ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 28 November 1901. (Z ierik. e e s c b. e Cour an t). RECLAMES. Openbare Aanbesteding NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7621. Directeur I «T. DE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden, Groote letter ux>rdt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FbeLnkel, Havenpark 348, Zierikzee. 1—5 regels TT» cts. Elke regel meer 15 cts. De aandacht wordt gevestigd op de goedkoope aanbieding van VISITEKAARTJES door de Drukkerij en Papierhandel van R. W. J. OCHTMAN WBF naast 's Landskamer alhier. Openbare Aanbesteding op Maandag: den 16 December löOl, des voormiddags 11'/i uur, ten Raadhuize, van: „Het schoonhouden der riool- en zink putten straatgotenenz. voor „den tijd van drie jaren, ingaande „den 1 Januari 1902". Aanwijzing op Dinsdag? ÏO- en "Vrijdag? 13 December e.k., telkens des voormiddags tusschen 9 en ÏO are, waartoe gegadigden moeten bijeenkomen ten kantore van den Gemeentebouwmeester, b\j wien inmiddels ook inlichtingen te bekomen zijn. De voorwaarden der aanbesteding liggen ter lezing ter Secretarie van de gemeente. op Maandag den 16 December 10O1, 'snaraiddag3 één aar, ten Raadhuize, van: „Het uitvoeren van onderhoudswerken, „herstellingen en vernieuwingen „aan de gebouwen, kunst- en „andere werken der gemeente, „gedurende het jaar 1902", in zeven perceelen, t. w. Eerste'perceel: De openbare gebouwen, poorten, torens, riolen, stads brand- en vroonpaden enz. Tweede perceel: De kaaimuren; Derde perceelDe beschoeiingen en paalwerken Vierde perceel: De bruggen; Vijfde perceel: Het leveren van materialen en het uitvoeren van werken voor het onderhouden der haven- dijken Zesde perceel: De schoolgebouwen voor het middel baar onderwijs; Zevende perceel: De schoolgebouwen voor het lager en meer uitgebreid lager onderwijs. Aanwijzing op Dinsdag? ÏO - en "Vrijdag? 13 December e.lc., telkens des voormiddags t« ÏO uur, waartoe gegadigden moeten bijeenkomen ten kantore van den Gemeen tebouwmeester, bij wien inmiddels ook inlichtingen te bekomen zijn. Bestekken zijn van af Zaterdag den 30 November e.k, verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie en ten kantore van den Geraeentebouwmeester, tegen betaling van S5 cent. Openbare Aanbesteding op Maandag? den 16 December 1901, des namiddags te 3 uur, ten Raadhuize, van „Het onderhouden, gedurende vijfjaren, „van de klokken, speel- en uur werken der gemeente Zierikzee, „ingaande den 1 Januari 1902". Aanwijzing op WooiisdBsr en Vrflzlne vóór den dag der aanbesteding, telkens des voormiddags te ÏO ure, waartoe gegadigden moeten bijeenkomen ten kantore van den Gemeentebouwmeester, bij wien inmiddels ook inlichtingen te bekomen zijn. De voorwaarden der aanbesteding liggen ter lezing ter Secretarie van de gemeente. De Transvaalseh-Engelsche oorlog. Londen, 25 Nov. Nader is uit Johannes burg bekend geworden, dat in het jongste gevecht bij Villiersdorp, aan de grens van Oranje-Vrijstaat en Transvaal, waarbij de Boerencommandant Buys gevangen is genomen, aan Engelsche zijde één majoor gedood werd en 3 officieren gewond werden, terwijl boven dien een aantal soldaten van de spoorweg- afdeeling gevangengenomen werden en weder in vrijheid werden gesteld, nadat hun geweren, patronen enz. ontnomen waren. (Lord Kitchener had over dit gevecht gerapporteerd aan het departement van oorlog, als over een besliste overwinning aan Engelsche zijde). Aan de Daily Mail wordt uit Johannes burg van Vrijdag gemeld, dat een honderdtal spoprwegsappeurs Donderdag bij Villiersdorp werden aangevallen door Grobelaar. Kitchener seint uit Pretoria d.d. 23 dezer: een nader rapport over het treffen van majoor Fisher met de Boeren nabij Yilliersdorp op den 20sten meldt, dat hij, in den nacht van den 19den, patrouilles van zijn post te Rietfontein uitzond eenigszins voorbij de Zuid-Afrikaansche politiemacht, die aan de Kalkspruit lag, om een heuvelrug in bezit te nemen, die de Zanddrift beheerschte. De patrouilles vonden, dat de Boeren deze stelling bezet hielden. Fisher trok bp het aanbreken van den dag insgelijks op naar dezen heuvel rug en werd zoowel van het Noorden als van het Zuiden aangevallen. Hij nam echter geleidelijk een stelling in, die goede bedekking gaf. Om negen uur 'a morgens sloegen zijn paarden bij het zuidelijk eind van de stelling op hol en in de hierdoor veroorzaakte ver warring wisten de Boeren vasten voet binnen de Engelsche stelling te krijgen. Fisher en kapitein Langmore werden gevaarlijk gewond. De kleine troepjes van onze manschappen, die allen op zich zelf gevangen genomen werden door de Boeren, die ongeveer 350 man sterk waren, werden allen gedwongen zich 'a morgens om tien uur over te geven. Rimmington's colonne kwam om elf uur aan, toen de Boeren reeds waren weggetrokken, op een kleine achterhoede na, nadat de gevangenen weder in vrijheid waren gesteld. Rimmington nam Buys gevangen, die gewond was. Pretoria, 25 Nov. Nadat Rimmington Buys had gevangen gemaakt, vervolgde hij de overigen van Buys' commando, en dreef hij hen ten Zuiden van de Vaal terug, waarbij hij nog acht gevangenen maakte. 26 Nov. Kitchener seint uit Pretoria, van gisteren: Sedert 18 November zijn 23 Boeren gesneuveld, 19 gewond en 230 gevangen genomen, terwijl zich 5 overgegeven hebben. Buitgemaakt zijn 223 geweren 14,100 patronen, 98 wagens, 590 paarden, 4600 runderen. De colonnes van Bruce Hamilton opereeren in het district Ermelo, maar er zijn nog geen berichten van ingekomen. De kolonels Dawkins en Colenbrander opereeren gezamenlijk tegen Badenhorst in het Noorden, Methuen en Kekewich trekken rond, van Klerksdorp uit. Rundie zond zijn colonnes door Witziehoek. Zij ontmoetten eenigen tegenstand. Elliot's eolonnes trekken naar het Westen van Harrismith. De colonnes in het Z.-Oosten jagen Brand's commando achterna. Het blokhuizenstelael in Transvaal en Oranjerivier wordt geleidelijk met succes uitgebreid, en verzekert een krachtige bezetting van het land. Men is nu begonnen aan een nieuwe lijn Oostwaarts van Kroonstad. French bericht dat Munro Vrijdag met Mijburgh gevochten heeft tusschen Barkly- Oost en Rhodes, waarbij Mijburgh manschappen en paarden verloor. Scobell zit Fouchó nauw op de hielen tusschen Dordrecht en Clifford, hij heeft 5 van Fouché's mannen gevangen genomen en 60 paarden buitgemaakt. De colonnes in het Z.-Westen dringen de rebellen geleidelijk Noordwaarts. Engeland. Aan het War-Office zijn alle toebereid selen gemaakt voor de inleiding eener krachtige campagne tegen het begin van Januari. Hiervan verwacht men alles. Doch het laBtige der zaak isdat de soldaten zich aan nieuwe strategische regels moeten onderwerpen. In Zuid-Afrika wèl te verstaan. Van genoemden datum af zullen alleen pompons en maxims medegevoerd worden op de expedities. Dit, ter verkrijging van een grooter beweeglijkheid voor de colonnes. Verder zorgt het War-Officedat tegen het einde van December belangrijke zendingen paarden Kaapstad bereiken, zoodat elk man over een reservepaard kan beschikken. In plaats van wagens worden dan lastdieren gebruikt. Wanneer een bereden strijdmacht onbereden in actie is, wordt een derde der manschappen belast met de zorg en de bewaking der paarden. Althans, voor zoover er geen hulp is te wachten van de zijde der inboorlingen, ia welk geval de geheele strijdmacht telkens in 't vuur kan komen. Zoo wil sir Brodrick het. En ongetwijfeld is dit het laatste riet halmpje, waaraan zich het Kabinet nog kan vastklampen. We zullen eens afwachten tot Januari. De politie te Liverpool heeft f 3000 belooning uitgeloofd voor aanwijzingen, welke leiden tot gevangenneming van Thomas Peterson Gondie, den beambte der Liverpool- bank, die voor een bedrag van 170.000 pd.st. (f 2,040,000) heeft gestolen. Woensdag zijn te Londen 18 gevallen van pokken voorgekomen. Dinsdagnacht, te voren, waren nog 418 patiënten onder behandeling. Krause is in vrijheid gesteld, daar Stead en Rylett, een radikale afgescheiden predikant, zich voor hem borg hebben gesteld. Oostenrijk. In een bosch bij Esessa (Hongarije) is een meisje door een uit een beestenspel losgebroken tijger besprongen. Op haar hulpgegil kwamen er jagers aansnellen, die op het toen vluchtende roofdier vuur gaven zonder het te treffen. Do toestand van het meisje is levensgevaarlijk. Op sommige plaatsen van haar lichaam is het vleesch tot het been toe afgescheurd. Italië. De man van de min der kleine Italiaansche Prinses Yolande heeft dezer dagen eens een bezoek mogen brengen aan zijn vrouw, die hij al den tijd, dat zij aan het Hof is, nog niet had gezien. De gulle boer bracht, naar men bericht, in zijn blijdschap een mandje eieren voor de Koningin en een mand noten voor den Koning mede. Nederland. Amsterdam, 25 Nov. Het reeds eenige dagen loopend gerucht van een op handen zijnd huwelijk van Z. Exc. den Minister van Binnenl. Zaken, dr. A. Kuyper, neemt eDger afmetingen aan, door dat daaraan nu verbonden wordt de naam van een jonkvrouwe uit een oud en hoogadellijk geslacht. In den nacht van Zondag op Maandag hebben inbrekers zich op eene zeer voordeelige wijze den weg gebaand tot de geldlade van een kaaswinkelier in de Korte Leidsche- dwarsstraat. Zij hebben een trapdeur naast den winkel opengesloten, en in het portaal aan de achterzijde van het perceel een ruit ingeslagen, waardoor zij op een plat konden komen. Van dit plat lieten zij zich met een touw aan een haak omlaag zakken en bereikten alzoo het huis, waarop zij het gemunt hadden, aan de achterzijde. Wederom door het inslaan van een ruit, bereikten zij de ruimte onder den winkel; en daar vonden zij een luikje, onder de boterstelÜDg, dat hun in staat stélde de winkellade tot zich te trekken. Honderd zestig gulden aan geld viel hun in handen. Langs denzelfden weg keerden zij terug, en juist toen de laatste man langs het touw weder op het plat was geklommen, werd de vrouw van den kaaswinkelier wakker, en het nachtelijk bezoek ontdekt. De dieven waren echter gevlogen, met achterlating van het klimtouw. 's-Gravenhage, 25 Nov. De Eerste Kamer der Staten-Generaal zal kort na afdoening van de Indische begrooting in de Tweede Kamer, tot hervatting der werkzaam heden worden opgeroepen, waartoe in de eerBte plaats behoort het onderzoeken in de afdeelingen van het koloniakl budget. De toestand van H. M. de Koningin is, volgens de laatste berichten, zeer bevredigend. Indien er geen ongunstige verandering komt, kan het Hof omstreeks de helft van December van Het Loo in de residentie terugverwacht worden. Z. K. H. Prins Hendrik zal morgen op uitnoodiging van den Vorst van Schaumburg Lippe, neef van H. M. de Koningin-Moeder, naar Buckebnrg gaan, om er tot Zaterdag de gast te zijn van den Vorst, i De kapitein jhr. v. Suchtelen, adjudant van Z. K. H., zal den Prins vergezellen. I r— Inbraken zijn weder aan de orde van den nacht. Er schijnt weder een georganiseerde bende 's nachts op rooftocht uit te gaan, en vaak met maar al te goed succes. Nu is er weder ontdekt dat is ingebroken in een perceel aan het Nassauplein, waarvan de bewoonsters zich op 't oogenblik in Italië bevinden. Aller- Paneelen van deuren en kasten zijn een voudig stukgehakt; alle kamers zijn door snuffeld, de meubels zijn vernield en het inwendige van het huis vertoont als 't ware één ruïne. Of en hoeveel er gestolen is, valt bij de afwezigheid van de bewoonsters thans nog niet te zeggen. Een bewoner van de Van Kinabergenstraat heeft bij de politie aangifte gedaan dat er tijdens zijne afwezigheid uit een kast op zijn kamer geldswaardig papier is ontvreemd. Oosterhout, 25 Nov. Vrijdag is in een bosch het in ontbinding verkeerende lijk gevonden van een manspersoon. De ongelukkige was pas uit een rijks werkinrichting ontslagen en leefde van de milddadigheid der ingezetenen. Sedert eenige dagen was hij plotseling verdwenen. Vermoedelijk is hij van gebrek Er heeft zich hier een geval van bloed vergiftiging voorgedaan bij een bewoner van het Vincentius-Gesticht. Begonnen met een klein wondje aan één der vingers, zwol eerst dit lichaamsdeel op, daarna de hand, spoedig gevolgd door den geheelen arm. De man is in het ziekenhuis opgenomen en verkeert in zorgelijken toestand. Bergen-op-Zoom, 25 Nov. In de drie suikerfabrieken zijn pl. m. 725 menschen werkzaam. lederen dag worden door elkander gerekend 2900 balen suiker bereid, ieder wegende 100 K.G., alzoo een gewicht van 290,000 K.G. Er wordt berekend dat de campagne dit jaar pl. m. 100 dagen zal duren, er zal dus in 't geheel ten ruwste berekend 29,000,000 K.G. worden bereid. Zierikzee, 27 Nov. Dinsdagavond gaf de rederijkersvereeniging lAdvendo" een uit voering in de Concertzaal. Opgevoerd werden >Zijn Kind", tooneelspel in één bedrijf van Nada, waarin de rollen vervuld werden door de heeren Joh. Moeliker, F. A. Jacobi, A. Versteegen door de dames H. G. Moeliker—Kandel en M. G. van Vessem. Het stukje liep vrij goed van stapel. Vervolgens kregen wij twee voordrachten te hooren, die de lachspieren vaak in beweging brachten. In de eerste voordracht: >Kip en Haan" traden op juffrouw Van Vessem en Joh. Moeliker in de tweede: Klaas en Griet" of een »Boerenliefdes vereeniging" mej. H. G. Moeliker en de heer F. A. Jacobi. Na de pauze werd ten tooneele gebracht »De Wereldkampioen", blijspel in één bedrijf van Bigot. In dit stukje, dat zeer in den smaak viel, speelden mede de heeren F. A. Jacobi, Joh. Moeliker, Joh. Berrevoets, Jacs. Berrevoets en W. van Vessem. De damesrollen waren in handen van de dames A. v. d. Berge en M. G. van Vessem. Een lévendig applaus was het welverdiend loon, dat aan de spelers en speelsters ten deel viel. Met een bal werd de uitvoering besloten. Te Alkmaar is Zondagavond op 51- jarigen leeftijd overleden de fheer J. Bouvin, (geb. te Oosterland), sedert Januari 1883 predikant der Hervormde Gemeente aldaar, en sedert eenige jaren godsdienstonderwijzer aan het Rijks-opvoedingsgesticht voor jongens, Ridder in de OraDje-Nassau-orde. Op 29 Augustus 1900 had de overledene zijne 25-jarige ambtsbediening herdacht. Hij vervulde met groote toewijding zijn werk zaamheden en had zich vele vrienden ver worven. Verplaatst met 30 Nov. a.s. de kommiezen bij 's rijks belastingen S. A. Iburg, le klasse, van Ellewoutsdijk naar RenesseJ. J. Fannekoek, 3e klasse, van Hulst naar Elle woutsdijk. O. van Krimpen, 4e klasse, van St.-Jansteen (tijdelijk) naar Hulst en P. van Liere, 4e klasse, van Renesse (tijdelijk) naar Sas van Gent. Uit Rilland wordt gemeld dat, wijl door de voortdurende indijking van bet kreek rak, na verloop van tijd, de verkeerswegen tusschen Zeeland en Noord-Brabant van zelf komen, vooreerst van een rijweg over den Scheldedam wel niets zal komen. Door de werking van den vloed in den Brakman is Zondagavond een aanzienlijke oeverafschuiving ontstaan aan den Westnol van het havenkanaal van Philippine. Een groot gedeelte van den dam is verzakt. De daardoor aangerichte schade beloopt ongeveer f 2000. Den geheelen nacht is door werk lieden van 's Rijks Waterstaat gewerkt om verzakkingen te voorkomen door het aanleggen van rijsbeslag en steenen dammen. Bij den aanleg voor twee jaar vreesde men, dat het kanaal zeer veel aan onderhoud zou kosten tengevolge van verzanding. Er werd een spuikom aangelegd om verzanding te voorkomen, maar deze spuiboezem heeft tot heden niet gewerkt, omdat het kanaal verdiept, in plaats van verzandt. Goes is een Vereeniging rijker geworden, n.l. een afdeeling van de sociaal-demooratische arbeiderspartij. Als er maar arbeiders genoeg zijn om lid te zijn van de tallooze, zeer uit elkander loopende, arbeidersverenigingen, die deze gemeente reeds telt. De Rotterdamsche Onderwijzers-Tooneel- vereeniging geeft Zaterdag a.s. een opvoering in »De Prins van Oranje". Het batig slot der vertooning komt ten goede aan het onderwijzers-sanatorium te Lunteren. Aan een drukke opkomst valt niet te twijfelen. Ierseke, 25 Nov. Bij de politie alhier werd hedenmorgen aangifte gedaan, dat gisterenavond van een bezoeker van het Leger des Heils diens portemonnaie, waarin 2 mark, 2 rijksdaalders en 1 gulden, benevens eenig Duitsch kleingeld was, is zoek geraakt. Van den vriendelijken ontlaster is nog niets bekend. Vlissingen. Met ingang van 30 November a.s. zullen door slapte de werkuren aan de Kon. Maatschappij »De Schelde" met 3 per week verminderd worden. Er zal dan gewerkt worden van 712|- en van 1-|7 uur, terwijl des morgens en middags telkens een kwartier schaftijd wordt gegeven, n.l. van kwart vóór 9 tot 9 uur en van kwart vóór 5 tot 5 uur. Deze rusttijden worden echter niet op het loon ingekort. Landbouw en Veeteelt. Zierikzee, 25 Nov. Zaterdag vergaderde in het „Huis van Nassaii" alhier de Afdee ling Zierikzee der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Blij kens mededeeling was de Voorzitter, de heer Giljamverhinderd ter vergadering tegen woordig te zijn, zoodat de Vice-Voorzitter, de heer Hocke Hoogenboom, haar leidde. Nadat door den Secretaris, den heer Mulock Houwer, de notulen van het verhandelde in de vorige vergadering waren voorgelezen, en deze zonder aanmerking waren goedgekeurd, werd voorlezing gedaan van een tweetal ingekomen stukken. 1 Van het Bestuur der Afdeeling Zeeland van de Vereeniging tot bevordering van ide Pluimveehouderij en Tamme-Konijnenteelt in Zeeland, werd het verzoek gedaan voornoemde Vereeniging .bij vrienden en kennissen aan te bevelen, en hen aan te sporen als lid tot haar toe te treden, wat niemand behoefde af te schrikken, daar de jaarlijksche contributie slechts één gulden bedraagt. Tot.motiveering van dit verzoek, wees het Bestuur van ge noemde Vereeniging op het nuttig doel, dat door deze werd nagejaagd. Dit doel was Diet het bevorderen van de fokkerij van dure sporthoenders, maar wel van nuthoenders, nuttig als slachtdieren en als uitstekende eierlegsters. Jaarlijks wordt in ons land voor millioenen aan minderwaardige Hongaarsche en Italiaansche eieren ingevoerd, waaruit blijkt, dat ons land meer eieren verbruikt, dan het tot heden produceert. Waarom kanzoo vraagt het Bestuur terecht, dit bedrag niet in ons eigen land verdiend worden? Voorts eischte de hoender-cholera dit jaar haar slacht offers bij duizenden in ons land. Waaraan was dit te wijten Aan den invoer, van aan besmettelg ke ziekten lijdende zoogenaamde Italiaansche jonge poeljes. Deze vonden dus afnemers, waaruit valt af te leiden, dat er te weinig hoenders in ons land zelf gefokt worden. Ook deze invoer bedraagt jaarlijks duizenden. Zou men dit zelf ook niet in ons land kunnen verdienen? Wis en waarachtig, als men zich maar meer dan tot nu toe op de fokkerij toelegt. Er zijn landbouwers, die dit jaar 150 k 200 kippen aan de hoender- cholera verloren hebben. Rekent men nu voor elke kip f 1, wat zeker niet te veel is, dan vertegenwoordigt dit een waarde van f 150 f 200. Die landbouwers verloren dit jaar dus den prijs van een goede koe. Ook de konijnenteelt is niet, wat zij wezen kan. Elke landbouwer, elke arbeider kan gemakkelijk door het fokken van dit zoo vruchtbare met weinig tevreden zijnde dier, zich jaarlijks een aardige bijverdienste of een smakelijk boutje verschaffen. In een en ander te voorzien is het doel van deze Vereeniging, waarvan het Bestuur bestaat uit den heer H. A. Hanken, Directeur van den Wilhelminapolder te Wilhelminadorp als Voorzitter, en den heer J. M. Slegt, Burgemeester van Hoedekenskerke te Goes als Secretaris. Naar aanleiding van dit schrijven spoort de Voorzitter de leden aan zieh bij genoemde nuttige Vereeniging aan te sluiten. Vanwege het Hoofdbestuur der Maatschappij was een schrijven ingekomen, waarin met het oog op de voorgestelde wijziging van art. 39 der statuten het gevoelen der Afdee ling werd ingewonnen. De wijziging komt hierop neer, dat men achter de zinsnede van genoemd art, het volgende wenschte in te voegen x»De Afdeeling, waar de tentoonstelling ge- »houden wordt, heeft het recht om de leden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1