Dinsdag 12 November 1901. J. DE (IRA AF Cz. RECLAMES. Voordracht Rijkstuinbouwleeraar. nieuwstijdingen. Uit Stad 8B Provincie. ZIEHIkZEESUlE (Z i e x* i li z e e s c h. e NIEUWSBODE. Cour an t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 4,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7614. Directeura. J. DE LOOZB. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan i-3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaattruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkei., Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels YB cts. Elke regel meer 15 cts. Heeren Winter-Jekkers van af f 3,60 Jassen -6,50 Jongens Jekkers - 2,75 Kinder Jasjes - 2, Keuring der verhuurd wordende Rijtuigen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op art. 79 der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dit op Zaterdag <len 16 November lc des namiddags te 3 uur, aan de Balie, eene KEURING zal worden gehouden van de verhuurd wordende Rij- en Voertuigen. Alle Rijtuigverhuurders worden mitsdien opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Pobtie-Verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 4 November 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op het schrijven van den Rijkstuinbouw leeraar voor Noord-Brabant en Zeeland van 31 October j.L. no. 203 Maakt bekend, dat door dien Rijkstuinbouw leeraar op Woensdag 20 November 1901, des avonds 7 nar, In een der lokalen van het gebouw van den lieer F. C. van Beteren op de Appelmarkt te Zierikzee eene VOOK- DRACHT zal worden gehouden over: Den aanleg van boomgaarden met onderbeplanting. Deze voordracht is voor een leder, zoowel in als bniten Zierikzee woon achtig, kosteloos toegankelijk. Zierikzee, deo 11 November 1901. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De Tramsvaalseh>Engelsche oorlog. Londen, 8 Nov. De Standard bevat een telegram, gedateerd Standerton 5 November en bijzonderheden bevattende, aangaande het gevecht van kolonel Benson bij Brakenlaagte. Toen commandant Opperman en een groote macht Boeren een aanval deden op do Britsche achterhoede, welke het convooi en de colonne begeleidden, was de hoofdmacht der colonne op een afstand van ruim 3 K.M. doende niet in staat onmiddellijk hulp te verleenen. In den aanvang reden de Boeren gewoonweg door de achterhoede heen, van uit den zadel links en rechts vurende. Het plotselinge van den geweldigen aanval bracht wanorde in de Britsche gelederen, doch spoedig herstelden zij zich en beant woordden het vuur der Boeren zoo goed als zij konden, terwijl de officieren boven- menschelijke pogingen aanwendden. Door de twee kanonnen werd op korten afstand een bom geworpen tUBBchen de Boeren, doch in enkele minuten werden alle artilleristen buiten gevecht gesteld. Zóó volkomen was de verrassing en met zóó groote oDtstuimigheid werd de aanval uitgevoerd, dat de achterhoede, welke ongeveer 200 man telde, geen grooten tegenstand kon bieden. Bijna alle manschappen werden gedood of gewond en lagen dicht opeen rond de kanonnen, voordat er versterkingen van de hoofdmacht kwamen. De overige Boeren deden daarop oen aanval op het tegenover liggende kamp, doch, na een kranig gevecht, trokken zij terug, evenwel een ongeregeld vuur op langen afstand onderhoudend. In den namiddag wierpen de Boeren verschansingen op na het gevecht en aanzienlijke versterkingen voegden zich bij hen, doch de aanval werd niet hernieuwd. Het heet, volgens particuliere mede- dcelingen, dat Botha zich nu in de buurt van Ermelo bevindt in een versterkte stelling en dat hij den spoorweg naar Natal en dien naar Lourem;o Marquez bedreigt. Uit Durban wordt bericht, dat er tusschen Kokstad en de zuidelijke grens van Natal sterke detachementen zijn saamgetrokken, i met het oog op een mogelijken inval der Boeren in Natal door den Lenapas. De commando's onder Myburgh, Foucbé en Wessels bevinden zich nog immer in de buurt van Rhodes in Griqualaud-West, nabij de zuidelijke grens van Natal. Uit Pretoria wordt aan de bladen gemeld, dat er kortelings een korps nationale verkenners is gevormd uit Boereu, die zich overgegeven hebben, onder bevel van generaal Colliers. Het eerste eecadron verricht reeds goeden arbeid en een tweede escadron wordt gevormd onder generaal Andries Cronjétot dit korps behooren ook enkele Engelsche officieren. Londen, 9 Nov. In een brief van den Zuid-Afrikaanschen financier J. B. Robinson, aan de Timeswordt een schikking met de Boeren voorgesteld op de volgende voorwaarden Tijdelijk wordt er een voorloopig gouverneur gekozen voor Transvaal en Oranje-Vrij staat vereenigd, en wel door 5 Engelsche en 5 Boerenafgevaardigden, die ter zijde gestaan zal worden door een raad, bestaande uit 7 Eugelschen en 5 Boeren, totdat er binnen 12 maanden een verkiezing kan hebben plaats gevonden van een wetgevend lichaam, door de bevolking. Er zou een algemeene amnestie afgekondigd moeten worden, uitgezonderd voor ernstige misdaden door rebellen bedreven. De verbanning van Boerenstrijders zou ingetrokken moeten worden en de bestuursperiode op bovengenoemde grondslagen, zou moeten voortduren, totdat de vereeniging van geheel Zuid-Afrika als federatieve bond, een feit zou zijn. De heer Robinson verklaart, dat dergelijke voorstellen reeds aan de regeering zijn onderworpen, na de bezetting van Bloemfontein. De kindermoord in Zuid-Afrika. Mej. Emily Hobhouse, de moedige Engelsche vrouw, heeft een brief gericht aan den Engelschen minister van oorlog, waarin zij den heer Brodrick met ongeduld aan den gruwel der vrouwen- en kinderkampen herinnert. Wanneer men de kampen der kleurlingen buiten rekening laat, is de bevolking der kampen in Juni, Juli en Augustus gaandeweg vermeerderd van 85.000 tot 105.000 personen. In Augustus stierven 1878 blanken, waarbij 1545 kinderen, en in de drie maanden samen 4067, waarbij 3245 kinderen. Over de honderden, die in de eerste zes maanden van dit jaar en een deel van het vorige jaar omkwamen, krijgen wij geen licht, maar de sterfte kan nauwelijks erger zijn geweest, Dagelijks sterven kinderen en tenzij hieraan iets gedaan wordt, schrijft mej. Hobhouse zullen enkele maanden voldoende zijn om de meerderheid uit te roeien. »Zal er niets gedaan worden?" vraagt zij. »Zullen geen afdoende maatregelen genomen worden tegen dit verschrikkelijk kwaad? Drie maanden geleden heb ik deze zaak met kracht bij u bepleit en verlof gevraagd, onmiddellijk hulp te bieden op grond van mijn verworven ervaring, teneinde dus een sterfte tegen te gaan, die ik duidelijk zou zien toenemen. Mijn verzoek werd afgeslagen en zoo werd een ervaring, die ik niet op anderen kon overdragen, on-nut. De weigering zou mij persoonlijk niet gedeerd hebben, zoo slechts een groot aantal welwillende helpers dadelijk met volkomen volmacht waren gezonden, om in elk kamp te handelen naar de behoeften van het oogen- blik. De tijd drong, daar zooveel onschuldige menBchenlevens gered moesten worden. In plaats daarvan moesten wij een maand wachten tot 6 dames waren gekozen. In die maand stierven 576 kinderen. De uitrusting en de reis dezer dames namen een tweede maand in beslag en in dien tijd bezweken nog 4124 kinderen. In plaats van terstond naar de plaatsen der hooge sterfte te gaan, schijnen de dames het grootste deel van nog een derde maand besteed te hebben aan haar lange reis naar Mafeking, en in bet vertoeven gedurende eenige dagen in enkele der gezondere kampen. Onderwijl stierven nog 1545 kinderen". En dan vraagt de schrijfster of de minister met de gedachte aan deze 3245 kinderen, welke de oogen sloten na haar laatste ont moeting met hem, ten minste nu maatregelen zal nemen, en trachten de noodlottige gevolgen van algemeen bekende feiten af te wenden, in plaats van een onderzoek in te stellen naar hetgeen de heele wereld weet. De Daily News bericht, dat mejuffrouw Hobhouse, die zooveel gedaan heeft om de aandacht te vestigen op de groote sterfte in de Boeren-concentratiekampen, in Zuid-Afrika gevangen is genomen. Er bestaat reden om te vermoeden, dat zij gedeporteerd is, met andere woorden is overgebracht aan boord van een schip met bestemmiog naar Engeland, j Het schijnt, dat miss Hobhouse niet in hechtenis is genomen, doch dat haar alleen niet is toegestaan te landen, omdat zij geen militaire maohtiging had, welke onder de krijgswet geëischt wordt. Ten slotte is haar overtocht verstrekt aan boord van een naar Engeland terugkeerend transportschip. De machtiging tot terugkeer naar Zuid-Afrika, door het departement van oorlog verleend, was ingetrokken, voordat miss Hobhouse Engeland verliet. Amerika. Indien de fortuinen in de Yereenigde Staten al kolossaal zijn, zoo staat daar tegenover, dat aldaar ook het leven, ja zelfs het sterven, ongehoorde kosten eischt. Zoo werden onlangs de erfgenamen van den afgevaardigde Ma gee te Pittsburg met een nota van dr. Browning verrast, die het respectabele totaal-bedrag aanwees van f 475.000 voor geneeskundige diensten ten behoeve van den overledene gedurende zijn laatste ziekte. De kosten van dr. Browning om den millionair-senator te helpen sterven, vormden een zoo enorme optelsom, dat de familie Magee zich veroorloofde tegen deze dokters- 1 declaratie te protesteeren, niettegenstaande dr. B. toch zoo bescheiden was geweest het half millioen niet eens vol te maken. Tot eene inrichting voor zelfmoord heeft zekere dr. Charles Jacobs, specialiteit in zenuwziektentoestemming gevraagd aan 't gemeentebestuur van Chicago, en wel ten behoeve van ongeneeslijke' zieken, die er »op geriefelijke wijze" tegen betaling een eind aan hun lijden zouden kunnen maken. Aan de 23 zelfmoordeDaars-vereenigingen in de Vereenigde Staten had deze merkwaardige dokter al vast prospectussen toegezonden ter aanbeveling van zijne inrichting, maar de burgemeester der stad, heeft de gevraagde machtiging voorshands geweigerd. I In Texas is de grootste petroleum-bron ontdekt, welke tot dusver bekend is. De nieuwe bron geeft 200.000 H.L. per dag, met een straal, die 300 voet hoog is. De bron levert meer petroleum dan alle bronnen j der Yereenigde Staten buiten Texas bij elkaar. Engeland. Zes dagen achtereen reeds heerscht er in Londen Egyptische duisternis. De mist schijnt ook over het geheele land en over het Kanaal te heerschen. Dag aan dag zijn de couranten vol van straat- en (gelukkig niet zeer belangrijke) spoorwegongelukkenbrieven komen te laat en het verkeer op de spoorwegen en straten is geheel in de war. In tal van gevallen is de zware mist rechtstreeks oorzaak geweest van sterfgevallen; zoo is o. a. een rechter, de heer Bagshawe, in het King's Cross Station dood neergevallen. De rivier is niet meer zichtbaar en de lichters, die er op j varen, schijnen in de lucht te zweven. De monden der rivieren liggen overal vol schepen I en de booten der Maatschappij ^Zeeland" ondervinden de grootste moeilijkheid om Queensborough of Port Yictoria te bereiken. Allen, die het kunnen doen, ontvluchten Engeland in dezen hoogst onaaDgenamen tijd. Iemand heeft al voorgesteld om eenige batterijen in de lucht te laten vuren met het doel regen te verwekken en de atmosfeer te zuiveren. Het aantal houten tabakspijpen, door Koningin Alexandra naar Zuid-Afrika te zenden, bij wijze van Kerstgave, zal ongeveer 6000 bedragen en zij zullen niet bestemd zijn voor een algemeene uitdeel ing, doch voor toewijzing aan de manschappen van de regimenten, met welke de Koningin recht streeks bekend is. In een bijkantoor der »London and South-Western Bank Kennington-Road", te Londen, is Dinsdag de kassier Crawley onverhoeds doodgeschoten door een man, die daar voor de leus iets kwam vragen. Een klerk, Crouch genaamd, greep, met veel tegenwoordigheid van geest, den moorde naar bij de hand, waarin deze zijn revolver had. Hij werd door een schot, dat toevallig afging, in het aangezicht gewond, maar hij bleef den man vasthouden, totdat deze door nog een schot, dat onder het worstelen afging, of dat hij op zichzelven loste, werd gedood. De moordenaar, een man die geheel on bekend was aan de bank, moet zijn misdaad alleen hebben gepleegd om te stelen. De wond van den Heer Crouch is niet ernstig. Te Londen vertoeft op het oogenblik Sir Henry de Villiers, hoofd rechter van de Kaapkolonie, en Maandag is hij door Koning Edward in audiëntie ontvangen. Men acht dit van groot belang, daar Sir Henry, schoon loyaal Engelsch onderdaan, lid is van den Afrikaander Bond en groote sympathie heeft voor de Boeren. Duitschland. Te Berlijn heeft Donderdagavond eene verontwaardigde volksmenigte een afbeeldsel van den Britschen Minister Chamberlain onder luid getier verbrand. Te Jena hebben de studenten aan een beel tenis van Chamberlain in het openbaar de bastonnade toegediend. Nederland. Groningen, 8 Nov. Naar men verneemt is uit Engeland alhier aanvrage gedaan om 50.000 H.L. haver te leveren. Aan de aan vrage kon niet voldaan worden, omdat die groote voorraad niet aanwezig was. Zwolle, 8 Nov. Zeldzaam gelukkig liep een ongeval alhier af. Een brievenbesteller werd bij aankomst van een personentrein door den locomotief gegrepen en een eind ver over het tweede perron geslingerd. Als door een wonder kwam de man er met eenige lichte kneuzingen af. 's-Gravenhage, 9 Nov. Bij Kod. Besl. is het Kon. Besl. van 25 October 1901, no. 47, houdende benoeming van jhr. mr. O. Q. van Swinderen tot raadsheer in den Hoogen Raid der Nederlanden, op zijn verzoek, ingetrokken. Het huwelijks-geschenk, dat namens de ingezetenen van Sumatra's Westkust aan H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik word aangeboden, is onder weg naar Neder land. Naar uit Pedang geschreven werd, bestaat het uit voorwerpen van Maleische goud- en zilversmidskunst, die worden ver vaardigd door de Maleische goudsmeden Baginda Bandhara, Sidi Soetan, Mantri Soetan en Radja Moeda te Kota-Gedang, die alle eer van hun werk hebben. De voorwerpen zijn een mesdjid (Mohame- daansch bedehuis); een balerong (raadhuis), een huis van een gegoede famiUe, drie padi- schuren, alsmede twee slendangs, als proeve van goud weef kunst. Steenbergen, 9 Nov. Alhier is een hollend paard door de ruiten van een tramwagen gesprongen. Twee personen, die er in zaten, kregen ernstige verwondingen. Zierikzee, 11 Nov. Bij de heden ge houden verkiezing voor een lid van den gemeenteraadis slechts één candidatenlijst ingediend, bevattende den naam van den heer W. C. de Crane, zoodat deze door den Bur gemeester als lid van den gemeenteraad benoemd is verklaard. Te Oostvoorne bij Brielle is benoemd tot gemeente-veldwachter H. Minderhoud, maré- chaussée te Sas-van-Gent. Nieuwerkerk, 9 Nov. In een gisteren avond gehouden vergadering van de donateurs en de contribuanten, die op de lijst als zoo danig hadden geteekend, werd besloten over te gaan tot het oprichten van een muziek gezelschap of fanfaren corps. Het benoodigde kapitaal is nog wel niet geheel volteekend, maar in het tekort zal door voorschotten worden voorzienbijdragen in eens of jaar lijks zullen dus nog steeds welkom zijn. Yerder werd besloten can gediplomeerd musicus tot directeur te benoemen. Uit de aanwezigen werden gekozen tot voorzitter de heer R. A. Gaanderse Jz., tot vice voorzitter de heer V. M. Krepel, tot seor.-panningm. de heer M. v. d. Have en tot commissarissen de he aren P. N. v. Nieuwenhu ijzen, T. Ba- rendregt. P. C. Boogaart en C. Steendijk. Den heer Bouman, burgemeester,werd het eare-voorzitterschap aangeboden. Siljansland. Toen Zaterdagmorgen de rustende landbouwer Johs. van Hoeve van een bruiloft huiswaarts keerdehad hij bij SteveDsluis bij het afrijden van den oprit het ongeluk, vermoedelijk door den donker, met paard en rijtuig in de sloot terecht te komen. De inzittenden kwamen met den schrik en een nat pak er af. Oosterlaild. Zondagmorgen geraakte een jong paard van den landbouwer Bij de Yaate in de sloot, doordat het te kort aan de sloot graasde. Het publiek, dat zich naar de daar dichtbij staande kerk begaf, zag het ongeval en slaagde er in het dier met touwen er uit te trekken. Het een en ander bracht eenige stoornis in de godsdienstoefening teweeg. Bruinisse, 11 Nov. Zaterdagavond werd in de conferenliekamer eene vergadering ge houden door de afdeeling Bruinisse der Ned. Visscherijvereeniging. Tot bestuurslid in plaats van wijlen den heer M. Otte werd gekozen de heer W. Okkerse Hz. Door den heer P. G. v. d. Berg werden eenige mededeelingen gedaan omtrent eene eventueele verpachting van het mosselzaad te IJmuiden, en de wijze waarop het wellicht mogelijk zou zijn met het oog op de groote ziekte onder de mosselen, vermindering van pacht te verkrijgen. Door den heer M. Jumelet W.Mz. werd het voorstel gedaan zich af te scheiden van de Nederl. Visscherijvereeniging en weder eene Vereeni ging op zichzelf te vormen. Dit denkbeeld vond veel instemming. Op voorstel van den heer Van den Berg voornoemd, wordt echter met het oog op het groot aantal afwezige leden, besloten in deze zaak een besluit te nemen eene volgende vergadering, die zoo mogelijk nog deze week zal gehouden worden. St.-Filipsland, 10 Nov. Een treurig ongeluk had heden nabij den Hooidijk tusschen Nieuw-Vosmeer en Steenbergen plaats. Een jongentje van circa 8 jaar klom ongemerkt op de buffers van den achtersten wagen van een in beweging zij oden peetrein. Spoedig verloor hij zijn evenwicht, viel, doch bleef met zijn broek aan een haak van een ketting hangen, zoodat zijn hoofd langs den grond streek en zoo met den trein voortgesleept werd, tengevolge waarvan hij spoedig een lijk was. Ter geruststelling van sommigen moge dienen, dat het personeel der tram niet de minste schuld aan het ongeval heeft en het alleen aan eigen roekeloosheid te wijten is. Goes. Naar wordt beweerd zou een poging gedaan zijn om in te breken in de woning van den heer J. v. d. K., aan den Oostsingel. Twee volwassen dochters, die nog niet in slaap waren, riepen de kerels aan, waarop deze aan den haal gingen. Er is hier een christelijke zangvereenigiög opgericht met aanvankelijk 30 leden. Directeur is de heer S. Tamminga. De Transvaallezing door den heer De Zeeuw werd Blechts door een 50-tal personen bijgewoond. Nu, dat is natuurlijk. Er zijn al zooveel sprekers geweestdat wij vrij nauwkeurig omtrent Transvaal zijn ingelicht. Nieuw licht kan moeilijk meer ontstoken worden. En wanneer wij iets te missen hebben voor onze dappere stamverwanten, dan zijn daarvoor uitnemend vertrouwbare adressen, zonder dat voor lokaalhuur, reis- en verblijfkosten voor de sprekers er ook maar één cent af moet. En bovendien, voor onze eigene armen staat de winter voor de deur. Ook voor dezen zullen wel bijdragen gevraagd worden. Een begin van inbraak en een dito van brand. Door een natuurlijk onbekende oorzaak ontstond Zaterdagmiddag in de St.-Jacobstraat een begin van brand in de bovenverdieping van een winkelhuis. Ofschoon de meubelen enz. konden worden gered, werd er nog al schade geleden, welke schade door assurantie is gedekt. De spuiten behoefden geen dienst te doen, men kon het met emmers af. Het onderzoek naar het gebeurde met een winkelierster en haar dienstbode te Heinkenszand heeft daarover nog geen licht verspreid. Een persoon, die verdacht werd, is door het hoofd der politie gehoord, doch er werden geen bewijzen gevonden om de verdenking te staven. Vlissingen, 9 Nov. Betreffende de aan varing van de nachtmailboot ïKoningin- Regentes" verneemt men van een passagier, dat de schok niet hevig was, wat ook trouwens hieruit blijkt, dat enkele passagiers die in hun kooi lagen, er totaal niets van bemerkten. Onmiddellijk gingen de passagiers over aan boord van het oorlogsschip, wat vooral voor dames nog al moeilijk ging,' daar dit schip hooger was dan de mailboot.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1