ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE. Dinsdag 29 October 1901. r RECLAMES. J. DE GRAAF Cz., üit Stad 8» Provinci8. (Z i e r i b. z e e s c ti e Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7608. Directeur a A. 7. DB LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cfcs. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnliviCEL, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels 'T'S cts. Elke regel meer 15 cts. PoMtslraat C 103, ONTVANGEHV: Patent-Oliejassen in alle maten. Installatie van den Burgemeester ihr. C. A. van Citters te Noordgouwe. Toen wij Zaterdag Noordgouwe al wandelend binnenkwamen, konden wij van Schuddebeurs af reeds bespeuren, dat er iets buitengewoons aan de hand was. Van al de boerenhofsteden en buitenplaatsen, die den weg omzoomen, woei de nationale driekleur. Vóór het hek van de villa van Jhr. C. A. van Citters prijkte een fraaie eerepoort van groen, waarboven door vlaggentropeeën geflankeerd: Welkom aan onzen Burgemeester" te lezen stond. Toen wij de kom der gemeente naderden, ont moetten wij een ruiterstoet, aan de spits waarvan gedragen werd een vaandel, waarop het wapen van Noordgouwe. Het was de eerewacht, die zich gevormd had om den nieuwen burgemeester feestelijk in te halen. Zij, gecommandeerd door den heer Adriaan Moolenburgh, begaf zich naar het buiten verblijf van haar nieuwen burgervader. In de bebouwde kom der gemeente gekomen, merkten wij op, dat de tuinen vóór de woningen van den dokter en den hoofd-onderwijzer, en de ruimte vóór de gemeenteschool met lampions en vltggen rijkelijk versierd waren, terwijl in de mbijheid van de kerk een smaakvolle ëereióort stond. Ook trok onze aandacht een lancbouwvlag van Mej. de Wed. Gaanderse. Dez« vlag bevat een zinnebeeldige voorstelling van den oogst. In vroegere jaren namelijk was bet gewoonte, dat de makelaars aan hen, die het eerst de tarwe ter markt aanboden, een dergelijke vlag uitreikten. Uit alle wonngen, huis aan huis, wapperde, ter eere van dezen voor Noordgouwe zoo gewichtigen dag, het dundoek. Het gemeentehuis was in fee8tlos gestoken. Op de groene tafel stond een 'euzenbloemstuk, een attentie van Mevr. Hocle aan don nieuwen burgemeester. Aan één der wanden van de raadszaal werd in een krans van groen aan hem, die op het punt stond het hoogste ambt in de gemeente te ainvaarden, het »welkom in ons midden" toegeroepen. De oudste wethouder, de hoer J. de "Vlieger, opende als waarnemond burgemeester de openbare raadszitting. De secretaris, de heer J. G. Bethe, doet voorlezing van het Kon. Besluit, waarbij Jhr. C. A. van Citters tot burgemeester van Noordgouwe benoemd is. Hierop deelt de voorzitter mede, dat de wethouder "Vis, het raadslid Schikker, als oudste in jaren, en de secretaris zijn aan gewezen om den nieuwen burgemeester aan de deur van de raadszaal te ontvaDgen en binnen te leiden. Nadat men een poos gewacht had, hoorde men uit de verte de tonen van de muziek en het gejuich der menigte. De burgemeester is in aantocht. Al nader en nader komt de stoet, die door een drom volks voorafgegaan en vergezeld het Kerkplein opkomt, en voor het gemeente huis stilhoudt. De burgemeester met zijn echtgenoot© stijgen uit het rijtuig, en eerst genoemde wordt door de commissie van ontvangst naar de voor eenige oogenblikken voor hem bestemde zitplaats geleid. Bij het binnenkomen waren de raadsleden van hun zetels opgerezen, en had in een oogwenk een groot aantal belangstellenden, die oog- en oorgetuigen wildea wezen van de niet dagelijks voorkomende plechtigheid der installatie van een burgemeester, de ruimte van de raadszaal geheel ingenomen. De waar nemende voorzitter sprak den nieuwen burgemeester aldus toe «Namens den Raad dezer gemeente heet «ik u hartelijk welkom, nu gij na uw eeds- »aflegging voor het eerst als burgemeester in «de gemeente Noordgouwe uw intrede doet. «Wij voegen daarbij onze beste heilwenschen «voor uw regeering. «Met grond mag verwacht worden, dat het «uw ernstig streven zal zijn den bloei en wel- vaart dezer gemeente te bevorderen. «Moge het u gegeven zijn om, evenals uw Dgeachteü voorganger, het burgemeesterschap «een lange reeks van jaren met eere te «bekleeden. Moge u daartoe gezondheid en I «geestkracht in ruime mate geschonken worden. «Daar gij geen vreemdeling voor ons zijt, «behoeft de Raad u wel niet te verzekeren, «dat. hij u gaarne in de vervulling van uw «gewichtige taak zal steunen, terwijl hij zich x>in het vertrouwen en de vriendschap, die »u als raadslid ons tot dusverre geschonken «hebt, ook verder aanbeveelt. «Het zij mij vergund u thans met de «teekenen uwer waardigheid te omhangen, »en het door mij waargenomen burgemeesters ambt aan u over te dragen". Na het uitspreken van deze toegejuichte 1 toespraak vernam men fanfares van het muziekgezelschap van Zonnemaire, dat vóór het raadhuis op het Kerkplein stond opgesteld. Inmiddels had de heer Jhr. van Citters, i omhangen nu mot de teekenen der aan hem overgedragen© waardigheid, den voorzittersstoel 1 ingenomen. Toen de muziek geëindigd had, sprak hij, na door den secretaris het Kon. j Besluit, waarbij bij tot burgemeester van Noordgouwe benoemd was, te hebben doen voorlezen, de vergadering aldus toe: «Mijne HeerenIn de eerste plaats mijn »eerbiedigen dank aan H. M. de Koningin «Wilhelmina der Nederlanden en Haar hoog «Bestuur, wegens het mij geschonken ver trouwen mij te benoemen tot burgemeester «dezer gemeente. Ik hoop in de toekomst «dat vertrouwen waardig te zijn. «In de tweede plaats zij het mij vergund «een enkel woord te spreken ter nagedachtenis «aan mijn waardigen voorganger R. Groene- «veld de Kater. Vele jaren heeft hij zijn «krachten gewijd aan de belangen der gemeente, «die hij liefhad. Zes en dertig jaar lang heeft «hij aan het hoofd van Noordgouwe gestaan, «en steeds heeft hij naar zijn beste weten ge- «handeld en gewerkt. In de vergadering van «Burg. en Weth. en in die van den Raad «heeft hij altijd gefungeerd als een kalm, be- «dachtzaam voorzitter. En al waren de gevoe- «lens dikwerf uiteenloopend, door zijn takt «wist hij voortdurend de gewenschte harmonie «te verkrijgen. Hij was een man van den vrede. «Bij mij, die hem slechts enkele jaren mocht «kennen, zal hij in vriendelijke herinneriog «blijven voortleven. In menig opzicht hoop ik «hem na te volgen. «Yoor de zooeven tot mij gesprokene woor- «den betuig ik mijn hartelijken dank. «Ik geef u allen de verzekering, mijn beste «krachten voor de belangen van Noordgouwe «en van haar ingezetenen te zullen inspannen. «Uw steun en medewerking zijn hiertoe noodig. «Zonder deze zoude het mij niet mogelijk zijn «in het belang van deze gemeente te kunnen «werkzaam wezen. «Hartelijk hoop ik, dat Noordgouwe in bloei «moge toenemen en dat het hare ingezetenen «bij voortduring welga. «Moge het mij gegeven worden het welzijn «dezer gemeente als haar burgemeester gedu- «rende vele jaren te helpen behartigen. «Dat zij zoo". De levendige toejuichingen zoowel van de raadsleden als van het samengestroomde publiek bewezen, dat de rede van den burgemeester de harten getroffen had. De muziek hief fanfares en nationale liederen aan en nauw waren de laatste tonen daarvan weggestorven of de secretaris, de heer J. G. Bethe, verzocht en verkreeg het woord. «Vergun mij, mijnheer de burgemeesteru «in dit voor u en ons allen zoo plechtig en «feestelijk uur mijn hartelijken gelukwensch «aan te bieden met de eer en onderscheiding, «die u is tebeurt gevallen. Het heeft namelijk «H. M. onze geëerbiedigde Koningin behaagd «u tot burgemeester van Noordgouwe te be- noemen. Die gelukwensch is des te hartelijker «omdat uw benoeming ook door de gemeente «werd gewenscht, zooals ook heden zoo treffend «blijkt uit de hulde, die zij u op eerbiedige «wijze brengt. «Wel is het burgemeestersambt een eervolle «betrekking, maar ook een zorgvolle, vooral in «dezen tijd. Doch dit was u bekend. «De bloeiende toestand, waarin deze ge- «meente verkeert, do ervariDg die gij reeds «als raadslid hebt opgedaan, dat de raadsver- «gaderingen zich steeds kenmerken door «bezadigdheid en vrede, zijn voorrechten, waar sdoor gij uw ambt met vertrouwen kunt «aanvaarden en de toekomst blijmoedig kunt «tegemoet gaan. «Zooals onzo dichter Beets eens zong »Gij staat aan d' opgang van uw pad, »Uw webbe is lang niet afgesponnen, •Gij hebt de taak nog pas begonnen, Waarvoor gij God om hulpe badt". «O moge het u aan geen krachten falen «om in vereeniging met de wethouders en de I «leden van den Raad deze gemeente nog tot «meerderen bloei en welvaart te brengen en «daardoor ook uw levensgeluk worden verhoogd. «Gods onmisbaren zegen ruste daartoe op al uw arbeid. t «Als secretaris heb ik dringend behoefte «aan uw welwillendheid en wel tengevolge van «mijne doofheid in meer dan gewone mate. «In die welwillendheid, die uw geachte voor- sganger mij steeds heeft bewezen, en die ik «misschien met het oog op mijn leeftijd slechts «voor een kort tijdvak zal behoeven, beveel «ik mij dan ook ten zeerste aaD, terwijl ik u «de verzekering geef, dat ik niet alleen zal «trachten wederkeerig door meer dan gewonen «ijver en dienstbetoon uw ambtsbezigheden «te verlichten, maar dat mij dit ook een eer «en groot genoegen zal zijn. In die hoop, en «dit vertrouwen ontboezem ik dan ook de «bedeLang leve en regeere burgemeester «Van Citters!" (Applaus). De burgemeester verklaarde den secretaris schriftelijk zijn dank te zullen betuigen voor zijn welgemeende woorden. Geen der raadsleden meer het woord wen- 8chend, sluit de voorzitter deze openbare raadsvergaderingdie geheel en al aan de installatie van den nieuwen burgemeester ge wijd was. In de raadzaal werden hierop ververschingen aangeboden, waarvan velen gebruik maakten. Buiten werd het publiek vergast op de muziek van het gezelschap uit Zonnemaire, dat in een opzettelijk daarvoor ingerichte, met groen en vlaggen versierde tent had plaats genomen. De commandant van de eerewacht, de heer Adriaan Moolenburgh, dankte namens den burgemeester de leden van de eerewacht, die ons voorkwam uit een zestigtal ruiters te bestaan, allen met witte strikken op de borst voor het eeregeleide, en noodigde hen namens Jhr. Van Citters uit, om des avonds ten half acht in do raadzaal te komen, teneinde daar op gepaste en feestelijke wijze den avond door te brengen. Na een korte toespraak van dëD ondercommandant werd de eerewacht ont bonden. Met een woord van hulde aan de Feest commissie, die in korten tijd alles voor den feestdag gearrangeerd had, inzonderheid aan haar president, den heer A. Prinse, besluiten wij dit verslag. HIEUMfSTIJPiMGEH. De Transvaalsch-Engelsche oorlog. Londen, 26 Oct. De correspondent van de Daily News in het kamp van Plumer in den Slangapiesberg seint, dat de Engelsche kanonnen een Boerenmacht hebben beschoten in ravijnen in het Pongola-bosch, waarbij een geweldige storm de Engelschen, die zonder tenten waren, belemmerde verder door te opereeren. De Engelschen maakten echter het Boerenkamp buit met veertig Boeren wagens, duizend stuks vee en duizenden schapen, die op zijn gezonden naar Wakker- stroom met 300 Boerenvrouwen en kinderen. De toestand waarin het kamp zich bevond, toonde aan, dat de Engelschen hier te doen hadden met een werkplaats van de Boeren die in vollen gang was; er werden paarden in beslagen, laarzen gemaakt enz. Het was in werkelijkheid een onzichtbaar tentendorp. De man van de Daily Mail te Malbesbury seint, dat de Boereninval in dat district gedaan is. De streek is weer vrij van Boeren. Aan het departement van oorlog is men tot de ontdekking gekomen, dat een groote zending champagne ten bate van de zieke en gekwetste soldaten in Zuid-Afrika afgezonden, haar bestemming niet heeft bereikt, doch door de intendance verdeeld is over verschillende regimenten. De kampen der ellende. Hoe, in weerwil van de verzekeringen der Engelsche autoriteiten, de sterfte in de concentratiekampen in Zuid-Afrika toeneemt van maand tot maand, blijkt uit de jongste officiëele opgaven der regeering zelf. De cijfers voor de blanke bevolking in de kampen zijn in de laatste vier maanden als volgti Blanke bev. Sterfgevallen. Per 40C0. Juni 85410 777 109 j Juli 93940 1412 180 Augustus 105347 1878 214 September 109418 2411 264 Dit schrikbarend hoog sterftecijfer wordt nog erger voor de kinderen, waarvan er, zooals we reeds gemeld hebben, 432 per duizend in September stierven. j Amerika. t De Amerikaan8che zangeres Maud Willard, die vermoedelijk door een opzien wekkende daad het oog der wereld op zich wilde j vestigen, heeft onlangs in navolging van den bekeuden Amerikaanschcn zwemmer Carlisle i Graham, die er goed is afgekomen, getracht, zich in een ton de Niagara-waterval te laten j afdrijven. Om 3.40 uur des namiddags ging miss Maud met haar hondje in de ton, j dezelfde die Graham gebruikt had, en eenige minuten later werd zij in de waterval geworpen. Om vier uur passeerde zij de hangende brug en een paar minuten later ging de ton in de draaikolken ouder, waar zij een vol uur om en om gewenteld werd. Toen begon de ton op een zijde te liggen, waaruit men opmaakte, dat miss Maud het bewustzijn verloren had. Graham en andere stoutmoedige zwemmers trachtten toen, terwijl de bruisende stroom door electrische lampen verlicht werd, hulp te bieden en eerst 's avonds 10 uur gelukte het hun de ton aan land te brengen. Miss Maud had zeker reeds lang haar bewustzijn verloren en alle pogingen om haar levensgeesten weder op te wekken, bleven vruchteloos. In een groote meubelfabriek, in de Marktstraat te Philadelphia, gevestigd iu een groot pand van 9 verdiepingen en werk ver schaffende aan honderden mannen en vrouwen, is brand uitgebroken. Het vuur verspreidde zich zóó snel, dat de meeste personen zich moesten redden door uit do vensters te springen, terwijl er van de 320 aanwezige werklieden (meest vrouwen) 19 om het leven zijn gekomen en tal van anderen zware verwondingen hebben gekregen, de meesten bij de pogingen om zich te redden, terwijl de reddingsladders in brand geraakten. Het fabrieksgebouw en 2 aangrenzende panden werden geheel vernield. Engeland. Londeil, 25 Oct. Chamberlain heeft te Edinburg heftig do Iersche parlementsleden aangevallen, die zich in het parlement openlijk tot vijanden des Rijks verklaren. De regeeriDg zal voorstellen de reglementen van het Huis te wijzigen, teneinde den gang der debatten te vergemakkelijken en beter de mannen te kunnen controleeren, die de moeder der parlementen willen verlagen tot hun eigen peil. Chamberlain spreekt vervolgens van de schandelijke wanverhouding tusschen het groote getal Iersche afgevaardigden en de bevolking. De regeering zal het land vragen, als de algemeene verkiezingen naderen, of het deze wanverhouding wil bestendigen, die zoo onrechtvaardig is tegenover Engeland en Schotland. Chamberlain spreekt vervolgens over den oorlog en zegt, dat de regeering nooit de bedoeling had om aanvallenderwijze op te treden. Zij wilde de troepen aan de Kaap versterken en onderhandelingen hervatten, maar de Boeren zonden een ultimatum en begonnen de vijandelijkheden. De voorwaarden, die de Boeren waren aangeboden, waren gunstiger dan ooit aan een overwonnen vijand zijn aangeboden, maar nu zij geweigerd waren, moet de oorlog tot het einde toe worden doorgezet. Chamberlain bewondert de vasthoudendheid der Boeren, maar de Engelschen moeten er een gelijke vastberaden heid tegenover stellen. De Boeren vragen volkomener onafhankelijkheid dan zij vóór den oorlog hadden. Dat is een voorwaarde, welke Engeland niet met eere kan aanvaarden. Chamberlain gelooft, dat de tijd zal aanbreken, dat men nog krachtiger maatregelen zal moeten nemen om de guerilla-benden van rebellen to bestrijden. Ais dat oogenblik aankomt zullen wij precedenten vinden, voor alles wat wij doen, bij de volken, die b.v. onze barbaarschheid en wreedheid veroordeelen, maar wij zullen nooit naderen tot wat zij in Polen, in den Kaukasus, in Tonkin, in Bosnië, in den oorlog van 1870 gedaan hebben. De regeering zal niet aarzelen het land nieuwe offers te vragen als daaraan behoefte bestaat. Hij eindigde met te zeggen, dat de militaire toestand geen enkele reden tot bezorgdheid opleverde. Rusland. Te St.-Petersburg zija nadere berichten ontvangen aangaande een samenzwering tegen den Bhah van Perzië. In den harem is men op de hoogte gekomen van het complot tegen den shah en den grootvizier, waarvan de leiding berustte in handen van twee broeders van den Bhah, die onmiddellijk in hechtenis worden genomen en levenslang verbannen naar Ardebil in de provincie Aserbeidschant, terwijl een zwager van den shah ter dood werd ver oordeeld, doch werd begenadigd tot do bastonnade, tijdens welker toepassing hij allo medeplichtigen noemde. Een bijzondere gunsteling van den shah werd in de gevangenis door foltering gedood. Men ziet in de naaste omgeving van den shah in het gebeurde een strijd tusschen den Engelschen invloed en den Russischen. Het onderzoek duurt nog voort en op nadrukkelijk bevel van den shah zullen alle deelnemers ter dood gebracht of levenslang verbannen worden. Frankrijk. De schriftkundige Teyssonnière, die uit den Dreyfustijd 'bekend is, omdat hij een vau degenen was, die bij kris en bij kras vol hielden, dat het schrift van het borderel van Dreyfus was, is iu een proces te Bourges tot 800 francs schadevergoeding veroordeeld omdat hij door grove schuld een stuk aan een notaris had toegeschreven, terwijl de klerk inderdaad de schrijver was geweest. Nederland Leiden, 25 Oct. Een ernstig ongeluk had gisterenochtend alhier, even voorbij do voor malige Hoogewoerdspoort, plaats. Twee boeren, die per as de markt alhier wilden bezoeken, reden elkaar achterop; het paard van het achterste rijtuig sloeg op Lol en vloog in woeste vaart boven op het eerste, met het gevolg, dat de berijder van liet achterste rijtuig, zekere K. Goedhart van 1 "Woubrugge, onmiddellijk gedood werd, en i diens zoon, die ook op den bok zat, eone zware kneuzing aan den arm bekwam. I Naar verluidt, laat de man, die op zoo treurige wijze om het leven kwam, eonè j vrouw met elf kinderen achter. De berijder van het voorste rijtuig, zekere Kapteyn van Zoeterwoudebekwam zulke zware kneuzingen en verwondingen, dat zijne overbrenging naar het Elizabeths-Gesticht noodig was. De toestand van den man, hoe wel hoogst ernstig, is niet hopeloos en er bestaat nog hoop op herstel. 's-Gravenhage, 26 Oct. Naar men ver neemt, is men bij het Ministerie van Binnen- landsche Zaken bezig aan de voorbereiding van eene wettelijke verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ziekte, bevalling en overlijden (begrafeniskosten). IJselmonde, 25 Oct. Acht smidsknechts, werkzaam aan de ijzeren overkapping van een houtloods, op het terrein vau de stoom- houtzagerij der firma Gebr. Hulsinga alhier, j beleefden eenige angstige oogenblikken. j Terwijl zij op een ongeveer 8 meter hoogo stelling bezig waren met het aan elkander bevestigen van gegalvaniseerd ijzeren platen, i bezweek plotseling, met donderend geraas, het slecht gebouwde getimmerte. Van het 8-tal stortten er 5 naar beneden I en hadden 3 het geluk zich aan het scherp- 1 kantige dak vast te klemmen, van waar zij, met behulp van een ladder, uit hun netelige positie moesten worden gered. Het mag een wonder genoemd worden, dat geen van allen noemenswaard letsel .bekwamen. Den Bommel, 26 Oct. Hedenmiddag is van de bouwhoeve, bewoond door den land bouwer Jan van der Meyde, het huis en de schuur verbrand. Al het zich in de schuur bevindende is verbrand, benevens eenig meubilair en goud. Vee bevond zich, zoover bekend is, niet in de schuur. Zierikzee, 26 Oct. Door de anti-rev. kiesvereeniging «Voor Nederland en Oranje" alhier is tot candidaat voor de aanstaando verkiezing van een I'd van den gemeenteraad gesteld de heer A. Timmerman Cz. 28 Oct. Naar wij vernemen, heeft zich te dezer stede een commissie gevormd tot het verkrijgen van gelden voor een Zieken huis alhier. Dit Ziekenhuis zal op zeer bescheidene schaal worden ingericht, en hoofd zakelijk dienen voor de behandeling van in wendige ziekten. On- en minvermogenden zullen er kosteloos verpleegd worden. De commissie bestaat uit de heeren W. C. de Crane, G. W. Th. baron van Dedem, jhr. mr. J. "W. C. de Jonge van Ellemeet, dr. A. van der Hoeven en F. C. van der Vliet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1