ZIËRIKZËESUHE NIEUWSBODE. Dinsdag 26 November 1901. J. DE DRAAF Cz. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z i e r i li. z e e s c h. e Courant). Vernohijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 4,60. Noord-AmerikaTransTaal, Indië enz. verzending eens per weekf 40,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7620. Direoteuri «T. DE A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 43 regels 30 Cts. meerdere regels 40 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkel, Havenpark 348, Zierikzee. RECLAMES. 1—5 regelt} T',55 cts. Elke regel meer 15 ctB. Heeren Winter-Jekkers van af f 3,60 Jassen ,v - 6,50 Jongens Jekkers - 2,75 Kinder Jasjes - 2, De Transvaalsch-Engelsche oorlog. Londen, 22 Nov. Uit Bloemfontein wordt gemeld, dat aldaar gedurende de laatste dagen een aantal Boerenkrijgsgevangenen zijn binnengebracht, o. a. 25 man van Ackermann's commando, ten zuiden van de waterwerken I aangevallen door de bereden infanterie, terwijl later van het commando nog een 12- tal manschappen zich aanmeldden voor de overgave. Zij verkeerden in deerniswekkenden staat en verklaarden, dat zij in 3 dagen geen voedsel hadden gehad. Pretoria, 21 Nov. Er wordt melding gemaakt van gevechten op verschillende punten, namelijk te Bastaardsdrift, aan de Caledonrivier, Dinsdag 1.1., te Nquide Hill in het zuidoosten van Transvaal denzelfden dag, te Pongolabosch Maandag, te Villiersdorp en te Piet Retief "Woensdag. Er werden 32 Boeren gevangengenomen en 3 gedood bij deze ontmoetingen. Kaapstad, 22 Nov. Kapitein Elliott, een patrouille aanvoerende in Maclearterritery in Griqualand Oost, viel Woensdag 1.1. een Boerencommando aan. De Boeren werden teruggedreven met achterlating van hun paarden en zes Boeren werden gedood en 1 gewond; kapitein Elliott werd gedood en 3 officieren werden gewond. Uit Johannesburg wordt wederom de ontdekking van een samenzwering gemeld. Woensdagnacht zijn ongeveer twintig personen in hechtenis genomen in verschillende gedeelten van de stad. Toen dit nieuws bekend werd, verwekte het hevige ontroering. Er is nog geen dag voor de behandeling van het proces vastgesteld. Inmiddels bevindt zich één der slachtoffers van de vorige samenzwering, dr. Krause, nog in voorloopige hechtenis, aangezien de verlangde borgtocht van 2000 pond nog niet is gesteld. Bloemfontein, 22 Nov. Er is een begin van uitvoering gemaakt met het plan der regeering om vroegere soldaten en anderen als landbouwers in Oranje-Vrijstaat te vestigen. Verscheidene vroegere yeomen hebben zich in de gouvernements-boerderijen in het Taba- Ncho-district gevestigd. Johannesburg, 22 Nov. Twee burgers, Werneck en Meyer, die zich overgegeven hadden en in het vluchtelingenkamp alhier woonden, zijn voor den krijgsraad gebracht. Zij werden aan het aansporen van andere burgers, die zich overgegeven hadden, om zich bij de commando's te voegendus aan het breken van den eed van neutraliteit, schuldig bevonden. Werneck is ter dood veroordeeld en gisteren met den kogel gestraft, Meyer is tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Naar the Standard bericht, zijn door de Engelschen drie leger-afdeelingen gevormd uit Boeren, die zich overgegeven en den eed van aanhankelijkheid (oath of allegiance) hebben afgelegd. Één daarvan staat onder bevel, van Andries CroDjé, een broeder van den groote en een ander, te Middelburg, onder Colliers, terwijl het corps »Morny's verkenners" mede grootendeels uit dus over- geloopen burgers zou bestaan. The Standard zegt, dat deze mannen dienst nemen om den oorlog zoo spoedig mogelijk te helpen eindigen en dat zij de annexatie erkennen. Zij zijn dus te vertrouwen en doen reeds prachtig werk". Het blad verwacht van dergelijke dienstnemingen veel voor de pacificatie en het verdwijnen van rassenhaat, maar terecht merkt de Westminster Gazette op hoe deze menschen later wel zullen staan tegenover de mannen die tot het eind gevochten en die zij dan bevochten zullen hebben. B Wij voor ons echter kunnen haast niet gelooven aan de juistheid van het bericht omtrent de vorming van dergelijke land verraders-corpsen. In een brief van een Engelsch officier, uit De Wetsdorp (Oranje-Vrijstaat) geschreven, wordt nog eens erkend, hoe de Britten, die op zoo Farizeesche wijze betuigen, dat anderen wreeder deden dan zij, te werk gaan bij het schoon vegen" van het land der dappere Boeren. »Ik ben pas teruggekeerd", schrijft de officier, »van een elfdaagschen tocht aan de grens van Basuto-land. Wij leefden voor namelijk van eieren, kippen en varkens, die wij namen van de hoeven langs onzen weg. iWij laten niets levend, waar wij komen. Wat wij niet kunnen medenemen, wordt afgemaakt. Ik heb (in 't eerst met afgrijzen) duizenden schapen en geiten en honderden jonge paarden zien slachten, dag aan dag". »Wij zijn, naar 't schijnt", vervolgt de officier, »niet in staat onzen broeder den Boer te vangen, daarom trachten-wij hem uit te hongeren. Dat klinkt verschrikkelijkmaar zoo is de oorlog. Oorlog is altijd iets ver schrikkelijks". Turkije. De nieuwe Turksche Grootvizier begint zijn werkzaamheid goed. Hij heeft eene circulaire gericht tot de gouverneurs der provinciën, waarin hij hen aanspoort voortdurend te waken voor de welvaart en den voorspoed van het Rijk en voor het geluk en de rust van alle onderdanen des Sultans, zonder onderscheid, overeenkomstig den wil van den Saltan. Servië. Koningin Draga, de 36-jarige ex-weduwe Machin, die 23 Juli 1900 met koning Alexander, den nu 26-jarige, in 't huwelijk is getreden onder nogal opzienbarende omstandigheden, zou zich hebben willen verdoen Da een huiselijken twist met haar heer gemaal (wat meer moet voorkomen); zij zou even buiten Belgrado beschoten zijn, driemaal achtereen en ze zou in >elk geval dood wezen. Officiëel wordt alles tegengesproken 't is alles botertje en suikertje te Belgrado! België. Te Brussel is een Duitscher, zekere Drahm, gevat, die in September 1.1. te Mainz uit een kantoorwaar hij inbrakeen som van 205,000 Mark aan obligatiën heeft gestolen. De dief sprong, toen de politie aan zijn fraaie woning klopte, uit een venster en brak een been. Zijn minnares en een vriend werden als zijn medeplichtigen in hechtenis genomen. Voorts is de politie nog een vrouw, die bij den diefstal betrokken moest zijn, op het spoor, alsook een vriend van Drahm, die zich in Nederland moet bevinden. Van het gestolen geld vond mon tot dusverre 80,000 Mark terug. Nederland. Amsterdam, 23 Nov. In den afgeloopen nacht hebben de inbrekers een goeden slag geslagen in de diamantslijperij »De Overtoom" op de Vondelkade bij de Stadhouderskade. Zij hebben, na drie deuren te hebben open gesloten, de trap naar de fabriek bereikt en toen vier hoog een der werkplaatsen open gesloten. Aldaar stond een ijzeren brandkist, waarin diamanten bewaard werden. Van deze kist hebben zij den dikken zijwand open geknipt en de inhoud eruit gehaald. Deze bestond uit ruwe en reeds bewerkte steenen. De bewerkte zijn alle medegenomen en van de nog te bewerken steenen hebben de dieven met behulp van twee mesjes, die mede in de kist lagen, de grootste en kostbaarste uit de doppen gesneden. Om dit werk, dat nogal tijd vereischt, behoorlijk te kunnen verrichten, zijn zij met hun buit een verdieping hooger gegaan, waar de gelegenheid daarvoor beter was. Om zich daarbij niet vuil te maken hebben zij een werkbroek van één der slijpers aan getrokken. Een en ander bleek uit sporen van krijt, dat bij het opensnijden van den wand der kist was te voorschijn gekomen. In een andere werkplaats op dezelfde ver dieping gelegen werd in den bodem van een dergelijke brandkist een gat geboord, maar daarbij bleef 't waarschijnlijk omdat de tijd i verder ontbrak. Uit de eerstbedoelde kist is voor een waarde van f 700" aan diamant verdwenen. I De diefstal is waarschijnlijk omstreeks twee uren 's nachts geschied, want ongeveer op dien tijd hebben de buren een deur hooren 1 dichtslaan. Door eenige burgers is naar het politiebureau Noordermarkt gebracht een berucht persoon, die, vermoedelijk in gezelsohap met drie andere personen, bij een winkelier in de Goudsbloemstraat de toonbanklade, met een bedrag aan geld, had weggenomen. De mannen werden dbor den winkelier nagezet en bovenbedoelde persoon werd gegrepen, nadat de toonbanklade in de Lijnbaansgracht was gegooid. De lade is opgevischt. Op den aangehoudene werd geen geld, doch wel een ontslagbriefje uit de gevangenis gevonden. Even later werd op het bureau een colbertjasje gebracht, dat door een vrouw was gevonden op de Lijnbaansgracht. In één der zakken vond men een bedrag aan geld in pasmunt, benevens een ontslagbrief je uit de gevangenis te Alkmaar. Alkmaar, 23 Nov. Aan de Langedijk is de rattencampagne dit jaar weder geëindigd. Te Zuid-Scharwoude werden, tegen eene premie van 10 en 15 cent per stuk, meer dan 4000, te St.-Pankras 2200 ratten ingeleverd. Men rekent, dat dit jaar in den geheelen polder Geestmer-Ambacht 25 30,000 ratten zijn verdelgd, waarvoor alzoo een aardig bedrag aan premie is uitgekeerd. En dit geschiedt nu reeds eenige jaren 1 's-Gravenhage, 23 Nov. Door de justitie is huiszoeking gedaan in de woning van den man in de Twentstraat, die in voorloopige bewaring is gesteldverdacht van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan twee jeugdige vrouwen, tengevolge waarvan één hunner reeds zou zijn overleden. Er zijn ten huize van den verdachte voorwerpen gevonden, welke eene beduidende aanwijzing tegen hem zouden zijn. Bij een effectenhandelaar alhier zijn deze week door een opbekend persoon 7 Engelsche banknoten van 5 pond sterling elk ingewisseld, die later bleken valsch te zijn. Rotterdam, 23 Nov. In tegenwoordigheid van de justitie is op de AJgemeenejBegraafpIaats alhier opgegraven en ter gerechtelijke schouwing naar het Ziekenhuis gebracht, het lijk van den hoofdconduoteur der Staatsspoorwegen H. van 't H., die eenige weken geleden op de route UtrechtArnhem dood in een waggon werd gevonden. Er zouden vermoedens gerezen zijn, dat hij een gewelddadigen dood stierf. Tilburg, 23 Nov. In de werkplaats der Staatsspoorweg-Maatschappij zijn een aantal werklieden in hechtenis genomen, als verdacht van diefstal van ijzer. Twee van hen, G. Hi en B. H., zijn in arrest gehouden. Het ijzer werd in de woniog van G. H. in beslag genomenhet was reeds tot klapstoelen verwerkt. Bergen-op-Zoom, 23 Nov. Alhier zal, zegt men, een groote ijzergieterij gesticht worden met een kapitaal van één millioen gulden. Een heugelijke tijding bij de vele werkloosheid die er thans heerschtl Zierikzee20 Nov. Wij verwijzen de lezers naar achterstaande advertentie van het loca al-comité der Unie alhier, waarbij kennis gegeven wordt, dat ds. Karres, Ned. Herv. predikant te 's Gravenhage, in de Concertzaal als spreker zal optreden. Eene opwekking om genoemden predikant, die hier genoegzaam bekend is, te gaan hooren, achten wij overbodig. Naar wij vernemen, is door het Comité van den Tramweg Brouwershaven—Burghsluis concessie aangevraagd voor die lijn, welke zal loopen van BrouwershavenBrijdorpe, Kapelle, Eikerzee, Ellemeet, Serooskerke, Noordwelle, Reneese Daar Haamstede en Burgh, aansluitende aan de bestaande tramlijn BrouwershavenZierikzee en aan de haven te Burghsluis. Het Comité bestaat uit de heeren burge meesters: M. Hoogenboom van Noordwelle, voorzitter; C. J. J. Fokker van Ellemeet, secretarisBaron van Boetzelaer van Renesse T. Gast van Duivendijke en C. Berrevoet van Serooskerke. De heer M. Bolle, burge meester van Haamstede, wensohte niet in aanmerking te komen, teneinde vrij te kunnen stemmen in de haven-kwestie van Burgh. In de gemeente Sas van Gent zijn op eene bevolking van circa 1800 inwoners 73 hotels, café'B, herbergen of kroegen, dus dat is circa 1 op de 25 menschen. Door commissarissen der IJzendijksche Stoomtram-maatschappij is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot onder-directeur dier Maatschappij de heer Johan J. de Leeuw. Te Biggekerke wordt sedert eeDige dagen een 17-jarige jongen, L. H., vermist. Het laatst werd hij gezien Donderdagmiddag te Aagtekerke. Serooskerke (S.). In de laatstleden gehouden gemeenteraads-vergadering is besloten tot het bouwen van een nieuw gemeentehuis in de kom van het dorp. Voorts werden de onderwijzers-tractementen geregeld in dier voege, dat het minimum voor het hoofd op f 800, en voor den onderwijzer op f 550 werd gesteld. In dezelfde vergadering is de heer H. Goemans herkozen tot lid van het Burgerlijk Armbestuur. Goes. Gelijk van zelf spreekt, worden in de bijeenkomsten van Burgemeesters en Secretarissen op de beide Bevelanden bijna uitsluitend zaken van gemeentelijke adminis tratie besproken. De jongste bijeenkomst heeft daarop een uitzondering gemaakt, wat een gunstigen invloed heeft gehad op het bezoek. De heer de Vulder van Noorden uit Middel burg besprak de wenschelijkheid van pensio neering van gemeente-ambtenaren, alsmede van hunne weduwen en weezen. Een rijks pensioenfonds is onmogelijkeen regeling financiëel door het Rijk gesteund behoort echter niet tot de onmogelijkheden. De vergadering sprak als hare meening uit de wenschelijkheid eener pensioensregeling voor bovengenoemde personen; zij erkende de overwegendo bezwaren tegen een pensioneering van rijkswege, en verklaarde hare ingenomen heid met de pogingen der Vereeniging van Gemeentebelangen tot het bekomen eener pensioensregeling, die een rijkspensioen zoo nabij komt, als met het oog op de finantiën der gemeenten en de draagkracht der ambte naren mogelijk is. Daarna werd het woord verleend aan den heer J. J. Kolff van Oosterwijk, arts te Kruiningente wiens eere eenige genees kundigen waren opgekomen om hem te hooren spréken over de oprichting van één of meer afdeelingen van het Groene Kruis, welke vereeniging zich ten doel stelt: het bevorderen van de algemeene gezondheidsbelangen; het aanschaffen van materiaal voor ziekenverpleging; het aanstellen van ziekenverpleegstershet wegnemen van alle oorzaken van ziektenhet verleenen van bijstand in ziektegevallen, en het beschikbaar stellen van materiaal voor ziekenverpleging in de zetels der afdeelingen. Dat de voordracht van den heer Kolff in goede aarde viel, mag men afleiden uit het feit, dat voor Zuid-Beveland een afdeeling tot stand kwam met een voorloopig bestuur, bestaande uit het bestuur der vergaderende Vereeniging en eenige geneeskundigen. Aan den verbouw der H. B. S. (aan nemer de heer M. Buitendijk) is men begonnen. De kosten bedragen voor de gemeente f 8900 en f 600 voor toezicht. De verordeningen, regelend het herhaliogs-onderwijszijn door Gedep. Staten goedgekeurd. In verband met de nieuwe regeling van den hoofdelijken omslag zijn eenige ver anderingen gebracht in de schoolgeldheffiog op de scholen A en E, waar progressief schoolgeld wordt geheven in verband met den hoofdelijken omslag. Er zullen een 70 tal boomen aan den Polderschen weg en zoo noodig eenige aan den 's Heerhendrikskinderendyk worden ver kocht, om daaruit de kosten te bestrijden voor den verbouw der meisjesschool, welke op ongeveer f 6000 worden geraamd. Vit de oudheid. Volgens dr. Rudolph, die te Goes optrad voor den Chriatelijken werkmansbond werk verschaffing stelden de Egyptenaren in hun hieroglyphisch aldus zinnebeeldig voor: een vleugellooze bij en daarvoor een kind met in de eene hand een schoteltje met honig en in de ander een bloedend hart. De bij, het zinnebeeld van de vlijt, is vleugelloos, d. w. z. zij wil wel werken, maar kan niet, en nu is het de liefdadigheid die haar onder steuning verleent, maar met een bloedend hart. Middelburg, 23 Nov. De kapitein H. G. Fraser van het 3e regiment infanterie alhier, is belast geworden met den dienst bij het reservekader en met het algemeen toezicht op het voorbereidend militaire onderricht in de provincie Zeeland, en zulks ter vervanging van den kapitein P. J. Geill, die eervol van die funotiën is ontheven. Aanbestedingen, Terkoopingen ene. Ten overstaan van den notaris mr. J. C. van der Lek de Clercq zijn, op den 22 Nov., voor Mevrouw Hoogenboom verkocht: Eene hofstede met arbeiderswoningen, mits gaders 48 heet. 55 aren 53 cent. erve, tuin, boomgaard, dreef, bosch, bouw- en weilanden onder Noordwelle, voor f 532 per 41 aren 68 cent. en f 1843,18 voor toebedingen; 1 heet. 45 aren 30 cent. bouwland, aan den Noord weg aldaar, voor f 510; 1 heet. 09 aren 40 cent. bouwlandaan Dirkswekken- weg aldaar, voor f 565; 1 heet. 30 aren 30 cent. bouwland, aan Kuijerdamsweg aldaar, voor f 6012 heet. 08 aren 30 cent. bouw land, aan den Groenenweg aldaar, voor f510; alles per 41 aren 68 centiaren. De opstal en het erfpachtsrecht van een woonhuis en erve te Noordwelle op het dorp, voor f 326. Sirjansland, 25 Nov. Bij de op Zaterdag gehouden aanbesteding te Oosterland van veevoeder en kunstmest, was de minste inschrijver voor de paardeboonen de heer Schilperoort te Bruinisse ad f 7,18 per H.L. van 80 kilo voor superphosphaat de heer S. de Rijke voor f 2.50 per 100 kilo; voor het katoenzaadmeel waren de inschrijvings biljetten wel ingeleverd, dooh door de weinige aangeboden monsters is de aanbesteding van dit artikel tot nader order uitgesteld. BEOHT8ZAKE: Het gerechtshof te 's-Gravenhage be handelde Donderdag de zaak van den arbeider te Selzaete, die door de Middelburgsche rechtbank tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld werd wegens wederspannigheid gepleegd met vereenigde krachten tegen twee marechaussées, die iemand wegens een over treding der wet op do jacht on visscherij in een polder onder Sas van Gent arresteerden. Bevestiging van het vonnis is gevorderd. Mr. van der Meij pleitte vrijspraak voor den beklaagde, die toegaf te hebben gevisoht in verboden vischwater, doch ontkende, bij de vechtpartij de marechaussées met een schop te hebben geslagen. Voorts stond terecht een boerenknecht uit Kloetinge, die door de Middelburgsche recht bank was veroordeeld tot 14 dagen gevangenis straf omdat hij met een hooivork iemand had gedreigd »hem door zijn te steken". Ook tegen dezen werd gevorderd bevestiging van het vonnis, terwijl mr. H. Oele, advocaat te Vlissingen, op vrijspraak aandrong, althans op lichtere straf. K E B H NIEUW». Beroepen bij de Herv. Gem. te Edam, ds. J. C. Benit te Terborg (vroeger te Zierikzee). De Geref. gemeente te Nieuwdorp ontving dezer dagen uit de nalatenschap van wijlen den heer C. de Smit aldaar een legaat groot f 1500. Te Haamstede is bij herstemming gekozen tot notabele bij de Ned. Herv. Gemeente (vacature H. A. ^Geluk) de heer L. Smallegange. Dreischor. Herkozen als notabelen der Herv. Gem. alhier, de heeren Joh. van de Velde Pz. en Joost Dooge. Stavenisse. Door den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier is benoemd tot ouderling de heer J. van Oost, die deze benoeming heeft aangenomen. Volgens de Kerkelijke Courant is in Juli 1900 eene Vereeniging van kosters der Herv. kerken in Nederland opgericht, met het doel om bij overlijden van een lid geldelijken bijstand te verleenen aan de nagelaten weduwe of anderen. In 1900 traden 40 deelnemers toe van de 4000 kosters in ons land. (Er valt derhalve nog heel wat te i recruteeren). De contributie bedraagt f 1 per jaar. Wanneer één der leden sterft, zendt ieder lid f 1 aan den penningmeester voor de betrokken weduwe of een ander' aangewezen persoon. I Van het overschot der contributiën en vrijwillige giften zal een fonds gesticht worden voor vaste jaarlijksche uitkeering. Post en Teleggafïël i Met ingang van 1 December a.s. zal het rijkstelephoonkantoor te Haamstede op Zon- en feestdagen geopend zijn van 7.30 tot 8 30 uur voor-, en van 12.30 tot 1.30 uur namiddag. De diensttijd op werkdagen blijft onveranderd. J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1