ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 7 November 1901. -1 i (Z i e xr i It zeesche Courant). KENNISGEVING. Sluiting der jacht op klein wild. Voorkoming van Brand. VfLOEDPLANKEN. AlgemeeH Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 4,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7612. :eot Directeur, «T. DE LOOZE. FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 1—3 regel» 30 Ctn. meerdere regels 10 Cts.kannen uiterlijk tot dee Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. be Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Havenpark 348, Zierikzee. De COMMISSARIS der KONINGIN in ZEELAND, gezien h«t besluit van Gedeputeerde Staten van 26 October 1901, no. 195; gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staats blad no. 87); maakt bekend, dat de sluiting der jacht op patrijzen in de Provincie is bepaald op Zaterdag 30 November 1901 met zonsondergang, die op hazen, fazanten, kor hoenders en kwartelop Dinsdag 31 December 1901 met zonsondergang en dat het tydstip van de sluiting der jacht op houtsnippen en waterwild nader zal worden vastgesteld. Middelburg, 31 October 1901. De Commissaris der Koningin voornoemd, ROEST. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee herinneren de ingezetenen aan de bepaling van art. 4 der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente, luidende als volgt: Het is verboden: a. zonder voorafgaande schriftelijke kennisgeving aan, overleg met- en plaatselijke opname door de brand meesters der wijk, een aanvang te maken met het bouwen, veranderen of herstellen van schoorsteenen. De brandmeesters zyn tot het doen dezer opname en tot het in overleg treden verplicht binnen 2 maal 24 uren, na het ontvangen der schriftelijke kennisgeving; b. zonder hunne toestemming, binnen acht dagen na de aanvrage te verleenen of te weigeren, te stoken in een nieuwen veranderden of herstelden schoorsteen. Zierikzee, den 5 November 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat zij, die voor eene aanstelling tot helper bij de bediening der gemeente-vloedplanken in aanmerking wenschen te komen, zich daartoe dage- lijks ten kantore van den Gemeentebouwmeester kunnen aanmelden. Aan genoemde betrekking zyn de navolgende beloo ningen verbonden: bij hoogfe -vloeden f 0,50 per nur, en bij schouwinjï f 0.25 per uur. Nadere inlichtingen zyn bij den Gemeentebouwmeester te bekomen. Zierikzee, den 5 November 1901. De Burgemeester en Wethouders Toornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Wij kunnen ons Wekelijksch Overzicht betrekkelijk Zuid-Afrika tot ons genoegen aanvangen met de bespreking van de twee gevoelige nederlagen, die aan de Engelschen door de Boeren zijn toegebracht. De ééoe werd geleden door kolonel Van Donop aan de Maricorivier, waar De la Rey een schitterende overwinning behaaldeden Engelschen een geduchte aframmeling gaf, en na één kanon, twee munitiewagens en twaalf transportwagens veroverd te hebben, kalmpjes aftrok. Dit terugtrekken der Boeren, wanneer deze hun doel bereikt en hun slag geslagen hebben, leggen de Engelsche gene raals tegen beter weten in, en hiermede de Britsche natie ergerlijk misleidend, als een zegepraal voor hen uit. Een mooie zegepraal, wanneer vier officieren gedood, zeven officieren gewond en twee officieren gevangen worden genomen, en wanneer 37 manschappen op het slagveld bleven, 72 gekwetst werden, en 34 zich overgaven. Nu spreken wij niet eens van den door de Boeren behaalden buit. De tweede nederlaag, die de Boeren den Engelschen toebrachten, was van nog ernstigeren aard. Bij Bakenlaagte namelijk, dat in de nabijheid van Bethel ligt, werd de colonne van kolonel Benson, die in een hinderlaag was gevallen, totaal verslagen. Louis Botha, die zich met een groot Boerencommando vereenigd had, deelde hier de klappen uit, en bemachtigde bovendien twee kanonnen. Hierop trok hij overeenkomstig de guerilla-taktiek terug, wel wetend, dat Engelsche versterkingen in grooten getale gewoonlijk komen opdagen, wanneer een Britsche troepenmacht er van langs had gehad, of, gelijk hier het geval ia geweest, in de pan was gehakt. Natuurlijk werd in een deel van de Engelsche pers aan de lezers de leugen opgedischt, dat de Boeren den veldslag hebben verloren, en ijlings het hazenpad hadden gekozen. Maar de lezers der Eogelsche bladen zullen, naar wij vertrouwen, uit de cijfers, die welsprekend zijn, wel begrijpen, dat hot juist andersom is gesteld. Immers, hier sneuvelden tien Engelsche officieren, terwijl vijftien min of meer gevaar lijk verwond werden. Yan de arme Tommie s lieten 38 het leven op het slagveld, terwijl er een 186 min of meer ernstig gekwetst werden. Ook de aanvoerder van de Eogelsche colonnede kolonel Benson, werd in het begin van het gevecht reeds door een kogel doodelijk getroffen. Majoor Wools Sampson, één van de mannen, die aan Jameson's beruchten strooptocht deel heeft genomen, en door de Transvaalsche Regeeriog bege nadigd werd, nam onmiddellijk het bevel over, en redde, wat er van het overschot nog te redden viel. Te Vrijburg zijn twee Kaapsche Hollanders, die door den krijgsraad tot den strop ver oordeeld waren, opgehangen. Wraak ligt in de menschelijke natuur. En de natuur is vaak krachtiger dan de leer, die het nemen van wraak verbiedt. Het zou odb dan ook niet verwonderen, indien het bericht, dat in de Engelsche bladen de rondte doet, waar heid bevat. Gemeld wordt namelijk daarin, dat een Engelsche luitenant, die bij De Wets- dorp gevangen genomen is, en wiens naam ons ontschoten is, op last van den opper bevelhebber Louis Botha gefusileerd is, en dat deze hiervan aan Lord Kitchener heeft mededeeling gedaan, daaraan verbindend de waarschuwing, dat voor eiken Boer, die doodgeschoten of opgehangen mocht worden, een Engelsch officier met zijn leven zal moeten boeten. Het ware in elk geval goed, zoo de Boeren daartoe konden besluiten. Het motief behoefde juist niet vergelding te wezen, maar kon zijn broederliefde, bestaande in het voorkomen van de veelvuldige executies. Als de Engelschen bespeuren, dat het meenens is, dat de Boeren de gevangene Britsche officieren neerschieten, dan zullen zij wel hun galgen opbergen, en hun kogels niet meer op gevangen vijanden afvuren. Naar aanleiding van Chamberlain's rede voering te Edinburgh, waarvan wij reeds de vorige week gewag maakten, spuwen de Duitsche bladen vuur en vlam op den Engelschen Ministerdie ter vergoelijking van de concentratiekampen wees op de gruwelen, waaraan het Duitsche leger zich in den oorlog met Frankrijk in 1870 zou hebben schuldig gemaakt. Protestvergaderingen zullen worden belegd, redevoeringen, vol verontwaardiging over de snoode beleediging, het Duitsche leger aangedaan, zullen worden gehouden, scherdsprekende moties zullen wor den voorgesteld en aangenomen, alsof sinjeur Chamberlain zich om dat alles iets zal bekreunen, alsof hij er een beafstuk minder om eten zal. Hij lacht er om. Niet door het buitenland, maar door zijn eigen volk moet hij ten val worden gebracht. Het zelfbewuste deel der Britsche natie moet en zal eens tot het inzicht komen, dat aan het hoofd van 's lands zaken een man staat, zonder geweten en moraliteit, een leugenaar en huichelaar, een egoïst, die zijn machtige positie tot ver rijking van zichzelven en zijn familie misbruikt. Als tegenhanger van Chamberlain's rede kan die van Morley genoemd worden. Deze, een vriend van wijlen Gladstone, heeft den oDgerechten oorlog met de Boeren, en de afschuwelijke wijze, waarop die van Engelsche zijde gevoerd wordt, scherp afgekeurd. De Minister van Financiën kondigt ver hooging van belasting aan. Wat zullen de belastingbetalers in Engeland daarmede in hue schik zijn! Naar men zegt, zijn zij van plan den Minister, die hun innige begeerten ongevraagd bevredigde, door een standbeeld te vereeuwigen. De Fransche Regeering handelt als een kleine jongen, die, wanneer hij bespeurt, dat een groote jongen achter hem staat, op wiens hulp hij kan rekenen, dapper is, en een ieder aandurft. Zij weet, dat zij tegenover een staat als Turkije in het uiterste geval op Rusland's medewerking kan rekenen, en daarom treedt zij tegenover dit Rijk met een grenzeloozen overmoed op. Zij heeft, om aan haar steeds stijgende eischen kracht bij te zetten, een eskader, vermoedelijk naar het eiland Mitylene, gezonden, ten einde op die wijze de Turksche Regeering te noodzaken het hoofd in den schoot te leggen. Of zou achter deze vlootdemonstratie iets meer schuilen dan de afpersing der kwijting van eenige betwist bare vorderingen van zuiver privaatrechterlijken aard? De toekomst moet het leeren. Inmiddels is de Regeering in de Fransche Kamer over deze aangelegenheid door Sembat aan den polB gevoeld. Zij gaf een gansch onbevredigend antwoord. Toch nam de meerderheid een motie van vertrouwen in de Regeering aan. De behandeling der interpellatie van Berry in de Fransche Kamer over de vrouwen kampen in Zuid-Afrika is op voorstel van de Regeering verdaagd. Oe Transvaalsch-Engelsche oorlog. Pretoria, 3 Nov. De aanval der Boeren op kolonel Benson's colonne bij Bethal door Botha heeft geleid tot een van de meest bloedige en verwoede gevechten van den oorlog. Botha trok van de Zululand-grens naar het Noorden terug met zijne mannen en vereenigde zich met een groot commando, dat daar was bijeengebracht. Vervolgens wachtte hij eene gunstige gelegenheid af om Benson's colonne te over weldigen in eene geïsoleerde stelling. De gezamenlijke Boerenmacht wordt op duizend man geschat. De aanval werd eerst ondernomen op Benson's achterhoede op 30 October, terwijl de colonne op marsch was. De vijand beroofde de achterhoede van twee kanonnen, maar het was hem onmogelijk die stukken in zijn bezit te krijgen. Kolonel Benson werd in den aanvang van het gevecht doodelijk gewond. Majoor "Wools Sampson, die als Intelligence Officer was verbonden aan de colonne, nam het bevel over en verzamelde dadelijk zijn trein, waarin hij ten volle slaagde. Vervolgens nam hij eene verdedigende stelling in binnen 500 yards van eenige schansen, die door de Boeren waren opgeworpen. De beide kanonnen waren zoo geplaatst, dat geen van beide partijen ze kon bereiken, hoewel de Boeren wanhopige pogingen deden om do geheele macht te overweldigen door herhaaldelijk storm te loopen op de Britsche linies. Zij werden even dikwijls met zware verliezen De verdediging werd hardnekkig en met succès den geheelen volgenden dag en nacht volgehouden, totdat kolonel Barter Bushmans- kop, na een geheelen nacht marcheerens in den ochtend van 1 November ontzet bracht, waarop de Boeren aftrokken. Aan beide zijden zijn de verliezen zeer zwaar. Het verlies der Boeren wordt geraamd op tusschen 300 en 400 man. Kolonel Benson leefde niet lang na het ontvangen van zijne wond. Botha nam zelf deel aan het gevecht. Londen, 4 Nov. Aan de Morning Post wordt uit Pretoria gemeld, dat majoor Wools Sampson er in geslaagd is het geheele convooi en de wagens van de coloDne van kolonel Benson te redden. De Boeren zetten hun beslisten aanval voort, hun vuur onderhoudend onder goede bedekking en uit loopgraven op het inderhaast gevormde Britsche kamp. De twee kanonnen van de Engelschen bleven achter op een afstand van 450 meter tusschen de beide strijdmachten,' doch de Boeren waren niet in staat ze weg te voeren. Toen kolonel Barter Vrijdagmorgen vroeg op het terrein van den strijd bij Berkenlaagte aankwam, verleende hij zijn hulp bij de ver drijving van de Boeren, die, in de hoop de geheele colonne gevangen te nemen, het gevecht tot dat oogenblik voortgezet hadden. Andere colonnes trokken uit ter vervolging van de Boeren. Er werden door de Engelschen vele Boeren gevangengenomen. De Boeren hebben beide kanonnen van kolonel Benson's achterhoede medegenomen. Aan de Daily Mail wordt nader uit Pretoria gemeld, aangaande het gevecht bij Berkenlaagte, dat majoor Wools Sampson het convooi van de collonne van Benson bijeen bracht onder een uitstekend gedeelte van een heuvel. Dit was een uiterst moeielijke taak en terwijl die ten uitvoer werd gebracht, leden de Engelschen de zwaarste verliezen. De Boeren waren grooter in aantal dan de Engelschen en hun verliezen waren zwaarder dan de Engelsche. Hun eerste aanval vond plaats onder een verblindenden regenstorm. Niet één man aan Engelsche zijde gaf zich over: het was een tweede Itala. Lord Kitchener bericht uit Pretoria van Zondag jongstl.dat de gewonden van kolonel Benson's colonne te Springs binnen gebracht zijn in den namiddag. De colonne zelve zou Dinsdag te Brugspruit aankomen. Ik heb tot dusver nog geen nadere bijzonder heden ontvangen aangaande het gevecht. Een colonne onder generaal Guilbert Hamilton, die Donderdag 1.1. uit Standerton vertrok, is Vrijdag in het kamp aangekomen, na lichten tegenstand te hebben ondervonden. 5 Nov. Daily Telegraph bevat een brief uit Johannesburg, waarin de schrijver zegt, dat tengevolge van de tegenwoordige sterfte cijfers en het algeheel ontbreken van geboorten, de Boerenbevolking een geleidelijk uitroeiings proces ondergaat. Het voortzetten van dit proces, door de verlenging van den oorlog, moet het Boeren-volk in Zuid-Afrika tot een onbelangrijke minderheid terugbrengen. Reitz vestigde reeds zes maanden geleden de aandacht van president Steyn op dit feit. In de Times komt een brief voor, waarin wordt verteld, dat in den loop van de maand September de censuur niet heeft doorgelaten berichten, aangaande de overgave in Kaapkolonie van 3 Engelsche detachementen tot een totale sterkte van 220 man, alsmede de overgave van tal van kleinere Britsche Deze brief heeft te Londen zeer veel indruk China. Door een hevigen brand zijn de magazijnen en de kazernes van de Royal Wales Fusileers" te Tientsin vernieldhet heet, dat er 2 soldaten en 2 Duitschers omgekomen zijn. Uit Peking wordt, op grond van mede- deelingen, door zendelingen verschaft, bericht, dat er bij het overtrekken van de Lo-Ho een poging is aangewend om de Keizerin weduwe te vermoorden. BelgiS. Brussel, 4 Nov. Prinses Albert van België heeft aan een jongen het leven gegeven. De moeder is de vrouw van Prins Albert, die in België als erfprins wordt beschouwd. Daarom was de gebeurtenis met groot ongeduld afgewacht, en hoopte iedereen, dat de jong geborene een prins zou wezen. De vreugde in België, en vooral te Brussel, is dan ook zeer groot. Alle gebouwen worden geïllumineerd en de vlaggen zijn uitgestoken. De burgemeester van Brussel heeft een proclamatie tot de bewoners der stad gericht, om hun de plechtige gebeurtenis mede te deelen, die door honderd-en-een kanonschoten werd begroet. De jonggeborene heeft koning Leopold tot peet en prinses Karei Theodoor van Beieren, als moeder van prinses Albert, tot moei. Het kind heeft de namen Leopold, Philippe, Charles, Albert, Mainrad, Hubertus, Marie, Miquel gekregen. Ter gelegenheid van de geboorte zijn er twee stukken opgemaakt het eerste, het procesverbaal van de bevalling, is onderteekend door alle ministers, de voorzitters van Senaat en Kamer, den voor zitter van het Hof van Cassatie, den procureur- generaal daarbij, den gouverneur van de provincie, den burgemeester van Brussel, verschillende generaals, kolonel Jungblutz, den aide de camp van prins Albert, enz. Zoodra de bevalling officiëel op het kasteel te Laeken was bekend gemaakt, is de koning per automobiel naar het paleis van zijn neef gegaan. De ontzettende, dicht opeen staande menigte voor de prinselijke woning juichte hem lang toe. De koning werd ont vangen door zijn broeder, den graaf van Vlaanderen, de gravin van Vlaanderen, en prins Albert, die hij hartelijk heeft geluk gewenscht. De koningin is op het oogenblik te Spa, en kreeg een telegram over de gebeurtenis. Zij liet de jonge moeder telegrafisch geluk wenschen. Alle leden van het diplomatieke corps hebben zich in de registers op het paleis laten inschrijven. Nederland. Apeldoorn, 4 Nor. H. M. de Koningin is nog niet uit geweest, en ook heeft H. M. gisteren den gewonen kerkgang niet gedaan. H. M. heeft echter heden weder met den referendaris van Hr. Ms. Kabinet de staats zaken behandeld. Utrecht^ 5 Nov. Bij den confiseur H., aan de Oudegracht, is gisterenavond ingebroken. Tijdens de bewoners, benevens de winkel juffrouw, naar de kerk waren, heeft een nog onbekende dader zich met gebruikmaking van een valschen sleutel toegang tot de woning verschaft. Na uit de toonbanklade het daarin aanwezige geld te hebben genomen, heeft hij met een ijzeren vuurtang daartoe uit de keuken gehaald een in de winkelkamer staande secretaire opengebroken en daaruit een linnenzak met ruim f 80 ontvreemd. Verder werden alle laadjes doorzocht, doch daar er geen klinkende munt in werd gevonden ia daaruit niets ontvreemd, niettegenstaande er papieren geld en eenige coupons in aanwezig waren. De winkeljuffrouw, die het eerst thuiskwam, I vond de winkeldeur openstaan, zag al heel gauw, dat er vreemd volk iu huis was geweest en waarschuwde de politie, die aanstonds een onderzoek instelde, doch van den dader nog geeD spoor kon ontdekken. Voor zoover kon worden nagegaan zou de dief ongeveer f 130 hebben buitgemaakt. 's-Gravenhage, 4 Nov. Prins Hendrik heeft deelgenomen aan de schiet- en jacht feesten op de goederen van den Prins von Wied, ter viering van den St.-Hubertusdag. De Prins werd aan het station opgewacht door Baron Bentinck, le stalmeester van H. M. de Koningin, en reed vervolgens in open rijtuig naar het landgoed «Raaphorst". Het feest van den eersten dag werd besloten met een maaltijd in het restaurant Van der Pijl. De Prins blijft tot Woensdag in Den Haag. Ten Paleize is de vlag gehescben, welke vroeger gevoerd werd door den Kroonprins en Prins Alexander, hierin van den Konink lijken Standaard afwijkend, dat bet Neder- landsche wapen op de witte haan is aangebracht op een oranjegrond of veld. Alhier is Zondagochtend overleden de heer dr. G. C. van Tienhoven, lijfarts van H. M. de Koningin en lid van den gemeente raad van de residentie. Als lijfarts van H. M. de Koningin genoot hij groot vertrouwen van H. M. Hij vertoefde steeds in hare omgeving alB de Koningin een geruimen tijd in het buitenland doorbracht. De belangen der openbare volksgezondheid werden op krachtige wijze door dr. Van Tien hoven bevorderd in en buiten den raad. Rotterdam, 4 Nov. Zondagnacht omstreeks halfdrie ontdekten twee agenten onraad in den onbewoonden winkel van den goudsmid J. E. v. d. Torren, aan het Strooveer 9. Zij vonden de deur open en versperd, en zagen licht branden, hetwelk, toen zij hun onderzpek wilden voortzetten, werd uitgedraaid. Één der agenten kroop door eene ruitopening en vond op den vloer van een zijvertrek een persoon, die zich hield alsof hij sliep. Naar het politie-bureau aan de AlemondeBtraat overgebracht, bleek het te zijn de 30-jarige J. G. Verstrepen, wonende Raamstraat. Hij was een vriend van Piet van Zwieten, met wien hij vroeger inbraak pleegde in den winkel in de Westewagenstraat, hoek Vier- windenstraat, waarvoor hij 1^ jaar gevangenis straf onderging. Hij bleek in het bezit te zijn van 9 valsche sleutels, waarvan één op den winkel van Van der Torren paste, hetgeen doet vermoeden dat hij ook niet onbekend is met een vrij belangrijken diefstal aldaar onlangs gepleegd. Ook was hij in het bezit van allerlei iobreekwerktuigen. Bijhetinbrekersgilde heeft hij den naam van «chef des Beiges". Aan de winkelkast werden pogingen tot braak ontdekt, doch er was niets ontvreemd. Ofschoon de man ontkent, is hij naar het huis van bewaring overgebracht. Zierikzee, 6 Nov. Gisteren avond gaf de bekende Rederijkersvereeniging «Advendo", ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan, een door de muziek van den heer G. Helms uit Rotterdam opgeluisterde uitvoering in de Concertzaal. Schier al de leden en onderscheidene genoo- digden, waaronder wij opmerkten oud-leden van de voormalige Rederijkerskamer »Ruysch", vertegenwoordigers van «Volksbelang" en andere corporatiën woonden de uitvoering bij. Opgevoerd werd «De oom uit Oost-Indië of de drie gekroonde Artisjokken", een oorspron kelijk blijspel met zang in drie bedrijven van A. Ruysch. Toen het gordijn omhoog ging, stonden de dames en heeren, die het stuk zouden opvoeren, allen in een rij op het tooneel geschaard, en hieven op de maat van de muziek de «Ad- vendomarsch" aan, die uitnemend gezoDgen, zeer in den smaak van het publiek viel, en ook op ons èn om de welgekozene toepasse lijke bewoordingen èn wegens de welluidende melodie, een zeer aangenamen indruk maakte. Het stuk, dat zoowel om zijn inhoud als om de voortreffelijke wijze, waarop het vertoond werd, algemeen voldeedliep goed en vlug van stapel. Er werd vaak hartelijk gelachen om de meesterlijke wijze, waarop menige type werd weergegeven. De heerei F. A. Jacobi, Johs. Moeliker, A. Versteeg, Jaca. Berrevoets' W. v. Vessem en Joh. Berrevoets vervulden de heerenrollen, terwijl de dames H. Moeliker- Kandel, M. G. v. Vessem en A. v. d. Berge I de drie damesrollen vertolkten. Allen deden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1