ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 21 November 1901. (525 i e r i Is. zs e e s c h. e C o u r a n t). RECLAMES. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN^ Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7618. Directeur jfV. T. DE LOOZE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren: Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden, Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adrésseeren aan A. FbêLnkel, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels 75 cts. Elke regel meer IS cts. De aandacht wordt gevestigd op de goedkoope aanbieding van VISITEKAARTJES dooi' de Drukkerij en Papierhandel van R. W. J. OCI1TMAN, mr naast 's Landskamer alhier. Menigeen zal dagelijks de telegrammen- rubriek in de bladen met een koortsachtig ongeduld doorvliegen, uitziende naar een éclatant wapenfeit in den Zuid-Afri- kaanschen oorlog, maar ook vol teleurstelling gewoonlijk de courant nit zijn handen leggen, daar de dépêches, die hij daarover leest, over het algemeen hem weinig bevredigen. Slechts enkele gebeurtenissen, zooals het veroveren van een convooi bij Bovendam, waar een zestal wagens met mondbehoeften en ammunitie den Boeren in handen viel, afgezien nog van de op het gevangengenomen escorte behaalde oorlogsbuit, en zooals de omsingeling van een Engelsch detachement bij de Kliprivier, dat daarbij gevoelige verliezen leed, zullen hem belangrijk genoeg voorkomen, om over deze door de Boeren behaalde voordeelen, die voorzeker grooter zijn, dan zij ons door den Engolschen trechter worden medegedeeld, een innig welbehagen te gevoelen. Met het oog op de verstandige krijgstaktiek der Boeren zijn veldslagen ook niet te verwachten, daar de opperbevelhebber, Louis Botha, zijn leger over Transvaal, Oranje-Vrijstaat en de Kaap kolonie verspreid heeft, na het in grootere en kleinere commando's gesplitst te hebben, die elk hun aanvoerder hebben, en met elkaar door renboden en verkenners in nauw contact blijven. Zoo hebben de generaals De La Rey, Viljoen, Hertzog, DeWet, Kritzinger, een zeker terrein van het uit gestrekte grondgebied voor hun operatiën, waar zij onafhankelijk, maar toch in samen hang met de overige commando's, den guerilla voeren, die hierin bestaat, dat men den vijand onverwachts, en waar hij het zwakst is, bespringt, en hem zooveel mogelijk afbreuk doet, en waar hij met groote overmacht aan valt, zich tijdig en zonder kleerscheuren terugtrekt. En nu moge Engeland nog zoovele versterkingen zenden tot remplaceering en aanvulling van zijn doodelijk afgematte en gedecimeerde legioenen, tegen een dergelijke tactiek van mannen, die, bekend met het terrein in al zijn schuilhoeken, gewend aan het klimaat, en gehard in den strijd, zich bewust zijn het verheven doel, waarvoor zij worstelen: bewezen hebben daarvoor alles veil te hebben, en noch door beloften, noch door bedreigingen, noch door de aanwending van middeleeuwsche, barbaarsche middelen, van hun besluit zijn af te brengen voor de volkomene zelfstandigheid van hun vaderland tot het uiterste te kampen, tegen een dergelijke taktiek van zulke mannen is zelfs het geoefendste leger niet bestand, laat staan een samenraapsel van slecht gedrilde recruten. Geen voorliefde voor de Boeren noopt ons tot deze optimistische beschouwing, maar de onweerspreekbare feiten bewegen ons den toestand voor onze stamverwanten hoopvol in te zien. Overal wordt nog gevochten, en tot zelfs in de nabijheid van Kaapstad zijn de Boeren doorgedrongen. De overigens bekwame ruiter-generaal French schijnt in de Kaap kolonie niets te kunnen uitvoeren, wat ons niet bevreemdt, Geheele districten zijn in vollen opstand, en dat deel van de Afri kaander bevolking, dat zich nog niet openlijk bij de Boeren heeft aangesloten, sympathiseert toch met hen, en verschaft hun inlichtingen. De verbittering in deze Engelsche kolonie tegen Groot-Brittannië is groot. Men heeft daar de Britten thans in hun ware gedaante loeren kennen. De militaire dictatuur, en deze is de hardste tirannie die men zich denken kan, heerscht onbeperkt in deze kolonie, die voorheen haar eigen vertegenwoordiging had. Het Parlement vergadert sedert lang niet meer. Het is dezer dagen weer tot den 45den Januari verdaagd. De burgerlijke rechtspleging is, daar schier het geheele land in staat van beleg is verklaard, door de militaire vervangen. Het woord is aan den krijgsraad, die naar welgevallen met strop en kogel omspringt. De broeder van den bloedhond Lord Kitchener, generaal Walther Kitchener, zal repatriëeren. Waarom gaat de opperbevel hebber zelf niet broederlijk mede? Samen te reizen verhoogt toch de gezelligheid. Ziet hij er bijgeval tegen op het beschaafd Europa onder de oogen te komen? Over het gevoelen der menschheid bekreune hij zich niet. Leidt zijn voorganger, de edele Lord Roberts, geen behagelijk leven in Engeland, gevuld als zijn beurs is met de dotatie van één millioen, en getooid als zijn borst is met de hoogste Duitsche onderscheiding, den Zwarten Adelaar Hij kan er zeker van zijn, dat hem geen geringere, eêr hoogere belooningen zullen ten deel vallen, daar zijn verdiensten jegens de vennootschap Chamberlain, Rhodes Co. het moet door ons erkend worden ook grooter zijn. Hij heeft door zijn officieren en soldaten naar hartelust laten plunderen, wat deze dolgraag deden, daar 75 pCt. van de opbrengst hun bij de indiensttreding was toegezegd, hij heeft de hoeven laten plat branden, en het weleer vruchtbaar land tot een woestenij gemaakt, en als een tweede Pharao was hij er op uit de Boeren ganschelijk van de aarde te verdelgen, door hun vrouwen en kinderen in de concentratie-kampen bij duizenden te laten wegkwijnen. De looze Engelsche vos, Broderick, die, zooals men weet, Minister van Oorlog is, heeft in een tweede redevoering verklaard, die als een aanvulling van de eerste kan beschouwd worden, dat de vrouwen der Boeren zelve schuld hebben aan bet groote sterftecijfer in de concentratie-kampen. Want vooreerst zijn zij hoogst onzindelijk. Toen zij in de concentratie-kampen aankwamen, zagen zij door de lompen, die zij aan hadden, er reeds zeer afzichtelijk uit. Welk mensch nu, die op zindelijkheid prijs stelt, komt ook in lompen gehuld voor den dag? Andere kleeding hadden zij niet bij zich, zeep en verdere toilet-artikelen misten zij. SchandelijkDaarbij kwam, dat zij in de Engelschen en hun doc toren, waaronder er velen waren, die lange ooren hadden, niet het minste vertrouwen stelden. Hoe is het nu in 's hemels naam mogelijk, dat men in een Engelschman, die toch o zoo braaf is, on het met zijn even- men8ch altijd meent, geen vertrouwen stelt. En dan hun bijgeloovigheid. Zij lazen voort durend den bijbel, en zongen psalmen. Dat kwam toch in het geheel niet te pas. Is het te bevreemden, dat zij bij duizenden om kwamen, en dat er nog dagelijks bij de vleet sterven. Met tranen in de oogen betuigde de teer gevoelige Minister zijn smart over de groote sterfte in de concentratie-kampen. Hij weene en met hem mogen weenen Chamberlain en Salisbury, niet over de concentratie-kampen, want daar gaat alles naar hun heimelijken wensch, maar over hun val, die in het ver schiet ligt. Reeds maakt zich Lord Rosebery op om de erfenis te aanvaarden. Binnenkort zal hij een staatkundige rede uitspreken, waarvan de inhoud met zekere spanning wordt tegemoet gezien. De Koning laat voor zijn gemalin, Koningin Alexandra, een kroon vervaardigen, waarvan de beroemde diamant, de Koh-i-Nor, die 25 millioen gulden waarde heeft, het middelpunt zal vormen. Vijf-en-twintig millioen gulden voor een deel van het hoofdtooisel! Hoevele ouden van dagen zouden uit de rente van dit doode kapitaal, niet een onbezorgden levensavond kunnen hebben Aan Cecil Rhodes is tusschen Milaan en Turijn, waar hij zich met een automobiel amuseerde, een ongelukje overkomen. Zijn automobiel namelijk kwam in botsing met een ander, tengevolge waarvan hij met de keien van den straatweg in een intieme aan raking kwam. Hij bezeerde zich evenwel niet. Onkruid vergaat niet. De Keizer van Duitschland heeft, om het verschil in zienswijze tusschen hem en zijn volk scherper te doen uitkomen, aan zijn oom, den Koning van Engeland, bij gelegen heid der herdenking van zijn zestigsten geboortedag een fraai zilveren theeservies geschonken. Men zegt, dat Zijn Majesteit zijn gezant te Londen gelast heeft hem telegrafisch te melden, op welken dag de brave Chamber lain het levenslicht heeft aanschouwd. In officiëele kringen loopt het gerucht, dat Zijn Majesteit voornemens zou zijn Chamberlain tot eere-kolonel van een Duitsch regiment te benoemen. Een en ander zou met elkaar in nauw verband staan. In de algemeene vergadering van Duitsche scheepsbouwkundigen heeft de Keizer een wetenschappelijke voordracht gehouden over de opstelling van kanonnen aan boord van moderne oorlogsschepen. De Duitsche natie heeft boven andere volken dit voor, dat zij een Keizer heeft, die van alle markten tehuis is. Men herinnert zich den Chineeschen boetgezant, Prins Tsjoen, die te Berlijn ten overstaan van het geheele Hof op zoo neer buigende wijze door den Duitschen Keizer ontvangen werd. In de pers doet het gerucht de ronde, dat deze zoogenaamde Prins niet de broeder van den Keizer van China is, maar een gewone Chinoea, die de rol van boetgezant vervulde, en het moet gezegd wofrden, deze uitmuntend gespeeld heeft. De Transwaalseh-Engelsche oorlog. Brussel^ 18 Nov. De Petit Bleu meldt, op gezag van een particulier telegram uit Londen, dat mevrouw Steijn, de vrouw van den president van den Oranje-Vrijstaat, zoo pas met haar vijf kinderen uit Afrika ge deporteerd is, zonder dat haar nadere uit- legging is gegeven, en dat zij naar Europa is ingescheept, ofschoon zij in een zwakken toestand verkeert. Standerton, 44 Nov. De Boeren hebben den 42 dezer ten Zuiden der Kliprivier een detachement Engelschen omsingeld, die één gesneuvelde, 7 gewonden en vier gevangenen verloren. De Boeren zeiden, dat hun ver liezen 3 gesneuvelden en 47 gewonden waren. Londen, 48 Nov. De verliezenlijst toont, dat in het gevecht hij Brakspruit, op den 15den reeds vermeld, de Engelschen 9 gesneuvelden en tien gewonden kregen terwijl er 64 gevangen genomen zijn. Alle gevangenen zijn vrijgelaten op één luitenant na. Het heet, dat generaal De Wet een strijdmacht rondom zich vereenigd heeft, waardoor het hem mogelijk zal zijn krachtig aanvallend op te treden in het noorden van den Vrijstaat. Hij zou aan het hoofd staan van 6000 man, van wie 4500 Kaapsohe opstandelingen zijn. Te Londen liep Maandag het gerucht, dat generaal Louis Botha een Britsche strijd macht aan de Natalsch-TranBvaalsche grens zou hebben overrompeld en den Engelschen daarna een zeer ernstige nederlaag zou hebben toegebracht. Aan het departement van oorlog verklaarde men geen enkele mededeeling dienaangaande te hebben ontvangen. Markies de Kersauson, een neef van kolonel de Villebois Mareuil, die evenals zijn oom aan de zijde der Boeren streed in Zuid- Afrika en die dezer dagen in Frankrijk is teruggekeerd, verhaalt o. a. nog eens van de onbeschaamde leugens, waardoor de Britten de Boeren tot overgave poogden te brengen. Toen hij zich uit Transvaal naar den Oranje-Vrijstaat begaf, vond hij bij de Boeren te Vrede en te Frankfort proclamatiën, waarin de strijders worden aangespoord, den nutte- loozen strijd te staken, omdat generaal Botha zich, tengevolge van den slag bij Dalmanutha, met al zijne troepen en kanonnen had over gegeven en er nog maar 47 strijders in het veld waren. En die proclamatie was onderteekend inet den naam van lord Roberts! Omstreeks dien tijd kwamen de Britten ook bij commandant Deurksen, die te Boksburg bevel voerde, om hem denzelfden leugen te vertellen en hem daardoor tot overgave te Toen de commandant zich ongeloovig betoonde, troonden zij hem en een veldkornet mede om hun met eigen oogen den gevangen generaal Botha te laten zien. Maar de heide mannen kwamen niet terug en wérden gevangen »De Engelschen hebben zoozeer gelogen", zei de markies, »dat, als morgen het ongeluk gebeurdedat generaal Botha werkelijk gevangen werd genomen, geen enkele Boer hen zou gelooven als zij dat vertelden". Indië. Het Handelsblad bevat het navolgend par ticulier telegram uit Batavia: De cholera te Soerahaya neemt toe. Er zijn nu dagelijks honderd tot honderd-twintig gevallen. België. Het circus van Barnum en Bailey, dat nu bijna zijn tocht door België voltooid heeft, neemt uit dat land eenige recruten mee. In Antwerpen heeft het een paar Indianen op gepikt, die daar een armzalig bestaan hadden door in de havenkroegen hun volksdansen te vertoonen. Voorts is door hen aangenomen een muziek-genie van de dorpskermissen, een man uit Lierre, die op allerlei instrumenten speelt, o. a. op een wortel of raap, die hij in een paar minuten tot een instrument maakt. Nederland. Apeldoorn, 48 Nov. De gezondheids toestand van H. M. de Koningin is zeer bevredigend, maar H. M. heeft tot volkomen herstel nog rust noodig. Dat streng de hand wordt gehouden aan dit geneeskundig voorschrift moge hieruit blijken, dat bij de departementen van algemeen bestuur last is gegeven slechts die*Koninklijke besluiten ter onderteekening naar Het Loo op te zenden, welke geen uitstel kunnen lijden. Amsterdam, 48 Nov. De politie heeft de hand gelegd op een valsche-munterzekeren Rond, die zijn werkplaats had op een boven woning in de Van Beuningenstraat, waar allerlei werktuig werd gevonden, noodig voor de vervaardiging van valsche guldens. Rond heeft bekend valsche munt vervaardigd en uitgegeven te hebben. Hij is op heeterdaad betrapt, terwijl hij in een tapperij aan den Haarlemmerweg met valsch geld betaalde. Reeds te voren was bij den ontvanger der belastingen gebleken, dat de tapper zonder het te weten valsche guldens in zijn bezit had. Gelukkig wist hij zich te herinneren, wie waarschijnlijk die stukken in betaling had gegeven. Toen Rond nu wederom in de tapperij kwam, waarschuwde de tapper de politie, en zoo kwam de zaak uit. Het adres vanwege een aantal opzieners van alle christelijke kerken alhier, aan den raad van beheer van het hof van arbitrage te 's-Gravenhage, is aan den secretaris van den raad toegezonden. Een genoegzaam aantal afdrukken van de vertaling in het Fransch wordt nagezonden, alsmede een naamlijst van de adherenten, onder welke vele professoren van verschillende universiteiten, kerkeraden en particulieren. Men vond het adres ook in buitenlandsche bladen, o. a. in la France militaireopgenomen. Utrecht, 48 Nov. Dezer dagen reisde één onzer stadgenooten, de heer W., een handelaar, van Zwolle naar Utrecht. In de coupé had ook plaats genomen een reiziger, die erg klaagde over slechte zaken, welke hij in Zwolle had gemaakt. De heer W. had integendeel hierover niet te klagen en was van planden minder gelukkigen confrater een sigaar aan te bieden, en haalde daarom een zakje sigaren voor den dag, en gaf ze den man met de woorden»ik heb wel wat voor een arm mensh over, daar heb je wat". De persoon in kwestie bedankte en stak het zakje in zijn zak en verliet aan een tusschenstation de coupé. Hoe ontsteld was echter de heer "W., toen hijalhier aankomende, bemerkte, dat hij in plaats van een zakje sigaren een biljet van f 1000 had cadeau gedaan. Van den gelukkigen ontvanger van het biljet is niets meer gehoord. 's-Gravenhage, 48 Nov. De eerste Neder- land8che vrouwelijke rechtsgeleerde, mej. E. van Dorp, heoft zich hier gevestigd. 49 Nov. Tweede Kamer). Ingekomen was het overlijdensbericht van het Kamerlid Jansen, dat met een brief van rouwbeklag zal beantwoord worden. Het nieuw benoemd lid voor Harlingen, mr. Schokking, is toegelaten. Ingekomen is een Kon. besluit ter zake van de vaststelling van het reglement voor den Raad van Ministers. Na mededeeliDg van de ingekomen ontwerpen en stukken zijn de afdeelingen vernieuwd. Morgen 41 uur aanvang der beraadslagingen over de Indische begrooting met het ontwerp afschaffing van het uitvoerrecht op indigo en koffie. Op een vraag van den heer Röell ver klaarde de Voorzitter, dat geen nieuw sectie-onderzoek door hem zou voorgesteld worden voor het ontwerp betreffende de bevordering van officieren en regeling van hunne pensioenen, doch dat hij later de behandeling zou voorstellen gelijk 't ligt. Bij Kon. besluit van 16 November is bepaald, dat de wet van 24 Juni 1901 tot nadere wijziging en aanvulling van de militiewet in werking treedt 1 Januari 4902. Schiedam, 48 Nov. De firma A. F. Smulders, thans gevestigd te Slikkerveer en Utrecht is in onderhandeling met ons gemeentebestuur over den aankoop van 57000 vierkanten meter grond, achter de Stearine- kaarsenfabriek Apollo" aan de Oosterkade van 't Hoofd, alhier, om daarheen hare uit gebreide zaak in machinerieën (baggermachines enz.) over te brengen. De overplaatsing zou een groote aanwinst zijn voor Schiedam, wijl ongeveer 600 man aan de fabriek Smulders werkzaam zijn. In de raadszitting van den 2Gen dezer zal deze zaak behandeld worden. Rotterdam, 48 Nov. De vrees voor inbraken en diefstallen zit er bij het publiek zóó in, dat, toen een heer gisteren op zijn kantoor aan de Zuidblaak kwam en zijn brandkast niet open kon krijgen, hij er dadelijk de politie bijhaalde, met de mede deeling dat zijn brandkast geforceerd was. De politie kwam, om eventueele inbrekers en dieven op te sporen en een inbraak op te nemen. Maar wat bleek toen: spelende kinderen hadden een stukje suikergoed in het slot gestopt en de brandkast was geforceerd. Zierikzee, 19 Nov. In een hedennamiddag te 3 uur gehouden plechtige zitting van de arrondissements-rechtbank alhier had de in stallatie plaats van den heer Mr. I. C. Immink als griffier bij dat college. Vóór dat daartoe werd overgegaan, werd zoowel door den officier van justitie, Mr. van der Kun, als door den voorzitter, Mr. J. P. Cau, in hartelijke bewoordingen den afgetreden griffier, Mr. J. Lechner, herdacht en den nieuwbenoemde welkom geheeten. De zitting werd daarop door den voorzitter gesloten. Van de locomotief van de tram, die heden voormiddag 40.23 van Brouwershaven vertrok, is nabij Schuddebeurs de as gebroken. Hierdoor ontstond over het geheele traject <?enige vertraging in den dienst, die echter des namiddags hersteld was. Af en toe blijkt het ons, dat het publiek van meening is dat de welbekende prentbriefkaarten niet meer verkocht mogen worden. Niets is minder waar dan dat, integendeel is het een niet onaanzienlijk voordeel voor het Rijk, aangezien de verkoop van postzegels er zéér door wordt bevorderd. Alleen is het aan brievengaarders en brieven bestellers verboden om ze te verkoopen, eene bepaling die trouwens voor alle andere artikelen altijd heeft gegolden. In de Staatscourant No.271 zijn te vinden de statuten der naamlooze vennoot schap Zeeuwsche Courant te Goes. Het doel dier vennootschap is het uitgeven en exploi- teeren der Zeeuwsche Courant, ten doel heb bende de verdediging en verbreiding der liberale beginselen. De vennootschap is aan gegaan voor 30 jaren. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 15000, verdeeld in 300 aandeelen van f 50. Van die aandeelen zijn 200 geplaatst. Op 48-jarigen leeftijd is overleden de heer J. Varekamp, algemeen secretaris der Schippersvereeniging Schuttevaer' Borsele, 47 Nov. Vermoedelijk afkomstig van het gezonken stoomschip »Aline" zijn hier verscheidene kisten eieren aangespoeld, welke werden opgeborgen. Lijken werden, voor zoover ons bekend, nog niet gevonden. Vlissingen. In de Maandagavond ge houden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier kwam in behandeling een schrijven van de Neder- landsche Kamer van Koophandel te Londen, om medewerking tot het instellen van een onderzoek naar aanleiding van een klaoht der Kamer te Haarlem over het verloren gaan en ontvreemden van goederen in transito van Nederland naar Londen. Na eenige gedaohtenwisseling werd besloten het schrijven mede te deelen aan de Staats spoorwegen, de Maatschappij Zeeland" en .de groote expediteurs. Besloten werd voorts adhaesie te betuigen met het adres der Kamer voor Eindhoven c.a. betreffende wetswijziging in zake naamlooze vennootschappen. Naar aanleiding van en in verhand met het adres van de Kamer te Tilburg, verzoe kende verhooging van het maximum-gewicht voor postpakketten van 5 op 6 K.G., werd na discussie (met 3 stemmen voor) verworpen een voorstel van den heer Polak, om te ver zoeken het maximum-gewicht in plaatB van op 6 op 40 K.G. to brengen. Daarna werd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1