ZIERIKZEESC IVIEIJ WSBODE. Zaterdag 2$ October 1901. -11 (Z ierilizeesclie C o u r an t). Eerste Blad. RECLAMES. J. DE GRAAE Cz., Patent-Oliejassen NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad 8» Provincie. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7607. recti Directeur z DE LOOZE. FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Havenpark 348, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 15 regels 75 cts. Elke regel meer IS cts. Poststraat C 103, ONTV-A.TSTC3rI33>3" s in alle maten. De Drukkerij van R. W. J. OCHT- MAN, naast 's Landskamer, is speciaal ingericht voor klein goedkoop Druk werkals: VisitekaartjesHuwelijkskaarten Nota's, Kwitantiën, Enveloppen, Adressen, Brief hoofden, Briefkaarten, Sigarenzakjes, Banket- zakken, enz. Net werk, tot de laagste prijzen. Een Ziekenhuis te Noordgouwe. In SchouwenDuiveland is in de jongste dagen een circulaire algemeen verspreid, waarin het nut en de noodzakelijkheid der stichting van een ziekenhuis te Noordgouwe in het licht worden gesteld, en waarin door de voorloopige commissie, bestaande uit de heeren J. L. C. "Wortman, jhr. C. A. van Citters en ds. E. L. Nauta, do finantiëele steun der bevolking van dit eiland voor de exploitatie er van wordt ingeroepen. Voor den bouw en de inrichting van het ziekenhuis zelf ia geen geld meer noodig, want het benoodigd kapitaal daarvoor is reeds ruim schoots bijeen. Zelfs vleit zich de commissie met de gedachte daarvan voor kapitaalvorming te kunnen overhouden. Alhoewel de heeren, die het loffelijk initiatief tot deze onmisbare stichting genomen hebben, de medewerking der plaatselijke pers in deze materie geheel schijnen te kunnen missen, daar zij ons zelfs volkomen onkundig lieten van haar plannen, en van het stadium, waarin deze met betrekking tot de uitvoering verkeerden, zoo weten wij ons boven alle klein moedigheid te verheffen, slechts denkend aan onze schoone roeping het algemeen welzijn naar de mate van onze kracht te bevorderen. En waar nu naar onze overtuiging een zieken- inrichting voor de bewoners van Schouwen Duiveland een dringende behoefte is, op de voorziening waarvan men reeds vroeger had moeten bedacht zijn, daar is het onze plicht om ook ongevraagd onzen zedelijken steun aan het welslagen der onderneming te verleenen. Liever hadden wij gezien, dat ten behoeve van de bevolking van ons eiland een zieken huis kon verrijzen, ingericht op een schaal, dat daarin alle kranken verpleging, en zoo mogelijk, herstel konden vinden. Maar waar die wensch wegens de hooge kosten aan de vervulling er van verbonden naar het rijk der utopie moet verwezen worden, daar moet men verheugd wezen een instelling te ver krijgen, die, hoewel beperkt van aard, en op bescheidene leest geschoeid, niettemin in een groote leemte gedeeltelijk zal voorzien. Volgens de circulaire zullen alleen de heelkundige zieken, waaronder uitsluitend begrepen worden zij, die door een operatie kunnen genezen worden, in het naar de eischen der tegen woord'ge wetenschap in te richten ziekenhuis worden opgenomen. Aan het hoofd daarvan zal komen te staan de heer "Wortman, die zich bij voorkeur op chirurgisch gebied bewogen heeft, en wiens naam op dit terrein een uitnemenden klank heeft. Hij heeft zich bereid verklaard, of juister, beschikbaar gesteld om alle on- en minvermogende patiënten op Schouwen Duiveland kosteloos te opereeren. Voor het door bovengenoemde mannen beoogde doel is, dank zij de vele milde gaven, 'fc niet onaanzienlijk bedrag van f 32500 reeds bijeengekomen. Ook is het benoodigd bouw terrein gratis afgestaan. Maar voor een instelling als deze is meer noodig. Het is niet voldoende, dat men een gebouw doe verrijzen en inrichten, waarin Aexulapius zal troonen, maar men moet ook zorg dragen, dat, zal het gebouw aan zijn bestemming beantwoorden, de middelen aanwezig zijn, waarmede de aanzienlijke exploitatiekosten, die jaarlijks zeker wel een f 2000 zullen bedragen, kunnen gedekt worden. De voor loopige commissie stelt zich voor die kosten te vinden öf uit jaarlijksche bijdragen öf uit de rente van het kapitaal, dat door giften in eens zal gevormd worden. Te dien einde heeft zij zich gewend tot de bevolking van SchouwenDuiveland met het verzoek door inteekening op de lijsten, die haar toegezonden zullen worden, haar onderneming krachtdadig te steunen. Wij geven aan de commissie zelve thans het woordciteerend eenige zinsneden uit haar circulaire. »Ieder", zegt zij, »kan in de treurige omstandigheid komen gebruik te moeten maken van een dergelijke inrichting, waar »de hulpmiddelen der hedendaagsche chirurgie »a)le bijeen zijn, en voor de genezing den »grootst mogelijken waarborg gevenwaar de verpleging, thuis veelal gebrekkig, aan be- »kwame handen zal zijn toevertrouwd". »Blijmoedig gaan wij de toekomst in met »het vooruitzicht voor oogen zoo menigen »doodstrijd te helpen afstrijden ten gunste »van het leveneen groote taak, die weggelegd »is vooral voor de operatieve geneeskunde! »Daar treedt de kunst, de kennis, de vaardig st digheid op, om diep in het natuurleven in ate dringen met een zekerheid, een nauw- akeurigheid, die kostbaar en zichtbaar tot ahet doel leiden. De beschikking over het aleven ligt hier voor een groot deel in de handen van den chirurg; dat is een ontzettende a verantwoording, maar een groote voldoening stevens, te grooter, naarmate de chirurgie azich steeds meer uitbreidt, en ernstige a ziekten verhelpt, waaraan eertijds niet te adenken viel". aMaar die groote operaties hebben kans avan slagen in een speciale inrichting. Welke ageneesheer kan op den duur in een huis- akamer de meest gevaarlijke operaties, diep sin het lichaam grijpend, blijven verrichten szonder, zelfs bij gunstige resultaten, een sgevoel van onvoldaanheid te ondervinden: szonder den moed te verliezen, onder al de svoorbereidende maatregelen, die toch nog sslechts onvolledig te nemen zijn?" Wij hebben deze zinsneden opzettelijk letterlijk aangehaald, omdat daarin hoofd zakelijk de groote behoefte aan een ziekenhuis voor SchouwenDuiveland op duidelijke en welsprekende wijze in het licht wordt gesteld. Aan dit krachtig gesteld pleidooi hebben wij dan ook niets toe te voegen, maar ver binden er alleen den wensch aan, dat de bewoners van deze eilanden van het groot nut eener chirurgische stichting voor hen diep mogen doordrongen worden, en haar eenparig met alle kracht, die zij verdient, zullen steunen en schragen. Uit de circulaire vernemen wij voorts, dat de inrichting van het gebouw zóó zal zijn, dat de zieken al zeer spoedig van de buiten lucht kunnen genieten. sDe beschikk'ng over een groot stuk land maakt het mogelijk, dat aan alle eischen der gezondheidsleer kan voldaan worden, de zieken steeds gelijkvloers blijven, en de operatiekamer afzonderlijk gebouwd kan worden". Yoor bedlegerige zieken zal een doel matige ziekentransportwagen worden aan- tevens om in de te vormen, die zieken van Het ligt in de zieken-inrichting uitgaan, om tehuis dienst te kunnen zijn. Nederland. Haarlem, 24 Oct. Gisteren middag is op den kleinen Houtweg een 20-jarig meisje door den bliksem getroffen. £ij viel bewuste loos neder en werd in eene woning gebracht, waar zij weder bijkwam. Oogenschijnlijk heeft zij geen last van het geval. Amsterdam, 23 Oct. Wellicht herinnert men zich, dat op 25 Juli diefstal is gepleegd bij het hoofd van de familie Labeau, bier huishoudster in perceel 34 N. Z. Voorburgwal alhier. Voornamelijk werd Transvaalsch geld gestolen. Wij deelden toen mede, dat van dien diefstal verdacht werd een kellner, d'e bij juffrouw Labeau in dienst was en kort na den diefstal verdween. Gisteren is door eenige rechercheurs aan gehouden een man, die in een café in de Warmoesstraat vertering maakte en betaalde met Transvaalsch goudgeld. Hij bleek na onderzoek werkelijk de bedoelde kellner te zijn en werd derhalve naar het politiebureel Oudebrugsteeg geleid. Uit het onderzoek van den heer Fündter bleek, dat de man nog in het bezit was van 20 aan bankbiljetten, 22 aan goudgeld en nog eenig goud- en zilvergeld, blijkbaar van bovenbedoelden diefstal afkomstig. Na het onderzoek van den heer Fündter werd de aangehoudene ter beschikking van de justitie gesteld. Een meisje van achttien jaar alhier, dat verkeering had met een jongen man die sedert eenigen tijd zonder werk was en zich daarom, zonder voorkennis van het meisje, voor den dienst bij het leger in Oost-Indië verbond, trok zich dat zoo aan, dat zij van hem wegliep en zich in de Kattenburgervaart stortte. Pogingen door een anderen jongen man, die haar was nagesprongen, aangewend om haar te redden, verijdelde zij, door hem van zich af te stooten. Eenigen tijd daarna werd haar lijk opgevischt. Rotterdam, 23 Oct. Een reiziger, die hedenochtend alhier nog in den trein wilde springen, toen deze reeds vertrok, struikelde en viel van het hooge perron tusschen de rails. Nadat de geheele trein over hem heen was gegaan, bleek, dat hij geheel ongedeerd was gebleven. Tijdens de afwezigheid der moeder is hedenmiddag de 5-jarige E. R. in de ouderlijke woning aan de Lange Frankenstaat no. 12 in een waskuip met zeepwater gevallen en verdronken. Pogingen zijn gedaan tot opwekking der levensgeesten, maar zonder gevolg. Bij de waschkuip stond een stoof, waarop het meisje waarschijnlijk is gaan staan en waarna zij door het verliezen van haar evenwicht voorover in de kuip is gevallen. Zierikzee25 Oct. Onze gemeente is wederom eene Vereeniging rijker geworden. Deze week werd in de benedenzaal der Sociëteit aConcordia" eene bijeenkomst gehouden van eenige liefhebbers van pluimgedierte. Ofschoon door het ongunstige weer de opkomst niet groot was, terwijl meerderen hunne instemming hadden betuigd, werd besloten tot de oprichting der Vereeniging tot bescherming en bevordering van Zangvogels en Pluimgedierte in Schouwen en Duiveland". Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren J. C. van der Have, burgemeester van Oosterland, B. Giljam te Ouwerkerk, M. Smits, F. C. van Meteren, A. J. de Looze en C. W. Bal, allen te Zierikzee. Het doel der Vereeniging is het beschermen van zangvogels en het bevorderen van den teelt van pluimgedierte in het algemeen, terwijl zoo mogelijk jaarlijks eene tentoon stelling zal worden gehouden. De contributie is bepaald op 50 cents; voor donateurs minstens f 2,50 per jaar. Wij vertrouwen, dat ook deze Vereeniging bij onze ingezetenen steun zal vinden, daar ook het agevederde" deel in de natuur zooveel bijdraagt tot verhooging van haren luister niet alleen, maar ook zeer medewerkt tot het verdelgen van vele en velerlei insecten, die schadelijk zijn voor boom en plant. On8 hoofdartikel was reeds geschreven, toen wij van het bestuur der ziekeninrichting voor Schouwen en Duiveland te Noordgouwe de uitnoodiging ontvingen tot bijwoning der openbare bespreking, die aanstaande Maandag avond ten acht ure ten huize van mej. de wed. Kanaar zal gehouden worden. Naar wij vernemen, heeft de heer H. A. Geluk van Haamstede het voornemen te dezer stede een stoommalerij te vestigen. De heer A. Constandse te Brouwers haven ontving naar aanleiding der toezending van het door hem uitgegeven boekske, a hotel Schraver", aan Hare Majesteit de Koningin, het volgend schrijven. Stcretprie H. M. d^Knringin. HeT Lo°> 11 Oot- 1901" No. 3277. Ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin heb ik de eer UEd. Hoogst- derzelven dank over te brengen voor de aanbieding uwer Brochure getiteld ahötel Schaver" Brouwershaven. De paleis-secretaris van H. M. de Koningin, (w.g.) A. VAN DER STAAL. De uitgever M. J. Witte te Oud-Beierland heeft in handig zakformaat voor den winter- dienst een reisgids voor de Hoeksche Waard Zeeland op zijn drukkerij doen drukken. Deze van advertentiën welvoorziene reisgids, zal op de eilanden Schouwen-Duiveland en Hoeksche Waard gratis worden verspreid, wat aan de bevolking zeker niet onaangenaam zal wezen. Binnenkort wordt te Vlissingen verwacht het Duitsche Rijkspoststoomschip aHerzog", komende van Zuid- en Oost-Afrika, ter ontscheping van 4i passagiers, mail en goederen. Het schip zal daarna naar Hamburg vertrekken. Noordgouwe, 25 Oct. De installatie van den nieuwen Burgemeester dezer gemeente, den heer Jhr. C. A. v. Citters, zal op Zaterdag 26 Oct. a. s. des namiddags tusschen drie en vier uur plaats hebben. Bij deze gelegenheid zullen eenige—feestelijkheden plaats vinden eerewacht, muziek-uitvoering, verlichting enz. Als voorzitter der feest-commissie fungeert de heer A. Prinse, als commandant der eerewacht de heer A. Moolenburgh. Scharendijke, 24 Oct. De haven is op de bepaalde diepte gebracht. Niet minder dan zeven weken lang was de pas vertrokken baggermolen werkzaam en in <?;en tijd kostte dat zaakje alleen, naar »men" zegt, wel f 7000. De zoogenaamde golfbreker is in geheid en alles wijst er op, dat de gewone" werkzaamheden zoo langzamerhand op een einde loopen. Dat is evenwel, naar diezelfde amen" verzekert, wel een maand te laat, ondanks den buitengewoon gunstigen zomer voor de uitvoering van dit werk. Haamstede, 24 Oct. Op de laatste algemeene vergadering der Wilhelmina ver eeniging werd rekening en verantwoording gedaan, en het bleek, dat de ontvangsten f 424,20 bedroegen, dat de uitgaven f 192,30 waren, alzoo een goed slot van f 231,90, en dat de geheele bezitting dezer nog maar 3 jaar bestaande vereeniging reeds f711,82 is, hoewel de geheele som der uitgaven f 661,40 Behalve eenig kasgeld, is 't andere in de rijkspostspaarbank en de nutspaarbank te Zierikzee geplaatst. Verder werd op die vergadering met algemeene stemmen op één na de penning meester herkozen en werd er een nieuw lid voorgesteld. 25 Oot. Naar wij vernemen heeft de heer H. A. Geluk zijn ontslag genomen als lid van den gemeenteraad alhier. Waar de heer Geluk sinds 1899 tevens de betrekking van wethouder bekleedde, zullen zeker velen met ons deze ontslag aanvrage betreuren. Goes, 24 Oct. De weerbaarheids-vereeniging aKoningin Wilhelmina" zal deelnemen aan den provincialen wedstrijd, die alhier in de aPrins van OraDje" zal worden gehouden. Zij heeft een zilveren medaille uitgeloofd voor de meeste twaalven. Pogingen worden in het werk gesteld om voor Goes en Kloetinge een diacones aan te stellen. Dit voornemen vindt zooveel bijval, dat aan de uitvoering niet behoeft gewanhoopt te worden. Het afgeloopen kwartaal was niet gunstig voor de werklieden-vereeniging Eigen Hulp". Niet alleen gingen enkele leden ver loren (er bleven nog 214 personen lid), maar er waren ook 18 zieken, die f 284 ziekengeld ontvingen. Tegenover een ontvangst van f 305 in JuliOctoberstaat een uitgaaf van f 321. Een verzoek van drie zieke leden om verlenging van uitkeering werd verworpen, evenals een voorstel om den secretaris en den penningmeester eenige vergoeding te geven voor hunne bemoeüngen. Als bestuurs lid bedankte de heer A. Schrijver; ge- of herkozen werden de heeren L. Glerum, D. C. Sellen, J. de Keyzer en J. C. de Beste. De heer L. J. van Dijk, klerk bij het kantongerecht alhier, is in gelijke betrekking werkzaam gesteld bij het Departement van Koloniën. Oud-Vossemeer. De heer C. Beaufort, oud-strijder van 1830, versierd met het metalen kruisherdacht deze week zijn 91 en geboortedag. Dinsdag liep alhier het gerucht, dat van de Brabantsche zijde een bende Zigeuners naderde, die ook wel plan scheen te hebben het eiland Tholen met een bezoek te ver eeren; het bleek echter, dat ze wel waren gezien aan den weg tusschen Tholen en Bergen-op-Zoom, maar dat ons eiland van het bezoek zou verschoond blijven. Onwille keurig zal gedacht zijn aan den tijd, dat het op het einde der zeventiende eeuw in een plakkaat der Staten luidde: alandloopers, vagebonden en bedelaars, onder den naam van Heidenen, Egyptenaars of anderszins, die voornamelijk ten plattelande in zeer grooten getale bij den anderen vergaderen en van de ééne naar de andere plaats troepsgewijze passeeren, en onderwege, of waar zij blijven liggen, vele moedwilligheden, dieverijen en publiek geweld bedrijven, en dat zij dikwijls met schiet- of zijdgeweer gewapend zijnde, den huislieden allerhande overlast aandoen, hen dreigen te zullen brandstichten, en hun op die wijze geld, eten, drinken en andere zaken afdwingen". Een zoon van de wed. S. Lievense, eigenares der korenmolen te Nieuw-Vossemeer, had het ongeluk met één der voeten te geraken tusschen de in beweging zijnde raderen, waardoor deze bijna geheel ver pletterd werd. Te Nieuw-Vossemeer trachtte een per soon een woning binnen te klimmen door een opgeschoven raamdaar de woning buiten het dorp stond en het donker was, bleek het louter toeval, dat de gemeen te-veld wachter daar juist ter plaatse wasde verdiende straf zal dus wel niet ontgaan worden. St.-Maartensdijk, 24 Oct. Door ingelanden van het vrije waterschap St.-Maartensdijk werd heden (Donderdag) een buitengewone vergadering gehouden ter behandeling van een bij het bestuur ingekomen kennisgeving van het overlijden van den oud-waterbouwkundigen ambtenaar, den heer C. J. van Oost. De aanleiding tot vergadering voor dit punt bestond hierin, dat de oud-waterbouwkundige van het wateraohap pensioen genoot, doch bij zijn overlijden verviel dit natuurlijk, en daar er indertijd geen schikkingen gemaakt waren omtrent het lot zijner eventueele weduwe, bleef deze thans onverzorgd achter. Het bestuur nu was van meeniDg, en dit was ook de opinie van vele ingelanden, dat het waterschap ook zijne zorgen behoorde uit te strekken tot de weduwe van een verdienstelijk ambtenaar. Dientengevolge werd door het bestuur een voorstel ter tafel gebracht om bedoelde weduwe een jaarlijksch pensioen toe te kennen van f 175, zijnde ietB minder dan de helft van het door haar man genoten pensioen. De heer Johs. de Jonge meende echter, dat dit bedrag onvoldoende was, en stelde voor in deze niet te beknibbelen op het bédrag van het door Van Oost genoten pensioen ad f 365, maar dit in zijn geheel aan de weduwe toe te kennen. Hij werd hierin gesteund door de heeren W. de "Wilde en Quakkelaar. Het bestuur kon zich echter hier niet mee vereenigen, doch verhoogde zijn voorstel tot f 200. Na eenige discussie werd het voorstel van het bestuur met 21 tegen 10 stemmen verworpen, en dat van den heer J. de Jonge met eenzelfde stemmental aan genomen, zoodat de wed. C. J. van Oost een pensioen zal genieten gelijk aan het bedrag, dat haar echtgenoot genoot, zijnde f 365 per jaar. Wij kunnen hiervan niet anders getuigen, dan dat dit een mooi besluit is van de ver gadering van ingelandenen ter navolging wordt aanbevolen aan corporatiën van allerlei aard. Middelburg, 24 Oct. Alhier is een tim mermansknecht J. S., werkzaam aan een in aanbouw zijnd huis in de Ververijstraat, van een kolossale hoogte naar beneden gevallen, waarbij hij betrekkelijk goed afkwam. Hij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1