Uit Stad en Provincie. De Wintergranen en dePeru-Guano. De Koning heeft o. a. verklaard een overtuigd voorstander te zijn van het aanleggen eener electrische spoorlijn tusschen Brussel en Antwerpen, alsook van de »groote doorsnede" der Schelde, d. i. het meest radicale project tot verbetering der Schelde. Zooals bekend is, ziet de burgemeester Yan Rijswijck in deze oplossing geen heil voor de Scheldestad. ï-Het is soms onvoorzichtig al te voorzichtig te willen zijn"aldus moet de Koning gesproken hebben. Antwerpen moet, naar zijn meening, in elk opzicht op de hoogte worden gebracht van den tijd, en met het oog op deze problemen, waarmede de toekomst van Antwerpen in zoo eng verband staat, zouden de Koning en de heer Yan Rijswijck besloten hebben, het volgend jaar de havenwerken van New-York samen te gaan bezichtigen. Het bezoek van den Koning zal, naar het algemeene gevoelen, zeer gewichtige gevolgen hebben. Nederland. Haarlem, 21 Oct. De nieuwe strafgevangenis alhier »het circus Carré" wordt het hier genoemd, naar den uiterlijken vorm zal vermoedelijk 1 November in gebruik genomen worden. Amsterdam, 21 Oct. Zondagavond heeft de politie weer een inbreker gepakt. De man wist de deur van een onbewoond pand in de Paleisstraat te openen, hetgeen eenige bewoners dier straat hadden opgemerkt. Deze waarschuwden de politiedoch toen zij de woning binnenging, was de inbreker reeds over de daken gevlucht en sprong door een dakraampje in een dienstboden kamertje, naast welk perceel de heer P. W. O. Cuypers zat te schrijven. Deze waarschuwde zijn buurman, den heer W. J. Yan Elden, die met zijn beide zoons op verkenning uitgingen. De inbreker, zich ontdekt ziende, vluchtte weer het dak op en verborg zich in een dakgoot. Echter werd hij daar spoedig door één der heeren Yan Elden ontdekt, waarop de inbreker te voorschijn kwam en zeide »Ik geef mij over". Toen er versterking van de politie kwam, werd de inbreker naar één der politie-bureaux gebracht. De kerel gaf te kennen dat hij »een onderdak" zocht Alhier is over Rotterdam uit New-York aangekomen de heer David Stephanus du Plooy, krijgsgevangen Transvaler, die van Darrels-eilana naar Bermuda overgezwommen is en met een Engelsch schip, waarin hij zich in de kolenhokken had weten te verbergen, naar New-York is ontsnapt. Men herinnert zich dat indertijd alhier zijn aangekomen 5 jonge mannen, gevangen Boeren, die van Ceylon waren ontsnapt door te zwemmen naar een Russisch schip en zich aan boord daarvan hadden verborgen. Zij zijn een tijdlang alhier gebleven, maar 't stilzitten viel den rappen, ondernemenden gasten zwaar. Zij wilden naar Zuid-Afrika terug en slaagden er inderdaad in hoe doet er niet toe zich alle vijf weer bij de commando's te voegen. Thans ontving het Ilbld. het bericht, dat één hunner, Botha, in Victoria West (Kaapkolonie) werd gewond en aan deze verwonding is bezweken. 22 Oot. De kwestie van »de kleine steentjes" voor het paleis op den Dam, waarover reeds zoovele jaren verschil bestaat tusschen het publiek en de autoriteiten, wordt nu uitgemaakt. Met een duidelijk kenmerk zal worden aangeduid welk gedeelte van de straat voor het paleis niet door de voetgangers mag worden betreden. Overleg tusschen het gemeentebestuur en de intendance der konink lijke paleizen moet tot dit resultaat geleid hebben. Dat zal rust geven aan de ge moederen I Purmerend, 20 Oct. Gisterenmiddag ongeveer vier uur was er aan het bootje dat de passagiers van het stationsplein te Amsterdam naar de tram aan de overzijde van het Y brengt, heel wat beweging. Een aantal nieuwsgierigen zagen drie zwaar geboeide mannen, onder leiding van eenige agenten in uniform en burgerkleediDg, op die boot brengen, 't Was duidelijk dat die »heeren" niet veel goeds hadden uitgericht. Bij nader onderzoek bleek dan ook dienaangaande het volgende Donderdagmiddag kreeg de recherche er de lucht van dat drie bij de politie ongunstig bekend staande manneD, trouwe bezoekers van den z.gn. »Kuil van Moeke" aan de Nieuwmarkt, en luisterde naar de namen van ^Jantje van Leeuwarden", »Heintje Lawaai" en nArie", naar Purmerend waren vertrokken. Te Purmerend is het kermis, en aangezien de commissaris van politie te Oudebrugsteeg, de heer Fündter, wel begreep dat het drietal te Purmerend waarschijnlijk wat anders in 't zin had dan kermis-houden, stelde hij den burgemeester dier gemeente van het bezoek in kennis. Daar werden de mannen door de politie nagegaan, doch 's avonds keerden zij naar Amsterdam terug. Later bleek echter dat ze, vóórdePurmerendsche politie van hun verblijf daar ter plaatse was verwittigd, reeds hun slag hadden geslagen, want aangifte werd gedaan dat uit een schip, liggende in het kanaal, een aantal kleinoodiën waren gestolen, terwijl de schipper met de zijnen naar de kermis was. De burgemeester van Purmerend deed toen den commissaris Fündter opgave van hetgeen ontvreemd was en gisterenochtend liet deze de mannen opsporen en aan het bureau Oudebrugsteeg brengen. Één hunner ging nog aan denhaal, doch werd toch door de politie met behulp van een burger gegrepen. Aan de Oudebrugsteeg werden de drie mannen aan een scherp verhoor onderworpen en gefouilleerd. Op hen werden een aantal sleutels en loopers gevonden. Aanvankelijk ontkenden zij allesdoch een groot bewijs tegen hen was dat »Moeke uit den kuil" bij haar verhoor bekende dat zij gisteren ochtend van één der drie mannen een meerschuimen sigarenpijpje had gekocht, dat bleek te behooren tot de voorwerpen, uit het schip te Purmerend ontvreemd. Na het opmaken van het proces-verbaal werden de drie vrienden", gelijk boven gezegd, naar Purmerend gebracht, van waar zij door den burgemeester ter beschikking zijn gesteld van den officier van justitie te Haarlem. 's-Gravenhage21 Oct. II. M. de Koningin-Moeder zal Maandag 28 dezer de reis naar het buitenland aanvaarden. Na een bezoek aan de hertogin Johann Albrecht van Mecklenburg te Willigrath, zal H. M. haren broeder, den regeerenden Yorst van Waldeck en zijne gemalin te Arolsen gaan begroeten en aldaar bij de Vorstelijke familie een groot gedeelte van den tijd, voor het verblijf in Duitschland bestemd, door brengen. H. M. zal in de tweede helft van November rechtstreeks naar de residentie terugkeeren. Rotterdam, 22 Oct. Naar men verneemt bestaat het plan het hotel Weimar, aan de Spaanschekade, hoek Haringvliet Nz., tot den grond toe af te breken en op de plaats daarvan te doen verrijzen een Amerikaansch pand van 7 verdiepingen, op de wijze van het Witte Huis. Ook van dit gebouw zou de heer W. Molenbroek architect zijn. Zondag j.l. is een aanvang gemaakt met het onder water zetten van het westelijk gedeelte der Maashaven door middel van twee stoompompen, in afwachting van het door steken van den Katendrechtschen dijk. Duizen den menschen woonden het interessante schouwspel bij. Yele autoriteiten waren mede aanwezig. Een breede waterstraal stortte neder in het reusachtige bassin. Dordrecht, 22 Oct. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in het kantoor der houtkoopersfirma Jacob Vriesendorp Zonen aan den 's Gravendeelschendijk bij deze stad. De daders hebben zich blijkbaar toegang verschaft tot het gebouw met een valschen sleutel en al dadelijk hun aandacht gevestigd op de brandkast. Waarschijnlijk terwijl één of meer hunner die verzetten om haar open te breken, maakte een ander de kantoor lessenaars open en doorsnuffelde die op zijn gemak, met het resultaat dat hij in de lessenaar van één der patroons in een lade een sleutel der brandkast vond. Deze werd toen gemakkelijk geopend en beroofd van haar inhoud, ongeveer f 400 in Nederlandsch en 30 mark in Duitsch geld, waarna de daders zich verwijderden. De kantoorbewaarder schijnt toen eerst verdacht leven gehoord te hebben. Met een sabel en een revolver gewapend kwam hij naar beneden, maar hij vond toen niemand meer op het kantoor. Wel zag hij een roeiboot der firma wegvaren en deze zond hij nog een paar revolverschoten na, die in de duisternis zeker niet veel effect zullen gehad hebben. In het kantoor vond men op den grond een afdruk van een netten voet, benevens een papieren servetje van het hotel Ponsen, zoodat één der inbrekers zich daar blijkbaar vooraf wat heeft versterkt. Vlaardingen, 21 Oct. De bazar met ver loting, door een dames-comité alhier georgani seerd ten behoeve van den inventaris van het nieuwe ziekenhuis, heeft de niet onbelang rijke som van ruim f 5760 opgeleverd, in welk bedrag begrepen is een som van f 720, zijnde de opbrengst van den verkoop van een teekening van Jozef Israels en een aquarel van Mesdag, aan de bazar door deze kunst schilders ten geschenke gegeven. Zierikzee, 22 Oct. Gisteren avond ver gaderde het Departement Zierikzee der Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid ten huize van mejuffr. de wed. Kanaar. De voorzitter, de heer Ch. W. Yermeys, opent de vergadering met een korten welkomstgroet en deelt mede, dat de heer J. Hoogenboom zich de benoeming van secretaris had laten welgevallen, en dat de heer F. A. de Klerk in de plaats van den heer Den Bouwmeester, die naar Amsterdam was vertrokkenals penningmeester was opgetreden. Hierop wor den de notulen door den secretaris voorgelezen en door de vergadering na een dankbetuiging van den voorzitter aan den vorigen secretaris voor de richtige redactie ervan, goedgekeurd. Yervolgens werden eenige mededeelingen gedaan, waaruit bleek, dat het Bestuur zich met een viertal sprekers van elders voor deze win tercampagne in contact had gesteld. Ver moedelijk zal in de maand November één van dit viertal hier optreden. Op voorstel van het Bestuur werd besloten geen rapport uit te brengen in zake een drietal vragen, door de Directeuren van Nijverheid tot de Departe menten gericht, en die betrekking hebben op werkstakingen. Men werd tot het nemen van dit besluit geleid door de omstandigheid, dat er hier nooit werkstakingen voorkomen. Na de pauze bracht de heer Ch. W. Ver- meys, die door de Afdeeling was afgevaardigd naar de Algemeene Vergadering te Haar lem, een uitvoerig verslag daarvan uit, waarin hij het lioht deed vallen op de voor naamste besluiten, die genomen waren en op het vele, dat men genoten had. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat als lid was toegetreden de heer Jhr. J. F. Schuurbeque Boeije. Gisterenavond kwam direct uit Gothen burg (Zweden) binnen het stoomschip »01ga", kapitein Pedersen, met een lading hout voor de firma De Broekert, houthandelaars alhier. Wij vermelden dit feit, omdat het ons genoegen doet hierdoor te kunnen constateeren, dat althans deze tak van industrie hier eenigermate bloeit. Mocht zij door meerdere gevolgd worden! In de Limburger Koerier van Zondag 1.1. lezen wij het volgende: Hr. I. C. Immink. De Staatscourant bevatte dezer dagen het Koninklijk besluit, dat mr. I. C. Immink, substituut-griffier bij de arrondissements rechtbank te Maastrichtbenoemd is tot griffier bij de rechtbank te Zierikzee. We achten het niet ongepast hier een woord van hulde te brongen aan mr. Immink, die zijn werken nu met goeden uitslag bekroond" ziet. Mr. Immink is nu ruim vijf jaar in Maastricht, en in. die vijf jaren heeft hij de achting gewonnen van allen, die met hem in relaties geweest zijn. Hij is een nauwgezet werker, wien plicht boven alles heilig is. Dat ziet men op de openbare strafzittingen. Hebben griffiers meestal de onhebbelijke gewoonte om de stukken binnensmonds te mompelen, zoodat niemand zelfs de beklaagde niet, hetgeen toch noodig is er iets van hoort, mr. Immink brak met die slechte gewoonte en wel snel, maar duidelijk, ieder woord, elke letter verstaanbaar, leest hij vroeger afgelegde verklaringen, processen-verbaal enz. voor. Zijn nauwgezetheid maakte hem dan ook tot een ware rechterhand der rechters. Heeft men het een of ander document noodig, mr. Immink haalt met vaste hand het gevraagde uit de chaos papieren, voor hem opgestapeld. Hoe koud en streng mr. Immink er ook moge uitzien, als hij gekleed is in de zwarte toga, toch is hij een braaf mensch, gevoelig voor het lijden van anderen. En menig naai hebben wij hem medelijdend zien staren naar de een of andere verdoolde, die langs hem gaande tusschen maréchaussée in, gevoerd werd naar de gevangenis, om te boeten voor bedreven kwaad. Bij zijn vertrek uit Maastricht zij mr. Immink een eeresaluut gebracht. Moge zijn opvolger eveneens zoo aller sympathie verwerven. De door den dijkraad voor de water- keering van het calamiteuse waterschap Elle- woutsdijk—Borsselen opgemaakte lijst van aanbeveling voor voorzitter van het dijks- bestuur, bevat de namen der heeren G. Min- derhoud (aftr.), J. Rottier Lz. en J. Mol Az. Bij de Dinsdag j.l. te Ylissingen gehouden herstemming voor twee leden-patroons in de Kamer van arbeid voor de bouwbedrijven werden met resp. 23 en 18 van de 35 stem men gekozen de heeren A. Hanewinkel en J. Loois. Naar men verneemt, behoort onder de genoodigden door II. M. de Koningin-Moeder bij de feestelijke opening van het sanatorium »Oranje-Nassau-Oord" de heer dr. J. Schouten, arts te IJzendijke, benoemd tot geneeskundig adviseur van die stichting. Met 1 November a.s. is de kommies derde klasse bij 's-Rijks belastingen R. de Boer van Sas van Gent naar Woudsend verplaatst. De kantonrechter in het kanton Oost burg heeft dezer dagen een persoon veroor deeld wegens het in betaling geven van een Belgischen nikkelen munt. Ondanks het feit, datinZeeuwsch-YIaanderen zeer veel nikkelen pasmunten uit België in omloop zijn, hoort men maar zelden van dergelijke veroordeeliögen. Het in betaling geven van nikkelen pasmunten van 10, 5 en 2-| cent of, juister, van pasmunten van 20, 10 en 5 centimes is alleen in de grensgemeenten geoorloofd. Aldaar ziet men dan ook zooveel »nikkels", dat het als eene zeldzaamheid kan beschouwd worden, eenige Nederlandsche pasmunten aan te treffen. In den handel heeft dit natuurlijk eigenaardige moeilijkheden, vooral voor hen, die uit grens gemeenten naar andere plaatsen reizen om handel te drijven. Door de trammaatschappijen wordt geen Belgisch geld in ontvangst genomenof, wanneer dit geschiedt, wordt niet de volle waarde betaald. Bruinisse, 22 Oct. Door wijlen mevr. Des Tombe, geb. De Witte van Citters, ambacht8vrouwe dezer gemeente, is aan het Burgerlijk Armbestuur f 4000 vermaakt, vrij van successierechten. Provinciale Staten van Zeeland. Ia de a.s. Najiarsvergadering zullen de volgende zak:n in behandeling komen: 1°. Een vijftal Koninklijke besluiten tot goedkeuring van besluiten der Staten genomen in de laatste Zomer vergadering. 2°. Een brief van do weduwe Quaars te Vlissingen, houdend* dankbetu'ging voor de hiar by besluit der Staten van 16 Juli 1901 verleende ondersteuning. 3°. Mededeeling omtrent den post op de provinciale begrootingen voor 1900 en 190i ter bestrijding van behoeften, welke hare omschrijving niet vinden in de artikelen dier begrootingen. 4°. Mededeeling omtrent onderhandsche aanbeste dingen. 5°. Voorstel van Gedep. Staten t«-t ddigent-verklaring ten aanzien van het aangehouden adres van Burgem. en Weth. van ICortgene en een adres van C. van der Bent te Middelburg, om een subsidie ten behoeve van een veerd emt KortgeneWolfaartsdijk. Bij besluit van 2 Juli werd in handen van Gedep. Staten gesteld het adres van Burgem. en Weth. van Kortgene, om een subsidie voor bovenbedoelden veerdienst. In de maand September j.l. ontvingen zij een dergelijk adres van C van der Bent te M d telburg. Daar de zaak bij Gedeputeerden nog in onderzoek is, zijn zij niet in staat een voorstel aan de Staten te doen en geven zij in overweging hen diligent te verklaren. 6°. Voorstel van Gedep. Staten tot diligent-vei klaring ten aanzien van het adres van het comité tot stichting van een stoomtramweg HontenissrSelzaete, om subsidie in de kosten van aanleg en exploitatie. 7°. Voorstri van Gedep. Staten tot dih'gent-verklarirg ten aanzien van het adres van het Bestuur van het waterschap Edand en Brandkreck, om een rei.t.loos voorschot voor wegsverbetering. 8°. Voo stel van Gedep. Staten tot ddigent-verklaring teii aanzien van het adres van het Bestuur van den polder Oud-Vogelschor, om een renteloos voorschot voor wegsverbetering. 9°. Voorstel van Gedep. Staten tot diligent-vei klaring ten aanzien van het adres van de Vergadering van Ingelanden van den Stoppeldijkpolder, om een renteloos voorschot voor wegsverbetering. 10°. Het aangehouden voorstel van de heeren Diele- man, de Veer en Hammacher, betreffende het pension- neeren van weduwen en weezen van Provinciale ambte naren. 11°. Voorstel van Gedep. Staten tot verlenging van den termijn voor het in exploitatie brengen van den stoomtramweg HulstWalzoorden. De heer A. J M. G. van den Broeck te St.-Nicolaas verzocht bij adres van den 9 October j.l., omdenteimyn voor het in rxploitatie brengen van den stoomtramweg van Hulst naar Walzoorden, welke volgens de voorwaarden van het besluit der Staten van 16 Juli 4897 tot subsi- dieering, bepaald is op 1 Januari 1899 en bij besluiten van 4 November 1898, 13 Juli 1899 en 9 November 1900, telkens met één jaar is verlengd, andermaal te verlengen. De redenen voor dat verzoek komen Gedeputeerden gegrond voor, waarom zij voorstellen het besluit van 16 Juli 1897 in dier voege te wijzigen, dat in de eerste voorwaarde worde gelezen: 4 Januari 4903, in plaats van: 4 Januari 4902. 42°. Voorstel van Gedep. Staten tot toekenning van een subsidie van f 300 voor één jaar aan W. Moelker e s. te Tkolen, ten behoeve van hun wagendienst Tholen St.-Maartensdijk. 13°. Voorstel van Gedep. Staten tot afwijzing van het adres van den Raat der gemeente Veere, om een subsidie in de kosten van hare huishouding voor 4901. 41°. Voorstel van Ge lep. Staten tot afwijzing van het adres van den Raad der gemeente St.-Philipsland, om een subsidie in de kojten van hare huishouding voor 4901. Bij besluit van 2 Juli 1901 werden Gedep. Staten diligent verklaard ten aanzien van een verzoek van den Raad der gemeente St.-Philipsland, om een subsidie van f 375 ten behoeve van de kosten van hare huishouding voor 1901. Daar tengevolge van een wijziging in de begrooting der gemeente voor 4901 de daarop oorspronkelijk voor komende post ad f 375 voor subsidie van de Provincie in de kosten van de gemeente-huishouding is vervallen, stellen Gedep. Staten voor, het verzoek van den Raad om een provinciaal subsidie ad f 375 af te wijzen. 45°. Voorstel van Gedep. Staten tot wijziging van de voorwaarden, waaronder aan de Zeeuwsche Spoorboot- maatschappij een jaarlijksche bijdrage is verleend. Aan het besluit der Staten van 47 Juli j 1., waarbij aan de Zeeuwsche Spoorbootmaatschappij voor het uit oefenen van een stoombootdienst met twee raderstoom- booten tusschen Schouwen, Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren, een jaarlijksche bijlrage werd verleend van ten hoogste f 24000 voor het tijdvak van 1 Januari 1902 tot 31 December 4941, werd o. a. de voorwaarde ver bonden, dat ten minste gedurende zes dagen 's weeks tweemaal daags zoude worden gevaren van Middelburg naar Zierikzee en tweemaal daags van Zierikzee naar Middelburg, terwijl daarbij voor jaarlijksche h» rstelling der booten gedurende het tijd vat van 4 Mei tot 34 October een tijd van ten hoogste dertig dagen werd toegestaan, zoodat gedurende ten hoogste dertig dagen in dat tijdvak wegens herstelling met één bootreis vice versa per dag zoude kunnen worden volstaan. Bij adres van 2 October j 1. verzoekt de Directeur der Maatschappij dat in deze voorwaarde in de plaats van 1 Mei: 4 Maart worde gelezen, omdat, wanneer de Pinksterdagen in Mei vallen, zooals in 1902 het geval is, het alsdan zeer ge- wensebt is, dat de jaarlyksche herstellingen aan beide Spoorbooten zijn afgelo pen ea dat de dienst alsdan door de beide Spoorbooten vervuld wordt. De maanden Maart en April zijn, wat het vervoer betreft, gewoonlijk de stilste maanden in het jaar en eigenen zich dus het best tot het tijdelijk uit de vaart nemen van één der Spoorbooten. De door den Directeur opgegeren reden komt het Gedeputeerd College gegrond voor, waarom het inwilli ging van het verzoek voorstelt. lb°. Voorstel van Gedep. Staten tot inwilliging van het verzoek van het waterschap Cadzand, ora de kosten van aankoop van grond, onder het vroeger verleende renteloos voorschot te begrijpen. 17°. Voorstel van Gedep. Staten tot wyziging van het Reglement op de tramwegen. Artikel 9 vaD het Reglement op de tramwegen schrijft voor, op welke wijze door het Gedeputeerd College moet worden gehandeld met een aanvraag om vergunning tot het leggen van spoorstaven in wegen bij dat Regle ment bedoeld. Daarbij kan het voorkomen, dat de aanvrager zijne plannen, tengevolge van de ingebrachte bezwaren zoo danig wijzigt, dat de spoorstaven zullen worden gelegd in weg n, welke in de oorspronkelijke aanvraag niet voorkwamen. Het iReglement bevat geene bepaling, dat een derge lijke wijziging ter inzage moet worden gelegd, zoodat zij, die belang hebben bij het leggen van spoorstaven in wegen, welke later in de aanvraag worden opgenomen, niet in de gelegenheid zijn bezwaren in te dienen. Daar zoodanige bepaling zeer wenschelijk moet worden geacht, stellen Gedep. Staten voor, deze in art. 9 van het Reglement op te nemen. 48°. Voorstel van Gedep. Staten, tot afwijzing van een verzoek van inwoners van het kanton Oostburg, om bepalingen vast te stellen ter voorkoming van ongelukken by het iijlen met motorrijtuigen, motorrijwielen enz. 49°. Voorstel van Gedep Staten tot het aaDgaan van een geldleening van ten hoogste f 130,000. 20°. Voorstel van Gedep. Staten tot wijziging' van de begrooting van de enkel Provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1901. 21° Voorstel van Gedep. Staten tot wijziging van de begrooting als voren voor 1902, Landbouw ©n Veeteelt, B. Gerst. Behalve als voedsel voor den mensch gepelde gerst, gort en als mestvoer voor runderen en varkens wordt een grooto hoeveelheid van deze graansoort gebruikt tot bereiding van bier. Ik wil ditmaal alleen over zoogenaamde brouwersgerst spreken. Aan zulke gerst worden de volgende eischen gesteldzij moet uit volle, in vorm en grootte gelijke korrels bestaan deze korrels moeten een helder gele kleur hebben en een dunnen, uitwendig fijn gerimpelden bast. Een roodbruine kleur wijst op sterke broeiing in den hoopeen doffe, geelgrauwe kleur op het beregend zijn en een muffe reuk op slechte bewaring. In al deze gevallen ontkiemt (bij het mouten) de gerst gebrekkig of ongelijk. Daar de waarde van het bier vooral afhankelijk is van het alcoholgehalte en de alcohol uit zetmeel ontstaat, wordt bij de gerst veel prijs gesteld op een hoog zetmeelgehalte en het daarmede gepaard gaande hoog volumegewicht. Men verlangt voor brouwersgerst een hectolitèrgewicht van ongeveer 67 K.G. De korrels moeten verder goed murw zijn en bij het doorsnijden zuiver wit en melig op de breuk. Ook in de beste brouwgerst is dit laatste slechts met een deel der korrels het geval, doch hoe meer de melige korrels de overhand hebben, hoe beter. In goede brouwgerst vindt men 1015°/0 zuiver melige, 5575°/0 halfmelige en 1025°/0 spekkige korrels. Wat moet nu de landbouwer doen, om zooveel mogelijk gerst te verkrijgen, die aan bovengenoemde voorwaarden voldoet? Wat moet hij doen, om uitstekende brouwgerst te verbouwen en zoodoende voor zijne waren de hoogste marktprijzen te kunnen bedingen? In de eerste plaats zorge bij er voor, dat de bodem, die voor de gerst bestemd is, goed bewerkt en losgemaakt is. Zooveel mogelijk wordt het land eenige malen geploegd en men moet dus de gerst bij voorkeur telen na die gewasseD, welke vroeg het veld ruimen. En in de tweede plaats zorge hij voor een doelmatige bemesting, waarmede men bij de brouwgerst niet te voorzichtig zijn kan. De bekende landbouw kundige G. Reinders teekent bij de cultuur van gerst aan»Een overbemesting van Chilisalpeter moet voor brouwgerst zooveel mogelijk vermeden worden, daar de korrels vaak te rijk aan eiwit worden". Men mag er dus bij de gerst in 't geheel niet aan denken, in 't voorjaar, als het gewas te schraal is, een overbemesting te geven van snelwerkende stikstof-meststoffen. Het is dus een vereischte, te zorgen dat de grond vruchtbaar is en rijk aan meststoffen, die alle voedingsstoffen bevatten en niet te snel werken, zóó dat ook in het voorjaar en in den zomer nog voedsel in den bodem aanwezig is. Yoor dat doel ken ik geen betere meststof dan de Peru-Guano. Wanneer men per H.A. 400 a 500 K.G. Peru-Guano geeft, is er alle reden om te veronderstellen, dat het gewas aan de hoogst gestelde eischen kan voldoen. Op het gebied van bemesting van brouwgerst hebben Prof. Maercber te Halle en dr. Martin-Ullmann te Hamburg zeer veel proeven genomen. Zij hebben de Peru-Guano (zij namen daarvoor de opgeloste Peru-Guano van Ohlendorff) vergeleken met andere meststoffen en zijn tot resultaten gekomen, die deze meststof een zekere superioriteit geven voor het genoemde gewas. Het gewicht per H.L., de hoeveelheid melige korrels, het weinige proteïne-gehalte, alles was bij de met Peru-Guano bemeste gerst gunstiger. Wanneer men de overzichten van de verschillende proefvelden leest, die Maercher heeft aangelegd en de berekeningen nagaat, ziet men ook, dat, in aanmerking genomen de hoogere opbrengst door beter gewicht en kwaliteit, de bemesting met Peru-Guano niet duurder is. Zoo heeft men chevalier-gerst verbouwd, die met Peru-Guano bemest, niettegenstaande 54 francs meerdere uitgaven, 127 francs per H.A. meer winst gaf. Oosterland. Alhier heeft de oude veearts H. Yerhoek sinds Maart 1.1. vijf melkkoeien van de moerziekte totaal genezen; wel een bewijs, dat de veearts van ruim 88 jaar nog goed bij zijn oordeel is, en voor hem zelf nog een groote waarde heeft. Leeuwarden, 21 Oct. Alhier zijn twee grondeigenaars uit Portugal aangekomen, de heeren Castro Constanci en Luiz de Sommer, die dagelijks de verschillende veemarkten veefokkerijen en zuivelfabrieken in de provincie bezoeken, met het doel fok vee aan te koopen en zich op de hoogte te stellen van de zuivel bereiding in Friesland. Ze hebben onderscheidene landbouwwerk tuigen gekocht, alsmede dertig stuks best vee, allen stamboekvee en van roodbonte beslagen, welke in de volgende week naar Lissabon zullen vervoerd worden. BGOHTSZAKEN. Zierikzee, 23 Oct. De arrond.-rechtbank heeft het bevel van gevangenhouding, verleend tegen A. W., evangelist, gedetineerd alhier, weder met 30 dagen verlengd. Door M. H, 56 jaar, koopman alhier, door den heer kantonrechter veroordeeld tot 20 dagen hechtenis en plaatsing in een rijks werkinrichting voor den tijd van één jaar, wegens dronkenschap, is tegen dat vonnis hooger beroep aangeteekend. Adriana Roza, dio haar man, Engel Koek, met wien zij te Do Werken woonde, vergiftigde, waarvoor zij door de rechtbank te 's-Hertogenbosch tot i5 jaar gevangenis straf werd veroordeeld, heeft de aanteekeniDg van hooger beroep tegen dit vonnis ingetrokken, en zal nu eerstdaags uit het huis van bewaring te 's-Hertogenbosch naar de bij zondere strafgevangenis voor vrouwen te Gorinchem worden getransporteerd, om daar haar straf te ondergaan. De Haagsche rechtbank heeft op eigen aangifte failliet verklaard de Delftscho distil leerderij gist- en spiritus-fabriek te Delft, voorheen Van Meerten. Het passief bedraagt IJ millioen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2