de sloot halen. Wat geleden is, dat is geleden, en gedane zaken nemen met praten en klagen toch geen keer. Behalve de los- en laadplaats aan de Jonge Sluis (waarvan wij zeer weinig kunnen profi- teeren), heeft men aan den zuidkant van ons eiland maar één haven, n.l. te Burgsluis. In vroegere tijden was dat havengebrek niet van zoo overwegend belang, doch toen de suikerbieten kwamen, veranderde dat. De meekrap was weg, de graanbouw niet loonend meer, neen, peecn zaaien, dat gaf geld in de kas. Men wilde hier ook wel van die groote winsten profiteeren, maar de afstanden, de afstanden, dat wou wat zeggen. Denk eens na: met één span paarden kon men per dag maar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1