ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 1$ November 1901. (Z ierilizeesclie C o ur an t). Eerste Blad. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7616. Directeur i A. ar. DE A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags i_ ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend g-eschieden ten kantore van A. J. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. an A. FbéLnkel, Havenpark 348, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 15 regels cts. Elke regel meer IS cts. Heeren Winter-Jekkers van af f 3,60 Jassen - 6,50 Jongens Jekkers - 2,75 Kinder Jasjes - 2, j De aandacht wordt gevestigd j op de goedkoope aanbieding van 1 VISITEKAARTJES door de Drukkerij en j Papierhandel van R. W. J. OCIiTMAN, WW naast 's Landskamer alhier. HIEUWSTIJD1NGEIL1 Nederland. IJmuiden, 14 Nov. De voortvluchtige boekhouder der Yisscherij-maatsohappij »Ken- nemerland" was daaraan reeds een achttal jaren verbonden en genoot het volle vertrouwen. Niet alleen is een dépot van f 12,000 verdwenen, doch bovendien is er nog een tekort van f 4000. Gisterenmiddag is de boekhouder nog te Haarlem in een café op den Kruisweg gezien. Hij solliciteerde bovendien nog naar de betrekkiDg van directeur der Maatschappij. Utrecht, 14 Nov. Alhier wordt sedert Maaodagavond de 18-jarige dienstbode G. H. vermist. Sedert ruim anderhalfjaar bij mevrouw de weduwe v. B. een reeds bejaarde dame in betrekking, kreeg zp echter Maandagmorgen onverwachts haar ontslag en wel naar aanleidiDg van het volgende: Een paar dagen te voren had het op een morgen de aandacht van mevrouw getrokken dat G. erg laat naar beneden kwam en was de keukenmeid daarop naar boven gezonden om te zien wat het meisje toch wel uitvoerde. Weinige oogenblikken daarna kwam deze, blijkbaar zeer ontsteld, mevrouw mededeelen, dat G. niet meer op haar kamer was, doch dat zij er een jongen man had aangetroffen, die bezig was toilet te maken. Natuurlijk was in een oogwenk het geheele huis in opschudding en werd al het mogelijke gedaan om den inbreker en ongetwijfeld ook dief, het ontvluchten onmogelijk te maken. Toen de politie echter kort daarna verscheen, bleek de onbekende reeds te zijn ontsnapt en wel langs het eenige wegje, dat men verzuimd had af te sluiten en alleen aan de huisgenooten bekend kon zijn. Dit, in verband met het feit dat er niets vermist werd, gaf dan ook stof tot velerlei vermoedens, die men echter moest opgeven, toen het dieutsboden-personeel eenstemmig betuigde in deze geheel onschuldig te wezen. Het voortgezet onderzoek bracht echter feiten aan het licht, waaruit met voldoende zekerheid kon worden afgeleid, dat G. niet zoo onschuldig was als zij het wel deed voorkomen, maar dat zij daarentegen haar beminde, zekeren R., zonder voorkennis van mevrouw een paar dagen te logeeren had gehad en op haar kamer had verborgen Dit alles had, zooals zich laat denken, tengevolge, dat mevrouw niet langer van haar gediend wilde zijn en haar wegzond. Het meisje is daarna nog even bij haar ouders en bij die van baar vrijer geweest, doch is toen verdwenen, zonder eenig spoor achter te laten, zoodat men vreest dat haar een ongeluk is overkomen. De ruim 50-jarige gepensionneerde B. in de Koningstraat alhier, had reeds sedert lang een goed oogje op de 20-jarige dochter van zjjn buurman K., hetgeen bij haar bij onderscheidene gelegenheden duidelijk genoeg had doen blijken. Daar het meisje echter steeds deed of zij hiervan niets bemerkte, trok hij eenige dagen geleden zijn stoute schoenen aan en deed aanzoek om haar hart en hand. Het resultaat was echter, dat hij werd afgewezen en dat de ouders hem boyendien verzochten het meisje niet meer met dergelijke aanzoeken lastig te vallen. Toch liet B. zich door dit ongunstig resultaat niet afschrikken, integendeel scheen het zijn liefde aan te wakkeren en deed hij dan ook Da dien nog moeite genoeg om het voorwerp van zijn min van gedachten te doen veranderen. Echter te vergeefs. "Waarschijnlijk gedachtig aan het spreekwoord »de aanhouder wint", besloot hij gisterenavond het nog eens te wagen, doch had wat nu juist geen aanbeveling was, maar misschien moest dienen om hem wat meer moed te geven vooraf een flinke dosis spraakwater ingenomen. De gevolgen hiervan bleven dan ook niet uit, want toen hij bij K. in huis zijnde, zijn aanzoek hernieuwde en werd afgewezen, werd hij zoo boos, dat bij een mes te voorschijn haalde en daarmede eerst het meisje een diepe wond aan den hals en twee sneden over den arm toebracht en daarna eveneens haar vader aan hals en voorhoofd ernstig verwondde. Op het hulpgeroep van K. schoten eenige buren toe en maakten zich van B. meester, waardoor zeer waarschijnlijk een dubbele moord werd voorkomen. De verwonden werden naar het ziekenhuis vervoerd en waren uitgeput door bloedverlies. Hun toestand is dan ook, hoewel niet levensgevaarlijk, toch ernstig. De dader, die niet den minsten spijt toonde, werd gearresteerd, terwijl het mes werd in beslag genomen. 's-Gravenhage, 13 Nov. In tegen woordig- digheid van enkele rechterlijke autoriteiten, verschillende leden der balie waaronder de deken der orde van advocaten mr. Ylielander Hein en eenige dames, had gisterenmiddag de plechtige installatie plaats van mr. P. A. J. Bouvinvice-president der rechtbank te Rotterdam, als raadsheer in het gerechtshof alhier. Na door den procureur-generaal, mr. Bij- Ie veld, ook namens zijn ambtgenoot, mr. Reitsma, hartelijk te zijn gelukgewenscht, werd de nieuwbenoemde door den president, mr. J. J. Van Geuns, geïnstalleerd met een toespraak, waarin deze, wijzende op het gewicht en de moeielijkheid aan een goede rechtsbedeeling verbonden, den nieuwbenoemde, die aan wetenschappelijke rechtskennis een groote ervaring paart, welkom heette. De president wees hierbij op de langdurige rechterlijke loopbaan van mr. Bouvin, 3 jaar als rechter in 't kanton Zierikzee, 26 jaar als rechter en vice-president der Rotterdamsche rechtbank, waarvan zoovele hoogst gewichtige beslissingen aan 's Hofs oordeel onderworpen worden. De nieuwbenoemde zal in de Strafkamer zitting nemen. De gezondheidstoestand van de Koningin is zeer bevredigend. Tot volkomen herstel is rust noodig, zoodat H. M. nog wel eenigen tijd hare vertrekken zal moeten houden. Blijkens een mededeeling van de Köln. Zeitung zou de ongesteldheid van H. M. de Koningin, die een goed verloop heeft gehad, daaraan toe te schrijven zijn, dat de bijzondere omstandigheid, waarin Hare Majesteit ver keerde, van tijdelijken aard is gebleken te zijn. Zijn wij wel ingelicht, dan is de voor stelling alsof in het gewijzigd reglement van orde voor den raad van ministers bepaald zou zijn, dat de kabinetsformateur voor den duur van het kabinet als voorzitter zal fungeeren, geheel bezijden de waarheid. Bepaald schijnt alleen dat de Koningin vrij zal zijo, om den voorzitter van dien Raad aan te wijzen, en zulks voor bepaalden of onbepaaldeo tijd. De benoeming kan dus plaats hebben, gelijk dusver voor drie maanden, maar ook voor korter of langer. Met het scheppen van een président du conseil", gelijk men dien elders kent, heeft de wijziging die tot stand kwam, alzoo niets gemeen. De Zwolsche Ct. deelt mede, dat door de Nederlandsche regeering verlof is verleend aan den heer F. J. Domela Nieuwenhuis, consul-generaal in Pretoria, om naar Nederland te gaan. Dit verlof was reeds door den heer Domela Nieuwenhuis in den verloopen voor- zomer aangevraagd, maar destijds niet verleend. De behartiging van de Nederlandsche belangen is door de regeering opgedragen aan den Franschen consul te Pretoria, den heer Auber. Een huisschilderBknecht stond Donder dag 1.1. voor den kantonreohter alhier terecht omdat hij zijn zoontje van 12 jaren niet geregeld de school had doen bezoeken tot welker bevolking het kind, blijkens inschrijving behoort. Het openbaar ministerie eischte f 5 boete. De kantonrechter maakte den man opmerkzaam opzijn nalatigheid, hem aanradende de overtreding niet te licht op te vatten, want dat 't met een kleine boete begint, maar met hechtenis kan eindigen. j »Ik wil 't kind wel school zenden, mijnheer de kantonrechter, maar mijn vrouw heeft er op tegen". Waarom »Ik weet niet verkeerde begrippen". Ja maar u is 't hoofd van het gezin en »Nou ja, hoofd van 't gezin hoofd van 't gezin afijn ik zal krachtige maatregelen nemen voortaan". De kantonrechter, die geen flauw vermoeden had van het radicale van die maatregelen, moedigde den man nog aan. »Dat is goed, dat u krachtige maatregelen neemt, want inderdaad, als ik u weer bier zie, wordt de straf zwaarder »En toen kwam het antwoordHet eenigste wat d 'r op zit ie, dat ik van m'n vrouw afga en de kinderen meeneem, want anders doet ze 't tóch niet Rotterdam, 13 Nov. Op aanwijzing van een tapper op het Achterklooster is vanmorgen op het Achterklooster aangehouden en naar het bureau in de lange Torenstraat gebracht B. A. Co8thuma, die te Amsterdam in de Zandstraat No. 14 woont, zooals hij zegt. Deze man liep met een bedelbrief, waarin hij beweert door de Engelscben uit Zuid-Afrika te zijn gezet met een vrouw en 6 jonge kinderen. Door den schrik werd hij destijds in Zuid-A frika stom en roept nu de hulp in voor zjjn hulpbehoevend gezin. Yier dubbeltjes was hij machtig geworden vóór de politie de hand op hem legde. Toen bleek dat de man nooit Zuid-Afrika gezien heeft, ook niet doofstom is, hoewel hij een leitje bij zich draagt om vragen en antwoorden op te schrijven, maar 2 jaar geleden uit de gevangenis is ontslagen. Daar bracht hij reeds 23 jaar in door tengevolge een negental vonnissen, hem opgelegd door de rechtbanken te Assen, Leeuwarden, Utrecht en Amsterdam. In laatstgenoemde plaats heeft hij in den laatsten tijd met vrucht voor doofstomme gespeeld, loopende met bedelbrieven. Steenbergen, 13 Nov. Alhier bemerkte de sasmeester Yan Loenhout op een ochtend, dat het luik van een peeëndak, waarin de gebroeders Voorbraak zich ter ruste hadden begeven, gesloten bleef. Men stelde een onder zoek in, en nu bleek, dat in de ruimte een bedwelmende petroleumlucht heerschte. Meer dood dan levend werden de gebroeders V. naar boven gebracht, en eerst na veel moeite gelukte het, hen weder tot bewustzijn te brengen. Zierikzee, 15 Nov. In ons vorig nummer kwam een uitvoerige advertentie voor van den heer Iman J. van der Have, importeur en fabrikant van krachtvoeder-artikelen, waarin genoemde heer een aantal zeer gunstige beoordeelingen, afkomstig van welbekende afnemers van zijn melasse-veevoederproducten, publiceert. Voor hen, die het nog niet weten, diene, dat men onder melasse te verstaan heeft het dikke, stroopachtige overblijfsel van de beetwortelsuikerfabrikage. De melasse wordt wegens het hooge eiwit- en vetgehalte, na een bewerking te hebben ondergaan, als vee voeder gebruikt. De paarden eten het dolgraag, zoodat het, wat niet te verwonderen is, daar het een voortreffelijk en tevens goedkoop voedsel is, voor een groot deel de haver ver vangt. Yelen voeren de paarden half met haver en half met melasse. Evenwel niet alleen voor de paarden, maar ook voor schapen, inzonderheid voor melk- en mestvee, wordt melasse veelvuldig aangewend, hoewel de S8menstelling dan eenigszins verschilt. Voor melk- en mestvee worden ten behoeve van de samenstelling alleen die producten genomen, die op de melkafscheiding, op het vetgehalte der melk en op den vleeschgroei gunstig inwerken. De melasse veevoederproducten worden in de fabrieken van den heer J. F. Vlekke, directeur der Gastelsche Beetwortel suikerfabriek en de suikerfabriek te St.-Antoine, onder toezicht van dr. Lubowsky, gemaakt. De naam van den heer Vlekke is voorzeker een goede waarborg voor de deugdelijkheid van de door den heer Iman J. van der Have gefabriceerde en in den handel gebrachte krachtvoeder-artikelen. Bij Kon. Besl. is herbenoemd tot burgemeester van Dinteloord de heer C. van Mensch. Mej. C. T, Moerdijk, uit Ellewoutsdijk, thans vroedvrouw te Domburg, is met iDgang van 1 Januari a. s. als zoodanig benoemd te Dubbeldam bij Dordrecht. Te Dordrecht is met iDgang van 16 November a.s. benoemd tot agent van politie Iz. Oostdijk van Poortvliet. Dinsdagmiddag brak te Oost- en "West- Souburg de as van den windkorenmolen, waardoor de wieken naar beneden vielen, in haar val de galerij verbrijzelden, en 't neven staande stoomgemaal zoodanig havenden, dat er niet mee gemalen kan worden. De schade wordt op f 3 k f 4000 geschat. Eikerzee, 14 Nov. Naar wij tot ons genoegen vernemen, worden er door het hoofd der school alhier ernstige pogingen aangewend om een werkliedenvereeniging op te richten, die zich ten doel stelt haar leden, ingeval deze door ziekte of kwet suren buiten staat zijn te werken, geldelijke ondersteuning te geven. Teneinde de wenschelijkheid van het stichten er van te bespreken, is tegen Dinsdagavond a.s. te Scharendijke een openbare vergadering uit- Dat er vele werkgevers en vooral tal van werklieden zich mogen geroepen voelen om deze vergadering bij te wonen. WesteHjk Schouwen. Dat de teelt van bloembollen op uitgebreider schaal wordt uit geoefend, blijkt uit het feit, dat dit jaar zijn uitgeplant geworden pl.m. 1800 bedden tulpen, narcissen en hyacinthen. Het vorige jaar waren pl.m. 750 bedden aangelegd. Uit het West- land zijn wederom voor eenige honderden guldens aan bloembollen betrokken. Daaronder zijn dure soorten en van zeldzame kwaliteit. Bruinisse, 14 Nov. Bij het uitwerpen van een kurken zak had een knecht van de stoomboot »de Zijpe" het ongeluk met den arm tusschen boot en paal te geraken. Dit liohaamsdeel werd daardoor zwaar gekwetst. Een inzameling alhier ten behoeve der Boerenvrouwen in Transvaal gehouden bracht ruim honderd gulden op. Stavenisse, 14 Nov. Geen wonder, dat de eigenaars en schippers van kleine vaar tuigen al meer en meer gaan klagen, dat er voor hen zoo weinig meer te verdienen valt, wanneer men de groote schepen ziet, die tegenwoordig in de vaart komen. Zoo kwam hier vóór een paar dagen in de haven het grootste vaartuig, dat ooit deze haven bezocht. Het schip, genaamd »Stella Maris", van de firma Daverveld Co. te Oudenbosch, kwam alhier en nam in ééne lading niet minder dan 187 last of 374000 K.G. suikerbieten mee. Maar dit is ook zeker: mochten de landbouwproducten met de verhoogde opbrengst van de laatste jaren, alleen, evenals vóór 20 jaren en minder, met die kleine vaartuigen vervoerd worden, dan had men misschien tot het voorjaar toe suikerbieten op de haven plaatsen liggen. Scherpenisse, 14 Nov. Een jongeling alhier, die op een stuk land aan den zeedijk werkzaam was, sprong over de sloot om naar een voorbijvarend vaartuig te kijken, doch hij had daarbij het ongeluk zijn been aan de knie te breken. Onder hevige pijnen is hij eerst per kruiwagen van het land gebracht en daarna per rijtuig naar de ouderlijke woning. St.-Maartensdij k, 14 Nov. Terwijl heden middag de arbeider Jhs. Op den Brouw op een stoel staande een spijker uit een buiten muur wilde verwijderen, had hij het ongeluk te vallen, waarbij zijn hand door een glasruit ging met het gevolg, dat eeu ader in den pols afgesneden werd, waardoor hevig bloedverlies ontstond en geneeskundige hulp dadelijk en dringend noodig was. Bij de behandeling der nieuw vast gestelde verordeningen betreffende heffing van hoofdei, omslag beBtond bij Gedep. Staten van Zeeland tegen verscheidene dier ver ordeningen de bedenking, dat het bedrag van den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud hooger was gesteld dan het bedrag van het inkomen, dat krachtens art. lb 2°. der kies wet aanspraak geeft op kiesbevoegdheid. Deze bedenking werd ook gemaakt door genoemd college ten aanzien van de nieuw vastgestelde verordening hoofdei, omslag voor deze gemeente. Nu deed zich het geval voor, dat de raad der gemeente Wissekerke (N.-B.) een gelijk bedrag voor aftrek vaststelde als de gemeente St.-Maartensdijk, n.l. f 300 vast -j- f 25 voor ieder kind beneden de 13 jaren ond. Beide gemeenten zijn in de kies wet-tabel in dezelfde categorie geplaatst, kiesbevoegdheid f 300, derhalve dan geacht maatschappelijken wélstand te bezitten. Bij beide verordeningen maakte het Gedep. College de opmerking, dat sommige personen, die volgens de kieswet maatschappelijken welstand bezitten, in die gemeenten zouden geacht worden zelfs het voor noodzakelijk levensonderhoud vereischte te ontberen. Bij missive van 7 Sept. 1901 verklaarde de Minister van Binnenlandsche Zaken zich ten opzichte der gemeente "Wissekerke met de door Gedep. Staten gemaakte bedenkingen te vereenigen. Bij Kon. Besluit echter, d.d. 11 Oct. 1901, werd de verordening der gemeente St.-Maartensdijk goedgekeurd met, zooals boven werd vermeld, dezelfde bepaling voor aftrek en waartegen op dezelfde gronden door Gedep. Staten dezelfde bedenkingen waren gemaakt. Van waar, vroegen wij ons af, dit verschil in Kon. beslissingen, de ééne een maand na de andere? Oud-Vossemeer. Een werkelijk grappig geval deed zich deze week aan het overzetveer van Oud- op Nieuw-Yossemeer voor, dat evenwel treurig zou kunnen afgeloopen zijn. Een perBoon, zeker wat al te veel geofferd aan Bacchus, toonde zich wat verontwaardigd, dat hij, komende van de zijde van Nieuw- Yossemeer, geen boot of pont vond, die hem direct zou overbrengen. Evenwel geen nood! Zich ontkleeden, en zich in het koude November-nat der Eendracht storten, was een werkdat bizonder weinig tijd vorderde. Thans moest de veerboot werkelijk te pas komen, anders had hij aan krabben, kreukels enz. kunnen verhalen van de weinige haast, die gemaakt werd, om hem naar de overzijde te roeien. Wij twijfelen niet of het bad zal wel afkoelend gewerkt hebben. Men meldt ons: Aan de gemeentebesturen in onze omgeving is door het bestuur der Yereeniging tot bevordering van de opvoeding en ter behartiging der belangen van verwaarloosde kinderen, een circulaire verzonden, waarin de aandacht wordt gevestigd op de omstandigheid, dat tal van personen, die zich met of zonder woon wagen van de ééne plaats naar de andere begeven, om door het maken van muziek, het geven van vertooningen of het venten met verschillende goederen, in hun onderhoud te voorzien, kleine kinderen medevoeren; liefst wordt dan door een vrouw, met één of meer kinderen op den arm of aan de hand, giften opgehaald, welk weer het ook zij en dat die kinderen alleen worden medegevoerd om het medelijden op te wekken en zoodoende meer en grootere gaven te ontvangen. Geen wonder, dat tal dezer kinderen door den invloed van het klimaat en van vermoeienis ziek worden. Aan deze kindermishandeling kan een eind gemaakt worden, door het in 't leven roepen van een verordening, waarbij verboden wordt om bij het venten, het geven van vertooningen enz. kinderen beneden den 12-jarigen leeftjjd mede te voeren. Waar velen zich verbonden om dierenmishandeling tegen te gaan, zegt de commissie zal zeker kindermishandeling ue aandacht verdienen. Ierseke, 14 1 .v. Gisterenavond trad in de zaal van den heer Joosse alhier op de heer A. G. de Zeeuw, officier van het Boerenleger, teneinde een Transvaallezing te houden. De opbreDgst zou na aftrek der onkosten worden besteed voor de concentratie kampen. Het spijt mij, dat ik van dien heer niet kan melden, wat ik van mannen als Louw en Plokhooij, Kloppers en Steenkamp eu nog meer anderen wel kon berichten. Deze mannen spraken eenvoudig en waar. Geheel het optreden van den heer De Zeeuw maakt hem verdacht in de oogen zijner hoorders. Het vertellen door hem van enkele episoden uit den oorlog kan bij mij geen bewondering wekken, wijl zijn verhalen eenvoudig onge looflijkzijn. Onder andere vertelde hij, dat Bul Ier in ééu slag eens 17000 dooden verloor, dat De Wet met 10 man, eenmaal 78 officieren gevangen nam op een bal, enz. Nog vertelde bij iets van den slag bij Stormberg, welke slag werd geleid door den Boeren-commandant Steenkamp. De heer Steenkamp vertelde eenigen tijd geleden ons ook iets omtrent dien slag, en het onderscheid in dezen is nogal opvallend. Waar Steenkamp ons verhaalde, hoe liij met een gedeelte zijner mannen afwezig was op ongeveer een uur afstand, toen het achter gebleven gedeelte van zijn commando werd overvallen door Gatacre, doordat die generaal met zijn mannen die achtergebleven Boeren was bekropen, verhaalde de heer De Zeeuw ons, dat de mannen van Gatacre pas trac- tement hadden ontvangen, en daardoor nogal

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1