ZIERIKZEESfillE «s MEI U SIiOIIIÏ Dinsdag 17 December 1901. ✓V» RECLAMES. J. DE GRAAF Ca, (Z ier ilizeesolie O o u. r a n t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerikv Transvaal, Indië enz. verzending eens pt« week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7630. Directeur I A. J. DE LOOZE. Redacteuren: f A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Scliuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkel, Havenpark 348, Zierikzee. i i 15 regels 7"£5 cts. Elke regel meer IS cts. Magazijn Poststraat C 103. OPRUIMING 0UEJASSEN, a f 4,50 netto per stuk. De aandacht wordt gevestigd op de goedkoope aanbieding van VISITEKAARTJES door de Drukkerij en Papierhandel van R. W. J. OCHTMAN, IMP naast 's Landskamer alhier. NIEUWSTIJDINGEN. Oe Transvaalsch-Engelsche oorlog. Londen, 13 Dec. Aan den Standard wordt uit Pretoria van Dinsdag gemeld, dat de Boerenstrijdmacht onder Louis Botha, in het oosten van Transvaal, opnieuw verdeeld is. 700 man onder persoonlijk bevel van den Boeren-opperbevelhebber zijn geposteerd ten zuid-westen van Amsterdam en kleinere commando's zijn opgesteld langs de Steenkool- spruit, ten zuiden van Groot-Olifant-Rivier- station, aan den Delagoabaai-spoorweg. De overigen zijn verstrooid in troepjes zonder bepaalden samenhang. Het commando onder De Wet is eveneens verdeeld. De Wet zelf hield ongeveer 700 man bij\ zich en het overige van zijn strijd macht kwam in voeling met De la Rey. De laatstgenoemde commandanten en een aantal van hun manschappen hebben een samen- spreking gehouden in het district Lichtenberg, ter overweging van den toestand. Enkelen raadden tot overgave, indien de Britsehe regeering er toe zou overgaan de hoeven weder op te bouwen, doch De la Rey betoogde, dat de Engelschen alleen zouden willen ingaan op onvoorwaardelijke overgave. De samenkomst werd opgegeven, zonder dat er eenigerlei beslissing werd genomen. Het heet, dat er binnenkort een andere samen komst zal worden gehouden. Een groote troep Boeren is niet geslaagd in zijn poging om den spoorweg over te trekken, ten westen vau Wonderfontein gisterenavond. Uit Durban wordt aan den Standard en uit Pieter Maritzburg aan de Times gemeld, dat de Beurs aan het Randgebied in Januari geopend wordt. De eerste moeielijk- heden aangaande do werkzaamheden met de Portugeezen zijn bijgelegd. Spanje. Woensdag is te Barcelona een drama afge speeld. Markiezin Vizcar, eene dame, die aan de hoogste families te Barcelona geparenteerd is, werd door haar zoon vermoord. Hij vuurde vijfmaal op haar met een revolver, na haar eerst geld te hebben gevraagd. De gebeurtenis heeft te Barcelona zeer veel opschudding verwekt. Turkije. Te Konstantinopel zijn weder 150 personen, voor het meerendeel paleisbeambten, gevangen genomen, naar men verzekert in verband met een brand in het paleis van den sultan. Ze worden deels van diefstal, deels van brand stichting beschuldigd. Zwitserland. Verleden week is in een tunnel van de spoorlijn Locle-Brenets, Zwitsersch kanton Neufchatel, een sterk verminkt lijk van een jongen man gevonden. Thans heeft de politie in verband hiermee een heel drama ontdekt. In het voorjaar van 1898 had Alexander Robert, de man wiens lijk nn in die tunnel verborgen lag, zich schuldig gemaakt aan brandstichting en diefstal. De som, die bij daarbij had geroofd, gaf hij aan zijn broer Georges in bewaring, want de politie was hem op 't spoor en daarom vluchtte hij naar Amerika. De vorige week stond Alexander plotseling weer in Locle voor zijn broer, en nu eischte hij den hem toever trouwden buit terug. Georges weigerde echter, j en toen dreigde de ander alles te zullen aan geven. Onmiddellijk kwam toen bij Georges het denkbeeld op om Alexander uit den weg j te ruimen. Hij stelde zich daartoe in verbinding met den 26-jarigen Humbert, die denzelfden avond nog Alexander Robert met zijn slagers- j mes de keel afsneed, na hem eerst dronken te hebben gevoerd. Georges had het niet willen aanzienhij was in den kelder weg gekropen. Maar samen hebben zij het lijk toen verstopt. Toen het later in de morgue lag, was Humbert er telkens naar gaan kijken. Nu zijn beiden iu arrest. Toen zij voor de eerste maal ter ondervraging naar de gevangenis werden vervoerd, heeft het volk hen met stok- en vuistslagen gevaarlijk mishandeld, en de veldwachters konden slechts met de bloote sabels hun leven redden. Later, toen zij per rijtuig werden vervoerdheeft de menigte dat letterlijk vernield. Rusland. Bijna op het oogenblik-zelve, dat het boycot plan door het uitvoerend comité te Amster dam is opgegeven, komt uit Riga bericht omtrent een typische aanwending van dit middel. Verschillende Engelsche schepen lagen daar voor den ingang der haven, die alleen mag binnengevaren worden met een Russischen loods, zonder dat het gelukte een loods bereid te vinden, hen naar binnen te koersen, zoodat ze ten slotte onverrichter zake moesten verder varen. Te St.-Petersburg-zelf blijken de anti- Engelsche gevoelens door het boycotten van Engelsche winkels, waarvan er reeds eenige hebben moeten sluiten bij gebrek aan koopers of uit vrees voor gewelddadigheden. Op de groote avenue Norskaja neemt de menigte al sedert een paar dagen een dreigende houding aan voor een van de Engelsche magazijnen. Enten als: «Leve de Boeren!" »Weg met de broedermoordenaars!" en der gelijke weerklinken. De bedienden hebben de blinden moeten sluiten, omdat anders de winkel zou geplunderd zijn. Engeland. Londen, 13 Dec. Uit Pretoria wordt van Woensdag gemeld, dat de financiëele toestand in Transvaal op hot oogenblik reden tot tevredenheid geeft. Het burgerlijk bestuur werd begonnen met de hulpmiddelen, verschaft door de bank van de vorige regeering, ten bedrage van ongeveer 100.000 pond. Later werd door het parlement 1| millioen pond toegestaan voor de beide kolonies, doch daar zal waarschijnlijk niet meer dan 250.000 pond van noodig wezen. De uitgaven staan nu ongeveer geljjk met de inkomsten, hoewel aan verscheidene gemeenten voorschotten zijn verstrekt, zoo bijvoorbeeld 60.000 pond aan Johannesburg en 50.000 pond aan Pretoria. Natuurlijk zijn de kosten van de handhaving der burgerskampen en der politie hierbij niet inbegrepen. De belastingen, begroot op 14.000 pond per maand vdor het laatste kwartaal van 1900, beloopen gemiddeld 44.000 pond per maand voor het kwartaal, eindigend met September 1.1. De douanerechten leverden in November 70.000 pd. st. op, ongeveer twee derden van de gemiddelde maandopbrengst vóór den oorlog. Te Aberdeen werd dezer dagen eene half verhongerde vrouw in het armenhuis opgenomen. Men vond echter ruim f 4200 in hare kleederen genaaid. Orkanen en sneeuwjachten vernielden de telegraaflijnen in het noorden van Norfolk en Ierland. Het zuidelijk deel van Engeland is geheel afgesneden van het overige deel van het land. Duitschland. Te Stolk is een 15-jarig meisje tot 15 jaren gevangenisstraf veroordeeld wegens het ver giftigen (met alcohol) van een klein kind, dat aan hare zorgen was toevertrouwd. De jonge misdadigster wekte voor het gerecht algemeene ergernis door baar onbe schaamdheid en onverschilligheid. Bij Finsterwalde, in Brandenburg, is weer een aanslag op een trein beproefd. Op het oogenblik, dat de middagsneltrein in de richting van Kottbus naderde, ontdekte een wegwachter, dat er een dikke, met ijzer beslagen hefboom dwars over de spoorstaven j was gelegd. Het was echter al te laat om den trein bijtijds te laten stilstaan. Gelukkig werd de hinderpaal door de bezems voor aan de locomotief op zij geschoven en door de wielen aan één kant door midden gesneden. Men gelooft den dader op het spoor te zijn. Nederland. Apeldoorn, 14 Dec. Onderstaand adres is aan H. M. de Koningin verzonden «Aan Hare Majesteit de Koningin! Geven eerbiedig te kennen de onderge- teekenden, allen ingezetenen van de gemeente Apeldoorn 1°. dat zij Uwe Majesteit eerbiedig ver zoeken aan de regeering van Groot-Brittanje en Ierland te doen voorstellen, dat deze aan de vrouwen en kinderen in de concen tratiekampen in Zuid-Afrika vergunning ver- leene, 't oorlogsterrein te verlaten en aan hen, die dit wenschen, toe te staan zich naar Europa te begeven; 2°. dat volgens hun overtuiging de aanleiding tot dit hun eerbiedig verzoek aan Uwe Majesteit ten volle bekend is; 3°. dat adressanten zich bereid verklaren om naar hun vermogen b{j te dragen tot het benoodigde voor overtocht naar Europa van genoemde vrouwen en kinderen en voor hun verblijf aldaar, totdat zij naar hun land terugkeeren 4°. dat het medegevoel ook in andere landen de overtuiging wettigt, dat allen op afdoende wjjze verzorgd zullen worden. Redenen waarom zij hopen, dat het Uwe Majesteit moge bohagen hun zeer eerbiedig verzoek in gunstige overweging te nemen". Amsterdam, 13 Dec. Gisterenavond is de "Wed. Dijkxboorn, wonende Dubbele Buurt 54, vermoord in hare woning aangetroffen. Deze ongeveer 50-jarige vrouw h»d pas sedert eenige maanden het huis betrokken. Volgens getuigenis van de buren gaf zij in hare woning gelegenheid tot hetgeen bij artikel 177* der Politieverordening verboden is. Zij bewoonde het huis, naar 't schijnt in den laatsten tijd geheel alleen, daar hare dienst bode haar eenige weken geleden verlaten had. Woensdagmorgen had zij zelf, ongeveer 9 uur den bakker te woord gestaan en omstreeks 1 uur dien middag hebben de buren haar nog in den tuin gezien. Toen evenwel om vijf uur de melkboer kwam, kreeg deze geen gehoor, en na dien tijd is er door niemand meer opengedaan. Daar al die menschen van elkaar niets wisten, trok het gesloten blijven van de woning niet zoo spoedig de aandacht. Eerst in den namiddag van gisteren, dus Donderdag, boezemde het geval aan de naaste buren onrust in. Men besloot de politie te waar schuwen, daar 't verdenking had gewekt dat de keukendeur, die toegang geelt tot den tuin, aanstond. Eenige agenten begaven zich, na de tuinschutting (die uitkomt op een bewoonde gang) te zijn overgeklommen, door middel van de keuken in huis en vonden in de voorkamer, op de eerste verdieping, het bebloede lijk op den grond uitgestrekt. In den hals en op twee plaatsen in de borst waren steekwonden toegebracht, terwijl een beddekussen, dat blijkbaar gediend had om het slachtoffer te doen stikken, over het gelaat lag. De verslagene was in nachtgewaad. Dat zjj niet in haar slaapkamer, doch in het aangrenzende vertrek is gevonden, schijnt er op te wijzen, dat zij te bed liggende, daar onraad heeft gehoord en is opgestaan, waar na de moordenaar op haar zal zijn toegekomen en haar de doodelijke verwondingen heeft toegebracht. Aan alles was duidelijk te zien, dat diefstal de aanleiding tot dezen moord is geweest, daar verschillende laden en kasten waren geopend en blijkbaar ook in het bed naar geldswaarden gezocht was. Dit laatste doet vermoeden dat de gruweldaad gepleegd is door iemand, die met de gewoonten van de vermoorde bekend was, want inderdaad was zij gewoon des avonds hare geldswaardige papieren onder het hoofdkussen te verbergen. In het bed is door de Justitie niets gevonden, zoodat, indien de vrouw ook dezen keer aan hare gewoonte getrouw gebleven is, de buit den moordenaar ten deel gevallen schijnt. De Commissaris van politie, de Heer Dusser de Barenne, de Officier van Justitie, Mr. Von Baumhauer en de Rechter-Commissaris, Mr- Bijdendijk zijn tot diep in den nacht bezig geweest met het onderzoek, dat heden werd voortgezet. Er zijn reeds verschillende personen, van wie bekend is dat zij bij de vermoorde aan huis kwamen gehoord, o. a., een man, van wien beweerd wordt dat hij tot haar in meer intieme betrekking stond. Tot nog toe gaf het onderzoek geen aanleiding tot eenige arrestatie. 44 Dec. Het nader ingesteld onder zoek heeft tot geen resultaat omtrent den dader geleid. Alleen is gebleken, dat al het voorhanden zijnde geld en de kostbaarheden der weduwe teruggevonden zijn in een bus, die men vermoedde, dat met iets anders ge vuld was. Eene in de Lange Leidsche Dwarsstraat wonende vrouw viel, met haar 1|-jarig kind op den arm, van de trap. Het kind kwam onder de moeder terecht, en was onmiddellijk dood. De moeder werd in bewusteloozen toestand, hevig bloedende aan het hoofd, met haar overleden kindje naar het gasthuis gebracht. Oud-Beierland, 14 Dec. Heden had alhier de begrafenis plaats van de slachtoffers van den dubbelen moord. Om twee uur werd het stoffelijk overschot van mejuffrouw Dietrich door vrienden en bekenden, meerendeels jonge lieden, grafwaarts gedragen. Een dichte menigte was op de been, die, nog geheel onder den indruk van de noodlottige gebeurtenis, den stoet zwijgend tot aan het kerkhof begeleidde. De sombere tonen der kerkklokken en de grauwe regenlucht maakten de plechtigheid nog ernstiger. Op het kerkhof werden door den vader eenige ernstige en hartroerende woorden gesproken. Hij eindigde met 's Hemels vergiffenis over den waarschijnlijken dader in te roepen hg zelf had hem reeds vergeven. Een half uur vroeger was het lijk van den jonkman in alle stilte ter aarde besteld. Beiden rusten nu op hetzelfde kerkhof. Meer en meer schijnt te blijken, dat de jonkman, die de noodlottige daad gepleegd heeft, niet geheel toerekenbaar moet geweest zijn. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 16 December. De heer P. W. J. van Sikkelerus gediplomeerd ambtenaar ter secretarie t< Hontenisse, is als zoodanig benoemd ter gemeente-secretarie van Rotterdam, afdeeling burgerlijken stand. St.-Maartensdijk, 15 Dec. Donderdag avond is in de Ooster-Schelde, op de hoogte van den Dorschman, lek geworden en op de slikken voor den Muyepolder gezonken een hoogaars, komende van Bergen-op-Zoom geladen met pulp en bestemd voor Wemeldiogo. De opvarenden (twee personen) wisten zich te redden door in de opgeheschen giek een wijkplaats te zoeken en daar zoolang te verblijven tot de eb geheel was ingevallen en de slikken droogliepen. Zooals te begrijpen is, was het voor die menschen erg onaangenaam 2£ uur ongeveer bij dit gure weder in dit ongeriefelijk verblijf te moeten vertoeven, doch anderzijds was het nog gelukkig te noemen, dat zij op die manier de bedoelde slikken met hun zinkend vaartuigtje konden bereiken, daar zij anders gewis waren omgekomen. Het scheepje is dermate op de slikken gehavend, dat het verloren geacht kan worden. Tholeil, 14 Dec. Deze week is hier opgericht een christelijk mannenkoor, onder de zinspreuk: «Looft den Heer", waarvan het bestuur is samengesteld uit de heeren A. Janse Gz., M. Meerman Jz. en C. Koppen- hol Az. Reeds zjjn 16 personen als werkende leden toegetreden. Vlissingen, 13 Dec. Hedennacht is de sjouwerman B., werkzaam aan de Schelde, door het uitgaan van zijn lamp in het dok gevallen. Na geruimen tijd in het water te hebben gelegen, gelukte het aan andere werklieden, die in de nabijheid werkten, den man uit zjjn neteligen toestand meer dood dan levend te redden. Nadat men in het hospitaal van de fabriek de noodige voor schriften in werking had gesteld, gelukte het de levensgeesten op te wekken en werd hij op advies van dr. De Koning naar zjjne woning vervoerd. De toestand van den man is niet buiten gevaar. Door de vrijzinnige kiesvereenigiog «Algemeen Belang" te Vlissingen is Vrijdag avond tot candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad gesteld de heer A. E. Dudok van Heel. Terneuzen, 14 Dec. Gisterenavond is op 53-jarigen leeftijd overleden de heer H. C. E. van IJsselsteijn, expéditeur, lid van den I gemeenteraad, voorzitter der kamer van koophandel en fabrieken, vice-consul van Zweden en Noorwegen, en voorzitter der loge «l'Amitió sans fin. Van 1894 tot 1899 was de overledene wethouder der gemeente. Een pijnlijke ziekte, die hem de laatste jaren bij steeds kortere tusschenpoozen aan het ziekbed kluisterde, maakte een einde aan zijn zeer werkzaam leven, waarvan Terneuzen ook ruime voordeden heeft geplukt, daar de overledene de grondlegger is geweest van den transitohandel alhier. Hij was een ondernemend man, met zeldzame werkkracht en een sjoviaal karakter. Sas van Gent, 14 Dec. De arsenicum- en goudfabriek zal in publieke veiling worden gebracht. Reeds geruimen tjjd liepen geruchten dat de zaak niet goed macheerde. Allerlei verhalen daaromtrent werden opgcdischt. Zoo werd o. a. verteld dat de rook, die uit den schoorsteen kwam, vergiftige stoffen bevatte en dat, toen die vergiftige deelen op den akker waren gevallen, ook de vruchten op den akker werden vergiftigd en dientengevolge stierven. Ook vee, dat op een weide *in de nabijheid dier fabriek graasde, moet gestorven zijn aan de stoffen, welke op het gras lagen. Wat er van zij, dit is zeker, dat de fabriek in de laatste maanden heeft stil gelegen. Men wil, op bevel van hooger hand. Arbeiders, die er in werkten, werden ziek en in de laatste maanden, dat in de fabriek gewerkt werd, werden zeer hooge loonen gegeven. M. Ct. Landbouw en Veeteelt. Aan de beetwortelsuikerfabriek der firma Janssens, Van Weel, Smits Co. te Roosendaal is de laatste campagne geëindigd. De werkzaamheden duurden 10 weken, in welk tijdsverloop ruim 500.000 K.G. suiker is gefabriceerd. De machinerieën worden afgebroken en hetgeen dienst kan doen naar de nieuwe fabriek in Beierland overgebracht. De aandeelhouders der Roozendaalsche fabriek zullen eerstdaags vergaderen, om over de bestemming van het fabrieksgebouw te beslissen. Door den heer L. Louter, veearts te IJzendijke, is te Oostburg een cursus in paardenkennis opgericht. Bruinisse, 14 Dec. In de gisteren gehouden vergadering van de Landbouw- vereeniging werd door den waarnemenden penningmeester, den heer S. Ilage, rekening en verantwoording gedaan van zijn gehouden beheer. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren H. Okkerse en J. C. Bolier. St.-Filipsland, 14 Dec. Het vervoer der suikerbieten per tram is afgeloopen. In het geheel zijn in deze campagne van de ver schillende wissels in onze gemeente vervoerd circa 7.820 000 K.G. Ierseke, 16 Dec. Gedurende het laatste bietenseizoen werden op de haven alhier aangovoerd door 189 leveranciers 3.668.390 K.G. bieten en 4.278.074 K.G. pulp. I E U W H. Beroepen bij de Herv. Gemeente te West- Kapelle ds. J. W. van Hoogstraten te Eerbeek. Op het zestal voor predikant der Herv. Gemeente te Enkhuizen komen os. voor de heeren W. Lamers te Goes en D. van Krevelen te Beekbergen. Bij kon. besluit is benoemd tot predikant bij de Protestantsche Gemeente in N.-I. de heer F. T. K. Steller, predikant bij do llerv. Gemeente te Hoek. Aanstaanden Woensdag, den 18den December, zal te Noordgouwe, des avonds ten half zeven, tot leiding der godsdienstoefening optreden ds. Pont van Zierikzee. Eikerzee, 15 Dec. Door het college van notabelen der Ned. Herv. Gemeente alhier zijn tot kerkvoogden herkozen de heeren J. Flohil en B. Berrevoets. Renesse, 15 Deo. Door de leden van het kiescollege ter benoeming van ouderlingen en diakenen bij de Ned. Herv. Kerk zijn inV eene gehouden vergadering gekozen tot ouderling de heer M. N. Leeuwe en tot diaken in de plaats van den heer M. Steur, de heer J. Schooff. Burgh. Door notabelen is herbenoemd tot kerkvoogd b{j de Ilerv. Gem. de heer H. J. Romegn. Door het kiescollege is herkozen tot ouderling de heer J. den Boer, en benoemd tot diaken in de plaats van den heer Joh. Bijkerk, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, de heer J. van de Vate Jz. Oosterland. Gekozen tot diaken de heer L. van den Boogaard (aftr.) en tot ouder lingen de heeren Th. Brouwer Az. (aftr.) en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1