Donderdag 14 November 1901. Voordracht Rijkstuinbouwleeraar. Lager Onderwijs. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN- ZIERIKZEESCHE (22 i e r i li zeesclie NIEUWSBODE. Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,G0. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7615. Directeur i A. T. DE LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuwe. Advertentiënran 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlgk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bozorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. fitankel, Havenpark 348, Zierikzee. Keuring der verhuurd wordende Rijtuigen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zirrikkee, Gelet op art. 79 der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag «teil lö November e.lt des namiddags te 3 uur, aan de Balie, eene KEURING zal worden gehouden van de verhuurd wordende Rij- en Voertuigen. Alle Rijtuigverhuurders worden mitsdien opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor besterode plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politie-Verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 4 November 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op het schrijven van den Rijkstuinbouw leeraar voor Noord-Brabant en Zeeland van 31 October j.l., no. 203 Maakt bekend, dat door dien Rijkstuinbouw leeraar op Woensdag 20 November 1901, des avonds 7 nnr, in een der lokalen van het gebouw van den heer F. C. van Met er en op de Appelmarkt te Zierikzee eene VOOR DRACHT zal worden gehouden over: Den aanleg van boomgaarden mei onderbeplanting. Deze voordracht is voor een ieder, zoowel in als buiten Zierikzee woon achtig, kosteloos toegankelijk. Zierikzee, den 11 November 1901. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken hekend, dat op heden is afgekondigd de door den Raad dier gemeente, in zijne Vergadering van den 7 October 1.1. vastgestelde Verordening, regelende het getal onderwijzers op de openbare scholen voor lager onderwijs en het bedrag hunner jaarwedden in deze gemeente. Zierikzee, den 13 November 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De berichten, die Engeland omtrent den ataat van den oorlog in Zuid-Afrika gelieft los te laten, zijn van zóó onbeduidenden aard, dat zij der bespreking niet waard zijn. Wij zullen er dan ook niet eens bij stilstaan. Evenmin zullen wij ons bezighouden met d.e volksmisleidende voorstelling, die de waarjteid- verkrachtende Jingo-pers van de verpletter ende nederlaag gaf, die een deel van de Britsche krijgsmacht bij Bakerslaagte gelede'j heeft. Alleen wenschen wij in het licht '£0 stellen, wat nog niet door ons vermeld ir, geworden, omdat wij het nu pas weten, d'^t de Boeren bij Bakerslaagte een aantrj gevangenen gemaakt hebben, die zij, na hen op de meer en meer gebruikelijke wij/J0 van geweren en ammunitie ontlast te heb'oen, weer terstond in vrijheid stelden. De eerlijke Kitchener heeft verzuimd natuur',ijk zonder opzet dit naar Engeland te seinen. Een dagblad correspondent hep^'t echter zonder moed wil dit zij tot zijn verontschuldiging gezegd, uit de school geklapt. Het ergste is, dat dit aan de censuur, anders met Argusoogen alles nauwkeurig nagaat, ontgaan is. Vandaar, dat de vlieger dat de Engelschen bij Bakerslaagte geen belangrijke nederlaag, maar een glorie rijke o, verwinning behaald hebben, in Engeland niet zal opgaan. Volgens de verraderlijke verlieslijsten wordt r in de Kaapkolonie nog steeds gevochten. En daar wij omtrent den aard en het resul taat van die gevechten schier niets naders vernamen, zoo kunnen wij veilig aannemen, dat het met de Boeren beter geschapen staat dan met de Engelschen. Men zal waarschijnlijk wel opgemerkt hebben, dat de Engelschen in den jongsten tijd zoovele Boerencommandanten gevangen namen. Tot goed verstand echter wete men, dat bijkans elke grondeigenaar, die den Engelschen in handen valt, door deze on gevraagd en stilzwijgend tot commandant wordt bevorderd. Deze ongewilde promotie staat echter in niet het minste verband met betoonde dapperheid of waardeering van andere ver diensten, gelijk wellicht een OD'noozele hals zou veronderstellen. Och neen). Zij is slechts bet leuke middel zich meester te maken van den grond, die den gevangene toebehoort. De wereldberoemde proclamatie van den edelen Kitchener bedreigt toch eiken Boer, die officier is, on na den vijftienden October gevaDgen wordt genomen, met verbeurd verklaring van al zijn goederen ten voordeele van den Engelschen fiscus, die natuurlijk den grond verkoopt. De gemalin van den Koning van Engeland wil in sympathie voor het leger voor wijlen haar schoonmama, Koningin Victoria, niet onderdoen. Zond deze indertijd aan de Engelsche soldaten als Kerstgeschenk busjes chocolade, deze zal ter gelegenheid van het aanstaande Kerstfeest een zesduizend met zilver gemonteerde tabakspijpen aan die regimenten doen toekomen, waarvan zij het hoofd is. Wij gunnen aan de arme Tommies, die hun pleizier wel op kunnen, gaarne hun pijpen, maar wij kunnen toch ook moeilijk den wensch onderdrukken, dat zij, figuurlijk gesproken, nog menige kwade pijp mogen rooken, zoolang zij zich op den Zuid-Afri- kaanschen bodem bevinden. Die Boeren zijn toch slechte, verfoeilijke wezens, diepgezonkene schepselen. Wat hebben zij al niet op hun gewetenDat hun vrouwen en kinderen, inzonderheid de laatsten, in de concentratiekampen in zoo grooten getale sterven, is hun schuld. Immers, hadden zij hun vaderland niet verdedigd, toen het bedreigd werd, waren zij, zooals het behoort, den Engelschen te voet gevallen, toen deze hurj nationaliteit van de landkaart wilden u'it- wisHchen, dan waren hun hoeven door 'ieze niet verbrand, en dan waren hun vrouwen en kinderen niet, beroofd van alles, srnadejijk weggevoerd, en in ongezonde concentratie kampen opgesloten. Maar nu 7^,jj in hun misdadig streven naar vrijheid en Onafhankelijk heid met een verstokt gemced hardnekkig volhard hebben, en nog volharden, nu konden de Engelsehen toch wel nif,t anders bandelen dan zij deden. Niet op de, Britsche natie dus kleeft de bloedschuld, maar op de plicht- vergetene Boeren zelvJf die hun vrouwen en kinderen er aan geworgd hebben. In dien geest uitte zich de bra*/e EDgelsche Minister van Oorlog, Brodrick een waardig ambtgenoot van den nog braveren Chamberlain. Een andero taal sprak Sir William Har- court, de vroegere leider van de liberale partij in Engeland. In een brief, dien het bekende Jiagoblad The Times opnam, valt hij op heftige wijze de Regeering aan, ver wijt haar de verfoeilijke wijze van oorlog voeren, en brandmerkt de levenslange ver banning der Boeren en de verbeurdverklaring van hun goederen, als in strijd met de wetten van het land en de regelen van den oorlog. Hij verklaart, dat de natie, die ter verdediging van haar volksbestaan en masse opstaat, aan spraak heeft op gelijken voet behandeld te worden als een geregeld georganiseerd leger. Ook doet hij uitkomen, dat zij, die den toe stand in Zuid-Afrika naar waarheid schetsen, die het als hun plicht beschouwen de natie niet te bedriegen, door de Regeering worden beschuldigd de Boeren in hun strijd aan te moedigen. In hetzelfde blad geeft de Zuid-Afrikaansche financier en mijneigenaar Robinson éen middel tot pacificatie aan de hand. Tijdelijk en voorloopig aldus is het voorstel, dat hij in overweging geeft worden door vijf Engelsche- en vijf Boeren-afgevaardigden een gouverneur over Transvaal en den Oranje- Vrijstaat benoemd. Een raad, bestaande uit zeven Engelschen en vijf Boeren, zal den gouverneur ter zijde staan. Binnen twaalf maanden na de pacificatie sal door de bewoners een wetgevend lichaam worden gekozen. De proclamatie van Kitchener zal ingetrokken, en algemeene amnestie, behoudens eenige uitzonderingen, worden afgekondigd. Of de Boeren dergelijke voorwaarden, zoo zij gesteld mochten worden, zouden aannemen, betwijfelen wij. Het doet er ook niet toe. Het steentje is aan het rollen. De beweging tegen don oorlog vangt in Engeland aan een kracht te worden. EDgeland's Mephisto zal vallen, en met hem zullen vallen allen, die zii'ü handlangers waren. Ook Salisbury, de 'zwakke Minister-President, die geheel aan den leiband loopt, en ziende blind is, zooals zijn onbeduidende rede bewees, die hij Zater dag aan het banket bij de installatie van den Dieuwen Lord-Mayor van Londen gehouden heeft. In Duitschland heeft de verontwaardiging tegen Chamberlain over zijn leugenachtige bewering, dat de Duitschers in den oorlog van 1870 met Frankrijk nog erger hebben dan de Engelschen nu in Zuid-Afrika, haar hoogtepunt bereikt. Vooral aan de universiteiten is de verbittering over deze onverdiende beleediging, het Duitsche leger aangedaan, zeer groot. Zij uit zich, zooals men in den jongsten Berlijnschen brief uitvoerig kan lezen, in levendige krachtvolle protesten. Het is goed, dat men op de ver gaderingen, waar die nationale protesten met ongekende geestdrift werden aangenomen, duidelijk deed uitkomen, dat het niet alleen Chamberlain's bedoeling is geweest zijn bar barisme te verdedigen met een valsch beroep op hetgeen andere beschaafde 'natiën zouden gedaan hebben, maar dat het crok zijn heimelijk oogmerk was het nog nfot ganschelijk uit gedoofd twistvuur tussc'jen Franschen en Duitschers opnieuw voedsel te geven. i De Keizer, de naz.aat van den door hem hoog vereerden heldep.-Keizer, zooals "Wilhelm I genoemd wordt, verdraagt met stoïcijnsch geduld den hoon het leger, en daarmede ook zijn Stamhuis aangedaan. Waarom zwijgt j deze vorst, die anders wel praten kan, thans Toen het ''China gold, slingerde hij met j geweldige 'kracht zpn Hunnenrede de wereld j in. Waarom is hij tegenover Engeland zoo mak a'.s een lam? Staat voor hem de bloed- verwantschap met Engeland's regeerenden j vorst hooger dan de roemrijke vlag van zijn lp'.nd? Mag hij, het hoofd van den Duitschen j staat, dulden, dat die vlag door Engeland's toonaangevenden Minister beschimpt wordt? Begrijpt hij niet, dat hij door stilzwijgend te berusten zijn volk, dat reeds lang met leede oogen zijn voorliefde voor Engeland gadesloeg, van zich vervreemdt? Bemerkt hij niet aan den jongsten uitslag der gemeentelijke ver kiezing in zijn vorstelijke residentie, dat reeds een groot deel der bevolking van de hoofd stad zich schaart onder de vanen van een partij, waarvan de aanhangers juist niet bebooren tot de kampioenen van de monarchale idéé? In zestien kiesdistricten toch van Berlijn werden dertien sociaal-demokraten gekozen. Ligt in die uitspraak des volks geen les voor den vorst Den lsten April 4902 krijgt Duitschland nieuwe postzegels. Wurtemberg zal van genoemden datum af geen bizondere postzegels meer uitgeven, maar zich van de rijkspost zegels bedienen. Beieren zal dan de eenige staat in Duitschland wezen, die zijn eigen frankeerzegels handhaaft. De diplomatieke betrekkingen tusschen Frankrijk en Turkije zijn gelukkig her steld. Turkije heeft bakzeil moeten halen, toen Frankrijk, meer tot herkrijging van zijn in het Oosten verloren invloed, dan tot los krijging van een geldsom, verschuldigd aan één zijner onderdanen, een eskader onder bevel van den admiraal Caillard naar Mitylene zond, en drie havensteden van dat op de kust van Klein-Azië gelegen eiland door Fransche landingstroepen liet bezetten. Op grond van een in 1878 met Engeland gesloten tractaat, waarbij het eiland Cyprus aan Engeland werd afgestaan, en in ruil waarvoor dit rijk zich verbond de bezittingen van Turkije in Klein-Azië te waarborgen, riep Turkije Engeland's tusschenkomst in. Ware Engeland thans niet in Zuid-Afrika aan handen en voeten gebonden, het zou vermoedelijk niet een voorwendsel gezocht hebben zich aan de vervulling van zijn plicht te onttrekken. Nu onttrok het zich daaraan onder een nietsbeduidend pretext, zoodat het zwakke Turkije op zichzelf aangewezen Frankrijk's eisehen onvoorwaardelijk moest inwilligen. Li-Hung-Chang, China's beroemde staats man, is plotseling overleden. Wij weten niet, of hij gehuwd is geweest. Maar zoo hij een weduwe met kinderen mocht nalaten, zullen deze voorzeker niet onverzorgd achterblijven, want Li was niet alleen de slimste, maar ook de rijkste Chinees. De Transvaalseh-Engelsclie oorlog. Het departement van oorlog te Londen bereidt de verversching van het leger in Zuid-Afrika voor. Detachementen cavalerie, die thans op het oorlogsterrein zijn, worden afgelost door even sterke afdeelingen uit Indië en minstens 2 brigades infanterie uit Indië zullen 2 brigades aan het front gaan aflossen. Er zal geen poging worden gedaan, om het leger in Zuid-Afrika te versterken, omdat Lord Kitchener zelf van oordeel is, dat verversching der mobiele colonnes en aflossing van regimenten, die het langst in het veld zijn, voldoende zijn. Een batterij rijdende artillerie te Aldershot en een batterij in Indië, zullen 2 batterijen aan het front gaan aflossen. Pretoria, 9 Nov. Wederom is een lijst I openbaar gemaakt van veertien Boerenaan- 1 voerders, die voor het leven zijn verbannen. Onder hen is de voormalige voorzitter van den Volksraad B. A. Klopper. j Londen, 11 Nov. Uit Lourengo-Marquez wordt van gisteren, Zondag, gemeld, dat de aanval van generaal Botha op de strijdmacht van kolonel Benson bij Brakenlaagte, feitelijk deel uitmaakte van de manoeuvre om een I operatie van grootere beteekenis te dekken. Nader zou nu bekend geworden zijn, dat een deel van de strijdmacht van Botha er in geslaagd is, bij een inval in Kaapkolonie zich meester te maken van 4000 paarden en een groot aantal wagens met oorlogsmateriaal. De Daily Mail bevat een mededeeling uit wat zij noemt betrouwbare bron, uit de naaste omgeving van president Krüger volgens welke mededeeling president Krüger gezind zou zijn vredesvoorstellen ernstig in overweging te nemen, indien zij hem gedaan werden door een aannemelijk vertegenwoordiger der Britsche regeering, lij voorbeeld door sir Henry de Villiers en mits zij gebaseerd zouden zijn op de volgende grondslagen Amnestie voor de opstandelingenonverwijlde terugkeer van de Bonrenkrijgsgevangenen algeheele terugtrekking van de Britsche troepen uit de Republieken weder opbouw van alle vernielde hoeven of schadevergoeding daarvoor en ten slotte een tractaat, gewaarborgd door Frankrijk en Rusland, waarbij den Republieken onmiddellijk zelfbestuur werd toegestaan onder de Afrikanervlag, terwijl de Boeren Witwatersrand en de goudvelden aan Groot-Brittanië zouden afstaan. Daily Mail maakt ook een afschrift openbaar van het volgend telegram, dat indertijd door den censor werd aangehouden: Kitchener gaf last om alle Boeren, die, in khaki gekleed, worden gevangen genomen, summier terecht te stellen. Kolonel Gorringe nam er een paar, dus gekleed, gevangen en handelde desovereenkomstig met hen". Het blad maakt ook een uittreksel openbaar van een brief uit Bethulië, waarin het weder varen wordt beschreven van eene kleine mobile colonne: »Het leren, dat wij leiden, is te ellendig om met woorden te beschrijven. Sedert Maart trekken wij voortdurend heen en weer, zonder een enkele stad binnen te gaan. Onze proviand-colonne gaat elke 10 dagen uit om voorraad te halen. Wij hebben geen tenten en kunnen slechts een klein bivouac opslaan met iets boven onze hoofden om ten minste droog te blijven. Daarbij is het verschrikkelijk koud: tien graden vorBt". China. Een bericht uit Peking meldt het over lijden, na eene ziekte aan welker ernst nu niemand wel meer twijfelen zal, van den hoogbejaarden staatsman Li-Hung-Chang. In 1823 geboren, heeft Li-HuDg-Chang in% onderscheidene ambten en waardigheden zijn vaderland China gediend. In 1804 bedwong hij den opstand der Tayping-rebellen, in 1883 leidde hij den oorlog en daarna de vredes onderhandelingen met Frankrijk, in 1895 met Japan en nu onlangs weêr met de mogend heden, die China een les meenden te moeten geven. Bij al deze gelegenheden gaf hij in ruime mate van het eigenaardig schuil-talent blijk, dat bij de Chineezen als de hoogste diplomatie geldt. In 1890 bracht Li een bezoek aan Europa, en bezocht daarbij ook Nederland en Am sterdam, waar eene combinatie van voorname kooplieden hem toen een feestmaal aanbood. Italië. De Italië, krant van het Quirinaal, welke ook dikwijls over het Yatikaansche hof nieuwtjes bevat, vertelt, dat de katholieken in Italië de plechtige viering van het 25-jarig paus-jubilé van Leo XIII voor den 20 Februari 1902 voorbereiden. Alleen Pius YII en Pius IX in de lange rij der pausen, hebben dat 1 jubilé kunnen vieren. Er is een comité i gevormd, dat gelden inzamelt voor een gouden I tiara. De schatkamer van St.-Pieter heeft al verscheidene tiara's, onder andere die, I welke Napoleon I aan paus Pius YII schonk, i en een gewicht van bijna negen kilo's heeft. Een andere, een geschenk van de koningin 1 van Spanje, toen in het jaar 1855 het Spaansch concordaat tot stand was gekomen, is een driekroon, met 19,000 diamanten, die drie ton gekost heeft. Engeland. Londen, 11 Nov. In de gedeporteerden commissie zeide Ardagh hedeD, dat hij verheugd was te kunnen mededeelen, dat de sehade- eischen van Nederlanders feitelijk ook vereffend waren, behoudens eenige onderdeelen. Engeland betaalt 37,500 (f 450,000) schadeloosstelling, die de Nederlandsche regeering zelf onder de belanghebbenden moet verdeelen. Ook de voor zitter, de heer Milvain, sprak zijn blijdschap over de schikking uit en hoopte, dat zij zoude bijdragen tot de hartelijkheid van de betrek kingen tusschen Engeland en Nederland, waarmede Ardagh instemde. Do commissie ontzegde definitief den eisch V8ü den Franscbman Martin, daar zij hem niet als gedeporteerd beschouwde. De Petit Bleu behelst een bericht uit Londen, dat de Iereche nationalisten voor een vacant geworden zetel in het Engelsche Parlement president Krüger kandidaat willen stellen. Zij redeneeren, dat de heer Krüger, naar Engelsche opvatting, tengevolge van de annexatie Britsch onderdaan is geworden en dat de Engelsche regeering zijn verkiezing dus niet ongeldig zou kunnen verklaren. Behalve de 6000 pijpen, die koningin Alexandra naar Zuid-Afrika zendt, heeft een 10.000-tal reeds zijn weg gevonden naar de South African Constabulary. En verleden week heeft de firma Rothschild 4000 pijpen, 200.000 sigaretten en 1000 pond tabak gezonden. De Rothschild's hebben sedert het begin van den oorlog al tusschen de twintig en dertig partijen tabak gezonden en daarnevens nog bizonder goede sigaren voor de officieren geschonken. Frankrijk. Te Parijs stierf onlangs in de rue de la Sordière een oude dame, die algemeen voor rijk werd gehouden. Maar hoe men ook zocht, men vond niets meer dan vijftig francs. Er werd een onderzoek ingesteld tegen de erfgenamen wegens ontduiking van successie recht, maar de stakkers bleken ook niets te hebben gekregen. Dezer dagen echter wilde een nicht, die op dezelfde kamer was gaan wonen, de kachel gaan aanmaken. Maar 't ging niet, de kachel wilde niet trekken, en de kamer stond vol rook. Een buurman, die haar te hulp kwam, maakte de pijp los, om daarin te kijken, en plotseling viel er een dik pak bankbiljetten en effecten uit, te zamen 60,000 francs. De berichtgever voegt er aan toe dat de nicht, die bijna gestikt was door den rook, dadelijk weer bijkwam. Duitschland. Berlijn, 9 Nov. De Nordd. Allg. Zeitung meldt, aat tusschen de Duitsche en Britsche Regeering eene overeenkomst is getroffen, volgens welke Engeland tot dekking van de schadevorderingen van uit Zuid-Afrika ver dreven personen eene som in eens betaalt, waarvan 30.000 p. st. voor uitgezette Duitschers. De vorderingen, die niet betrekking hebben op uitwijzingen en de in Zuid-Afrika recht streeks ingediende vorderingen, zijn hierin niet begrepen. BelgiS. Nog niet geheel bekomen van den hevigen brand van het hotel ^Continental", heeft Vrijdag-avond eene bijna even ernstig onheil Brussel getroffen. Tegen 10 uur in den avond ontstond er brand in de groote zeepfabriek aan de Quai au Foin, waar een groote hoeveelheid licht ontvlambare stoffen worden bewaard, i In een oogenblik had de brand een grooten omvang genomen. Tegen half twaalf was het gebouw reeds totaal afgebrand en werd ook het aangrenzende bierhuis bedreigd. De inspecteur van politie Jenné is, met gevaar voor zijn eigen leven, het brandende huis binnengesneld en heeft de drie kinderen, die er sliepen, weten te redden. Nederland. Apeldoorn, 11 Nov. H. M. de Koniegin houdt weder haar vertrekken. Dr. Halbcrtsma uit Den Haag had Zondagochtend een consult met H. M's lijfarts, den heer Pot. Een ver pleegster uit Den Haag is Zondag op het paleis aangekomen en in dienst gesteld. H. M. de KoDingin-Moeder komt heden avond uit Arolsen op het paleis 't Loo.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1