ZIERIKZEESCHE Ha NIEUWSBODE. Dinsdag 24 December 1901. 'r/ Eerste Blad. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz., BEKENDMAKING. Ruwe en opgeloste Peru-Cuano. (225 i X" i li z e e s c ti e Cour an t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7633. Dlreoteuri A. J. DE LOOZIS. A. FRANKEL. Redacteuren J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. r Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frënkel, Havenpark 348, Zierikzee. J Dit nummer bestaat uit twee bladen. BERICHT. Wegens liet Kerstfeest zal de Nieuwsbode van as. Woensdagavond niet worden uitgegeven. Zij, die zich met 1 Janaari a.s.op deze Coarant abon nee r e nontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis Alle Brievengaarders en Boekhandelaars nemen abon nementen aan. A. J. BB LOOZE, Birectear. Heeren Correspondenten, w die ons opgave verstrekken der Predikbeurten, kunnen hun daar voor toekomend salaris, vervallen D December, tegen kwitantie ont vangen ten kantore van A. J. DE LOOZE, Directeur. Nieuwjaarswenschen. Wij herinneren onzen lezersdat de gebruikelijke Nieuwjaarswenschen voor den prijs van 35 cis. a contant in ons blad worden opgenomen. Het no. van 1 Januari 1902 wordt des Woensdagsmorgens hier ter stede bezorgd, terwijl wordt zorg gedragen dat dit op dien morgen door geheel Schouwen Duiveland Tholen, Goes enz. kan worden Be inzending der advertentiën, voor dat no. bestemd, kan geschieden tot Dinsdag 31 Decemberuiterlijk des namiddags 2 ure. 15 regels 75 cts. Elke regel meer lö cts. Magazijn Poststraat C 103. OPRUIMING OLIEJASSEN a f 4,50 netto per stuk. De aandacht wordt gevestigd op de goedkoope aanbieding van VISITEKAARTJES door de Drukkerij en van R. W. J. OCHTMAN, naast 's Landskamer alhier. Da BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op Woensdag en Donderdag e k. (de bgi<le Kerst- uur, «oor het doen van aangiften, den Burgerleken Stand betreffende. Zierikzee, den 23 December 1901. De Burgemeeste" voornoemd, CH. W. VERMEIJS. NIEUWSTIJDINGEN. Nederland Arnhem, 21 Dec. Vanavond, circa zeven uur, is er in een der gebouwen van de hout zagerij der firma G. T. Coers aan de overzijde van den Rijn een hevige brand uitgebroken. De brand ontstond in het gebouw, waarin gevestigd zijn zagerij, schaverij en wagen makerij. In een zeer korten tijd stond het geheele gebouw in lichterlaaie. Gelukkig was de wind zuidelijk, naar de stad toe, zoodat de overige op het terrein staande gebouwen en houtbergplaatsen geen vlam vatten. Het werk van de Arnhemsche brandweer bepaalde zich tot het beschermen van de overige gebouwen; er werd ook gewerkt met slangen der waterleiding, die over de schipbrug naar het terrein van den brand werden geleid. De zagerij enz. brandden geheel uit. Op de Rijnkade en op de Rijnbrug verdrongen zich honderden om den brand te zien, die een fantastisch gezicht opleverde. Op het terrein werden verschillende autoriteiten opgemerkt. Tegenwoordig waren o. a. de burgemeester en de wethouder van publieke werken. De gebouwen zjjn verzekerd. Eenige jaren geleden woedde eveneens op deze hout zagerij een brand, die toen evenwel nog grooter afmetingen aannam dan thans. Amsterdam, 21 Dec. Op luisterrijke wijze is Donderdagavond, in den stadsschouwburg alhier, de 40-jarige tooneelloopbaan van Nederland's grootsten acteur, Louis Bouw meester, gevierd. De zaal was geheel gevuld met feestelijk gestemde bewonderaars, die bij het eerste optreden van den jubilaris in het drama )-Herodes", als één man van hunne zitplaatsen oprezen en hem geestdriftig toejuichten. Toen bet drama, waarin de heer Bouw meester zijn talent ten volle ken ontplooien, was afgespeeld, werd de held van den avond door den president van den raad van beheer van het «Nederlandsch Tooneel", met een toespraak, een zilveren lauwerkrans overhandigd en door den heer Fabius namens een comité uit kunstvereerders, onder wie ook enkelen uit Middelburg en Goes, een compleet salon-ameublement met wat er bij behoort, aangeboden. Uit naam der kunst broeders en zusters stelde de heer De Leur den jubilaris een etui ter hand. Ontelbaar was verder het aantal hulde- bewijzen in bescheidener vorm, als kransen, gelukwenschen enz., die van heinde en ver waren ingekomen. Door den notaris Hoorn, is in tegen woordigheid van de familie en eenige politie-ambtenaren de inboedel van de vermoorde juffrouw Dijkxhoorn, geïnventariseerd en getaxeerd. Bij deze gelegenheid werd ook onder de papieren een testament gevonden. Utrecht, 21 Deo. Hedenochtend werd president Krüger bezocht door den predikant Schilfers, uit Remscheid, met echtgenoote, tot het aanbieden van een bedrag van ongevter 10.000 Mark, bijeenverzameld door kinderen in het Rijnland en Westfalen, als een Kerst geschenk voor de Boerenkinderen. President Krüger was zeer getroffen door dat blijk van medelijden voor de ongelukkige kinderen. 's-Gravenhage, 22 Dec. Tweede Kamer. In de zitting van Zaterdag j.l. weer bij het algemeen debat de heer Sohaper op de agitatie, vooral in het Noorden des lande, om te betoogen, dat de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigen dommen onmogelijk ongewijzigd kan toegepast worden. De regeling ten aanzien boerderijen, die slechts belast worden met anderhalf percent van de stichtingskosten van het geheele complex gebouwen is zeer onbillijk, omdat kapitale boerenwoningen ontlast worden en arbeiderswoningen daarentegen wol gedrukt. Spreker drong aan op spoedige wetswijziging, zoodanig, dat bij de berekening van de belastbare opbrengst boerderij en woonhuis worden gescheiden. De heeren Bos en Zijlma sloten zich hier bij aan. De heeren Yan Dedem en Yan Alphen meenden, dat de zaak volkomen was goed te maken door een gewijzigde instructie voor de schatters. De Minister van Financiën, de heer Harte van Tecklenburg, oordeelde, dat de zaak, die op initiatief van de Kamer tot stand kwam, niet in orde was en dat wetswijziging moet komen. Hij achtte het correctst te handelen door de herschattiDg en het verslag der hoofdcommissie af te wachten. Daarna zal een wetsvoorstel worden ingediend en kan de Kamer van haar gevoelen blijk geven. Vóór dien tijd zal de herziening van de belastbare opbrengst niet toegepast worden. Aan den heer Van Raalte, die samen smelting van bedrijf- en vermogensbelasting in eene inkomstenbelasting bepleitte, antwoordde de Minister dat de splitsing voordeelen heeft. Aan den heer Hugenholtz, die een bekend geval, in Friesland voorgekomen, besprak, antwoordde de Minister, dat aangenomen kinderen, die niet feitelijk diensten verrichten, vallen buiten de belasting, ook al verrichten zij huiselijke bezigheden. Het algemeen debat is gesloten. Bij de onderdeelen bepleitten verschillende sprekers lotsverbetering voor rijksklerken belastingdeurwaarders en commiezen. De Minister verzekerde eene commissie voor lotsverbetering te willen instellen, welke deze wenken zal overwegen. - De leden der Eerste Kamer zijn bijeengeroepen tegen Vrijdag 27 dezer, 's nam. ten 2 ure. Rotterdam, 21 Dec Hedenochtend is heel geleidelijk de verbinding van de Mnas- haven met de rivier tot stand gekomen. Gisteren was men met de doorgraving van den dijk over een breedte van ODgeveer 8 meter zóóver gevorderd dat slechts een smalle strook grond overbleef. Zóó werd vanochtend de opkomende vloed afgewacht en tegen 9 uren ongeveer liep het eerste water van .de rivier de Maashaven in. De drang van het opkomende water nam daarna uit de gegraven uitholling een stuk grond mede, verwijdde het gat, en weldra stroomde nu met kracht het water de nieuwe haveu binnen. Duizenden kubieke meters water golfden naar binnen en deed het peil der Maashaven stijgen tot rivierstand. De verbreeding en verdieping van de dijkopening zal nu volgen. Uit Stad e« Provincie. Zierikzee, 23 Dec. De uitgave van het Duitsche tjjdschrift Die Woche is voor Neder land overgegaan op de bekende Amsterdamsche firma Van Holkema Warendorf. Dit tijd schrift, dat in ons land reeds over de duizende abonné's telt, heeft zjjn verbazend succes niet het minst te danken aan de uitnemende wijze om alles, wat op dit wereldrond geschiedt, zoo spoedig mogelijk fotografisch weer te geven. Ook wat binnen onze landpalen voorvalt, en van belang niet ontbloot iszal voortaan in dit tijdschrift in beeld prijken en in schrift worden vermeld. De prijs van dit wekelijks verschijnend, telkens 50 pagina's tekst en 40 k 50 illustraties bevattend tijdschrift, waaraan vele bekende schrijvers en schrijfsters mede werken, is per kwartaal f 2.30. Tengevolge van een ons gedane onjuiste opgave hebben wij in ons jongste nummer ge meld, dat de tramboot gepasseerden Donderdag, waarop het zoo hevig mistte, de reis naar Numansdorp niet heeft aanvaard. Het tegen deel blijkt echter waar te zijn. Ondanks den zwaren mist heeft deze boot zijn reis naar Numansdorp zonder de minste stoornis volbracht. De heer L. Poot, rjjks-ambtenaar 2e kl. te Breskens, wordt met 4 Januari e.k. over geplaatst naar Dordrecht en vervangen door den heer C. den Toom te Rucphen. Te Middelburg hebben zich bij de Werkverschaffing, uitgaande van den Chr. Volksbond, niet minder dan 136 werkloozen aangemeld. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is benoemd tot secretaris bij den Geneeskundigen Raad in Zeeland en Westelijk Noord-Brabant, de heer J. J. Berdenis van Berlekom, arts te Middelburg. Behalve de reeds gemelde zijn door wijlen den heer J. C. Meertens, overleden te Domburg, nog de volgende legaten ge maakt: f 1000 aan elk der te Middelburg gevestigde instellingende Diaconie der Ned. Herv. Gemeente, de School met den Bijbel aan het Molenwater, het «Tehuis voor dienstboden" en de vereeniging «Werk verschaffing voor Zeeuwsche Blinden"verder aan de Christelijke Jongelingsvereeniging «Rom. I vs. 16a" te Middelburg en aan het gesticht «Bethel" te Zetten, elk f 500. Op de aanbeveling voor rechter in de arrond.-rechtbank te Rotterdam komt voor mr. F. M. C. E. Koksma, kantonrechter te Tholen. Bij Kon. besluit zjjn bencemd tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Stroodorp- polder J. de Jonge te Krabbendijketot dijkgraaf van het waterschap Ooster- en Sir- Jansland J. 0. van der Have. Verder tot voorzitter van het waterschap Bruinisse C. Hage te Bruinissevan het waterschap Ellewoutsdjjk en den polder Borssele G. Minderhoud Pz. te Borssele; van den Adornis-polder J. du Bois te Groede. Herbenoemd is tot kantonrechter plaats vervanger te- Hulst baron Collot d'Escury. Kerkwerve, 20 Dec. Evenals andere winters gaf de vereeniging «Oefening kweekt kunst" alhier heden avond weder een uitvoering, die bestond in het uitvoeren van zangstukken van godsdienstigen aardafgewisseld door een paar gewone tooneelstukjes. Naar de aandacht, waarmede alles aangehoord en het applaus, dat gehoord werd, scheen het gegevene in den smaak van het tamelijk aanwezige publiek te vallen. «De kleeren maken den man", is ook alhier weer bewaarheid. Al was het zeer eenvoudig, voor de eerste maal had de vereeniging eenig tooneel. En al is nu het spel gelijk geweest aan verleden jaar, alles kwam wat beter uit. Het is te hopen, dat de vereeniging het langer en beter zal volhouden dan hare zuster, de vroegere rederijkerskamer, die door gebrek aan waardeering niet kon bljjven bestaan, ofschoon toch enkel het doel was door het geven van goede tooneelstukjes een paar gezellige en nuttige avonden te ver schaffen alsook de vereeniging «Nut en Genoegen", die een kwijnend bestaan voort sleept, maar toch door de innerljjke kracht harer leden blijft bestaan en a.s. Vrijdag haar 20-jarig bestaan zal herdenken. Die weinige belangstelling, negeering of tegenwerking schijnt onverklaarbaar, daar toch de vereeniging door zoo goed mogelij ko en geen aanstoot gevende lezingen en voordrachten kennis en daardoor nut en ook genoegen tracht te brengen aan leden en niet-leden. En het zou nog te verklaren zijn als het hier eene afdeeling van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen was, maar dat is niet zoo. Het staat geheel op zichzelf. Zij heeft dus geen modernen grondslag en het zou te bejammeren zijn, als in die richting toch de oorzaak moest gezocht worden van de kwijning. Brouwershaven, 22 Dec. Bjj de heden middag alhier gehouden godsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk, geleid door den heer ds. L. R. van den Broek, predikant alhier, werd het in bruikleen van het Rijk terug ontvangen orgel plechtig ingewjjd. Een koor van zangers en zangeressen, geoefend onder de leiding van den heer L. de Lange voor dit doel, liet daarbij eenige liederen uit den bundei van den Protestantenbond hooren, terwijl het orgel, voor het eerst voor de gemeente bespeeld door den heer Klimmerboom, organist te Zierikzee, dien zang begeleidde. Indruk wekkend kon het genoemd worden, toen het fraai gerestaureerd orgel zijn eerste tonen door het groot antiek kerkgebouw, waarin eene groote schare was bijeengekomen, deed ruischen en plechtig klonken ook zijne tonen zoowel ter begeleiding van het koor dat de zangen werkelijk verdienstelijk uitvoerde, als bij de diverse tusschenspelen. De spreker had tot tekstwoord gekozen vers 8 en 9 van Hoofstuk XV van het Evangelie van Lukas en vergeleek daarbij het penningske der weduwe bij het orgel dat was verloren, zooals men steeds meende, doch dat was teruggevonden. Hij sprak daarbij den dank der gemeente uit aau de Hooge Regeering, die zoo bereid was geweest het orgel aau de kerk, waarin het behoorde, terug te geven, aan den heer A. W. van Buuren, burgemeester dezer gemeente, aan wiens ijver en taktvol optreden men deze teruggave had te danken, aan den president-kerkvoogd, die voorgegaan was en verder aan allen, die door zoo milde bijdragen, hetzij klein of groot, Daar krachten, er het hunne haddpn toe bijgedragenom de kosten zoowel van overbrenging, plaatsing als daarin opnieuw gebrachte muziek te kunnen bestrijden. Haamstede, 23 Dec. Vrijdag 20 dezer hield de Harmonie «Witte van Haamstede" de eerste uitvoering in dit seizoen, welke uit stekend geslaagd mag heeten. Naast een zevental muziekstukken werden opgevoerd de blijspelen «De Schoonvader of de man van den blauwen brief" en «Het bedrogen drietal". Van de muziekstukken vermelden wij in het bizonder no. 2 «Oranje-Nassau Triumf- marsch", het bekende stuk vau Kessels, hetwelk door een groot aantal muziek gezelschappen is uitgevoerd ter gelegenheid van het huwelijk der Koningin, en no. 1 (na de pauze) A mes Amis", een geschenk der Vereeniging aangeboden door den bewerker, den heer M. J. Jonker, oud-lid der Harmonie. Oud-Vossemeer. Het gebruikte doopzilver in de Ned. Herv. Kerk alhier is afkomstig van mr. Dionisius Pieter Recxstoot, Bewind hebber der O.-I. Compagnie en Ambachtsheer van Vossemeer, die bjj zijn overlijden in 1756 daarvoor een bedrag legateerde. Van zijn vader J. P. Recxstoot wordt gezegd, dat hij den 5 Sept. 1701 te Tholen werd geboren. De zedelijkheid liet destijds in dat afgelegen stadje veel te wenschen over; Bacchus en Venus werden sterk gehuldigd, en de jonge Recxstoot, door slechte voorbeelden bedorven, werd reeds als student te Leiden, wegens loszinnig levensgedrag naar huis gehaald vooral om een huwelijk te verhinderen met een beruchte komediante. Pas later werd hij te Harderwijk, waar men bullen van promotie voor een handvol dukaten verkocht, meester in de rechten. Later werd hij burgemeester van Tholen, en zijn huwelijken, eerst met C. J. de Beaufort en later als weduwnaar met J. E. van Roseveldt, werden veel be sproken, maar door deze familie-relaties werd Recxstoot Secretaris der Staten van Zeeland, en zelfs in Mei 1751 Raadpensionaris, welke betrekking hij vervulde tot aau zjjn overlijden in 1756. Goes. Voor de vacante betrekking van vasten werkman dor gemeente waren 11 sollicitanten. Door Burgein. en Weth. is benoemd A. de Dieu. Hulst, 20 Dec. Alhier zal een naamlooze vennootschap opgericht worden, welke ten doel heeft het aanleggen en exploitperen van een stoomtram HulstWalsoorden, waarvoor door de Staten van Zeeland subsidie verleend is, onder voorwaarde dat de aanbesteding der werken plaats hebbe vóór 1 April 1902 en de tram 1 Januari 4903 in exploitatie zjj. Aanbestedingen, Verkooplngen ens. Zonnemaire, 20 Dec. Heden werden ten overstaan van den notaris Van Nouhuys te Zierikzee, voor 7 jaren openbaar verpacht de djjken en gronden behoorende aan het waterschap Nieuw-Bommenede; de gezamen- ljjke pachtprjjs beliep f91 'sjaars tegen f 121 in 1894. Bruinisse, 21 Dec. Bjj de gisteren gehouden zevenjaarljjksche verhuring der zaten-ligplaatsen in de haven werd over 't geheel meer geboden dan bjj eene vorige gelegenheid. De totaal-opbreDgst was f 1113, alzoo f 273,50 meer dan in 1894. Landbouw en Veeteelt. Wat ruwe en wat opgeloste Peru-Guano is, beginnen^we, dank zij de juistere inlichtingen, die we in den laatsten tijd ontvangen, weder te wetenRuwe of gemalen Peru-Guano is de guano, zooals sij uit Peru wordt aangevoerd, nadat zij van steenen gezuiverd, is en de grovere stukken fijngemalen zijn. Opgeloste Peru-Guano is de ruwe Peru-Guano, nadat deze met zwavelzuur is behandeld. Is de ruwe guano te nat bij de ontlading, dan wordt zij eerst op daartoe ingerichte droogovens uitge spreid en gedroogd. Men besproeit ze tevens met een kleine hoeveelheid zwavelzuur om het vervliegen van ammoniak te verhinderen. Is de guano bij haar aankomst droog genoeg, dan is dit kunstmatig drogen onnoodig. De behoorlijk droge guano wordt door krachtige toestellen gepletterd, fijngemaakt, gezift en van steenen gezuiverd. Die toestellen zijn zoo doelmatig ingericht, dat zij de guano ziften, naarmate zij ze fijn maken en de grove deelen terug ontvangen, om ze nogmaals te breken, terwijl zij de steenen afzonderen en verwijderen. De aldus droge, gezifte, ruwe guano wordt vervolgens vermengd met een vooraf berekende hoeveelheid zwavelzuur. Na eeuigen tijd verkrijgt men een harde droge massa, die men nogmaals fijnmaakt en zift, en zoo be komt men eindelijk opgeloste guano. Het zwavelzuur vervult bij de behandeling der guano een dubbele rolhet vereenigt zich met den ammoniak, waardoor deze laatste belet wordt te vervliegen en het maakt verder ook het onopgelost phosphorzuur oplosbaar in water, en dus beter geschikt voor een snelle en krachtige voeding der planten. Het is juist, omdat bijna al het phosphorzuur in de opgeloste Peru-Guano oplosbaar gemaakt is, dat die guano den naam van opgeloste heeft ontvangen. Deze opgeloste Peru-Guano wordt onder contróle der rijksproefstations, tegen een standvastig gewaarborgd gehalte van 4 pCt. stikstof, 10 pCt. phosphorzuur en 2 pCt. kali in den handel gebracht. Het groote verschil tusschen ruwe en opgeloste Peru-Guano is dus hierin gelegen, dat het gehalte van de opgeloste standvastig is, en de verschillende phosphorverbindingen, die in de guano aan wezig zijn, voor een groot gedeelte voorkomen in een in water oplosbaren vorm, terwijl de stikstof er in aanwezig is in een gemakkelijk oplosbaren, maar in elk geval tegen vervliegen beveiligden vorm. Op dit verschil in samen stelling steunt het verschil in gebruik, dat wij van de Peru-Guano's hetzij opgeloste, hetzij ruwe moeten maken. In 't algemeen is het gebruik van opgeloste Peru-GuaDO aan te raden boven dat van ruwe Peru-Guano in al die gevallen, waarin het aankomt op een snellen groei en een groote opbrengst. De opgeloste werkt toch sneller en heviger dan de ruwe. Dit feit is reeds door talrijke proeven aangetoond, dat de werking van opgeloste Peru-Guano die van ruwe Guano aanmerkelijk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1