was werkzaam aan den nok van het dak, viel door een mistred naar omlaag, doch gelukkig van de eene balk op de anderevan een hoogere op een lagere, waardoor zijn val eenige malen werd gebroken. Hij kwam eindelijk in den kelder terecht. Op een vijftal plaatsen gekneusd, werd hij opgenomen en naar huis gebracht. Een been is vermoedelijk gebroken, terwijl de man vooral over pijn in de borst klaagt. Provinciale Staten van Zeeland. Ter toelichting van hun voorstel, om aan "W. Moelker c.8. voor één jaar (1 Juli 4901 30 Juni 190S2) voor hun wagendienst tusschen Tholen en St.-Maartensdijk een subsidie te verleenen van f 300mitsuitgezonderd op Zondag, ten minste tweemaal daags met vol doend ingerichte Jwagens een reis worde gemaakt van Tholen naar St.-Maartensdijk en terug, leggen Gedep. Staten eenige opgaven over. Daaruit blijkt, dat zijn vervoerd in 1900 7177 personen en in de eerste acht maanden van 1901 4736 personenvoorts dat de ont vangsten hebben bedragen in 1900 f3623,25 en over de eerste acht maanden van 1901 f 2237,50terwijl voor die tijdvakken de uitgaven bedroegen resp. f 3723 en f 2456,17, zoodat de dienst in die tijdperken tekorten hebben opgeleverd resp. van f 99,75 en van f 218,67. Yoor 1901 zijn door de gemeenten Tholen, St.-Maartensdijk en Poortvliet, even als in vorige jaren, subsidiën voor den dienst toegestaan tot een gezamenlijk bedrag van f 105. Yolgens het oordeel der gemeentebesturen voorziet de wagendienst in een groote be hoefte, daar hij het éénige openbare middel van vervoer op het eiland Tholen is, en zou het zeer te bejammeren zijn, indien de dienst werd gestaakt. Naar Gedep. Staten meenen, bestaat er aanleiding om aan adressanten voor hun dienst onder dezelfde voorwaarden als vroeger een subsidie ad f 300 voor één jaar te verleenen. Het voorstel van Gedep. Staten om af te wijzen het verzoek van P. J. Poissonnier en 138 andere ingezetenen van het kanton Oost burg om verschillende bepalingen vast te stellen voor het verkeer op de ten dienste van het algemeen bestemde wegen met rijwielen, motorrijtuigen en motorrijwielen, en gewone rijtuigen, en tevens te bepalen, dat gewone rijtuigen na zonsondergang en vóór zonsop komst van een middenlicht of twee zijlichten voorzien moeten zijn, is gegrond op de om standigheid, dat reeds verschillende bepalingen in het belang van de veiligheid en de vrijheid van het verkeer op de wegen bestaan, welke Gedeputeerden voldoende voorkomenvan het tegendeel bleek hun althans nog niet. Een voorschriftdat gewone rijtuigen tusschen zonsondergang en zonsopkomst verlicht moeten zijn, werd door de Staten meermalen (het laatst bij hun besluit van 6 Juli 1894) on- noodig en bezwarend geacht. Landbouw en Veeteelt. Dinsdag stonden te Goes aan de lijn 45 stuks hoornvee en 3 schapen. Er werden nog al wat verkocht. De beroemde November marktdagen worden dit jaar gehouden op 12, 19 en 24 Nov. Daarmee zijn de veemarkten voor dit jaar afgeloopen. Op de Donderdag 1.1. te Bergen-op-Zoom gehouden hengstenkeuring waren 19 hengsten tegenwoordig. Goedgekeurd zijnSpiron van M. Lafontijn te Bergen-op-ZoomCongo van A. de Schutter te Dinteloord; Alfader van P. Ylamings te Dinteloord; Minos van Adriaanse te Beier- drechtBoudewijn en Mouton van P. Looijen te Nieuw-YossemeerCesar van A. Geluk te SteenbergenSenateur van de vereenigiüg ter verbetering van het paardenras te De Heen Pompon van F. van den Bosch te Steenbergen Hercules en Milo van D. Raaij makers te HCCUUClgCU. Afgekeurd zijn 5 en uitgesteld tot de voorjaarskeuring 3 hengstenl Burgsluis. Het aantal aan de haven geleverde kilogrammen suikerbieten bedraagt nu reeds 6J millioen; een cijfer, waarmede verleden jaar de campagne werd afgesloten. Dat de opbrengst van sommige stukken land zeer groot kan zijn, kan opgemaakt worden uit het zelden voorkomend feit, dat enkele landbouwers per H.A. een gewicht van ruim 62000 K.G. konden leveren. BEOHT8ZAKEN. Zoowel door den officier van justitie als door mr. H. Oele, als verdediger van D. J. de Y. en M. d. Y., de eerste boerenknecht, de tweede landbouwer, beiden te Kloetinge, is hooger beroep aangeteekend tegen de vonnissen van de arrondissements-rechtbank te Middelburg, d.d. 11 October 1901, waarbij zij veroordeeld werden: D. J. d. Y., wegens bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven gericht tot 14 dagen en M. d. Y. wegens mishandeling tot eene maand gevangenisstraf. Bij het op heden (Yrijdag) door de recht bank te Middelburg gewezen vonnis werd Th. H. R., oud 35 jaar, smidsknecht en bierhuishouder te Biervliet, wegens poging tot doodslag, waarbij het voornemen des daders zich door een begin van uitvoering heeft geopenbaard en de uitvoering alleen tengevolge vaü omstandigheden van zijn wil onafhankelijk niet is voltooid, veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. Yanwege het O. M. was slechts 5 maanden gevangenisstraf geëischt. Bij bevelschrift der rechtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen J. T. W. B., oud 21 jaar, steendrukkersknecht, geboren te Amsterdam, wonende te Middelburg, ge detineerd aldaar, ter zake dat hij te Middel burg, ten huize van C. H. J van Benthem Jutting, bij wien hij als knecht in dienst was, in 1901 op verschillende tijdstippen tusschen 1 Juli en 14 October met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening heeft weggenomen 29 porceleinen borden, een porceleinen boter vlootje, een porceleinen terrine en een porceleinen schotel, alles toebehoorende aan bovengenoemden B. van Benthem Jutting, althans aan een ander dan aan hem ver dachten. Aan den beklaagde is mr. J. J. Heijse, advocaat te Middelburg, ambtshalve als ver- De rechtbank te Amsterdam veroordeelde Donderdag 1.1. J. J. Bruggink, wegens het vervaardigen, en Hauwert en Rasker, wegens het uitgeven van valsche bankbiljetten tot 3, 4 én 2 jaren gevangenisstraf, verminderd met den in preventieve hechtenis doorgebrachten tijd. De rechtbank te Utrecht heeft Donderdag 1.1. Gerard Yial wegens doodslag, gepleegd op den huzaar J. Seiffers in den nacht van 16 op 17 Juni, te Amersfoort veroordeeld tot 12 jaargevangenisstraf. De beklaagde hoorde met de grootste kalmte en geheel onbewogen zijn vonnis aan. Tegen den niet-eervol ontslagen onder wijzer Wink te Gorinchem, redacteur van het anarchistisch blad De Toekomst te Middelburg, is door de rechtbank te Middelburg rechts- iügaDg verleend wegens laster in geschrifte jegens zijn vroegeren patroon het hoofd der school Elshout te Gorinchem. KERKNIEUWS. Zuidzande. Zondag in de voormiddag- godsdienstoefeniDg werd onze nieuwe leeraar de heer A. P. v. d. Ylugt, candidaat tot den H. D., in de gemeente ingezegend door onzen geachteu vorigen leeraar, ds. G. v. Dis, van Zaamslag, met een predikatie naar aan leiding van Col. 4 17 aZegt aan Archippus, zie op de bediening die ge aangenomen hebt in den Heere, dat gij die vervult". Aan de handoplegging namen deel, behalve de bevesti ger, de consulent ds. A. Scholte van Oostburg, en ds. P. v. d. Linden van Nieuwerkerk. Door de gemeente werd den bevestigde toe gezongen Psalm 134 3. Des namiddags deed ds. v. d. Ylugt intrede met de woorden uit Rom, 1 7b »Genade en vrede zij u van God onzen Yader en van onzen Heere Jezus Christus". Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Sirjansland de cand. Klomp van 's-Gravenhage. Na peremptoir examen, Woensdag 1.1. in de Gereformeerde kerk te Goes gehouden, door het classikaal bestuur van Zeeland, werd tot den heiligen dienst toegelaten de heer D. Hoek te Noordwijk, die het beroep naar Heinkenszand heeft aangenomen. St.-Maartensdijk, 24- Oct. Met overgroote meerderheid van stemmen werden herkozen als gemachtigden voor het kiescollege der Ned. Herv. Gem. alhier, de heeren A. N. Snouck, J. J. de Jonge, M. P. Groenewege en L. A. Bentschap Knook. O N D E B W IJ S. Yoor het examen vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek zijn te Yenlo geslaagd de dames A. Moerdijk van Middelburg, L. Hooger- heide van Vlissingen en J. van Houte van Nieuw- en St.-Joosland en de heeren WYleugel en G. de Jonge van Middelburg. r- De onderwijzers te Goes, van oordeel, dat de laatste door den Raad aangenomen regeling van hunne jaarwedden niet voldoende de billijkheid betracht, zullen zich tot Gedep. Staten wenden met het verzoek om aan die regeling hunne goedkeuring te onthouden. Door enkele leerlingen en oud-leerlingen der bijzondere school te Goes is f 32 bijeen gebracht, welke som is afgedragen aan het comité te Alkmaar voor de vrouwenkampen in Zuid-Afrika. In de Woensdagmiddag gehouden ver gadering van den gemeenteraad te Middelburg kwam in behandeling het voorstel van Burgem. en Weth. tot nadere vaststelling van de verordening tot heffing en invordering van schoolgeld op de lagere scholen. Aangenomen werd met 11 tegen 3 stemmen een voorstel van den heer Koole, om een evenredig schoolgeld te heffen op school J, nadat een levendige gedachtenwisseling was gevoerd tusschen den voorsteller en anderen eenerzijds en de heeren Yan der Swalme en Schorer anderzijds, welke laatste heeren een vast schoolgeld wenschten te bepalen. Het schoolgeld schommelt tusschen f 15 en f 60 en houdt verband met den aanslag in den hoofdelijken omslag. Een voorstel van den heer de Yeer, om ook een evenredige schoolgeldheffing in te voeren voor nog drie andere scholen (G, A en C) werd eveneens aangenomen en wel met 9 tegen 5 stemmen. Het voorstel van Burgem. en Weth. tot regeling van de vergoeding van huishuur voor de hoofden en de tegemoetkoming in de huis huur der gehuwde onderwijzers van minstens 28jarigen leeftijd (resp. f 300 en f 50) werd aangenomenna verwerping met 8 tegen 6 stemmen van een amendementvan Teylingen om het laatstbedoelde cijfer op f 75 te brengen. Eveneens werd aangenomen het voorstel van Burgem. en Weth. om het onderwijzend personeel te verbieden buiten de gemeente te wonen. Bij de verkiezing van leden voor het hoofdbestuur van het Ned. Ond. Genootschap verkregen in de afdeeling Duiveland de heeren Andriesse, Schook, Klenke, Rank, Yan Daalen en Porte resp. 2, 10, 11, 1, 3 en 9 stemmen. Stavenisse. Yoor de herhalingschool alhier hebben zich 7 mannelijke leerlingen aangemeld. De lesuren zijn bepaald op Maan dag, Dinsdag, Donderdag en Yrijdag van half 6 tot 7 ure, te beginnen met Nov. a.s. Als hoofd dezer school werd door den gemeente raad benoemd de heer W. C. Crucq, en tot onderwijzers de heeren II. W. P. A. de Jongh en J. W. H. F. Buijze. Als lid der commissie tot wering van schoolverzuim werd benoemd de heer C. Broodman, lid van den gemeenteraad. Post en Telegrafie. Bij de posterpen en telegrafie zijn benoemd: tot telefoniste to Ylissingen, met 16 Oct. moj. 8. Rabbinewitsch te Vlissingen en mej. C. J. Nuijs te Middelburg. Verplaatst de klerk der posterijen en telegrafie 2e klasse mej. M. E. de Gruijter van Middelburg naar Rotterdam. Geplaatst 8 Nov. te Terneuzen de commies de posterijen 2e klasse A. W. v. Oordt, thans met langdurig verlof. VISSCHERIJ-BERICHTEN. Aan het jaarverslag omtrent den toestand der vi;scherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen over het jaar 1900 is het volgende ontleend. Kon in het algemeen de toestand der visscherijen niet bijzonder voorspoedig genoemd worden, de mosselvisscherij maakte daarop een uitzondering. Niet alleen was de zaadval beter dan in 't vorige jaar, maar zoowel de qualiteit der mossels als de prijzen en de vraag waren buitengewoon. Ook deed een nieuwe tak van visscherij, die op wulken, in 't afgeloopen jaar hare intrede in ons gebied. Van de consenten, bedoeld bij art. 8 van het reglement, werden afgegevenaan Nederlanders 846, aan ingezetenen van België 48 van de kleine consenten, bedoeld bij art 8c, 2000 stuks. De totale opbrengst der verpachte perceelen schelpdieren- visscherij bedroeg f 444,171,10. Opbrengst blijkens opgaaf vorig jaar f 455,412,50, mindere opbrengst f 11,251,40. De oorzaak der mindere opbrengst der oesterperceelen PREDIKBEURTEN in onderstaande Gemeenten yan Schouwen en Duiveland. Zondag 27 October 10 O 1. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: De Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. tien ure en 's avonds zes ure: ds. Esselink. Cat. Zondag 18b. Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Nam. half drie ure: ds. Blankert. Herv. Kerk te Serooskerke: 's Voorm. half tien ureds. Mossel. (Doopsbediening). Herv. Kerk te Burgh: 's Voorm. half tien ureds. De Jagher. Herv. Kerk te Renesse: 'sNam. twee ure: ds. Kapteyn. Herv. Kerk te Noordwelle: 's Voorm. half tien ure: ds. Kapteyn. Herv. Kerk te Haamstede: 's Nam. twee ure: ds. Zeeman van Zonnemaire. Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureds. Koolstra. Herv. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure: ds. Couvce. (Bediening H. Avondmaal; 's avonds half zeven ure: Idem. (Uur van dankzegging). Geref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Raman. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure: ds. Van den Broek. (Bediening H. Avondmaal. Geref. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Geerling. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure: ds. Zeeman. (Collecte voor de Gust. Adolf vereeniging. Geref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leesk. ds. ds. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Wessefs. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm. half tien ureds. Nauta. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 's Voorm. half tien ure: dr. Beider van, Zierikzee. Herv. Kerk te Dreischor: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: A. Burger. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Van der Linden. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9.30 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5 30 ure: Leeskerk. Oud-Gerei. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure's nam. 2 ure en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure: ds. Van den Berg van Zierikzee; 'snam. Geen dienst. Gerei. Kerk te Oosterland: '8 Voorm. 9.30 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 6 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: 's Voorm. half tien ure: Leeskerk D. Hanse, ouderling: 's nam. twee ure: ds. Waardenburg van Bruinisse. Herv. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureds. Waardenburg. Geref. Kerk te Bruinisse 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure: v. Bueren. Oud-Gerei. Kerk te Bruinisse: 'sVoorm. 9 ure, 'snam. 2 ure en 'savonds 5.30 ure; de heer Remeijn. is de steeds in die cultuur nog heerschende malaise, welke ook op de pachtprijzen der eerstvolgende jaren haren invloed zal doen gelden. Ia het algemeen was de handel in levenbare oesters zeer gedrukt. De oorlogstoestand in Engeland, dat toch in de laatst^ jaren niet veel Zeeuwsche oesters neemt, was de oorzaak, dat de Engelsche kweekers niet in staat waren hun product in het land zelf te plaatsen en dit gedeeltelijk naar Duitschland exporteerdenaangezien de qualiteit der Engelsche oesters verre staat boven die van de Zeeuwsche, verloren onze kweekers het standpunt, dat zij tot nog toe op de Duitsche markt innamen. Dit is van groote beteekenis, omdat Duitschland voor ons het voornaamste débouché vormt voor de oesters van le kwaliteit. Bovendien gingen weder eenige belangrijke oester ondernemingen tot liquidatie over; de voorraad, die tout prix verkocht werd, droeg er het zijne toe bij om vooral in het begin van het seizoen den prijs te drukken. Ten slotte bleek tengevolge van de crisis in China en in Zuid-Afrika de koopkracht van Duitschland belangrijk beneden het gewone niveau gedaald te zijn, tengevolge waarvan de 4e soort oesters slechts langzaam opruimde en de hoeveelheid, die daarvan tegen einde December verzonden was, aanmerkelijk achter bleef bij andere jaren. Een opmerkelijk verschijnsel is, dat in de laatste jaren i verkoop van mindere sorteeringen 2e, 3e, 4e en zelfs 5e soort (zoogenaamde dikkertjes) voortdurend grooter omvang aanneemt. Ofschoon vroeger de verkoop van kleine oesters wel in praktijk gebraent is door kweekers en ondernemingen, die vooral na den winter 1890 in geldgebrek verkeerden, wordt thans door alle kweekers zonder uitzondering de voorraad kleinere oesters jaarlijks opgeruimd. Terwijl in den aanvang der cultuur 2e en mindere soorten werden teruggezaaid, omdat zij eenvoudig een jonger stadium vertegenwoordigden, waaruit de le soort moest worden opgekweekt, leert de ondervinding van de laatste jaren, dat het grootste gedeelte van de aldus teruggezaaide oesters niet meer in omvang toeneemt en een dwergvorm blijft behouden. Het percentage, dat nooit den voor de prima Zeeuwsche oester gebruikelijken omvang bereikt, is in de laatste jaren onrustbarend toegenomen, en duidt, hetzij op een degeneratie van de Zeeuwsche oester, hetzij op een overhand nemen van de nakomelingschap van Fransche oesters, die niettegenstaande het verbod na den winter 1890 op bedekte wijze zijn ingevoerd op grooter schaal, dan aan het bestuur bekend geworden is. De ongekend ruime broedval, die zich na 1890 jaarlijks vertoont, zou dit vermoeden eenigszins kunnen wettigen de zuivere Zeeuwsche oester is zoo vruchtbaar niet. In het geheel werden van Bergen-op-Zoom (met inbegrip van Tholen), Krabbendijke, Kruiningen-Ierseke en Vlake naar alle richtingen verzonden 2 242,807 oesters, 945,391 mosselen, 205,186 kreukels en 2692 krabben. De vangst der garnalen was in 1900 bijzonder slecht, de prijzen waren niet beter, zoodat de toestand der garnalen-visschers hoogst treurig genoemd mag worden en zij op deze wijze niet kunnen blijven doorvisschen. De opbrengst wordt op f 101,157,60 berekend, tegen f 249,000 in 1899. De wulkenvisscherij deed in dit jaar voor het eerst hare intrede in ons gebied. (Wulken gelijken eenigszins op kreukels, maar zijn veel grooter en komen vooral in diep water voor). Gevischt werden totaal 2254 manden. Iedere mand kon gerekend worden op 500 wulken, zoodat er in 't geheel 1,127,000 gevangen zijn, welke gemiddeld opbrachten 30 cent de 100 of in 't geheel f3381. lloe ouder hoe gekker. GOUD. Over den goud berg" bij Nijverdal meldt men nader De concessie tot ontginning is aangevraagd De berggrond, duidelijk waar te nemen bij do zanderij aan do lijn ZwolleAlmelo, moet veel overeenkomst hebben met de goudvelden in Transvaal. Dit bracht den heer H. op het denkbeeld, dat ook hier goud aanwezig kon zijn. Duiken naar gestolen goud. Te Pieter Maritzburg is een syndicaat gevormd met het doel, een hoeveelheid ruw goud terug te krijgen, die drie jaar geleden aan den Witwatersrand, in Transvaal, is gestolen. Het goud vertegenwoordigt een waarde van 4.800 000 gulden. Men meent, dat het te Delagoabaai aan boord van een schip, »Emestune" genaamd, was gebracht en verborgen was gehouden in het ruim. Het schip verging op do kust van Zoeloeland, en de eenige overlevende der bemanning is de oprichter van het syndicaat. Do Natalsche regeering heeft het plan, om naar het goud te duiken, goedgekeurd, onder voorwaarde, dat zij er 2|- procent van zal krijgen. Door een koe aangeTaUen. De bejaarde A. v. d. M., in Idaarderadeol, deed eene wandeling door de weide van den veehouderjB., waarin eenige runderen graasden Onverwachts kwam een van die dieren op hem af en wierp hem met de horens op den grond. Toen de oude man zich opgericht had, kwam het dier nogmaals op hem af, doch werd toen door hem bij den kop gegrepen, waarbij eene worsteling ontstond en de man om hulp riep. De burgemeester en gemeente-secretaris, die de angstkreten hoorden, snelden toe, maar durfden het woedende dier niet aan. Gelukkig kwamen nog twee personen toesnellen en nu waren zij met hun vieren bij machte den verschrikten v. d. M. uit zijn neteligen toestand te bevrijden, waarna het rund zich naar de andere runderen begaf, die op eenigen afstand Wonder boven wonder, dat v. d. M. er nog vrij goed is afgekomen. Hetzelfde rund heeft ook reeds de dienstmeid van den veehouder B. al eens over het land geworpen. Diefstal van postzegels. Te Chicago heeft men in het postkantoor een diefstal ontdekt van 76,068 dollar aan postzegels. De dieven zijn door middel van een tunnel, waaraan zij een week gewerkt moeten hebben, in het gebouw doorgedrongen. Dood en tocli niet mogen rusten. Uit vrees voor grafechenders, zoo meldt men uit Springfield, in Illinois, wordt presi dent Lincoln's overschot voor de twaalfde maal verplaatst, vijf meter dieper dan het nu ligt in een ijzeren kooi, in een vervaarlijk blok beton gevat. Buitenkansje voor aandeeikouders. Een ernstige vechtpartij tusschen mannen van ruim 70 jaar had te Hontenisse plaats. Er zat reeds een oude vijandschap tusschen die twee en toen zij elkaar nu tegenkwamen, ging het er op los. De één, met een houweel gewapend, sloeg dadelijk den ander op het hoofd, waardoor deze bewusteloos neerviel. Een tweede en derde slag volgden, en een gescheurde oorschelp en een gebroken rib kwamen er nu nog bij. De mishandelde werd naar huis gebracht, en onder geneeskundige behandeling gesteld. Er is kans op herstel. Engel scli geschenk. Volgens de VI. Gaz. ontving president Krüger één millioen gulden ten geschenke van iemand uit Engeland. Bij de gift ging het volgend briefje: «Deze som wordt u toegezonden om den wapen-voorraad der Boeren te vermeer deren". Verzending aardappelen. Uit de Silezische districten Sagan en Sprottau wordt bericht, dat de Engelsche regeering daar ontzaglijke hoeveelheden aardappelen laat opkoopen ter proviandeering van de Engel sche troepen in Zuid-Afrika en dadelijk voor vervoer overzee laat inpakken. Ingepikt. Te Winschoten wilde zekere H. uit Duitsch land een trein overblijven, om een vriend te bezoeken. Toevallig werd hij opgemerkt door iemand, die reeds sinds langen tijd een vordering op hem had van 1100 mark. In plaats van naar zijn vaderland te kunnen terugkeeren, werd de heer H. in gesteld. Oplichters. Te Deventer zijn eenige winkeliers de dupe geworden van de kwade praktijken van een echtpaar, waarvan de man voorgaf reiziger te zijn voor de Vereenigde Meelfabrikanten te Antwerpen en dat sinds eenige dagen zijn intrek nad genomen in een der logementen aldaar. Nadat het echtpaar Donderdag in de Graaf van Burenstraat een net burgerlijk woon huis had gehuurd, werden de noodige meubelen gekochtbij den een een vulkachel met tegel plaat, bij een tweede 12 stoelen, 2 tafels, schilderijen, spiegel, kast, enz., bij een derde beddegoed enz. De gekochte goederen moesten Vrijdag namiddag bezorgd worden. Een uur nadat de goederen bezorgd waren, bemerkte men, dat een bekend opkooper met handwagen diezelfde goederen reeds weder afhaalde, wat door een zoon van den huiseigenaar niet werd vertrouwd. Een onderzoek werd ingesteld, het echtpaar was reeds gevlogen, de opkooper had gekocht en betaald, zooals te begrijpen is ver beneden de waarde. Alleen de winkelier van het bedde goed is er zonder schade afgekomen, doordien hij het gekochte niet op tijd deed bezorgen; toen het werd bezorgd, waren de koopers reeds vertrokken. Ruwe zeden. De Staatsspoor heeft (volgens Het Volk voor transportkosten enz. van Barnum Bailey f 100.000 ontvangen. In de te Bergen op Zoom verschijnende Avondster leest men het volgendeuit Putte gezonden bericht Gelijk in de meeste grensdorpen is ook hier de kermis vaak de aangewezen tijd, 'waarop oude veeten tusschen de bewonersdie aan gene en die aan deze zijde van den spaal" wonen, worden uitgevoohten. Dit jaar was het bizonder erg.J Op welke wijze de twist ontstond, zal het onderzoek moeten uitwijzenvolgens ééne lezing zouden eenige Belgen twist hebben gemaakt met een kramer en diens vrouw, waarna de Rijks-politie tusschenbeiden kwam. Dit gaf aanleiding tot het plan door een aantal belhamels gemaakt om den maréchaussées de karabijnen te ontnemen, en ze met hun eigen wapen uit Putte te verdrijven. Op een oogenblik, dat dezen zich bevonden in het koffiehuis »De beurs van Antwerpen", waar ook de waarnemende burgemeester en de gemeenteveldwachter waren, om gezamenlijk den toestand te bespreken, werden de deuren opengerukt en viel een hagelbui van steenen den mannen der wet op het lichaam, terwijl een bende woestelingen binnenstormde. De gemeenteveldwachter kreeg een steen op het hoofd, viel neder en moest weg worden gebracht. Daarop vatten de beide maréchaussée's en de Rijks-veldwachter Prinsen hun karabijnen bij den loop om ruim baan te maken. Met geweld van kolfslagen moesten zij zich een doortocht banen, waarbij de waarnemende burgemeester een steenworp op het hoofd kreeg en één ter plaatse, waar hij zijn ijzeren tabaksdoos bewaart, die geheel plat werd gegooid. Buiten gekomen en steeds met steenen gebombardeerd door een dichten hoop woestelingen, zagen de mannen der wet zich genoodzaakt tot zelfverweer van hun schiet geweer gebruik te maken, na alvorens de wettige sommaties te hebben verricht. Twaalf schoten werden gelost en verschillende getroffenen zag men in de duisternis wegdragen, doch deze belette te onderscheiden of er dooden zijn gevallen, zooals het gerucht zegt. Ten slotte kwam de schrik in de door den drank benevelde hoofden der met een woeste razernij bezeten kerels en deinsden zij af. De kazerne der Belgische gendarmen, die misschien vijftig pas verwijderd is van de plaats, waar dit alles gebeurde, bleef gesloten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2