Donderdag 24 October 1001. (525 i e i* i li z e e s c li e Courant). VERKIEZING AlgemecH Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN» ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,por jaar. 58ste JAARGANG. No. 7606. DirecteurA. «T. DB LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiën, van 1-3 rogela 30 Cte. meerdere regels 10 Cta.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en belichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEi., Havenpark 348, Zierikzee. voor een Lid van den Gemeenteraad van Zierikzee. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op art. 51 der Kieswet, j.° artt. G en 7 dor wet van 28 April 1897 Staatsblad no, 110); Maakt bekeml: dat de verkiezing voor een Lid van den Gemeenteraad van Zierikzee, ter vervulling der plaats, opengevallen door het genomen ontslag, opgevolgd door het vertrek van den heer Mr. J. LECHNER, zal plaats hebben op Maan dag den 11 November o.k., en dat op dien dag van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 4 uur bij hem de opgaven van cendidaten kunnen worden ingeleverd, waarvoor de formulieren van af den 22 October e.k. ter Gemeente-Secretarie verkrijgbaar zijn. Zierikzee, den 21 October 1901. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De beul van Zuid-Afrika is vlijtig aan het werk. Om eens wat afwisseling er in te brengen heeft .hij de door den krijgsraad ter dood veroordeelde luitenants Yan Breda en J. de Kruger doen ophangen. Vermoedelijk werd hij tot die wijze van voltrekking van liet vonnis gedreven door de gedachte om aan de terechtstelling een voor de veroordeelden zoo smadelijk mogelijk karakter te geven, daar in de oogeD der meeste menschen, vooral der militairen, de dood door middel van den strop verachtelijk is, terwijl die door den kogel als eervol wordt beschouwd. Maar Lord bloedhond Kitchener verliest uit het oog, dat niet de straf, maar wel het misdrijf den mensch onteert. En aan welk misdrijf nu zouden deze twee mannen, die thans in het graf rusten, zich wel schuldig hebben gemaakt. Zij hebben treinen doen derailleeren, en Kafferspionnen laten fusileeren. Overeenkom stig het door alle volken erkende oorlogsrecht hebben zij gehandeld, zooals zij uit zelf behoud, als soldaten, die bun vaderland tegen den vijand verdedigdenhebben moeten handelen. Zij deden dus hun nationalen plicht. En mag plichtsbetrachting nu met den naam van misdaad bestempeld worden Is zelfs de vijand niet gehouden haar te eerbiedigen, al ondervond hij ook de nadeelen er van? En als hij dat niet doet, maar aan de in zijn handen gevallenen zich laaghartig wreekt, dan is hij voor God en menschen een gewetenlooze moordenaar. Omtrent Louis Botha, die door de mazen van het hem door vier Engelsche colonnes gespannen net is heengekropen, verneemt men zooveel verwards, waaraan geen touw is vast te maken, dat wij niet met beslistheid durven zeggen, waar hij zich eigenlijk bevindt. Het komt ons voor, dat zijn inval in Natal mis lukt is, maar dat hij met zijn hoofdmacht en wagentrein in goede orde is teruggetrokken, zonder dat de vijand eenig voordeel op hem heeft kunnen behalen. Moge ook al de inval niet gelukt zijn, dit is voor de Boeren geen beletsel om, zoodra zij de kans schoon zien, opnieuw te beproeven den oorlog naar Natal over te brengen, zoodat ook deze Engelsche kolonie het terrein van den strijd zal worden. Do gouverneur der Portugeesche bezitting in Zuid-Afrika beklaagt er zich over, dat gewapende Boeren de grenzen van Portugal's gebied zijn overgetrokken, en zes voor de Engelsche troepen bestemde treinen, die met oorlogscontrabande waren volgepropt, verbrand hebben. Die gouverneur is een oolijkert, en met zijn klacht geeft hij kosteloos een on betaalbare proeve van zijn ongeë venaarden humor, dien de Boeren als zoodanig zeker wel zullen waardeeren. In de Kaapkolonie zijn de Boeren reeds zoover doorgedrongen, dat zij op het strand van Saldanhabaai door het afvuren van hun geweren op de bemanning van Engelsche schepen hun aanwezigheid hebben te kennen gegeven. De Bloedraad in deze kolonie heeft zes jonge meisjes, die den leeftijd houden van vijftien tot twintig jaar, tot dertig dagen gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij bij het doortrekken van een Boerencommando, hun stamverwanten o, ongerechtigheid der ongerechtigheden gezoend hadden. De leden van dien Bloedraad zijn natuurlijk, evenals de meeste Britsche militairen, van den hoogsten af, die op den troon van Engeland zit, tot den gemeenen soldaat toe, toonbeelden van patriotische kuischheid. En het is dan ook te begrijpen, dat zij deze Boerendeerns, die zoo tuchteloos waren haar stamverwanten vreugdevol te omhelzen, ge straft hebben. In de dagen van Robespierre, een waardig evenbeeld van Lord Kitchener, werden voor buitensporigheden van dien aard vrij wat strengere straffen toegepast. In dien tijd namelijk gebeurde het, dat de meisjes van Verdun, toen de stad door de Pruisen was ingenomen, met de Pruisische officieren op een bal gedanst hadden. Toen de Franschen de stad hernamen, werdén deze meisjes gevangen genomen, naar Parijs gesleept, en door het Bloedgericht ter dood veroordeeld. Geboeid, op karren, en in het wit gekleed, werden zij naar de strafplaats geleid, en achtereenvolgens geguillotineerd, de één na de andere. De mensch is vaak wreeder dan het dier. Niet afgeschrikt door de dagelijksche executies sluiten zich bij de Boeren, die tot de kust van den AtlantiBchen Oceaan zijn doorgedrongen, de Kaapsche Hollanders in grooten getale aan, of vormen nieuwe com mando's. Zelfs de loyale onderdanen in de Kaapkolonie beginnen zich over den druk van het militaire schrikbewind bezwaard te gevoelen, en wenschen niets vuriger, dan dat daaraan en aan den broedermoordenden krijg zoo spoedig mogelijk een einde kome. Graaf Von Waldersee heeft van den Keizer van Duitschland de orde «Pour le Mérite" ontvangen, uit erkentelijkheid voor de krijgsbedrijven, die hij in China had kunnen verrichten, indien hem daartoe tijd en gelegenheid waren gelaten. Yan zijn groote aan het rijk bewezene diensten is een sprekend bewijs het të Berlijn gearriveerde hoofd van En-Hai, den Chineeschen onder-officier, die ingevolge het hem van hooger hand gegeven bevel den Duitschen gezant Von Ketteler heeft doodgeschoten, en deswege door de ver bondene Mogendheden werd terechtgesteld. De tachtigste verjaardag van Rudolf Yirchow, den reus der medische wetenschap, is in zijn woonplaats Berlijn internationaal gevierd. Uit Rusland werd hem een door 520.000 doctoren geteekend hulde-adres aan geboden. De Duitsche Keizer schonk hem de groote gouden medaille. Graaf Yon Bülow, de rijkskanselier, gaf ter zijner eer in de congreszaal van den Vrede een schitterend diner, en sprak bij deze gelegenheid de gedenkwaardige woorden, dat een volk onsterfelijk is door de zonen, die bijdragen tot een vooruitgang, welke aan de geheele menschheid ten goede komt. Uit ons land werd de grijze jubilaris op kernachtige wijze toegesproken door prof. Stokvis, als vertegen woordiger van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Geneeskunde. De Keizer heeft de reeks van beminnelijke attentie's, die hij aan Engeland bewijst, weder met één vermeerderd. Hij heeft namelijk aan den Lord-Mayor van Londen, en ook aan diens echtgenoote, aan elk, zijn portret gezonden. Zou Zijn Majesteit, die zóó op en top Engelschgezind is, dat hij den plicht der neutraliteit jegens de Boeren gedurende den Zuid-Afrikaanschen oorlog steeds uit het oog heeft verloren, Chamberlain, onzen braven Chamberlain, geheel vergeten Zoo één Engelschman toch een Duitsche onderscheiding verdiend heeft, dan is het voorzeker deze Minister, die de Duitsche kanonnenkoningen geld als water liet verdienen. De Gemeenteraad van Berlijn heeft onder- danigst besloten de voorstellen van den Keizer in ootmoedige overweging te nemen. De Raad zal met hand en tand aan het door hem ingenomen rechtsstandpunt vasthouden, zooals de burgemeester verklaarde. Maar de Keizer zal toch zijn wil doordrijven. De anarchist Czolgosz, die Mac Kinley, den President der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, vermoord heeft, zal aan staanden Maandag door middel van electriciteit in de gevangenis te Auburn zijn straf onder gaan. Hij moet, hoewel den dood voor oogen, uiterst kalm wezen. In Spanje zijn te Valencia, Sevilla, Barcelona en Sarragossa ten gevolge van een algemeene werkstaking onlusten uitgebroken, die een zoodanig dreigend karakter aannamen, dat de Regeering zich genoodzaakt zag den staat van beleg af te kondigen. Met militair geweld zal nu wel het verzet gebroken worden, maar of daarmede ook de oorzaak der ontevredenheid, die gelegen is in den hoogst ongunstig economischen toestand der bevolking, zal weggenomen worden, be twijfelen wij. Ook dreigt in Frankrijk met 1 Nov. een algemeene werkstaking der mijnwerkers, wanneer althans hun eischen niet worden ingewilligd. Zij vorderenachturigen werkdag, vaststelling van een minimum-loon, en een pensioen van twee frs. daags na 25 dienst jaren. Wij vreezen, dat, wanneer deze werk staking losbarst, zij geen vreedzaam verloop zal hebben, daar de arbeiders zich van geweren voorzien hebben, en de gemoederen uiterst vorhit zijn. De eerste electrische spoorweg in Europa is te Milaan geopend. Het is de lijn MilaanVarese. Dit totstandgekomen werk is een heerlijk product van den vooruitgang der wetenschap, die een zegen voor de mensch heid is, waar zij zich in dienst stelt van de beschaving, maar voor haar een vloek wordt, wanneer zij haar krachten verspilt aan het vervaardigen van de materialen tot vernieling van hetgeen door God geschapen is, en door menschen gewrocht is. De Transvaalsch-Engelsche oorlog- Londen, 21 Oct. De Daily Chronicle neemt een brief op van een jong officier in Zuid-Afrika, waarin deze het schandelijke gedrag van de nieuwe yeomen, die gedeeltelijk door Kitchener als volkomen onbruikbaar zijn teruggezonden, beschrijft. De yeomen wierpen op groote schaal hun geweren en schietvoorraad weg, waarvan een massa is buitgemaakt door de Boeren. Ettelijke officieren weigerden straatwegen langs te trekken, waar een ontmoeting met de Boeren te duchten was. De correspondent van de Morning Leader te Lissabon heeft uit Louren^o Marques vernomen, dat de Boeren verscheidene versterkte Britsche posten langs de grens van Swaziland hebben veroverd. Zij lieten de gevangenen weer los, maar behielden de voorraden en wat zij verder buit maakten. 22 Oct. Uit particuliere mededeelingen blijkt, dat de Boeren zich Zondag tusschen Potchefstroom en Johannesburg hebben meester gemaakt van een Britsch convooi, waarvan de bevelvoerende officier gedood werd, terwijl de begeleidende manschappen waarschijnlijk gevangengenomen zijn. Het heet, dat de regeering zich niet zal kunnen onttrekken, onder politieke voor wendsels aan de betaling van schadeloosstelling aan de aandeelhouders der «Ned. Zuid-Afr. Spoorweg-Maatsohappij" en aan de aandeel houders van het dynamiet-monopoliede kabinetten der benadeelde natiën moetén met nadruk zijn opgekomen ter verdediging van hun landgenooten. Kaapstad, 21 Oct. De bepalingen van de krijgswet voor het Kaapsche schiereiland zijn openbaar gemaakt. De gewone wet der Kolonie zal toegepast worden voor zoover de omstandigheden het toelaten. Niemand mag over zee of te land een district verlaten of binnentrekken zonder een bijzonderen verlofpas. Kranten, geschriften en tijdschriften, die opruiende artikelen bevatten, worden verboden, terwijl ook de handel in contrabande ver boden is. Personen, die daartoe niet bijzonderlijk gemachtigd zijn, mogen geen vuurwapens, ammunitie of ontploffingBstoffen in bezit hebben. Brieven en telegrammen zullen aan de censuur onderworpen worden. Deze bepalingen zullen toegepast worden door de burgerlijke autoriteiten. Pretoria, 20 Oct. De Canadeezen hebben Vrijdagavond' op zestien mijlen ten noord westen van Balmoral een Boereniager verrast. Na een kort gevecht vluchtte de vijand met achterlating van alles. Drie gesneuvelden bleven op het slagveld, vier gevangenengroote hoeveelheden vee, voedsel en ammunitie vielen den Canadeezen in handen. Hun verliezen bedroegen vijf. 21 Oct. Er is een vervolglijst van twaalf sedert den löden September gevangen genomen Boerencommandanten uitgegeven die mitsdien tot levenslange verbanning zijn veroordeeld. De meest in het oog loopende naam op deze lijst is die van Scheepers. Johannesburg, 19 Oct. Een man, ge naamd Lewis, is Maandag te Potchefstroom veroordeeld en doodgeschoten wegens mede plichtigheid aan den moord op twee soldaten, nadat laatstgenoemden zich bade bij Frederikstad in Juli 1900. Middelburg (Kaapkolonie), 20 Oct. Het doodvonnis van Johannes Botha, een der onder bevelhebbers van Lotter, is veranderd in levenslangen dwangarbeid. De correspondent van de Star te Kaap stad schrijft aan zijn blad d.d. 24 Septemfcei De oorlogstijdingen, welke ons de vorige week bereikten, hebben de aandacht gevestigd op de wijze waarop de door het lot begunstigde officieren die aan den staf verbonden zijn, of die pleizierige kwartieren hebben betrokken in de plaatsen, waar de verschillende bevel hebbers hun hoofdkwartier hebben gevestigd, hun leven leiden. De provinciale bladen staan altijd vol berichten omtrent goedgeslaagde danspartijen, door den bevelhebber of ter eere van den bevelhebber gegeven. Te Nauwpoort vergrootte een winkelier zijn zaak en vierde deze gebeurtenis door het geven van een bal, dat «genadiglijk" door den bevelvoerenden generaal werd bezocht. Op het Kaapsche schiereiland heeft men nooit zooveel gedanst als tegenwoordig. Sommigen vinden, dat al dit feestvieren niet precies in het kader der omstandigheden past. In de strekenwaarover de krijgswet heersoht, is het een strafbaar feit om bijeen komsten, zij het maar van vier personen, te houden; dit verbod geldt blijkbaar enkel het landvolk, want de stedelingen mogen naar hartelust dansen. In de eene kolom van een plaatselijk blad stond dezer dagen het verslag te lezen van een bal-poudré, waaraan de officieren van het garnizoen deelnamen, en in die daarnaast een lange casualty-list van officieren en man schappen. Lord Kitchener heeft zijn officieren verboden om te Johannesburg aan races deel te nemen. Men is hier van meening, dat het niet kwaad zou zijn, indien dat verbod tot dans partijen werd uitgestrekt. Zelfs de refugiés (de Britsche) houden danspartijen. In een Kaapsche courant stond onlangs het volgende te lezen Een refugee dance werd "Woensdagavond in de Beach Reading Room" gehoudengelijk altoos werd zij in ruime mate bezochtmen amuseerde zich uitmuntend en scheidde niet voor een vergevorderd uur. Woensdagavond a.s. zal de reeks dans partijen in «Beach Reading Room" gehouden en die uitsluitend voor refugees waren bestemd, door een groot bal besloten worden. Amerika. Amerikaansche doctoren hebben de be droevende ontdekking gedaan, dat vrouwen en meisjes uit de betere standen in den laatsten tijd dikwijls in een eenigszins «aan geschoten" toestand verkeerden. De zaak scheen velen in het begin raadselachtig, omdat de dames in quaestie, volgens 't zeggen van personen uit haar onmiddellijke omgeving, zoo goed als nooit sterken drank gebruikten. Nu echter heeft men ontdekt, dat alcohol niet altijd gedronken behoeft te worden, om zijn gevolgen te doen ontstaan. Hij kan, zij het ook misschien met een eenigszins zwakkere uitwerking, gegeten worden. Men verkoopt tegenwoordig overal in de Vereenigde Staten koekjes, biscuits en bonbons, die in vrij aanzienlijke hoeveelheid whisky of cognac bevatten. En de Amerikaansche dames, die zich anders misschien zouden schamen het volle glaasje te dikwijls aan haar lippen te brengen, schijnen de verzoeking in dezen verlokkenden vorm niet te kunnen weerstaan. De dochters van Uncle Sam, die over het algemeen niet veel om zoetigheidjes géven, zijn tegenwoordig hartstochtelijke koekjes- en banket-eetsters geworden en zij overschrijden j in het nuttigen van de met het gevaarlijke vocht doordrenkte of gevulde sweet meats" de grenzen en hebben zich nu door haar onvoorzichtigheid verraden. De Amerikaansche Staat New-Jersey heeft kans een paradijs voor landloopers te worden. Onlangs kwam daar in een herberg een landlooper, die geen geld had om te betalen, maar door de medelijdende herbergierster liefderijk werd opgenomen en verzorgd. De man stierf twee dagen na zijne aan komst en maakte in zijne laatste oogenblikken de herbergierster eenige erfgename van al wat hij bezat hetgeen een halve ton gouds, f 50.000 bleek te zijn. Sinds die belooning van de deugd der wel dadigheid hebben alle havelooze zwervers in New-Jersey een leven als een prins. Zij worden overal vriendelijk ontvangen en goed verzorgd. Het konden ook wel rijke erflaters blijken te zijn. «Onwetend geherbergde engelen" echter behoorden van ouds tot de zeldzaamheden. In den Amerikaanschen Staat New- Jersey is het «flirten" strafbaar gesteld. Volgens een pas aangenomen wet kan ieder man, die het hof maakt aan eene andere vrouw dan zijne eigene, met gevangenis worden gestraft. En in de eerstvolgende zitting der Volks vertegenwoordiging zal worden beraadslaagd over een voorstel tot verder waarborgen van de huwelijkstrouw, door te bepalen, dat gehuwde mannen een sjerp moeten dragen, waardoor zij als zoodanig kenbaar zijn voor meisjes, wien zij misschien het hoofd op hol wilden brengen. Nog zoo kwaad niet misschien! De Hertog van Al va is te New-York overleden en wel merkwaardig samen treffen van namen op «Holland House", waar hij de gast was van Sir Thomas Lipton, den vermaarden sportman. Zijn volle naam was Garlos, Hertog van Alva, Hertog van Berwick en Lyria, en Graaf van Montijo. Hij was een rechtstreeksche afstammeling van den Hertog van Alva, wiens sohrikbewind nooit wordt vergeten in de Nederlanden en hij beweerde, als Hertog van Berwick, een afstammeling te zijn van Koning Jacobus II van Engeland. Zijn moeder was een zuster van de gewezen Keizerin Eugenie van Frankrijk. Engeland. Londen, 22 Oct. De behandeling der zaak van Krausebeschuldigd van hoogverraad, is opnieuw eene week uitgesteld. Tengevolge van zijne openbare rede voering op den lOden dezer, waarin Buller heftig antwoordde op de aanvallen van sommige bladen aan zijn adres, is Buller ontzet van zijn post als bevelhebber over het eerste legercorps te Aldershot en ter beschikking der Regeering gesteld. Generaal French ia tot zijn opvolger benoemd. Frankrijk. Santos Dumont, de koene luchtreiziger, heeft Zaterdag te Parijs het kunststuk volbracht om met zijn bestuurbare ballon van uit het park van Saint Cloud naar den Eiffeltoren te vliegen en weer naar Saint Cloud terug te keeren binnen den tijd van één half uur. Er is nu nog wel versohil van meening of hij den Deutsch-prijs verdiend heeft, maar het voorgeschreven kunststuk heeft bij volbracht. In negen minuten was hij bij den Eiffel toren, zwenkte daar om heen en ging toen tegen den wind in terug. 29 minuten 45 seconden na zijn vertrek was bij weer terug, maar hij bleef nog even rondzweven, zoodat hij na 30 minuten 40 seconden eerst op den grond was. De commissie meende daarom dat hij den Deutsch-pnjs van 100.000 francs niet had gewonnen. De heer Deutsch zelf meende echter dat dit wel het geval was, en Santos Dumont verklaarde dat zijn vaart de oorzaak was van 't niet onmiddellijk neer dalen. De 400.000 francs zijn trouwens voor de armen als hij ze wint. Zijn toeht is voor de luchtscheepvaart in ieder geval een merk waardige gebeurtenis. Hij werd door een ontzaglijke menigte toegejuicht. BelgiS. Een zoontje van te Brussel wonende Hollanders speelde enkele dagen geleden in het «Bois de la Cambre" met eenige kamo- De jongen was in een boom geklommen, toen een politie-agent naderde, en om een proces-verbaal te ontloopen, liet hij zich van een vooruitstekenden tak vallen, in plaats van naar omlaag te klimmen. Hij had echter het ongeluk op zijn hoofd neer te komen, zoodat hij een schedelbreuk kreeg en een dag later overleed. Te St.-Servais heeft de bierbottelaar Goffin op noodlottige wijze het leven verloren. In zijn kelder werkzaam, sprong een vat bier, dat in verbinding stond met een kool- zuurcylinder van verscheidene atmosfeeren spanning, uiteen. De stukken der duigen troffen den onge lukkige Goffin aan hoofd en buik, en verwondden hem zoo, dat hij enkele uren later overleed. Men zegt gewoonlijk, dat de Engelschen sedert den oorlog niet meer zoo talrijk naar het vasteland komen. Voor wat Oostende betreft althans, is deze meening ongegrond. In Oostende zijn er dit jaar 14800 badgasten geweest uit Engeland, tegen 6800 uit Frankrijk en 5000 uit Duitschland. Koning Leopold heeft het Salon in Antwerpen bezocht en zioh te dezer gelegenheid met opmerkelijke vrijheid uitgelaten over de groote quaestie van de uitbreiding der haven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1