ZIERIKZEESC NIEIIWSBODE. Donderdag 31 October 1901. (Z ieri It as e e s c li e O o u r a n t). RECLAMES. Heeren Winterjekkers van af f 4,--. jassen „-6,25. Vh. M. 00STMEIJER. G ASPRIJ S. AlgemeeN Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7609. Directeur j A. «T. DB LOOZE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren: Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuitliaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Franker, Havenpark 348, Zierikzee. 1—5 regels 'T'ö cts. Elke regel meer 15 cts. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat krachtens Raadsbesluit van heden, de prijs van het gas, uit de Gasfabriek der gemeente aan particulieren te leveren, voor het jaar 1902 is vast gesteld op vyf en een halve cent per Kub. Meter. Zierikzee, den 28 October 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. COLLECTE tot vorming van een ondersteunings fonds voor behoeftigen, gerechtigd tot bet dragen van het Metalen Kruis of de Citadel-Medaille. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op eene circulaire van het Hoofdbestuur der Vereeniging »Trouw aan Koning en Vaderland", tot vorming van bovengenoemd ondersteuningsfonds, daarbij verzoekende, dat ook alhier wederom eene alge- inoene collecte* tot voormeld doel zal worden gehouden MAAKT BEKEND: dat op zijne uitnoodiging eenige ingezetenen dezer gemeente zich bereid hebben verklaard persoonlek e°ne collecte te honden op Dinsdag den. 5 November a.s., te beginnen des middags te 12 uur. Hij noodigt allen uit, door het geven van m:lde bij dragen, het vormen en onderhouden ven bovengemeld ondersteuningsfonds mogelijk te maken en daardoor hunne sympathie te betuigen met het streven ven boven genoemde Vereeniging. Zierikzee, den 29 October 1901. De Br-gemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Sedert in de Kaapkolonie de staat van beleg is afgekondigd, acht de beul van Zuid- Afrika het in Eogeland's belang om betreffende den oorlogstoestand zoo weinig mogelijk open baar te maken. Wij leiden uit dat stilzwijgen af, dat de Engelschen ten minste geen noemens waardige voordeelen op de Boeren behalen. Het rooven van vee en het gevangennemen van grijsaards en zwakken, van vrouwen en kinderen, een en ander kan men toch niet tot de ernstige krijgsbedrijven rekenen, al wordt dit van Britsche zijde ook als zoodanig voor gesteld. Op Botha wordt nog steeds jacht gemaakt, en, indien het Engelsche telegram juist is, dan ware hij bijna het scheelde slechts een haar in handen der Engelschen gevallen. Nu moeten deze zich slechts tevreden stellen met zijn hoed en pistolen, die hij zou achter gelaten hebben. De krijgsraad heeft Boeren, die in khaki gekleed gevangen waren genomen, doen fusi- leeren. De Engelschen meenen, dat zij alleen het monopolie hebben khaki te dragen, en het recht bezitten menschen dood te schieten, die gedwongen zijn zich van de Engelsche uni formen te bedienen, omdat zij door de afsluitiDg der grenzen en door de vernietiging van hun bezittingen moeten leven van den buit, dien zij op den vijand behalen. En willen nu de Boeren niet naakt en in lompen gekleed blijven voort- loopendan moeten zij wel de Britsche uniformen aantrekken, waarvan zij de Engel sche soldaten ontdoen, die door hen gevangen worden genomen. Een Engelsch blad publiceert bet antwoord van President Steijn op Kitchener's proclamatie. Het is ons nu duidelijk, waarom de Engelsche regeering dat antwoord niet heeft willen publi- ceeren. Er stond in vermeld, dat vroegere brieven van Steijn aan den Engelschen opper bevelhebber, door dezen of op diens last opzette lijk verkeerd vertaald en voor een groot deel zijn vervalscht geworden. En om dit nu te voor komen, heeft Steijn de voorzorg genomen een vertaling in de Engelsahe taal van zijn ant woord in den brief te sluiten, dien hij aan Kitchener zond. Overigens bevat dit schrijven niets, wat wij niet reeds wisten. Het bevestigt slechts de algemeen in Europa gevestigde meening, dat de Engelschen sedert het vorig jaar zoowel door den op'stand in de Kaap- kolonie, als door de krijgsi bewegingen van de Boeren in den Oranje-Vrijstaat en den Trans vaal achteruitgeboerd zijn. Sir Redvers Buller, de Engelsche gene raal, die in Zuid-Afrika geen krijgslauweren wist te behalen, is door de Engelsche regeering op non-activiteit gesteld, wat in Engeland een storm van verontwaardiging heeft doen op steken, zoodat het zeer wel mogelijk is, dat, wanneer het Lagerhuis weer bijeenkomt, het Ministerie-Chamberlain |van den [aardbodem wordt weggevaagd. Buller is een populair generaalen naar men zegt, een eerlijk man. Wat op zijn hart ligt, komt ook over zijn tong. En nu heeft hij, wat bij eerlijke lieden dikwerf gebeurt, bij gelegenheid, dat hij te velde trok tegen de Jingoïstische dagbladen, die hem hadden aangevallen, zijn woorden op geen goudschaaltje gelegd, en meer gezegd, dan hij mocht zeggen, wat voor de Engelsche ministers, die wegens den tegenspoedwelken zij in Zuid-Afrika ondervinden, naar een zondebok zochten, een welkome gelegenheid was hem het bevel hebberschap over het lste Legercorps te ont nemen. Maar in weerwil dat Buller zijn mond heeft voorbijgepraat, is de publieke opinie beslist voor hemzoodat het Ministerie zich niet op zijn gemak begint te gevoelen, en Chamberlain het noodig heeft geacht door een opzienbarende speech de aandacht van Buller's zaak af te leiden. In een door hem gehouden rede voer hij hevig uit tegen de Ieren, die in zijn oogen onvaderlandslievend waren beweerde nogmaals, dat hij den oorlog met de Boeren niet heeft uitgelokt, zooals boos aardige tongen lasterlijk beweren, en ver klaarde, dat hij den oorlog tot het uiterste zoude voeren, en strenge maatregelen nemen zoude om de rebellen eri guerillabenden te bestrijden. Wat Chamberlain met de strengere maatregelen" bedoelt, weten wij niet. Zoude hij soms van plan wezennu stropkogel honger de Boeren niet tot onderwerping kun nen brengen, de pijnbank in te voeren? Koning Edward VII lijdt, naar men zegtaan kankereen vreeselijke ziekte waaraan zijn zuster en zwager, de vorige keizer en keizerin van Duitschland, gestorven zijn. Hoewel wijwanneer het juist isals mensch medelijden met hem gevoelen wegens den verschrikkelijken aard van deze ziekte, zoo zouden wij zijn dood thans toch een weldaad voor het menschdom achten, temeer, daar wij gelooven, dat zijn overlijden het sluiten van vrede met de Boeren tengevolge kan hebben. Het door Basly in de Fransche Kamer ingediend wetsontwerp is urgent verklaard. Basly wil, dat bij de wet de werktijd wordt vastgesteld op acht uren, dat door haar een minimum loon zal worden bepaald, hetwelk de arbeider moet verdienen, en dat aan eiken werkman een pensioen van 2 fr. daags na 25 dienstjaren zal worden uitgekeerd. De Minister van Binnenlandsche Zaken, Waldeck Rousseau, het standpunt der regeering uiteen zettend, verklaarde gekant te wezen tegen het voorstel tot vaststelling van een minimumloon, maar het pensioenvraagstuk te willen over wegen. Wat betreft den werkdag van 8 uren, deze kan niet ingevoerd wordenvoordat maatregelen ter bescherming van de nationale productie genomen worden. Het mijnwerkers comité heeft na de beslissing in de Fransche Kamer besloten de algemeene werkstaking voor onbepaalden tijd te verdagen. Zeer ver standig. Want vooreerst willen zij, die tegen de republiek gekant zijn, uit de werkstaking, of juister uit het daardoor ontstane conflict, munt slaan voor zich zelve. Immers met het oog op de omstandigheden, dat zij, die het werk zouden stakenvoor een groot deel van geweren voorzien zijn, vreezen wij, dat een bloedige botsing niet kan uitblijven. En ten tweede, zijn de arbeiders zelve verdeeld. Een niet gering deel van hen verzet zich tegen de staking van den arbeid. De gemeenteraad van Berlijn heeft den brief van den gouverneur van Brandenburg, waarin deze te kennen gaf, dat hij de be noeming van den heer Kaufman tot 2en bur gemeester niet aan de beslissing van den Keizer zou onderwerpen, in handen gesteld van een commissie ter fine van praeadvies. Deze commissie heeft in het door haar uit gebracht rapport als haar meening to kennen gegevendat geen nieuwe verkiezing voor 2en burgemeester mocht geschieden, alvorens de Keizer zelf verklaard heeftdat hij de gedane keuze niet zal bekrachtigen. Bovendien advi seert de commissie om den gouverneur wegens zijn weigering de bekrachtiging der benoeming aan den Ke'zer voor te dragen, bij den Mi nister van Binnenlandsche Zaken aan te klagen. De Transvaalsch-Engeleche oorlog. Pretoria, 27 Oct. Kolonel Dawkins, die het bevel voert over de colonne in het district Nijlstroom, heeft in de nachten van 20, 21 en 23 dezer, drie Boerenlegers verrast en genomen zonder verliezen aan onze zijde. Er werden in het geheel 50 gevangenen gemaakt, verder vielen den Engelschen vee, uitrustingen en munitie in handen. Onder de gevangenen zijn drie veldkornets en Schutte, oudlanddrost van Pretoria. Over nog dertien Boerenaanvoerders is het vonnis van verbanning uitgesproken. 28 Oct. Generaal Louis Botha is ternauwernood ontkomen aan gevangenneming door majoor Rimington. De Engelschen over vielen zijn laager en Botha ontkwam, met slechts enkele honderden meters voorsprong, met achterlating van zijn hoed, zijn revolver en zijn papierendie den Engelschen in handen vielen. Een tiental Boeren werden gevangengenomen. Botha heeft alleen het restje van de strijd macht bij zich, welke kortelings Natal bedreigde. Het overige gedeelte is verstrooid. Middelburg (Kaapkolonie), 28 Oct. Kolonel Lukin is 21 dezer in gevecht geweest met het commando van Vandeventer, dat daardoor het district heeft moeten ontruimen, -éfie Boeren in de middendistricten en in het noord oosten der Kaapkolonie zijn met succes door de colonnes verdreven. Myburgh, Fouché en Wessels bevinden zich nog in de buurt van Karmerspruit en zwerven rond ter hoogte van de inboorlingen-territtoriën. Pijper, Bouwers en Smuts worden onafgebroken in beweging gehouden. Londen, 28 Oct. Uit een brief van den correspondent van Reuter te Middelburg in Kaapkolonie, van 1 dezer, blijkt, dat kolonel Gorringe feitelijk den krijgsraad een vonnis afgedwongen heeft tot fusileeriDg van eenige gevangenen, die op het oogenblik van hun aanhouding kbaki-uniformen droegen. Amerika. De groote brand te Philadelphia, waarvan in ons vorig nommer sprake was, heeft gewoed in een meubelfabriek van negen verdiepingen, waarin op 't oogenblik van den brand 320 personen, voor een groot deel vrouwen, aan het werk waren. De brand ontstond in den koker van een lift en verspreidde zich door dezen koker in eens naar alle verdiepingen, en de vlammen vonden daar in het zwaar geoliede hout gelegenheid om zich met razende snelheid voort te planten. Er hadden verschrikkelijke toorn den plaats. Yóór de menschen op de bovenste verdieping wisten wat er gebeurde, was hun de toegang naar beneden afgesneden. Er waren wel brandladders langs den buitenkant van het gebouw, maar doordat de vlammen uit de ramen barstten, waren ze niet te gebruiken. De personen van de lagere verdiepingen schijnen allen weg te zijn gekomen, doch die boven waren moesten door springen hun leven trachten te redden. Twee mannen sprongen van de zevende verdieping en werden ernstig gewond. Een vrouw sprong met vlammende kleeren van de achtste verdieping en werd gedood. Dat weerhield de anderen een oogenblik hun voorbeeld te volgen. Maar spoedig bereikte het vuur de chemicaliën, en de verschrikkelijke ontploffing noopte anderen ook den sprong te wagen. De brandweer hield spring-netten op, maar de rook was zoo dik dat de personen in 't gebouw hen niet konden zien. Twee mannen verschenen op de bovenste verdieping geheel in vlammen gehuld. Eén van hen was blijkbaar gek geworden bij danste en schreeuwde, en sprong ten slotte het brandende gebouw in. De andere sprong naar beneden en was onmiddellijk dood. Een aantal personen trachtten langs één van de brandladders af te dalen, toen de muur, waaraan de ladder bevestigd was, omviel, acht personen onder de puinhoopen begravend. Een jongen, die door een man uit een van de bovenste verdiepingen gesh'ngerd werd, kwam er bijna ongedeerd afde man zelf sprong daarna en werd gedood. Het aantal der slachtoffers is nog niet bekend. Zaterdagmorgen had men achttien lijken gevonden, maar men vreest dat er nog veel meer onder de pu'nhoopen bedolven liggen. De geneesheeren, die President Mac Kinley hebben behandeld gedurende de acht dagen tusschen zijn verwonding en zijn dood, hebben daarvoor aan den Staat eene rekening ingeleverd van 100.000 dollars (f 250.000) wel wat veelvooral daar zij hem eerst voor hersteld hadden verklaard. De genrssheeren, die tsvee en een halve maand President Garfield behandelden, hebben maar de helft gehad. Italië. Le Figaro verneemt v;t Rome, dat het Vaticipi zich voorstelt de diplomatieke betrek^ngen met Nederland te heropenen. Men hei "inert zich, zegt het bericht, dat het Yaticaan door Minister de B' lufort van de Haagsche Conferentie werd uitgesloten, weshalve de Paus toen den internuntius Tai lassi heeft gelast zijn afscheid te nemen. De Paus besloot nu aan den heer Tarnassi een opvolger te geven. De internuntius in den Haag zal tot nuntius te München benoemd worden. Engeland. Londen, 28 Oct. De Daily Telegraph verklaart, in verband met de vertraging in de regeling van de eischen van Nederlandsche zijde geformuleerd voor de schadeloosstell'ogs- commis8iedat in Engeland de vurigste wensch bestaat om alle rechtstreeksche wrijving te vermijden met de Regeering van Koningin "Wilhelmina en met het Nederlandsche volk, terwijl het ontstaan van een stemming in tegenovergestelden zin, aan gene zijde van de Noordzee, door Groot-Brittannië met leedwezen waargenomen zou worden. 29 Oct. De arbeid der commissie voor de schadeloosstellingen (wegens de uitzettingen uit Zuid-Afrika) is plotseling tot een zakelijk einde gekomen door eene diplomatieke schikking. In de zitting van heden deelde de heer Ardagh mede, dat met de vertegenwoordigers der vriendschappelijk gezinde" Mogendheden overeengekomen was tot een totaal-bedrag van 69,550 pond sterling ter voldoening aan de eischen hunner respectievelijke onderdanen. Oostenrijk ontvangt 15,000 pd. st., Duitsch land 30.000, de Vereenigde Staten 6000, België 800, Denemarken 250, Rusland 4-100, Italië 12.000, Spanje 150, Zweden en Noor wegen 1000, Zwitserland 250 pd. st. Men verwachtdat de nog uitstaande eischen van Frankrijk en Nederland langs diplomatieken weg zullen geregeld worden vóór Maandag, wanneer de commissie opnieuw bijeenkomt. Nederland. Maastricht, 29 Oct. De overste Von Ziegler, die bij het automobiel-ongeluk 't Yalkenburg werd verwond, blijft st' ^ds in beterschap toenemen. Hij heeft de vorige week een operatie aan de k"ik ondergaan, welke goed is gesleagd. Behoudens onvoorziene omstandight len zal de overste over 14 dagen het ges^cht alhier kunnen verlaten en naar zijn vaderland Franeker, 28 Oct. Alhier is diefstal gepleegd op het politiebureau. Iemand had daar zijn roes uitgeslapen, werd even alleen gelaten in de wachtkamer der agenf in, en nam het geld en voorwerpen weg van andere arrestanten, aldaar gcieponeerd. Bij zijn afscheid stak hij een sigaar op, die ook ontvreemd was. Later vond de politie de gestolen voorwerpen in zijn bezit. Utrecht, 28 Oct. In de Yolksgaarkeuken, tevens logement, aan de Waterstraat alhier, werden Zaterdagavond door de politie (Me inbrekers aangehouden, wier opspor'ig door den commissaris van politie te Arnhem was verzocht. Toen de politie het lokail, waar de heeren zaten te eten, binnenkwam, trachtten de luitjes te ontsnappen door ijlings de straat op te vluchten. Zij slaagden daarin eohter niet, want door de agenten achtervolgd, werd de een na den ander gepakt en acht3r slot gebracht. Behalve dat een groot aanbal gouden en zilveren voorwerpen op hen werd gevonden, werden er ook nog vele terug gevonden, die zij tijdens hun vlucht hadden weggeworpen. Alles bleek afkomstig te zijn van een in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in het hotel »Bellevue" te Arnhem gepleegde in braak. De verdachten G., een Duitscher en S. en v. B., twee Amsterdammers, worden ook verdacht de daders te zijn van de in den nacht van den 23 op 24 dezer te Hilversum gepleegde inbraak, zoodat gerust kan worden gezegd, dat door de politie een goede vangst Na verhoor werd het edele drietal ge vankelijk naar Arnhem overgebracht en ter beschikking der justitie gesteld. Een gouden dames-armband, benevens een zilver doosje, door twee hunner kort vóór hun aanhouding verkocht, werden opgespoord en in beslag genomen, waarmede men meent, dat al het ontvreemde weder bijeen is. Amersfoort, 29 Oct. Den laatsten avond van de kermis alhier, die overigens zulk een gunstig verloop had, is doodslag gepleegd. In een tapperij aan de Krommestraat was zekere J. De W., een 46-jarig, overigens zeer oppassend man, als hulp-bediende werk zaam, toen de even oude Dirk Vos, een arbeider, wonende op de Vlasakkers, vader van 6 kinderen, met zijn vrouw de tapperij binnenkwam en, na een en ander gebruikt te hebben, een nieuwe bestelling deed. De W. bracht hem bij vergissing jenever in plaats van bier, waarop Vos hem schold, en hem uitnoodigde buiten de zaak uit te vechten. De "W". ging daar niet op in, doch zette kalm zijn werk voort. Eenigen tijd later aan de deur komend om een luchtje te scheppen, zag hij daar Vos, die iets glimmends zwaaide, hetgeen later bleek een tabaksdoos te zijn, doch dat hij aanzag voor een mes. Hij trok daarop het zijne en trof Vos in het hart, zoodat diens dood onmiddellijk volgde. Hij liep daarop naar huis na het mes in de gracht geworpen te hebben en werd daar in hechtenis genomen. De ongelukkige is gevankelijk naar Utrecht overgebracht, waar ook het lijk geschouwd werd. Bij de confrontatie, die Maandagmiddag plaats had, was de dader zeer aangedaan. Onder toeloop van veel publiek werd hij dien namiddag zwaar geboeid naar Utrecht overgebracht. Dit is in enkele maanden de derde moord in deze gemeente. 's-Gravenhage, 28 Oct. In een half begin van November te houden bijeenkomst van den Raad van beheer van het Hof van Arbitrage zal een beschikking worden genomen op het verzoek van het Boerendriemanschap om tusschenkomst inzake den Zuid-Afri- kaanschen oorlog. Men verwacht dat de quaestie der al of niet bevoegdheid van den Raad om van de zaak principieel kennis te nemen, op den voorgrond zal worden gesteld, en dat in geval van onbevoegdverklaring de brief eenvoudig in 't archief der instelling zal worden opgenomen. Rotterdam, 28 Oct. Hedenmiddag waren eenige werklieden op de fabriek van de maatschappij voor scheeps- en werktuigbouw Feyenoord aan den Feyenoorddijk bezig met het verwerken van een pantserplaat. Die plaat hing in een takel, die blijkbaar daarop niet berekend wasalthans de plaat, ongeveer 8000 kilogram wegende, begon onderuit te glijden. De werklieden, die het gevaar zagen aankomen, waarschuwden elkander, waardoor zij in de gelegenheid waren in tijds uit te wijken, uitgezonderd de in de Hillestraat wonende ijzerwerker N. B. van der V., die onder de plaat geraakte en onder het zware gewicht doodgedrukt werd. Dinsdagmiddag is ter hoogte van de Oude Plantage, bij de verbindsbaan, het vreeselijk verminkte lijk gevonden van een onbekend door don trein overreden man, als heer gekleed. Zijn hoed, jas en parapluie werden naast de spoorrails gevonden. Het lijk is naar de algemeene begraafplaats in Croos- wijk vervoerd. Het lijk is herkend als dat van den 17-jarigen P. K. uit Dusseldorf, tijdelijk bij familie hier woonachtig. Uit een op het lijk gevonden afscheidsbrief blijkt, dat hij zich voor den heeft geworpen uit wanhoop over eene teleur gestelde liefde. Zierikzee, 29 Oct. Gisterenavond werd in één der lokalen van de Sociëteit »Ons Genoegen" alhier een vergadering gehouden der Kiesvereeniging »Ons Gemeentebelang". Daar nog drie andere vergaderingen op hetzelfde uur in deze gemeente werden gehouden, was de opkomst niet groot: 23 leden waren tegenwoordig. De voorzitter, de heer JC. van der Maas, heette den aanwezigen hartelijk welkom, en wees hen op het gewicht dezer vergadering. Hij herinnerde, wat deze jeugdige Vereeniging bij de laatste Gemeenteraadsverkiezingen had

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1