ZIERIRZEESCHE NIEUWSBODE. 5 November 1901. Dinsdag J. DE GRAAF Cz. Keuring der verhuurd wordende Rijtuigen. Het Begrootingsdebat. HlËUWSTIJDlMGEII. Uit Stad bh Provincie. V (2j ier i li z e e s c h. e Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 4,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7611. Directeura. j. de looze. Redacteuren: ^RANKEL. J» WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Ad verten tiënvan 43 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Heeren Winter-Jekkers van af f 3,60 Jassen 6,50 Jongens Jekkers - 2,75 Kinder Jasjes - 2,— De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op art. 79 der Algeraeene Politie-Verordening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag' <len 16 November e.lc., des namiddags te S uur, aan de Balie, eene KEURING zal worden gehouden van de verhuurd wordende Rij- en Voertuigen. Alle Rijtuigverhuurders worden mitsdien opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politie-Verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 4 November 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. I. Wij waren nog niet in de gelegenheid de door Burgem. en Weth. ingediende en door den Raad aangenomene Gemeentebegrooting over 1902 in ons blad tot een onderwerp van bespreking te maken. Hopen wij een volgend jaar, indien althans behoorlijk rekening wordt gehouden met het vrijzinnig grondbeginsel van het in Nederland geldend staatsrechtdat de publieke zaak publiek domein is, in staat te zijn de burgerij over de Begrooting te kunnen inlichten vóór de beraadslaging en de beslissing er over, en gebruik makend van ons recht van kritiek onze meening over haar vrijelijk te uiten, dit jaar nog zullen wij ons beperken tot eenige beschouwingen over bet Begrootingsdebat. Wij zullen ons niet verdiepen in de complimenteuse beoordeeling der Begrooting van wege de Raadscommissie, in wier handen zij ter fine van prse-advies gesteld was, maar ons hoofdzakelijk bezighouden met de Begrooting zelve en bet daarover gevoerde debat. Een opmerking ga vooraf. Het heeft n.l. onze aandacht getrokken, dat geen voltallige Raad aan de behandeling der Begrooting heeft deelgenomen. In kleine gemeenten, waar het getal raadsleden, krachtens de wet, in verhouding tot haar bevolking beperkt is, is het naar onze bescheiden meening gewensoht, dat, wanneer het een zóó gewichtige aan gelegenheid als de Gemeentebegrooting geldt, aan de discussie en decisie over haar zooveel mogelijk door al de raadsleden wordt deel genomen. Alle man moet, wanneer het slechts eenigszins kan, aan boord wezen. Het inzicht êc de stem van één kunnen van een over wegenden invloed wezen. De vergadering, waarin de Begrooting aan de orde komt, dient door den voorzitter zooveel mogelijk op zoo- danigen dag te worden belegd, dat met grond verondersteld mag worden, dat alle raadsleden tegenwoordig kunnen zijn. Is er een vacature, dan is het zaak zorg te dragen, dat in de vervulling daarvan van te voren tijdig voor zien wordt. Niet aan de letter der wet, die een speelruimte van zes maanden laat, houde men vast, maar op de bedoeling van den wetgever wo-rde door Burgem. en Weth. acht geslagen, van den wetgever, die gewild heeft, dat de ingezetenen volledig vertegenwoordigd zijn, wanneer over hun gewichtigste belangen een beslissing genomen moet worden. En nu ter zake. Verhoogd werd de jaarwedde van den tijdelijken ambtenaar ter secretarie van f 200 op f 300, voornamelijk op grond van zijn capaciteiten en van de omstandigheid, dat ook zijn voorganger f 300 genoten had. Beide zijn geen motieven. Niet de bekwaamheid toch, maar de arbeid van den beambte wordt betaald. Men kan kundig zijn en toch slecht werk leveren. Het tweede motief snijdt even min hout. Indion het salaris toch, dat in het alge meen vroegere beambten genoten hebben, en meestal zeer laag was, een maatstaf zou wezen voor de bepaling van het tractement der huidige, dan zoude het met deze treurig gesteld zijn. Een meer steekhoudend argument isdat het genoten salaris in geen verhouding staat tot den gevergden en gepraesteerden arbeid. Maar bediende men zich van dit argument, dan moesten ook, wilde men de billijkheid betrachten, de salarissen van den commies-griffier en van den commies een evenredige verhooging onder gaan. Dit principiëel bezwaar werd door den heer Fokker gevoeld, toen hij zich tegen de door de commissie voorgestelde tractements- verhooging verzette. Men had den klip kunnen omzeilen, zooals ook door den heer v. d. Vliet erkend werd, indien men den betrokken beambte, die actief en kundig is, een personeele toelage had verstrekt. Van de door Burgem. en Weth. op advies der commissie voor de gasfabriek voorgestelde en door den Raad met eenparige stemmen aangenomene prijsverlaging van het gas, zoodat deze met 1 Jan. a.s. 5£ cent per M3. bedraagt, is door de burgerij, inzonderheid door den winkelstandmet ingenomenheid kennis genomen. Vraag is, of het geen aanbeveling verdientom, evenals in tal van andere gemeenten van ons vaderland het geval is, den prijs voor het kookgas lager te stellen dan die voor het lichtgas. Van ernstigen aard is de klacht, die uit den boezem der Raadscommissie, door den heer Koopman, is aangeheven, dat te dezer stede door de slagers herhaaldelijk bedorven vleesch wordt verhandeld. De keurmeester zou, wanneer hij een vleeschhouwer op het in voorraad hebben van ondeugdelijk vleesch betrapte, gewoonlijk met het praatje worden afgescheept, dat dit voor eigen consumptie dient, en niet voor het publiek bestemd is. Zoolang de tegenwoordige verordeningen op de keuring van vee en vleesch niet gewijzigd zijn, is het den keurmeester, zooals hij den heer Koopman verzekerd zou hebben, onmoge lijk aan den bestaanden toestand een einde te maken. Wanneer, wat wij niet beoordeelen kunnen, de geschetste toestand inderdaad overeenkomstig de werkelijkheid is, dan wordt het uit een hygiënisch oogpunt hoog tijd maatregelen te nemen, waardoor het publiek de zekerheid erlangt, dat het geen vleesch nuttigt, schadelijk voor de gezondheid. Aan den Gemeentebouwmeester, die definitief als zoodanig thans benoemd is, werd een personeele toelage van f 200 toegekend. Het bevreemdt ons, dat die toelage zoo maar grif weg, zonder veel oppositie, werd toegestaan. Alleen de heer Ten Haaf maakte bezwaar aan een ambtenaar, die nog niet eens twee jaren in functie is, nu reeds een toelage van f 200 te verstrekken. Wel schaart zich de heer Fokker aan diens zijde, maar deze zag er toch ook geen been in zijn stem aan het voorstel tot het verleenen van die toelage te schenken, zij het dan ook uit persoonlijke consideratie voor den Gemeen tebouwmeester. Naar onze meening, mogen bij het nemen van een raadsbesluit geen persoonlijke consideraties den doorslag geven. De Gemeentebouwmeester moge een werkzaam, bekwaam ambtenaar zijn, die zijn plicht nauwgezet vervult, hij is onzes inziens te kort in dienst der gemeente, dan dat hij nu reeds op een personeele toelage van f 200 kan aanspraak maken. Wordt vervolgd). De Transvaalsch-Engelsche oorlog. Londen, 2 Nov. Lord Kitchener seinde uit Pretoria van gisteren, Vrijdag, aan het departement van oorlog, dat hij zoo juist vernomen heeft dat er een ernstige aanval is uitgevoerd op de achterhoede van de colonne van kolonel Benson, op ongeveer 32 K.M. ten noordwesten van Bethel nabij Berkenlaagte (in het zuidoosten van Transvaal, ten westen van Ermeloo). De aanval vond plaats tijdens een dikken nevel en het heet, dat de Boeren 1000 man sterk waren. Door een bestorming maakten zij zich meester van 2 kanonnen, die zich bij de achterhoede bevonden, doch het is nog onzeker of zij in staat waren ze weg te voeren. Lord Kitchener vreest, dat de verliezen zwaar zijn geweest. Kolonel Benson is aan zijn verwondingen overleden. Heden (Vrijdag morgen) zal een ontzettingscolonne zijn strijd macht bereiken. Volgens een tweede telegram van Kitchener, aan het departement van oorlog, heeft kolonel Barter Benson's colonne gisteren, Vrijdag, in den vroegen morgen bereikt, zonder tegenstand te ondervinden. Hij rapporteert, dat behalve kolonel Benson, 12 officieren gedood zijn en 18 gewond, meest allen ernstig, terwijl er 58 minderen gedood zijn en 156 gewond. »Ik voeg hier aan toe, dat de twee kanonnen weder in onze handen zijn gekomen, en dat de Boeren weggetrokken zijn". Kolonel Barter bericht, dat het gevecht met de achterhoede op zeer korten afstand gevoerd werd en met beslistheid werd vol gehouden van beide zijden. De Boeren leden zwaar en zij trokken naar het oosten. Kitchener seinde heden uit Pretoria: Kolonel Kekewich rapporteert, dat hij na achtereenvolgende nachtelijke marschen te Beestckraal bij Rustenburg het laager van Alberts heeft verrast en 79 gevangenen maakte, onder wie de commandant Klopper, j De Daily Mail vernefcnt uit Kaapstad, dat de regeering een enquête-commissie heeft benoemd om onderzoek te doen naar zekere verborgen transactiën met leveranciers aan het leger, waardoor het Britsche publiek voor millioenen ponden moet bestolen zijn. Amerika. Op het oogenblik is het geluk, dat der familie Ormsby is ten deel gevallen, in Chicago het onderwerp van den dag. Vóór twee jaar werd mevr. Ormbsby moeder van een drieling, en bij den doop der jonge wereldburgers in de St. Caecilia-kerk, waren veel nieuwsgierigen. Nu heeft de ooievaar aan dezelfde dame vier kinderen gebracht, drie jongens en een meisje, die ook in dezelfde kerk werden gedoopt. Deze doopplechtigheid evenwel overtrof de vorige in alle opzichten. Niet alleen waren in de kerk alle plaatsen bezet met volwassenen, maar ook honderden kinderen stroomden de kerk binnen tot bij het altaar, zoodat de priester in het gedrang geraakte en slechts met moeite rust en orde kon handhaven. Eerst bij zijn bedreiging, dat hij de kerk met geweld zou laten ontruimen, werd het kalmer. De gelukkige moeder woonde de plechtigheid bij in een kostbaar kleed. Wagens, getrokken door melkwitte paarden, hadden de doopelingen naar de kerk gebracht en reden hen weer naar huis terug. De woning van mevrouw Ormsby wordt dagelijks door nieuwsgierigen bestormd, maar als een practkche vrouw heft zij van ieder bezoeker een entróegeld van zes dollar voor den spaarpot der kleinen zooals zij zegt New-York 1 Nov. Rijke Nederlanders hier zijn bezig moeite te doen voor de vestiging eener kolonie van Boeren en Neder landers in den Staat Wyoming. Er zijn reeds 300.000 acres (120.000 hectaren) daarvoor verworven en er is reeds een groot irrigatie kanaal ontworpen, met welks graven onmiddel lijk zal worden begonnen. De aan te voeren kolonisten zullen den grond bearbeiden, welke geschikt ia voor de suikerbietenteelt. Een groote beetwortel suikerfabriek zal er worden gevestigd. De trein van Buffalo Bill's Wild West Show is Dinsdag te Linwood, in Noord- Carolina, verongelukt. Er werden 92 paarden gedood, waaronder één dier, dat 5000 dollars waard was. Honderd paarden werden gekwetst. Buffalo Bill, die in zijn eigen waggon reisde, kreeg geen letsel. De schade wordt op 60,000 dollars geraamd. Een wet tot bestrijding van den ongehuw- den staat voor mannen is bij de wetgevende vergadering van den Staat Pennsylvanië ingediend. Volgens deze wet moet elk mannelijk burger, ouder dan 40 jaar, die ongehuwd wil blijven, een huwelijksvrijstelling hebben en een recht van f 250 betalen. De sommen, die op deze wijze ontvangen worden, zullen dienen tot instandhouding van een tehuis voor ongehuwde vrouwen boven de 40 jaar. Bovendien moet iedere man, die ouder dan 40 jaar is en een vrouw neemt niet uit den staat Pennsylvanië, een boete van f 250 betalen voor de beleediging, daardoor den jongen meisjes uit dien staat aangedaan. Engeland. Londen, 1 Nov. Officiëel wordt gepubliceerd dat 4 bedienden uit het centraal hotel te Glasgow de vorige week naar 't ziekenhuis zijn gebracht, lijdende aan pest. Één hunner overleed Zaterdag, 't Hotel is gesloten. Rusland. In eenige provinciën van Oost-Rusland heersoht groote nood door het mislukken van den oogst. De berichten daaromtrent zijn zóó onrust barend, dus wordt uit St.-Petersburg aan The Times gemeld, dat de regeering aan de dagbladen verbood andere dan officiëele berichten daaromtrent openbaar te maken. Het doel van het verbod is, het verspreiden van overdreven berichten te voorkomen en met hetzelfde doel ia ook aan particulieren verboden hulp te verleenen aan de nood lijdenden op andere wijze dan door tusschen- komst van het officiëele Roode Kruis of de plaatselijke overheden. Aan de Daily Mail wordt uit Petersburg gemeldHet onderzoek van de rekening van den spoorweg in Mantsjoerije heeft bedrog aan het licht gebracht; er is een tekort van tenminste 24 millioen gulden. De ingenieurs van de lijn moeten er medeplichtig aan zijn. Te Vitebsk, Polen, zijn 23 personen, mannen, vrouwen en kinderen, die op het veld arbeidden, door wolven overvallen en verslonden. Frankrijk. Parijs, 2 Not. In een telegram uit Konstantinopel aan de Matin, wordt gemeld, dat de Sultan op alle punten genoegdoening heeft geschonken aan Frankrijk. Duitschland. Een door duizenden personen bezochte vergadering te Dresden besloot Donderdag tot een protest tegen Engeland's optreden in Zuid-Afrika. Nederlands Apeldoorn, 1 Nov. Van hier schrijft men aan het Rott. Nbld. Het doel van de reis van Hare Majesteit de Koningin-Moeder is voornamelijk om over eenstemming te verkrijgen omtrent de namen, die gegeven zullen worden aan den te ver wachten Koninklijken Telg, terwijl Zij andere familieschikkingen, wie als peten zullen optreden en zoo meer, mondeling in het reine denkt te brengen. Hare Majesteit de Koningin blijft Zich naar omstandigheden zeer wel gevoelen, maar neemt Zioh persoonlijk zeer in acht. Zij is buitengewoon statig in Hare bewegingen geworden en onthoudt Zich geheel van een sprong of een danspas, dien Zij nog kort geleden in een opgeruimd oogenblik gaarne maakte. Met omzichtigheid neemt Zij plaats in Haar rijtuig, en maakt Zij gebruik van de spoor, dan wordt nu een plank met rollen voor het portier aangereden, opdat Hare Majesteit geen stap zal behoeven te stijgen. Den Bommel. Door eenige dames in deze gemeente worden pogingen aangewend om een Dorcasvereeniging op te richten. J.l. Vrijdagmorgen elf uur brak er n felle brand uit op de bouwwoning van A. Haitog aan den Kranendijk onder deze gemeente. In een oogenblik tyds lag de schuur in de asoh, terwijl het dak van het huis gedeeltelijk is verbrand. De paarden, welke zich in de schuur bevonden, werden tijdig gered, evenals de huismeubels. Oorzaak onbekend. Zierikzee, 2 Nov. Gisterenavond werd in de Concertzaal alhier een voorstelling ge geven door het Nederlandsch Tooneel van Antwerpen, onder directie der heeren Frits Bouwmeester en Eug. Ducaju. Opgevoerd werd »De Werkstaking", tooneel- spel in 3 bedrijven. Het stuk behandelt een der vraagstukken van den dag en deed ons een blik slaan, zoowel in de vergaderingen der arbeiders, als op het kantoor der werkgevers. De hoofdrollen werden flink vervuld en wij bejammerden het zeer, dat het publiek in zoo'n gering getal was opgekomen. Het is hier steeds dezelfde kwestie: men klaagt dat er geen amusementen in den winter ge geven worden en indien er getracht wordt hieraan te voldoenwordt de voorstelling slechts schaarsch bezocht. Dit geeft den ondernemers natuurlijk geen moed. 4 Nov. Door den dikken mist werd hedenmorgen ons stoombootverkeer veel ver traagd. De stoomboot naar Rotterdam ver trok een paar uur later dan aangekondigd was. Ook de Spoorboot heeft haar dienst niet volgens opgave kunnen vervullen. Teneinde geen geheele correspondentie te verliezen, is de boot ten 12 ure van hier naar Cortgene vertrokken, om aldaar de passagiers enz. van Goes en Middelburg over te nemen. Naar wij vernemen zullen de openbare besprekingen ten behoeve van de Zieken- inrichting voor Schouwen en Duiveland te Noordgouwemet het oog op enkele meer verspreid liggende gemeenten, uitgesteld wor den tot wassende maan. Bij het in de haven komen te Drie wegen is Donderdag, doordat een hevige windvlaag het zeil omsloeg, de beurtschipper A. van L. overboord geslagen en verdronken. De minister van oorlog brengt in no. 257 der St. Crt. ter kennis van de lotelingen der lichting van 1902, die wenschen te wordeD ingedeeld bij een van de bereden korpsen, dat zij, voor zooveel de beschikbare plaatsen dit toelaten, bij een korps naar hunne keuze kunnen worden ingedeeld, indien zij zich met een daartoe strekkend verzoek schrift tot dien minister wenden. Vrijdagochtend is op het station Arne- muiden bij het rangeeren een beambte aan gereden en gedood. De man, S. genaamd, was gehuwd en vader van een kind. Dreischor. Zaterdag werd alhier feest gevierd ter eere van den Burgemeester, die dertig jaar aan het hoofd der gemeente ge staan had. De schooljeugd werd 's namiddags in het net versierde schoollokaal door den jubilaris onthaald en maakte om half vier, voorafgegaan door het muziekgezelschap Cres cendo", een wandeling door het dorp. 's Avonds om 6 uur werd door het muziekgezelschap en de zangvereeniging Thalia"den Burge meester een serenade gebracht. Vóór de woning van den Burgemeester stond een fraaie eerepoort. In de kom van het dorp, des avonds met lampions verlicht, heerschte tot laat in den avond ongestoorde vroolijkheid. In den loop van den dag hadden de leden van den Raad den jubilaris een ge schenk aangeboden. Renesse. Door de leerlingen der openbare school is ten behoeve der Boerenvrouwen en kinderen in Zuid-Afrika een som van f 2,53 J bijeengebracht en opgezonden aan het Dames- Comité »Alcmaria" te Alkmaar. Met blijdschap offerden de kleinen gaarne hun »snoepcent" op het altaar der liefde voor hunne ongelukkige natuurgenooten. Haamstede, 1 Nov. Hedenavond tradon alhier in de zaal van J. Bom als sprekers op, de heeren dr. "Wortman en ds. Nauta van Noordgouwe om te spreken over het op te richten ziekenhuis in die gemeente. Jhr. Van Citters was verhinderd een overzicht te geven van de finantiëele zijde, hetgeen de heer Wortman in zijne plaats thans deed. De redevoeringen, ten gunste van deze belangrijke zaak gehouden door de heeren Wortman en Nauta, kwamen overeen mot die in andere plaatsen van ons eiland uit gesproken, en werden door de aanwezigen hartelijk toegejuicht. St.-Maartensdijk. In de Vrijdag j.l. door ingelanden van den Muyepolder gehouden vergadering werd besloten, dat de weduwe C. J. van Oost een pensioen zal genieten gelijk aan het bedrag, 'twelk door haar echtgenoot als oud-waterbouwkundige van dien polder werd genoten, zijnde f 50 per jaar. Zooals wij meldden, nam de vergadering van ingelanden van het waterschap St.-Maartensdijk op 24 October 1.1. een gelijk besluit, zoodat thans voldoende voor die weduwe is gezorgd. Mooht dit goede voorbeeld alom opwekken tot navolging. In zoovele gevallen verkeeron weduwen van ambtenaren tooh in nog zoo'n ongunstige

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1