Gemengd Nieuws. conditie. De tractementen zijn meerendeels niet zóó, dat een premie voor levensverzekering van eenige beteekenis bekostigd kan worden, en om een kapitaaltje over te sparen derhalve nog minder. Een bijbedrijf uitoefenen, dat de weduwe later zou kunnen voortzetten, is meestal verboden, ergo blijft er vaak niets anders over dan afwachten of de liefdadigheid zóó groot zal wezen, dat zoo'n weduwe geen gebrek behoeft te lijden. Hiervoor te waken strekt elke corporatie tot eer. Oud-Vossemeer. Alhier is een bascule, in gebruik bij de bieten-campagne voor het tareeren enz., in beslag genomendeze bascule was ontvreemd onder Halsteren, op den weg tusschen Tholen en Bergen-op-Zoom. Men vreest voor niet geringe straf voor den «vinder". In den Hollarepolder zijn in den tijd van twee dagen met vijf geweren slechts 27 hazen geschoten, een zeer gering getal naar vorige jaren gerekend. De raad dezer gemeente heeft met algemeene stemmen een besluit genomen, waarbij is bepaald, dat van elk vaartuig, dat in de haven aanlegt om te laden of te lossen, een bedrag van 10 cent zal geheven worden per 1000 K.G. laadvermogen. Deze vrij hooge heffing houdt verband met de hooge kosten, die het onderhoud en de vernieuwing der havenwerken vordert. Tegenover een gemiddelde ontvangst van ruim f 1100 staat eene uitgaaf van meer dan f 1300, gerekend over de vijf laatst verloopen dienstjaren. Middelburg, 2 Nov. De gemeentebegrooting voor 1902 werd in de hedennamiddag voort gezette raadsvergadering afgehandeld en vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 587.731.99. Besloten werd voorts met 13 tegen 3 stemmen om aan de gasfabriek een stortbad inrichting aan te brengen. Door het dagelijksch bestuur van den polder Walcheren" is in de plaats van den heer "W". Roelse Pz., die gepensionneerd is, benoemd tot opzichter van de Zuidwatering de heer J. A. Louwers, tot dusver adjunct opzichter le klasse bij de Noord watering te "Westkapelle, en in diens plaats de heer C. M. Bolier, tot dusver adjunct-opzichter 2e kl. aldaar. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Haamstede. Ten overstaan van notaris "W. F. del Campo genaamd Camp werden ten verzoeke en op de hofstede van Chr. Goudzwaard publiek verkocht: kalfvaarzen voor f 152, f 141 en f 151 koeien voor f 111; 2|-jarige ossen voor f 100, f 113, f 105, f 99, f 96 en f 104; 2-jarige ossen voor f 60 en f 64. Onkosten 10 °/0. Landbouw en Veeteelt. Te Hontenisse zal een cursus geopend worden in de landbouwkunde. Als onderwijzers zullen optreden do heeren A. Th. Plasschaert, landbouw-onderwijzer te Ierseke en Y. J. Bom, hoofd eener school te Hontenisse. Dit is reeds de vierde cursus in Oostelijk Zeeuwsch-Ylaanderen. Ook te Axel worden pogingen aangewend om er een te openen. Men besteedt in 't Land van Altena gedurende de laatste dagen voor fijne hand peren f 6 k f 9, minder soort f 5 f 6, le qual. kookperen als Giezerwildemans f 5.50 A f 7, 2e qual. kleiperen f 4 f 4.75, stoof peren f 3.75 f 4.50, beste zure appelen gelden f 7 k f 8, minder soort f 5 A f 6, zoete f 4 k f 5 per H.L. Beste wintersoorten zijn goed gezocht; handel tamelijk levendig. Oosterland, 4 Nov. Alhier doen zich bijzonderheden in den landbouw opmerken, die wel vermeldenswaard zijn, daar er in de afgeloopen week 2 gemeten jaapjespeeën gerooid zijn bij den heer J. J. Beije, waar er o. a. bij zijn die ruim 12 kilo wegen; 9 A 10 kilo ia niet zeldzaam. Het zaad is afkomstig van Yan Haafften te St.-Maar- tensdijk. Ook zijn bij den burgemeester, den heer J. C. van der Have, alhier mangelpeeën ge rooid, die ruim 16 kilo wegen, terwijl van 11 - tot en met 14 kilo niet zeldzaam zijn. Zoo is het met de uitkomst der suiker bieten over het algemeen ook gunstig: een goede wicht en een goed suikergehalte. "Wel mogen heeren landbouwers het jaar 1901 waardeeren, daar de oogst enz. naar wensch is ingezameld. Men schrijft uit Zeeland aan Het Nieuws van den Dag: Weleer, helaas! weleer was onze provincie het gewest bij uitnemendheid, waar meekrap werd geteeld, en geldt thans de vraag welke aardappelen zullen wij poten, toen was 't: wat zal het meest geventaaie groene, zoeters, rijkmakers, stroosnijders, avignonsche of willemstadters. Talrijke meestoven waren op alle dorpen verrezen, nu gevallen onder sloopershamer of wel ingericht tot landbouw- schuren, pakhuizen en dergelijke. Men moet op het oogenblik zoeken naar een akker, waar de plant geteeld wordt en de meespade is als onnut werktuig geborgen en vraagt een plaatsje in een of ander museum, als herinnering aan wat was. De meekrapverbouw heeft zijn tijd gehad, nu éen veel goedkooper maar beter? verfstof het rood uit den krapwortel heeft verdrongen't was een schadepost voor den boer, maar ook een schadepost voor den veldarbeider, die voor het zware delfwerk goed werd betaald, terwijl de stijve, op rijen geschaarde meekrapbedden met hunne groene planten vooraf mede heel wat werk gaven. Yoor eenige jaren werd nog gedurende eenige maanden tot f 30 betaald voor 50 K.G. racine, maar thans is de prijs tot J daarvan teruggeloopen. Uit ons verstrekte gegevens blijkt, dat in het jaap 1894 werd verwerkt 892.225 K.G. onberoofde en 207.355 K.G. racijn in 28 meestovenrespectievelijk volgden daarop 652.093 K.G. onberoofde, 251.641 K.G. racijn en 177.064 K.G. mul (in '95) in 31 meestoven; in 1896: 697.666 K.G. onber., 248.481 K.G. racijn, 129.247 K.G. muilen in 31 meestoven; in 1897: 495.986 K.G. onberoofde, 140.633 K.G. racijn, 93.618 K.G. muilen in 29 meestovenin 1898262.852 K.G. onberoofde, 119.624 K.G. racijn, 38.482 K.G. muilen in 24 meestovenin 1899133.854 K.G. onberoofde, 69.505 K.G. racijn, 27.469 K.G. muilen in 17 meestovenin 190091.795 K.G. onberoofde, 48.679 K.G. racijn, 15.629 K.G. muilen in 14 meestoven en in 190190.941 K.G. onberoofde, 82.169 K.G. racijn, 18.157 K.G. muilen in 17 meestoven. Gaarne geven wij toe dat het droge, maar daarom niet minder sprekende cijfers zijn. Dat overigens schommelingen in meekrap- prijzen ook voorheen bestonden, vinden wij in de Zeeuwsche kronieken aangeteekend, waar we lezen: In Zeelandt spandt het teellandt verre boven alle andere de croone. Want om nu niet te spreecken van anveelzaedt, koolzaedt, bouckweijt, erweten, krombecken of blan- quettiens (een soort boonen), vlas, colriander, nardus, kaerden, ajuin, welke hier jaerlijcks in groote overvloedt ghewonnen worden, zoo werdt een groot deel van den acker, hier beslagen, en pronct met het schoonste koren, voornementlijck terwe, die in naest bijlegen landen veel vervoert en boven andere ghepresen werdt. Neffens de terwe moet onder de kostelijcke vruchten, die Zeelandt gheeft, ook ghestelt werden de «meede" of «krabbe", die de verwers gebruyken. Deze valt er uytnemende veel ende goed, ende insonderheyt in de landen van Schouwen ende Duyvelandt, met haere aenklevende polders, dewelcke den planters dicwils onge- loovelijcke winste thoebrenght, maer oock wel gevoelige schaede. Want de meereerders altemets wel delven uyt elck ghemet landts, naer dat hetzelve wel is ghebout, 1000 tot 1500 wegens meede uyt elck ghemet, daervan het hondert wegenB ghegolden heeft in de jaeren 1621 en 1622 tusschen de thien en elf ponden vlaems, welcke bij menschen ghedencken noch bij onse oudere tijden noyt ende is geschiet, en is daernaer wederomme zoo schielijck afgheloopen ende in prijse vermindert, dat men ghelijcke hondert wegens in de volgende jaeren, als, naementlijck 1623, ghecocht heeft voor drie ponden, thien schellingen vlaems, tot vier gelijcke ponden, ende 1624 vijfthien of zesthieu guldens sulck dat daerdoor vele rijck, maer om de onseeckerheijt van de prijs, noch meer bijster werden. Want de meede seer veel kost van bewercken, aleer deselve in de sack ofte in balen ghebracht werdt". R E CTH T S ZAK E N. Zierikzee, 1 Nov. Door den heer kanton rechter zijn op 30 October j.l. de navolgende vonnissen gewezen en uitgesproken tegen onderstaande personen, wegens: 1°. Visscherij-overtreding J. B., 66 jaar, slachter te Bruinisse, tot 2 boeten van f 1, subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete; P. van den H., 21 jaar, arbeider te Duivendijke, tot 2 boeten van f 3, subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete; J. M. C., 21 jaar, landbouwer, A. in den B., 22 jaar, arbeider en R. S., 43 jaar, arbeider, allen te Zierikzee, ieder tot 2 boeten van f 3, subs. 2 dagen hechtenis voor ieder; M. K., 41 jaar, en L. van D., 40 jaar, visschers te Zierikzee, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 28. Het doen weiden van 2 stuks vee op een ten dienste van het algemeen bestemden weg in Zeeland, waar dit door Burgemeester en Wethouders van de betrokkene gemeente is verboden W. van den B., 36 jaar, landbouwer te Haamstede, tot f 2 boete, subs. 1 dag hechtenis 3°. Het zonder daartoe gerechtigd te zijn rijden over eens anders grondwaarvan de toegang op eene voor hem blijkbare wijze door den rechthebbende is verboden: A. G., 43 jaar, landbouwer te Burgh, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 4°. Het er niet voor waken, dat zijn vee zich op de baan van een ten dienste van het algemeen bestemden weg in Zeeland nederleggetwee maal gepleegd: W. J., 54 jaar, landbouwer te Ellemeet, tot f2 en f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis voor elke boete 5°. Het zonder daartoe gerechtigd te zijn loopten op weiland in de maand Juli: R. de H., 25 jaar, mandenmakersknecht te Zierikzee, tot f3 boete, subs. 2 dagen hechtenis 6°. Het verwekken van rumoer, waardoor de nachtrust kan worden verstoord: J. de G., 18 jaar, arbeider te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 7°. Het in staat van dronkenschap verstoren van de openbare orde: J. de H., 25 jaar, koopman te Enkhuizen, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 8°. Het te Zierikzee in den voor den openbaren dienst bestemden gemeentegrond gaten maken zonder schriftelijke vergunning van Burge meester en Wethouders dier gemeente: M. van der L., 43 jaar, metselaar te Zierikzee, tot f 0.50 boete, suds. 1 dag hechtenis; 9°. Het te Zierikzee in de maand Juli rijden op een rijwiel door de stadsivandelingen: A. P. L. J. P., 21 jaar, zonder beroep te Zierikzee, tot f 0.50 boete, subs. 1 dag hechtenis 10°. Het te Zierikzee den openbaren weg berijden met een voertuig op veeren tusschen één uur na zonsondergang en één uur vóór zonsopgang zonder voorzien te zijn van een helder brandende lantaarn: L. C., 36 jaar, koopman te St.-Annalaüd, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis 11°. Openbare dronkenschapééns of meermalen gepleegd: C. J. G., 44 jaar, zonder beroep te Zierikzee, tot 3 dagen hechtenis; Tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis G. van der K., 34 jaar, schipper te Goes; J. van L., 64 jaar, smid te Zierikzee; J. van A., 54 jaar, arbeider te Zonnemaire; N. F., 42 jaar, metselaarM. C. B., 66 jaar, schilder J. K., arbeiberC. v. 't Y., 21 jaar, opper man; A. R., 50 jaar, logementhouder, en M. A. van D., 45 jaar, koopman, allen wonende te Zierikzee. Verder werden bekrachtigd de vonnissen bij verstek gewezen op 2 October 1.1. tegen: A. J. S., visscher, D. de V., arbeider en J. T., werkman, allen te Zierikzee, die wegens dronkenschap, daarbij waren jveroordeeld tot verschillende hechtenisstraffen en plaatsing voor den tijd. van één jaar in eene rijks werkinrichting. De 1ste en 3de veroordeelden hadden verzet aangeteekend, ómdat zij zich bezwaard gevoelden met de hun opgelegde straf voor zoover de plaatsing in eene rijkswerkinrichting betreft, terwijl De V. ontkende de hem ten laste gelegde feiten te hebben gepleegd. 4 Nov. Door de arrond.-rechtbank is naar de openbare terechtzitting verwezen A. W., 31 jaar, evangelist, geboren te Brielle, gedomicilieerd te Zwolle, thans gedetineerd, ter zake: dat hij op of omstreeks 19 Augustus 1901 te Zierikzee in een woonhuis, staande aan de Lange Nobelstraat, op vijf verschillende plaatsen en in een daaraan vastgebouwd evangelisatie-lokaal op twee dicht bij elkander op eene gaanderij gelegene plaatsen heeft geplaatst of doen plaatsen een brandend lampje met petroleum en één of meer brandende nachtlichtjes te midden van vuurmakers en andere licht ontvlambare stoffen, welke lampjes verbonden waren met touwtjes aan de sleutels van loopende wekkerklokjes, in dier voege dat, wanneer de wekkers afliepen, de lampjes moesten of althans konden worden omgetrokken, alles op zoodanige wijze dat bedoelde lampjes en lichtjes of, voor zooveel de gaanderij betreft, ook eenig ander door hem of op zijn last aldaar geplaatst licht of vuur in aan raking moesten of althans konden komen met bedoelde vuurmakers en andere ontvlambare stoffen, die daardoor in brand moesten of althans konden geraken, tengevolge waarvan in den avond van genoemden dag op de gaanderij van het evangelisatie-lokaal de daar aanwezige licht ontvlambare stoffen inderdaad in brand zijn geraakt en die gaanderij en de daarboven liggende zoldering van het lokaal, alsmede eene op die gaanderij staande kist met bioscoopplaten gedeeltelijk zijn verbrand, terwijl de in net woonhuis geplaatste toestellen geen brand hebben veroorzaakt, tengevolge van de van beklaagde's wil onafhankelijke omstandigheid, d#t andere personen de aan de lampjes bevestigde touwtjes hebben door gesneden, vóór dat de wekkers afliepen, en de lampjes en nachtlichtjes hebben uitgeblazen, vóór dat zij met de daarbij liggende ontvlam bare stoffen in aanraking kwamen, hebbende beklaagde de bovenomschreven handelingen verricht of doen verrichten met het opzet om daardoor brand te stichten in voormeld woonhuis en lokaal en in de daarin aanwezige roerende goederen, van welken brand gemeen gevaar voor de belendende en omringende woningen en de daarin aanwezige goederen, en levens gevaar voor de buren te duchten was, terwijl beklaagde daarbij het oogmerk had om zich wederrechtelijk te bevoordeelen ten nadeele van de Zeeuwsche Brandwaarborg-Maatschappij te Zierikzee, in welke hij het woonhuis en lokaal en de daarin aanwezige roerende goederen, bepaaldelijk ook een bioscoop met toebehooren, alsmede een reuzengrapho- phoon, tegen brandgevaar had verzekerd. Tevens werd beklaagde's gevangenhouding bevolen. Aan den beklaagde is mr. A. J. F. Fokker, advocaat-procureur, ambtshalve als raadsman toegevoegd. Niet minder dan 26 visschers uit Philippine werden de vorige week door een opziener der visscherijen bekeurd, omdat hun vaartuigen 's nachts niet van een helder brandend licht waren voorzien. KERKNIEUWS. De in de Ned. Herv. kerk te Den Bommel gehouden oogstpreek heeft ruim f30 opgebracht. Eikerzee, 3 Nov. Bij de heden gehouden stemming voor 3 gemachtigden in het Kies college der Ned. Herv. gemeente alhier wer den uitgebracht 25 stemmen. Zonder eenige uitzondering waren deze vereenigd op de aftredende heeren A. van der Weijde, M. T. van den Bout en A. Giljamse. O N D E R W IJ S. Vrijdag 1 Nov. herdacht de heer A. van Schelven den dag, waarop hij vóór 25 jaar als hoofd der school te Goes in functie trad. Zeer zeker kon die dag niet onopgemerkt voorbijgaan. In een smaakvol versierd lokaal, waarin al de schoolkinderen waren opgesteld, werd de jubilaris ontvangen. De heer arr.-schoolopzienerhet Dag. Bestuur der gemeente en de commissie van toezicht L. O. vereerden de plechtigheid met hunne tegenwoordigheid. De eerste onderwijzer, de heer Snouck, voerde eerst het woord, hij wenschte den jubilaris uit naam der schoolkinderen geluk en bood hem als blijk van waardeering een paar prachtige cadeaux aan, éón van de kinderen en één van 't onderwijzend personeel. Hij sprak do hoop uit, dat het den heer van Schelven gegeven mocht zijn nog lang met denzelfden lust en werkzaamheid, die hij steeds heeft betoond, voort te gaan tot heil van dat deel der Goesche jeugd, dat aan zijne zorgen is toevertrouwd. De kinderen zongen daarop een toepasselijk lied. Daarna voerde de heer arr.-schoolopziener het woord. Ook hij wenschte den jubilaris geluk met dezen gedenkwaardigen dag en wenschte hem toe nog langen tijd de kracht te mogen bezitten om de zware taak van opvoeder der jeugd te kunnen volbrengen. Daarna sprak de heer burgemeester den heer van Schelven toe. ZEd. Achtb. zeide, dat ook het Gemeentebestuur niet achter kon blijven om den jubilaris op dezen dag hulde te brengen. »Veel hebt gij", zeide hij, »voor ons onder wijs gedaan; dat het bij u in goede handen is, weten en waardeeren wij". Dat de heer van Schelven nog lang zijne diensten aan de gemeente Goes zou kunnen wijden, hoopte ZEd. Achtb. gaarne. De Burgemeester en één der andere sprekers richtten ook een woord van hulde tot de echtgenoote van den jubilaris. Het zou toch den heer v. S. niet mogelijk zijn geweest zijn taak zoo met opgewektheid te vervullen, als hij niet een aangenaam tehuis had gehad. Zichtbaar aangedaan dankte de heer van Schelven voor deze gevoelvolle woorden; hij zeide getroffen te zijn door die algemeene belangstelling in het feest en dat zeker deze dag voor hem een nooit te vergeten feestdag was. Een deel van den lof, hem toegebracht, droeg hij over op het onderwijzend personeel, zonder wiens hulp hij nooit zulke goede resultaten had kunnen bereiken. Yan verschillende zijden, zoowel uit Goes als van van elders, mocht de heer van Schelven blijken van belangstelling in dit feest ontvangen. De onderwijzers vereerden hem twee prachtige etsen in lijst, de leerlingen een magnifique salon-spiegel, oud-leerlingen een boekenkast in modernen stijl, voorts tal van bloemstukken. De schoolopziener in het district Goes deed van uit Zierikzee van zijne belangstelling blijken. Goesche Ct. Te Rilland is benoemd tot tijdelijk onderwijzer de heer A. van Dijke te Poort vliet. Voor het examen als apothekersbediende is te Utrecht geslaagd mej. N. E. v. d. Land, geb. te Vlissingen. Door den gemeenteraad van Clinge is tot onderwijzer met hoofdacte aan de openb. school in de kom aldaar benoemd de heer A. Verhoeven, thans werkzaam te Graauw. Renesse. Zaterdagnamiddag hielden de leden der afdeeling «Westelijk Schouwen" van het Ned. Ond. Gen. een vergadering. Aan de orde was: 1°. het verkiezen van een lid in het hoofdbestuur, woonachtig te Amsterdam. Uit de stemming bleek, dat op den heer K. Andriesse 1 en op K. W. J. A. Schook 9 stemmen waren uitgebracht; 2°. het verkiezen van een lid in hetzelfde bestuur, woonachtig in Zeeland. De uitslag was, dat de heer P. H. Klenke 7 en Ph. Rank 2 stemmen op zich vereenigden3°. het ver kiezen van een lid voor Noord-Holland. De heer G. H. van Daalen te Assendelft ver wierf 10 stemmen. Aan het verzoek van het te Lunteren gestichte Herstellingsoord voor Onderwijzers om het tekort te helpen dekken, en verder een commissie van één of meer personen uit de afdeeliDg te benoemen, om propaganda voor de goede zaak te maken, werd voldaan. Door de vergadering werd met algemeene stemmen besloten jaarlijks f 2.50 bij te dragen. Tot commissieleden werden benoemd de heeren J. de Keyzer te Duivendijke en J. Spek te Haamstede. De heer N. Nieuwdorp van Eikerzee had voor deze bijeenkomst de leesbeurt op zich genomen. Onder het opschrift «Iets over beroepskeuze", gaf spreker zijn meeningen ten beste. "Waar kan men beter en zekerder dan buiten de school op de speelplaats ont dekken, waarvoor een kind geboren schijnt, voor welk beroep hij den meesten en besten aanleg heeft? Zal uit hem niet een ferm koopman groeien, die met zijn kameraadjes tollen, knikkers en griffels verschachert, ver handelt en ruilt? Is niet de zeemansgeest aanwezig bij hem, die steeds genot en ver maak vindt aan don slootkant, terwijl zijn gebroken tot scheepje verheven klomp dobbert en wiegelt op het rimpelig watervlak? Huist niet een echt soldatenhart in den moedigen knaap, wiens grootste lust bestaat in het hanteeren van het houten geweer, den blikken sabel of het beroffelen van den kleinen trommel? Is niet de aanleg voor teekenen of schilderen aanwezig bij het kind, dat steeds met groote belangstelling en glinsterend oog een teekening, een plaatwerk beschouwt? Spreker zou gaarne willen, dat ieder kind, dat aanleg, karakter, liefde en lust bezat voor een bepaald vak, tot dit vak kon worden opgeleid. Geen bepaalde dressuur, geen voort durend richten naar een beoogd doel, dat het kind zelf niet wenscht te bereiken, of waarvoor het door zijn bizondere geaardheid niet geschikt is; geen bevrediging, en dat is het bij het kiezen van een vak maar al te vaak, van de eerzucht; maar een ernstig richten, een flink ontwikkelen van den aanleg om te worden wat het wezen wil. "Wie het wèl meent met zijn jongen, late daarom zoo mogelijk het kind vrij in het kiezen van een beroep. Hij zelf en de wereld zal er wel bij varen. Niet meer angstvallig de vraag gesteld «Wat moet ik mijn jongen laten worden", maar wel: «Waarvoor heeft hij aanleg en geschiktheid en hoe kan ik die het beste ontwikkelen De heer Nieuwdorp oogstte voor zijn interessante inleiding den welverdienden dank der vergaderden in. Pont en Telegrafie. Op eigen verzoek is de benoeming van den heer P. le Roy, klerk der posterijen en telegrafie le kl. te Sluis, naar Kaatsheuvel ingetrokken. In de afgeloopen maand October zijn aan het telephoonkantoor te den Bommel, verhandeld 210 telegrammen, te weten 95 ontvangen en 115 verzonden. Burgh. De Gemeenteraad alhier heeft zich onlangs met een verzoekschrift gewend tot Z.Exc. den heer Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, teneinde aansluiting te verkrijgen aan het Rijkstelegraafnet door middel van een Rijkstelephoonkantoor. Nadat een paar weken geleden de heer Inspecteur van de Posterijen en Telegraphie een onderzoek te dezer plaatse had ingesteld, is thans van den Minister het verblijdend bericht ingekomen, dat tot die vestiging zal worden overgegaan, zoodra daartoe, in ver band met meerdere aanvragen om vestiging van een telephoonkantoor, gelegenheid bestaat. YISSCHERIJ-BERICHTEN. De gebroeders Yan der Klooster, te Westen- Schouwen, hebben van de ruim duizend gevangen zeehonden, welke in 1900 voor Rijks-premie in aanmerking kwamen, alleen 170 aangegeven. Yooral de Zeeuwsche botvisschers kunnen daarvoor dankbaar zijn, want de grootste en beste bot valt ten buit aan deze vraatzuchtige dieren, Als een bewijs van de voortdurende stijging der vischprijzen kan dienen, dat Donderdag te IJmuiden de groote levende schelvisch aan de Rijks-vischhal f 163 per 120 stuks opbracht. Dit is de hoogste prijs, welke aldaar ooit voor levende schelvisch werd bataald. Menige huismoeder zal zich nog den tijd herinneren, toon zij voor één kwartje een prachtige schelvisch kocht. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Men meldt uit den Haag Noch in Boerenkringen, noch in staat kundige welonderrichte kringen alhier is iets bekend van het bericht van den Brusselschen correspondent van de Engelscho Standard, omtrent eene voorbereiding van een nota van den Nederlandschen minister van buiten- landsche zakon aan de mogendheden om tusschenkomst aan te bieden in den oorlog in Zuid-Afrika. Aan dat bericht wordt dan ook volstrekt geen waarde geheoht. DE BOYCOT. De Amsterdamsche afgevaardigden voor de boycot-beweging zijn to Marseille aan gekomen, waar zij een vergadering hebben gehouden met het arbeiders-syndicaat der haven-, dok- en entrepot-arbeiders. Met al gemeene stemmen is de volgende motie aan genomen «De kade-arbeiders van Marseille, teneinde het dappere Boerenvolk te hulp te komen, dat het slachtoffer is van Engelsche tyrannie, besluiten met algemeene stemmen, zich aan te sluiten bij de beweging der Amsterdamsche dokwerkersen een levendige propaganda te maken onder hun kameraden in de kust plaatsen, met het doel een einde te maken aan een heilloozen oorlog, die een volk, dat aller sympathie verdient, ten onder brengt". Door de oplettendheid van het trein personeel van den mailtrein Amsterdam Vlissingen werd Donderdagavond een groot onheil voorkomen; toen de trein van Gouda was vertrokken, reed deze, door verkeerden wieselstand, in plaats van naar Rotterdam naar Den Haag. Dadelijk werd gestopt en teruggereden om den wissel te verleggen de binnen enkele minuten volgende trein kon toen gelukkig nog tijdig stoppen. Te Almkerk zou een ouderpaar kind laten doopen. Toen men met de bq'ter, gezeten in een rijtuig, kerkwaarts leed, kwam men tot de minder aangename ontdekking, dat het kind nog thuis lag. Prof. Behrens van de Polytechnische school heeft positief verklaard, dat in Over- ijsel geen goudveld aanwezig zijn kan. De millioenen-erfenis van Neeltje Pater I Onlangs bevatte ook dit blad een artikel betreffende de nalatenschap van Neeltje Pater, waarbij de inzender de z. g. «kleine luijden" waarschuwde geen «goed geld" naar «kwaad geld" weg te werpen. Thans antwoordt de heer F. Termöllen de Ruyter, directeur der vereeniging «Neeltje Pater" te Amsterdam het volgende, dat intusschen nog lang niet alle nevelen wegvaagt «De gronden, waarop de waarsohuwing van den inzender berust, zijn al zeer vaag en ongegrond en worden door niets gemotiveerd. Zijn vraag, waqr die schatten vandaan moeten komen, die Neeltje Pater zou hebben nagelaten, is gemakkelijk te beantwoorden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2