Zaterdag 26 October 1901. (525 i e r i li. zeesche Cour an t). Tweede Blad. KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. MIDDELBURG--ZIERIKZEE. AOVEBTENTIEN. G. J. VAN LEEUWEN, Arts, "WAARSCHUWING. tb zoop: Een stel Deuren met Kozijnen ZIERIKZËESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 4,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. 58ste JAAHGANü. Me. 7607. Directeur I A. «T. DE LOOZE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buiten], nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 13 regel» 30 Ct». meerdere regels 10 Ct».hnnnen uiterlijk tot de» Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 nre bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRaNKEL, Havenpark 348, Zierikzee. De BURGEMEESTER van Zirrikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Maandnc: <len S® October e.k., des namiddags te 123/i uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 24 October 1901. De Burgemeester, CIL W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: M?dedeeling van ingekomen stukken. Voorstel van Bnrgem. en Weth. tot onderhandsche verpachting van perceeltjes gemeentegrond en tot uitgifte van gemeente grond in erfpacht. Behandeling der Gemeentebegrooting voor 1902; enz. De Transvaalsch-Engelsche oorlog. In een brief uit Kaapstad, deelt de Rhein Westf. Ztg. de volgende tegenproclamatie mede van Louis Botha op de beruchte proclamatie van lord Kitchener: »Daar, zooals bekend is, de Engelsche regeering den 6den Augustus dezes jaars door haar opperbevelhebber in Zuid-Afrika een proclamatie heeft laten uitvaardigen, waarin wordt gezegd, dat alle commandanten, veld- kornets en aanvoerders van gewapende com mando's, voor zoover zij burgers zijn en voortgaan den Engelschen tegenstand te bieden in de beide Republieken en andere deelen van Zuid-Afrika, alsmededat alle regeerings-ambtenaren der beide Republieken levenslang verbannen zullen worden, voor zoover zij niet vóór 45 September de wapenen hebben nedergelegd; en daar noch de leden van de regeeriDgen der beide Republieken, nóch eenige generaal, commandant, veldkornet, aanvoerder of burger der beide Republieken voornemens is, op eenige wijze gehoor te geven aan genoemde proclamatie, of zich daarover bezwaard gevoelt; en daar genoemde proclamatie een aantal onwaarheden bevat, alsmede valsche en leugen achtige opgaven wat bij de Engelschen iets zeer gewoons is; daar eindelijk genoemde proclamatie van lord Kitchener niets heeft uitgericht, dan er toe bij te dragen, dat iedere nog in het veld staande Boer wordt aangevuurd, den strijd om onze dierbare onafhankelijkheid tot aan het bittere einde voort te zetten; proclameer en maak ik bekendik Louis Botha, commandant-generaal der Zuid- Afrikaansche Republiek, na beraad met de regeering, de officieren en de burgers der Zuid-Afrikaansche Republiek en van den Oranje-Vrijstaat, dat generaal Kitchener, zijn staf, zijn officieren, alsmede allen, die onder hem in het Britsche leger dienen en oorlog tegen ons voeren, na den 45den September als vogelvrij in Zuid-Afrika te beschouwen zijn, en dat allen officieren en burgers der beide Republieken en van de Kaapkolonie wordt bevolen, iederen Engelschman dood te schieten, dien zij gewapend aantreffen. LOUIS BOTHA, Commandant-generaal Z. A. R. Londen, 23 Oct. Maandag is een troep Boeren bij Vlakplaats het district Oudtshoorn, naitr het heet onder commando van Pijper en Bouwer, binnengerukt. De Britsche verken ners staan onafgebroken in voeling met de Boeren en hebben reeds één van hun ver kenners gedood. (Oudtshoorn ligt 60 a 80 K.M. ten noorden van Mosselbaai en meer dan 300 K.M. ten oosten van Kaapstad). Hot departement van koloniën bericht, dat 200 man, aangesteld bij de administratie van het Zuid-Afrikaansche militaire politie korps, naar Transvaal zijn vertrokken en dat er in den loop der volgende maand een nieuw detachement vertrekken zal, voor welks samen stelling vrijwilligers opgeroepen worden. Bij het departement van oorlog is inge komen een verzoek van lord Kitchener, waarin aangedrongen wordt op spoedige uitzending van welgeoefende cavalerie naar het oorlogs terrein in Zuid-Afrika. Op het oogtnblik zijn in het Yereenigde Koninkrijk niet meer dan 3000 man beschik baar, die 8leclts voor een klein gedeelte beantwoorden atn de eischen van Kitchener, terwijl bovendiei, bij uitzondering, Engeland geheel van cavabrie ontbloot zou zijn. Uit Standirton wordt gemeld, dat Ri- mington'a colon®, na een langdurige jacht, een troep Boeren overvallen en er 8 gevangen genomen heeft, terwijl de Engelsche strijd macht tevens groote voorraden vermeesterde, alsmede meer dan 4000 stuks hoornvee. Spanje. Bij Escurial, is een automobiel in de lucht gevlogen, waarin 4 personen zaten. De chauffeur werd op de plaats gedoodeen passagier is aan de gevolgen der bekomen verwondingen overleden, een tweede verkeert in levensgevaar en de derde is er afgekomen met een gebroken arm. Italië. Musolino, de onlangs gevangen genomen Calabrische roover, werd jaren geleden wegens diefstal en verzet tegen de overheid tot ver scheidene jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Hij zwoer, dat hij onschuldig was en tevens, dat bij zich wreken zou op al zijne vijanden, die tegen hem hadden getuigd. En hij hield woord. Hij brak los uit de gevangenis en doodde, zoo niet alle, toch een dozijn vijandeD, in den tijd van een half jaar. Later pleegde hij er nog een tiental moor den bij. Sinds twee jaren werd Musolino gezocht door politie en gendarmerie, maar te vergeefs. Het volk, dat een held in hem zag, een eer lijke wreker zijner eer, beschermde hem. In do laatste weken hield men hem voor geheel en al verdwenen. Men verhaalde, dat hij met behulp van goede vrienden naar Amerika was gevlucht. Maar hij zwierf rond op de toppen der Apenijnen, met de hoop in het Noorden over de grens te komen of een groote haven te bereiken waar hij scheep kon gaan. In de kloven van Catria, bij Cagli, werd hij door de karabiniers, na een wilde jacht over bergen en dalen, waarbij hij eindelijk viel, gevangen genomen. Er zijn allerlei verhalen omtrent dezen Cala- brischen rooverheld in omloop. Men vertelt o. a. hoe hij eens, door vervolgers ingesloten, als een eerwaardig pater vermomd, eerbiedig werd doorgelaten door de karabiniers, wien hij zijn priesterlijken zegen gaf, alsook hoo Musolino onlangs een automobielrit deed en ontbeet met een paar leden van de rechterlijke macht. Die heeren, een procureur-generaal en een rechter, reden samen in een automobiel en bleven, op een afgelegen plek, plotseling stil staan door een gebrek aan de machine. Hoe zij hun best deden, zij konden niet weder op gang komen. Daar kwam een voorbijganger, een man van zeer fatsoenlijk uiterlijk, hen te hulp. Hij had in korten tijd de machine hersteld. De beide heeren betuigden hem in hartelijke woorden hun dank. Zij noodigden hem uit, mede te rijden en met hen het tweede ontbijt te ge bruiken. De vreemdeling was een aardig prater. Hij wist zeer geestig te vertellen van mislukte pogiügen van karabiniers om denk beeldige roovers te vatten. Kortom, het speet den heeren zeer, toen hij moest uitstappen bij Spoletto, waar hij op een heuvel aan den kant van den weg hun vriendelijk groetend toe wuifde toen zij verder reden. De vreemdoling had zijn naam en woon plaats niet genoemd. Maar even nadat hij weg was, vonden de heeren op de plaats waar hij gezeten had, zijn portret met eenige woor den erop gekrabbeld, waarin hij hun goede reis wenschte en waarschuwde voor de ont moeting met verdachte personen en waaronder de naam Musolino stond. Hij is nu in de gevangenis beurtelings woest en terneergeslagen, bij lafhartig af. Buitschland. De vorige week Vrijdagmorgen bij het aanbreken van den dag vond men aan den landweg bij de grens van het kanton Aargau het lijk eener jeugdige, zeer net gekleede dame. Bij nader onderzoek bleek zij door twee kogels getroffen, waarvan één recht door het hart was gegaan, en klaarblijkelijk den dood had veroorzaakt. Do gerechtelijke schouwing bracht aan het licht, dat men met een 24-jarige getrouwde dame uit Zulwill te doen had. Zij verkeerde in gevorderden staat van zwangerschap. Aan zelfmoord kon niet gedacht worden, daar nergens een wapen werd gevonden. Evenwel bleek, dat haar echtgenoot eveneens was verdwenen. Dit wekte vermoedens. De justitie doet ijverig onderzoek. Gebleken is, dat den vorigen avond tot middernacht de echtelieden gezamenlijk hebben gezeten in eene Wirtschaft te Schönenwert, waar ze de aan dacht trokken door hun zwijgen, de man door zijn moedelooze gebaren en zijn zwaarmoedigen blik. Vermoedelijk was door het echtpaar tot zelfmoord besloten. De man zou eerst de vrouw hebben vermoord en daarna met den eenen kogel, die hem restte, het op zich zelf hebben geprobeerd, maar gemist. In de nabij heid is althans een jas met een schot er door gevonden. Hij zou zich tot den bergstroom, die vlak bij is, hebben gesleept en zich daarin hebben geworpen. Er is evenwel verder nog geen spoor van hem gevonden. Er wordt ijverig gezocht. Frankrijk. Te Metz heeft, bij de poort van het fort Zustrow, een schildwacht bij ODgeluk een 44-jarigen knaap doodgeschoten. Het ver luidde eerst, dat hij het wachtwoord niet gaf en aangeroepen niet stilstond, maar de zaak heeft zich toegedragen als volgt: De knaap, een zoon van een geïmmigreerd Duitscher, verzocht den soldaat, hem zijn geweer te laten zien. De schildwacht voldeed aan dit verzoekmaar daarbij ging bij ongeluk do haan over en de arme knaap viel doodelijk getroffen neder. De soldaat werd onmiddellijk gevangen genomen. Hij zal worden gestraft, niet wegens onwillekeurigen manslag, maar omdat hij op zijn post met een vreemde heeft gesproken. De moord op den kellner Van der Kamp. Wegens den verregaanden staat van ont binding, waarin het lijk van den Delftschen kellner Van der Kamp zich bevond, ia door de met de lijkschouwing belaste doctoren in het Leidscbe Ziekenhuis niet kunnen vast gesteld worden of geweld oorzaak geweest is van zijn dood. Een landbouwer onder Rijswijk, wonende aan den Delftschen weg, heeft na het vinden van Yan der Kamp's lijk aan de politie medegedeeld, dat hij den bewusten nacht van 8 op 9 Oct. vóór half 3 's nachts wakker werd door een ontzettend geschreeuw, dat slechts kort duurde maar hevig was, als van iemand, die in nood verkeert. Den volgenden ochtend zag hij het versche spoor van een rijtuig, dat op den weg gekeerd had. De politie heeft opnieuw een nauw gezette huiszoeking bewerkstelligd ten huize van de koetsiers Haneveld en Sohildknegt, naar aanleiding van een getuigenis, dat in den bewusten nacht één der koetsiers op de kamer van Schildknegt bezig was met het nazien van een portefeuille en het lezen van een zich daarin bevindenden brief. Ook lagen Daast de portefeuille eenige prentbriefkaarten. Men herinnert zichdat de portefeuille eigendom van v, d. Kamp waarin bedoelde stukken geborgen waren, nog steeds wordt vermist. De huiszoeking heeft tot geen resultaat worden opgeheven, doch twee nieuwe af- deelingen werden opgericht. De ontvangsten en uitgaven bedroegen f 37.242.59, met een voordeelig saldo van f 240.745. BEL AN GR IJ K. Het 3e Nationaal Congres voor Geheel- Onthouding van Alcoholhoudende Dranken, zal 27 en 28 November van dit jaar te 's-Gravenhage gehouden worden. De uit- noodigingen tot deelneming zullen eerstdaags aan belangstellenden verzonden worden. Op den eersten dag zal een hoogst belanrijk onderwerp worden ter sprake gebracht: de invloed van den alcohol op het kind. Ver schillende sprekers zullen hierover het woord voeren. Het CoDgres-Comité had het geluk den bekenden Utrechtschen hoogleeraar Prof. Dr. Th. Ziehen bereid te vinden te spreken over de psychische en physische afwijkingen bij het kind tengevolge van alcoholgebruik. Naar wij vernemen zal Prof. Ziehen in het Duitsch spreken. Een goed voorbeeld. Door een paar schoolkinderen te Zuid- Beierland, is in de kom dier gemeente langs de huizen f 40 gecollecteerd ten behoeve der vrouwenkampen in Zuid-Afrika. In de vreugde. Te Zegwaard was één der lotelingen zóó blij, dat bij een hoog nummer trok, dat hij, toen hij van verre zijn moeder zag staan, zich niet den tijd gunde om een paar passen verder over een brug te loopen, om haar de heugelijke tijding mee te deelen, doch te water sprong en aan den overkant er uit klauterde. Een paar draaien om zijn ooren en een nat pak brachten den overgelukkige weer wat tot bezinning. De moord op Burins Bogaerd. Het nieuw revisie verzoek van De Jongh, (veroordeeld wegens moord op het knaapje Boogaerd) wordt vermoedelijk binnen 44 dagen door zijn gemachtigde, mr. P. J. Troelstra, ingediend. Deze heeft den schoenmaker opgespoord, die vroeger voor De Jongh schoenen ver vaardigde. De maat dier schoenen is 29 c.M., een belangrijke afwijking van de lengte der in 't duin gevonden voetsporen. Een brief van de zuster van De Jongh, aan den veroordeelde, doch niet verzonden, maar eerst na haar dood ontdekt, zou bewijzen, dat bedoelde zuster inderdaad met Kets, den persoon door De Jongh als dader aangewezen, in betrekking heeft gestaanals door De Jongh medegedeeld. Deze Kets is niet meer te vinden. Sinds 4896 is zijn naam geschrapt uit de bevolkings registers van Amsterdam, waar hij 't laatst verblijf hield. Nedeiiandsch Dettrny. Blijkens het vijftigste jaarverslag, dat over 4900, van de landbouwkolonie »Nederlandsch Mettray" op Rijsselt, bij Zutphen, bedroeg het aantal kweekelingen op 34 Dec. 432, van welken als gewoonlijk de meesten af komstig waren uit Amsterdam en wel 52; uit Rotterdam waren er 25 en 46 uit Den Haag. Twee-en-dertig nieuwen werden op genomen en 28 uit de sterkte afgevoerd. De rekening van contributie's wijst bij het voorgaande jaar een achteruitgang aan van meer dan f 250. De afdeeling Zierikzee moest DE BOYCOT. In de "Woensdag gehouden zitting- der Kamer van Koophandel te Amsterdam zeide de heer Lehmans dat er in die stad eene agitatie op touw wordt gezet, die noodlottig kan zijn voor die gemeente. Hij geloofde niet aan de totstandkoming der boycotnóch hier, nóch in het buitenland is er kans op slagen. Deze zijns inziens roekelooze agitatie kan zeer treurige gevolgen na zich slepen en het is in het belang van den handel, dat de Kamer zich onomwonden verklaart tegen deze beweging. De president deelde mede, dat zijne meening geheel overeenstemt met die van den heer Lehmans. Hoe veel sympathie hij heeft met de zaak der Boeren in Zuid-Afrika, toch keurt hij deze roekelooze daad van eenige werklieden af. Ook in handels- en scheepvaartkringen te Rotterdam is de strooming zeer ten nadeele van het plan. Mannen van gezag op dat gebied, hoezeer de goede bedoeling waardeerende, noemen het onuitvoerbaar of onzinnig. De Petit Bleu meldt, dat de afgevaardigden van de Amsterdamsche dokwerkers, Barens en Gladder, Woensdag te Antwerpen zijn geweest om de Antwerpsche dokwerkers uit te noodigen adhaesie te schenken aan het boycot-plan. Zij hebben daar een vergadering gehouden met afgevaardigden van de dok werkers, de scheepsververs en de metaalwerkers. Er werd ton slotte een motie van orde aangenomen, sympathie betuigend met de Boeren, en in beginsel adhaesie schenkend aan de eventueele boycot-beweging. Volgens genoemd blad zouden de beide afgevaardigden naar Ostende gaan, en daarna naar Terneuzen en Ylissingen. Burgerlijke Stand Tan Zierikzee. geboren: 48 Oct. Een zoon van A. van der Cingel en A. J. Brouw. 18 dochter J. Fondse en N. Klinke. 19 N. L. Brouwer en T. Goede- gebuure. 22 A. van Langeraad en E. Romeyn. Burgerlijke Stand Tan Kerkwerve. 3o kwartaal 1901. geboren: 21 Juli. Maal je pj'eternella, dochter vau C. Boot en M. Berrevoets, 12 Aug. Jozina Cornelia, dochter van N. P. Hendrikse en M. Evertse. 27 Pieter, zoon van O. v. d. Wekken on J. Janse. 7 Sept. Johanna Pieternella, dochter van J. Hoogenboom en A. Landman. 14 i Jacoba, dochter van P. v. d. Meet en J. Hoogen boom. gehuwd: 12 Juli. A. v. d. Wekken, 24 j., j.ra. en g. de Vlieger, 24j.,jd. overleden: 1 Aug. Maarten, oud 4 m., zoon van F. J. Hagestein en J. Ringelberg. Weekmarkt te Zierikzee, 24 Oct. 4901. BoterprijzenDe Boter is verkocht voor f 0,52£, f 0,51 ir> f 0,60 en f 0,65 de 5 Hectogr. Kip-EierenDe Kip-Eieren zijn verkocht voor f 4,f 4.25, f 4,50 en 4.62£ per 25 stuks. STOOHBOOTDIDHiDT OctoberNovember. AMSTERDAMSCHE TIJD. Yan Middelburg: 'smorg. Zaterd. 26 7,30 Zondag 27 7,30 Maand. 28 7,30 Dinsdag 29 7,30 Woens. 30 7,30 Dond. 31 7,30 Vrijdag 1 7,30 'smidd. 2,— 2 2 1,30 Yan Zierikzee: 'smortr. Zaterd. 26 7,50 Zondag 2711,30 Maand. 28 6,30 Dinsdag29 7,— Woens. 30 7,50 Dond. 31 6,30 Vrijdag 1 7,50 'smidd. 2,45 2,45 2,45 2,45 2,45 2,15 Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getelegrafeerd. Ondertrouwd J. L. NOOM Jz. en A. M. OUDESLUIJS L.Md. St.-Maartensdijk, Poortvliet, 23 October 1901. Ondertrouwd J. A. YAN DER BIJL Sir-Jansland, Dreischor, K. H. YAN DER LINDE. 25 October 4901. Bij deze betuig ik mijn hartelijken dank aan allen, voor de bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van mijne Echtgenoote. Zierikzee, 26 October 4901. Uit aller naam, JAN MORIJN. S pd. reclame-thee" k f 3,25, k f 4,25 of k f 5,—. in prachtvolle Delftsch Aardewerk bus verpakt in net kistje. Niet volkomen naar wensch, terug. Franco remb. of postw. Duizenden nabest, Theehandel engros van ouds 't Anker, Hofleverancier, Delft. k- iet co ds y1 is van af 1 November uitsluitend te consul teeren voor Heelkunde (chirurgie), Middelburg, Stationstraat 44. Spreekuur: 910 en 13 uur. Ondergeteekende waarschuwt zijn Cliëntèle in de eilanden Tholen en St.-Philipsland, dat door hem geen schadeloosstelling zal worden gegeven noch voor reparatie, noch voor Gouden en Zilveren voorwerpen, welke later mochten blijken van ondeugdelijke kwaliteit te zijn en door een vreemd koopman in Goud op zijn naam mochten worden verkocht. Achtend, S. WOLF, Breda. ALLE op 1 November 1901 ver schenen en betaalbaar gestelde bin nen- en baitenlandsche Coupons worden betaald ten Kantore van E. KOOLE ZOON. Yoor KoetshuisWagenhui» of Pakhuis zoo goed al» nieuwprijs 17 Guldenbil A. CONSTANDSE, Brouwershaven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 4