hun best de uitvoering te doen slagenwat hun blijkens de levendige toejuichingen, die hun ten deel vielen, ook volkomen gelukte. Nadat het laatste bedrijf was afgespeeld, traden al de dames en heeren, die in het stuk hadden medegespeeld, weer voor het voetlicht, en zongen met veel vuur de »Advendomarsch'\ Voordat het gordijn viel, dankte de heer J. A. de Bruyne namens de genoodigden, «Advendo" voor den genotvollen avond hun bereid, en wenschte het gezelschap toe, dat het nog tien tallen van jaren moge groeien en bloeien. Ook de heer Lammers dankte namens «Volks belang" voor de gedane invitatie, en verzocht één der leden van het gezelschap den brief voor te lezen, dien hij namens «Volksbelang" aan het Bestuur overhandigde. In dat schrijven werd, nadat «Advendo" met dezen heugelijken dag hartelijk was geluk gewenscht, de mede- deeling gedaan, dat in de bestuursvergadering van «Volksbelang" besloten was een jaarlijksche contributie van f 5, ten behoeve van «Ad vendo" bij te dragen. Met een donderend applaus werd die mededeeling begroet. Hierop ving het bal aan, waarop allen, die er aan deelnamen, zich kostelijk amuseerden. Ook wij wenschen de Rederijkersvereeni- ging «Advendo" met haar tienjarig bestaan geluk, en voegen aan dien wensch de ver wachting toe, dat aan het wakkere Bestuur gegeven moge zijn het ledental dezer voor de geestelijke en moreele ontwikkeling zoo nuttige Vereeniging weldra aanmerkelijk te zien uit gebreid. Dinsdagavond ten acht ure werd in één der benedenlokalen van de Sociëteit «Concordia" gehouden een vergadering van de Vereeniging tot veredeling van Zangvogels en Pluimgedierte in Schouwen en Duiveland. Aanwezig 15 leden. Als waarnemend voorzitter fungeert de heer P. O. van Meteren. De notulen der voorgaande vergadering worden na voorlezing goedgekeurd. De waarn. Voorzitter doet mededeeling, dat het bestuur der Vereeniging bestaat uit de heeren J. C. van der Have, burgemeester van Oosterland, voorzitter, F. C. van Meteren, vicö-voorzitter, L. J. Leeuwe, secretaris, M. Smits, penningmeester, C. W. Bal, L. Koop man Cz. en A. J. de Looze, commissarissen. Van den heer "W. C. de Crane was bericht ingekomen, dat Z.Ed. verhinderd was de ver gadering bij te wonen. De Vereeniging ontving van Z.Ed. schriftelijk eenige wenken aan gaande het reglement. De voorzitter deelt mede, dat zich 34 leden hebben laten inschrijven. Aan de orde van bespreking is het vast stellen van het reglement, dat na voorlezing en na eenige wijzigingen werd vastgesteld en goedgekeurd. Mede werd bepaald, dat het vereenigingsjaar zou loopen van 1 Januari tot 31 December van elk jaar. Besloten werd twee verplichte vergaderingen jaarlijks te houden. Nadat door den voorzitter besproken was het aanbrengen van broednesten aan boomen of tegen muren tegen het Oosten gelegen, tot het voorttelen van nuttige vogels, werd door de leden een 20-tal daarvoor aangekocht. Verder werd door den voorzitter mede deeling gedaan, dat de heer Ch. W. Vermeys, burgemeester van Zierikzee, het bescherm heerschap over de Vereeniging heeft aanvaard. Deze mededeeling werd met applaus begroet. Een voorstel, uitgaande van het bestuur, om raszuivere broedeieren te verkoopen tegen reductie voor de leden, werd met algemeene stemmen aangenomen. Nog werd. besloten jaarlijks een tentoon stelling te houden in een maand door de leden zelve te bepalen. Nadat door den voorzitter dank was gebracht voor de aanwezigheid der leden, sluit deze, na omvraag, de vergadering. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's Rijks-Kust verlichting te Westerschouwen, gedurende October 1901. Hoewel October nog 4.3 m.M. minder regenwater met vergunning leverde, toch vergaarde men hier 97.7 m.M. van dien heilvollen, krachtigen drank in 21 regendagen, waaronder er 2 waren, vermengd met hagel, terwijl 8 maal dauw het zijne daartoe had bijgedragen. Nachtvorsten (geen vorsten der duisternis) werden er twee genoten18 maal was de kim nevelachtig, 6 maal heerschte er meer of minder sterke mist, 1 maal hoorde men donder, 4 maal zag men weer licht, 2 maal een kring, 1 maal een krans rond de maan (vrouw Luna schijnt ook van opschik te houden), en 8 maal versierde een regenboog het. firmament. De luchtgesteldheid varieerde volgender- wijze: 12 maal helder, 10 maal licht bewolkt, 14 maal bewolkt, 18 maal zwaar bewolkt, buiig, 12 maal betrokken. De wind kwam uit de volgende richtingen 9 maal Noord, 8 maal N.-O., 12 maal Oost, 2 maal Z.-O., 13 maal Zuid, 12 maal Z.-W., 16 maal West en 6 maal N.-W.de kracht steeg 10 maal tot storm en marszeilskoelte 9 maal stond het stormsignaal bij. De Bannen ontvingen 1482420 M3. water. Scharendijke, 4 Nov. Jammer, dat zoo klein was de schare, die zich hedenavond alhier vereenigd had onder gehoor van de heeren WortmanNauta en Yan Citters opgetreden om tot ons te spreken over de ziekeninrichting, die te Noordgouwe zal ver rijzen. Jammer daarom reeds, wijl den hoorders in hun rede zooveel degelijk voedsel geboden werd, weldadig voor liart en verstand beide. Jammer ook, omdat aan de niet-precies- voorstanders en 't aantal der zulken schijnt hier niet zoo heel gering zoo uitnemend do gelegenheid werd geboden te trachten naar eisch der praktijk opgeworpen bedenkingen uit den weg te ruimen, bezwaren tot mogelijke oplossing te brengen of het volle licht daarop te doen vallen. De met warmen gloed en blijkbaar volle overtuiging uitgesproken redevoeringen, in dit blad reeds meermalen nauwkeurig uiteen gezet, werden met onverdeelde aandacht door het belangstellend publiek gevolgd en onder applaus beëindigd. Bruinisse, 5 Nov. Door het springen van een pot met kokend vet kreeg een vrouw den inhoud over het been. Zij brandde dat lichaamsdeel daardoor zoo ernstig, dat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. Goes, 6 Nov. In den gemeenteraad deed de burgemeester mededeeling van een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, inhoudende, dat voor verlichting en verwarming der lokalen van de burger-avondschool f 225 per jaar moet betaald worden, en dat terwijl uit het contract kan afgeleid worden, dat die lokalen gratis zouden kunnen worden gebruikt. Nog al krenterig om van een armé gemeente zulk bedrag te eischen. Op verzoek van Gedep. Staten worden eenige wijzigingen gebracht in de verordening, regelende het herhaliogs-onderwijs. Het schoolgeld zal bedragen f 4 per jaar voor den vofiedigen cursus, en f 1,50 per jaar voor den namiddagcursus aan meisjes. In een voorgaande zitting is door den raad tot hoofd der inrichting benoemd de heer A. van Schelven. Nu werden behalve deze tot onderwijzers benoemd de heeren C. J. Snouck, J. J. van Aartsen,, D. A. Poldermans, J. Blackstone en W. Kosten, en tot onderwijzeressen de dames M. Stokmans en J. Arentz. Door een lid werd de vraag gedaan, of het niet wenschelijk zou zijn de stukken, voor den raad bestemd, vooraf te publiceeren, en door een ander lid, of het niet mogelijk is den verkoop op de groote markt bij marktdag te verbieden, omdat enkele ingezetenen worden benadeeld. Ierseke, 3 Nov.- Donderdagavond werd alhier bericht ontvangen, dat de 30-jarige A. v. S., in deze gemeente wonende, te Mainz (Duitschland) is verdronken. Dinsdag morgen opgestaan zijnde, ging hij het schip, waarop hij voer, afspoelen, en is toen ver moedelijk over boord geslagen en verdronken. Een driejarig paard van den landbouwer L. de K. geraakte in een sloot, hetgeen niet werd ontdekt dan nadat het dier een geheelen nacht in die sloot had vertoefd. Enkele uren nadat het op het droge was, stierf het schoone dier. Deze week ontving een alhier wonende vrachtrijder bericht, dat één zijner paarden, welke in Saftinge bieten vervoerden, ongesteld was. Bij zijn komst aldaar kwam hij tot de ontdekking, dat het stomme dier een stuk van de tong was ontnomen. Mishandeling schijnt in dezen in 't spel te zijn, en zeker is het te hopen dat, wanneer dit feit mocht worden bewezen, de dader zal worden gestraft naar het feit door hem begaan. Dit is zeker wel het minste, waartoe een mensch zich kan verlagen. 5 Nov. Maandagmorgen zou een ijverige huisvrouw de jas van haar man eens uitwasschen, en stopte haar daartoe in een sopje. Toen ze aan 't wasschen zou beginnen, stelde ze nog even een onderzoek in naar den inventaris van 's mans jas, en haalde tot hare groote verwondering daaruit een bankbiljet van f 40. De man kon zich niet herinneren, hoe en wanneer hij dit geld ontvangen had, waardoor het buitenkansje nog grooter werd. Krabbendijke, 6 Nov. De collecte, Zondagavond in de Ned. Herv. Kerk gehouden door de heeren Kloppers c.s., ten behoeve der vrouwen en kinderen in de Boerenkampen in Zuid-Afrika, heeft ruim f 34 opgebracht. Door den heer A. Bekker, advocaat te Brussel, is f 25, en door den heer Lenshoek van Zwake te Middelburg f 5 geschonken, als bijdrage in het dezen zomer opgericht Ziekenfonds. Dit telt thans 113 leden en de Werkmansvereeniging pl. m. 170, behalve de donateurs. Sas van Gent, 5 Nov. Heden morgen te vier uur werd brand ontdekt op den stofzolder van den walzenmeelmolen van de firma Ver- schaffel en Mechelijnswaarschijnlijk door broeiing van stof ontstaan. Te half zes stond het gebouw geheel in vlammen en om negen uur was het vrijwel uitgebrand. Veel tarwe en meel ging verloren. De belendende gebouwen zijn gespaard. Drie brandspuiten uit deze gemeente en een uit Westdorpe waren spoedig ter plaatse van den branddoch geen der drie spuiten kon het dak der fabriek bereiken. Later kwamen nog twee spuiten van Terneuzen en Sluiskil. De fabriek met het bloemmagazijn en de kleine maalderij zijn verzekerd bij de «Ver- eenigde eigenaars" te Brussel. Vergadering van Afdeeling B der Liberale Kiesvereeniging te Zierikzee. Maandagavond ten half negen spoedden zich tal van leden van bovengenoemde Vereeniging naar de woning van Mej. de Wed. Kanaar, waar de algemeene vergadering zou gehouden worden, die ter verkiezing van een candidaat voor den gemeenteraad was uitgeschreven. Toen wij binnentraden, was het er reeds eivol. Uit de presentielijst bleek ons later, dat 55 leden op het appèl waren. De gewone werkzaamheden, waarmede elke Vereeniging hare bijeenkomsten aanvangt werden ook hier verricht. De Voorzitter, de heer J. A. de Bruyne, opende de vergadering, de Secretaris, de heer J. Verdoorn Az„ las de notulen, en de leden keurden deze goed. Hierop werd door den Voorzitter hulde gebracht aan den heer Mr. Lechner, die, naar Zwolle vertrokken, gedurende de elf jaren van zijn verblijf in deze gemeente, zich met ernst en zorg gewijd heeft aan de bevordering der belangen van de gemeente, inzonderheid de financiëele in den Raad, waarvan hij een ijverig lid was, krachtig heeft voorgestaan. De Voorzitter deelde mede, dat wijziging van het Reglement, door den heer F. C. van der Vliet in de vorige vergadering betoogd in dien zin, dat leden, zonder dat zij zich aan de vergadering behoefden bekend te maken, het recht zouden hebben een candidaat aan to wijzen, door het Bestuur niet noodig werd bevonden, aangezien art. 10 van het Reglement aan elk lid de bevoegdheid geeft aan het Bestuur schriftelijk een candidaat aan te wijzen, mits dat lid persoonlijk ter ver gadering aanwezig zij. Hierover ontspon zich een uitvoerig debat, waaraan door de heeren Van der Have, Fokker, F. C. van der Vliet, Olivier en den Voorzitter werd deelgenomen. Eenigen meenden, waaronder de heer Van der Have, dat art. 10 het bezwaar van den heer F. C. van der Vliet niet ophief, en gaven daarom in overweging een bus bij do deur te plaatsen, waarin elk lid een briefje, ingevuld met den naam van den door hem begeerden candidaat, kon werpen. Anderen, waartoe de heeren Olivier en Fokker behoorden, waren van oordeel, dat een dergelijke wijze van doen, waarbij men den candidaat niet openlijk durfde aan te bevelen, onmannelijk was. De ver gadering legde zich bij het standpunt van het Bestuur neer, nadat de Voorzitter er op gewezen had, dat velen uit bescheidenheid weerhouden werden den naam van den door hen ge wilden candidaat te noemen, of ook uit vrees, dat de candidaat echec zou lijden, wanneer hij door hen werd voorgesteld en aanbevolen. De Voorzitter stelt thans aan de orde de benoeming vaQ een candidaat voor den gemeenteraad. De heer Fokker geeft in overweging geen candidaat dezen keer te stellen. Art. 1 van het Reglement eischt het candideeren van een liberaal. In de gegevene omstandigheden is het wenschelijk, dit na te laten. «Gemeente belang" heeft den heer W. C. de Crane gesteld, die vroeger reeds een zetel in den Raad had, enlater om redenen van zuiver persoonlijken aard zijn mandaat in handen van de kiezers heeft gesteld. Do keuze is een gelukkige, niet alleen omdat daardoor de katholieke bevolking in den Raad vertegen woordigd wordt, maar ook nog om andere redenen. En daar hij het niet wenschelijk acht tegenover dezen candidaat een liberalen candidaat te stellen, zoo meent hij, dat het belang van deze Kiesvereeniging medebrengt zich van het stellen van een candidaat thans te onthouden. In dien zin wordt door hem een motie voorgesteld. De motie luidt: «De Liberale Kiesvereeniging, gehoord dat de Kies vereeniging «Gemeentebelang" den heer W. C. de Crane tot candidaat voor den gemeenteraad geproclameerd heeftbesluit ditmaal geen candidaat te stellen". De Voorzitter merkt op, dat art. 1 van het tegenwoordig Reglement de mogelijkheid een lid te kiezen van een andere partij niet uitsluit. Dit neemt niet weg, dat er motieven kunnen zijn zich van candidaatstelling te ont houden. De heer P. Adriaanse is van meeniDg, dat het doel van een liberale kiesvereeniging is een liberaal te kiezen. De heer De Crane moge een goed burger zijn, maar liberaal is hij niet. Nemen wij geen liberaal, dan zijn wij geboycott. Hij wil absoluut een liberalen candidaat hebben, en noemt als zoodanig den heer M. C. van der Vliet. De heer Van der Have is tegen de motie, maar verklaart zich vóór de candidatuur van den heer W. C. de Crane. Uit de hande lingen toch van den heer W. C. de Crano blijkt, dat hij nader staat aan de zijde van de liberalen, dan van de anti-liberalen. Do heer W. C. de Crano zal nooit wroeten tegen het Openbaar Lager Onderwijs. Hij zal de belangen van dat onderwijs beter behartigen den menig raadslid, die wel liberaal is. De heer Hazelhof is van oordeel, dat naar aanleiding van hetgeen door den Voorzitter omtrent het Reglement is opgemerkt, de motie van den heer Fokker eigenlijk vervalt. Het Reglement toch laat toe, dat de heer W. C. de Crane door de Liberale Kiesver eeniging gecandidecrd wordt. De heer Fokker is van gevoelen, dat de heer De Crane, als behoorond tot de katholieke staatspartij, geen candidatuur van do Liberale Kiesvereeniging kan aannemen. Bovendien staat men ook op een geheel zuiver standpunt, wanneer men zich onthoudt. De heer Olivier vraagt, of er in Nederland ook katholieken zijn, die liberaal zijn. De Voorzitter beantwoordt die vraag bevestigend. Hij deelt aan de vergadering mede, dat de kwestie, door den heer Fokker opgeworpen, ook in het Bestuur een onder werp van bespreking heeft uitgemaakt. Het Bestuur was van gevoelen, dat, hoewel het Reglement toelaat een katholiek of een anti revolutionair te stellen, het wenschelijk was zich in deze geen partij te stellen, geen ver antwoordelijkheid op zich te nemen, maar de leden vrij te laten in het uitbrengen van hun stem. De heer F. C. van der Vliet drukt zijn verbazing uit, dat een dergelijk standpunt door het Bestuur wordt ingenomen, en vraagt, met het oog op de motieven der motie, of wij aan den leiband van «Gemeentebelang" loopen. Hij is beslist tegen onthouding, en zou het ten zeerste betreuren, wanneer de motie werd aangenomen. De Voorzitter verklaart, dat het Bestuur wel voor onthouding is, maar niet medegaat met de motieven van de motie—Fokker. De heer A. Geluk vraagt, of onthouding niet zijdelings zal bevorderen do verkiezing vau den heer Timmerman. Hij vreest namelijk, dat bij onthouding vele stemmen van liberalen zullen overgaan op den heer Timmerman. De Voorzitter brengt in BtemmiDg het voorstel van het Bestuur, waarmede zich ook de heer Fokker vereenigen kan«De ver gadering, gehoord de discussie, besluit voor deze raadsverkiezing geen candidaat te stellen". De uitslag der stemming is, dat 30 stemmen zich vóór het voorstel van het Bestuur ver klaarden, terwijl 25 stemmen daartegen werden uitgebracht, zoodat de Liberale Kiesvereeniging zich van het stellen van een candidaat zal onthouden. De Voorzitter deelt mede, dat in de volgende vergadering, die in December a.s. zal gehouden worden, eenige door hem genoemde Reglements wijzigingen zullen behandeld worden. De heer F. C. van der Vliet, die nog onder den treurigen indruk van het genomen besluit is, een besluit, dat getuigt van groote zwak heid, geeft het Bestuur in overweging om bij eventuëele vacatures in den Raad de Kies vereeniging vroeger bijeen te roepen, dan nu het geval is geweest. De Voorzitter protesteert tegen de beschul diging van te late oproeping, licht toe, dat deze moeilijk vroeger kon geschieden, en dat men niet kan voorkomen, dat andere Kies verenigingen vroeger vergaderen. Ons streven moet zijn zelfstandig te handelen zonder ocs oifi anderen te bekreunen. Niemand meer het woord verlangend sluit do Voorzitter de vergadering. Provinciale Staten van Zeeland. De hedenavond gehouden Najaarsvergadering der Prov. Staten werd op de gewone wijze door den Voorzitter in naam der Koningin geopend, en bijgewoond door 36 leden. De heeren De Smidt, Van der Have, Hollestelle, Vader van 's-Gravenpolder en Fokker hadden kennis gegeven verhinderd te zijn de geheele, de heer Hammacher om deze zitting bij te wonen. De Voorzitter doet mededeeling van de stukken, welke inkwamen, alle Koninklijke besluiten, houdende goedkeuring van besluiten der Staten in vorige zitting genomen, behalve één besluit, waarvan door den Griffier voor lezing wordt gedaan, waarbij goedkeuring is onthouden aan het Statenbesluit van 9 November 1901, tot vereeniging van de in 1900 in den Brakman bedijkte gronden tot één waterschap. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten ter Griffie neder te leggen 1°. een brief van den Minister van Binnenlandsche Zaken houdende mededeeling van hetgeen op de Rijksbegrooting is uitgetrokken voor kosten van het Provinciaal bestuur van Zeeland, voor zooveel het Rijksbestuur is, dienst 1902, en 2°. een brief van de weduwe Quaars te Vlissingen, houdende dankbetuiging voor de haar bij besluit der Staten van 16 Juli j.l. verleende ondersteuning. De Voorzitter doet vervolgens mededeeling, dat over den post, voorkomende onder Hoofd stuk IX der Uitgaven op de Provinciale begrooting van 1900 (Onvoorziene Uitgaven) niet en over gelijken post in die begrooting van 1901, voorkomende tot een bedrag van f340.20'/3 is beschikt ter subsidieering van de dezen zomer te Middelburg gehouden landbouw tentoonstelling, tot machtiging waarvan in de zitting der Staten van 3 November 1900 besloten werd. Voor kennisgeving wordt zulks aangenomen, evenals, na voorlezing door den Griffier, van het door de rechtbank te Middelburg gewezen vonnis in het rechtsgeding van C. de Caluwe te Groede contra de Provincie, waarbij den eischer zijn eisch wordt ontzegd. Ter afdoening wordt in handen van Gedep. Staten gesteld een adres van den hótelhouder Chr. F. Keersemaker te Neuzen om vergunning tot het ophangen van een reclameplaat op de Provinciale booten. Vervolgens worden een vijftal voorstellen van Gedep. Staten tot diligentverklaring aan genomen, nadat de Griffier de verschillende adressen had voorgelezen. Aan de orde is daarua het aangehouden voorstel van de leden Dieleman, De Veer en Hammacher, betreffende het pensionneeren van weduwen en weezen van Provinciale ambtenaren. De Voorzitter stelt voor, dit voorstel in de volgende bijeenkomst te behandelen. De heer Dieleman geeft in overweging om het met de andere voorstellen naar de afdeeling te verzenden, en stelt dienovereenkomstig een motie voor. De heer Siegers meent, dat er eigenlijk geen voorstel is, maar dat slechts een algemeene gedachte is uitgesproken, en dus de zaak nog niet rijp is om in de afdeelingen te worden behandeld, wat door den heer Dieleman wordt weersproken. Bij stemming wordt de motie van den heer Dieleman met 22 tegen 14 stemmen verworpen. (Tegen stemden de heeren Van Deinse, Van Lijnden, Heijse, Van Teylingen, Van der Lek de Clercq, Fruijtier, Van Waesberghe Janssens, Van Rompu, De Bats, Van Dam, Ysebaert, Hocke Hoogenboom, Moerdijk, Bolle, Kake- beeke, De Casembroot, Hennequin, Moes, Bolier, Siegers, Erasmus en Houterman). Daarna wordt het voorstel des Voorzitters aangenomen. De (overige) voorstellen van Gedep. Staten worden naar de afdeelingen verwezen. De vergadering wordt ten slotte gesplitst in drie afdeelingen. Tot de eerste zullen behooren de heeren Hocke Hoogenboom, Bolle, Hammacher, Den Boer, De Smidt, Oggel, Fokker, Moerdijk, Hollestelle, Van der Have, Dieleman, Fruijtier, benevens de heeren de Casembroot en Lucasse als leden van Gedep. Staten. Tot de tweede de heeren Wisboom Verstegen, Bolier, Vader van 's-Gravenpolder, Van Deinse, Van Teylingen, Bos, De Bats, Hombach, Yse baert, Kakebeeke, Houterman, De Veer en de heeren Van Rompu en Siegers, leden van Gedep. Staten. Eindelijk zullen van de derde afdeeling deel uitmaken de heeren Maas, Van Dam, Van der Lek de Clercq, De Jonge, Moes, Henne quin, Pompe van Meerdervoort, Loois, Van der Meer, Erasmus, Heijse, Noordijke en als Gedeputeerden de heeren Van Lijnden en Van Waesberghe Janssens. Nadat de volgende bijeenkomst is bepaald op a.s. Vrijdag te 10 ure, wordt de bijeenkomst gesloten en begeven de leden zich naar hunne afdeelingen. Landbouw en Veeteelt. Krabbendijke. In de maand October zijn van hier niet minder dan 354 wagens beetwortels verzonden en er liggen nog pl. m. 450 wagens voor verzending gereed. Maandagavond is hier een landbouw- cursus geopend met 17 leerlingen. De lessen worden gegeven door de heeren M. N. van de Linde te Rilland, J. Smit en J. van Koeveringen alhier. Ook te Kruiningen zou hiermede een aanvang zijn gemaakt, daar zich 12 leerlingen haddon aangemeld. Wegens vertrek van één hunnerwaardoor het vereischte aantal niet meer was bereikt, wordt zulks voorloopig uitgesteld. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 6 Nov. Door den heer kanton rechter zijn heden 24 personon uit de om liggende dorpen, beklaagd van overtreding dor Leerplichtwet, veroordeeld ieder tot betaling van een geldboete van f 3, bij niet-betaling te vervangen door een hechtenis van 2 dagen voor ieder hunner. Één van de beklaagden werd vrijgesproken. Vrouw V. uit Prinsenhage, verdacht van vergiftiging van haar stiefdochter, was in observatie in het huis van bewaring to 's-Hertogcnbosch. Daar is gebleken, dat zo niet toerekenbaar is, wegens ziekelijke storing van haar geestvermogens, waarom zij van rechtsvervolging is ontslagen en haar plaatsing is gelast in een krankzinnigengesticht. Zij is naar Medemblik overgebracht. Be moderne financier. De gevangen houding van W. P. Noëls van Wageningen te Amsterdam is voor de vierde maal met 30 dagen verlengd. K E B K N I ET W 8. Het drietal voor een predikant bij de Ilerv. Gem. te Haarlem bestaat uitds. L. W. Bakhuizen van den Brink te Vlissingen, dr. E. J. W. Posthumes MeyeB en dr. J. R. Slotemakor de Bruin, beide te Middelburg. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te Ernst door ds. J. B. F. Hugenholtz te Axel. O N P E B W IJ 8. Benoemd tot hoofd der school te Bath de heer M. Petri te Bruinisse met 4 stemmen, tegen 2 op den heer D. A. Bolier te Rotterdam en 1 op den heer M.Nieuwenhuijze teMiddelburg. De heer J. J. L. Dormaar, onderwijzer te Wolphaartsdijk, doch met verlof als milicien in dienst, heeft tegen 1 December a.s. eervol ontslag gevraagd wegens verandering van loopbaan. Voor het herhalingsonderwijs in de gemeente Bruinisse heeft zich geen onkel leerling aangemeld. In hot verslag van het in 1901 gehouden eindexamen der Hoogere Burgerscholen in Zeeland zegt de commissie: Over het algemeen gaf het examen geen aanleiding tot bizondere opmerkingen. De sub-commissie voor scheikunde meent evenwel op het volgende te moeten wijzen. Bij het beoordeelen van het schriftelijk werk voor scheikunde bleek, dat zeer vele candidaten niet genoeg voorbereid waren op het beantwoorden van de vraag betreffende het bepalen der hoeveelheid ijzer en de werkingswaarde van chloorkalk. Had men de vraag algemeener gesteld, en een beschrijving gccischt eener titreerproef b.v. het bepalen der hoeveelheid van een vrij zuur of een vrije basis, de candidaten zouden ongetwijfeld getoond hebben de gronden der zaak te begrijpen, en enkele voorbeelden te kunnen beschrijven. Ons bezwaar tegen de gegevene vraag ligt dan ook voornamelijk daarin, dat men do candidaten niet zelf de voorbeelden liet kiezen. Gaat men op den thans ingeslagen weg voort, dan zal men elk volgend jaar, andere gevallen van quantitatief onderzoek moeten aangeven, en zoo de leeraren min of meer dwingen de geheele quantitatieve analyse te behandelen. Dit laatste nu zou de hoeveelheid leerstof,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2