ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 4 Januari 1902. (Z i e r i Is. zeesche Courant). RECLAMES. J. DE GRAAF Cz. Goedkoopst adres. Magazijn Poststraat C103. Hondenbelasting. BEKENDMAKING. Opsnbare kennisgeving. HIEUMfSTIJDIHGEII. Verschijot DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerikv Transvaal, Indië enz. verzending eens pe* week, f 40,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7637. Dlreoteuri A. J. DE LOOZE. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels cts. Elke regel meer lö cts. De Schippers of Eigenaars van schepen, die hun abon nement voor 1902 wenschen te ver nieuwen of een abonnement wenschen aan te gaan, vervoegen zich ten kantore van den Havenmeester J. DEN OUTER. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Overwegende, dat met 1 Januari 1902 o. a. in werking zal treden eene nieuwe Verordening op de invorde ring eener belasting op de honden in deze gemeente Overwegende, dat het wenschelijk is, de houders van honden met de voornaams e bepalingen dier Verordening bekend te maken Brengen ter openbare kennis, dat die bepaliDgen zijn vervat in de navolgende artikelen: Art. 4 De belasting moet binnen vier weken na de dag- teekening van het aanslagbiljet ten kantore van den Gemeente-OntvaDger worden voldaan tegen bewijs van betaling, geteekend door den Ontvanger, inhoudende naam, voornaam en woonplaats van den belastingschuldige, het getal honden, met vermelding of die al dan niet zijn diensthonden, het volgnummer op het kenteeken ver meld, het betaald bedrag en den datum van betaÜDg. Art. 5. Bij de betaling wordt aan den belastingschuldige voor eiken hond kosteloos een kenteeken uitgereikt, volgens model, telken jare door Burgemeester en Wethouders vast te stellen, waarop tevens het dienstjaar en een doorloopend volgnummer is vermeld. L Dit kenteeken is slechts geldig voor het loopend dienst- jaar en vijf weken na de vaststelling van het primitief kohier van het volgend dienstjaar door den Gemeente raad, na welken tijd het verboden is dit door honden te laten dragen. Art. 6. De belastingschuldigen zijn verplicht, tot verzekering van het toezicht op de belasting, hunne honden, zoolang deze zich op den openbaren weg bevinden, dit kenteeken, behoorlijk zichtbaar, aan een halsband bevestigd, te doen dragen. Na alloop van den in art. 5 al. 2 gestelden termijn, moet het kenteeken weder worden ingeleverd bij den Gemeente-Ontvanger. Art. 7. Het is verboden dit kenteeken aan een ander, tenzij houder of eigenaar van den hond, af te geven of in gebruik te geven, gelijk het mede verboden is aan een ieder, die zich niet heeft aangegeven als belasting schuldige, zijne honden van zoodanig kenteeken onbevoegd te voorzien. Art. 8. De Gemeente-Ontvanger zal aan den belastingschuldige, die dit kenteeken heeft verloren, op schriftelijke aanvrage en na vertoon van het bewijs van betaalde belasting, een nieuw kenteeken mogen afgeven, tegen betaling van f 0,50. Wordt gedurende den loop van het belastingjaar meer f dan eenmaal een nieuw kenteeken aangevraagd, dan wordt de prijs van dit kenteeken voor elke volgende maal telkens met f 0,25 verhoogd. Zoodra een nieuw kenteeken is afgegeven, heeft het verloren kenteeken alle waarde verloren en geldt niet langer als bewijs van betaalde belasting. Art. 9. De beëedigde personen, daartoe door Burgemeester en Wethouders aangewezen, alsmede alle politie-beambten, zijn bevoegd van alle overtredingen der bepalingen dezer verordening proces-verbaal op te maken op den eed bij de aanvaarding hunner betrekking afgelegd. Art. 10. Ontduiking of overtreding der bepalingen dezer Ver ordening, de poging daartoe of de medeplichtigheid daaraan, worden gestraft volgens de desbetreffende artikelen der Gemeentewet, onverminderd de verplichting tot betaling of aanvulling der verschuldigde belasting. Zierikzee, den 30 December 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Plaatselijke Belasting. Hoofdelijke Omslag. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZlïRIKZRE maken bekend, dat op heden is afgekondigd de door den Raad dier gemeeote, in zijne Vergadering van den 16 September I.l. vastgestelde Verordening op de heffing van een Hoofdelijken Omslag in deze gemeente met de Verordening op de invordering dier belasting. Zierikzee, den 31 December 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op artikel 230 der Gemeentewet en op de circulaire van de Gedeputeerde Staten dezer provincie van 8 Augustus 1879, No. 5 (Prov. blad No. 73) BreDgen ter algemeens kennis, dat bij hen het voor nemen be taat aan den Gemeenteraad voor te stellen een gedeelte van het Kraanplein en een gedeelte van het Havenplein gedurende het tydvak van 1 September tot en met 13 September 1902 aan den openbaren dienst te onttrekken voor het verstrekken van standplaatsen ter gelegenheid van de aanstaande te houden jaarmarkt. Zij, die bezwaren mochten hebben tegen de onttrekking van grond aan den openbaren dienst, kunnen deze aan Burgemeester en Wethouders schriftelijk kenbaar maken vóór den 6 Januari aanstaande. Zierikzee, den 3 Januari 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Sorteerder van mest bij den reinigingsdienst. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzfe maken bekend, dat vacant is de betirelc- bing van Sorteerder van mest b\) den reinigingsdienst dezer gemc2nte. Sollicitanten naar deze betrekking moeten zich per soonlijk aanmelden ten kantore van den Gemeente- bouwmeester op Woensdag den 8 Januari a.s., des voormiddags tusschen 9 en 12 uur. Zierikzee, den 3 Januari 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Aangifte voor de Zeemilitie. Lichting 1902. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; noodigen de lotellngen van hunne gemeente, die voor volledige oefening bij de zeemilitie te land zouden moeten «orden ingelijfd, een der hieronder vermelde beroepen uitoefenen en verlangen bij de zeemilitie te dienen, uit om zich vóór den lsten Februari e.k ter secretarie dezer gemeente, gedurende de kantooruren aan te melden of te doen opgeven. De bepalingen der wet, betreffende de zeemilitie, luiden hoofdzakelijk als volgt: 1°. de zeemiliciens kunnen in gewone tijden alleen dón voor den dienst buiten Europa worden bestemd, indien 's lands belang vordert, dat het schip, waarop zij voor eerste oefening dieDen, onverwijld buiten Europa worde gezonden. Ineeoal van oorlog of andere buitengewone omstandigheden kan de zee militie in het algemeen voor diensten buiten Europa worden bestemd; 2°. zij worden tot eerste oefening acht en een halve maand in dienst gehouden: zij, die dienen op een schip buiten 's lands, kunr.en in buitengewone omstandigheden ten hoogste twaalf maanden in dienst worden gehouden; 3°. zij komen in het derde dienstjaar voor niet langer dan zes weken in werkelijken dienst voor herhalings oefeningen; 4°. aan zeemiliciens, die verlangen in dienst te blijven of te komen, zonder zich als vrijwilliger te ver binden, wordt zulks vergund; 5°. zij mogen zich zonder toestemming van den Minister van Marine niet langer dan drie achtereenvolgende maanden buiten 's lands ophouden de toestemming voor langer verblijf wordt aan hen, die met verlof en niet in verzuim zijn in gewone tjjden niet geweigerd 6°. hun wordt in gewone tijden vergunning tot uit oefening der buitenlandsche zeevaart en zeevisscherij verleend, deze vergunning wordt ook verleend aan hen, die zich voor de zeemilitie hebben aangeboden, doch daarbij niet zijn aangenomen; 7°. de dienst bij de zeemilitie duurt vijf jaren. De bovenbedoelde, door den Minister van Marine inge volge art. 137 der Militiewet 1901 aangewezen beroepen zijn de volgende: Stuurlieden, stuurmansleerlingen en verdere zeevarenden op koopvaardijschepen van de groote en kleine vaart stuurlieden, schippers en verdere opvarenden van Rijn schepen, aken, tjalken en kleinere vaartuigenstuurlieden en verdere opvarenden van passagiers- en sleepbooten, loods vaartuigen en tonnen leggers; diepzee- en Noordzee- kustvisschers; Zuiderzeevisschers; visschersopde Zeeuwsche wateren en op de groote rivierenmossel- en oester- visschers; schuitenvoerders en veerlieden; vletterlieden machinisten, machinistleerlingen en stokers op schepen en vaartuigen, bij spoor- of tramwegen en op fabrieken of andere inrichtingen; machinedrijver?; tremmeis; smeden; bankwerkers; werktuigmakers; ketelmakers voorslagers; scheepsbeschietersscheepstimmerlieden (scheepmakers)brood-, koek- en banketbakkers; koks koffiehuis- en hotelbediendenziekenverplegers; apothekers bedienden barbierspersoneel va» 's Rijks Marinewerven. Zierikzee, den 3 Januari 1902, De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeest*. -. JAN SNELLEN, Secretaris. De Transwaalsch-Engelache oorlog. Londen, 30 Dec. Volgens bericht van Zaterdag uit Durban, is men aldaar zonder bericht aangaande twee Engelsche colonnes, die naar Intojaneni en Demnydaltem getrokken zijn en waarvan men alleen weet, dat zij slaags zijn geraakt met de Boeren. De geruchteD, dat de Boeren, die een kamp hadden gevormd te Barbanango, daaruit verdreven zijn, is ODjuisJzij zijn integendeel versterkt met het gebee.le commando van Grobelaar. Lord Kitchener seint uit Johannesburg, dat de door de Boeren bij den overval van Firman's kamp gevangengenomen Engelsche soldaten te Bethlehum» zijn aangekomen. De correspondent van de Standard te Pretoriadie de jongste bewegingen van generaal De Wet beschrijft, zegt, dat deze in j de afgeloopen twee weken plotseling verschenen en dan weer verdwenen is, met afwisselenden uitslag op zijn krijgsverrichtingen. Over het algemeen echter hij mout het met spijt erkennen was de uitslag voor De Wet gunstig. 1 Toen hij er niet in geslaagd was, Wilson's troepenmacht bij Heilbron te overvallen, ver- J strooide De Wet zijn commando en rukte westwaarts op naar Lindley, waar hij de i colonnes van Elliot, Broadwood en Delisle vond. De Wet achtte deze vereenigde kolonnes I te gevaarlijk en gaf weer aan zijn burgers last, om zich te verspreiden. Dartnell, die intusschen oostwaarts gegaan was, in de hoop, De Wet in den rug te j kunnen vallenvernamdat het Boeren- commando verstrooid was, en vond toen niets beters te doen, dan op zijn schreden terug te keeren. Vervolgens hoorde hij, dat de Boeren zich weer verzamelden bij den Lange- berg. Toen Dartnell dien berg naderde, had De Wet zijn manschappen verborgen in diepe donga'shij begreep echterdat het niet mogelijk was ze daar te laten en gaf last tot den aanval. De Boeren sprongen uit de donga's en liepen storm over een vlakte, gesteund door snelvuurge8ohut en een pompom zij renden vlak op het Britsche centrum aan, maar konden niet verder gaan tegen het moorddadige vuur in. Zij keerden terug en wijzigden hun taktiek, den aanval hernieuwende uit een hoog gelegen terrein. Zoo schoten zij vier uren lang, en trokken toen af, naar hun schuilhoeken in den Langeberg. Vernemende, dat Campbell uit Bethlehem aanrukte, eu de positie der Boeren te sterk achtende om ze aan te vallen, ging Dartnell naar Bethlehem op weg. De Wet, die intusschen versterkt was door mannen van Prinsloo en Celliers, trok met 1700 man noordwaarts. Dat bleek echter een schijnbeweging te zijn, ten doel hebbende, den aanval op de 400 yeomen van Firman te bemantelen. Plotseling sloeg De Wet zuid oostwaarts af, op Kerstnacht bereikte hij Tweefonteia en verrastte de yeomen, wier kamp zich op de helling van een wigvormigen heuvel bevond. Vijftienhonderd Boeren kropen in stilte naar den voet van de steilte, deden hun schoenen uit evenals indertijd bij Wagon Hill (Ladysmith) en bij Majoeba en overmanden de wacht. Zij wierpen een hagelbui van kogels op de tenten, waaruit de opgeschrikte yeomen te voorschijn sprongen, met het geweer in de hand. Wie uit zijn tent kwam vormde tegen den heuvel een duidelijk zichtbaar doel voor de kogels der Boeren, dezen zelf waren in de verwarring ternauwernood te onderscheidenmen hoorde alleen aan hun triomfkreten in welke richting zij zich bevonden. De verschrikkelijke worsteling duurde nog geen half uur. Toen bevond zich het kamp met de helft de yeomanry, een kanon en een pompom in handen van de Boeren. In het hevige gevecht leden beide partijen zware verliezen. Bundle, die te Harrismith het schieten hoorde, zond eenige mannen uit, die de Boeren iu het bezit van het kamp vonden en slechts met moeite aan gevangenneming ontsnapten. De Imperial Light Horse begon nauwelijks drie uren later De Wet te vervolgen, maar tevergeefs: De Wet had zijn terrein goed gekozen, en bevond zich reeds in veiligheid in een bergachtige streek, met zijn buit van voorraad, kanonnen en ammunitie. Één der krijgsgevangen Boeren op St.-Helena heeft getracht te ontsnappen op do wijze van Hugo de Groot en zich in een j kist aan boord van het Engelsche stoomschip J »Goth" laten brengen. Hij werd echter ontdekt en op het eiland Ascension aan wal gebracht. Uit het vrouwenkamp te Middelburg (Transvaal) zijn vrijgelaten en te Durban per »Kanzler", 16 December 1.1., naar ons land vertrokken: mevr. Willem Janson en 3 kinderen, mevrouw Teun Janson en 2 kinderende heer Boutken en echtgenoote, mevr. Hofland en 3 kinderen, de heer Dogterom met echtgenoote en 3 kinderen. Van Boerenzijde wordt het bij Twee- fonteio geleden verlies thans opgegeven als 46 dooden te hebben bedragen. Drie der gewonde Britsche officieren zijn overleden. Heilbron, 1 Jan. Zwaar kanonvuur is iu den middag van 28 December van 4 tot 7 ure gehoord ten Zuiden van de blokhuis- lim'e tusschen Frankfort en Tafelkop. Men bericht, dat een groot aantal Boeren zich samentrekken te Leeuwkop. Pretoria, 30 Dec. Generaal Spens heeft gisteren Brits' commando verjaagd van Bankesdraai naar Portland. Tijdens den marsch over 80 K.M. werden er 25 Boeren onder volle wapenen gevangengenomen en werden er 600 stuks hoornvee vermeesterd. 2 Jan. De Standard verneemt uit Pretoria, d.d. 31 December: Uit nieuwe bizonderheden over het gevecht te Tweefontein blijkt, dat de wachtpost aan den rand van de steilte verrast en gedood werd, maar er werd geen schot gelost voor de Boeren klaar waren om den heuvel af te rennen op het slapende kamp. Een paar schoten en geroep wekten spoedig de soldaten, maar toen waren reeds een aantal Boeren binnen, de yeomen doorborende met de bajonetten van de afgemaakte schildwachten. Majoor Williams leidde de verdediging tot hij viel met veertien wonden. Het gevecht ging j een wijle met eb en vloed heen en weer, maar de overstelpende overmacht van de Boeren maakte eiken ernstigen tegenstand onmogelijk. Generaal Elliot was later twee dagen lang met De Wet in gevecht, maar de onbeduidende schermutselingen kwamen Zoodag ten N.-O. van Lindley tot een einde. Het commando verstrooide zich toen en belette alduB de verdere vervolging. Topeka(Kansas)30 Dec. In een vergadering van 2000, den Boeren gunstig gezinden, is een motie aangenomen, waarin er op wordt aangedrongen, datGroot-Brittannië president Roosevelt en koning Cbristiaan van Denemarken zou uitnoodigen tot scheids rechterlijke bemiddeling, ter beëindiging van den oorlog in Zuid-Afrika. Afrika. i Over de Marokkaansche stad Tandzjer is een waterhoos losgebarsten, die ontzettende verwoesting teweeggebracht moet hebben het bericht spreekt van 200 slachtoffers, onder wie echter geen Europeeschen voor komen. Amerika. Één van de hevigste stormen, waarvan ooit is vernomen, heeft Donderdag en Vrijdag gewoed langs de kust van den Stillen Oceaan. Vooral de stad Vancouver heeft veel geleden en op zee zijn vele schipbreuken voorgekomen. De Lulu-eilanden zijn over stroomd en vele huizen weggespoeld. Drie groote zalmpakkerijen zijn geheel vernield en nagenoeg elk gebouw heeft schade geleden. Het geheele bedrag daarvan wordt op 1 millioen dollars geschat. Italië. Enkele bladen hebben gemeld, dat de Heilige Vader ongesteld zou zijn. Een journalist, die Maandag in audiëntie werd ontvangenverzekert daarentegendat de gezondheid van den hoogbejaarden Kerkvorst zoo goed als mogelijk is. Engeland. Te Londen waren Zaterdagmorgen 637 gevallen van pokken in behandeling. Om 42 uur des middags waren reeds negen nieuwe gevallen aangegeven. Londen, 30 Dec. De opening van het Parlement door den koning zal 46 Januari vinden onder groot vertoon, ongeveer gelijk aan de opening van het Parlement aan het begin van dit jaar. Het statierijtuig zal weder gebruikt en dezelfde weg als de laatste maal gevolgd worden. De vrouwen van de leden van het Hoogerbuis zullen niet in rouw mogen verschijnen. West minster Abdy zal onmiddellijk na Paschen (den lsten April a.s.) voor het publiek gesloten worden, in verband met de toebe reidselen tot de kroning. BelgiB. Een aantal werklieden, vrouwen meest, bij de Société Cockerill bij Seraiög in dienst, zijn onder een kantelenden wagen met heete steenkoolslakken terecht gekomen. Negen werden onder de massa bedolven, en toen ze te voorschijn waren gehaald, bleek reeds één overleden en drie anderen levensgevaarlijk gewond. Nederland. Deventer, 31 Dec. Een treurig ongeluk overkwam Vrijdag een huzaar Spendel op den weg van hier naar Twelloo. Terwijl hij bezig was het paard van zijn luitenant af te rijden, ging het dier vlak bij Deventer op hol en rende den weg naar Twelloo op tot de uitspanning Bloemink. Hier schrikte het dier voor een bakkerskar en wierp zijn berijder af en viel zelf op hem, waardoor Spendel een schedelbreuk kreeg. Hij werd naar het hospitaal vervoerdwaar hij gisteren is overleden. Amsterdam, 30 Dec. Nog steeds is de justitie bezig met het onderzoek naar den moordenaar van vrouw Dijkxhoorn. De kruier, die was opgeroepen naar aan leiding van een door hem bezorgden brief, is nog niet opgekomen. Er zijn verschillende personen gearresteerd en gehoord, maar allen zijn weer vrijgelaten. 2 Jan. Door de juweliers is een algemeene werkstaking geproclameerd. Tiel, 4 Jan. Te IJzendoorn, bij deze gemeente, is op den Oudejaarsavond de herbergier Van Ommeren, tijdens een twist onder bezoekers van zijne herberg, plotseling dood gebleven. Terwijl gewone bezoekers zich in de herberg bevonden, en zich o. a. bezighielden met kaartspel, kwamen ook eenige men zegt vier ongewenschte gasten binnendie onder den invloed van sterkendrank verkeerden. Zij wilden schietendrinken zonder te betalen kortom, hielden op ergerlijke wijze huis. Toen hun dit door den kastelein werd verboden, volgde een twist. Stoelen werden opgeheven om te slaan en te midden van het tumult viel Van Ommeren eensklaps neer, en gaf spoedig den geest. De dienstbode meent dat hij geslagen is. Het gerecht alhier werd terstond ontboden, en vertrok den volgenden morgen er heen, vergezeld van dr. J. G. ter Braak, die na de lijkschouwing constateerde, dat de dood een gevolg was van verstikking door drift. Van verwonding moet nog niets gebleken zijn. Het onderzoek is nog in gaDg. Utrecht, 31 Dec. De 46-jarige F. alhier, vader van 9 kinderen, genoot als bierbotte- laarsknecht een goed weekloon, zoodat in het gezin dan ook een zekere welvaart had kunnen heerschen, indien niet de man verslaafd was geweest aan den drank. Tevergeefs beproefde zoowel zijn patroondie zijn bekwaamheid zeer waardeerde, als zijn vrouw hem hiervan terug te brengenzoodat Vrijdagavond dan ook gebeurde hetgeen reeds lang was te voorzien. Dien avond kwam hij namelijk weder beschonken bij zijn patroon, waarvan ditmaal het gevolg was, dat bij zijn ontslag kreeg. Zaterdagmorgen tot bezinning gekomen, schijnt hij eerst het ernstige van zijn toestand te hebben ingezien en, geen raad wetende om thans in het onderhoud van de zijnen te voorzien, op het denkbeeld te zijn gekomen zich het leven te benemen. Althans toen zijn vrouw tegen den middag van boodschappen doen weder thuis kwam, vernam zij van de kinderen, dat vader op den zolder had geschoten en dat daarop alles stil was geworden. Met bange vrees in het hart snelde het vrouwtje daarop naar boven en verloor toen het bewustzijn. Aan een balk had zij namelijk het lijk van haar man zien hangen, terwijl diens aangezicht geheel met bloed was bevlekt. Zooals hij het geneeskundig onderzoek bleek, had de man zich eerst met een pistoolschot aan het hoofd verwond, doch daar deze wond niet doodelijk was, door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt, zonder daarbij te bedenken wat er na zijn dood van zijn ongelukkige vrouw en kinderen zou worden. 's-Gravenhage, 30 Dec. Bij de openings plechtigheid van het nieuwe Gerechtsgebouw op heden, hield de Minister van Justitie een rede, waarin bij de magistratuur en de balie gelukwenschte met de oplossing der quaestie van huisvesting, herinnerde aan de bereid willigheid van Prinses Marie om het paleis harer voorouders voor de tegenwoordige bestemming af te staan en huldigde hij vooral krachtig het initiatief en de onvermoeibare vasthoudendheid van den oud-Minister Cort Yan der Linden, waardoor voornamelijk deze huisvestingsquaestie tot oplossing kwam. I Rotterdam, 31 Dec. Zaterdagavond een niets beteekenend brandje in de Van Olden- j barneveldstraat alhier. Een oude, daar wood I achtige juffrouw stootte bij ongeluk een lamp om, die in een bed terecht kwam. Voorbij gangers of omwonenden bluschten het vuur. Tot zoover niets bizonders. Na het dooven der vlammen verschenen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1