ZIEItlKZEES€HE ^NIEUWSBODE. Dinsdag 10 December 1901. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz., Mj (Z ierikzeesche Cour an t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7627. Directeur A. J. DE LOOZE. Redacteuren: j f. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend g-eschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ing-ezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkel, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels 'T'CS cts. Elke regel meer lö cts. I Magazjjn Poststraat C 103. OPRUIMING OLIEJASSEN a f 4,50 netto psr stuk. De aandacht wordt gevestigd jjr op de goedkoope aanbieding van J VISITEKAARTJES door de Drukkerij en J Papierhandel van R. W. J. OCI1TMAN, WC naast 's Landskamer alhier. en rer/ lef- Ire ven/ K ld-/ WKÊBBT* Rechthebbende op eenjon- gen zwart-bonten HOND, met eenigszins spitsen kop en een pluim staart met witte punt, teef, vervoege zich bij den Commissaris van Politie alhier. HINDERWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met bijlagen van H. A. GELUK, molenaar, wonende in deze gemeente, waarbij vergunning wordt gevraagd tot oprichting van eene Graan- maler-Ugedreven door een Gasmotor, in het pakhuis, staande op de Nieuwe Haven, plaatselijk gemerkt wijk D, no. 11, kadastraal bekend sectie B, no. 1268; dat op Maandag den 23 December aanstaande, te 12 uur des middags, op het Raadhuis dezer gemeente, in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprichting van bedoelde inrichting; en dat zoowel de verzoeker, als zg die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen, den 9 December 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. NIEUWSTIJDINGEN. De Transvaalsch-Engeleche oorlog. Londen, 6 Dec. Uit een bericht van het Ministerie van Oorlog blijkt, dat de Britsche verliezen in Zuid-Afrika in de laatste maand hebben bedragen aan dooden 18 officieren en 143 onder-officieren en manschappen; aan gewonden 40 officieren en 389 onder-officieren en manschappenbehalve de gewonde gevangenen. Van de gewonden stierven 58. Vermist worden 77 man. Het totaal aan dooden sedert het begin van den oorlog is 18,348, waaronder 893 officieren. 7 Dec. De Standard verneemt uit Pretoria d.d. 5 dezer, dat de Boeren teekenen van hernieuwde roerigheid beginnen te geven. Verschillende commando's steken het hoofd weer op in den OraDje-Vrjjstaat, waaronder één groote macht, die naar men denkt onder De Wet staat. Yiljoen ziet met 400 man den loop der zaken aan van een punt ten Noorden van den Delagoaspoorweg, op eenigen afstand van Belfast. Beyers trekt Zuidwaarts naar de Zand- rivierpoort, vermoedelijk met het doel zich met Badenhorst te vereenigen ten Westen van Warmbad. De Daily Express verneemt uit Kaapstad Scheepers, die te Naauwpoort gevangen zit, is zeer weerspannig en beleedigt zjjn cipiers. Hij zegt telkens dat hij kan ontsnappen, als hij dit verkiest. De Times verneemt uit New-York, dat acht Engelsche transportschepen te New- Orleans zoo spoedig mogelijk worden geladen met paarden en muildieren. Gedurende de jongste negentig dagen hebben de verschepingen alle vroegere overtroffen. Engelsche agenten loopen de Westelijke staten met steeds grooter ijver af om nog meer dieren op te koopen. Men beschouwt dit hier als een teeken, dat het einde van den oorlog verder af is dan de EDgelsche regeering wel wil erkennen. Noorwegen. Te Berlijn wordt verzekert, dat de Nobel prijzen, die eindelijk door het comité te Chriatiania uitgereikt zullen worden, ten j bedrage van 7500 pond sterling ieder, als volgt zullen worden toegekendden weten- schappel jjken prijs aan drie Duitsche professoren, den bacterioloog dr. Behring, dr. Röntgen, beroemd door de Röntgen-stralen en den Berljjnschen chemicus prof. Van 'tHoff, onzen voormaligen landgenoot. De letterkundige prijs zal waarscbjjoljjk toegekend worden aan den Spaansohen dichter José Echegary, en de prija voor de bevordering van den vrede aan den eminenten Zwitser, de heer Durant, den man, die het Roode-Kruis opgericht heeft. Graaf Tolstoï zal, naar het schijnt, geen prijs ontvangen, daar zijne candidatnur niet overeenkomstig de voorschriften op de ljjst gebracht is. Zwitserland. Op den Rütli, bij Zurich, is het verbouwde gesticht voor epileptici dezer dagen in gebruik genomen. De inrichting is kolossaal vergroot en verbeterd, en kan thans 230 patiënten huisvesten. Tegenover het aantal lijders aan vallende ziekten, die verpleging behoeven (5000 volgens de statistiek), beteekent deze gelegenheid echter nog maar weinig. Oostenrijk. Naar het gerucht wil, heeft keizer Franz Jozef dezer dagen in ernstig levensgevaar verkeerd. Volgens een telegram uit Boedapest, heeft een zekere Nemiczickgeboortig uit Fiume, dezer dagen getracht, tot den keizer door te dringen, terwijl deze aan het jagen was. Het geheele jachtterrein was door troepen afgezet, maar Nemiczick wist onopgemerkt door het cordon heen te sluipen en den vorst tot op een dertig pas te naderentoen werd hij door gendarmes gegrepen. Men vond op zijn persoon een dolk; verder staat het vast, dat hij aan de vrouw van een jachtopziener gevraagd heeftwaar keizer Franz Jozef jaagde. Tegen een andere vrouw zou hij even te voren hebben gezegd»Ik zal vandaag een stout stuk volvoeren". Rusland. Bij het dorp Soedjanka, aan de Beresina, de historische plek waar de groote armee van Napoleon overtrok, is, op kosten van een parti culier persoon, een gedenkteeken opgericht. Het vertoont in twee medaljons de beeltenissen van Napoleon en van Alexander I. Yele burgerlijke en militaire autoriteiten woonden de onthulling van dit tweeledig en dubbelzinnig monument bij. Engeland. Do Westminster Gazette verneemt uit zeer betrouwbare brondat de kroning van koning Eduard YII zal plaats hebben op Donderdag 20 Juni 1902. Frankrijk. De onverkwikkelijke oprakeling der Dreyfus- zaak door Labori wordt gelukkig niet beantwoord door den eerst-betrokkene zeiven. Dreyfus verklaart in de Siècle dat hij gansch en al vreemd is aan het heele doen, direct zoowel als indirect. De Intransigeant is veroordeeld tot achtduizend franks schadeloosstelling, te betalen aan den senator Joseph Fabre, wegens laster lijke mededeeling, rakende de Dreyfuszaak. Duitschland. Volgens de Kölnische Volkszeitung zouden de reuzen-inrichtingen van Krupp te Essen, tusschen Kerstmis en Nieuwjaar, wegens slapte in de werkzaamheden, eenvoudig stop gezet worden. Te Kiel hebben talrijke geheimzinnige aanslagen op vrouwen en jonge meisjes door een nieuwen Jack the Ripper veel opschudding verwekt. Wel had men een zekeren Jastrow, dien men ernstig van de misdrijven verdacht en bij wien men een dolk gevonden had, gearresteerd, maar- de echte dader heeft de dwaling der politie bewezen door zijn aanslagen te hernieuwen. Ter afwisseling heeft hij ditmaal twee werklieden en een matroos aangevallen. Deze laatste heeft den onbekende een goed pak slaag gegeven eerst toen deze gevlucht was, bemerkte hij, dat hij door drie messteken gewond was. Hij verklaarde zijn aanvaller wel te kunnen herkennen en gaf een volledig signalement. De plaatselijke politie is versterkt door mannen van den veiligheidsdienst uit Berlijn. Men veronderstelt, dat het gevaarljjke individu ditmaal mannen aanviel, omdat hij vernomen had, dat er agenten in vrouwen-kleeding rondliepen, teneinde hem aldus eerder te kunnen vatten. BelgiB. Brussel, G Deo. De Petit Bleu behelst het volgendeBij de valsche geruchten over vredesonderhandelingen, welke gestadig te Londen worden verbreid en zelfs in de pers van het vasteland, kunnen wij op de stelligste wijze verklaren, na inlichtingen uit de zekerste bronnen geput: 1°. dat er geen enkel vredes voorstel door de Boeren aan de Engelschen is gedaan; 2°. dat er geene vredesonder handelingen in Europa wordt gevoerd, hetzij van de zijde van Krüger, hetzij van den kant der Boeren-delegatie, hetzij van den kant van Dr. Leyds of van eenig persoon, die tot onderhandelen bevoegdheid hebben zou; 3°. dat er geene vredesonderhandeling is begonnen in Afrika door de bevelhebbers der Boeren of leden van de Regeeringen der Republieken in Afrika; 4°. dat President Krüger en de andere vertegenwoordigers der twee Repu blieken ten allen tijde bereid bevonden zullen worden om elk vredesvoorstel dat hun gedaan zal worden te onderzoeken, maar dat zij nooit eenige onderhandeling zullen voeren zonder in verbinding gesteld te zijn met de bevelhebbers en de leden der Regeeringen van de Republieken in Afrika en zonder dezen te hebben geraadpleegd5°. dat de bevelhebbers en de Regeering der Boeren in Afrika niet zullen onderhandelen zonder in verbinding gesteld te zijn met de vertegen woordigers der Republieken in Europa. Het is waar, dat er aan de vertegenwoordigers der Boeren in Europa raadgevingen zijn gedaan en officieuse voorstellen, maar door derden zonder bevoegdheid, en deze voor stellen van niet-verantwoordeljjke derden zijn door de Boeren nooit als vredesvoorstellen beschouwd, omdat zij de annexatie mede brachten der twee Republieken bij Engeland wat de Boeren beschouwden als voorstellen van onderwerping. De vertegenwoordigers der Boeren, die werkzaam zijn om hunne zaak voor te staan, zullen altoos bereid bevonden worden om vredesvoorstellen te onderzoeken, die niet de annexatie van het grondgebied tot grondslag hebben. Mevrouw Botha, die zich te Brussel bevindt, woonde aldaar Donderdag de zitting der Kamer bij, in de verwachting, dat de van socialistische zijde aangekondigde interpellaties over de gruwelen in de Zuid-Afrikaansche concentratie-kampen in behandeling zouden komen. De besprekingen werden echter ver daagd. De afgevaardigden Janson en Vandevelde brachten aan mevrouw Botha de sympathie betuigingen over van de gezamenlijke fracties van de linkerzijde. Nederland. Groningen, 7 Dec. Op het graf van den onlangs, op zoo treurige wijze om het leven gekomen Delftschen kellner Jan van der Kamp, die alhier thuisbehoorde en op de Zuiderbegraafplaats alhier ter aarde is besteld, is een afgeknot hardsteenen zuiltje geplaatst, waarop de woordensAan Jan van der Kamp als blijk van waardeering door vele Delftsche bekenden". Daaraan is door zijn laatsten patroon een fraaie krans toegevoegd, waarop»Aan J. v. d. Kamp, als bewijs van achting van zijn patroon G. M. v. d. Sejjp Hzu., Delft". Het graf is door de familie met een net hek omringd. Amsterdam, 7 Dec. Na een reis van 36 dagen zijn gisteren twee Boeren (een Kaap kolonist en een Transvaler) uit het kamp bij Peniche (in Portugal) alhier aangekomen. Door de goede zorgen van de VereenigiDg «Christelijk Nationaal Boerencomité" zjjn ze van kleeding voorzien en voorloopig onder dak gebracht. Door den rechercheur Blok alhier werd gisteren aangehouden Jacob E., die verdacht wordt ongeveer 11 jaar geleden drie koeien te hebben gestolen uit een weide bij Den Haag. Alweder is een winkelier nog wel alhier en in de Kal verstraat het slacht offer geworden van een oplichter. De man, die Dnitsch, Fransch en Engelsch sprak, gaf voor iets dat hij kocht, een bankbiljet van 100 dollars in betaling, waarop de winkelier het teveel in Hollandsch geld terug gaf. Het biljet bleek geen cent waard te zijn. Een bewoner van de Potgieterstraat alhier kwam even vóór het uitlaten van 43 postduiven tot de ontdekking, dat zij allen waren vergiftigd en wel doordat zij hadden gedronken van water op het dak zijner woning, waarin phosphorus-lucifers dreven. Veertien duiven zjjn reeds gestorven. De eigenaar weet niet of aan wraakneming moet worden gedacht. 's-Gravenhage, 7 Dec. Dat vele eenvoudige lieden in de meening verkeeren, dat het hoogste recht8lollege in ons land, de Hooge Raadbjj machte is al hunne grieven voldoende op te lossen, is bekend. Zelden echter zal het geval zich echter hebban voorgedaan, dat men om herstel van vermeend onrecht te zoeken, eene voetreis maakte over een afstand als van Enschedé naar Den Haag. Gisterenmiddag meldde zich bjj de boden van den Hoogen Raad een schaapherder aan, die uit eerstgenoemde plaats den langen weg geheel te voet had afgelegd, voor een, naar zjjn beweren, hem toekomend bedrag van f 8000, hetwelk de rechtbank te Almeloo, naar hjj zeide, hem niet had willen toewijzen, door den Hoogen Raad hem toegekend te zien. In een uitvoerig request had de man, zoo goed en kwaad als het ging, zjjne grieven uiteengezet. Hjj kreeg den raad, zich aanstaanden Maandag met een bewjjs van onvermogen tot de advocaten-kamer te wenden. ZaakTer Laan. Men verneemt dat een ongunstige beslissing te wachten is op 't verzoek van den heer Ter Laan te Delft om naast zjjne onderwjjzersbetrekking het lidmaatschap van de Tweede Kamer te mogen bekleeden. De heer Van Kol heeft de volgende motie bjj de Tweede Kamer ingediend »De Kamer verzoekt de RegeeriDg maat regelen te beramen om met goedkeuring van de Engelsche regeering vrouwen en kinderen uit de concentratiekampen, die dit verlangen, naar elders over te brengen. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag de begrooting voor het Departement van Buitenlandsche Zaken aangenomen met 49 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Hugenholtz Ter Laan, HelsdiDgen en Yan der Zwaag. Maandag wordt eon aanvang gemaakt met de behandeling van de begrooting voor het Departement van Justitie. Terwijl er in de laatste dagen door buitenlandsche telegram-agentschappen en bladen verschillende geruchten zjjn gepubliceerd aangaande gebeurtenissen van delicaten aard aan ons Hof, lezen we met voldoening in het Parijsche blad de Temps een uitvoerige correspondentie uit 's-Gravenhage, gebaseerd op mededeelingen van een hooggeplaatst Nederlandsch staatsman. Volgens dezen zouden alle geruchten aan gaande tweedracht tusschen het Koninkljjk Echtpaar ongegrond zjjnde KoniDgin houdt heel veel van Haar Gemaal, dien Zjj uit liefde gehuwd heeft en voor wien Haar genegenheid steeds is toegenomen, zoodat het Jonge Echtpaar een voorbeeld biedt van echteljjke eensgezindheid. De geruchten aangaande financiëele moeiljjk- heden missen allen grond en de teleurstelling, welke der Kóningin is ten deel gevallen, terwjjl alle verschijnselen van uiterst gunstigen aard waren, heeft niets ongewoons: de Prins- Gemaal werd onmiddelljjk langs telegrafischen weg teruggeroepen naar het paleis Het Loo. Dat de Prins-Gemaal zjjn jachtpartgen heeft voortgezet tjjdens het herstel van de Koningin, heeft niets opvallends, daar de toestand van H. M. geenszins verontrustend was, zoodat Zjjzelve er op aandrong, dat de Prins verstrooiing zou zoeken in de jacht, waarvan Hjj een groot liefhebber is, evenals de meeste staatshoofden. De Prins, die zeer eenvoudig is in Zjjn neigingen, stelt vooral belang in den landbouw, waarvan Hjj goed op de hoogte is. Hjj houdt Zich bezig met de ontginning van de uitge breide terreinen, welke bij het kasteel Het Loo behooren en Nederlanders, die de resul taten gezien hebben, staan verbaasd over het tot stand gebrachte. Het feit dat de Prins tot dusver niet heeft deelgenomen aan de werkzaamheden van den Raad van State, moet worden toegeschreven aan Zijn streven om zich te waarborgen tegen het verwjjt, dat Hij zich met de politiek zou bemoeien en invloed zou willen uitoefenen op den gang van zaken. Indien men slechts meende te kunnen veronderstellen, dat Hjj invloed zou willen uitoefenen op de Koningin, zou Hg zich in hooge mate im populair maken. Het blad besluit met de mededeeling, dat het huiselijk geluk door niets gestoord is en dat de eensgezindheid tusschen de Jonggehuwden gehandhaafd is. In de Engelsche bladen vinden wjj ver meld, dat, in verband met de mededeeling in de buitenlandsche bladen aangaande een ongunstige verstandhouding tusschen Koningin Wilhelmina en den Prins-Gemaal, de particuliere secretaris van H. M. de Koningin, jhr. Van der Staal, langs telegrafischen weg het volgende heeft bekend gemaakt: »De geruchten, waarvan melding wordt gemaakt, zjjn zóó laag en onwaar, dat de Nederlandsche bladen er niet de minste notitie van hebben genomen. Ik begrjjp niet hoe buitenlandsche bladen aan deze onware mededeelingen komen en hoe deze leugens verzonnen zjjn". Bergen-op-Zoom, 7 Dec. Hedenochtend werd de hier gearresteerde inbreker geboeid onder sterk politiegeleide naar Breda vervoerd. Men vermeent een berucht persoon in handen te hebben, die reeds 15 jaar lang wegens diefstal in de gevangenis doorbracht en tal van jaren de grenzen onveilig maakte. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 9 December. De „Zeeland". Naar aanleiding van het meegedeelde bericht uit het Alg. Hbld. over onderhandelingen betreffende het over nemen van de Stoomvaart-Maatscbappjj Zee land" door de Staatsspoorweg-Maatschappij, wordt nader gemeld, dat reeds een paar jaar wordt onderhandeld betreffende eene gemeen schappelijke regeling in het belang van de vaart. Het stoomschip sAline", te Terneuzen gezonken, is, naar 't Hand. v. Antw. meldt, midscheeps doorgebroken. Benoemd tot adjunct-opzichter aan de Noordwatering van den polder Walcheren de heer M. van Eleiicker J.Jz. te West- Kapelle. Tot loods8chipper 2e klasse bjj het Nederl. Loodswezen te Ylissingen is door den Minister van Marine benoemd P. van Dujjn aldaar. Bjj de Staatsspoorwegen zjjn o.a. benoemd tot surnumerair C. P. Bachers te Kruiningen Ierseke en W. de Haas te Ylake. Haamstede. Door de leden der bloem bollen-vereeniging »Westeljjk Schouwen" werd Vrijdagavond eene vergadering gehouden. Behalve het punt der agenda: Het betalen der uit het Westland betrokken bloembollen, voor zooveel ieder land daarin deel had, was ook aan de orde gesteld het benoemen van een bestuurslid ter vervanging vaD den heer H. A. Geluk, die door zjjn vertrek naar elders ontslag had genomen. De heer H. de Vlieger werd gekozen. De vraag of het niet wensche- ljjk was, dat deze vereeniging als onder- afdeeling der groote Haarlemsche bloembollen- maatschappij zich zou aansluiten, zal in overweging genomen en in een volgende vergadering behandeld worden. Door toetreding van twee nieuwe leden is het aantal leden der vereeniging gestegen tot 29. Stavenisse, 7 Dec. Vrijdagmiddag 1.1. deed de bekende weldoener St.-Nikolaas alhier zjjn rit door de gemeente. In volle costuum, gezeten op een paard, begeleid door zjjn zwarten knecht, kwam bjj van het veer en bezocht, begeleid door de jeugd, alle straten van het dorp, om daarna in de bewaarschool de leerlingen een aangenamen middag te bezorgen. Onder leiding van het hoofd dier inrichting, mej. Aalbers, en in tegenwoordigheid van vele genoodigden, voerden de kindertjes op eene verdiensteljjke wjjze vele spelletjes uit en zongen zjj ver scheidene liedjes. Tot slot kreeg elk der kinderen van den goedheiligen man" een geschenkje en een zakje snoep. De heer Dorst was zeker de tolk van allen, toen hij mej. Aalbers in harteljjke woorden dank betuigde voor de vele moeite, die zjj aan de kinderen besteedt en voor de wjjze, waarop zjj hare taak vervult. 1 8 Dec. Hedennacht overleed alhier, zacht en kalm, in den ouderdom van bjjna 92 jaar, de oud-burgemeester dezer gemeente, de heer C. Dorst Lz. Tot voor weinige jaren bekleedde de overledene alhier gedurende een lang tjjdperk o. a. de betrekkingen van burgemeester, djjkgraaf en voorzitter van het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1