ZIERIKZEESCHE éis NIEUWSBODE. Zaterdag 28 December 1901. I/M Eerste Blad. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz., (Z ierilizeesclie C o u r a n t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerikv Transvaal, Indië enz. verzending eens pe. week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7634. Directeur A. J. DE LOOZE. A. FRANKEL. J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.knnnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend. ttajfep- indtl, ezin i te/II Alle betaling-en moeten uitsluitend g-eschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ing-ezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhö.nkel, Havenpark 348, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. BERICHT. Zij, die zich met 1 Januari bh. op deze Courant abon nee r e nontvangen de tot dien datum verschijnende num mer* gratis Alle Brievengaarders en Boekbandelaars nemen abon nementen aan. A. J. BB LOOZE, Birectenr. Nieuwjaarswenschen. Wij herinneren onzen lezersdat de gebruikelijke Nieuwjaarswenschen voor den 2>rijs van 35 et». a contant in ons blad worden opgenomen. Het no. van 1 Januari 1902 wordt des Woensdagsmorgens hier ter stede bezorgd, terwijl wordt zorg gedragen dat dit op dien morgen door geheel Schouwen, Duiveland Thoïen, Goes enz. kan worden ontvangen. De inzending der advertentiën, voor dat no. bestemd, kan geschieden tot Dinsdag 31 Decemberuiterlijk des namiddags 2 ure. 16 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts Magazijn Poststraat 0 103. OPRUIMING 0LIEJASSEN, a f 4,50 netto per stuk. De aandacht wordt gevestigd op de goedkoope aanbieding van VISITEKAARTJES door de Drukkerij en Papierhandel van R. W. J. OCUTMAN, BUT naast 's Landskamer alhier. NIEUWSTIJDINGEN, Nederland Amsterdam, 26 Dec. In de Damstraat werd een onbekende vrouw, naar gissing 40 jaar oud, door eene beroerte getroffen. Men bracht haar naar het Binnen-Gasthuis, maar daar komende, bleek het, dat de vrouw reeds overleden was. Utrecht, 24 Dec. Een zonderling werd eergisterennaebt door de politie aangehouden, die in nachtgewaad, over den Vleutenschen Weg wandelde. Geheel verstijfd van koude zijn voeten waren onbedekt bracht men hem, na gewonnen inlichtingen, naar zijn familie terug, die nog niets van dit nachtelijk uitstapje wist. 's-Gravenhage, 26 Dec. Het Kerstgeschenk van H. M. de KoniDgin-Moeder aan II. M. de Koningin bestaat uit een volledig koffie- servies uit de koninklijke Porselein- en Aardewerkfabriek «Rosenburg". Botterdam, 24 Dec. In de Nederlandsche Gist-en Spiritus-fabriek, voorheen E. Kinderlen, aan de Aelbrechtskade 146, had vanochtend om halfnegen, schaftuur, de timmerman Andries De Winkel, wonende Piet Heinsplein 61, ondanks het verbod der directie, in het koepeldak boven de stookplaats een hoekje uitgezocht om zijn boterham te eten, toen eensklaps de afvoerbuis van den stoomketel sprong. Lawaaiend en sissend wolkte de heete stoom de geheele ruimte vol, met zulk een snelheid, dat drie stokers, die zich daar in de nabijheid bevonden, ternauwernood den tijd hadden te ontkomen. De Winkel werd met kracht van de plaats, waar hij zat, op den vloer gesmakt, en toen men, na verloop van een minuut of 20, het wagen dorst, naar binnen te dringen vond men den ongelukkige in een hoop krullen, in welke hij zich van angst en smart had om en omgewenteld, het vel van het lichaam af, dood. Het lijk is naar de echtelijke woning gebracht, nadat dr. Vuijlsteke de schouwing had verricht. De ongelukkige is 30 jaren achtereen in de fabriek werkzaam geweest. Naar de oorzaak van het droevig ongeluk, het springen van de stoombuis, wordt een nader onderzoek ingesteld. Hedenavond omstreeks kwart voor zeven zou de vrouw van den machinist Van der Ster met haar 14-jarig dochtertje van het station D. P. alhier naar Vlaardingen ver trekken, waar zij woonachtig is. In afwachting van het vertrek van den trein op het perron staande, zag zij dat de trein zich in beweging zette, en denkende dat hij vertrekken zou (hij was slechfs aan het rangeeren), waagde zij een sproDg op de treeplank, doch viel. De trein sleepte haar een eind mede, vóórdat men haar uit haar benarde positie kon verlossen. In het bureau van den stations-chef gebracht, overleed zij een kwartier later, volgens den ter hulp geroepen geneesheer aan schedelbreuk. Er werd onmiddellijk naar haren echtgenoot te Vlaardingen getelegrafeerd, die daarop tegen 9 uur hier aankwam, zijn dochtertje, intusschen op den dood van haar moeder voorbereid, bij het lijk van zijne vrouw vindende. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 26 Dec, J.l. Maandagavond, omstreeks 7 ure, had F. Regoort, schippers knecht, het ongeluk, door de duisternis mis leid, bij laagwater van den Meter hoogen kaaimuur op de slikken te vallen. Met moeite er uitgehaald, bleek hij ernstig ge wond te zijn aan het hoofd en den rug. De heer M. S. Polak verleende wederom de eerste hulp en ofschoon de ongelukkige een paar dagen in bewusteloozen toestand ver keerde, bestaat alle hoop op verder herstel. Ten huize van mej. de wed. Kanaar vergaderde Maandagavond de Liberale Kies- vereeniging. Door den voorzitter, den heer J. A. de Bruyne, werd de vergadering geopend, die, nadat de notulen gelezen waren, ter tafel bracht de wijziging van het reglement, waarvoor deze vergadering belegd was. Art. 6, al. 2, werd na eenige toelichting door den voorzitter zonder debat gewijzigd, zoodat dit thans luidt: «Zij, die willens en wetens in strijd met »dit reglement handelen of lid zijn of worden «van een andere kiesvereeniging in deze «gemeente, welke zich met dezelfde werkzaam heden bezig houdt als de afdeeling, van «welke zij lid zijn, worden door het Bestuur «van de ledenlijst dier Afdeeling geschrapt. «Het Bestuur geeft hun kennis van hun «ontslag, en doet daarvan mededeeling in de «eerstvolgende vergadering. Van de beslissing «van het Bestuur is beroep op de vergadering". In art. 15 wordt na eenige inlichtingen van den voorzitter aan den heer P. v. d. Have de termijn, die aan het beleggen van een vergadering bij een vacature in den gemeente raad voorafgaat, gesteld op ten minste acht, in plaats van op veertien dagen vóór den dag der verkiezing. Van art. 16 werd de derde alinea aldus veranderd Ingeval van herstemming wordt niemand als candidaat der Afdeeling aangemerkt, die niet twee vijfde der stemmen van de in de vergadering tegenwoordige stemhebbende leden op zich heeft vercenigd. Daar stond tot nu toe: een derde der stemmen. Voorgesteld werd art. 17 aldus te lezen: Het Bestuur zorgt, ingeval een stemming vereischt wordt, voor de tijdige zoo mogelijk ten minste twee malen te plaatsen bekendmaking van den naam of de namen der door de Afdeeling gestelde candidaten in de plaatselijke nieuwsbladen, ter beoordeeling van het Bestuur. Op dit voorstel diende de heer P. van der Have het volgend amendement in«Het Bestuur zorgt, ingeval een stemming ver eischt wordt, voor de noodige publiciteit". Na eenige discussion, waaraan behalve de voorsteller deelnamen de heeren Legemaaf, N. van den Bout en de voorzitter, werd dit amendement verworpen, en het voorstel van het Bestuur onveranderd aangenomen. Nadat de voorzitter bij de rondvraag den heer Lemsom bevredigende inlichtingen ver strekt had over het in het komend jaar optreden van sprekers, werd door hem de vergadering gesloten. Het tijdstip, waarop de herijk van de maten en gewichten in 1902 zal plaats hebben, is door de Gedeputeerde Staten van Zeeland bepaald voor de gemeente Zierikzee, ook voor Kerkwerve, op den 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12 en 13 Juni. Noordgouwe, 21 Dec. Door eenige heeren uit Zierikzee werd gisteren in de zaal van den heer Coomans den inwoners onzer gemeente een prettigen avond bereid. Wij hebben kunnen genieten van hunne komische voordrachten en uitmuntende piano- en vioolmuziek. De daverende toejuichingen na ieder nommer bewezen, dat het publiek zich uitstekend amuseerde. Volgens het pro gramma waren de Zierikzeesche heeren dilettanten, maar als men het niet wist, zou men zeggen met beroeps-artisten te doen te hebben. Een na afloop van het programma gehouden collecte ten behoeve der armen bracht f 3.60 op. Een geanimeerd bal besloot den avond. Zaterdag werd een volksvoorstel ling tegen verminderde prijzen gegeven. Naar wij vernemen is betzelfde gezelschap ook te Brouwershaven met groot succes opgetreden. Burgh. De Rederijkersvereeniging «Voor uitgang zij ons Streven" alhier hield Maandagavond 23 Dec. hare eerste uitvoering in dit seizoen. Opgevoerd werden het tooneel- spel «De Koopman van Antwerpen" en het kluchtspel «De inkwartiering bij Jaap Beijersch". De stukken werden flink opgevoerd vooral bet eerste viel zeer in den smaak van het talrijk opgekomen publiek. Nieuwerkerk25 Dec. Gisterenavond trad voor een talrijk publiek in de zaal van Lievense op, de heer Bigot van Amsterdam, uitgenoodigd door de Ver. T. A. V. E. N. U., die voor ditmaal ook niet-leden in de gelegenheid bad gesteld tegenwoordig te zijn. De heer Bigot verschafte den aanwezigen door de artistieke declamatie van een uitgelezen programma monologen en verzen een waarlijk genotvollen avond, een avond van zuiver, hier zoo zelden te genieten en daarom dubbel te waardeeren kunstgenot. Oosterland. Woensdagavond verloor onze gemeente door den dood één zijner geachtste ingezetenen, namelijk den heer E. E. Vleugels Schutter, gedurende een lange reeks van jaren geneesheer, en tal van jaren lid van den gemeenteraad. Gisterenavond vierden als naar gewoonte de kinderen van de zondagschool hun Kerst feest. Ruim een 450-tal was tegenwoordig. De heer Mattbijsen opende het feest met gebed en de jeugd amusseerde zich daarna met een heerlijk kopje chocolaad. Intusschen werden er nog vele stukjes verteld door de sprekers en ten slotte werd het feest met dankzegging gesloten door den WelEerw. heer dr. 8mit. De kinderen keerden hoogst voldaan huiswaarts. Bruinisse, 26 Dec. In de dezer dagen gehouden vergadering van den «Varkenshond" bleek, dat de Vereeniging in bloeienden toestand verkeert. Het aantal leden toch, aanvankelijk een dertigtal bedragende, is thans gestegen tot ruim vijftig. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten met goed slot der vorige jaren en de bijgeschreven rente bedroegen f 487,065, de uitgaven f 39, zoodat het goed slot thans f 448,065 bedraagt. Tot leden van het bestuur werden herkozen de heeren W. Jumelet Mz. en J. v. d. Berge Jz Het is verblijdend te zien, dat steeds meerderen het groote nut van eene dergelijke Vereeniging beginnen in te zien. Waar zoo velen een varken houden, ware het zeer wenschelijk, dat nog een grooter aantal zich als lid van den Bond lieten inschrijven. Voor een klein bedrag heeft men de zekerheid voor een groote schade bij eventueel verlies van het dier gevrijwaard te zijn. Voor velen is het verliezen van het varken een zeer groote ramp, zoodat vooral voor dezulken toetreding tot de Vereeniging zeer aan te bevelen is. Tot bestuursleden van de afdeeling van Voklsweerbaarheid «Prins Hendrik der Neder landen", zijn gekozen de heeren L. Zoeter, W. van den Berg, J. de Waal Gz., A. J. Schipper, S. Krijger, S. Hage, L. de Koning, W. Verstraaten en A. de Korte. Tot leden van het bestuur der Scbiet- vereeniging «Christiaan de Wet" werden gekozen de heeren P. C. van As, M. Padmos, A. Boone, F. Kik, G. Bolier Gz., voorzitter werd de heer G. Bolier, terwijl de heeren M. Padmos en P. C. v. As tot secretaris en penningmeester benoemd werden. St-Maartensdijk. In de Dinsdag ge houden vergadering van den gemeenteraad werden benoemd tot onderwjjzers aan de herhalingsschool de heeren J. van Bezooijen, J. Hage en A. Jansen, en tot onderwijzeres Mej. de Lange. Aangesteld als lantaarnopsteker der ge meente en kachelaanuiaker der openb. lagere school werd J. Knuist. St.-Pilipsland, 24 Dec. Gisterenavond gaf «Eendracht bindt" hare soiree amusante. Door een samenloop van omstandigheden kon de heer Abraham de Winter niet optreden en kregen we daarvoor in de plaats een vijf tal leden der Vereeniging «Amicitia" uit Steenbergen. Nu, schade heeft het aanwezige publiek met dien ruil niet geledenwant die heeren hebben zich uitstekend gekweten van de hun opgedragen taak. Wij weten niet wat meer te roemen valt, óf de keuze der voorgedragen stukjes, óf de uitmuntende wijze van voordragen, öf de rolvastheid. Het geheele programma werd keurig afgespeeld. Een eere-saluut komt dan ook voorzeker wel toe aan bovengenoemde heeren, maar ook aan hem, die met zijn uitstekend pianospel de zangstukjes begeleidde. Wij hopen dan ook de leden van «Amicitia" nog menigmaal in «Eendracht bindt" terug te zien, want de toehoorders hebben 23 December waarlijk genoten. Tevens is hier een woord van lof niet misplaatst aan den ijverigen president onzer Yereeniginghij toch heeft opnieuw zoo duidelijk bewezen, dat geen moeite of opofferingen hem te groot zijn, waar het de belangen van «Eendracht bindt" geldt. Wjj zijn er zeker van, dat, zoolang hij den voorzittershamer hanteertde Vereeniging haar naam eer aan zal doen. De Nieuwjaarscollecte in onze gemeente heeft opgebracht f 430. Door den harden zuidwesterstorm van Woensdagnacht woei van een in aanbouw zijnd huis een gedeelte zijgevel ómver. Oud-Vossemeer. De twee laatste dagen dezer week zijn door het Bestuur van dit Waterschap aangewezen om proefmaling te houden met het stoomgemaal, zoodat eindelijk aan deze zaak een eind zal komen. Middelburg, 26 Dec. Alhier heeft een zelfmoord onder bizondere omstandigheden plaats gehad. Een meisje, af en toe niet wel bij 't hoofd, was Dinsdagavond zoek. Daar zij, zuster van den koster van één der kerk gebouwen, dikwerf in dat kerkgebouw ver toefde om werkzaamheden te verrichten, werd ook op die plaats gezocht. Daar vond men de ongelukkige, die zich in een vlaag van waanzin verhangen had aan een raam- koord, nevens de preekstoel. Biervliet. Maandag ontvingen de dorps bewoners een bezoek van J. M., die de hand in windsels droeg, en voorgaf als werkman op een hoeve onder deze gemeente zijn vingers in een stroomachine afgesneden te zijn. Rijkelijke gaven werden den ongelukkige geschonken. Na zijn vertrek bemerkte men door een oplichter beetgenomen te zijn. Hjj woont te Nieuwvliet. Dinsdag was hij weer op weg naar deze omgeving, doch een uur buiten de kom nabij Pierootjes, werd hij gearresteerd door de beide veldwachters, die hem den eersten Kerstdag per as naar IJzendijké voerden. Vermoedelijk is hij naar Middelburg getran spor t eerd. Post en Telegrafie. I Scherpenisse. Door den gemeenteraad alhier is benoemd tot adsistent-telefoDist de heer C. P. van Dalsen. Op 1 Januari a.s. hoopt de heer F. J. Jimkes den dag te herdenken, dat hij 25 jaren geleden bij de posterijen in dienst trad, waarvan hij de laatste 16 jaren als conducteur op de lijn Bergen-op-Zoom Zierikzee werkzaam was. Dat het den ge- achten jubilaris niet aan blijken van belang stelling moge ontbreken en dat hij nog menig jaar den dienst op genoemde lijn moge ver vullen is de wensch van allen. Landbouw en Veeteelt. Te Oud-Vossemeer is er sprake van de oprichting eener onderlinge «paarden ver zekering". Wanneer alle groote landbouwers als één man willen medewerken, dan kan best deze zaak haar beslag krijgenook elders werken plaatselijke vereenigingen met succes, terwijl bovendien uitbreiding over andere gemeenten niet uitgesloten blijft. Cortgene, 23 Dec. Heden vergaderde men in het lokaal van den heer Van Damnie alhier om de oprichting van een Boterfabriek te bespreken, welke bijeenkomst werd ingeleid door den heer Koert, zuivel-consulent voor Zeeland. Of het nu was omdat de vergadering zoo laat was gepubliceerd of om andere reden, zooveel is zeker, de opkomst was onbe duidend, en alles doet verwachten, dat men op ons eiland vooreerst nog geen Boterfabriek zal zien. Zou dit ook kunnen zijn omdat zoo vele onzer landbouwers zich reeds een centrifuge aanschaften? B K 1 I K C W 8. Het drietal voor predikant bij de Hollandsche gemeente te Sint-Petersburg ter vervanging van ds. Gillot, bestaat uit de heeren dr. L. Knappert, T. C. A. Pantekoek en J. C. Voorduin, predikanten te Assen, Tiel en Naarden. Beroepen bij de Geref. Gemeente te Ooltgensplaat ds. L. Spoel van Poortvliet. Beroepen bij de Geref. Gem. te Kampen, ds. L. Boor te Terneuzen. Ds. E. M. van IJsseldijk, pred. bij de Herv. Gem. te Kapelle (Z.-Bev.), is beroepen te Veen wouden (Friesland). Ds. J. J. Homburg, die het beroep aannam naar de Herv. Gem. te Groede, hoopt Zondag 9 Februari e.k. afscheid te nemen van zijn gemeente te Biervliet en 46 Febr. intrede te doen in zijn nieuwe gemeente. Te Oud-Vossemeer is als kerkvoogd- notabele der Ned. Herv. Kerk uit den kerkeraad benoemd de heer J. Bevelander Hz. Een voorstel van kerkvoogden tot verhooging der recognitie der zitplaatsen werd in een gecombineerde vergadering van kerkvoogden en notabelen verworpen. De collecte voor noodlijdende kerken en personen. Woensdag te Sirjansland ge houden, heeft opgebracht de som van f 4.87\ Volgens den Provincialen Almanak van Limburg telt die provincie thans 402 kloosters en 5 missiehuizen. Scherpenisse. Tot ouderling der Ned. Herv. Gem. is gekozen do heer J. Potter, zulks in de plaats van den heer C. J. de Bruijne, die wegens hoogen leeftijd niet meer in aanmerking wenschte te komen. Biervliet. Bij de Ned. Herv. Gemeente is Maandag 23 December toezegging van beroep uitgebracht op den heer W. J. Val, candidaat te Rotterdam, die ook beroep ontving naar Biggekerke. B W IJ 8. Bruinisse, 26 Dec. De voordracht voor onderwijzeres aan de openbare school alhier bestaat uit de dames T. de Moor, M. Kosten en W. L. de Vrieze die voor onderwijzer uit de heeren C. J. Bakker, E. J. Francois en P. I. van der Weele. 27 Dec. Uit bovenstaande voordracht zijn heden benoemd als onderwijzeres mej. T. de Moor en als onderwijzer de beer C. J. Bakker. Scherpenisse. Door het ontslag nemen van den heer J. A. de Graaff als lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim is in diens plaats benoemd de beer M. A. Kievit, doch daar deze voor de benoeming heeft bedankt, is nu door den gemeenteraad benoemd de heer M. van Dijke. Diploma-examen afgelegd aan de machinisten8chool te Amsterdam door A. Franken van Noordwelle. Uit de vroeger vermelde voordracht benoemde de Gemeenteraad van Goes Dinsdag avond tot onderwijzer in die gemeente de heer P. G. Chr. Kousemaker van Goes. Zaak-Ter Laan. De heer Ter Laan i heeft het Delftsch Gemeentebestuur thans verzocht het lidmaatschap der Tweede Kamer met zijne onderwijzersbetrekking te mogen vereenigen door zijn betrekking als hoofd der j school te verwisselen met die van onderwijzer 4 e klasse, in welken rang hem zonder schade voor de onderwijsbelangen beter verlof kan worden verleend tijdens de Kamerzittingen. Een dergelijke regeling is te Amsterdam aangenomen voor zijn mede-afgevaardigde den heer Ketelaar, onderwijzer 4e klasse met i verlof.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1