Uit Stad 8ii Provincie. dringen in perceel 11. Dat blijkt uit een zolderluik, dat geopend werd gevonden en dat den vorigen dag gesloten was. Eenmaal hier binnen, zijn de dieven lager geklommen en hebben zij op een kamer eenige horloges gestolen, een geldkistje opengebroken en daaruit nog eenige kostbaarheden genomen. Toen vonden de dieven op een tafel in een der vertrekken eenige sleutels en gingen zij een onderzoek instellen in het magazijn beneden en het winkelgedeelte. De geldladen in de toonbanken en een kast in het achtermagazijn werden opengebroken, maar hier werd een schrale buit gevonden. Vermoedelijk zijn toen de dieven gestoord door het een of ander, want zonder gebruik te maken van de uitgangen aan de zijde van de Damstraat of van die aan de Pijlsteeg aan de achterzijde, zijn zij toen denkelijk langs denzelfden weg, waar langs zij waren binnen gedrongen, heengegaan. Sedert lang werden aan het postkantoor alhier gedurig brieven vermist. Eenige weken geleden moest een inwoner eenige brieven met waarde ontvangen uit Pretoria. Bedoelde heer, de handelaar K., was voor eenigen tijd naar Nijmegen verhuisd en had daarvan kennis gegeven aan het postkantoor. Hiervan hebben eenige postbeambten blijkbaar gebruik gemaakt, want toen bedoelde brieven met waarde alhier aankwamen en werden opge zonden naar Nijmegen, werden zij daar in ontvangst genomen, maar niet door den geadresseerde, den heer K. Toen deze niet in het bezit kwam van het geen hem was toegezonden, deed hij aangifte bij de politie en bij de directie van het post kantoor en werd een onderzoek ingesteld. Den heer "Wouters, inspecteur van de posterijen en den inspecteur van politie A. Heeroma, werd het onderzoek opgedragen. Door laatstgenoemden beambte werd ont dekt, dat een persoon, gekleed in fietscostuum, wiens signalement vrij nauwkeurig kon worden opgegeven, de brieven met waarde te Nijmegen in ontvangst had genomen. Bedoelde inspecteur zette in Amsterdam zijn onderzoek voort en als gevolg daarvan werden twee postbeambten als verdacht van dezen diefstal gearreseeerd, n.l. De L. en W. Zjj hebben bekend, dat laatstgenoemde op een fiets naar Nijmegen was gereden en daar de brieven in ontvangst had genomen. Beiden zijn ter beschikking van de justitie naar de cel overgebracht. De inbraak bij den heer Thijssen te Amsterdam. Nader wordt gemeld, dat het aan de huisgenooten was opgevallen, dat in de kamer, waar de sinbraak" zou zijn geschied, kaarsvet sporen waren, die bij goed toezien konden gevolgd worden tot aan de slaapkamer van de huishoudster. Ook hadden eenige buren licht zien branden op haar kamer op het tijdstip, waarop zij volgens haar verklaring reeds te bed was en het licht niet meer zou gebrand hebben. Na door de vrouw des huizes scherp te zijn ondervraagd, bekende zij ten slotte de daad bedreven te hebben en bracht zij het gestolen geld te voorschijn uit een kleedingstuk, dat wij niet nader behoeven aan te duiden. Yier dagen had zij het daar verborgen gehouden. Zij is Maandag ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Haarlem, 2 Dec. Alhier is wederom een inbraak gepleegd, thans ten huize van den heer Lamp, in de Barteljorisstraat. Men had zich aan de achterzijde der woning, in de Kromme-Elleboog-steeg, door verbreking van een slot toegang weten te verschaffen. Uit een woonkamer worden vermist een nieuw pak kleeren en een rijwiel, merk sMeteoor". Uit den winkel schijnt niets ontvreemd te zijn. Leiden, 3 Dec. Gisteren poogde alhier een huisvrouw haar man te vergiftigen. Zij had arsenicum in zjjn eten gedaan. Gelukkig bemerkte de man het na slechts er een weinig van te hebben gebruikt. De echtgenooten leefden tot dusverre in zeer goede harmonie, zoodat huiselijk ongenoegen er geen reden toe kan hebben gegeven. Denkelijk was de vrouw, die geruimen tijd zenuwachtig was, op het oogenblik dat zjj de daad pleegde, niet toerekenbaar. 's-Gravenhage, 3 Dec. Maandagavond vergaderde de Eerste Kamer. Naar aanleiding van het bericht van over lijden van het lid der Kamer jhr. Mr. L. van Nispen, wijdt de voorzitter eenige waardeerende woorden aan diens nagedachtenis, daarbij wijzende op zijn goedhartigheid en mede deelzaamheid, op de hulp en den steun dien hij voor velen was, zoodat die nagedachtenis in eere zal worden gehouden. De voorzitter besloot met de bede, dat de Almachtige den betrekkingen van den over ledene kracht moge geven om het verlies met onderwerping te dragen. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van de heerenmr. W. H. J. Th. van Basten Baten burg, gekozen ter vervanging van den heer van "Wijck, benoemd lid der Tweede Kamer, en van jhr. H. P. C. Bosch van Drakestein, gekozen ter vervanging van wijlen jhr. van Nispen voornoemd. De commissie, in wier handen deze stukken zijn gesteld, concludeert bij monde van den heer Schimmelpenninck van der Oye tot toe lating der nieuwbenoemde leden na eeds aflegging. De heeren Van Basten Batenburg en Bosch van Drakestein leggen de eeden af in handen des voorzitters, daartoe bij Kon. besluit gemachtigd en nemen plaats. Ingekomen de door de Tweede Kamer laatstelijk aangenomen wetsontwerpen. De vergadering wordt verdaagd tot a.s. Donderdag 10| uur. Rotterdam, 3 Dcc. Hedennacht is brand ontstaan in den banketbakkerswinkel van W. Verlaan, aan den Stationsweg 57. De brand woedde hoofdzakelijk in den kelder, waarin 150 bossen spaanders lagen, en breidde zich van daar verder uit. Eerst drie uren later was de brand door drie spuiten gebluscht. De schade is zeer aanzienlijk, vooral aan de Sint-Nicolaas-étalages. De heer Verlaan was voor f 10,000 verzekerd. Het stoomschip «Jeannette", dat 14 dagen geleden nabij het Kralingsche veer zonk, is gisterenmiddag vlot gebracht en naar de Entrepothaven gesleept om gelost te worden. Het lijk der kapiteinsvrouw is nog niet gevonden. Dordrecht, 3 Dec. Een brave dienstbode alhier had sedert twee jaren verkeering met een schildersknecht, en zou de vorige maand in het huweljjk treden. Daar de tijd drong, had men reeds een woning gehuurd en het meisje haar spaarpenningen, waarvan haar minnaar reeds een bedrag van f 150 had weten machtig te worden, besteed om zich in het huishouden te zetten. De vrijer zocht echter alle mogelijke uitvluchten om het huwelijk uit te stellen, o. a. dat hij zoolang op zjjn papieren moest wachten, omdat zijn ouders dood waren. Ten slotte werd de argwaan het meisje te sterk; zij begaf zich naar het bureau van den burgerlijken stand en kwam daar tot de wetenschap, dat van al die praatjes geen woord waar was. Haar verleider is gehuwd, en heeft ,eene vrouw met twee kinderen te Amsterdam verlaten, terwijl beide zijn ouders nog in leven zijn en te Arnhem wonen. Zij heeft de zaak daarom in handen der politie gesteld. Tilburg, 3 Dec. Bij de heden gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer zijn uitgebracht 4368 geldige stemmen. Daar van verkregen de heeren A. L. J. van Waes- berghe (r.-k.) 2098, A. H. Arts (r.-k.) 1865, mr. A. L. N. baron Sloet tot Everlo (r.-k.), die bedankt had, 298 en J. A. Bergmejjer (soc.-dem.) 107 stemmen. Alzoo herstemming tusschen de heeren van Waesberghe en Arts. Steenbergen, 2 Dec. Te Halsteren is een 50-jarige man door de tram overreden. De ongelukkige was terstond dood. Zierikzee, 4 Dec. Heden werd in het gewone lokaal der Soeieteit «Ons Genoegen" eene vergadering gehouden der Landbouw- Vereeniging Vooruitgang zij ons Streven" alhier. Tegenwoordig waren 29 leden, met het Bestuur. De Voorzitter, de heer J. E. v. d. Maas, opende de vergadering met een kort woord, waarin hij de geringe opkomst betreurde. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Na de opgave van krachtvoeder en kunst meststoffen, kwam ter sprake de «oprichting van een Kolenbond". De Voorzitter herinnerde, dat in de voor jaarsvergadering door eenige leden dit punt ter sprake was gebracht, doch in de gewone najaarsvergadering niet kon worden behandeld, wegens de geringe opkomst der leden. Het Bestuur stelt thans deze zaak aan de orde. Al meent het, dat de oprichting van zoodanigen Bond in het belang der leden van de Vereeniging kan zijn, toch zullen ook personen, die geen leden der Vereeniging zijn, daarvan profiteered Het Bestuur stelt daarom voor, de oprichting van den Kolenbond buiten de werking dezer Vereeniging te laten, daar het volgens zjjn meening ook niet op den weg van haar ligt. Persoonlijk verklaart hij zich vóór de oprichting van een Kolenbond. De heeren "W". ten Haaf, J. E. van den Bout en B. Verkaart bespreken nader het voorstel, waarna met 44 tegen 9 stemmen en 6 blanco besloten wordt tot de oprichting van een Kolenbond, buiten de Vereeniging. Na het bespreken van eenige huishoudeljjke zaken wordt de vergadering door den Voor zitter gesloten. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's Rjjks kustverlichting te Westenschouwen, gedurende November 1901. Op 17 dagen viel er regenin 14 aftappingen werden verzameld 61,5 m.M. hemelwaterjzoodat de toevoer 6,4 m.M. boven de normaal voor die maand steeg en de Bannen 1143900 M3. verkregen, waar onder de opbrengst van geringe hoeveelheden sneeuw en hagel. Dauw kwam éénmaal voor, vorst werd 9 maal waargenomen. Nevelachtig was het 26 maal, mist kwam 6 maal voor, nog éénmaal hoorde men onweder, 1 maal zag men een kring rond de zon, 3 maal kringen rond de maan, 2 maal regenbogen. De luchtgesteldheid was als volgt11 maal helder3 maal licht bewolkt10 maal bewolkt, 20 maal buiig en zwaar bewolkt en 10 maal betrokken. De wind varieerde volgenderwjjze 7 maal Noord, 4 maal N.-O., 10 maal Oost, 3 maal Z.-O., 8 maal Zuid, 7 maal Z.-W., 15 maal West en 6 maal N.-W. Storm en stormachtig was het 9 maal, waarvoor reeds 8 maal per stormsein was gewaarschuwd. De Staatscourant bevat de statuten van de Zeeuwsche Spoorboot-Maatschappjj te Middelburg, bewilligd bij Kon. besluit d.d. 6 Nov. 1901. (Wijzigingen). Bjj kon. besluit is benoemd tot subst.- griffier bjj de arrond.-rechtbank te Middelburg, mr. R. F. C. H. baron Bentinck van Schoon- heeten, thans kantonrechter-plaatsvervanger, advocaat en procureur te Zwolle. Noordgouwe, 3 Dec. De liberale kies- vereeniging heeft tot candidaat voor den gemeenteraad gesteld den heer M. van Gastel. Noordwelle. De leden van het alhier bestaande Zieken-Toelaagfonds voor werklieden hielden 1.1. Vrijdag een algemeene vergadering. Uit het jaarverslag van den boekhouder bleek, dat met het batig saldo van het vorige jaar er een bedrag van f 556,195 was te boek gesteld. Dit jaar is, doordat er weinig ziektegevallen onder de leden zich hebben voorgedaan, een zeer gelukkig jaar geweest voor de Vereeniging. Slechts een bedrag van f 32 is aan zieken uitgekeerd, waardoor de rekening kon worden afgesloten met een batig saldo van f 524,195. Aan de reservekas were f70 toegevoegd, zoodat een Som van f200,94 daarin aanwezig is. Het aantal leden ver minderde noch vermeerderde gedurende 1901. Nieuwerkerk, 3 Dec. Gisterenavond traden in de zaal van Lievense voor een vrjj talrijk gehoor op, de heeren dokter Wortman en ds. Nauta van Noordgouwe, om belang stelling te wekken voor hun grootsch en edel streven. Dokter Wortman gaf in zjjn rede een schets van de geschiedenis der heelkunde om bij de nieuwe heelkunde langer stil te staan, terwijl de heer Nauta een overzicht gaf van de wordingsgeschiedenis der ziekenverpleging. Het derde bestuurslid, jonkheer Van Citters, was, door familie aangelegenheden verhinderd, alhier niet tegen woordig. Zijn taak, de toelichting van de financiëele zjjde der zaak, werd overgenomen door dokter Wortman. Van de gelegenheid om vragen te stellen, bezwaren te opperen, werd slechts door een paar aanwezigen gebruik gemaakt. Tot tolk der vergadering om sprekers haar dank over te brengen maakte zich ds. P. v. d. Linden. Aanbestedingen, Verknopingen enz. Te Noordwelle werd Dinsdag aanbesteed het maken van een haven in den Schelphoek. Inschrijvers waren: L. Volker te Maarsen voor f 38081J. van 't Noordeinde voor f 39371J. van der Valk te Zierikzee voor f44900; J. Hack te Oud-Gastel voor f41300; H. J. Romeyn te Burgh voor f 43900; J. de Jonge te Middelburg voor f41360; M. Kleppe te Scherpenisse voor f 40600; J. L. Geluk té Tholen voor f 35700; A. Ileyboer te Serooskerke voor f 34950 en C. van Boven te Diemen voor f 39999. Aan het Gebouw van het Provinciaal bestuur te Middelburg werd heden (Woensdag) aanbesteed 1°. het onderhoud van eenige werken bjj de Oude Hoeve, aan de Noordzjjde van het eiland Schouwen, behoorende tot de zeewerken in de provincie Zeeland, gedurende de jaren. 1902, 1903 en 1904. (Raming f 3050 per jaar). Ingekomen waren 9 biljetten. Laagste inschrijver de heer P. Vink te Noordgouwe, voor f 2453 2°. het bouwen van een brugwachters woning bij de schipbrug te Vlissingen. (Raming f 7370). Ingekomen waren 19 biljetten. Laagste inschrijver de heer T. Roozemond te Middelburg, voor f 7754 3°. het op diepte houden van de buiten havens van het kanaal door Zuid-Beveland te Ilansweert en te Wemeldinge van 1 Januari 1902 tot en met 31 December 4906. (Raming f 6600 per jaar). Ingekomen waren 5 biljetten. Laagste inschrijver de heer K. Bos te Overveen, voor f 5280 4°. het uitdiepen van de tramweghavens aan het Zjjpe. (Raming f 5900 per jaar). Ingekomen waren 5 biljetten. Laagste inschrijver de heer Izak van de Velde Iz. te Papendrecht, voor f 5086. Landbouw en Veeteelt. St.-Filipsland, 3 Dec. Gedurende de afge- loopen campagne zjjn op de fairbank aan den Oudenweg alhier 1.500.000 K.G. suikerbieten gewogen. Friesche boter verdrongen in Friesland zelf. Men vindt in Friesland gereede koopers voor Siberische boter. De qualiteit is goed, de bewerking uitstekend, zoodat zjj geschikt is voor de consumtie en voor het bakkersbedrijf. De prijs verschilt ook aan- merkeljjk met de Friesche. Verzending uit Friesland over geheel Nederland zal plaats hebben. Men verwacht algemeen dat deze concurrentie zich niet zal bepalen tot het winterseizoen, maar ook des zomers zal voortduren. Reeds vroeger werd op de reusachtige uitbreiding der zuivel-industrie in Siberië gewezen. RECHTSZAKEN. Noels van Wageningen. De rechtbank te Amsterdam heeft nog geen beslissing genomen op het requisitoir van den officier van justitie, doch de preventieve hechtenis wederom met 30 dagen verlengd. De verdachte heeft den termjjn voor de indiening van een memorie op het requisitoir laten verstrjjken. KERKNIEUWS. Noordgouwe. Tot notabelen bjj de Ned. Herv. Gem. zijn herkozen de heeren J. Panne- koek en P. Hagebos. Bij de Herv. Gemeente te Rilland-Bath zal eindeljjk de vacature van predikant, die sedert 1880 heeft geduurd, vervuld worden. Het beroep derwaarts werd aangenomen door den heer J. C. Fontein, cand. te Leiden, die voor Melissant heeft bedankt. St.-Filipsland, 2 Dec. Heden avond ver gaderden in het kerkgebouw der Geref. Gem. een groot aantal leden tot het kiezen van een voorganger. Met 102 van de 105 uit gebrachte stemmen werd als zoodanig gekozen L. Boone te Terneuzen. Bjj de op 30 Nov. gehouden stemming voor één kerkvoogd der Herv. Gem. alhier is gekozen de heer J. A. Stols Johz., aftredend president-kerkvoogd. O N P E R W IJ S. Ter benoeming van onderwjjzeressen in do nuttige handwerken aan de scholen A en B te Vlissingen worden aan den Raad de volgende voordrachten gedaan voor onderwijzeres 2e kl. aan school B de dames Stubenrauch te Vlissingen, Both te Middelburg en Mets te Oost- en West Souburg voor onderwijzeres 3e kl. aan school B de dames Both, Holster en Marsie te Middelburg voor onderwijzeres 3e kl. aan school A de dames Pleune te Vlissingen en Both en Hol ster te Middelburg. Benoemd tot onderwijzer aan de christel. school te Willemstad de heer W. C. Bruijn- zeel van Oud-Vossemeer. Voor het examen van apothekersbediende is op 3 December o. a. geslaagd, mej. G. J. van Loon van Zierikzee. Tot onderwijzer aan de openbare school te Graauw (hoofd de heer M. L. de Kejjser), is benoemd de heer J. van Weesemaal te Hulst. Naar het Hbl. verneemt, is de heer P. J. Kloppers, vroeger hoofd eener school te Vlissingen, daarna instituteur te Amsterdam en laatst hoofd van een Staatsschool te Krügersdorp in de Zuid-AfrikaanscheRepubliek, benoemd tot opvolger van den heer Lalleman als directeur van 't Schoolmuseum. De heer P. F. C. Scharp de Visser heeft eervol ontslag verzocht als leeraar aan het gymnasium te Middelburg. Nieuwerkerk. Tot deelneming aan het herhalings-onderwijs, cursus 19011902, heeft zich niet één leerling op wettige wjjze aangemeld. Naar wjj vernemen heeft de heer Joh. Lette tegen 1 Jan. a.s. ontslag gevraagd als voorzitter en lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Poortvliet. Door den gemeenteraad alhier werden in zjjn vergadering van Dinsdag j.l. benoemd tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim de heeren W. A. van de Velde en J. den Boer, in plaats van de heeren W. Carels en J. E. Hage, die beiden voor die betrekking hadden bedankt. Post en Telegrafie. Tot dusver mocht men op de kaart bjj een postpakket als afzender vermelden »St.-Nicolaas". Dat mag nu niet langer. Bjj verzending van Sinterklaaspakjes moeten voortaan de naam van den afzender en diens woonplaats op de adreskaart worden vermeld. Wil men zijn naam als afzender geheim houden, dan moet men dus de verzending van zjjn pakje aan eene of andere onder neming opdragen. Gedurende de maand November j.l. is op het hulpkantoor te Poortvliet in de Rijks- rbank ingelegd f 1535,55, en terug- f 208, terwijl twee nieuwe boekjes zijn uitgegeven. Door het Rjjkstelephoonkantoor werden behandeld 70 telegrammen, t. w. ontvangen 34, verzonden 36. De heer A. P. Standaert, klerk der posterjjen en telegrafie te Hulst, is geslaagd voor het telegraafradikaal. De heeren E. Jansen en C. Wolfert te Terneuzen, klerken der posterijen en telegrafie, worden met ingang van 16 December geplaatst op het rjjks-telegraafkantoor te Amsterdam. VISSCHERIJ-RERICHTEN. Bruinisse, 3 December 1901. Mosselen. In de vorige week zijn ver zonden: naar Antwerpen 500 ton, prijs f 2,40 per ton; naar Mechelen 200 ton, 2de soort, prijs f 2,30 per ton naar Parijs 1500 balen, prijs f 2,30 k f 2,50 per baal; naar de markt te Londen 750 balen, 1ste soort, prijs f 2,40 per baalnaar Hull, Grimsby en Birmingham 350 balen|, lste soort, prijs f 2,10 per baal. Alles franco boord te Rotterdam geleverd. Oesters. Veel oesters worden in commissie verkocht tot geheime prjjzenzij zijn bestemd voor Engeland, België en Holland. De visschers en pachters van de Oude-Tonge- en Herkinger Banken maken goede zaken. De oesters, die door de natuur zjjn aangeslagen, worden opgekocht tegen f 36 per duizend voor lste soort en f 17,50 per duizend voor 2de soort. Dat is een goede prjjswant de groote verzendingen hebben eerst op het eind dezer maand plaats. Wilken. Deze worden hier nog al veel gevangen en voor 50 cents per honderd of 10 cents per kilo verkocht ter verzending naar Brussel. DE BOYCOT. Zondagmiddag werd te Amsterdam een vrjj goed bezochte vergadering gehouden, uitgeschreven door het «Anti-oorlogscomitó tot steun van den boycot", samengesteld uit 20 vereenigingen. Do voorzitter, de heer Den Boer, uitte den wensch, dat van deze bijeenkomst pro paganda zou uitgaan voor den boycot tegen Engeland om den Transvaaloorlog te beëindigen en zoo de macht der arbeiders in dezen boycot was gebleken, ook den boycot te richten tegen den Atjeh-oorlog. Als eerste spreker voerde vervolgens het woord de bekende gewezen onderwjjzer, de heer P. M. Wink, uit Gorkum, die uitvoerig behandelde de gruwelen van den oorlog in het algemeen en in dien tusschen Engeland en den Transvaal in het bjjzonder. Spreker meende, dat de solidariteit zoover moest gaan, dat, zonder te vragen naar financiëele belangen, de boycot moest worden doorgevoerd. De tweede- spreker, de heer G. van Erkel, secretaris van het Nationaal Arbeidssecretariaat, verklaarde zich voorstander van den boycot, niet uit haat tegen Engeland's zonen, want voor hem staan Transvalere en Engelschen gelijk, maar de menschenmoord moest belet worden, zoowel in het belang van Engelsche als Transvaalsche menschen. De arbeiders wekt hij op, de dokwerkers, als zjj tot den boycot besluiten, zooveel te steunen als in hun macht is. Eenigen der aanwezigen maakten gebruik van de gelegenheid tot debat, waarbij zij de houding van Het Volk en van de iS. D. A. P.", ten aanzien van den boycot, laakten. In Het Volk deelt J. K. v. d. V(eer) mede, dat de totaal-indruk van de gesprekken, met tal van actieve strijders in do socialis tische en Trade I/nfon-beweging te Glasgow gehouden, deze was, dat bjj de georganiseerde arbeiders te Glasgow bitter weinig sympathie voor het boycot-plan bestaat. Op een paar uitzonderingen na, twjjfelaars, waren allen overtuigd, dat het gewenschte doel, de vrede in Zuid-Afrika, er niet door zou worden bereikt. Een dokwerker vertelde, dat er ruimschoots dokwerkers te Glasgow zouden te vinden zjjn om naar Europeesche haven steden te worden getransporteerd voor de lossing van Britsche schepen. Scheepsrampen. Het stoomschip «Pinus" vertrok met acht koppen bemand van Hamburg en was bij het eiland Rügen gekomen, toen een hevige storm uit 't Noordwesten opstak. Al spoedig kwamen stortzeeën over, de lading werkte los en het schip kreeg slagzjjde. Stuurman en matrozen trachtten den kapitein over te halen onder Arkona bjj Dornbusch beschutting te zoeken, waar loodsen gestationneerd zijn, die het schip in kalm water hadden kunnen brengen, maar kapitein Kröhnert wilde beproeven de ooste lijke zjjde van Arkona te bereiken om in de Tromper Wiek voor anker te gaan en daar het einde van den storm af te wachten. Spoedig echter werd men gewaar dat het schip zich meer en meer op zjjde legde, dat het binnen dringende water den eenen ketel buiten werking stelde en het schip niet meer naar 't roer luisterde, zoodat het een speelbal der golven werd. De stoompompen waren niet te gebrui ken en met alle kracht arbeidde men om het water op andere wijze te verwijderen. Het was een vorschrikkeljjke nacht. Voortdurend weerklonk het noodsein van de stoomfluit, maar nergens werd het gehoord. Eindeljjk weerklonk de roep: «Alle man in de boot!" Een tweede boot was reeds door de zee verbrjjzeld. Be houden kwamen allen in de boot en men poogde van het schip vrij te komen, toen dit plotseling in de diepte zonk. De boot werd in den machtigen maalstroom getrokken en kenterde. De acht man lagen onder de boot, maar werkten zich er onder uit en kwamen weer naar boven. Met de kracht der wanhoop streed men tegen de golven en hartverscheurende nood kreten weerklonken. Ten laatste verstomde de eene mond na de andere, slechts het bruisen der golven werd nog vernomende zee had haar offers verzwolgen. Hier en daar dreef een levenloos lichaam. Toen eenige oogen- blikken later de sleepboot «Gladiator" uit Ham burg ter plaatse kwam, waren nog slechts 2 man in leven, de matroos Scharf, die rond dreef op een reddingsgordel en de stuurman Neumann, die zich aan de omgeslagen boot vastklemde. Beiden werden gered. Tijdens den laatsten hevigen storm, welke voornamelijk op de Engelsche kusten zoovele schepen deed vergaan, bevond het Dantziger stoomschip «Agnes" zich in de Noordzee, op reis van Engeland naar Duitschland. De storm woedde met de kracht van een orkaan, de zee was vreeseljjk woest en in den nacht van 13 op 14 November kreeg het schip een ver vaarlijke stortzee midscheeps over het dek, welke alle booten verbrijzelde en het vallicht over de machinekamer insloeg, waarbij zoo-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2