Met 1 November a.s. wordt de commies te water B. Dronkers verplaatst van Zieribzee naar Lobith. Tot kommies der belastingen te Alfen (N.-Br.) is benoemd de heer Fr. Haartsen te Schoondijke. De secretaresse van het Middelburgsch Dames-comité voor Boerenkrijgsgevangenen enz. ontving een dezer dagen per postpakket uit St.-Helena een geschenk van de krijgs gevangenen aldaar. Het geschenk bestaat uit een keurig afgewerkte mahoniehouten hand schoenendoos. Op het deksel zijn de wapens van Transvaal en Oranje-Yrijstaat met kunstenaarshand uitgesneden; daartusschen is gegraveerdM. Berdenis van Berlekom, Sou venir van St.-Helena. Krijgsgevangenen. 4901. Bij deze doos was een schrijven gevoegd, waarin mejuffrouw M. B. v. Berlekom ver zocht wordt de doos te aanvaarden als een klein bewijs van erkentelijkheid voor de vele moeiten en zorg, die zij zich reeds zoo geruimen tijd getroost te hunnen behoeve. De brief draagt 21 handteekeningen, waaronder die van generaal Cronjé en van verscheidene commandanten. De nachtmailboot «Koningin Wilhelmina" van de Maatschappij «Zeeland"welke reeds geruimen tijd in reparatie ligt aan de Koninklijke Maatschappij «De Schelde" te Ylissingen tot vernieuwing van de ketels, zal de volgende maand weder in de vaart gebracht worden. Een jongmensch uit Sas van Gent is Vrijdagmiddag tusschen die plaats en het station Philippine, toen zijn hoed afwoei, dezen uit den in volle vaart zijnden trein nagesprongen. De conducteur bemerkte dit, waarschuwde den stationschef van Philippine, die langs de lijn een onderzoek instelde en den waaghals vond, die zich alleen aan één zijner beenen een \veinig bezeerd had en er dus goedkoop afkwam. Te "Westdorpe is Donderdag een koopman met kar en wagen van een dijk gestort, doordien het paard schrok van een troep lotelingen, en aan de gevolgen bezweken. Brouwershaven, 26 Oct. Gisterenavond traden in eene daartoe belegde vergadering in het «Hotel Kloet" alhier voor een hoewel niet groot doch zeer belangstellend publiek op de heeren J. L. C. Wortman en E. L. Nauta (de heer jhr. C. A. van Citters was door ambtsbezigheden verhinderd), ter be spreking van de te stichten zieken-inrichting voor Schouwen en Duiveland te Noordgouwe, waarvan het doel reeds in een hoofdartikel van dit blad is besproken en daarom niet herhaald zal worden. Toonde eerstgenoemde in zijn duidelijk betoog over de wenschelijkheid van het tot standkomen van zulk een inrichting voor de verschillende in deze eilanden gevestigde geneesheeren tot het doen hunner operatiën aan, hoe het welslagen van ernstige operatiën doorgaans afhankelijk is van volkomen rein heid en van de daarbij te gebruiken hulp middelen, zoo bezwaarlijk in eene particuliere woning te vorderen en te verkrijgen; laatst genoemde wist door een keurig boeiende rede de aanwezigen te overtuigen, dat zulk een inrichting met daaraan verbonden verplegers en verpleegsters, bekwaam en vol toewijding, een zegen kan genoemd worden voor deze streken, om na gedane welgeslaagde operatie de gewenschte verpleging tot verdere genezing te kunnen verkrijgen. Na een uiteenzetting van den tegenwoordigen stand van zaken werd door genoemde heeren den financieelen steun van ieder, elk naar zijn krachten, ingeroepen, met de mededeeling, dat voor de verdere kosten van exploitatie weldra een lijst zal worden aangeboden. Op een desbetreffende vraag van den heer Knaap, verklaarde de heer "Wortman, dat het in de bedoeling van de tegenwoordige com missie ligt later een algemeen bestuur samen te stellen, waarin personen uit iedere gemeente van Schouwen en Duiveland vertegenwoordigd zijn, welk algemeen bestuur dan de noodige rechtspersoonlijkheid zal aanvragen, met welke verklaring de vrager genoegen nam en zich gaarne bereid verklaarde aan de totstand koming dezer inrichting te willen medewerken. Dien steun werd de commissie ook gaarne toegezegd door den burgemeester, den heer A. W. van Buuren, alhier, die vertrouwde daarbij namens de aanwezigen te mogen spreken, waarbij hij een woord van dank voegde aan heeren sprekers voor hunnen ijver voor deze zaak, voor hunne duidelijke uiteen- eenzetting en voor de moeiten, die zij zich daarvoor wilden getroosten, welke hij hoopte, dat met een goeden uitslag mag bekroond worden. Ierseke, 24 Oct. Hedenavond ten 6 ure vergaderden de vroede mannen dezer gemeente, teneinde als hoofdschotel te behandelen de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1902. Enkele onderwerpen, als eene af- en over schrijving in de begrooting voor 1901, alsmede een wijziging van een genomen raadsbesluit, in zake beschikking over onvoorziene uitgaven, werden stilzwijgend goedgekeurd. Tot onderwijzers voor het herhalingsonderwijs werden benoemd de door het dagel. bestuur aan bevolen heeren: F. H. Klenke, I. van Dijke en A. W. van Dijke. Het hoofd van school II, de heer M. de Korte, zal als hoofd fungeeren. Een suppletoir kohier voor de honden belasting werd vastgesteld op 7 honden tot f 13.50. Daarna komt de hoofdschotel, zijnde de gemeentebegrooting voor 1902, op. Al dadelijk bij de voorlezing van den post «jaarwedde der wethouders" begon de oppositie hare aanvallen. De heer Sauer, die dezen avond erg behept is met bezui- niging8-ideeën, vindt dat heeren wethouders het wel met wat minder kunnen doen; vroeger hadden ze f 140, en de raadsleden kregen toen ook f 60. Nu krijgen de vroede mannen niets, .en dit betreurt spreker. Hij stelt voor, om de f 200 voor de wethouders te brengen op f 140, en de f 60, welke dan nog over zijn, te verdeelen onder de raadsleden als presentiegeld. Over dit onderwerp ontspint zich eene discussie tusschen den voorzitter en den heer Sauer, waarin besproken wordt «recht en billijkheid", en de «finantiëele toestand der gemeente". Als de post in rondvraag wordt gebracht, zooals die door het dagel. bestuur is voor gesteld, wordt die met zéven tegen 2 stemmen verworpen. Het voorstel-Sauer, om de wet houders f 140, en de raadsleden f 60 toe te staan, werd met 8 tegen 1 stem aangenomen. Bij het voorlezen van den post «jaarwedden van twee ambtenaren te secretarie f 585", heft de heer Sauer weer eene jeremiade aan over den finantiëelen toestand der gemeente. Yroeger werden veel arbeiderskaarten afge geven, doch tegenwoordig is dit niet meer zoo druk. Hij vindt den secretaris een zeer humaan persoon, en zijne klerken heele nette menschen, maar zou toch de jongste klerk willen ontslaan. Hij brengt nette menschen en humane personen in verband met zijn bezuinigingsvoorstellen en de laatste drijven boven, ergo1 klerk weg. Hij vindt het wel erg voor dien titularis, maar 't moet, 't is noodig. Ook over deze zaak wordt gediscussieerd tusschen den voorzitter en den heer Sauer, waarin de eerste betoogt, dat wel degelijk twee klerken noodig zijn, en waarin de andere dit betwijfelt. De heer Sauer kreeg niet genoeg bijval, dus wordt die post onver anderd gehandhaafd. Bij de jaarwedde van den nachtwacht begon het weer. Aime man, arme kinderen, was driemaal erg, maar tochl Marsch nacht wacht! Geen centen meer; dan moeten de veldwachters maar nachtdienst doen. De heer Sauer scheen het niet te weten, dat de veldwachters nu ook den nachtdienst doen, want de voorzitter deelde hem dit mede. Ook deze post werd ondanks de jeremiades des heeren Sauers onveranderd goedgekeurd, en de nachtwacht krijgt nog een flinken degelijken bonker bovendien. De bietenweger, welke in het drukke seizoen op de haven dienst doet, kon ook gemist worden, zegt de heer Sauer. Dat moeten de veldwachters maar doen, meende hij. Maar neen, de andere vroede marien waren nu eenmaal doof voor de «wee u's" van den heer Sauer, en de bietenweger zal wegen totdat het laatste voer peeën klaar is. Yerder komen in de nieuwe begrooting voor 3 nieuwe lantaarns, en eene nieuwe straat over de paardenmarkt. De tegen woordige keistraat wordt voorgesteld uit gebroken te worden, en vervangen te worden door eene van waalklinker. De aannemer van het schoonhouden van school II krijgt eene verhooging van f 10.50 (daarover zeide de heer Sauer niets), zoodat die man evenveel krijgt als de aannemer van Bchool I. De begrooting wordt vastgesteld op f 31003.75| in ontvangst en uitgaaf. Ten slotte bij de ontvangsten kwam de bui weer boven, en de heer Sauer stelde voor, de hondenbelasting te brengen van f 3 op f5, die ooiijkert. Daar wordt nog wel eens op teruggekomen. Sluiting. 25 Oct. Hedennacht werden alhier van m inwoner 11 kippen doodgemaakt, waarvan een hond de dader schijnt te zijn. Althans aan de sporen ts zien, welke bij de plaits aanwezig waren. De collecte voor Trouw aan Koning en Yaderland bracht alhier op de som van f 13.74-J. 's-Heerenhoek, 26 Oct. Hedennacht ont stond er onder deze gemeente brand bij C. W., wiens huis en schuur ?i korten tijd geheel in asch werden gelegd2 vette kalveren verbrandden, terwijl voor f 1000 appels, die verkocht werden om heden te leveren en niet verzekerd waren, door de vlammen zijn ver nield. Huis en inboedel zijn Jaag geassur'srd. Oorzaak onbekend. Zaamslag. De eerste werkzaamheden voor het leggen der tramlijn Hulst—"Walsoorden zijn aangevangen. AanbestedingenVerknopingen enz. Te Biezelinge is aanbesteed het herbouwen van de op de hofstede van den heer Bruinooge door brand vernielde schuur met annexen. Er waren 45 inschrijvers, waarvan de laagste, P. Dronkers, voor f 3699 het werk zal uitvoeren. Te Goes werd aanbesteed het verbouwen der Rijks H. B. 8. (raming f 8100). Inschrijvers waren W. F. v. Riet te Goes, f 8750; W. de Beste te Goes, f 8700firma De Weert te Goes, f 8693; P. Dronkers ta Kapelle, f 8625A. Jacobs te Goes, f 8544 en M. Buitendijk te Goes, f 8398. Yoor de toewijzing is toestemming noodig van den Minister van Binnenlandsche Zaken. Menigeen in Goes zal het aangenaam vinden, dat het vooruitzicht bestaat, dat het werk door Goesche werklieden zal worden uitgevoerd. Landbouw ©n Veeteelt. Den Bommel. De in deze gemeente te houden cursus in landbouw heeft j.l. Maan dag een aanvang genomen met 12 leerlingen. Ierseke. Gedurende het tijdvak van 16 September16 October werden aan de haven alhier aangevoerd: 1.136.784 kilogram bieten en 237.499 kilogram pulp. Één jaapjesbiet woog 8| kilo. Tot opzichter op één der hofsteden in den Wilhelminapolder is benoemd de heer Van Putte, opzichter in een zuivelfabriek te Woensdrecht. RECHTSZAKEN. De officier van justitie te Middelburg verzoekt opsporing van 1°. M. Zachariasse, 31 jaar, koopman, wonende te Middelburg, bij vonnis der arr.-rechtbank te Middelburg dd. 17 September j.l. veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, wegens verduistering en 2°. van M. Lindenbprg, 56 jaar, wonende te Wemeldinge, verdacht van oplichting van f 50. De arrond.-rechtbank te Middelburg, veroordeelde 'j!l. 'Vrijdag Th: H. R, oud 35 jaar, smidsknecht en bierhuishouder te Biervliet, wegensj pogiDg tot doodslag, waarbij het voornemen des daders zich door een begin van uitvoering heeft geopenbaard en de uitvoering alleen tengevolge van omstandig heden van zijn wil onafhankelijk niet is voltooid, veroordeeld totéén jaar gevangenisstraf; vanwege het Openbaar Ministerie was slechts 5 maanden gevangenisstraf gevorderd. KERKNIEUW! Bedankt voor het beroep naar de Engelsche gemeente te Middelburg en Ylissingen door Ref. J. Campbell te Elion (Schotland). Den Bommell De in de Gereformeerde Kerk alhier gehouden oogstpreek heeft ruim f 60 opgebracht. O N D E R W IJ S. Naar gemeld wordt, bestaat het voornemen de Yrije Universiteit te Amsterdam en de Theologische School te Kampen te vereenigen en de nieuwe instelling te Hilversum te vestigen. Stavenïsse. Als aanvulling op het laatste bericht dient nog yermeld te worden, dat in de laatstgehouden gemeenteraadszitting alhier ook mej. A. E. A. Leupen benoemd werd als onderwijzeres bij de Herhalingsschool. St.-Maartensdijk. De heer J. Oudesluijs heeft voor zijne benoeming tot onderwijzer met hoofdacte alhiér bedankt. Poortvliet, 26 Oct. Door den voorzitter van de commissie tot wering van school verzuim is eervol ontslag aangevraagd. Rilland. No. 1 der voordracht voor hoofd der school te Bath, de heer P. v. d. Linde van Rotterdam, heeft verzocht niet voor eene benoeming in aanmerking te komen. De voor dracht zal nu moeten worden aangevuld, aangezien er slechts een drietal was gegeven. Post en Telegrafie. Met ingang van 1 November a.s. zal o. a. het intercommunale rijkstelephoonbureel te Goes op Zon- en feestdagen gesloten zijn. VISSCHERIJ-BERICHTEN. In de week van 1724 Oct. werden van Ierseke 690.000 leverbare oesters verzonden tegen de volgende prijzen: 70 K.G. 4448 gld., 56 K.G. 20-42 gld., 50 K.G. 15—18 gld., 40 K.G. 68 gld. Hei sanatorium voor longlijders te Renkum is Zaterdag 1.1. door H. M. de Koningin, vergezeld door Haar Gemaal, in tegenwoordig heid van de Koninklijke Geefster (H. M, de Koningin-Moeder) en eene schare genoodigden uit alle oorden des lands, op plechtige wijze In den geheelen omtrek heerschte reeds vroeg in den morgen een groote levendigheid. Jhr. de Ranitz sprak een welkomstgroet aan de Koninklijke Gasten, daarbij herinnerende aan de geschiedenis dezer stichting, waaraan de Koningin-"Wécïiïwe den eersten stoot had gegeven door de schenking van het landgoed, en die vervolgens tot stand kwam door meer dan 3 ton gpuds bedragen. Spreker herinnerde voorts aan het doel der stichting, namelijk herstel voor zulke longlijders, wier positie hen niet toelaat zich naar het buitenland te begeventeneinde herstel te zoeken. Hierna werd 'door een Zangkoor eene feest-cantate gezongen, terwijl het geheel be sloten werd door het zingen van Gezang 207 vers 5 4 ste deel en het 2de deel van het 4de vers, waarna het dankgebed werd uit gesproken door ds. G. J. van der Flier. H. M. de Koningin heeft het sanatorium geopend met de volgende toespraak: «Ik acht mjj gelukkig, ingevolge den wensoh der Koningin, Mijne dierbare Moeder, dit sanatorium te openen. "Waar dit werk nu is voltooid, waaraan de hoogo Stichtster Haar tijd en beste krachten gaf, en weldra dit huis zijne deuren zal openstellen voor de kranken die hier genezing zoeken, zullen zij steeds dankbaar Haar gedenken, die voor haar volk en in het bijzonder voor hen die lijden immer een zegen was en blijven zal. Namens de Koningin-Moeder open ik dit sanatorium met de bede tot God, dat deze stichting velen tot zegen zij". Een driewerf: Leve de Koningin! volgde; daarna het Leve de Koningin-Moeder Hare Majesteit de Koningin heeft na de inwijding van het sanatorium Haar Moeder medegedeeld, dat zij f 5000 beschikbaar stelt voor het Emmafonds, dat strekt om minver mogenden tegemoet te komen in de verplegings- kosten bij opneming in het sanatorium. H. M. de Koningin-Moeder heeft de leden van het voorloopig bestuur van het sanatorium te Renkum uitgenoodigd als blijvend bestuur dier stichting op te treden, De Boycot. Door tusschenkomst der Amsterd. Ct, ver nemen wij nog de meeningen van enkele Amsterdamsche firma's: Het plan om den Engelschen handel te willen boycotten is te dwaas, om ook maar een oogenblik aan de verwezenlijking er van te kunnen denken, oordeelt de firma O. Hansen Zoon, expediteurs. Het roekelooze plan der transportarbeiders dient te worden afgekeurd. De firma Ruys Co., cargadoors (maildienst HollandNederl. Indië) laat zich als volgt uit: «Absoluut onuitvoerbaar" de boycot van den Engelschen handel, een «onzinnig plan", een «exploiteeren van de goedgezindheid van 't algemeen". Hier in Amsterdam en trouwens overal waar men eonige kennis van scheeps- zaken heeft, zal het plan der transportarbeiders zeer streng worden afgekeurd. Het feit, dat nu in October reeds geld wordt ingezameld voor iets, wat misschien in Januari zal gebeuren, is even brutaal en afkeurenswaardig als het plan zelve, dat o. i. alle levens vatbaarheid ten eenemale mist. «Een onzinnig idéé" het boycotplan, op touw gezet zonder één oogenblik ernstig nadenken aldus de firma Van Es en Yan Ommeren (cargadoors en expediteurs). Niet alleen voor Holland allernoodlottigst, als het tot stand komt, maar ook positief in het nadeel van de Boeren. Engeland zal door den boycot nog méér tot verzet worden aangespoord, het karakter van onze over- zeesche buren is nu juist niet van dien aard, dat het zich door zoo'n boycot tot andere gedachten, ten gunste van hun vijand, zal laten brengen. En de kans op vrede, die nu voor de Boeren bestaat, zal door de schuld van hen, die het krankzinnige plan van den boycot opvatten, totaal verspeeld worden. Voor onzen handel is de boycot ten strengste af te keurende laatste strike der transport arbeiders heeft den handel reeds nadeel berokkend, doch door deze daad zal den handel onherstelbaar verlies worden toegebracht. De Belgische havensteden, Antwerpen e.a., zullen met welgevallen zien hoe men in het Noorden tracht sympathie voor den boycot te wekken, om, als die boycot zal zijn tot stand gekomen, den handel met Engeland aan zich te trekken. En als dit gebeurt, dan zal de Nederlandsche handel een knak hebben gekregen, waarvan hij zich niet spoedig of wellicht nooit zal herstellen. - Ook te Ylissingen wordt een sub-comité tot steun van het boycot-plan opgericht. Naar Het Volk mededeelt, heeft mr. Troelstra een schrijven van twee Hollandsche geestverwanten in het buitenland woonachtig ontvangen, waarin zjj, ingeval de boycot tegen Engeland doorgaat, tienduizend gulden beschik baar stellen. De kindermoord te Tilburg. Nog steeds is het rechtsgevoel van het publiek inzake den moord op Maria Kessels, den 22sten Augustus 1900 in de R-K kerk aan den Noordhoek te Tilburg gepleegd, onbevredigd. Het weet, dat de rechtbank te Breda op 28 Juni van dit jaar den schilder Mutsaers van het hem ten laste gelegde misdrijf heeft vrijgesproken; en meer niets. Wie is de schuldige? Het publiek wil een antwoord op deze vraag, en nu dat uitblijft, is het volk zijn eigen rechter, vooral bezuiden den Moerdijk; op grond van geruchten, vermoedens, voor oordeel wijst het met betreurenswaardige beslistheid verschillende mannen aan, tóónt hun zelfs opjjlde grievendste wijzen, dat het hen aan de afgrijselijke misdaad schuldig houdt. En omdat het recht niet spreekt, gaat men zoo ver om het recht te verdenken, worden lasterpraatjes verspreid, en telkens weer ontvangen velen die geroepen zijn, of geweest zijn, om deze zaak te behandelen, dreigbrieven, anonieme pamfletten van de laagste soort. De zaak gaat in den doofpot, is een vaak ongehoorde voorspelling. Echter is dit niet juist althans voor 't oogenblik niet. Uit een onderzoek (door de N. R. Ct. ingesteld) is gebleken, dat de zaak tegen Mutsaers nog steeds in handen is van den advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch. Nog bestaat de mogelijkheid, dat de officier van justitie afstand doet van het appèl; óók kan het geval zich nog voordoen, dat do advocaat-generaal geheel instemt met het vrijsprekend vonnis en den officier gelast afstand te doen van het beroep. In deze beide gevallen kan deze gruwelijke moordzaak vrijwel geacht worden in den doofpot terecht te zijn gekomen. De koster Van Isterdaal woont sedert geruimen tijd niet meer te Tilburg. De schilder Mutsaers is daar nog steeds ten huize van zijn ouders. Na de eerste blijdschap over zijn vrijspraak is hij tengevolge van doorgestane ontzettende emoties eenigen tijd ziek geweest en langen tijd heeft hij hot huis gehouden, uit vrees voor manifestaties van een of andere zijde, als hij zich buiten vertoonde. Toen heeft een medelijdend aan nemer hem buiten Tilburg aan 't werk gezet; onderhandelingen om daarna werk te vinden aan een in aanbouw zijnd klooster, moeten op een wenk van invloedrijke zijde zijn afgesprongen. En zoo is Mutsaers dan thans, tengevolge van het misdrijf, waarvan de rechtbank hem heeft vrijgesproken, werkloos. Adres aan de Engelsche Regeering. De kerkeraad der Hervormde gemeente te Amsterdam heeft een uitvoerig adres gericht tot de Engelsche Rogeering, waarin hij op komt voor recht en menschelijkheid in Zuid- Afrika. Dit adres zal ter onderteekening worden aangeboden aan de bedienaars van den godsdienst in Engeland; bovendien zullen afschriften met adbsesie-betuigingen ter teeke der kerk in België, Duitschland, Frankrijk, Rusland, de Vereen.-Staten, Zwitserland enz., en later eveneens aan de Engelsche regeering worden gezonden. Het adres is, voor zoover Nederland betreft, onderteekend door bedie naren van den godsdienst bij de Nederl. Herv., de Ned. Gerei, de Remonstr., de Roomsch-Katholiekede Evang.-Luth.de Hersteld Evang.-Luth. en de Doopsgezinde kerken. Pluimveehouderij. Het hoofdbestuur der Yereeniging ter bevordering der pluimveehouderij in Nederland hield Donderdag te Amsterdam een vergadering met de afgevaardigden der gewestelijke af- Uit Zeeland was tegenwoordig de heer J. M. Slegt. In verband met klachten over de zeer slechte hokken en de hoogst ondoelmatige voeding der kippen werd overwogen, een populair geschriftje saam te stellen, dat naast de cursussen, over het geheele land te houden vooral voor de boeren-fokkers een goede handleiding kan worden. Besloten werd tot de benoeming van een commissie voor een statistiek van in- en uit voer van pluimvee, zoowel in Nederland als in het buitenland en van een andere commissie welke den, vooral in Denemarken, zoo uit stekend werkenden coöperatieven eierhandel zal bestudeeren en daaromtrent rapport zal uitbrengen. Dat de eerste inderdaad reden van bestaln heeft, kan wel hieruit worden afgeleid, dit de statistiek van het Ned. Landbouwcomié dateert van 1897 en dus vier jaar ten achter (s. Het hoofdbestuur werd opgedragen dcfce commissiën saam te stellen. Kreeften in de Schelde. Nu en dan worden door de visschers op de Schelde en stroomen kreeften aangebraclt, waarvan enkele echter, als jonge exemplaikn beschouwd, geen kreeften blijken te zin, maar een soort van krab, de «Galathea intermedia", welke niets met kreeft te maken heeft. "Waar de kreeften in de Schelde vandaan komen, weet men niet: enkelen houden let er voor dat het eenvoudig nakomelingen ajn van de duizenden kreeften, welke eertijds in schepen, voorzien van bunnen, uit Noorwegen werden gehaald en te Zierikzee een voornamen tak van handel vormden, wijl naar beweerd wordt, wel vijftig ladingen, elk met 12.000 stuks, per jaar werden aangevoerd. Bij laden, lossen enz. schijnen vele dezer dieren ontkomen te zijn en deze zouden dan de stamouders zijn van de tegenwoordig voorkomende. In elk geval is het vreemd, dat eerst in de laatste tien jaren het getal gevangen kreeften toeneemt, nadat toch reeds omstreeks 1750 de eerste exemplaren in de Schelde voorkwamen. SCHELVISCH. Er schijnt te Amsterdam bijzonder veel scheïvisch te zijn aangevoerd. Vrijdagmorgen werd ze gevent voor 5 om één dubbeltje. Spelen, drinken en loten. Blijkens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over de Justitiebegrooting achtten vele leden, mèt de Regeering, krachtige beteugeling op openbaar terrein van de speel- en drank zucht zeer noodig. Zij hadden daarbij onder meer het oog op de eigenlijke speelzucht, waarvan men dezen zomer te Scheveningen getuige heeft kunnen zijn. Deze leden drongen er op aan, dat inmiddels aan de op dit stuk bestaande bepalingen, al mogen zij dan onvol doende zijnstreng de hand zal worden gehouden. Zij meenden te mogen betwijfelen, of dit tot dusver wel geschiedde, en vroegen of er geen aanleiding bestond om op grond der bepalingen van art. 156 Wetboek van Strafrecht in een geval als dat te Scheveningen een strafvervolging in te stellen. Yooral ook in de materie der loterijen, die in allerlei vormen toenemen, achtte men een spoedig en krachtdadig ingrijpen van den wet gever noodig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2