Zaterdag 23 November 1901. APVERTEIITIEH, (25 i e r i ls. zeesche C o u r a n t). Tweede Blad. HEUWSÏ i jpimgehT Tweede Kamer. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7619. Directeur! 3. DE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buiten!, nieuws. Advertentiënran 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FkèLnkei,, Havenpark 348, Zierikzee. De Transvaal sch-Eng else he oorlog. Aan de Pall Mall Gazette wordt uit Alder- shot geschreven, dat feitelijk alle manschappen der Engelsche garnizoenen, die in staat zijn een veldtocht deel te nemen, vóór het eind van dit jaar op weg naar Zuid-Afrika zullen zijn. Behalve de geregelde troepen zullen, naar men verwacht, een twaalftal bataljons der militie worden aangewezen voor den werke- lijken dienst. De troepenversterkingen zullen Lord Kitchener's leger niet vermeerderen. Zij zullen slechts dienen om de vermoeide troepen af te lossen. En zoo, zegt het blad, »zal Lord Kitchener in Januari beschikken over de beste troepen, welke Engeland kan leveren en overvloedig voorzien zijn van paarden". Londen, 20 Nov. Lord Kitchener meldt uit Pretoria van heden, "Woensdag, dat een Britsche strijdmacht onder Colenbrander te Warmbath is aangekomen uit Magalapye, op de spoorlijn in Rhodesië. Gedurende den marsch was Colenbrander twee maal in treffen, bij welke gelegenheid 3 Boeren gedood werden, 3 gewond en 54 gevangengenomen, welke laatsten deel uit maken van Beyers en Badenhorst's commando en waaronder zich bevinden de veldcornets Schalk Roos en Albert Louw. Bovendien viel den Engelschen veel voor raad in handen alsmede enkele wagens. Een studie van het jongste Blauwboek over de vrouwenkampen heeft de redactie van de Daily News overtuigddat de officieele maandelijksche opgaven onbetrouwbaar zijn, daar de werkelijke sterfgevallen in de TranBvaalsche en "Vrijstaatsche concentratie kampen 1500 meer hebben bedragen dan de maandelijksche opgaven mededeelen. 21 Nov. Als aanvulling van de uit zendingen van telegrafisten naar Zuid-Afrika, zullen den 5den December a.s. te Aldershot ook 2 volledige compagnieën veldtelegrafisten ingescheept worden, met bestemming naar Kaapstad. Behalve de 220 man Schotsche ruiterij, zoo juist gevormd, zal binnenkort opnieuw een oproeping worden gedaan van 110 man. Op de helft van de volgende maand zal een deel dezer nieuwe lichtingen naar Zuid-Afrika vertrekken. Dinsdag a.s. vertrekken de 4 compagnieën bereden infanterie, van Aldershot uit naar Zuid-Afrika, na een buitengewone voorbereiding voor den velddienst. Johannesburg, 18 Nov. Naar aanleiding van de vóór eenigen tijd verspreide geruchten, dat De Wet zich niet kon doen gelden door ziekte of verwondingen, terwijl later zelfs doodsgeruchten geloopen hebben, is er nu beslist bericht ontvangen, dat De Wet in leven is en gezond is, doch dat hij niet beschikt over een groote strijdmacht. Moorreesburg, 19 Nov. Toen Maritz eenige dagen geleden over de Bergrivier werd gedreven, liet hij een deel van zijn strijdmacht achter. Deze afdeeling onder Theron is opgespoord en ook over de rivier gedreven. De Boeren trekken voortdurend naar het Westelijk deel der Kaapkolonie, waar de afwezigheid van spoorwegen gunstig is voor hun tactiek. Pijpers en Smuts zijn nu ten Westen van de hoofdlijn. Kolonel Callwell, die in het district Suther land opereert, marcheerde 13 dezer naar Vogelsfontein en verdreef een troep Boeren, waarvan er één gewond werd. Na een verderen marsch met infanterie viel Callwell Neser's commando bij Wolkrantz aan en dreef de Boeren in do bergen, waarbij eenige paarden en muilezels werden buit gemaakt. Bij den terugtocht werd de colonne bestookt door de Boeren onder Neser, Smuts, Louw en Van de Venterde Boeren werden ten slotte verdreven en de colonne retireerde veilig naar Koornlands Kloof. De Engelschen verloren 2 dooden en 5 gewonden, van wie 1 officier. Transvaal. Het land rondom Bloemfontein wordt door geweldige zwermen sprinkhanen bezocht. Er is gratis fungus onder de Boeren rondgedeeld, en dit gif is gebleken groote verwoesting onder de bijna alle planten vernielende insecten aan te richten. Op een hoeve aan de Modderrivier zijn onlangs drie groote zwermen totaal gedood. Het veld in de Vrijstaat staat thans ten gevolge der gevallen regens prachtig, en er is dan ook een merkbare verbetering in den toestand van het vee gekomen. Jammer maar voor de heeren Engelschen, dat hun vreugde over de betere rosbief en lamskoteletten, die hen nu wachten, bedorven wordt door het denkbeeld, dat zij deze gastronomische genoegens met de Boeren te velde moeten deelen en dat deze bovendien voor hun rij en trekdieren niet weinig voordeel zullen hebben van het verbeterde weideveld. Engeland. Dover maakt eene nieuwe haven, waarvan het plaatselijk bestuur hoopt dat zij, eenmaal voltooid, niet alleen de meeste tusschen het vasteland en Engeland varende mailbooten, maar ook de grootere stoomschepen op Amerika als aanlegplaats zal lokken. Op uitnoodiging van het havenbestuur ontving eene deputatie uit Nederland de opdracht de nieuwe werken te inspecteeren. Zij bestond uit de heeren W. F. Leemans, hoofd-inspecteur van den rijks-waterstaat, W. de Jongh, directeur der gemeentewerken te Rotterdam en C. L. van Woelderen, direc teur der stoomvaart-maatschappij Zeeland". Zij kwamen j.l. Vrijdag te Dover aan, evenals de Nederlandsche gezant, baron Gericke van Herwijnen en do Nederlandsche consul-generaal te Londen, terwijl ook de Nederlandsche vice-consuls te Dover en Ramsgate aanwezig waren, alsmede de bekende aannemer sir John Jackson, Het gezelschap werd ontvangen door sir "William Crundall, voorzitter en door de leden van den »Dover Harbour Board". Vrijdag werden in het »Lord Warden Hotel" de plannen besproken en Zaterdag de haven werken bezichtigd. Ook de werken voor de nieuwe Admiraliteits haven werden bezocht. Zaterdag keerden de Nederlandsche afge vaardigden en de overige bezoekers naar hunne woonplaatsen terug. Londen, 21 Nov. Door het departement van oorlog worden alle geruchten aangaande voorgenomen wijzigingen in het oppercommando in het moederland en in Zuid-Afrika, met beslistheid tegengesprokenaan veranderingen van eenige beteekenis in het opperbeleid is nimmer gedacht. In het departement van buitenlandsche zaken vond Dinsdagnamiddag weder een kabinetsraad plaats. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat de werk staking der inlandsche bootwerkers weder geëindigd isde haven-autoriteiten hebben hun zin weten door te drijven. Te Aldershot is bevel ontvangen, dat alle manschappen, geschikt voor den geneeskundigen dienst, zich gereed moeten houden om tegen den 15den December a.s. zich in te schepen met bestemming naar Zuid-Afrika. De bereden infanterie onder kolonel Godley zal 26 dezer aan boord van de Canada" naar Zuid-Afrika vertrekken, tegelijk met afdeelingen telegrafisten en het Royal Army Medical Corps". Het 7de regiment huzaren zal Zaterdag morgen te Southampton scheep gaan, evenals afdeelingen garde-dragonders. Aan het departement van oorlog zijn alle toebereidselen gemaakt voor de inleidiDg van een krachtige campagne tegen het begin van Januari en, ter verkrijging van een grooter beweeglijkheid voor de colonnes, zullen alleen pompoms en maxims medegevoerd worden op de expedities, terwijl tegen het eind van December belangrijke zendingen paarden Kaapstad zullen bereiken, zoodat niet alleen elk man over een reservepaard zal kunnen beschikken, doch pakdieren op groote schaal gebruikt zullen worden in plaats van wagens. Wanneer een bereden strijdmacht onbereden in actie is, zal een derde van de manschappen belast worden met de zorg en de bewaking van de paarden, voor zoover in dezen althans geen hulp kan worden verkregen van de zijde der inboorlingen, in welk geval de geheele strijdmacht telkens in het vuur zou kunnen theden. Te Braemar ligt de sneeuw verbazend hoog. Twee mannen zijn te Aberdeenshire van de koude omgekomen. Eén vond men in een turfmoeras geheel met ijs bedekt. Uit allo hoeken van Engeland komen berichten, dat het geweldig koud is geweest. Buitengewoon streng was de kou reeds in de Boven Theems-vallei, en in de laatste nachten heeft het 12 en 16 graden gevroren. Te Maidenhead, Henley en andere plaatsen in den omtrek zijn de vijvers met een laag ijs bedekt van meer dan twee centimeter. Eene Londensche jonge dame is dezer dagen beroofd en tevens verrijkt door een zakkenroller vermoedelijk een welgekleed, jonkman, die haar en hare moeder geruimen tijd op straat had nageloopen. Zij vond namelijk bij het vermissen van haar portemonnaie met 18 shillings (f 10.80) in haren zak een ring met diamanten ter waarde van eenige honderden guldens, welke den dief van een zijner lange vingers was gegleden bij het stelen. Londen, 21 Nov. De douane-ambtenaren alhier hebben eene stoomboot aangehouden, die Woensdag zou vertrekken, schijnbaar met passagiers voor een pleiziertocht. Zekere omstandigheden verwekten achter dócht, in 't bijzonder het feit, dat het vaar tuig een zoeklicht had. Naar gemeld wordt, vonden de douane beambten aan boord vier veldkanonnen en eene hoeveelheid houtskool en salpeter; de proviand bestond hoofdzakelijk uit vleesch in blik, beschuit en anderen mondkost, die gewoonlijk niet door pleizierreizigers wordt gebruikt. De boot was er op ingericht om 500 a 600 man te kunnen vervoeren. Naar gemeld wordt, verklaren dè officieren dat de eerste bestemming van het vaartuig Hamburg was en dat de kapitein verzegelde orders had. De boot behoort aan eene scheepvaart maatschappij te Aberdeen. In twee dagen zijn te Londen weder 33 gevallen van pokziekte voorgekomen. De Londensche Star en Morning Leader maken een door Chamberlain onderteekenden- brief openbaar. Chamberlain zegt dat de beweging die tegen hem op touw gezet wordt, geen behoorlijke reden heeft, en slechts aan een misverstand toegeschreven moet worden. Hij trekt er zich ook niets van aan. Geen Duitscher die zijn verstand gebruikt, kan gebelgd zijn over de woorden, waarmede hij' het optreden der Britsche overheid rechtvaardigde, door te wijzen op de gedragslijn, door alle beschaafde natiën in dergelijke omstandigheden gevolgd. Italië. Z. H. paus Leo heeft zijn grafmonument doen gereed maken; het is een werk van Carrarisch marmereen leeuw houdt de pauselijke tiara in de klauwen; beelden, die de hoop en het geloof voorstellen, staan aan de zijden, met de Heilige Schrift of het wapenschild der pausen in de hand. Onderaan leest men»Hec Leo XIII P. M. Pulvis est". (Hier rust Leo XIII. Paus-Koning. Hij is tot stof vergaan). Rusland. Een aantal Russische dames uit de hoogste kringen te Petersburg heeft het voornemen opgevat van haar Boeren-sympathiën blijk te geven, door den jongsten zoon van generaal Botha een geschenk aan te bieden zij hebben bedacht, gelden bij openbare inschrijvingen in de Russische hoofdstad te verzamelen en voor de opbrengst een zilveren wieg te koopen. Duitschland. Te Berlijn zijn op het oogenblik niet minder dan 50.000 arbeiders zonder werk. Ook overigens heerschen in Duitschland veel werkloosheid en gebrek aan allerlei betrekkingen. BelgiS. Brussel, 20 Nov. In de Kamer is gestemd over twee amendementen op het wetsontwerp tot legerhervorming. De socialist Bertrand had afschaffingder plaatsvervanging voorgesteld het voorstel is met 83 tegen 64 stemmen verworpende socialisten en de liberalen stemden vóór, de katholieken tegen. De progressist Lorand diende een amendement in tot afschaffing der loting voor de nationale militie; het werd met 90 tegen 58 stemmen verworpen. Uit de algemeene beschouwingen der regeering in haar antwoord op de aangeboden Staatsbegrooting voor 1902 ontleenen wij het Een ontwerp tot nadere regeling van de bestrijding van het drankmisbruik zal zóó tijdig worden ingediend, dat het niet te dicht bij de stembus van 1905 komt en dus gereede kans biedt op afdoening. Aan de leerplichtwet zal zekeren tijd gelaten worden. Eerst als hare werking voldoende gebleken zal zijn, zal de regeering beslissen of ze slechts gewijzigd of wel geheel inge trokken moet worden. De regeering erkent, dat de landbouw een eigene, goedgeorganiseerde vertegenwoordiging, die voor kundige adviezen waarborg biedt, moet hebben in Den Haag. Deze kan dan ook betrekkelijk spoedig tot stand komen, er wordt in dit opzicht niet stil gezeten. Een voorstel van wet tot verzekering tegen de gevolgen van ziekten is reeds in bewerking. Later wil men er eene tot verzekering tegen de gevolgen van invaliditeit en ouderdom laten volgen, 't Zou een ongezonde gedachte zijn, deze verzekering uitsluitend ten behoeve van handwerkslieden in te richten. Zij moet zijn voor elk, die een tot een bepaald maximum genoten inkomen door ouderdom of invaliditeit ziet te loor gaan. 't Zal heel veel geld kosten aan de schatkist. Het denkbeeld om voor ieder burger zonder verdere beperking, pensioen beschikbaar te stellen, wordt door de regeering wel aantrekkelijk geacht. Maar men moet bedenken, dat b.v. in 1898 het getal inwoners boven de 65 jaar 306,541 bedroeg. Bij 'n pensioen van niet meer dan f 2 per week, zou hiervoor per jaar al 32 millioen gulden, met inbegrip van invaliditeits-pensioenen allicht 38 millioen noodig zjjn. Wat de invoerrechten betreft, ligt het nemen van protectionistische maatregelen, ook maar in de verte gelijkende aan de onlangs in Duitschland voorgestelde, niet in de bedoeling. De Minister van Financiën hoopt een tarief te zullen ontwerpen, dat eenerzijds de schat kist batenanderzijds de volkswelvaart bevorderen zal. De regeering acht het geschikte oogenblik, om het zoolang reeds door de anti-rev. partij voorgestane huismanskiesrecht er in do Kamer door te krijgen, nog niet gekomen. De invoering der woning- en gezondheids wetten" (liefst in omgekeerde orde te nemen) zal in den loop van het komende kalenderjaar plaats hebben. In de regeling van het arbeiderscontract zal ook het euvel der gedwongen winkelnering bestrijding vinden. De bevoegdheid tot het staken van werk acht de regeering onbelemmerd voor een ieder, die dit doen kan zonder een aangegane over eenkomst te breken. Het recht van anderen om niet te staken, moet geëerbiedigd worden. In de naaste toekomst valt op belangrijke stijging van uitgaven te rekenen, waarom de regeering 't niet eens is met wat er gezegd wordt in 't Voorloopig Verslag: »dat voor alsnog van verbreking van 't financiëel even wicht en van de noodzakelijkheid tot versterking der rijksmiddelen geen sprake kan zijn". De regeering erkent, dat de tegenwoordige Minister van Binnenlandsche Zaken als Kamer lid wel eens niet instemde met de houding der vorige regeering ten opzichte der Zuid- Afrikaansche kwestie. Maar zij ontkent, dat hij ooit de politiek van neutraliteit heeft afgekeurd. Er is als Kamerlid van zijn kant geen sprake geweest van kritiek op die politiek. Als onjuist wordt verworpen de voorstelling alsof hij zich tot tolk had opgeworpen van diegenen in den lande, die het Kabinet tot optreden tegen Engeland hadden willen prikkelen. Hij heeft dit nóch als Kamerlid, nóch als journalist gedaan, maar steeds, zelfs persoonlijk, volstandig geweigerd, aan eenige meeting te dier zake deel te nemen, of, hoe sterk ook geprest, eene adresbeweging aan de Koningin op touw te zetten of aan te moedigen. Ten volle beseffende, dat elke actie van dien aard toch geen doel zou treffen en de regeering in ernstige moeilijkheden zou kunnen brengen, heeft hij eiken aandrang ten deze op hem uitgeoefend beslist weerstaan. De regeering blijft voorloopig volharden bij de politiek van neutraliteit, die zij tegen over de drie oorlogvoerende mogendheden door de noodzakelijkheid der dingen onver biddelijk voorgeschreven acht. Toch zal ze doen wat in haar vermogen is en geen gelegenheid laten voorbijgaan, die haar in staat zou stellen den vrede te bevorderen. In de Troonrede is over den Z.-A. oorlog gezwegen, omdat men alleen keus had tusschen het zeggen Men koos het laatste. Hoe dieper een smart van een onbeduidendheid en zwijgen. gevoeld wordt, hoe minder ze in ijdelen klank voldoening zoekt. In de bestekken, uitgaande van 't Rijk, bij de aanbesteding van nieuwe werken, zijn nu bepalingen omtrent minimum-loon en maximum- arbeidsduur opgenomenalleen aan het De partement van Marine is deze regeling niet ingevoerd. Een Franscli oordeel over de jongste manoeuvres in Limburg. In no. 43 van den loopenden jaargang der Revue du eerde militaire, geeft zekere kapitein S. een kort overzicht van deze oefeningen, waaraan wij het volgende ontleenen, in de overtuiging, dat men ook buiten het leger met genoegen kennis zal nemen van het gunstig oordeel, door een buitenlandsch officier over de verschillende onderdeelen van de 3e divisie uitgebracht. De troepen hebben beurtelings gekampeerd en gebivakkeerd of kantonnementen betrokken er werd naar gestreefd om hen in alle toestanden te brengen, die zich te velde kunnen voordoen, geen minuut is verloren gegaan, de generaal-leider, van een oogenblik gebruik willende maken, heeft van iedereen buitengewone inspanning gevergd. Op den dag van de revue, waarmede de oefeningen werden besloten, werd ten 2 ure v.m. reveille geblazen, om een nachtgevecht te houden. De opgewektheid en vlotheid van de infanterie was bewonderenswaardigeen flink aangevoerd bataljon, dat 15 uren achtereen gemarcheerd en gevochten had, liet lustig de soldatenliederen klinken, al begonnen de beenen wat zwaar te wordentoen het des avonds ten 10 ure de stad binnenkwam, en voor het vaandel van het 2e regiment de voorgeschreven eerbewijzen verrichtte, werd het dan ook luide toegejuicht. De cavalerie voorzag zeer goed in den veiligheids- en waarnemingsdienst. Begunstigd door het terrein, dat het verrassend optreden in de hand werkte, zijn enkele goed uitgevoerde aanvallen geslaagd, andere door het vuur der infanterie afgeslagen, maar het was niet dan bij uitzondering, dat tot een charge kon worden overgegaan. De artillerie toonde, dat zij goed geoefend was, met aan vermetelheid grenzende stoutheid heeft zij dikwijls steile hoogten van 150 M. bestegen. De paarden, weinig of niet geoefend in bergachtig terrein, hebben de vermoeie nissen zeer goed doorstaan. De intendance heeft zich met veel zorg van hare moeilijke taak gekweten; de troepen werden steeds gevolgd door gerequireerde voertuigen, waarop tonnen met frisch water, enz. Zoo de Heere wil, hoopt de Weduwe M. EVERTSEden 27sten November haar 80sten Geboortedag te herdenken. Haamstede, 23 November 1901. Hare dankbare Kinderen. Getrouwd ADRIAAN VAN DE SANDE en HUBERDINA CORNELIA WAGEMAKER, diemede namens wederzijdsche Familie betrekkingen dank betuigen voor de ontvangen bewijzen van belangstelling bij hun Huwelijk ondervonden. Oud-Vosmeer, T—n721 Norember 1901. Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Maatje de Ruiter, "Wed. Jan van IJsseldijk, in den ouderdom van 77 jaar en 6 maanden. NooRDGomvE, 19 November 1901. Uit aller naam D,, YAN IJSSELDIJK en Eehtgenoote. Heden overleed zacht en kalm, na eene kortstondige ziekte, onze geliefde Yader Behuwd- en Grootvader L. OOSTHOEK, in den ouderdom van 79 jaar en 8 maanden in leven Ridder der M. W. O. Duivendijke, 20 November 1901. Uit aller naam L. OOSTHOEK Jr.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1