ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 10 November 1001. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz, Voordracht Rijkstuiobouwleeraar. NIEUWSTIJDINGEN' Uit Stad en Provincie. i e r i Is. ss e e s c h. e Courant), Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerihaTransvaal, Indië enz. verzending eens per weet, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7617. Directeur A. J. DE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 40 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. 1 Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fkünkel, Havenpark 348, Zierikzee 15 regels 75 cts. Elke regel meer IS cts. Heeren Winter-Jekkers van af f 3,60 Jassen - 6,50 Jongens Jekkers - ZJ5 Kinder Jasjes - 2, Postkantoor te Zierikzee. Lijst van brieven en briefkaarten, aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkantoren ter post bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet kondén worden uitgereikt, over de 4e helft der maand November 4901. 1. N. Krijger, Rotterdam. De aangeslagenen in de HONDENBELASTINGdie het verschuldigde over het loopende jaar nog niet hebben voldaan, worden nogmaals herinnerd, dat deze belasting vóór of op 1 October behoort te zijn betaald en worden verzocht ter voor koming van vervolging het achterstallige ten spoedigste aan te zuiveren. Zierikzee, 18 November 1901. De Gemeente-Ontvanger, OLIVIER. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op het sehrijven van den Rijkstuinbouw- leeraar voor Noord-Brabant en Zeeland van 31 October j.l., no. 2Q3 Maakt bekend, dat door dien Rijkstuinbouw- 1 eeraar op Woensdag 20 November 1901, des avonds 7 nnr, in een der lokalen van het gebouw van den lieer F. C. van Meteren op de Appelmarkt te Zierikzee eene VOOR DRACHT zal worden gehouden over: Den aanleg van boomgaarden met onderbeplanting. Deze voordracht is voor een ieder, zoowel in als buiten Zierikzee woon achtig, kosteloos toegankelijk. Zierikzee, den 44 November 4904. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat met 4 December a.a. vacant is de betrekkiDg van Karreman t»\j den rei- nigingsdienst dezer gemeente. Sollicitanten naar deze betrekking moeten zich per sooniyk aanmelden ten kantore van den Gemeentebouw meester op Woensdag den 20 November a.s., des voormiddags tusschen 9 en 42 uur. Zierikzee, den 48 November 4901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De Transvaalsch-Engelsehe oorlog. Londen, 45 Nov. Aan de Times wordt uit Middelburg van Woensdag jongstleden gemeld, dat de Boeren sinds twee dagen dichter bij Kaapstad waargenomen werden. 60 man van het commando, dat kortelings te Hopefield is waargenomen, drongen door ten zuiden van Darling. Deze inval moet evenwel niet al te ernstig opgevat worden, daar de Britsche colonnes reeds in staat zijn den Boeren het hoofd te bieden. De Boeren voerden de beweging uit, hetzij om versche paarden te verkrijgen, hetzij om wraak te nemen op de Hollandsche boeren, die den invallers geen hulp hebben verleend, waarop de te Worcester uitgesproken rede voering hun het recht gaf te hopen. Een patrouille bereden troepen uit het district Jansen ville werd Maandag door een onbe duidend troepje Boeren verslagen. Piquetberg, 44 Nov. De Boerencomman- dant Maritz heeft Donderdag der vorige week (7 November) een aanval gedaan op het dorp Piquetberg, doch hij werd na enkele uren vechtens teruggeslagen. Het garnizoen bestond uit 50 man ongeregelde troepen, terwijl ook de stadswacht deel nam aan de verdediging. De Boeren drongen de huizen buiten de kom van het dorp, Donderdag vóór het aan breken van den dag, binnen en slopen tot korten afstand, van waar zij het vuur open den op de blokhuizen, toen het dag was geworden. De pogingen, om de ijzerdraad versperringen af te snijden, werden belet door het welgerichte vuur van het garnizoen. Het vuur werd met tusschenpoozen voort gezet den geheelen dag en in den volgenden nacht. Yóór het aanbreken van den dag, Vrijdag, deden de Boeren een laatste poging, welke evenwel mislukte, waarna zij aftrokken. Het garnizoen, waarvan er velen nooit onder vuur waren geweest, gedroeg zich koelbloedig en moedig, terwijl er verscheidene gevallen van persoonlijken moed voorkwamen bij het vervoer van ammunitie van het eene blokhuis naar het andere, onder een zwaar vuur. Aan Engelsche zijde werden 3 man gedood en 5 gewond en aan den kant der Boeren 2 man gedood en 7 gewond. Pretoria, 45 Nov. Een detachement Zuid-Afrikaansche politie heeft Maandag van deze week Dutoit's lager te Doornhoek in den Vrijstaat aangevallen, waarbij zij 43 man gevangen namen en zich meester maakten van 7 geweren en 39 paarden. Een ander detachement werd aangevallen door een Boerencommando onder Brand, nabij Vlakfontein in den Vrijstaat, doch de aanval werd afgeslagen. 46 Nov. Er zijn weder nieuwe bijzonder heden bekend geworden uit Standerton, aan gaande het gevecht van Botha, met de colonne onder Benson bij Brakenlaagte, in het zuid oosten van Transvaal. Het schijnt, dat kolonel Benson op het laatste oogenblik, in den avond vóór het treffen, zijn marschlinie wijzigde, door welk doen hij de plannen van generaal Botha zeer tegenwerkte. De Boerenaanvoerder, niet rekenende op eenige wijziging van den kant der Engelschen, trof toebereidselen voor de samentrekking van 4000 Boeren in de nabijheid van de plaats, welke, naar hij meende, dopr kolonel Benson uitgekozen zou worden voor zijn kampeering. Voor de concentratie werden opgeroepen de commando's van Johannesburg, Pretoria, Heidelberg, Ermelo, Carolina, Stander- ton en Swaziland. China. Li-Hoeng-Tsjang laat naar het schijnt een vermogen van 4500 millioen gulden na. Hij had een katoenspinnerij te Sjanghai en was tot vóór korten tijd eigenaar van den eenigen spoorweg in China, een lijn van 480 mijlen lengte, die veel winst opleverde, daar zij diende bij de exploitatie der Engelsche kolen mijnen. Ook bezat hij onafzienbare rijstvelden, welke hij deed bearbeiden door de onder zijne bevelen staande soldaten, wat hem niets kostte. De oogst werd aan den Staat verkocht voor het leger te land en ter zee. Hij was hiervan de eenige leverancier, zoodat het mes aan twee kanten sneed. Maandag zijn te Peking alle Chineesche ambtenaren plechtig samen gekomen »om de zon te verlossen", welke van eene geheele verduistering te lijden had. Zulks gelukte uitstekend, dank zij den ambtenaren, die zich plat ter aarde wierpen, wierook ont staken en als dol op trommen en gongs SDiuegou. Voor de eerste maal mochten enkele »vreemde duivels" de plechtigheid bijwonen. Indië. Het stoomschip »Brouwer" van de Koninklijke Pakketvaart-Maatschappij, en zijn equipage zijn in don nacht van 6 op 7 Oct. 1.1. in de Indische wateren aan een groot gevaar ontkomen door de moedige daad van den machinist N. Bolijn, die, toen door de onvoorzichtigheid van een inlandschen stoker brand was ontstaan in de machinekamer, zich door de vlammen een weg wist te banen, teneinde de afvoerbuis te kuunen sluiten, wat hem gelukte, maar waardoor hy zoodanige brandwonden bekwam, dat hij in het hos pitaal te Singapore moest worden opgenomen. Amerika. In een kolenmijn nabij Pocahontas in Virginië is door het smelten van electrische geleiddraden brand uitgebroken, waardoor een deel van de mijn is ingestort en er twee zware ontploffingen ontstonden. 25 arbeiders werden zwaar gewond en een groot aantal anderen zijn met brandwonden uit de mijn gehaald. Hongarije. Een aantal leeuwen en tijgers zijn uit een menagerie losgebroken, jn de nabijheid van Grau, in Hongarije. De autoriteiten hebben dadelijk een groote jacht op touw gezet, waartoe de beBte schutters uit den omtrek werden uitgenoodigd. De dieren hebben tot nu toe geen mensch aangevallen, doch al veel vee en schapen verschcuifc Engeland. Londen, 46 Nov. Majoor Stonham, die het veldhospitaal van de Imperial Yeomanry in Zuid-Afrika heeft bestuurd, heeft gisteren avond in Maidstone een lezing gehouden over het hospitaalwerk in Zuid-Afrika. Hij beschreef, hoe hij een samenkomst met De "Wet had gehad; hij zeide, dat de groote Boerengeneraal hem met de grootste voor komendheid behandeld had en hem een plaats aan de hand had gedaan, waar het hospitaal van de yeomanry volkomen veilig zou kunnen geplaatst worden. Hij beschouwde De Wet als een gentleman in elke beteekenis van dit woord. De Engelsche bladen staan nog vol met berichten van rampen door den storm ver oorzaakt. Te Gorloston is de Caister-reddingsboot omgeslagen en zijn 9 man verdronken en slechts drie zijn gered. Bijna al de veronge lukten laten groote huisgezinnen na. Woens dagavond is een groote Zweedsche bark, de »Toro" van Kalmar en geladen met steenkool, bij West Hartlepool gestrand en terstond in stukken geslagen. De reddingsboot kon niet in zee gebracht worden, maar men beproefde met den vuurpijltoestel een lijn over te brengen, wat echter mislukte. Van de bemanning van de bark bereikten slechts drie levend het strand, alle anderen kwamen ten aanschouwe van duizenden nieuwsgierigen in de golven om. De reddingsboot van Arklow is zestien uur in zee geweest, nog wel in den nacht, om de bemanning van een gestrand schip te redden, maar ook dit pogen was vruchteloos. In het Kanaal op de hoogte Holyhaed verkeerde Woensdag de Russische bark Mercury" van Mariehamn in gevaar; over haar lot is nog niets bekend. Te Skiningrove nabij Saltburn is een bark vergaan, waarbij acht menschen het leven hebben gelaten. De lust van scheepsrampen aan de oostkust van Engeland omvat de namen van 48 schepen, die alle nagenoeg zeker geheel verloren zijn. Van de bark »Inga" van Christiansund zijn alle man op één na, 45 in getal, verdronken van vele andere schepen zijn er ook slechts één of twee gered, zoo b.v. van de viaschers- boot Amethyst". De storm is op vele plaatsen vergezeld gegaan van scherpe koude; te Dartmoor is zelfs zware sneeuw gevallen. Zoo ook in Dumfriesshire, waar de sneeuw twee duim dik lag. Ook in Noord-Wales heeft het gesneeuwd. Men vreest, dat twee schaapherders uit Stainmore, Westmoreland, die Woensdag morgen vroeg zijn uitgegaan om naar hun schapen om te zien, in den sneeuwstorm zijn verongelukt. Zij zijn tenminste niet teruggekeerd. Schotland en Ierland zijn op vele plaatsen ook door overstroomingen geteisterd. Nederland. IJmuiden, 46 Nov. Hedenmiddag tegen 42 uur kwamen hier op het kantoor der Maatschappij Kennemerland de officier van justitie bij de rechtbank te Haarlem, mr. van Doesburgh, de griffier, de burgemeester van Velsen als hulpofficier, zoo ook de verdachte boekhouder der Maatschappij onder geleide van de recherche te Haarlem, om een onderzoek in te stellen naar de fraudes door den laatste gepleegd. Te 2J uur vertrokken allen weder. De zaak zit als volgt ineen De boekhouder, die bekend heeft, was eerst als zoodanig werkzaam bij de firma Dekker en Van Voorst, personen die van boekhouden geen verstand hebben, en begon daar reeds de fraudes. De firma ging over in de Maatschappij Kennemerland, waarvan bovengenoemde heeren directeuren en de verdachte boekhouder bleven. Daar zette hij de fraudes voort, totdat nu een paar weken geleden een ander bestuur werd gekozen, dat ontdekte dat de boeken niet deugden. Met Nieuwejaar hebben de commissarissen nog de boeken goedgekeurd, omdat daar toen was een rekening-courant, geteekend door de deposito-gevende firma. I Nu is gebleken dat die geteekend was door den verdachte zelf. Bij de firma Dekker c.b. had hij een salaris van f 600, later bij de firma Kenne merland f 250 per jaar, en dan had hij er een goed beklanten boekhandel bij, maar, zooals nu gebleken is, had hij veel behoeften. Zoo was b.v. een gouden horlogeketting van f 420 niets. Reisjes naar Scheveningen met daaraan verbonden rijtoertjes idem. En wat betreft brutaal, diene, dat hij zich j.l. Zaterdag nog had laten voordragen als lid der sociëteit alhier dooréén der commissarissen der Maatschappij Kennemerland. Dan zijn twee dagen achtereen, terwijl zijn zaak reeds in de couranten bekend was, komen in een druk bezochte bodéga te Haarlem, waar hij gisterenmiddag werd gevat. Van Zondag af trachtte hij borgen te krijgen, voor het bedrag van f 46,000, natuurlijk tevergeefs. Behalve de f 46,000 zjjn van de heeren Dekker en Van Voorst nog f 7000 verdwenen, zoodat in goed vijf jaar f 23,000 is verdwenen, want er is zoo goed als niets over. De rechtbank heeft last gegeven tot gevangenhouding. Haarlem. De algemeene vergadering van de Nederl. Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust, zal Donderdag 28 November alhier gehouden worden. Amsterdam» 45 Nov. Gisterennacht heeft een zeer brutale inbraak met diefstal plaats gehad ten huize van ds. B., Keizersgracht 54, alhier. Mevrouw B. zag den vorigen dag, dat een ruit van de voorkamer naast de hooge stoep was gebarstenonmiddellijk is toen een nieuwe ruit ingezet en het is op die plaats, dat men het huis is binnengekomen. De versche stopverf was heel netjes langs de ruit weggenomen in de vensterbank gelegd, vervolgens is de ruit zelve er uitgehaald en zijn de knippen van het raam losgemaakt. Deze wijze van doen legt wel een sterk staaltje van geslepenheid af van den dief of de dieven. Men is eerst beneden in de verschillende vertrekken een kijkje gaan nemen en heeft uit een lepeldoosje, dat op hot theeblad stond, 43 zilveren lepeltjes medegenomenook nit de huiskamer wordt zilverwerk vermist, een restantje wijn is uit de kast gehaald en opgedronken. Vervolgens is men naar boven gegaan en terechtgekomen in de slaapkamerwaar dochters van ds. B. slapenhier is een gesloten kast opengemaakt en uit een lade, behalve gouden en zilveren sieraden, eenige doosjes, waarin geld, tot een bedrag van ongeveer f 60, medegenomende doosjes werden beneden in de gang teruggevonden brieven en papieren lagen vóór de kast op den grond. Door de voordeur heeft de inbreker ten slotte het huis verlaten. De inboedel van ds. B. is tegen inbraak- schade verzekerd. Vrijdagnacht twee uur ontstond brand op de tweede verdieping van perceel 25 aan den Zeedijk, te Amsterdam, boven het logement »De Stad Bremen". Het voorgedeelte van deze verdieping werd bewoond door een man, die aldaar pas sedert eenige dagen was gevestigd en die even vóór het uitslaan van den brand, naar men zegt in beschonken toestand was thuisgekomen. Op het achter gedeelte woonden drie vrouwen met eenige kinderen, die allen reeds te ruste waren. Eén van de vrouwen vluchtte door een zijraam op het dak van het aangrenzende huis, de beide anderen sprongen uit het raam en verwondden zich althans één harer nogal ernstig, zoodat zij naar het Binnen gasthuis vervoerd moesten worden. De kinderen waren intijds door een politie-agent met behulp van de buren gered. De stakkertjes werden in het tegenover gelegen logement »The City of London" opgenomen. De brandweer wist den brand met behulp van een paar stralen op de Vechtleiding spoedig te blusschen. De tweede verdieping brandde echter geheel uit. Men vermoedt, dat de brand in het voorgedeelte, bewoond door den man, die laat was thuisgekomen, tengevolge van onvoorzichtigheid met een petroleumlamp, ontstaan is. Hedenmorgen is het driejarig kindje van den landbouwer Boomgaard op de Haarlemmer weg in den waterput geraakt. De moeder sprong het knaapje na, wat te laat bemerkt werd door de knechtsdie in de schuur bezig waren. Moeder en kind zijn dood op gehaald; de vader was afwezig. 's-Gravenhage, 45 Nov. Hedenochtend, bij het ontsluiten van de synagoge der Nederlandsch-Israëlietisohe gemeente, in de Wagenstraat alhier, kwam men tot de ontdekking dat een inbreker (of inbrekers) zich door een deur aan de achterzijde toegang tot het kerkgebouw had verschaft. Het bleek, dat getracht was een offerbus te ledigen en een kastje te openen, waarin zilveren kerkbenoodigdheden waren geborgen. Er wordt echter niets vermist. Wel zijn eenige baldadigheden gepleegd. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Bij een inbraak en diefstal in den nacht van 43 op 44 dezer alhier gepleegd, in een perceel in de Van Bylandtstraat, hadden de dieven of de dief gemakkelijk werk. Er behoefde slechts een glasruitje van de straat deur ingedrukt te worden om daarna de deur te openen, die niet op het nachtslot was. Het huis werd niet bewoond, want de bewoonster was tijdelijk afwezig. Er worden heel wat zilveren en gouden voorwerpen vermist, die geborgen waren in een buffetkast, waarop de sleutel stak. Onder meer zijn onderscheidene zilveren lepels, vorken en messen gestolen, gouden broches, ringen, o. a. zes met juweelen, twee bankbiljetten van f 25, een muntbiljet van f 40, zoomede eenige rijksdaalders en guldens. De bestolene was tegen inbraak ver zekerd. Bij de Zuid-Afrikaansche deputatie te 's-Gravenhage is bericht ontvangen, dat de heer Fischer, hoofd der deputatie, uit Berlijn te Brussel is teruggekeerd. Dr. Leyds blijft nog eenige dagen in de Duitsche hoofdstad. Rotterdam, 45 Nov. Gisterenoohtend kwam ter hoogte van het Kralingsche Veer, op de Maas, bij deze stad, de met stukgoederen geladen stoomboot »Jeannette", van de firma H. Braakman Co., varende van Rotterdam naar Antwerpen. Ter zelfder hoogte bevond zich de van Antwerpen komende stoomboot Johanna", alsmede een daar geankerd liggende zandschuit. De nJeannette", welke tusschen deze twee wilde doorvaren, kwam in botsing met de zandschuit, kreeg een lekkage aan den boeg en zonk onmiddellijk. Alle opvarenden werden gered, behalve de 30-jarige vrouw van den kapiteio, Abraham v. d. Kreeken, wonende te Antwerpen. Haar man wierp haar nog een lap goed toe, doch zij greep mis en zonk in de diepte weg. Haar lijk is nog niet gevonden. De lading drijft in de rivier rond. Meer dan 50 kisten ziet men ter plaats drijven. Zierikzee, 48 November. De postconducteur 4e klasse Van der K., dienstdoende op den postrit Bergen-op-Zoom Zierikzee, die verleden jaar, tengevolge van een val, ongeschikt is geworden en daardoor is afgekeurd, is met ingang van 4 December a.s. op vol pensioen gesteld. De opzichter van den waterstaat D. Visser, aan Het Zijpe, gem. Bruinisse, is overgeplaatst bij het bouwen van een brug over de Oude Maas te Spijkenisse, ten behoeve van de aan te leggen tramlijn van Rotterdam naar Hellevoetsluis. Bij de directe belastingen enz. zijn, met ingang van 46 November, benoemd J. L. Martens tot kommies 4e kl. te Kanter (tijd.); Ph. de Lege en P. van Hoogerhuis tot tjjd. komm. te water bij de amb. recherche (2e afdeeling). In 4897 word door freule A. Huijssen van Kattendijke, overleden te Parijs, bij testamentaire beschikking een gedeelte harer nalatenschap voor liefdadige doeleinden aan gewezen, waaronder het tiendrecht op een aantal kavels onder Tholen en Poortvliet. "Wijl de familie Huijssen van Kattendijke reeds een reeks van jaren betrokken is geweest in de Ambachtsheerlijkheid van Oud en Nieuw-VosBemeer en Yrijberghe, trof de gemeente Oud-Vossemeer het geluk, dat bovengenoemde tienden haar werden geschonken waarvan de jaarlijksche opbrengBt geraamd werd op f 700. Het Gemeentebestuur aanvaardde natuurlijk met ingenomenheid het geschenk en benoemde een commissie, welke het »Fonds Huijssen van Kattendijke" zou beheeren, geheel on afhankelijk van de gemeente-financiën. Do opbrengst zou alleen gebruikt worden ten voordeele van arme zieken in die gemeente, kostelooze geneeskundige behandeliog, genees middelen, versterkende middelen enz. en het dan nog overblijvende voor hygiënische in richtingen of werken ter bevordering van de I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1