ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 9 November 1901. (Z e I* li z e e s c li e 58ste JAARGANG. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz. Het Begrootingsdebat. n. HIeuwstijpihgeh. Uit Stad bh Provincie. Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. No. 7613. Directeura. j. DE LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Ct». meerdere regels 10 Gts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, 'Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaattruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels 75 ets. Elke regel meer 10 ets. Heeren Winter-Jekkers van af f 3,60 Jassen - 6,50 Jongens Jekkers - 2,75 Kinder Jasjes - 2, De Drukkerij van R. W. J. OCHT- MAN, naast 's Landskamer, is speciaal ingericht voor klein goedkoop Druk werk, als: Visitekaartjes, Huwelijkskaarten, Nota's, Kwitantiën, Enveloppen, Adressen, Brief hoofden, Briefkaarten, Sigarenzakjes, Banket- zakken, enz. Net werk, tot de laagste prijzen. In strijd met het advies der Commissie veroorloofde de Raad zich de vrijgevigheid f 600 te voteeren voor de restauratie van de Raadszaal. Burgem. en Weth. hadden aan vankelijk voor dezen post duizend gulden voorgesteldmaar met het oog op de bedenkingen der Commissie, die genoemde som voor gemeld doel niet aandurfde, en bovendien van oordeel was, dat men met de Raadszaal, zooals die thans is, het best nog ©enigen tijd kon stellen, zouden zij van de aanschaffing van een ameublement in den stijl der zaal afzienzoodat zij den post met f 400, waarop de aankoop van het stijl ameublement door den gemeentebouwmeester geraamd was, zouden verminderen. "Ware Zierikzee een rijke gemeente, waar de belastingen niet zwaar op den kern der bevolking drukken, dan zouden wij ons uit nemend kunnen vereenigen met het denkbeeld do zaal, waarin de vertegenwoordiging der burgerij vergadert, en waarin de zetel der stedelijke regeering gevestigd is, zoo fraai mogelijk in te richten. Maar nu dat niet het geval is, nu juist het tegenovergestelde is waar te nemen, nu moesten zij, die onze afgevaardigden zijn, toch begrijpen, dat het zeer bedenkelijk is een uitgave toe te staan, die niet door de noodzakelijkheid strikt geboden wordt. Immers de Raadszaal te dezer stede bevindt zich in het algemeen in een zoodanigen toestand, dat tal van andere gemeenten in ons vaderland, die in een vrij wat gunstiger financiëele conditie dan de onze verkeeren, en wat omvang en bevolking betreft, grooter en talrijker zijn dan de onze, dien kunnen benijden. Het hoofdargument, waarvan Burgem. en Weth. zich dan ook bedienden om hun voor stel er door te krijgen, was, dat bij een even tueel bezoek van Hare Majesteit onze geëer biedigde Koningin aan onze gemeente, de Raadszaal toch onmiddellijk moest gerestaureerd worden. Het zou voorzeker een verblijdende gebeurtenis wezen, wanneer de Koningin en Haar Gemaal er toe konden besluiten ook de hoofdstad van SohouwenDuiveland met een bezoek te vereeren, maar het is, als dat heuglijk feit plaats grijpt, ook onze vaste overtuiging, dat Hare Majesteit de Koningin meer waarde hecht aan de geestdrift der bevolking, dan aan een weelderige Raadszaal. Geen luxe-uitgaaf is het, maar een voor ziening in een werkelijke behoefte, de kamer naast die van den secretaris voor leeskamer der raadsleden en vergaderlokaal der raads- commissiën in te richten. De hiervoor door de Commissie aangevraagde en door den Raad toegestane f 400 zijn welbesteed. Wij zouden het echter verkieselijker gevonden hebben, indien men zich van een andere terminologie bediend had, en niet gesproken van «leeskamer", maar van werkkamer der raadsleden, opdat deze ten allen tijde daarin alle werkzaamheden kunnen verrichten, die zij in het belang van de gemeente noodig achten. Die werkzaamheden behoeven zich niet te beperken tot de inzage van stukken betrekkelijk de onderwerpen, die in de raads vergadering zullen behandeld worden. Op advies van de Commissie werden van de f 5131,50, door Burgem. en Weth. voor onderhoud van straten, pleinen, markten enz. voorgesteld, f 1000 door den Raad geschrapt. Wij zijn met de Commissie van gevoelen, dat een uitgaaf van f 4000 voor straatbekeiing meer dan voldoende is. Trouwens men heeft in 1900 ook niet meer dan f 4000 uitgegeven. Wenschelijk echter ware het, dat men voor dezen telken jare terugkeerenden post een vaste ronde som jaarlijks op de begrooting vaststelde. Het voorstel van den heer Fokker om f 500 en dat van den heer Yan den Bout om f 1000 beschikbaar te stellen voor de uitdieping van de haven, kon noch in de oogen van Burgem. en Weth., noch in die van de raadsleden genade vinden. Wij begrijpen niet, zonder ons in deze kwestie partij te stellen, daar wij haar niet voldoende beoordeelen kunnen, wat eigenlijk den heer Yan den Bout bewogen heeft, om, nadat het voorstel-Fokker om f 500 voor de uitdieping van de haven op de Begrooting te brengen, verworpen was, met het verderstrekkend voorstel van f 1000 voor den dag te komen. Wij zouden zoo zeggen, dat, wanneer de Raad het mindere reeds geweigerd heeft, dat hij dan stellig niet het meerdere zal toestaan. Wij betreuren het, dat het bestuur der Yereeniging tot bevordering van het Vreem delingenverkeer op zijn eerbiedig verzoek om in de wandeling, gelegen tusschen de West- straat en de Hoofdpoortstraat en tusschen de Zuidwellestraat en de Nobelpoortéén of meer banken te doen plaatsen, een verzoek, j dat abusivelijk gericht was aan Burgem. en Weth., maar aan het adres van den Raad bedoeld was, geen gunstige beschikking ont- vangen heeft. Wij betreuren deze weigering tot inwilliging van dit verzoek, dat, uitgaande van een nuttige corporatie, die meer dan tweehonderd leden telt, daarom, omdat de inwilliging er van ons alleszins billijk voor- komt. Noodig toch zijn ter aangeduide plaatse I in de wandeling eenige rustbanken. Juist omdat deze daar ontbreken wordt van die wandeling in het Slingerbosch geen druk gebruik gemaakt, zoodat het niet aangaat daaraan tot motiveering der weigering een argument te ontleenen. Evenmin is de onaangename lucht, die men er af en toe inademt, een juiste grond voor de afwijzing van het verzoek. Stijgen er toch uit de gracht, die zich om de wandeling kronkelt, onwelriekende geuren op, dan is het zaak dat euvel weg te nemen, opdat de wandeling aan het doel, waarmede zij is aan gelegd, aan haar bestemming beantwoorden kan. De Commissie heeft, evenals Burgem. en Weth., het vernieuwen van de kaaimuren aan de Zuidzijde der Oude Haven bij de ophaal brug onder de «buitengewone werken" gerang schikt. Wij deelen haar zienswijze hieromtrent niet, en wij vreezen, dat nu die zienswijze bij den Raad gereeden ingang heeft gevonden, de grenzen der «buitengewone werken" van lieverlede ten koste van die van «gewoon onderhoud" zullen uitgebreid worden. De Hoofdelijke Omslag is met f 4000 ver laagd, maar de beteekenis hiervan wordt gedeeltelijk verzwakt door de omstandigheid, dat het bedrag van omstreeks f 2000, waarop de vernieuwing van ovengenoemde kaaimuren geschat werd, gevonden zal worden niet uit de gewone middelen, maar uit de buitengewone inkomsten, in casu, uit den verkoop van kapitaal, ten name van de gemeente inge schreven op het Grootboek. De Transvaalsch-Engelsche oorlog. Londen, 6 Nov. In deskundige kringen wordt er de aandacht op gevestigd, van hoe groote zorgeloosheid aan Engelsche zijde het nadere rapport van lord Kitchener aangaande het treffen bij Brakenlaagte, getuigt. Hoewel men wist, dat de Boeren in de nabijheid waren, was men zoo achteloos, dat de Boeren voor - de tweede maal tot 6p korten afstand konden naderen en dat geenszins onder bescherming van een dichten nevel, zooals Kitchener eerst gemeld heeft. Men vestigt er voorts de aandacht op, met hoe groot overleg de Boeren optradende aanvallen werden tegelijkertijd uitgevoerd op de hoofd macht en op de achterhoede, door welke taktiek verhinderd werd, dat ze elkander wederzjjds hulp verleenden. Het is opvallend, dat Kitchener niet nader Louis Botha als leider der Boerenstrijdmacht noemt, doch dat hij Christiaan Botha opgeeft als gewond, waardoor men tot de veronder stelling komt, dat in de eerste telegrammen Louis in de plaats van Christiaan overge seind is. Londen, 7 Nov. In een telegram van lord Kitchener uit Pretoria, waarin verdere bijzon derheden worden medegedeeld aangaande het gevecht der colonne Benson, wordt gezegd: «Toen de colonne Benson het terreinwaar gekampeerd zou worden, in een hevigen regen bereiktewaren de Boeren versterkt door Louis Botha met 600 man. Deze rukten snel voorwaarts tot op zeer korten afstand van Benson's achterhoede. Volgens aannemelijke inlichtingen, bedroegen de verliezen aan Boe- renzyde 44 dooden en 100 gewonden. Middelburg (Kaapkolonie), 4 Nov. Op een patrouille is Vrijdagnacht tusschen Willowmore en Oudtshoorn gevuurd, waar schijnlijk door zwervers, tot het commando van Smuts en Pijper behoorend. Plaatselijke detachementen kwamen in aanraking met een dertigtal Boeren nabij Tarkastad en gisteren zetten plaatselijke detachementen 2 troepjes zwervers na, die zonder paarden in de Zwaartbergen rondtrokken. Weer hebben een tiental Boeren gevangenen uit hun Portugeesche gevangen schap weten te ontsnappen. Onder hen moet ook een Boeren-commandant zijn, waarvan de naam niet genoemd wordtde Portugeesche officier, die in het bijzonder belast was een 1 waakzaam oog op hem te houden, is tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens zijn onoplettendheid. Engeland. Het heet, dat er in den Woensdagmiddag gehouden ministerraadwelke ruim 2-i uur geduurd heeft, belangrijke besluiten zijn ge- I nomen, doch het is niet mogelijk te dezen aanzien zekerheid te verkrijgen. Te Port Elisabeth is weder een nieuw geval van pest geconstateerd. BelgiS. Toen Zondagnacht de trein naar Turnhout ter hoogte van Westmalle was gekomen, bemerkte de machinist, dat er een blok over de rails lag. Hij liet dadelijk terugstoomen, doch een botsing kon niet meer worden voorkomen. De locomotief werd ernstig beschadigd, den machinist werd een been verbrijzeld, terwijl een aantal reizigers ver wondingen bekwamen. Door den een of anderen misdadiger waren vijf boomstammen over de rails gelegd, die door een dwars- liggenden stam aan elkaar waren verbonden. De machinist is reeds aan zijn verwondingen overleden. Aan zijn voorzichtigheid is het te danken geweest, dat er niet meer ongelukken bij het ongeval zijn voorgekomende trein was vol menschen, die een bezoek wilden brengen aan het circus Barnum, dat op het oogenblik te Antwerpen vertoeft. Nederland. Groningen, 6 Not. Een bewoner van een bovenwoning aan den Oosterweg alhier kwam gisterenavond naar huis gaande tot de minder, aangename ontdekking, dat zijn huisdeur verdwenen was achter een paar meter hoog planketsel. Wel is waar bevond zich ook in dit planketsel een deur, doch deze was door een hangslot zoo stevig gesloten, dat aan openen niet te denken viel. Wat te doen? Talrijke omstanders wisten raad, de één zei dit, de andere dat, maar de bewoner vond het raadzaamst, de hulp der politie iu te roepen. Doch het bleek, dat deze haar «sterken arm" niet kon leenen. Wat toch is het geval? Toen voor een paar jaar het huis gebouwd was, bleek een gedeelte te staan op een particuliere gang, toebehoorende aan een' ander persoon. Deze eischte schadevergoeding, welke geweigerd werd. Gevolg een procedure, welke eenigen tijd geleden eindigde. De eischer werd in het gelijk gesteld, de huisbaas moest dat gedeelte van 't huis op genoemde gang staande, op pl. m. 1|- M. breed, binnen 4 weken na het beteekenen van het vonnis afbreken. Deed hij dit niet, dan had de eischer het recht hiertoe. De huisbaas weigerde en zoo werd gisteren op last van den eigenaar van den grond de deur «geblokkeerd." Yoor den huurder, die op deze wijze gedupeerd wordt, natuurlijk alles behalve aangenaam. Men deelt mede, dat hij en zijn gezin met behulp van een ladder door een raam het huis in en uitgaat. Maastricht, 6 Nov. De weduwe Tellings alhier heeft haar gouden feest gevierd als schoonmaakster van het stadhuis. Uit haar woning ging zij om 12 uur met haar acht zonen en dochters naar het stadhuisde Batterijstraat, die zij moest paBseeren, was huis aan huis bevlagd. In de burgemeesters kamer wachtten de burgemeester en de wethouders het moedertje op. Nadat de burgervader eenige hartelijke woorden tot haar gericht had, overhandigde hij haar namens de gemeente een stoffelijk bewijs van hoogachting. Namens de verschillende afdeelingen gemeente-ambtenaren voerde de gemeente-secretaris, mr. Van Oppen, het woord en schonk haar een fauteuil, een lamp en een bloemstuk, 'tls, natuurlijk, niet te verwonderen, dat een paar dikke tranen over de gebruinde wangen der vrouw rolden, die heusch niet gedacht had dat men haar zoo zou vereeren. Amsterdam, 6 Nov. Gisterennacht heeft alhier weer een inbraak plaats gehad, die van verregaande brutaliteit blijk geeft. De heer E. S., wonende aan de Ceintuurbaan nabij de Ferdinand Bolstraat, was 's avonds omstreeks 6 ure met zijn echtgenoote uitgegaan en kwam om 12 uur thuis. In dien tijd had men met een valschen sleutel de voordeur opengemaakt en daar de eerste étage tijdelijk onbewoond staat, had men vrij spel. Van de kamers, die gesloten waren, heeft men het slot van de achterkamer, die als slaapvertrek is ingericht, geforceerd en eenmaal daar zijnde, begon men met de spiegelkast open te breken en alles overhoop te halen en door de kamer te verspreiden; uit dit vertrek werd medegenomen een ijzeren geldtrommeltje met een aanzienlijk bedrag aan bankpapier en specie. Van daar ging het door de alkoof naar de voorkamer. "Wij kunnen ons best voorstellen, dat de vrouw des huizes bij haar thuiskomst zéér ontdaan was toen zij deze ruïne zag. Van het eikenhouten buffet was het marmeren blad afgenomen en op den grond gelegd (dit is zoo zwaar dat minstens twee personen den diefstal moeten hebben gepleegd). Alles wat eenige waarde had, werd uit de laden en het daaronder zich bevindende kastje gehaald, het kristalwerk stuk geslagen en het zilvermontuur van alles afgebroken en medegenomen. De grond lag als bezaaid met Dat de inbrekers den noodigen tijd hebben genomen, blijkt hieruit, dat zij uit een paar karaffen likeur hebben gedronken en een trommeltje met biscuit hebben geledigd; ook hebben zij zich aan den inhoud van een gemberpot tegoed gedaan. Wat dezen diefstal nog onaangenamer maakt, is het feit, dat, hoewel de heer S. tegen inbraak verzekerd is, hij enorme schade lijdt omdat gestolen geldswaarde niet door de Maatschappij wordt vergoed. In den nacht van Zondag op Maandag zag een agent een raam van het huis van den heer Hommes, administrateur van de Nederl. Operaaan den Overtoom 326, openstaan en waarschuwde den bewoner. De huishoudster, die hem te woord stond, betuigde haar dank voor de waakzaamheid van den politieman, doch vond 't noodig, den raad van den agent op te volgen en met dezen het huis te doorzoeken, daar zij niet anders dacht dan dat het raam bij vergissing was blijven openstaan. Zij wekte niettemin den heer H. en stelde hem in kennis met het geval. Deze greep onder zijn hoofdkussen en ontdekte tot zijne ontsteltenis, dat een portefeuille met ruim f 900, welke hij veilig heidshalve daar geborgen had, verdwenen was. Het nachtlichtje, dat gebrand had, was blijk baar uitgeblazen. De heer Hommes was met den opera-troep dien nacht te drie uur uit Rotterdam thuis gekomen, en het verdwenen geld was de opbrengst van de aldaar ontvangen recette. De politie heeft dadelijk een onderzoek ingesteld, dat nog niet geheel is afgeloopen, doch dat een vermoeden heeft doen ontstaan, dat hier geen dieven van buitenaf zijn werk zaam geweest. Er zijn reeds een tweetal verdachten in verhoor genomen. Tegen het vermoeden, dat hier aan een gewone inbraak moest gedacht worden, ver zette zich o. a. de locale inrichting van het huis en nog eenige andere gegevens, welke 't in het belang van het onderzoek niet raadzaam is mede te deelen. 's Gravenhage, 7 Nov. De leden van de Tweede Kamer komen in openbare zitting bijeen op Dinsdag 19 dezer. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij, met afwijking van den tot dusver gevolg den regel, voortaan eiken Zaterdag, 'snam. te twee uren, aan het lokaal van het depar tement van binnenlandsche zaken allen zal ontvangen, die hem over de zaken van zijn departement wenschen te spreken. Rotterdam, 7 Nov. Er zijn toch altijd menschendie de fortuin naloopenmaar verzuimen haar te grijpen als ze naast hen staat. 't Is regel dat in groote premieleeningen prijzen van aanzienlijk bedrag niet worden afgehaaldmaar nu ligt er hier zelfs van een binnenlandsche loterij «het Witte Kruis", een prijs van f 25000 op zijn gelukkigen eigenaar te wachten. Zierikzee, 8 Nov. Naar wij vernemen, heeft de heer A. Timmerman Cz. bedankt voor de hem door de anti-rev. Kiesvereeniging «Nederland en Oranje" aangeboden candidatuur voor het lidmaatschap van onzen Gemeenteraad. Gisterenavond vergaderde de sociëteit «Tot Nut en Genoegen" in het lokaal van mej. de weduwe Kanaar. De heer H. C. van de Ende opende als voorzitter de ver gadering met een kort woord. Nadat de secretaris, de heer F. C. v. d. Vliet, de notulen van het verhandelde in de vorige vergadering had voorgelezen, en deze door de leden waren goedgekeurd, werd door den thesaurier, den heer A. G. Kijn, rekening en verantwoording van het door hem gehouden beheer gedaan. Tot 't nazien van die rekening werd door den voorzitter een commissie benoemd, bestaande uit de heeren A. C. de Mooij, C. Bal, J. de Granje en A. Frankel. Bij monde van den heer De Mooij verklaarde die commissie de rekening in orde. Zij bedroeg in ontvangst f 723.78 en in uitgaaf f 729.20^, zoodat er een nadeelig saldo was van f 5.42|. Nadat de voorzitter had medegedeeld, dat in de voorjaarsvergadering voorstellen omtrent de feestvieringen zouden gedaan worden, werd de vergadering door hem met een woord van dank voor de opkomst gesloten. In de N. Rott. Ct. van Donderdag 1.1. lezen wij het volgende ingezonden stuk: Onbeschaamde telastelegglng. De onbeschaamde en grievende telastelegging door den minister Chamberlain in eene open bare redevoering aan een drietal der groote mogendhedendat zij in door hen gevoerde oorlogen grootere gruwelen zouden gepleegd hebben, dan de Engelschen in Zuid-Afrika gepleegd hebben of ooit zouden kunnen plegen, waarbij hij met name Duitschland noemt in zijnen in 1870 en '71 met Frank rijk gevoerden oorlog, doet mij denken aan een geval, dat ik indertijd in het Weekblad van het Recht, en dus in een betrouwbaar blad, gelezen heb en waaruit met grond zou kunnen worden opgemaakt, dat de Duitsche legerbenden, wel verre van gruwelen te plegen, ook maar in de verste verte gelijk aan die der Engelschen in Zuid-Afrika, zich hebben gekenmerkt door eene groote mate van tucht en humaniteit. Het geval betreft eene Hollandsche familie, die eene villa met aangrenzende tuinen had gehuurd in den omtrek van Parijs tegen de verplichting van behoorlijk onderhoud. Toen nu het Duitsche leger de stad had omsingeld en eene belegering was aangevangen, nam de huurder de vlucht naar Holland en zag verder niet meer naar de villa om. Enkele jaren later werd hij na vergeefsche onderhandelingen gedagvaard voor eene der rechtbanken van Parijs, om te worden ver-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1