Woensdag 1 Januari 1902. (Z ierikzeesche Courant). Eerste Blad. T E RUGBL I K. NIEUWSTIJDIIIGEH. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerikv Transvaal, Indië enz. verzending eens pt.» week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7636. Directeur i a. j. DE LOOZE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- enbuitenl. nieuws. Redacteuren: Adrertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ura bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Scliuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkel, Havenpark 348, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. II. Ten aanzien van de lotgevallen der Fransche natie zal de geschiedschrijver van dit jaar weinig belangrijks hebben op te teekenen. De Kamerzittingen kenmerkten zich in het algemeen door een ongewone kalmte, die gunstig afstak bij de woeligeonstuimige vergaderingen van vorige jaren. De wet op de Yereenigingen, door de rechterzijde met weinig instemming ontvangen, omdat zij naar haar oordeel uitsluitend gericht was tegen de congregaties, is het pièce de milieu der parlementaire werkzaamheid geweest. Het bondgenootschap met Rusland is door het bezoek van den Czar opnieuw versterkt geworden. Een gevolg van dat bezoek was het plaatsen van een Russische geldleening op de Fransche geldmarkt. Tijdens de aanwezigheid van den Russischen alleenheerscher op den bodem der Fransche Republiek werd deze op een wapenschouwing over een 150 000 manschappen onthaald. Braakensiek heeft van die revue een, zeer geestige teekening gegeven. Met Turkije kreeg, of juister, zocht Frank rijk geschil over de kadenkwestie, die zóó hoog liep, dat de kort aangebondene gezant Constanz op hooge beenen Constantinopel verliet. Een eskader, onder aanvoering van admiraal Caillard, stevende toen naar het eiland Mitylene, dat op de kust van Klein- Azië ligt, en bezette er drie havens. De Hooge Porte, hierdoor van zijn stuk gebracht, en voor erger bevreesd, willigde, na bij Duitschland en Rusland tevergeefs om be middeling te hebben aangeklopt, de Fransche eischen onvoorwaardelijk in. Hierop stoomde het Fransche eskader huiswaarts, en Zijn Excellentie Constanz keerde in blijmoedige stemming naar de Turksche hoofdstad terug. Droegen in Frankrijk de Kamerzittingen een waardig karakter, zoodat daar het parle mentaire stelsel tot zijn recht kwam, van het naburige België kan dat niet gezegd worden. Daar stonden de uiterste partijen vaak met gebalde vuisten tegenover elkander. Alle fracties echter, hoe oneenig ook op wetgevend gebied, stemden meerendeels hierin met elkander overeen, dat zij bezield waren met dezelfde gevoelens van sympathie voor do Boerenzaak. Maar door de Ministers en den Souverein des lands werd die sympathie in de verste verte niet gedeeld. De laatste door vriendschapsbanden met den Engelschen Monarch nauw verbonden, stond en staat nog, evenals de meeste potentaten van Europa, wat zijn denkwijze betreft, aan Engeland's zijde. In Spanje vielen in verschillende steden herhaaldelijk troebelen voor, ten deele ver oorzaakt door de economisch ODguDstige gesteldheid der bevolking, ten deele verwekt door politieke onruststokers, die in troebel water trachtten te visschen. Ook het impo pulaire huwelijk van de Prinses van Asturië met den Carlistischen Graaf van Caserta, gaf in Madrid aanleiding tot wanordelijkheden, die van dien aard waren, dat de staat van beleg moest afgekondigd worden. En alhoewel op dit oogenblik in Spaüje alles vrij rustig is, zoo is de toestand in dit rijk toch zoodanig, dat een explosie niet kan uit blijven. Al die troebelen zijn slechts het voorspel van gewichtigere gebeurtenissen. Italië kwam met Frankrijk op een beteren voet dan het sedert zijn toetreding tot het drievoudig verbond gestaan heeft. Het bezoek van zijn vloot aan Toulon was een duidelijk bewijs, dat de vroegere, dikwerf gespannene verhouding tusschen beide volken had plaats gemaakt voor een meer vriendschappelijke betrekking. Het verloor door den dood Francesco Crispi, een tijdgenoot en vriend van Bismarck, j één van die staatslieden, die in de parlemen taire geschiedenis van zijn vaderland een i groote rol gespeeld heeft. Hij heeft tot de stichting der eenheid van Italië krachtig mede- gewerkt, en heeft mede den stoot gegeven tot het sluiten van het drievoudig verbond. De uit verschillende elkaar vijandige volken en rassen samengestelde Oostenrijk-Hongaarsche Monarchie, eigenlijk een politieke lappendeken, werd door de eerbiedwaardige persoonlijkheid van den Keizer Franz Joseph bijeengehouden. Komt deze te Tallen, dan is het best mogelijk, dat ook de zwakke, kunstmatige eenheidsstaat uiteenvalt. In den nieuwen, uit 27 verschillende staat kundige partijen bestaanden Rijksraad, zijn dit jaar schandelijke tooneelen voorgevallen. Men verscheurde eens zelfs hot reglement van orde, dat op de tafel van den president lag, maakte er proppen van, en wierp die elkaar in het gelaat. Ook werden bij die gelegenheid muilperen uitgedeeld. Zóó fel is in dit rijk de partijhaat, dat zulke onwaardige scènes mogelijk zijn. Te Ween en stierf, na een veelbewogen leven, op 47-jarigen leeftijd de ex-KoniDg Milan van Servië. Krachtens zijn uitersten wil werd zijn stoffelijk overschot op Oosten- rijksch grondgebied in een klooster bijgezet. Zijn zoon Alexander, Koning van Servië, zal om het verlies van zijn geld verslindenden vader, tot wien hij in de laatste jaren op geen al te besten voet stond, niet hard getreurd hebben. Servië verheugt zich thans in een constitutie, en schijnt onder de regeering van Koning Alexander een betere toekomst tegemoet te gaan dan onder het bewind van wijlen Milan, die niet alleen het geld der natie verkwistte, maar daarbij tevens een despoot was. In tegenstelling met Servië heerscht in Rusland nog altijd het absolute stelsel. De wil van één is in dit uitgestrekte rijk de wet voor millioenen. Dat dit stelsel zich zoo lang kan handhaven, is voor een niet gering deel te wijten aan de omstandigheid, dat de Vorst tegelijkertijd het hoofd van de Kerk is. Toch is er een vrij talrijke partij, die in het staats leven onze Westersche opvatting gehuldigd wil zien. Zij vindt haar volgelingen voor namelijk aan de universiteiten, maar ook onder de arbeiders, die door het socialisme een andere levensbeschouwing hebben gekregen. Bij de onlusten aan de hoogescholen, die deels door geweld onderdrukt, deels door beloften gesmoord werden, kon men dan ook het verschijnsel waarnemen, dat de arbeiders met de studenten gemeene zaak maakten. In Amerika bracht de moord door den anarchist Czolgos op den President der Republiek, Mac Kinley, gepleegd, geen noemenswaardige verandering in den staat kundigen toestand. Roosevelt, device-President, was de bij de Grondwet aangewezen opvolger, en aanvaardde na eedsaflegging en met een boodschap aan het Congres, de teugels van het bewind. De Philippijnen blijven, ondanks de ver raderlijke gevangenneming van Aquinaldo, hun strijd voor hun zelfstandigheid tegen Amerika standvastig voortzetten. China heeft met de verbondene Mogend heden vrede gesloten, op voorwaarden, waar van men te voren wist, dat zij niet zullen worden nageleefd. Peking is nu door de internationale troepen ontruimd, behoudens de achtergeblevene bezettingen der verschil lende natie's voor het versterkt kwartier der gezantschappen. De Mogendheden zijn allen van een koude reis gekomen, en moeten zich tevreden stellen met de schadeloosstelling, die haar wordt uitgekeerd, en met de kunst schatten, die ze geroofd hebben. Alleen Rus land is er het beste aan toe. Het zal namelijk Mantsjourije, dat 1\ millioen zielen telt, zoo lang bezet houden, totdat men lache niet de orde er zal zijn teruggekeerd. Dit ia natuurlijk een uitstel bis zum jüngstem Tag. China's grootste staatsman, Li-Hung-Chang, is overleden. Aan zijn nagedachtenis zal een tempel gewijd worden. Het ware beter geweest, indien men hem wat meer bij zijn leven gewaardeerd had, want ontegenzeggelijk heeft hij aan zijn vaderland groote diensten bewezen. Ten slotte brengen wij, wat ons vaderland betreft, in herinnering het huwelijk van onze geëerbiedigde Koningin met Prins Hendrik van Mecklenburg, dat overal in Nederland luisterrijk gevierd werd. De verkiezingen in Juni wijzigden de getalsterkte der verschillende staatspartijen in de Tweede Kamer zoodanig, dat een nieuw Ministerie aan het bewind kwam, waarvan de samensteller en het hoofd was de talent volle Dr. Abraham Kuyper. De liberalen leden de nederlaag, en ook de liberale can- didaat voor ons district, de heer J. A. de Bruyne, delfde het onderspit. Verschillende oorzaken werkten daartoe samen. Als zoo danig beschouwen wij de gebrekkige inrichting en niet tactvolle toepassing der Leerplichtwet, de handige exploitatie der Boerenzaak door hon, die met onze stamverwanten dezelfde godsdienstige richting zijn toegedaan, en daaraan de kracht en volharding toeschrijven, waarmede deze in den strijd tegenover Engeland optreden, ea eindelijk de meester lijke leiding van de verkiezingscampagne. Intusschen, ons neerleggend bij de over winning onzer s tegen sta n/, ^sullen wij de bewindsmannen beoordee'eu niet naar de beginselen, die zij belijden, maar naar de wetsontwerpen, die van hen zullen uitgaan. In de Provinciale Staten nam zitting de heer C. J. Hocke Hoogenboom, en tot lid van den Zierikzeeschen Gemeenteraad werd verkozen verklaard de heer "W. C. de Crane. Besluitend onzen Terugblik, hopen wij, dat aan al onze lezers en lezeressen bij de intrede van den nieuwen jaarkring Gods Zegen ten deel moge vallen. DE REDACTIE. Nederland. Rotterdam, 30 Dec. Gisterennacht werd alhier uit de Nassauhaven ontvreemd een stoombarkas of liever een stoombootje, waar mede een koopman met groenten enz. langs de schepen vent. Het vaartuig heette »Specu- lant" en had nog voor ongeveer 300 gulden aan scheepsproviand aan boord, een welkome buit dus voor den brutalen dief, die, na stoom opgemaakt te hebben, waarschijnlijk met de ^Speculant" in de richting naar Dordrecht was vertrokken. Het was een goede gedachte van den eigenaar ook de politie in laatstgenoemde plaats met den diefstal op de hoogte te stellen. Een met het onder zoek belaste hoofdagent van politie ging van Dordrecht naar Papendrecht en vond daar de Speculant" in de geul der voormalige sleep- helling. Het vaartuig was reeds ten deele gelost. Er werd een man aan boord gevonden, die voorgaf één der firm&iiteh te ziju. Nu zoo iets kon wel waar zijo, maar om nu die waarheid nader te bevestigen, werd den man verzocht met de politie naar den burgemeester van Papendrecht te gaan. Hij werd volkomen bereid gevonden dit officiëele bezoek te gaan Onder geleide van den veldwachter dier gemeente, die inmiddels te hulp geroepen was, ging men op weg, maar aan het eind van den Veerdam gekomen, wist de arrestant te ontsnappen en zette hij het op een loopen in de richting van Oud-Alblas. De beide politie-beambten. benevens twee werklieden van den Russischen Houthandel, zetten hem na, maar konden hem niet inhalen. Op het geroep van ahoudt den dief!" door de beide laatste personen, werd de vluchteling, die inmiddels zijn mes had getrokken, nabij den Graafstroom door den veldwachter der gemeente Oud-Alblas tot staan gebracht en met de hulp van de twee werklieden gegrepen en ontwapend, waarop de hoofdagent uit Dordrecht en de veldwachter van Papendrecht, die onderweg op een boerenwagen waren gesprongen en kort daarna ter plaatse kwamen, hem in arrest namen en behoorlijk geboeid naar Dordrecht overbrachten. Het bleek dat men hier te doen heeft met een gevaarlijk sujet. De gearresteerde is n.l, de bekende H. M, Cüppen, een voormalig i tsch schrijnwerker en varensgezel, die ook verdaoht wordt van den diefstal eener roei boot ten nadeele van Roelofs te Papendrecht op 10 December j.l. en deswege ter beschik king van de justitie werd cesteld. Werd hij kort daarna uit zijn voorloopige hechtenis ontslagen, ditmaal zullen er zeker wel termen worden gevonden om hem voor eerst onschadelijk te maken. Zierikzee, 31 Dec. Als een bewijs van belangstelling, dat tevens tot navolging kan strekken, deelen wij mede, dat in het Volks- Koffiehuis (Krepelstraat) alhier gedurende de vorige week zijn verkochtruim 600 koppen water-chocolade en 300 glazen melk. Bruinisse, 30 Dec. De nieuwjaarscollecte heeft in deze gemeente de aanzienlijke som van f 380.20 opgebracht. Hedenavond werd in de conferentie kamer eene belangrijke vergadering gehouden. Door de Bruioieser Visscherij-Vereeniging werd n.l. een oproep gericht tot alle belang stellenden om de havenplannen te bespreken. Aan die uitnoodiging was door velen gehoor gegeven. Door 't bestuurslid, de heer W. Jumelot Mz., werd de bespreking van dat punt ingeleid. Op verschillende gronden, vooral omdat na enkele jaren de haven wederom te klein zou zijn en dus een kostbaar werk betrekkelijk maar weinig nut zou hebben, werd door hem het door den gemeenteraad vastgestelde plan tot vergrooting der haven bestreden. Boven dien zullen de schippers dan te groote afstanden moeten afleggen om bij hunne vaartuigen te komen. Daarna lichtte hij het plan toe, dat volgens hem het beste zou zijn eene ver grooting der haven m«t 180 a 200 M., zonder sluis of spuiboezem, doch met twee openingen. Hij somde de verschillende voordeelen van dat plan op. Ook besprak hij het plan tot het aanleggen van een haven aan don Stoof- polder, dat om versohillende redenen hem niet wenschelijk voorkwam, evenmin als het denkbeeld om eon haven naast de haven te leggen. Van de gelegenheid tot het maken van opmerkingen werd door enkelen gebruik gemaakt. Op de vraag van den voorzitter of iemand het plan door den gemeenteraad aangenomen wenschte te verdedigen, vroeg niemand het woord. Men mag het er dus voor houden, dat dit onder de belanghebbenden algemeen afkeuring vindt. Ten slotte werd gelegenheid gegeven op eene lijst te teekenen voor het plan van den heer Jumelet of voor het aanleggen van eene haven aan den Stoofpolder. Door 53 dor aanwezigen werd geteekend op de lijst voor het eerste plan, een viertal slechts verklaarde zich voor dat in den Stoofpolder. De inleider had dus veel succes met zijne degelijke bespreking. Opnieuw is weer gebleken, hoe nuttig eene Vereeniging als de Bruinisser Visscherij-Ver eeniging kan werkenhet is dan ook te verwachten, dat nog velen zich bij haar zullen aansluitende geringe contributie, thans 75 cent per jaar, behoeft daartoe geen beletsel te zijn. Door de hevige rukwinden werd van een der hier thuis behoorende vaartuigen de mast gebroken. Middelburg, 30 Dec. Zaterdagavond kwam in een goudsmidswinkel alhier de heer H., opzichter bij 's rijks waterstaat te Gorinchem, en kocht daar iets, waarvoor hij een bank biljet van f 60 in betaling gaf. De winkelier ging de deur uit en spoedde zich met het biljet naar het politie-bureau, meenende dat het valsch was. Onmiddellijk daarop verscheen de inspecteur van politie met den winkelier in den winkel, waar de heer H. nog steeds stond te wachten en deelde hem mede, dat het biljet valsch was. De heer H. gaf hierop zijn naam, beroep, woonplaats, enz., op in tegenwoordigheid van zijn te Middelburg wonenden broeder, zeggende: »Ik ben wel rijksambtenaar, doch geen valsche munter". Niettegenstaande deze verklaring werd de heer H. onder een grooten toeloop naar het politie-bureau geleid. De inspecteur begaf zich daarop met het bankbiljet naar den agent van de Nederlandsche Bank, die hem verzekerde dat het een echt biljet was. De inspecteur keerde nu terug naar het politie-bureau en bood den heer H. zijne excuses aan. De heer H. was, zeer terecht, verontwaardigd over de onheusche wijze, waarop hij door de politie was bejegend. Het vermoeden van valschheid was gegrond op de omstandigheid, dat op het bewuste bankbiljet (van het jaar 1872) staat: tucht huisstraf, en op de later uitgegevene gevange nisstraf". Vli8singen, 30 Dec. Zaterdagavond te 6.45 uur kwam het stoomschip Seagull", van Gent naar Londengeladen met stukgoederen, door stormachtig weder op het wrak van de nCaesar", dat voor eenige j maanden op de Nolleplaat nabij deze stad I werd gezet en waarvan de masten nog boven water uitsteken. Door middel van kanonschoten, vuurpijlen enz. werd hulp ingeroepen. Daar het wrak van de Caesar" slechts een 3 400 meter van den Noordzee-boulevard verwijderd ligt, kon spoedig adsistentie verleend worden. Behalve de kapitein en de eerste stuurman verliet de equipage met eigen boot het schip en landde alhier. Zaterdagnacht half één uur gelukte het aan een sleepboot de »Seagull" van het wrak af te sleepen, waarna zij op de reede ankerde. De equipage werd daarna met een sleepboot weder aan boord gebracht. Een massa menschen hadden zioh, bij het vernemen van het ongeval, naar den Noordzee-boulevard begeven om, ondanks storm en regen, toch iets van het sohouwspel te zien. De )>Seagull" had, zooals gebruikelijk, na j alhier den rivierloods afgezet te hebben, geen zeeloods genomen. Oogenscbijnhjk heeft het schip geen averij bekomen, en het kon dan ook Zondagmorgen weer naar zee vertrekken. Van de twee boven water uitstekende masten van de sCaesar" is er door de aanvaring nog maar één overgebleven. De heer A. L. A. van Unen, commies ter secretarie alhier, is benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Leiden. Landbouw en Veeteelt. Naar men verneemt, zijn op verzoek van het hoofdbestuur der ^Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland" door den minister van buitenlandsche zaken bij de Belgische regeering stappen gedaan om ook de kantoren Stroobrugge, voor het IVdo district en Zandvliet voor Tholen, onder de gewone voorwaarden open te stellen voor den invoer van hoenders en ander pluimgedierte. Deze pogiogen zijn met een gunstigen uitslag bekroond. KERKNIEUWS. Den 29sten December 1.1. deed Ds. P. Bokma, vroeger predikant te Bruinisse, zijn intrede te Veenendaal met een rede naar aanleiding van Mattheus 17 8eene zeer talrijke schare woonde deze plechtigheid bij. Sirjansland, 31 Deo. Gisterenavond vierden de kinderen der Zondagsschool hun Kerstfeest, onder leiding van den WelEerw. heer Ds. v. d. Linden van Nieuwerkerk, die het feest met gebed opende. De kinderen werden getracteerd op chocolademelk enz. Ter afwisseling werd er door verschillende personen den kinderen eenige leerzame ge dichten voorgelezen. Na een woord van dank zegging door ds. v. d. Linden, gingen de kinderen omstreeks 9 uur met een cadeautje hoogst voldaan huiswaarts. Ingezonden Stukken. Brouwershaven, 30 Dec. 1901. Mijnheer de Redacteur! Verzoeke beleefd onderstaande in uw veel gelezen blad op te nemen. Uit naam van verscheidene toehoorders breDg ik bij deze hulde aan het gezelschap uit Zierikzee, hetwelk ons bij de j.l. plaats gehad hebbende uitvoering zoo kostelijk amuseerdedat het zich zijn taak meester wasgetuigde het uitstekend spel. De daverende toejuichingen verrieden de prettigste stemming en het talrijk opgekomen publiek toonde voldoende, dat men het optreden van 't vorig jaar niet vergeten was. Daarom roept Brouwershaven de heeren uit Zierikzee niet een x>Vaarwel", maar wel een »Tot weerziens" toe! Bij voorbaat dank voor de opname. EEN TOEHOORDER. BRIEVENBUS. Het gedicht uit Stavenisse kan niet geplaatst worden. De Redactie. ZIERIKZEE. tud van hoogwater en van laagwater. Januari. Ma» as- ouder J.«n H.W. L.W. n. m. n. m. l.W. 4.27 n. nam. 7,45 1,11 voorm. 7,13 0,45 2. 23 nam. 8,38 2, 3 voorm. 7,58 1,36 3. 24 nam. 9,39 3,12 voorm. 8,53 2,38 4. 25 nam. 10,56 4,23 voorm. 10, 8 3,50 5. Zo. 26 nam. 5,29 voorm. 11,24 5, 0 6. 27 nam. 0,30 0,28 voorm. 0, 4 6, 4 7. 28 nam. 1,22 0,59 7,13 vo.irm. 7, 0 8. 29 nam. 2,10 7,47 voorm. 1,47 7,39 Tijd van II.'W. te Dordrecht 3,15 uur later. L.W. 5,30

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1