NIEUWSBOD Dinsdag 3 December 1901. (55 i e r i lx z e e s c h. e Courant), 58ste JAARGANG. No. 7623. Veemarkt te Zierikzee Gemengd Nieuws. De Wintergranen en de Peru-Guano. ZIERIRZEESCHE Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maandèn is f 4,30, franco per post f 1,60. Nóord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. Directeura. J. DE Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, 'Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar jJÏaatgruirnte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünjcel, Havenpark 348, Zierikzee. op eiken Donderdag tot de eerste helft van DeOOTTl £tr«0. op de tichuittiaven. HlEUWSTIJDIHGEH. Da Transwaalsoh-Engelsche oorlog. Johannesburg, 26 Nov. Drie en twintig duizend onsm goud, die door de Boerenregee- ring waren/ opgecommandeerd van de mijn eigenaars enteruggevonden werden in de munt te Pretoria]bij de bezetting dier stad door de Engelscbenpija aan de eigenaars teruggegeven. Do autciteiten hebben kennis gegeven, dat de prijs vi dynamiet met ingang van 1 Oct. jl. is vepinderd met een pond sterling per kist9"ÓP P« st' is. aan de mijnen terugbe taald, aliijnde te veel betaald bij het gebruik van dy/miot sedert den dag, waarop dit besluit werking is getreden. Pre/ria, 30 Nov. De Boeren hebben in den njfht van den 28sten dezer eene groote poging gedaan om den spoorweg ten westen van mddelburg over te steken. Daar men er do j/cht van had gekregen waren een gepaitserde trein en de blokhuizen ingereed- heid gebracht. Een kleine afdeeling van de Boeren voerde eene schijnbeweging uit om de aandacht van de hoofdmacht af te leiden, maar deze laatste, tweehonderd man sterk, werd terüggedrèyenna, zooals men kon opmaken, aanziehlijke verliezen geleden te hebben. China. De oud-gezant te Peking, Picbon, heeft tegengesproken, dat ook vrouwen der gezanten mee geplunderd hebben in Chineesohe winkels en alleen erkend, dat in het Engelsche gezantschap, dagelijks, drie maanden lang, van half vier tot zonsondergang, verkoopingen plaats vonden van buit en geroofd goed, onder leidingvan een officier en een beambte van de ambassade! Amerika. Ooggetuigen van een vreeselijk spoorweg ongeluk bijJ3eueca, in de Yereenigde Staten, vertellen dat het land mijlen ver verlicht was door den brand van de wagens. Yeel Ijjken waren zoo verbrand, dat ze geheel onkenbaar waren. Yolgens de laatste berichten uit Adrian (Michigan) zijn bij de ramp 80 menscben omgekomen, waaronder 50 die op slag dood waren, en 150 gekwetst, 25 ernstig. De «machinist van den oostwaarts gaanden trein zegt, dat zijn trein een snelheid had van 65 mijlen in het uur, en dat de oorzaak van de ramp bij een verkeerd begrepen telegram lag. Het telegram luidde Passeer Seneca. De machinist Strong las Sand Creek in plaats van Senecade hoöfdcoaducteur had de order, goed begrepen, maar bij wist niet dat dit met den machinist niet 't geval was. Bemerkende dat de trein te veel vaart had, remde hij zeif, maar het was te laat. Ombiddellijk na de botsing vatten de wagens van den westwaarts gaanden trein vuur, en veel landverhuizers die den trein vulden, verbrandden voordat er hulp verleend kon worden. Het ongeluk had 'a avonds om elf uur plaats, in bet open veld. Er lag een hoeve in de buurt, en de bewoners deden heldhaftige pogingen om de ongelukkige reizigers te bevrijdenmaar verscheiden Wagens waren niet te naderen wegens den gloed, terwijl er weinig of geen water bij de band was. Onder de omgekomenen waren een vijftigtal Italiaansche landverhuizers. Italië. In Genua is een tandarts gevangen genomen, die met Veel reclame de duurzaamste en prachtigste gebitten voor den spotprijs van f 4.80 te koop aanbood. Nadat bij honderden klanten met een gebit gelukkig had gemaakt, bleek, dat dé prachttanden bij het gebruik van warme soep langzamerhand als boter wegsmolten. De leverancier betrok zijn ge bitten van een fabrikant, die voor geringen prijs ze eenvoudig uit geperst en mét glazuur overtrokken papier vervaardigde. Bij zijn arrestatie verklaarde hij, dat bij voor f 4.80 werkelijk niet in staat was iets beters te leveren. Gpen wonder I Zwitserland. Nadat het doodvonnis tegen Füchslin in Schwyz, die zijn maitresse en haar kind vermoord heeft, ook in hooger beroep was bevestigd, de bladen wisten te verhalen, dat de guillotine al ter plaatse van de executie was aangekomen heeft de kantonnale raad~mët 53 tegen 19 stemmen besloten dat deze moordenaar niet ter dood gebracht zal worden, maar levenslange gevangenisstraf zal ondergaan. In verband met het groot aantal stemmen tegen het doodvonnis, verwacht men dat er nu weldra in het kanton een motie tot afschaffing van de doodstraf met succes zal kunnen worden ingediend. Frankrijk. De prefect van politie te Parijs heeft Donderdagmiddag de cavalcade van Barnum en Bailey door de straten van Parijs verboden. Moret, een man, die wegens diefstal in hechtenis is genomen, heeft onthullingen gedaan over den in stukken gesneden man, waarover verscheidene maanden geleden zoo veel te doen is geweest. Yolgens Moret is het slachtoffer van deze geheimzinnige misdaad een provinciaal, die te Parijs was komen studeeren. Den eersten den besten dag echter, dat hij te Parijs was, viel hij in een kroeg in handen van twee personen, die, in de meening, dat hij wel veel geld bij zich had, hem dronken maakten, daarna meenamen naar huis, waar zij hem, toen hij weerstand boodhadden vermoord. Teneinde de verwijdering van het lijk te vergemakkelijken, hadden zij het in stukken gesneden. De politie doet onderzoek. BelgiS. Het geheimzinnige schip, de »Ban Righ", dat te Londen eenige dagen geleden aan den ketting heeft gelegen, en daarna te Antwerpen is gekomen om zijn zonderlinge reis te vervolgen, wekt steeds meer de nieuwsgierigheid op. Er gebeuren daar hoogst zonderlinge dingen aan boord, heelemaal anders dan bij een echt schip, en de meest bizondere verhalen doen erover natuurlijk de rondte. Donderdagavond is de steenkool aan boord gebrachtniet zooals gewoonlijk bij een normaal schip van bovenuit een kolentip in het ruim gestort, maar behoorlijk in zakken stuk voor stuk naar beneden gedragen. Dan heeft het schip als lading een groote hoeveelheid geweren. De stuwaadje is ook bevreemdend. Eerst een laag van de boven genoemde steenkolenzakken, dan een rij kisten met geweren, en dan weer een laag van de kolenzakken. De bemanning van de »Ban Righ" bestaat uit Engelschen, en er zijn mariniers aan boord, die behoorlijk de wacht betrekken. De plaats van bestemming wordt zorgvuldig geheim gehouden. Brussel, 30 Nov. Een telegram, dat hier heden ontvangen is, bericht dat kolonel Bartels in den Congo-staat den 49den dezer overleden is. Bartels was in Februari van dit jaar naar den Congo-staat vertrokken in kwaliteit van buitengewoon commissaris des konings, en met jhoogere opdracht betreffende eene inspectie. Men schrijft uit Utrecht aan de N. C.: Een alhier hard studeerend jongeling liet een skelet fotografeeren en zond dat aan zijn moeder. »Door het harde werken der laatste maan den schreef hij ben ik ongeloofelijk Niets past mij meer, alles is mij te wijd. Ja, ik ben tot onkenbaar wordens toe ver- magord, en ten bewijze daarvan, zend ik u mijn laatste fotografie. Ik zal de eerste weken eens rust gaan nomen en wat ontspanning zoeken. Vraag, lieve moeder, vader om geld te zenden voor nieuwe kleeren enz." Reeds den volgenden morgen kwam er een telegram van den volgenden inhoud: Karei Fotografie gezienlaat gelegenheid niet ontsnappen om je bij Barnum Bailey te verhuren. Ze zijn nog te Brussel. Uw liefhebbende vader." De N. Br. verneemt uit Boxtel, dat eenige paters, waaronder pater Hub. van den Meerendonk, die onlangs naar China vertrokken zijn, door eenige Russische roovers in den trein zijn aangevallen, waarbij van de revolver gebruik werd gemaakt. Gelukkig is geen der paters getroffen. 'i Aan de New York Herald werd Dinsdag uit den Haag gemeld: Torwgl H. M. de Koningin-Weduwe gisteren met de dames en heeren van haar gevolg aan de lunch zat, zagen de bedienden op de bovenverdieping van het paleis tot hun schrik dat er rook kwam uit de kamer van een van de hofdames, baronesse van Ittersum. De inspecteur van de brandweer werd ontboden en men zag toen dat de planken onder den haard reeds half verkoold waren. Gelukkig was H. M. niet erg geschrikt, en toen men haar eenmaal verzekerd had dat er geen onmiddellijk gevaar was, sprak zij de hoop uit dat de waterschade niet groot zou zijn en ging zij een langen rijtoer maken. Bij haar terugkeer was alles weer zoover in orde gebracht, dat de audiënties om vijf uur gehouden konden worden. Een drieling in levenDe drie kindertjes van den heer H., op 19 November 1900 te Loosduinen geboren, zijn de vorige week Dinsdag in welstand jarig geweest. Naar wij vernemen, zal over eenige dagen een belangrijk werk over den oorlog in Zuid-Afrika verschijnen, getiteld»Mijn Commando en Guerrilla Commando-leven" door D. S. van Warmelo. De schrijver heeft den oorlog van den aanvang af meegemaakt tot op 3 April 1901, toen hij krijgsgevangen werd gemaakt en naar Yoor-Indië gevoerd. In zijn gevangenschap heoft hij een eenvoudig maar zeer belang wekkend verhaal opgesteld over zijne per soonlijke wederwaardigheden gedurende den tijd, dat hij aan den strijd deelnam. Over het eerste gedeelte van den oorlog stapt hij vluchtig heen, om meer uitvoerig stil te staan bij het tweede gedeelte, den guerilla-oorlog. Het is den schrijver gelukt, met ontduiking der censuur, zijn handschrift aan den heer Frederik van Eeden in handen te smokkelen. Het werk zal met een Voorwoord door Frederik van Eeden en eene aanbeveling van den auteur door dr. W. J. Leyds bij den uitgever W. Yersluys te Amsterdam verschijnen. De boycot. Het uitvoerend comité, in overeenstemming met het hoofdbestuur van de Internationale Federatie te Londen, president Tom Man en secretaris C. Chambers, heeft het Internationaal Congres der gedele geerden der sub-comités in de sympathiseerende havens van het buitenland uitgeschreven op 16 December a.s. te houden in Amsterdam. Yolgens Falb hebben wij een zachten winter te wachten. In Januari zal de tempe ratuur hooger dan gewoonlijk zijnwij krijgen weinig sneeuw en regentusschen 6 en 8 Januari alleen sneeuw en tusschen 21 en 26 Januari regen. Februari zal meer sneeuw brengen, maar vooral de eerste week van Maart zal rijk aan sneeuw zijn, bij normale temperatuur. April zal kouder zijn dan Maart. De volgende eigenaardige advertentie las men dezer dagen in de Scotsman: Een welopgevoed Christen, die waarschijnlijk eenigen tijd te Londen zal moeten doorbrengen, zou zeer gaarne vernemen waar hij eene kerk kan vinden wier voorganger naar zijn geweten er naar tracht zijne hoorders op te bouwen in 't geloof van Christus, en waar hij eenige vrienden zou kunnen ontmoeten, die ook over iets anders willen praten dan over het toilet. Aan schitterende welsprekendheid heeft zijne ziel geen behoefte, ook niet aan de allcr- classiekste muziek, maar een kerk op de grondslagen, aangegeven in Handelingen II I 41—47, ware juist wat hij verlangt. De ontvluchte Boerengevangenen. Zoo- I als bekend is, is 'taan zes gevangenen in één der kampen in Portugal vier Afrikaanders en twee Nederlanders gelukt te ontvluchten. Zij bereikten Donderdagavond over Madrid Parijs, waar zij door onzen landgenoot Stuijt hartelijk ontvangen en liefderijk verzorgd werden. Nadat hun reisgelegenheid naar ons land verschaft was, kwamen zij Zaterdag middag te Amsterdam aan. Twee ijverige Boerenvrienden, de heeren Schmüll en Timmer, wachtten hen hier op, kochten eenige van de dringendst noodige kleedingstukken voor hen en zorgden, dat zij hun voorloopige bestemmings plaats, "Weesp, konden bereiken. Hun kort verblijf te Parijs had reeds aanleiding gegeven tot hartelijke demonstraties van de bevolking. Omtrent hun wedervaren is men de volgende nadere bijzonderheden van hen te weten gekomen. De ontvluchten zijnC. J. de Klerk, 38 jaar, gehuwd A. Théron, 23 jaar C. Buijs, 22 jaar; H. Théron, 19 jaar, J. Dingier, 29 jaar en A. Weijers, 25 jaar. Zij zien er uit als rustige buitenlui. Niets in hun gezicht verraad, hoeveel zij geleden hebben, maar bij allen ligt een buitengewone droefheid in den blik. Den 23 September 1900 werden zij door de Portugeezen krijgsgevangen gemaakt. Toen zij te Lissabon aankwamen, hadden zjj geen kleeren meer aanonderweg hadden zij de meeste kleedingstukken aan de matrozen verkocht om er een weinig voedsel voor te koopen. Met hen werd een convooi van 700 800 andere gevangenen naar Portugal overgebracht, met bestemming naar drie versohillende plaatsen, t. w. Péniche, Alcoba$a en Caldas- da-Rheina. De zes nu aangekomenen gingen naar Péniche. Yoordat zij deze plaats bereikten, moest de afdeeling gedurende 24 uur marcheeren met de bagage op den rug en zonder eten of drinken. De weg een ware lijdensweg was bezaaid met slachtoffers van de vermoeienis, de koorts en den honger. Den dag na aankomst ontving ieder gevangene als eerste voedsel een half broodje en een kop zwarte koffie en, sedert tweemaal daags, zonder eenige afwisseling, bruine boonen en een kwart pond droog brood. Deze geringe porties eten moesten de Boeren gaan halen in een schuur, en daarbij werden zij onderweg door de Portugeesche officieren en hunne vrouwen bespot, die met schillen van vruchten of afval van groenten naar hen wierpen. Een stal diende tot slaapzaal; drie planken, waarop een stroozak lag, was hun bed. Tijdens hunne gevangenschap werden den Boeren uit Holland eenige bezendingen kleeren en boeken gezonden, maar bijna niets bereikte hen, daar de invoerrechten zoo verbazend hoog zijn. Yoor twee hemden moest men 3000 reis (6 gulden) betalen, en inmiddels ondermijnde de koorts hunne gezondheid en waren ze genoodzaakt nog een deel van hunne schamele kleeding af te staan aan visschers, om een beetje visch te krijgen. De bewaking der gevangenen geschiedde nacht en dag door een 100 soldaten. Hoe onze gelukkige Boeren er in geslaagd zijn, de waakzaamheid der wacht te verschalken, zullen we, in het belang der Boerenzaak, maar niet melden, maar duizenden moeilijkheden waren te overwinnen eer de kloeke mannen over Madrid en Bordeaux Parijs konden bereiken. De hier in Nederland reeds lang vertoevende J. Théron reisde hen tot Parijs tegemoet om hen, voor zoover hij daartoe door bijdragen van Hollandsche vrienden in de gelegenheid was, van reisgeld te voorzien en hun aankomst in ons land voor te bereiden. In Parijs genoten zij tijdelijk de gastvrijheid van een braven Hollander, den heer Stuijt. Een Franschman, die hen te Parijs bezocht, en daarvan melding maakte in de pers, zei o. a. van deze ontmoeting»Wij troffen hen aan, gezeten om eene tafel, in de Rug Louis Blano, terwijl zij bij een braven Hollander, den heer Stuijt, den maaltijd eindigden, een maal, zooals zij niet veel hadden gehad sedert 2 jaar. Deze mannen zijn allen jong, pas geschoren en geknipt door een barbier, die er trotsch op was hen edelmoedig zijn diensten aan te bieden". Van genoemd 6-tal zijn er thans voorloopig vier gehuisvest te "Weesp, de plaats waar de heer J. Théron zich reeds zoolang ophoudt ten huize van den heer C. P. de Ronden. Deze Théron en zijn jongere broeder, thanB ook te Weesp, zijn neven van den beroemden commandant Théron. Bij hen bevindt zich één hunner schoonbroeders, de 38-jarige De Klerk, een rijke boer, wiens geheele vermogen in de handen van de Engelschen is gevallen. De Thérons hebben nog twee broers, die krijgsgevangen zijn en twee die nog strijden; zoo er eene familie is die door den oorlog wreed getroffen werd, is 'twel de hunne. 't Is eigenaardig te hooren met hoeveel beslistheid deze Boeren Engeland's ondergang blijven voorspellen, ook na al het branden en plunderen, na al de ellende, die reeds geleden is en nog geleden wordt. Meer dan ooit te voren meenen zij is de kans voor de Boeren in den laatsten tijd in hun voordeel veranderd. Het verblijf der ontvluchten to Weesp wordt hun daar door enkele ingezetenen zoo aangenaam mogelijk gemaakt. Evenwel zijn hieraan kosten verbonden, die, hoewel zij door enkelen uit die gemeente en van elders gedragen worden, door het mogelijk langdurig verblijf een reservekas vorderen. Misschien zal deze of gene zich daarom wel eens het adres willen herinneren van C. P. de Ronden, Hoogstraat, Weesp, die in vereeniging met andere Boerenvrienden daar ter plaatse geld tracht bijeen te brengen ten bate en ten nutte van de goede zaak. C. De Haver. Alhoewel niet zoo sterk, toch lijdt ook de haver aan legeren, evenals de tarwe. Yaak gebeurt het, dat ook zij bij regen of wind zoodanig in haar onderste stengelleden geknakt of gebogen wordt, dat zij zich niet weder opricht. Behalve andere oorzaken kan een zeer voorname reden hiervan zijn een verkeerde bemesting. Hoe vaak gebeurt het, dat de haver x>nucliter", zooals do boeren zeggen, den grond in gaat, en in het voor jaar met een weinig Chilisalpeter op de been wordt geholpen. Bij een voor haver ge- sohikten en zeer vruchtbaren grond gelukt de oogst ook wel, doch, wanneer de grond ongeschikt is, en het weer aanleiding kan geven tot legeren, dan is het deze haver, die het eerst omvergaat. Dr. H. Dubbers heeft voor Nederland platen bewerkt, naar de onderzoekingen van Arend in 1899, waarop men kan zien, hoe de stikstof en de phos phorus uit den bodem door de planten wordt opgenomen, en hoe en dit is een voorname kwestie, waarop ik met nadruk wou wijzen deze stikstof en phosphorus gedurende den groei der planten aanhoudend uit de oudere plantendeelen weggaat naar de jongere, en zich later voor een groot deel ophoopt in de aren. Uit dit feit, dat ik aanneem, èn op grond van deze onderzoekingen, èa op grond van de verklaring, die men er van kan geven, besluit ik, dat het hoogst noodzakelijk is, dat gedurende de gansche groei-periode er een zekere hoeveelheid stikstof en phosphorus in den bodem aanwezig is, die, van het oogenblik, dat de jonge plant door haar wortels voedsel tot zich neemt tot aan den tijd der rijpheid der korrels, in staat is de plant langzaam maar voortdurend te voorzien. Het is niet voldoende, dat sleohts gedurende een korten tijd een overvloed van genoemde stoffen toegediend wordt, want het is duidelijk, dat volgens de onderzoekingen van Arend de onderste stengeldeeltjes dan te kort komen. Om dit doel te bereiken is naast den stalmest, de. Peru-Guano de meest geschikte hulp- meststof. Dat men inderdaad met deze meststof een uitstekenden oogst kan hebben bij haver, bewijst een vergelijkende proef, waarvan ik de photographische voorstelling en verdere opgaven voor me heb liggeneen proef, die ten doel had de Peru-Guano als mest stof voor haver te vergelijken met andere. Wanneer men van een Hectare 4200 K.G. korrels en 6500 K.G. stroo ziet komen, bij een bemesting met 800 K.G. Peru-Guano van 7 pCt. stikstof, 40 pCt. phosphorus en 2 pCt. kali, dan dunkt mij, dat het niet gewaagd is, de proef ook te nemen, en te zien, of men met genoemde meststof voordeel kan behalen. Is dat zoo, dan kan men haar gerust nemen, daar zij in elk geval den grond verbetert. advertëmtIeiï., Heden overleed zacht en kalm, na] een langdurig en smartelijk lijden, onze zeer geliefde Echtgenoot, Yader en Behuwdvadcr de Heer Leendert Moelker, in den ouderdom van ruim 75 jaar. Tholen, 30 November 1901. TJit aller naam, De Wed. 3. E. MOELKER— Yan Aalst. Ondergeteokende betuigt haren hartelijken dank aan allen, die haar op 28 Nov. blijken van belangstelling gaven. Ouwerkerk, 3 December 1901. I. YAN DER HAYE—Hocke,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1